اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

انتخاب عربستان در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل: مروا عثمان، روسیه امروز، ژاندارم جهان: آمریکا هر کس را که علیه بی‌گناهان مرتکب جرم شود مجازات می‌کند: عکاظ/تارنگاشت عدالت

پس از رسوایی انتخاب مجدد عربستان سعودی به شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۱۶، همان عربستان سعودی که برای بیش از دو سال غیرنظامیان یمن را بمباران می‌کند، اکنون توسط نهاد اصلی حقوق بشر در سازمان ملل به پُست جدید کمیسیون حقوق زنان برای دوره ۲۰۲۲-۲۰۱۸  «انتخاب» شده است. اعتبار نهاد اصلی حقوق بشر در جهان، که برای تضمین رسیدگی مؤثر به نقض حقوق بشر بدون در نظر گرفتن منافع ژئوپليتیک و ملی رقیب تشکیل شد، اکنون به علت پرونده وحشتناک یکی از اعضای آن-عربستان سعودی- و قصور دیگر اعضای آن در بازخواست از عربستان سعودی زیر سؤال رفته است. سازمان ملل به جای پایان دادن به ریاکاری عربستان سعودی در شورای حقوق بشر، در سینی نقره پُست‌های حقوق بشری بیش‌تری به عریستان سعودی تقدیم می‌کند.

انتخاب عربستان در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل

تارنگاشت عدالت 

منبع: روسیه امروز
مروا عثمان

۲۵ آوریل ۲۰۱۷

اعطای صندلی در کمیسیون حقوق زنان به عربستان سعودی سازمان ملل را شریک جرم می‌کند

 

 

بابا، من سبیلم دراومده!

 

عربستان سعودی که در ملاء عام سر زنان را می‌بُرد و اجساد را از جرثقیل آویزان می‌کند به عضویت کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل انتخاب شد. این لُب یک جوک خُنک نیست، بلکه سازمان ملل خودش را سرافکنده کرده است.

پس از رسوایی انتخاب مجدد عربستان سعودی به شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۱۶، همان عربستان سعودی که برای بیش از دو سال غیرنظامیان یمن را بمباران می‌کند، اکنون توسط نهاد اصلی حقوق بشر در سازمان ملل به پُست جدید کمیسیون حقوق زنان برای دوره ۲۰۲۲-۲۰۱۸  «انتخاب» شده است.

نخستین چیزی که پس از خواندن این خبر به ذهنم خطور کرد احساس زنانی بود که در خیابان‌های ریاض سرشان بریده می‌شود، در جایی که اعدام ددمنشانه چنان متداول است که یک مکان عمومی به دلیل تعداد کشتارها توسط دولت «میدان سلاخی» نامیده می‌شود.

اگر پذیرش این فاکت‌ها برای شما دشوار است، فیلم مستند «آی. تی. وی» را که دهشت زندگی روزمره در داخل عربستان سعودی را نشان می‌دهد، تماشا کنید. این فیلم که «عربستان سعودی عریان» نام دارد مجازات‌های ددمنشانه کسانی را نشان می‌دهد که قوانین اسلامی سخت‌گیرانه کشور را زیر پا گذاشته اند. در یک صحنه، صدای زنی که به قتل نادختری خود متهم شده پیش از بریدن سرش در خیابان شنیده می‌شود که می‌گوید: «من این‌کار را نکردم.» صحنه دیگر پنج جسد را که از جرثقیل آویزان شده اند، نشان می‌دهد.

پرونده حقوق بشر عربستان سعودی پیش از آن‌که در یک روز ۴۷ نفر را، از جمله روحانی شیعه شیخ نیمر النیمر، اعدام کند به دفعات بسیار زیر سؤال رفته است.

شیخ نیمر از اعتراضات گسترده ضددولتی که در منطقه نفت‌خیز در شرق عربستان در سال ۲۰۱۱ اوج گرفته بود و اکثریت شیعه منطقه که از محرومیت طولانی شکایت داشت، حمایت می‌کرد.

این کشور «ثروتمند» علی‌رغم استفاده آن از مجازات اعدام و انجام ده‌ها اعدام در ملاء عام، عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل است (!) و اکنون مدافع حقوق زنان نیز شده است.

من می‌توانم از نقض حقوق زنان و حقوق بشر در عربستان سعودی، یا نهادهایی که به ماستمالی کردن این تجاوزات کمک می‌کنند بسیار بگویم، اما ترجیح می‌دهم شما را به یک مقاله در «ایندیپندنت» ارجاع دهم که ده مورد از تجاوزات عربستان سعودی و نقش یک شرکت روابط عمومی را در «ماستمالی» کردن پرونده حقوق بشر عربستان سعودی- از طریق پاک کردن همه اشارات گروه‌های حقوق بشر به مشتری خود- نشان می‌دهد.

چیزی که مایلم بررسی کنم این پرسش است: آخر چه بر سر سازمان ملل آمده است؟ آیا این نهاد بین‌المللی می‌داند کشوری که به آن جایزه می‌دهد، قانون اساسی ندارد؟! اجازه بدهید با نگاه به «قانون مرجع» سال ۱۹۹۲ شروع کنیم که مشروعیت دولت با تفسیر از شریعت بر آن قرار دارد، این قانون می‌گوید که حاکمان کشور باید از اعقاب مذکر ملک عبدالعزیز ابن عبدالرحمان السعود باشند.

اجازه بدهید یک‌بار دیگر تکرار کنم… اعقاب «مذکر». همه چیز از اینجا شروع می‌شود. مهم‌ترین مشکلات حقوق بشری گزارش شده در گزارش سال ۲۰۱۷ «دیده‌بان حقوق بشر» شامل نبود توانایی و ابزار حقوقی برای شهروندان برای انتخاب دولت خود، و فقدان آزادی‌های تشکل، تجمع، حرکت، مذهب و تبعیض جنسیتی گسترده و فقدان حقوق برابر در همه جوانب زندگی زنان می‌شود.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر: «نظام تبعيض‌آمیز سرپرستی مرد علی‌رغم وعده‌های دولت برای لغو آن هنوز پابرجاست. تحت این نظام، زنان بالغ باید اجازه سرپرست مذکر خود را-که معمولاً شوهر، پدر، برادر، یا پسر است- برای سفر، ازدواج و خروج از زندان کسب کنند. آن‌ها برای کار یا دسترسی به خدمات درمانی باید رضایت سرپرست را کسب کنند. زنان به طور منظم با دشواری انجام یک‌سری کارها بدون یک نزدیک مذکر-از اجاره آپارتمان گرفته تا پُر کردن فرم‌های حقوقی- روبه‌رو هستند. در عربستان سعوی رانندگی برای همه زنان ممنوع است.»

آیا سازمان ملل این پاراگراف را خوانده است؟ من به جای شما پاسخ این‌را می‌دهم. بله، آن‌ها خوانده اند، و به راحتی آن‌را نادیده گرفته اند. درست شبیه زمانی که پس از تهدید عربستان سعودی در ژوئن سال ۲۰۱۶ به قطع روابط خود با سازمان ملل و قطع صدها میلیون دلار کمک به برنامه‌های امداد بشردوستانه و ضدتروریستی بازوی نیرومند آن سازمان ملل به طرز تهوع آوری عقب نشست. همه این‌ها برای اعمال فشار بر سازمان ملل بود تا ریاض و متحدین آن‌را از لیست‌ سیاه گروه‌هایی که به آسیب رساندن به کودکان یمنی در درگیری‌های مسلحانه متهم هستند، خارج کند. چنین شد و محاصره بنادر یمن توسط ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی به طور چشم‌گیری عرضه غذا و دارو را کاهش داد و بیش از ۸۰ درصد جمعیت را محتاج به امداد بشردوستانه قرار داد. این حتا شرم‌آورتر است زمانی که این فاکت‌ها توسط  ادریس جزایری، خود نماینده ویژه سازمان ملل برای حقوق بشر و تحریم‌های بین‌المللی ردیف می‌شوند، او گفت مصیبت مردم یمن به نحو فزاینده‌ای سخت‌تر می‌شود.

شورای حقوق بشر سازمان ملل یازده سال پس از تشکیل آن از نقطه رویارویی با حقیقت عبور کرده و اکنون با رسوایی تکان‌دهنده روبه‌روست.

اعتبار نهاد اصلی حقوق بشر در جهان، که برای تضمین رسیدگی مؤثر به نقض حقوق بشر بدون در نظر گرفتن منافع ژئوپليتیک و ملی رقیب تشکیل شد، اکنون به علت پرونده وحشتناک یکی از اعضای آن-عربستان سعودی- و قصور دیگر اعضای آن در بازخواست از عربستان سعودی زیر سؤال رفته است. سازمان ملل به جای پایان دادن به ریاکاری عربستان سعودی در شورای حقوق بشر، در سینی نقره پُست‌های حقوق بشری بیش‌تری به عریستان سعودی تقدیم می‌کند.

اگر سازمان ملل به نحوی احساس می‌کند که باید چشم‌های خود را بر روی نقش حقوق بشر در عربستان سعودی، در دوره پیش از عضویت آن در شورای حقوق بشر ببندد، در این‌صورت حداقل کاری که می‌تواند بکند این است که عملکرد آن‌را از زمان عضویتش در شورای حقوق بشر سازمان ملل در سال ۲۰۱۴ بررسی کند. از آن زمان تاکنون، عربستان سعوی به طور خشن و سیستماتیک هم در داخل و هم در یمن حقوق بشر را زیر پا گذاشته است.

ما در حال حاضر در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که سازمان ملل کاملاً در جنایات جنگی، نقض حقوق بشر، مصايب، بردگی و آزار مذهبی عربستان سعودی شریک است. اکنون سازمان ملل عملاً نهاد خبیثی است که به عربستان سعودی کمک می‌کند از زیر بار مسؤولیت فرار کند و تجاوزات خشن و سیستماتیک خود را با عضویت هم در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد و هم در کمیسیون حقوق زنان سازمان ملل پنهان کند.

سازمان ملل به مثابه نهاد اصلی حقوق بشر به مغاک پول و قدرت سقوط کرده، و هیچ نشانه‌ای از بازگشت آن به یک موضع منطقی و منصفانه در آینده نزدیک وجود ندارد.

————————
عدالت: برای تماشای این فیلم مستند به نشانی زیر مراجعه نمایید:

https://www.youtube.com/watch?v=NLtLeK7YLGY

***

ژاندارم جهان: آمریکا هر کس را که علیه بی‌گناهان مرتکب جرم شود مجازات می‌کند

عکاظ
هم‌زمان با این «عکاظ» روزنامه رسمی رژیم عریستان سعودی در صفحه اول خود با تیتر بزرگ نوشت: «ژاندارم جهان: آمریکا هر کس را که علیه بی‌گناهان مرتکب جرم شود مجازات می‌کند.
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 27 آوریل 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: