اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

پیرامون حمله نظامی جدید آمریکا به سوریه!: چریکهای فدایی خلق ایران

به دنبال حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه که جز تجاوزی آشکار برای پیشبرد سیاست های ضد خلقی دولت آمریکا معنای دیگری ندارد ، ما امروز شاهدیم که برخی از افراد و گروه ها و تفکرات مخالف جمهوری اسلامی برای این اقدام تجاوزکارانه «هورا» کشیده و با شعله ور شدن بحران و آتش جنگ و ناامنی در منطقه ، آن چنان شاد گشته اند که آمریکا را به عمل مشابهی در ایران تشویق می کنند تا به زعم آن ها ، حمله به سوریه «با بیرون انداختن فاشیسم دینی حاکم بر ایران و پاسداران و مزدورانش از سوریه و عراق و یمن تکمیل شود.»  و  آمریکا با «خلع ید» از جمهوری اسلامی «حامی اصلی تروریسم در جهان امروز» را از میان ببرد. اما بر بستر واقعیات روشن و عینی موجود که حامی اصلی تروریسم و بنیاد گرائی اسلامی در جهان امروز خود امپریالیسم آمریکاست، موضع گیری این نیروها بار دیگر ورشکستگی طرفداران «دخالت خارجی» و نیروهای «پرو امپریالیست» را به نمایش می گذارد و نشان می دهد که این نیروها به رغم هر ادعائی که دارند ، در پیکار برای دمکراسی و آزادی ، دارای چه موضعی هستند و در مبارزه بین کارگران و خلق های تحت ستم با امپریالیسم و غارت­گران و جنگ سالاران بین المللی در کجا ایستاده اند. این نیروها با پایمال کردن تجارب جنگ های خونین افغانستان و عراق و سوریه، زیر نام ضرورت مقابله با «فاشیسم دینی» (و نه نظام سرمایه داری حاکم بر کشور) با چنین مواضع ارتجاعی ای در حقیقت مشغول جاده صاف کردن برای امپریالیست ها و جنایت­کارانی نظیر ترامپ به منظور سلاخی کارگران و توده های محروم ایران در دستان امپریالیست ها و رژیم مزدور جمهوری اسلامی می باشند. نیروهای پرو امپریالیست با دفاع از جنایات و تجاوزگری امپریالیسم آمریکا در سوریه نشان می دهند که نه خواهان سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی و تغییر مناسبات استثمارگرانه حاکم بلکه ایجاد یک سوریه و عراق و افغانستان دیگر این بار در ایران هستند که خطوط جنگ طلبانه و منافع ضد خلقی امپریالیسم و بورژوازی وابسته به آن را این بار به شکل دیگری و در سطح دیگری پیش ببرد.  هر نیروئی که در پیامد حمله موشکی تجاوزکارانه آمریکا ، تشدید دخالت های امپریالیستی در این کشور را مورد تائید قرار دهد و یا از آن طرف به دامن دفاع از رژیم جنایتکار اسد و حامیان آن در غلطد، تنها ماهیت ضد مردمی خود را با وضوح هر چه بیشتری در مقابل چشم مردم به نمایش می گذارد و تنها توشه اش از این معرکه جز باری از رسوایی نخواهد بود. تجربه تاریخ در همه جا نشان داده که رهائی توده ها تنها به قدرت خودشان و با انقلاب خودشان امکان پذیر است.

پیرامون حمله نظامی جدید آمریکا به سوریه!

چریکهای فدایی خلق ایران

با حمله موشکی ارتش آمریکا به سوریه که در جریان پیشرفت جنگ ارتجاعی سال های اخیر به یکی از گره­گاه های تضاد های امپریالیستی در منطقه تبدیل شده، بحران سوریه وارد مرحله تازه ای گشته است. شلیک مجموعاً 60 موشک «تاماهاک» از دو ناو هواپیمابر «یو اس اس پورتر» و «یو اس اس راس» که در زمان حمله ، در شرق دریای مدیترانه قرار داشتند ، به سوی پایگاه هوایی الشعیرات که سخنگوی پنتاگون مدعی شده ، محل مورد استفاده برای سلاح‌های شیمیایی و نیروی هوایی سوریه می باشد، خشم شدید جهانیان را بر انگیخت.

 

در واکنش به این موشک اندازی، مقامات روسیه ضمن محکوم کردن این حمله ، آن را اقدامی نامیده اند که آمریکا را «در آستانه برخورد نظامی با روسیه» قرار داده است.  آن ها همچنین تهدید کردند که «خط ارتباطی همکاری های نظامی در سوریه» را خواهند بست.

 

دولت آمریکا این حمله را واکنشی نسبت به حمله شیمیایی ای که روز سه شنبه (4 آپریل 2017) در شمال استان ادلب سوریه انجام شد و طی آن ده‌ها نفر و از جمله تعدادی کودک به وحشیانه ترین وجهی به قتل رسیدند ، اعلام کرده است.  به دنبال این جنایت جنگی و در پژواک سیاست دولت آمریکا، رسانه های امپریالیستی در غرب در یک کمپین سازمان یافته در شرایطی که هنوز به هیچ وجه ثابت نشده که چنین حمله جنایت کارانه ای از سوی کدام یک از طرفین ضد خلقی جنگ رخ داده است ، بدون آن که حتی منتظر تحقیق سازمان ملل ظاهرا مورد تائیدشان در این رابطه بمانند، و در حالی که سازمان ملل متحد در حال تحقیق در شناخت این امر بسر می برد، انگشت اتهام را به سوی دولت سوریه گرفتند و تبلیغاتی به راه انداختند که یادآور همان تبلیغات جنگی ای است که با ادعای رسوای وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق کرده بودند. اما دولت سوریه رسما حمله شیمیائی به مردمان استان ادلب از طرف خود را تکذیب و چنین جنایتی را کار خود آن نیروها اعلام کرد.

 

واکنش سریع دولت ترامپ و حمله موشکی به سوریه برای هر ذهن آگاهی بیان­گر آن است که این دولت از بهانه حمله شیمیائی تنها به عنوان ابزاری برای پیشبرد سیاست های جنگی در منطقه و کسب موقعیت بهتر در گره­گاه تضاد های جاری در سوریه استفاده کرده است.  از سوی دیگر همه می دانند که دولت ترامپ در صحنه سیاست داخلی آمریکا نیز با یک بحران مشروعیت مواجه است و به دلیل سیاست های ضد مردمی و نژاد پرستانه اش به شدت رسوا شده و زیر فشار افکار عمومی و حتی بخش هایی از طبقه حاکم قرار دارد. در چنین شرایط بحرانی ای ، دولت ترامپ شدیدا خواهان نمایش قدرت نظامی و جنگ طلبی خود در مقابله با دشمنانش و هم چنین کسب نوعی «پیروزی» می باشد.  حمله موشکی به سوریه که از آن با عنوان نخستین حمله نظامی دولت جدید آمریکا در این کشور از آن نام برده می شود با تشدید جو جنگ و ناامنی و ایجاد وحشت در زندگی مردم تحت ستم منطقه، چنین اهداف ضد خلقی ای را برای دولت کنونی آمریکا تامین می سازد. 

 

با اشراف به چنین دلایلی ست که ترامپ این حمله را «در راستای منافع حیاتی امنیت ملی آمریکا» توصیف می نماید. اما نفس همین مسئله که ترامپ فرمان حمله تجاوز کارانه اخیر خود به سوریه را تامین منافع حیاتی امپریالیسم آمریکا می نامد، خود نشانه روشن دیگری از ماهیت امپریالیستی و ضد مردمی جنگ جاری در سوریه را به نمایش می گذارد.

 

تمامی واقعیات چند سال جنگ خانمان برانداز سوریه و جنایات و فجایع بی شماری که در این جنگ علیه مردم بی گناه سوریه انجام شده نشان داده اند که دو طرف جنگ مزبور فاقد هر گونه ماهیت مردمی می باشند. در جنگ ارتجاعی جاری در سوریه ، در یک طرف دولت جنایتکار بشار اسد که دستانش تا مرفق در خون توده های تحت ستم سوریه آغشته است ، قرار دارد که با حمایت های مستقیم و حیاتی قدرت امپریالیستی ای نظیر روسیه و نقش آفرینی رژیم ضد خلقی جمهوری اسلامی به حیات خود و جنایاتش علیه مردم سوریه ادامه می دهد؛ و در سوی دیگر این جنگ ، مزدوران رنگارنگ مسلح نظیر «ارتش آزاد» سوریه و یا داعش و گروه تروریستی جبهه النصره که در واقع نماینده القاعده در سوریه می باشد، میدانداری می کنند که همگی دست ساز قدرت های غربی و دست نشاندگان آن ها در منطقه بوده و در واقع مجری سیاست های جنگ طلبانه و ضد خلقی امپریالیست ها می باشند. این مزدوران که در خط امپریالیست ها با پول و اسلحه و تدارکات عربستان و ترکیه و قطر و… شکل گرفته اند، در شعله های جنگ خانمان سوز که مردم سوریه بزرگ­ترین قربانیان آن هستند می دمند و فاقد کم­ترین مشروعیت و حقانیتی می باشند.  جنگ در سوریه، یک جنگ امپریالیستی و ضد مردمی ست و در این جنگ ارتجاعی هیچ عنصری از ترقی و پیشرفت و آرمان های مردمی وجود ندارد. از این روست که هیچ نیروی مدعی آزادی و دمکراسی به خود اجازه نمی دهد که به کم­ترین دفاعی از هیچ یک از طرفین جنایتکار این جنگ تحت هیچ بهانه ای مبادرت ورزد. 

 

به دنبال حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه که جز تجاوزی آشکار برای پیشبرد سیاست های ضد خلقی دولت آمریکا معنای دیگری ندارد ، ما امروز شاهدیم که برخی از افراد و گروه ها و تفکرات مخالف جمهوری اسلامی برای این اقدام تجاوزکارانه «هورا» کشیده و با شعله ور شدن بحران و آتش جنگ و ناامنی در منطقه ، آن چنان شاد گشته اند که آمریکا را به عمل مشابهی در ایران تشویق می کنند تا به زعم آن ها ، حمله به سوریه «با بیرون انداختن فاشیسم دینی حاکم بر ایران و پاسداران و مزدورانش از سوریه و عراق و یمن تکمیل شود.»  و  آمریکا با «خلع ید» از جمهوری اسلامی «حامی اصلی تروریسم در جهان امروز» را از میان ببرد. اما بر بستر واقعیات روشن و عینی موجود که حامی اصلی تروریسم و بنیاد گرائی اسلامی در جهان امروز خود امپریالیسم آمریکاست، موضع گیری این نیروها بار دیگر ورشکستگی طرفداران «دخالت خارجی» و نیروهای «پرو امپریالیست» را به نمایش می گذارد و نشان می دهد که این نیروها به رغم هر ادعائی که دارند ، در پیکار برای دمکراسی و آزادی ، دارای چه موضعی هستند و در مبارزه بین کارگران و خلق های تحت ستم با امپریالیسم و غارت­گران و جنگ سالاران بین المللی در کجا ایستاده اند. این نیروها با پایمال کردن تجارب جنگ های خونین افغانستان و عراق و سوریه، زیر نام ضرورت مقابله با «فاشیسم دینی» (و نه نظام سرمایه داری حاکم بر کشور) با چنین مواضع ارتجاعی ای در حقیقت مشغول جاده صاف کردن برای امپریالیست ها و جنایت­کارانی نظیر ترامپ به منظور سلاخی کارگران و توده های محروم ایران در دستان امپریالیست ها و رژیم مزدور جمهوری اسلامی می باشند. نیروهای پرو امپریالیست با دفاع از جنایات و تجاوزگری امپریالیسم آمریکا در سوریه نشان می دهند که نه خواهان سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی و تغییر مناسبات استثمارگرانه حاکم بلکه ایجاد یک سوریه و عراق و افغانستان دیگر این بار در ایران هستند که خطوط جنگ طلبانه و منافع ضد خلقی امپریالیسم و بورژوازی وابسته به آن را این بار به شکل دیگری و در سطح دیگری پیش ببرد.  

 

واقعیت این است ، بحران و جنگ چند ساله سوریه به دنبال شکست و به حاشیه راندن جنبش انقلابی توده های تحت ستم سوری بر اساس سناریوئی امپریالیستی شکل گرفته و هر دو طرف جنگ کنونی علیه مردم ستمدیده سوریه و منافع آن ها می باشند.  هر نیروئی که در پیامد حمله موشکی تجاوزکارانه آمریکا ، تشدید دخالت های امپریالیستی در این کشور را مورد تائید قرار دهد و یا از آن طرف به دامن دفاع از رژیم جنایتکار اسد و حامیان آن در غلطد، تنها ماهیت ضد مردمی خود را با وضوح هر چه بیشتری در مقابل چشم مردم به نمایش می گذارد و تنها توشه اش از این معرکه جز باری از رسوایی نخواهد بود. تجربه تاریخ در همه جا نشان داده که رهائی توده ها تنها به قدرت خودشان و با انقلاب خودشان امکان پذیر است.

 

نابود باد جنگ های امپریالیستی!

مرگ بر امپریالیسم و سگ های زنجیریش!

زنده باد انقلاب!   زنده باد سوسیالیسم!

 

چریکهای فدایی خلق ایران

8 آپریل 2017 برابر با 19 فروردین 1396

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 10 آوریل 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: