اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

نقش پنهان اسکاندیناوی در امپریالیسم غربی: تله‌سور، عملکرد «سیاست خارجی فمینیستی» سوئد!: رادیو سوئد، اقدام دفاعی و تونی بلر مجدداً وارد گود می‌شود: ولترنت/تارنگاشت عدالت

جای تعجب نبست که جایزه صلح نوبل که در سوئد تأسیس شد و در نروژ قرار دارد، به جنگ‌افروزانی مانند باراک اوباما و مانوئل سانتوس رییس‌جمهور کلمبیا داده شده است. چیزی را که به «الگوی نوردیک» معروف شده است، مشکل بتوان الهام‌بخش ما دانست. هیچ الگو، نظام، یا ساختاری را که بر استثمار و سلطه بر دیگران بنا شده باشد، نمی‌توان اخلاقی دانست. ملت‌های غربی و مردم آن‌ها اگر قرار است توسط باقی جهان رزمنده جدی گرفته شوند باید به ایجاد ساختارهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی که در شالوده خود ضدامپریالیستی باشند فکر کنند. دست‌آوردهای اجتماعی ملت‌های غربی نمی‌تواند و نباید به هزینه استثمار ملت‌ها و مردم در جنوب جهانی تمام شود. این دینامیسم اجتماعی- امپریالیستی که در ملت‌های اسکاندیناوی دیده می‌شود نهایتاً در درازمدت شکست خواهد خورد، زیرا تعداد مردمی که از آن آسیب می‌بینند بسیار بیش‌تر از کسانی است که از آن بهره‌مند می‌شوند. کسانی که محتملاً امروز ضربه مرگبار را به سرمایه‌داری خواهند زد کسانی هستند که در وحشتناک‌ترین شرایط زندگی می‌کنند و «الگوی نوردیک» را نه راه‌گشا، بلکه مانعی در راه پیشرفت جهانی می‌دانند.

نقش پنهان اسکاندیناوی در امپریالیسم غربی

تارنگاشت عدالت
منبع: تله‌سور
۲۰ مارس ۲۰۱۷
وقتی که به سرمایه‌داری و امپریالیسم غربی فکر می‌کنید معمولاً چیزی که به دهن خطور می‌کند ابرقدرت‌هایی مانند ایالات متحده، بریتانیا، فراسنه، آلمان و غیره است. در سوی دیگر، از کشورهای اروپای شمالی مانند نروژ، دانمارک و سوئد اغلب به مثابه سرمشق‌هایی برای دولت‌های سراسر جهان در رفتار با شهروندان خود استفاد می‌شود.

انکار نمی‌توان کرد که سیاست‌های داخلی آن‌ها بسیار مترقی‌تر از ایالات متحده است، اما این عمدتاً به علت وجود سندیکاهای نیرومند و دهه‌ها مباره آن‌ها برای به دست آوردن این حقوق است. کارگران اسکاندیناوی پیروزی‌هایی داشته اند که تأمین اجتماعی در بهداشت، آموزش، اشتغال و مسکن را تضمین می‌کند. اما دانمارک، نروژ و سوئد در دورۀ بحران آوارگان به مثابه ملت‌هایی که از متواریان از جنگ و فقر استقبال می‌کنند، دیده نمی‌شوند.

در مناظرات ریاست جمهوری ۲۰۱۶، برنی ساندرز به آن‌ها به مثابه کشورهای الگویی که ایالات متحده باید از آن‌ها «بیاموزد» اشاره کرد. یک نگاه نزدیک به این کشورها نشان خواهد داد که اسکاندیناوی مانند دیگر کشورهای غربی عمدتاً خود را از طريق سیاست‌های امپریالیستی خشن سر پا نگه می‌دارد.

در سال ۲۰۰۸، چندملیتی نروژی «تله‌نور»-که بخشاً به دولت تعلق دارد-در یک فیلم مستند به مثابه شریک یک کارخانه‌دار بنگلادشی که از کار کودکان در شرایط دهشتناک استفاده می‌کند، نشان داده شد. گزارش هم‌چنین نشان داد که کودکان مجبور می‌شوند بدون حفاظت با مواد شیمایی کار کنند و حتا یکی از کارگران پس از سقوط در یک حوضچۀ اسید جان باخت. نه تنها رفتار با کارگران غیرقابل پذیرش بود، بلکه فاضلاب کارخانه موجب تخریب مزارع دهقانان در مناطق اطراف می‌شد. آن شرکت، مانند دیگر فراملیتی‌های غربی که برای صرفه‌جویی در هزینه کارگر و فعالیت عامدانه به جهان در حال توسعه می‌روند، خود را از اتهامات مبرا دانست و از وجود سیاست‌های غیرانسانی شریک خود اظهار بی‌اطلاعی کرد.

همین‌طور، شرکت نفت و گار نروژی استات‌اویل نیز که بخشاً به دولت تعلق دارد در چندین پرونده فساد در سراسر جهان، به ویژه در کشورهای در حال توسعه درگیر بوده و در آن کشورها برای کسب امتیاز استخراج به شرکت‌ها و مقامات دولتی رشوه داده است.* درگیری آن‌ها فقط محدود به سیاست‌های اقتصادی تجاوزگرانه نیست، آن‌ها در تجاوزات نظامی غرب نیز عمیقاً درگیر هستند. نروژ ۵۸۸ بمب بر روی لیبی ریخت، اما به ندرت به آن به مثابه بخشی از این عملیات امپریالیستی اشاره می‌شود. نروژ تاکنون در این کشور ویران شده به چندین عملیات استخراج به ارزش میلیون‌ها دلار ملحق شده است.

عملکرد سیاست خارجی سوئد بهتر از این نیست. شرکت‌های فناوری مانند «ساب»، «بی. آی. یی سیستمز» و «بوفورز» در تولید انواع سلاح‌هایی که به ارزش میلیاردها دلار به ۵۵ کشور در سراسر جهان می‌فروشند با ایالات متحده و اسرائیل رقابت می‌کنند. به نظر می‌رسد که سوئد، مانند همسايه خود نروژ، در محروم ساختن میلیون‌ها نفر از حقوق خود در سراسر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه فعالانه مشارکت دارد.

«اچ. اند. ام» غول پوشاک سوئدی، تنها از طريق استثمار کارگران و پرداخت دستمزهای ناچیز در کشورهای فقیر مانند بنگلاش می‌تواند در کشورهای ثروتمند محصولات ارزان عرضه کند. همان‌طور که جان اسمیت در کتاب خود به نام «امپریالیسم در قرن بیست‌ویکم» می‌گوید: «فقط  ۰٫۹۵ یورو از قیمت نهایی یک تی‌شرت «اچ. اند. ام»  برای هزینه کارخانه، کارگران، واسطه‌ها و دولت در بنگلادش می‌ماند. ۳٫۵۴ یورو باقی به عنوان مالیات و هزینه انتقال به بازار مقصد، و بخش اصلی آن به جیب فروشندگان می‌رود. به ديگر سخن، کشورهای غربی بخش عمده سود خود را از کارگران و ملت‌های ارزانی به دست می‌آورند که از نقطه نظر کار و منابع بیش‌ترین سهم را در تولید دارند.»

شرکت دانمارکی-انگلیسی «جی‌۴ اس» بزرگ‌ترین شرکت امنیتی جهان است و به خاطر فهرست طولانی رسوایی‌های آن معروف است. آن‌ها به زندان‌ها و پست‌های بازرسی اسرائیل سرویس داده اند، آن‌ها به سوء‌رفتار با مهاجرین در مراکز بازداشت متهم شده اند، آن‌ها هم‌چنین نقش بزرگی در حمایت از منافع امپریالیستی غرب مانند پالایشگاه‌های نفت و قلمرو اطراف خط لوله «داکوتا اکسیس» داشته اند. با این وصف، چون بریتانیا به مثابه متجاوزترین از این دو کشور معروف است، بخش دانمارکی علی‌رغم این‌که آن‌ها بنیانگدار و مؤسس شرکت بودند، معمولاً نادیده گرفته می‌شود.

جای تعجب نبست که جایزه صلح نوبل که در سوئد تأسیس شد و در نروژ قرار دارد، به جنگ‌افروزانی مانند باراک اوباما و مانوئل سانتوس رییس‌جمهور کلمبیا داده شده است. چیزی را که به «الگوی نوردیک» معروف شده است، مشکل بتوان الهام‌بخش ما دانست. هیچ الگو، نظام، یا ساختاری را که بر استثمار و سلطه بر دیگران بنا شده باشد، نمی‌توان اخلاقی دانست. ملت‌های غربی و مردم آن‌ها اگر قرار است توسط باقی جهان رزمنده جدی گرفته شوند باید به ایجاد ساختارهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی که در شالوده خود ضدامپریالیستی باشند فکر کنند.

دست‌آوردهای اجتماعی ملت‌های غربی نمی‌تواند و نباید به هزینه استثمار ملت‌ها و مردم در جنوب جهانی تمام شود. این دینامیسم اجتماعی- امپریالیستی که در ملت‌های اسکاندیناوی دیده می‌شود نهایتاً در درازمدت شکست خواهد خورد، زیرا تعداد مردمی که از آن آسیب می‌بینند بسیار بیش‌تر از کسانی است که از آن بهره‌مند می‌شوند. کسانی که محتملاً امروز ضربه مرگبار را به سرمایه‌داری خواهند زد کسانی هستند که در وحشتناک‌ترین شرایط زندگی می‌کنند و «الگوی نوردیک» را نه راه‌گشا، بلکه مانعی در راه پیشرفت جهانی می‌دانند.

http://www.telesurtv.net/english/analysis/Scandinavias-Covert-Role-in-Western-Imperialism-20170320-0022.html
 ***
مارگوت وال‌استروم وزیر امور خارجه سوئد روشن نمی‌کند که سوئد به عضویت عربستان سعودی در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل رأی مثبت داد یا رأی ممتنع. با توجه به موقعیت زنان در عربستان سعودی، نه تنها در سوئد، انتقادات شدیدی علیه انتخاب نماینده عربستان سعودی در کمیسیون حقوق زنان صورت گرفته است. سازمان «دیده‌بان سازمان ملل» آن‌را «مزخرف» نامید، و در سوئد رهبر حزب لیبرال گفت که اگر معلوم شود سوئد به عضویت عربستان سعودی در کمیسون رأی مثبت داده این به معنی «سقوط سیاست خارجی فمینیستی» خواهد بود. پس از رأی‌گیری، نخست‌وزیر بلژیک از این که کشور او رأی مثبت داد اظهار «تأسف» کرد و تقصیر آن‌را به گردن یک «اشتباه دیپلماتیک تأسف‌آور» انداخت.

عملکرد «سیاست خارجی فمینیستی» سوئد!

تارنگاشت عدالت 

منبع: رادیو سوئد
۲ مه ۲۰۱۷

هفت کشور در سازمان ملل به عربستان سعودی رأی ممتنع دادند

 

 

مارگوت وال‌استروم وزیر امور خارجه سوئد روشن نمی‌کند که سوئد به عضویت عربستان سعودی در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل رأی مثبت داد یا رأی ممتنع.

وزارت امور خارجه سوئد تأیید کرد که در رأیگیری برای عضویت عربستان سعودی در کمیسیون حقوق زنان هفت کشور رأی ممتنع دادند. اما روشن نمی‌کند که آیا سوئد از جملۀ آن‌ها بود یا نه.

دولت سوئد با «سیاست خارحی فمینیستی» اعلام شده آن برای روشن کردن این‌که سوئد در آوریل به انتخاب عربستان سعودی در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل رأی مثبت داده یا ممتنع تحت فشار قرار گرفته است. در این لحظه، مارگوت وال‌استروم گفته است که آن‌ها این را روشن نخواهند کرد، زیرا رأی‌گیری مخفیانه بوده است. اما منشی مطبوعاتی او گفت که روش معمول این است که نامزدهای اعلام شده از مناطق گوناگون پذیرفته شوند، و سوئد عموماً این روش را دنبال می‌کند.

روز سه‌شنبه روزنامه اسونسکا داگبلادت براساس پاسخ‌های وزارت امور خارجه به پرسش‌هایی درباره چگونگی رأی به عضویت عربستان سعودی و تعداد کشورهایی که رأی ممتنع دادند، گزارشی را منتشر کرد.

از ۵۴ کشور عضو شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد که رأی‌گیری در آن صورت گرفت، ۴۷ کشور رأی مثبت و ۷ کشور رأی ممتنع دادند. وزارت‌خانه بعداً توضیح داد که رأی «نه» یک گزینه نبود، اما نگفت آیا سوئد رأی ممتنع داد.

با توجه به موقعیت زنان در عربستان سعودی، نه تنها در سوئد، انتقادات شدیدی علیه انتخاب نماینده عربستان سعودی در کمیسیون حقوق زنان صورت گرفته است. سازمان «دیده‌بان سازمان ملل» آن‌را «مزخرف» نامید، و در سوئد رهبر حزب لیبرال گفت که اگر معلوم شود سوئد به عضویت عربستان سعودی در کمیسون رأی مثبت داده این به معنی «سقوط سیاست خارجی فمینیستی» خواهد بود. پس از رأی‌گیری، نخست‌وزیر بلژیک از این که کشور او رأی مثبت داد اظهار «تأسف» کرد و تقصیر آن‌را به گردن یک «اشتباه دیپلماتیک تأسف‌آور» انداخت.

وزارت امور خارجه در پاسخ به اسونسکا داگبلادت نوشت که منطقه آسیا پنج کشور عراق، کره جنوبی، ژاپن، ترکمنستان و عربستان سعودی را برای عضویت در کمیسیون حقوق زنان نامزد کرده بود. و با این، نتیجه کاملاً مشخص بود …

————————————–
هم‌چنین نگاه کنید به «انتخاب عربستان در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل»:

http://www.edalat.org/sys/content/view/11394/

 

***

دادستان کل روسیه سه «NGO بشردوستانه» را که از طرف خانواده «میخائیل خودورکفسکی» تأسیس شده است، ناخواسته اعلام کرد. این سه NGO  به لیست هفت NGO دیگر که طبق قانون ژوئیه ۲۰۱۵ قبلاً ممنوع شده بود اضافه شد. پس از تکرار مکرر کودتاهای سازمان جاسوسی سیا زیر نقاب «انقلاب‌های رنگین» بسیاری از کشورها قوانینی وضع کرده‌ اند که به آنها اجازه می‌دهد این «NGO»ها را (که در اصل سازمان‌های دولتی مورد استفاده سازمان های جاسوسی آنگلوساکسونی است) ممنوع سازند.
 

                                                                                           اقدام دفاعی

تارنگاشت عدالت

منبع: ولترنت

۲ مه ۲۰۱۷

 

 

دادستان کل روسیه سه «NGO بشردوستانه» را که از طرف خانواده «میخائیل خودورکفسکی» تأسیس شده است، ناخواسته اعلام کرد. این نهادها عبارتند از:•    Open Russia، مبدا بریتانیا به مدیریت هنری کیسینجر و لرد جاکوب روتشیلد•    Open Russi Civi Movement، مبدا بریتانیا•    انستیتوی روسیه مدرن، مبدا ایالات متحده آمریکا.این سه NGO به لیست هفت NGO دیگر که طبق قانون ژوئیه ۲۰۱۵ قبلاً ممنوع شده بود اضافه شد. هفت NGO سابق عبارتند از:
* National Endowment for Democracy (NED), * OSI Assistance Foundation (George Soros), * Open Society Foundation (George Soros), * US-Russia Foundation for Economic Advancement and the Rule of Law (US-Russische Stiftung), * International Republican Institute (IRI/NED) , * Media Development Investment Fund (NATO), * National Democratic Institute for International Affairs (NDI/NED).در همکاری با ناتو، سه بنیاد نامبرده که «میخائیل خودورکفسکی» آنها را تأسیس کرده است، سه سال است که سازوکارهايی را سازمان داده‌ اند تا تم Fake News را در مورد دستکاری سایت‌های اینترنتی آلترناتیو غربی و دخالت سازمان‌های جاسوسی روسیه در انتخابات ایالات متحده و فرانسه زبانزد عام کنند. آنها همین‌طور سازوکارهايی در روسیه سازمان می‌دهند که هدفش بدنام کردن پیشاپیش انتخابات آینده می‌باشد. (۱)
پس از تکرار مکرر کودتاهای سازمان جاسوسی سیا زیر نقاب «انقلاب‌های رنگین» بسیاری از کشورها قوانینی وضع کرده‌ اند که به آنها اجازه می‌دهد این «NGO»ها را (که در اصل سازمان‌های دولتی مورد استفاده سازمان های جاسوسی آنگلوساکسونی است) ممنوع سازند. ————————————————-۱.  مقاله سازو کار ناتو علیه آزادی عقیده از تیری میسان ولترنت ۵ دسامبر ۲۰۱۶

***

نخست وزیر سابق انگلیس، تونی بلر در مصاحبه‌ای با روزنامه «دیلی میرور» گفت قصد دارد مجدداً وارد صحنه سیاسی شود تا با «برکسیت» مبارزه نماید. رابطه تونی و شری بلر با سازمان سیا معروف است و اخیراً در رمانی به نام «روح» به چاپ رسیده که توسط «رومان پولانسکی» کارگردان مشهور روی صحنه آمده است.

تونی بلر مجدداً وارد گود می‌شود

 

تارنگاشت عدالت


ولترنت

۲ مه ۲۰۱۷

نخست وزیر سابق انگلیس، تونی بلر در مصاحبه‌ای با روزنامه «دیلی میرور» گفت قصد دارد مجدداً وارد صحنه سیاسی شود تا با «برکسیت» مبارزه نماید.

او طی ۱۰ سال نخست وزیری خود (۱۹۹۷ تا ۲۰۰۷) سیاست خارجی بریتانیا را وابسته به سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا کرده بود. او به اتفاق رئیس جمهور آمریکا بیل کلینتون  به اصلاح «راه سوم» را اختراع کرد که مثلاً نه کمونیستی و نه کاپیتالیستی بود و با جورج دبلیو بوش «جنگ جهانی علیه ترور» را سازمان داد.

و با نگاه به مقاومت عراق، به ایالات متحده آمریکا سیاست «خاورمیانه گسترده»، یعنی پروژه «بهار عربی» را پیشنهاد کرد.

بلر پس از پایان نخست وزیری خود نمایندگی  گروه چهار خاورمیانه را عهده‌دار شد (تا به اصطلاح روابط بین اسرائیل و  حکومت خودگردان فلسطین را کنترل کند). در عین‌حال او دارای روابط اقتصادی خصوصی بویژه با کویت، قطر و قزاقستان است.

همسر او خانم «شری بلر» که دارای یک دفتر عظیم متشکل از وکلای متعدد دادگستری است، در حال حاضر برای دولت قطر فعالیت می‌کند تا مقدمات محکوم کردن رئیس جمهور بشار اسد را که بعد از سرنگونیَ جمهوری عربی سوریه قرار است صورت گیرد، آماده سازد.

رابطه تونی و شری بلر با سازمان سیا معروف است و اخیراً در رمانی به نام «روح» به چاپ رسیده که توسط «رومان پولانسکی» کارگردان مشهور روی صحنه آمده است.

 

***

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 4 مه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: