اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

چرا اسرائیل از تروریسم اسلامی حمایت میکند و به سوریه و لبنان حمله میکند؟: روسیه امروز، مترجم: میم. الف، و چرا حمله شیمیائی ساخته و پرداخته عربستان، آمریکا و اروپاست: الف. میم

در تاریخ اسرائیل و همسایه اش درگیری و اختلافات کم نبوده است، ولی دشمنی و عداوت بر سر تعیین مرزآبی بر این اختلافات شدیدا افزوده استهردو طرف قصد دارند امکان دسترسی بر منابع گاز و نفت موجود در غرب مدیترانه راداشته باشند. مجلساسرائیل کنست طرح لایحه ای را در دست بررسی دارد که به دولت اسرائیل آزادی عمل زیادی را خواهد داد تادر مناطق و سواحلی که احتمال پیدا شدن نفت و گاز میرود وارد عمل شود و هر کاری را لازم تشخیص دهدانجام دهداختلاف بر سر منطقه ای به مساحت ۸۵۰ کیلومتر مربع بین اسرائیل و قبرس است، برای نبیه بری رئیسمجلس لبنان این تحرکات اسرائیل، استقلال لبنان را تهدید میکند ودر همین رابطه عملا از «اعلام جنگ»اسرائیل به این کشور سخن به میان میاورددولت لبنان اما نظر خود را دارد و مناطق مورد اختلاف را بخشی از مرزهای آبی کشورش ارزیابی میکند، دولتلبنان اما در وضعیت فعلی معتقد است هیچ یک از طرفین در مناطق مورد مناقشه  نباید دست به استخراج وحفاری بزنند.  اسرائیل با فراخواندن سازمان ملل، از این ارگان تقاضا کرده است لبنان را مجبور به رعایت قوانینبین المللی کند. اسرائیل بعکس رویای بی نیازی از واردات انرژی را می بیند و از آنهم فراتر رفته قصد صدور نفتو گاز غرب مدیترانه را به اردن و مصر را دارد.

چرا اسرائیل از تروریسم اسلامی حمایت میکند و به سوریه و لبنان حمله میکند؟

منبع: روسیه امروز

مترجم: میم. الف

اگر بدنبال پاسخ به این سوالها هستید که چرا رژیم صهیونیستی اسرائیل از داعش و القاعده حمایت میکند و به کشور مستقل سوریه تجاوز کرده آنرا بمباران میکند و یا چرا همه جا بدنبال نابودی حزب الله لبنان است باید به سراغ ریشه رفت، نام این ریشه ها در اینجا نفت و گاز است، ثروتي كه در واقع به آوارگان فلسطيني تعلق دارد (مترجم)

leviathanfeld

Noble Energy Inc. منبع نقشه

اسرائیل قصد دارد که در زمینه انرژی نه تنها بی نیاز شود بلکه به یک کشور صادر کننده انرژی هم تبدیلشودمنطقه لوانتین» در نزدیکی ساحل اسرائیل میتواند به این اهداف کمک کند.لبنان اما اسرائیل را متهم بهدست اندازی به مرزهای دریائی خود میکند و حتی رفتار این کشو را با اعلام جنگ رسمی برابر میداند.

در تاریخ اسرائیل و همسایه اش درگیری و اختلافات کم نبوده است، ولی دشمنی و عداوت بر سر تعیین مرزآبی بر این اختلافات شدیدا افزوده است.

هردو طرف قصد دارند امکان دسترسی بر منابع گاز و نفت موجود در غرب مدیترانه راداشته باشند. مجلساسرائیل کنست طرح لایحه ای را در دست بررسی دارد که به دولت اسرائیل آزادی عمل زیادی را خواهد داد تادر مناطق و سواحلی که احتمال پیدا شدن نفت و گاز میرود وارد عمل شود و هر کاری را لازم تشخیص دهدانجام دهد.

اختلاف بر سر منطقه ای به مساحت ۸۵۰ کیلومتر مربع بین اسرائیل و قبرس است، برای نبیه بری رئیسمجلس لبنان این تحرکات اسرائیل، استقلال لبنان را تهدید میکند ودر همین رابطه عملا از «اعلام جنگ»اسرائیل به این کشور سخن به میان میاورد.

دولت لبنان اما نظر خود را دارد و مناطق مورد اختلاف را بخشی از مرزهای آبی کشورش ارزیابی میکند، دولتلبنان اما در وضعیت فعلی معتقد است هیچ یک از طرفین در مناطق مورد مناقشه  نباید دست به استخراج وحفاری بزنند.  اسرائیل با فراخواندن سازمان ملل، از این ارگان تقاضا کرده است لبنان را مجبور به رعایت قوانینبین المللی کند. اسرائیل بعکس رویای بی نیازی از واردات انرژی را می بیند و از آنهم فراتر رفته قصد صدور نفتو گاز غرب مدیترانه را به اردن و مصر را دارد. از سال ۲۰۱۸ قرار است در «منطقه لوانتین»  فعالیت برای استخراجگاز و نفت آغاز شود، این منطقه گازی در سال ۲۰۱۰ کشف شد و بزرگترین منطقه گازی است که در بینسالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ کشف شده است.

اما این عملیات هم بدون دخالت ارتش دولت یهود غیر قابل اجراست، برجهای حفاری را خطرات جدی میتواندتهدید کند و حفاظت از آنها حمایت نظامی گسترده ای را می طلبد.

اسرائیل نگران ضربات نظامی حزب الله لبنان به این برجهای حفاریست.مرکز«منطقه لوانتین» تنها ۱۳۵ کیلومتراز ساحل بندر اسرائیلی حیفا فاصله دارد، با وجود خطر حملات نظامی و تروریستی و احتمال درگیری با لبنانواختلافات جدی بر سر اینکه منابع انرژی متعلق به کیست،  اسرائیل مصمم است به فعالیتهای خود برایاستخراج منابع  مورد اختلاف و مناقشه ادامه دهد و حتی اینکار را مفید هم میداند.آنها چنین استدلالمیکنندکه با این کار صلح را تقویت میکنند.استخراج منابع انرژی که یونان، ترکیه و قبرس هم در آن سهیمهستند میتواند به رفاه مردم این  کشورها و از آنجا به ثبات و آرامش منطقه کمک کند.

دولت اسرائیل تاکنون یک میلیارد دلار برای تحقیق و برنامه ریزی استخراج منابع انرژی در ساحل اسرائیل ولبنان سرمایه گذاری کرده است.سال ۲۰۱۹ قرار است گاز این منطقه وارد بازار شود.

58dbaacac461886a508b45fd

Quelle: Reuters © Amir Cohen

منابع هنوز استخراج و ارزیابی نشده حتی صاحب هم پیدا کرده اند، ۳۹،۷ درصد آنها به شرکت آمریکائی «نوبلانرژی» از تگزاس تعلق گرفته است، شرکتهای اسرائیلی« دلک دریلینگ» و «آونر اویل اکسپولاسیون» هر یک۲۲،۷ درصد منابع را بین خود تقسیم کرده اند، «اسرائیل راتیو اویل» ۱۵ درصد را بلعیده  و درازای این دست ودلبازی های دولت نتانیاهو قرار است این شرکتها ۳،۷۵ میلیارد دلار در این پروژه سرمایه گذاری کنند.

به همین دلیل «یوآو گالانت» وزیر خانه سازی اسرائیل اخیرا اعلام کرد اگر حزب الله لبنان باعث درگیری جدید درمنطقه شود این کشور (لبنان) را با بمباران و جنگ به ۱۰۰ سال قبل باز میگردانیم.

برگرفته از سایت هفته:

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 6 آوریل 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: