اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

بزرگ‌ترین بمب غیراتمی جهان چیزی را نابود کرد که «سیا» ساخته بود: تارنگاشت عدالت، «برجام» ایران را در برابر «مادر همه بمب‌ها» مصون کرد: هاآرتص، و هدف «مادر تمام بمب‌ها» تأسیسات غنی‌سازی ایران بود: ایسنا

«نخستین بار که بن‌لادن در غارهای تورا بورا دیده شد، او مجاهد جوانی بود که تازه با مدرک مهندسی ساختمان از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود… تورا بورا در ارتفاع ۱۳ هزار پایی، در ۳۵ میلی جنوب غرب جلال‌آباد دژی از قله‌های پوشیده با برف، دره‌های شیب‌دار و غارهای بتون‌آرمه شده بود. کیلومترها تونل، پناهگاه‌های زیرزمینی و اردوگاه اصلی آن، حفرشده در اعماق زمین در صخره‌های شیب‌دار، بخشی از مجتمعی بود که با کمک مالی «سیا» برای مجاهدین ساخته شد. بن‌لادن ده‌ها بولدوزر و دیگر قطعات ماشین‌آلات سنگین را با هواپیما از امپراتوری ساختمانی پدر خود-گروه بن‌لادن سعودی، یکی از ثروتمندترین شرکت‌های ساختمانی در عربستان سعودی و سرتاسر خلیح فارس-به آن‌جا منتقل کرد…»

بزرگ‌ترین بمب غیراتمی جهان چیزی را نابود کرد که «سیا» ساخته بود

تارنگاشت عدالت

۲۶ فروردین ۱۳۹۶

به گفته ویکی‌لیکس تونل‌های مورد استفاده «دولت اسلامی» در افغانستان که روز پنج‌شنبه توسط نیرومندترین بمب غیراتمی جهان منفجر شد، توسط «سیا» ساخته شده بود.

ویکی‌لیکس در توئیتر همراه با یک یادداشت، پیوند به مقاله‌ای را منتشر کرد که در سال ۲۰۰۵ در نیویورک تایمز منتشر شده  و چگونگی ایجاد تونل‌های پیچیده مورد استفاده اسامه بن‌لادن رهبر پیشین القاعده را در تورا بورا در شمال افغانستان نشان می‌دهد.

یادداشت ولیکی‌لیکس می‌گوید: «تونل‌هایی که ایالات متحده در افغانستان بمباران می‌کند توسط سیا ساخته شد»…

در بخشی از مقاله نیویورک تایمز آمده است:
«نخستین بار که بن‌لادن در غارهای تورا بورا دیده شد، او مجاهد جوانی بود که تازه با مدرک مهندسی ساختمان از دانشگاه فارغ‌التحصیل شده بود… تورا بورا در ارتفاع ۱۳ هزار پایی، در ۳۵ میلی جنوب غرب جلال‌آباد دژی از قله‌های پوشیده با برف، دره‌های شیب‌دار و غارهای بتون‌آرمه شده بود. کیلومترها تونل، پناهگاه‌های زیرزمینی و اردوگاه اصلی آن، حفرشده در اعماق زمین در صخره‌های شیب‌دار، بخشی از مجتمعی بود که با کمک مالی «سیا» برای مجاهدین ساخته شد. بن‌لادن ده‌ها بولدوزر و دیگر قطعات ماشین‌آلات سنگین را با هواپیما از امپراتوری ساختمانی پدر خود-گروه بن‌لادن سعودی، یکی از ثروتمندترین شرکت‌های ساختمانی در عربستان سعودی و سرتاسر خلیح فارس-به آن‌جا منتقل کرد…»

http://www.nytimes.com/2005/09/11/magazine/lost-at-tora-bora.html

***


هاآرتص: «برجام» ایران را در برابر «مادر همه بمب‌ها» مصون کرد

رویداد24 : روزنامه اسرائیلی هاآرتص طی گزارشی به تحلیل اقدام اخیر رئیس‌جمهوری آمریکا در استفاده از مادر همه بمب‌ها علیه هدفی نسبتاً کوچک مانند داعش در افغانستان پرداخته و متذکر می‌شود که قرار بود این بمب 16 میلیون دلاری برای هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران مورد استفاده قرار گیرد اما با توجه به توافق هسته‌ای چنین امکانی وجود ندارد.

به گزارش رویداد۲۴ به نقل از هاآرتص، توجیه استفاده از سلاح نادری مانند «سلاح عظیم انفجار هوایی جی‌بی‌یو-۴۳/بی» (GBU-43/B MOAB) معروف به مادر همه بمب‌ها علیه دشمنی نسبتاً کوچک اصلاً آسان نیست. هدف واقعی از این حمله به افغانستان ارسال یک پیام بود.

زمانی که این بمب که قوی‌ترین بمب غیرهسته‌ای محسوب می‌شود، به‌واسطه دستور رئیس‌جمهور جدیدی که در مبارزات انتخاباتی خود از انزوا و پرداختن به مسائل داخلی سخن می‌گفت، پرتاب می‌شود، حامل پیامی است که ورای ستان ننگرهار افغانستان می‌رود.

دلیل رسمی استفاده از این بمب ویران کردن یک تونل زیرزمینی در افغانستان که نیروهای داعش از طریق آن علیه ارتش آمریکا و افغانستان عملیات انجام می‌دادند عنوان شده است. بااین‌حال این نخستین بار از زمان ساخت این بمب (سال 2003) نیست که نیروهای آمریکا با یک دشمن جدی زیرزمینی روبرو می‌شوند. در موردهای قبلی از مهمات کوچک‌تری استفاده می‌شد. تولید هر بمب جی‌بی‌یو-۴۳/بی بالغ‌بر 16 میلیون دلار هزینه می‌برد. این بمب بزرگ‌تر از آن است که از یک جت جنگنده معمولی شلیک شود و در عوض توسط یک هواپیمای بزرگ حمل‌ونقل که توسط نیروهای ویژه استفاده می‌شود، پرتاب می‌شود.

تنها 15 عدد از این بمب‌ها تولید شده و آن‌ها برای یک مأموریت متفاوت حفظ شده بودند. قرار بود این بمب به همراه نفوذگر مهمات انبوه یا ام‌اُپی (MOP) با شناسه GBU-57A/B که برای نفوذ به صخره و بتن‌آرمه و منفجر کردن زیرزمین طراحی شده‌اند، برای حمله احتمالی آمریکا به تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران استفاده شود. در حال حاضر توافق هسته‌ای ایران در حال اجرا است و «نفوذگر مهمات انبوه» و مادر همه بمب‌ها را می‌توان علیه اهداف دیگر مورد استفاده قرار داد.

درحالی‌که مقامات پنتاگون تأکید می‌کنند استفاده از این سلاح ویژه به‌واسطه اختیارات فرماندهان عملیاتی انجام شده، قابل‌باور نیست که چنین مهمات استراتژیک نادر و ویرانگری بدون نظر نهایی رئیس‌جمهور مورد استفاده قرار گرفته باشند. این یک انتخاب فنی-تاکتیکی سلاح نبوده، بلکه یک پیام بوده است.

کمتر از یک هفته پس‌ازآنکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا دستور پرتاب 59 موشک به خاک سوریه را دارد، یک هفته پس‌ازآنکه وی دستور حرکت یک گروه ناو جنگی در اقیانوس آرام به سمت کره شمالی را داد و یک روز پس‌ازآنکه در کاخ سفید میزبان دبیر کل ناتو، اتحاد نظامی که در مبارزات انتخاباتی‌اش آن را «منسوخ شده» خوانده بود و حال آن را «با ارزش» می‌داند، حال وی دستور شلیک سنگین‌ترین بمب جهان را می‌دهد. این رئیس‌جمهوری است که در فاصله یک هفته از انزواطلبی به سمت طرح‌ریزی ابرقدرتی جهان رفته است.

حتی اگر مادر همه بمب‌ها واقعاً بهترین بمب برای این عملیات بود، بازهم سخت است که بپذیریم از چنین سلاح نادری در برابر دشمنی نسبتاً کوچک استفاده شود. نیروهای داعش کمتر از دو سال است که در افغانستان و پاکستان فعال شده‌اند و نه‌تنها با نیروهای آمریکایی و نیروهای دولتی افغانستان در جنگ هستند، بلکه مورد حمله دشمن اصلی آمریکا در این کشور یعنی طالبان نیز قرار گرفته‌اند.

بخشی از مسئله این است که ترامپ عاشق چیزهای بزرگ براق است، زمانی برج‌ها و حال موشک‌ها و بمب‌ها، و حال که قدرت را به دست گرفته، به نظر می‌رسد اشتیاق عجیبی برای استفاده هرچه بیشتر از آن را دارد.

و مطمئناً در این میان پیامی وجود دارد. برای مردم در آمریکا، پیام این است که این دولت علیه رژیم اسد تیراندازی نمی‌کند- هنوز هدف اصلی داعش است و فقط سعی دارد از سلاح‌های بهتر و بزرگ‌تری نسبت به دوره اوباما استفاده کند. برای کرملین، کیم جونگ اون و ایرانیان، پیام این است که این رئیس‌جمهور هیچ تردیدی در استفاده از هر آنچه زرادخانه‌های آمریکا ارائه می‌کنند، ندارد. البته اینکه آیا برنامه‌ای هم در این میان وجود دارد، هنوز مشخص نیست.

***

هدف «مادر تمام بمب‌ها» تأسیسات غنی‌سازی ایران بود


ایسنا: وزیر دفاع پیشین آمریکا گفت: هدف اولیه از طراحی «مادر تمام بمب‌ها» حمله احتمالی به تأسیسات هسته‌ای زیرزمینی ایران بود. لئون پانه‌تا وزیر دفاع پیشین آمریکا در سال‌های ٢٠١١ تا ٢٠١٣ در گفت‌وگو با شبکه ای‌بی‌سی‌نیوز، درباره تشدید تنش‌ها میان آمریکا و کره‌شمالی هشدار داد و گفت: ما در اینجا، یک جنگ هسته‌ای محتمل را پیش‌رو داریم که احتمالا ‌میلیون‌ها قربانی خواهد داشت. در نتیجه ما باید قدری مراقبت کنیم. بنابراین، واشنگتن باید از هرگونه اقدام بی‌محابا در قبال کره‌شمالی پرهیز کند. وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در پاسخ به سؤالی درباره استفاده آمریکا از بزرگ‌ترین بمب خود، موسوم به مادر تمام بمب‌ها گفت: زمانی که من وزیر دفاع بودم ما در حال کار روی این سلاح بودیم. به‌طور صریح باید بگویم که این بمب در ابتدا برای هدف‌قراردادن احتمالی تأسیسات غنی‌سازی زیرزمینی در ایران طراحی شده بود. این دغدغه ما بود. این یک سلاح مؤثر است. من آزمایش و تست آن را دیدم. این سلاح می‌تواند در زیر زمین نفوذ کند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 16 آوریل 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: