اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

آخرین مقالات سایت نوید نو

دریافتی:

مقالات سایت نوید نو

شماره 894  

1396/01/23

بیانیه هیئت سیاسی حزب کمونیست لبنان :

 محکومیت تجاوز امریکا علیه سوریه

برگردان : هاتف رحمانی

راه حل سیاسی که حذف داعش ، نصره و سازمان های همانند را تضمین نماید و در را برای انتقال از ستیزه نظامی به عرصه سیاسی باز کند بیش از هر زمانی نیاز امروز برای تمام خلق سوریه است . در این بستر ، ما تمام  نیروهای چپ گرا ها ، میهن دوست و ترقی خواه جهان عرب و سراسر جهان را به محکومیت گسترده تجاوز امریکا علیه سوریه و همبستگی با مردم آن در مقابله و جلوگیری از تجاوز فرا می خوانیم .    

سوریه : بیانیه ائتلاف برای توقف جنگ

برگردان : آرش وجدانی

این حمله همراه با دیگرتمام زشتی های جنگ باید محکوم شود . جنگ را متوقف کنید از آغاز آن علیه این جنگ رزمیده است و این حادثه تنها فوریت راه حل سیاسی را مورد تاکید قرار می دهد . 

حزب کمونیست یونان حمله امریکا علیه سوریه را محکوم می کند.

برگردان : هاتف رحمانی

خلق ها می دانند که امریکا و متحدان آن ، که سازمان های جنایتکاری مانند «القاعده» و » دولت اسلامی»را ایجاد کردند ،بهانه هایی را در راستای توجیه دخالت ها و جنگ های امپریالیستی در سوریه ،عراق ، و در منطقه وسیعی از خاورمیانه و شمال افریقا ، که صحنه تناقض های شدید، همراه با قربانی شدن خلق ها است ترویج و مورد استفاده قرار می دهند. آن ها همان کار را در گذشته نیز انجام می دادند. 

حزب کمونیست هند(مارکسیست) ،

 حمله نظامی علیه سوریه را محکوم می کند.

برگردان : آرش وجدانی

آشکار است که دونالد ترامپ سیاست دخالت نظامی دولت امریکا را دنبال می کند که حق حاکمیت و استقلال کشورها را با دخالت در امور داخلی آن ها نقض می کند ، که براساس قوانین و رفتار بین المللی مجرمانه است.

حزب کمونیست بوهمیا و موراویا در باره بمباران سوریه

برگردان : هاتف رحمانی

ما حمله را به مثابه اقدامی یک جانبه تجاوز نظامی علیه کشور مستقل عضو سازمان ملل و نیز نقض قوانین بین المللی ، که صلح و امنیت در کل منطقه را تهدید می کند ارزیابی می کنیم. 

شماره 893  

1396/01/19

بیانیهٔ کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران:

 حزب تودهٔ ایران حملهٔ موشکی ایالات‌متحده به سوریه را محکوم می‌کند!

حزب تودهٔ ایران، در راستای موضع‌گیری‌های گذشته‌‌اش اعلام می‌دارد، درگیری‌های سوریه هیچ راه‌حل نظامی‌ای ندارد. افکارعمومی و نیروهای صلح‌طلب جهان می‌توانند و باید با کارزاری فراگیر، همهٔ نیروهای درگیر در جنگ‌فاجعه‌بار سوریه را- جنگی که تا کنون مرگ بیش از نیم میلیون شهروند غیرنظامی ازجمله کودکان و زنان قربانی داشته و به‌ویرانی کامل این کشور منجر شده است- به شرکت مسئولانه و جدی در روند گفت‌وگوهای صلح، زیر نظارت سازمان ملل متحد، مجبور کنند.  

1396/01/19

انتخابات شوراهای شهر و روستا، بدون وجود نشانه‌یی از نقش و اثرِ جنبش‌ اجتماعی در آن‌ها

«…حزب تودهٔ ایران، معتقد است که به‌رغم ثبت نام گستردهٔ داوطلبان، موضوع مهم در این‌ انتخابات، نبودِ باور عمومی به توانایی شوراها در تأثیر گذاری بر امور اجرایی، در راستای خواست های مردم، و اعتبار ساختاری شوراها به دلیل اعمال نفوذ و کنترل کارگزاران رژیم است …»

سناریوی تجاوز امپریالیستی به سوریه کلید خورد

اردشیر زارعی قنواتی

حمله موشکی آمریکا به سوریه بدون هیچ تردیدی در تقابل با «حقوق بین الملل» و در جهت نقض حق «حاکمیت ملی» یک کشور مستقل است که حتی در مقابل منشورهای پایه شورای امنیت سازمان ملل متحد هم قرار می گیرد. از همان زمان که سناریوی تکراری حمله شیمیایی به منطقه خان شیخون کلید خود و همه رهبران آمریکایی، اروپایی، عربی و ترکیه مثل اجزای یک ارکستر سمفونیک با هدایت رهبر ارکستر «ساز» خود را نواختند، کاملا مشخص بود که قطعات پازل این سناریو در حال عملیاتی شدن است.

1396/01/19

دشمنان ابدی :

امریکا و روسیه 100 سال پس از انقلاب بلشویکی –بخش نخست

جان کوفاس – برگردان : هاتف رحمانی

این نوشتار کوتاه برخی از پویایی های ستیزه ظاهرا ابدی پشت روابط امریکا – روسیه را در صدمین سالگرد انقلاب بلشویکی که نه فقط رابطه شرق – غرب بلکه رابطه کل جهان در قرن بیستم را تغییر داد ، مورد بررسی قرار می دهد . همان طور که لرد پالمرستون بعنوان وزیر امور خارجه در برابر مجلس عوام (پارلمان بریتانیا) در مارس 1848 بیان کرد در میان فوران انقلاب های اجتماعی در کل اروپا ؛ کشورها دشمنان یا متحدان ابدی ندارند ، بلکه تنها منافع ابدی دارند .

1396/01/19

بیانیه شورای صلح امریکا :

هم اکنون برای جلوگیری از حمله ترامپ به سوریه اقدام کنیم !

برگردان : هاتف رحمانی

این بیش از لحظه ای خطرناک است . این یک بحران تام جنگی است . پوشیده نیست که رئیس جمهور ترامپ فردی غیر قابل پیش بینی واغلب بی اطلاع است . دولت او در اولین ماه های خود تحت فشار اشتباه ها، شکست ها و دست خوش تشویش بوده است . او ممکن است فکر کند که «به یک پیروزی» نیاز دارد .ما باید دولت او را مطمئن کنیم فکر نکند حمله به سوریه می تواند یک «پیروزی» باشد . ما ساعت ها ، در بهترین حالت چندروز برای انجام این کار وقت داریم . 

1396/01/19

بیانیه حزب کمونیست سوریه : شرم بر امریکا و شرم بر تجاوز امریکایی

برگردان : هاتف رحمانی

این گام تهاجمی در بستر سیاست امپریالیستی و صهیونیستی با هدف فرسایش و تقسیم سوریه رخ می دهد ، که سنگر استواری در برابر سلطه کامل استعماری بر مدیترانه شرقی و به طور کلی جهان عرب است .

شماره 892  

1396/01/08

سخنرانی سرگئی لاوروف در اکادمی نظامی ستاد مشترک ارتش

برگردان : هاتف رحمانی

روسیه ، به خاطر قابلیت های هسته ای پیشرفته باز دارنده خود نقش پایدار سازی مهمی در سیاست های جهانی ایفا می کند. هم زمان ، پایداری راهبردی برای ما محدود به حفظ تعادل هسته ای بین ما و ایالات متحده نیست.  با فرض روند های جهانی سازی ، افزایش وابستگی دو جانبه کشورها و توسعه فن آوری ها ، از جمله فن آوری نظامی ، ما چشم انداز وسیع تری از این مفهوم را مد نظر داریم .

1396/01/05

معضلِ گزینش و تمکین به «نمایندهٔ خدا بر زمین» در«حکومت اسلامی»

حزب تودهٔ ایران، ترویج هرنوع گفتمان و سیاست‌ورزی به‌قصد توجیهِ تبعیت مردم از حاکمیت استبدادی را شدیداً محکوم می‌کند. ما معتقدیم که مردم را پیرامون شعار گذار از دیکتاتوری ولایت فقیه می‌باید بسیج کرد و به‌جای مماشات با ولی فقیه، مبارزه جنبش مردمی باهدف به‌وجود آوردن تغییرهایی واقعی را می‌باید رهبری کرد.

1396/01/05

ضرورت تمرکز بر افزایش آگاهی طبقاتی در سال نو 

مسعود امیدی

وجود مسائل و اهداف مشترک اجتماعی و سیاسی چون دفاع از استقلال، دموکراسی، حقوق بشر، صلح ، توسعه و… به هیچ وجه نه تنها کارگران و زحمتکشان را از آگاهی طبقاتی بی نیاز نمی کند، بلکه ضرورت آن را بیشتر نیز می کند

1396/01/05

هر دوران تاریخی رنگی دارد!

 شعر متعّهد و انقلابی فارسی!

 فرهاد عاصمی

واکنش زنده یاد سیاوش کسرایی به «رنگ عجیب دوران» تضادی را قابل شناخت می سازد که اکنون نیز شعر متعّهد انقلابی با آن روبروست. تضاد میان طغیان درونی مردم، «خشم بیدار خلق» علیه «دوران تاریک و طولانی کنونی» …

در این سطور سه قطعه از شعرها، با گوشه هایی از مقدمه رفیق احسان طبری منتشر می شود.

1396/01/05

بیانیه حزب کمونیست نوین هلند در باره انتخابات پارلمانی 2017 

برگردان : هاتف رحمانی

در مرکز سیاست های دست راستی رویکرد ناب بازار آزاد سرمایه داری قرار دارد ، که نمی تواند بدون سرنگونی کل سامانه تغییر یابد . حتی اگر برخی سیاست مدارهای راستگرا به صورت حقیقی اعتقاد دیگری داشته باشند ، جایی برای رویکرد های اخلاقی برای سرمایه داری وجود ندارد. سرمایه داری اخلاقی یک توهم است : آب و اتش نمی توانند همراه شوند .

1396/01/05

دوری از هم تاچند؟این جدایی تاکی؟

علی رضا جباری (آذرنگ)

برخی از افراد چنین می اندیشند که با هم بودن و با هم به جریان حرکت و تحول اجتماعی گام نهادن موضوعی احساسی و عاطفی است و به صرف خواستن آن دستیابی به آن میسر می شود. خود من نیز گاه به این اندیشه افتاده ام؛ اما، هنگامی که می بینم دوستانی با شنیدن شعر یا سخنی از سخن یا گوینده ای با روال انیشیدن متفاوت خشمگین می شوند و رنگ رخسارشان دگرگون می شود به این اندیشه فرو می روم که نه!

1396/01/05

افزایش جنگ‌گرایی امپریالیسم آمریکا در قرن  ۲۱

نوشته: جیمز پتراس – برگردان: آمادور نویدی

صرف‌نظر از این‌که  چه کسی رئیس جمهور آمریکا باشد، و بدون درنظرگرفتن شعارهای انتخاباتی  متداول وتوده پسند رؤسای جمهور منتخب جهت کاهش هزینه نظامی در حمایت از اقتصاد داخلی، افزایش شدید هزینه نظامی‌گری ثابت بوده است.

مقالات سایت نوید نو

شماره 891  

شادباش کمیتهٔ مرکزی حزب تودهٔ ایران:

 نوروزتان مبارک و رزم‌تان پیروز باد!

 

هم‌میهنان گرامی! 

کمیتهٔ مرکزی حزب توده ایران، فرا رسیدن سال ۱۳۹۶ را به شما تبریک می‌گوید و امیدوار است سال نو، سال چیرگی بر دشواری ‌های طاقت ‌فرسای اقتصادی – اجتماعی و سال پیشرفت جنبش مردمی در رویارویی با رژیم ظالم و تاریک‌اندیش حاکم باشد.سنت برپایی جشن فرارسیدن فصل بهار، نوروز، عید باستانی ایرانیان، جشن تولد دوبارهٔ طبیعت، و پیروزیِ نو بر کهنه و نور بر تاریکی است.

نوروزتان پیروز!

نوید نو فرا رسیدن نوروز باستانی وطلوع بهار زندگی طبیعت را با گرامی داشت یاد جانباختگان راه آزادی ، عدالت اجتماعی وسعادت مردم ، ضمن تقدیم شعر «بهار می شود» از رفیق زنده یاد سیاوش کسرایی به همه خوانندگان نوید نو و مردم ایران شادباش می گوید .

بهار می‌شود!

یکی دو روز دیگر از پگاه

چو چشم باز می‌کنی

زمانه زیر و رو

زمینه پرنگار می‌شود

1395/12/29

بازی اردوغان روی تیغ تیز بحران 
نویسنده: اردشیر زارعی قنواتی

تشدید تنش بین دولت ترکیه و بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپایی که میزبان اقلیت بزرگ ترک می باشند در طی هفته های اخیر و در آستانه برگزاری همه پرسی مهم تغییر قانون اساسی این کشور ابعاد جدیدی به خود گرفته است.

1395/12/29

بيست و يكمين كنگره ي حزب كمونيست آلمان ،

 جستجوی هدف استراتژیک در مرحله ی کنونی در احزاب کمونیستی و کارگری!

 فرهاد عاصمی

به طور مشخص اين پرسش مطرح است كه آيا مي توان برپا نشدن جبهه ي ضد ديكتاتوري را در ايران تاكنون، داراي مضموني مشابه با برداشت حزب كمونيست آلمان درباره ي علت برپا نشدن جبهه ضد مونوپولي در اين كشور در شرايط كنوني ضعف جنبش كمونيستي ارزيابي نمود؟

1395/12/27

تعیین میزان حداقل دستمزد سال ۹۶ پایین‌تر از هزینه معیشت

 به شدت به زیان زحمتکشان است!

 

این میزان از حداقل دستمزد که فاصلۀ معناداری با نرخ واقعی تورم و حداقل هزینه معیشت ماهیانه یک خانوار کارگری دارد، در چارچوب برنامه ششم توسعه، قانون بودجه سال ۹۶، اقتصاد مقاومتی ولی‌فقیه و اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها تعیین شده و ازاین رو ثمری جز تشدید دشواری های اقتصادی و فقر و محرومیت برای طبقه کارگر و زحمتکشان نخواهد داشت.

1395/12/27

حرکتِ جناح ‌های حکومتی به‌سوی انتخابات کنترل‌شدهٔ ریاست جمهوری

 

طرفداران جناح اعتدال‌گرا- بدون اینکه توجهی نشان دهند یا برنامهٔ انتخاباتی‌ای مشخص داشته باشند- این نکتهٔ بسیار مهم را در تدارک کارزار انتخاباتی‌شان به‌اثبات رسانده‌اند که خواست‌ها و انتظارات مردم در این بازار مکارهٔ انتخاباتی جایگاه و ارزشی ندارند و هرآنچه که جایی شایسته و ارجی دارد، چارچوب‌هایی‌اند که ولی فقیه برایشان تعیین تکلیف کرده است.

1395/12/27

بیانیه مشترک حزب کمونیست نوین هلند و حزب کمونیست ترکیه

برگردان : هاتف رحمانی

می دانیم سیاست مدارهایی که قهرمان های این بحران هستند ، بحرانی که به ابعاد رسوایی نایل شده است ، به زحمتکشان خودحمله کرده اند و امضای خود را زیر سیاست هایی که حقوق پرولتاریا را تهدید می کند گذاشته اند. هر دو طرف نماینده طبقه بورژوا و انحصارهای استثماری هستند.

1395/12/27

از دموکراسي کربني تا حق بر شهر

در نبرد عليه نئوليبراليسم

کنراد بوگارت- برگردان: مسعود اميدي

 

آيا تسخير‌کنندگان مي‌توانند در طول شب، سوپرمن و در طول روز، کلارک کنت (شخصيت کميک استريپ سوپرمن) باشند؟ طوري که عصرها جسورانه در ميان گازهاي اشک‌آور رژه بروند و فردا صبح به سر کار بازگردند؟ آيا اصولا تسخير فضاي عمومي مي‌تواند بدون تسخير محل کار وجود داشته باشد؟

1395/12/27

وعده دیدار…

رحمان

کوله ات را به من بده ،
دستانمان پر است ،
ما همه چیز را پشت سر
خواهیم گذاشت،
مرگ را…
که در کف دستانمان است ،
و چون سایه ،در کنارمان .

1395/12/27

 آیا روسیه امپریالیست است ؟ -بخش پایانی

سام ویلیامز –برگردان : هاتف رحمانی

امپریالیسم روسی وجود ندارد

بارها به نقش شرکت نفت و گاز نیمه دولتی گاز پروم بعنوان شاهدی که روسیه کشوری امپریالیستی است استناد شده است . هر چند ، در واقع تمام کشورهای سرشار از نفت ، که خودشان امپریالیست نیستند ، مانند مکزیک ، تیجریه و عربستان سعودی شرکت های نفتی همانندی دارند . در حقیقت ، گازپروم شاهدی است که روسیه امپریالیست نیست . آن ( شرکت) تاکید می کند که روسیه تامین کننده مواد اولیه ،  در نقش تاریخی کشورهای ستم دیده و نه امپریالیست است .

1395/12/27

ضد برند ،

 پژوهشی پیرامون نیمرخ تاریک برندهای مشهور جهان– بخش چهارم وپایانی

 زندگی در جهان تحت حاکمیت برندها

 مسعود اميدي

برندها نام ها و آرم هایی هستند که به صورتی نمادین مجموعه وسیعی از محصولات و خدمات را نمایندگی می کنن به شکلی گسترده به کار گرفته شده و بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته و بدترین جامعه ماوراء تجاری را به نمایش گذاشته اند. برندها حضور خود را بر تمامی فضاهای عمومی و خصوصی زندگی مردم در جامعه تحمیل کرده اند.

ادامه …
نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است
نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

منبع: سایت نوید نو

http://rahman-hatefi.net/index.htm

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: