اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

کمونیست‌های فرانسه و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی، و ماکرون له‌پن را تقویت می‌کند: اسکار لافونتن، دنیای جوان/تارنگاشت عدالت

حزب کمونیست انقلابی فرانسه: «کارگران و هم‌چنین دمکرات‌هایی را که از دورۀ پنج سال گذشته ناخشنودند به نپذیرفتن کلاهبرداری ماکرون-لی‌پن از طريق رأی ندادن به این یا آن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری» فرا می‌خواند.» حزب انقلابی کمونیست‌ها: «خواهان رأی ندادن به این نامزدها یا انداختن برگه سفید به نام آنتونیو سانچز، نامزد غیررسمی حزب در صندوق‌ها در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری است.» قطب نوزايی کمونیستی: «با کارزار خستگی‌ناپذیر در میان اقشار مردمی برای کاهش آرای جبهه ملی، ما این حزب نفرت را تا جایی که ممکن بود به عقب رانده ایم… قطب کمونیستی باززایش در فرانسه از این نامزد که سیاست‌های اولترا-ماستریخی او اضمحلال ملت را هدف قرار داده، حمایت نخواهد کرد.» پیر لارنت دبیرکل حزب کمونیست فرانسه: «در این لحظه، آگاه از نبرد عظیمی که در راه است و مسؤولیت‌هایی که بر دوش حزب ما قرار دارد، ما برای دور دوم رأی‌گیری در ۷ مه رأیی را می‌خواهیم که مانع رسیدن مارین لی‌پن به ریاست جمهوری شود و تهدیدی را که او و خانواده او برای دمکراسی، جمهوری و صلح دارند خنثا نماید؛ تنها یک رأی وجود دارد که می‌تواند چنین کاری کند…»

کمونیست‌های فرانسه و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

تارنگاشت عدالت 

منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی

 

اعلامیه‌های «حزب کمونیست انقلابی فرانسه»، «حزب انقلابی کمونیست‌ها»، «قطب نوزايی کمونیستی در فرانسه»، و پیر لارنت به نمانیدگی از جانب «حزب کمونیست فرانسه» پیرامون دور دوم انتخابات ریاست جمهوری

 

پس از دور اول انتخابات ریاست جمهوری که در ۲۳ آوریل برگزار شد، امانوئل ماکرون از «جنبش به‌پیش»! و مارین لی‌پن از «جبهه ملی» به دور دوم راه یافتند. ما فرازهایی از اعلامیه‌های حزب کمونیست انقلابی فرانسه، حزب انقلابی کمونیست‌ها، قطب نوزايی کمونیستی در فرانسه، و پیر لارنت به نمانیدگی از جانب حزب کمونیست فرانسه را منتشر می‌کنیم. دور دوم و آخر انتخابات در ۷ مه برگزار خواهد شد.

 

*******

 حزب کمونیست انقلابی فرانسه: نتایج انتخابات خود را در ۴ درصد افزایش در بازار سهام نشان می‌دهد

حزب کمونیست انقلابی فرانسه «کارگران و هم‌چنین دمکرات‌هایی را که از دورۀ پنج سال گذشته ناخشنودند به نپذیرفتن کلاهبرداری ماکرون-لی‌پن از طريق رأی ندادن به این یا آن در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری» فرا می‌خواند. حزب تأکید می‌کند که «چالش دور دوم انتخاب بین دمکراسی بوژوایی یا فاشیسم نیست.»

«… نامزد برگزیدۀ بورژوازی بزرگ- امانوئل ماکرون بانکدار- که با حمایت فرانسوا اولاند، کاردار سرمایه بزرگ وارد میدان شد در مقام اول و مارین لی‌پن از جبهه ملی در مقام دوم قرار گرفت. لی‌پن نیروی فزاینده جریان فوق ارتجاعی افکار عمومی را که نیروی ذخیره بورژوازی و مانور توده‌ای آن است، نمایندگی می‌کند.»

«.. برخلاف چیزی که رسانه‌ها بر آن می‌کوبند، ما ماهیت سیاسی آرای غايب و سفید و باطل اقشار مردمی را، که از زمان خیانت مدیران حزب کمونیست فرانسه احساس می‌کنند نمایندگی نمی‌شوند، در نظر می‌گیریم.»

 

حزب انقلابی کمونیست‌ها: از این دو نامزد سرمایه بزرگ هیچ چیز خوبی انتظار نمی‌رود

حزب انقلابی کمونیست‌ها خواهان رأی ندادن به این نامزدها یا انداختن برگه سفید به نام آنتونیو سانچز، نامزد غیررسمی حزب در صندوق‌ها در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری است.

«ما یک بار دیگر می‌گوییم که در فرانسه ابزار اقتصادی، مالی، فرهنگی و اجتماعی برای اجرای یک سیاست اقتصادی و توسعه اجتماعی جامع در خدمت به مردم برای ایجاد صدها هزار شغل، برای افزایش حداقل دستمزد‌ و همه حقوق‌ها و مزایای بازنشستگی وجود دارد. فرانسه باید شرکت در جنگ‌های امپریالیستی را متوقف کند و یک سیاست جامع صلح را برای تأمین امنیت مردم در پیش بگیرد.»

 

قطب نوزايی کمونیستی در فرانسه: مسأله اعطای نشان ضدفاشیستی به ماکرون نیست
قطب نوزايی کمونيستی در فرانسه گفت که «با کارزار خستگی‌ناپذیر در میان اقشار مردمی برای کاهش آرای جبهه ملی، ما این حزب نفرت را تا جایی که ممکن بود به عقب رانده ایم…» و «به این دلیل، در حالی‌که راست (فیلون، ژوپه و غیره) و حزب سوسیالیست به ماکرون رأی می‌دهند، قطب نوزايی کمونیستی در فرانسه از این نامزد که سیاست‌های اولترا-ماستریخی او اضمحلال ملت را هدف قرار داده، و با جنگ‌های ایالات متحده همراه است، همه دست‌آوردهای اجتماعی را نابود می‌کند… و نتیجتاً جبهه ملی را که از همه این خیانت‌های اجتماعی و ملی تغذیه می‌کند تقویت کرده حمایت نخواهد کرد.»

«رزمندگان قطب نوزايی کمونیستی در فرانسه برای کاهش آرای جبهه ملی در میدان در مناطق کارگری واکنش نشان خواهند داد، زیرا این حزب فرانسه را بی‌آبرو ساخته، در میان طبقه کارگر تفرقه می‌اندازد، کشور را به سمت یک جنگ گروهی و فاشیستی شدن سوق می‌دهد، حتا دهه‌هاست راه به سمت دولت پلیسی را که عمدتاً توسط دولت‌های جمهوری‌خواهان و حزب سوسیالست هموار شد (و چندی پیش سعی کرد تظاهرات سندیکایی گسترده را ممنوع سازد)، می‌پیماید.»

 

پیر لارنت: اوضاع برای کشور بسیار خطیر است

پیر لارنت دبیرکل حزب کمونیست فرانسه، اعلامیه زیر را صادر کرد:
«دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رقابت بین نامزد نژادپرست و بیگانه‌ستیر راست افراطی-مارین لی‌پن- و اومانوئل ماکرون نامزد برگزیده جهان سرمایه مالی برای تقویت سیاست‌های لیبرالی است که طی ۴۰ سال گذشته کشور گرفتار آن است…»

«در این لحظه، آگاه از نبرد عظیمی که در راه است و مسؤولیت‌هایی که بر دوش حزب ما قرار دارد، ما برای دور دوم رأی‌گیری در ۷ مه رأیی را می‌خواهیم که مانع رسیدن مارین لی‌پن به ریاست جمهوری شود و تهدیدی را که او و خانواده او برای دمکراسی، جمهوری و صلح دارند خنثا نماید؛ تنها یک رأی وجود دارد که می‌تواند چنین کاری کند…»

«مارین لی‌پن جهان خطرناکی می‌خواهد که در آن همه نوع جنگ امکان‌پذیر خواهد بود، جهانی که در آن رقابت‌های ناسیونالیستی تشویق خواهد شد. او با دونالد ترامپ، ولادیمیر پوتین، بشار الاسد، و جنبش‌های راست‌ افراطی اروپایی به مثابه متحدینش، اگر رییس‌جمهور فرانسه، یکی از پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل شود، امنیت جهان را تهدید خواهد کرد. ما این را نمی‌خواهیم…»

«این وظیفه ما، برای امروز و نسل‌های آینده است، که مانع از آن شویم که او رییس‌جمهور کشور شود، انتخاب او بدین معنی خواهد بود که راست افراطی کنترل همه ابزار دولت را در دست خواهد داشت…»*

«روشن است که فراخوان ما برای ۷ مه به هیچ‌وجه حمایت از برنامه نولیبرالی، ضداجتماعی امانوئل ماکرون نیست، برنامه‌ای که ما زمانی که او وزیر بود با آن مخالفت کردیم و هر گاه که کارگران و حقوق آن‌ها و خدمات عمومی زیر حمله باشند به نبرد با آن ادامه خواهیم داد…»

http://icp.sol.org.tr/europe/communists-france-macron-or-le-pen-either-way-more-struggle

—————————-
*عدالت: چیزی شبیه اصطلاح «یک‌دست شدن حاکمیت» اصلاح‌طلبان و سوسیال‌دمکرات‌های ايران!

***

جامعه شناس فرانسوی «دیدیه اریبون» گفت: «وقتی که چپ‌ها طبقه کارگر را نفی می‌کنند، در آن صورت این طبقه به جستجوی نماینده دیگری خواهد رفت». نه تنها «اریبون» بلکه نویسنده فرانسوی «ادوارد لوئی» هم می‌گوید «سیاستمدارانی چون ماکرون،  له‌پن را تقویت کرده‌اند. آنها خود را چپ جازدند و سیاست مطلقاً راست را به اجرا درآوردند، بانک‌ها را تقویت نمودند و پارلمان را تضعیف کردند.» برای «لوئی» مارین له‌پن  «در درجه اول محصول انزجار از این چپ‌های محافظه‌کار است.»

 ماکرون له‌پن را تقویت می‌کند

تارنگاشت عدالت

منبع: دنیای جوان

نويسنده: اسکار لافونتن

۲۵ آوریل ۲۰۱۷

در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه اکنون در کنار خانم مارین له‌پن، آقای امانوئل ماکرون که در دوران ریاست جمهوری فرانسوا اولاند وزیر اقتصاد بود، قرار گرفته است یعنی در کنار یک افراطی راستگرا، نماینده سیستمی که مسئول صعود راست‌ها در سطح اروپاست به مرحله دوم انتخابات رسیده است زیرا صعود «فرون ناسیونال» در فرانسه نتیجه ناتوانی و شکست حزب سوسیالیست این کشور می‌باشد. جامعه شناس فرانسوی «دیدیه اریبون» گفت: «وقتی که چپ‌ها طبقه کارگر را نفی می‌کنند، در آن صورت این طبقه به جستجوی نماینده دیگری خواهد رفت». نه تنها «اریبون» بلکه نویسنده فرانسوی «ادوارد لوئی» هم می‌گوید «سیاستمدارانی چون ماکرون،  له‌پن را تقویت کرده‌اند. آنها خود را چپ جازدند و سیاست مطلقاً راست را به اجرا درآوردند، بانک‌ها را تقویت نمودند و پارلمان را تضعیف کردند.» برای «لوئی» مارین له‌پن  «در درجه اول محصول انزجار از این چپ‌های محافظه‌کار است.» در نتیجه تعجب‌آور نیست که مارین له پن روز یک‌شنبه با ۲۱٫۵  درصد آراء رتبه دوم را در انتخابات احراز کرد.

برعکس نتایج ارای فوق‌العاده «ژان لوک ملانشون» بسیار امید بخش است. او بدنبال یک مبارزه انتخاباتی باشکوه  با ۱۹٫۶ درصد آرا کمی عقب‌تر از «فرانسوا فیون» محافظه‌کار و بمراتب جلوتر از «بنوآ آمون» نماینده حزب سوسیالیست قرار گرفت. فاصله او با مارین له‌پن تنها ۱٫۹ درصد آرا بود. اگر حزب سوسیالیست در روزهای آخر عزم می‌کرد ملانشون را تقویت کند، له‌پن نمی‌توانست وارد مرحله دوم انتخابات گردد. ولی نه ماکرون و نه فیون چه رسد به له‌پن، بلکه تنها ملانشون نماینده تحول اساسی سیاسی و نماینده سیاستی است که اکثر زحمتکشان ، بیکاران و بازنشستگان را در مد نظر دارد و خواهان اروپائی دمکراتیک و اجتماعی است. او لزوم یک سیاست نوین اقتصادی و ارزی  در اروپا را دریافته که شانس منصفانه‌ای برای همه کشورها قائل است. ناسیونالیسم صادراتی آلمان که بازارشکنی ارزی و دستمزدی را تقویت می‌کند همبستگی اروپا را نابود می‌کند.

مکرون این بانکدار روت‌شیلدی ترو تمیز درست برعکس است. او نماینده ادامه اقتصاد ریاضتی، تضعیف بیشتر حقوق کاری، کاهش بیشتر خدمات اجتماعی و هوادار حمایت بیشتر منافع بانک‌ها و کنسرنهاست. جای تعجب نیست که در آلمان از طرف احزاب واحد نئولیبرال مسیحی دمکرات، سوسیال مسیحی، سوسیال دمکرات، دمکراتهای آزاد و حزب سبزها  مورد حمایت قرار دارد.

سخنگوی ملانشون در رابطه با دوره دوم انتخابات گفت: «متاسفیم که اکنون مجبوریم پشت یک سیاست نئولیبرالی قرار گیریم که شیره فرانسه و اروپا را خواهد کشید.» ناسیونالیسم له‌پن اشباحی را به حرکت در می آورد که تاکنون برای اروپا جنگ و بدبختی به همراه داشته‌اند.  ادامه سیاست کنونی توسط رئیس جمهور ماکرون، فرون ناسیونال را بازهم بیشتر تقویت خواهد کرد و همبستگی بین کشورهای اروپائی را بیشتر از بین خواهد برد.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 6 مه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: