اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مقایسه دو ماه نخست هیتلر و ترامپ: استانفیلد اسمیت، مارکسیسم-لنینیسم امروز/تارنگاشت عدالت

مادام‌که سرمایه بزرگ آمریکا لیبرال-چپ را به نظام دو حزبی خود پیوند زده، نیازی به فاشیسم ندارد. آن‌ها زمانی به فاشیسم نیاز دارند که شیوه مرسوم حکمرانی‌شان متلاشی شود، و  بطور بسیار مستقیم خطر از دست دادن کنترل به نیروهای انقلابی را احساس کنند. عملکرد تاریخی فاشیسم در هم‌شکستن طبقه کارگر رادیکال‌شده و متحدین آن، نابود کردن سازمان‌های آن‌ها، و تعطیل کردن آزادی‌های سیاسی در زمانی است که سرمایه مالی خود را قادر به حکومت از طريق مضحکه دموکراسی خود نداند. در این‌جا چنین مشکلی وجود ندارد… در ۱۴ ژوئیه همه احزاب سیاسی دیگر غیرقانونی اعلام شدند، و فاشیست‌ها می‌توانستند دارایی هر سازمانی را که ضدنازی تشخیص دهند مصادره نمایند و شهروندی هر کس را لغو کنند. این فاشیسم بود. در این‌جا، تعداد زیادی از لیبرال-چپ‌ها ترامپ را یک هیتلر جدید می‌نامند، برخی حتا ادعا می‌کنند ما در یک رژیم فاشیستی زندگی می‌کنیم. اما، ترامپ حتا حزب سیاسی خود را ندارد، یک میلیشیای مسلح فاشیست، که اوامر او را اجرا کند، چه برسد به صدها هزار نفر از آن‌ها را ندارد. ترامپ منشور حقوق را پاره نکرده است، AFL-CIO را منحل نکرده، مخالفان سیاسی را به اردوگاه‌ها نفرستاده است. او حتا نمی‌تواند برنامه کمدی شنبه شب را متوقف کند. ترامپ یک میلیارد نژادپرست، سکسیست جنگ‌افروز است که می‌خواهد به امپراتوری سرمایه‌داری ایالات متحده سروسامان بدهد، نه بیش‌تر، نه کم‌تر.

مقایسه دو ماه نخست هیتلر و ترامپ

تارنگاشت عدالت


منبع: مارکسیسم-لنینیسم امروز


نویسنده: استانفیلد اسمیت

۱۹ مارس ۲۰۱۷

با جنجالی که درباره ترامپ و فاشیسم براه افتاده، بررسی دو ماه نخست هیتلر برای شناخت از یک رژیم فاشیستی واقعی سودمند است.

هیتلر در ۳۰ ژانویه ۱۹۳۳ به قدرت رسید، ترامپ در ۲۰ ژانویه، این مقایسۀ زمانی به قدرت رسیدن و دو ماه نخست آن‌ها را آسان می‌سازد.

مقایسه نشان می‌دهد این ادعا که ترامپ فاشیسم را نمایندگی می‌کند چقدر مسخره و هیستریک است. هیتلر با ورود به انتخابات مقدماتی نسخه آلمانی حزب جمهوریخواه قدرت را بدست نیاورد. کاملاً برعکس ترامپ، او زیر پرچم حزب فاشیستی که خود ساخته بود و کنترل می‌کرد در انتخابات شرکت کرد. هیتلر همچنین عملیات اوباش مسلح خود- پیراهن قهوه‌ای‌ها- را برای ارعاب سازمان‌های مترقی تشکیل داد. تا اواخر سال ۱۹۳۲ تعداد افراد متشکل در پیراهن‌قهوه‌ای‌ها به ۵۰۰ هزار نفر، پنج برابر ارتش آلمان، رسید.

در تابستان ۱۹۳۲ چهار حزب در انتخابات آلمان شرکت کردند: نازی‌ها، حزب ملی، سوسیال دموکرات‌ها و کمونیست‌ها، و هر یک میلیون‌ها رأی بدست آورد. در جریان این انتخابات «فقط در پروس در فاصله ۱ تا ۲۰ ژوئن ۴۶۱ نبرد خیابانی رخ داد که موجب مرگ ۸۲ نفر و زخمی‌شدن ۴۰۰ نفر شد». «از ۸۶ کشته ماه  ژوئیه، ۳۸ نفر نازی و ۳۰  نفر کمونیست بودند.» در ۱۰ ژوئیه، ۱۸ نفر کشته شدند، و در ۱۷ ژوئیه «زمانی‌که نازی‌ها، تحت حمایت پلیس در آلتونا، یک محله کارگری در حومه هامبورگ راه‌پیمایی کردند، ۱۹ نفر کشته و ۲۸۵ نفر زخمی شدند.»

فقط در عرض شش هفته، یک دنیا خشونت و قتل بین فاشیست‌ها و ضدفاشیست‌ها وجود داشت، و چند کتک‌کاری و مختل کردن یک راه‌پیمایی ترامپ در شیگاگو در عرض بیش از یک سالِ فصل انتخاباتی ایالات متحده هیچ شباهتی به آن ندارد. در ۳۰ ژانویه ۱۹۳۳، هیتلر به صدراعظمی آلمان منصوب شد. بلافاصله، در پروس، با دو-سوم جمعیت آلمان، نیروی پلیس تصفیه شد و نازی‌ها جای رؤسای پلیس را گرفتند. سپس به پلیس دستور داده شد در کار پیراهن قهوه‌ای‌ها مداخله نکند. فرمان پلیس نازی، مورخ ۱۷ فوریه ۱۹۳۳ می‌گفت: «با فعالیت سازمان‌های خرابکار… با شدیدترین شیوه‌ها برخورد خواهد شد. با اقدامات تروریستی کمونیست‌ها باید به شدیدترین وجه برخورد شود، و در صورت لزوم بیرحمانه از تسلیحات استفاده شود. افسران پلیس که در انجام وظائف خود از سلاح گرم استفاده کنند بدون توجه به نیتجه شلیک‌ آن‌ها از جانب ما حمایت خواهند شد…»

کمی بیش از دو هفته پس از کسب قدرت، پیراهن قهوه‌ای‌ها مجوز سرکوب، ضرب‌وشتم و کشتن چپ‌ها و یهودیان را دریافت کردند. بالعکس، هفته دوم ریاست جمهوری ترامپ شاهد لغو  فرمان اجرایی مسلمان‌ستیز او توسط یک قاضی بود.

سه هفته پس از کسب قدرت، ۵۰ هزار پیراهن قهوه‌ای بخشی از پلیس شدند. آن‌ها بازداشت‌های بدون مجوز، ریختن به خانه‌ها و ساختمان‌های عمومی را آغاز کردند و برای بازداشت مخالفان هیتلر شبانه به خانه‌ها حمله کردند. بازداشت‌شدگان معمولاً به «اردوگاه‌ها»یی که تازه ساخته شده بود منتقل می‌شدند. در ۲۴ فوریه نازی‌ها دفاتر حزب کمونیست را اشغال کردند. گردهمایی کمونیست‌ها ممنوع شد، مطبوعات آن‌ها بسته شد، و نمایندگان آن‌ها در رایشتاگ (معادل کنگره ایالات متحده) دستگیر شدند. بنابراین، نازی‌ها در عرض کم‌تر از یک ماه پس از کسب قدرت سرِ چپ رزمنده را بریدند.

در این‌جا، صدها هزار نفر در سراسر کشور، بدون چالش از جانب هیچ نوع اوباش هوادار ترامپ، برای اعتراض علیه اقدامات ترامپ بسیج شدند. در ۲۷ فوریه، کم‌تر از یک ماه پس از کسب قدرت، رایشتاگ به آتش کشیده شد، و نازی‌ها کمونیست‌ها را مقصر معرفی کردند. در پی آن شکار سراسری مخالفان آغاز شد. فرمان فوق‌العاده نازی: «محدودیت‌ها بر آزادی شخصی، بر حق آزادی بیان و عقیده، از جمله آزادی مطبوعات، آزادی گردهمایی و تجمع، و نقض حریم ارتباطات پستی، تلگرافی و تلفنی و مجوز برای بازرسی خانه‌ها، فرمان ضبط و محدود ساختن دارایی را فراتر از محدودیت‌های قانونی ذکر شده» اعلام کرد.

این واقعیت ‌که از زمان اوباما و پیش از او، آژانس امنیت ملی به حریم شخصی ما تجاوز می‌کند به کنار، این در شرایط ایالات متحده به این شبیه است که ترامپ در عرض کم‌تر از یک ‌ماه پس از کسب قدرت منشور حقوق را لغو کند و حبس بدون دادگاه و دارسی را برقرار نماید. تا اواسط مارس، اوباش نازی ده‌ها هزار مخالف سیاسی، لیبرال، کمونیست، سوسیال دمکرات را بازداشت کردند، آن‌ها را در اردوگاه‌ها قرار دادند، شکنجه کردند و در موارد بسیار به قتل رساندند. این حتا رهبران مذهبی منتقد را شامل می‌شد. تنها در پروس ۲۵ هزار رهبران کمونیست، سوسیال دمکرات و لیبرال دستگیر و به اردوگاه‌های نازی فرستاده شدند. اوباش پیراهن قهوه‌ای ساختمان شهرداری‌ها، دفاتر دولتی، روزنامه‌ها، دفاتر سندیکاها، شرکت‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، بانک‌ها، دادگاه‌ها را اشغال کرده، مقامات «غیرقابل اعتماد» را برکنار کردند. اینجا در ایالات متحده، در مدت مشابه، یک قاضی فرمان اصلاح‌شده ترامپ پیرامون منع سفر مسلمان را لغو کرد.

در ۲۱ مارس، هیتلر فرمانی صادر کرد که طبق آن هر کس که از حزب نازی انتقاد می‌کرد دستگیر و در دادگاه‌های بدون هیأت منصفه شبیه دادگاه‌های نظامی و اغلب بدون حق دفاع محاکمه می‌شد. در ۲۳ مارس هنوز کم‌تر از دو ماه پس از کسب قدرت، پارلمان آلمان قانونی را تصویب کرد که به هیتلر امکان می‌داد با فرمان حکومت کند. در ۱۷ فوریه همه یهودیان از مشاغل اداری اخراج شدند.

در ۲ مه، پس از آن‌که نازی‌ها خبیثانه روز اول ماه مه را تعطیل ملی اعلام کرده بودند، دفاتر همه اتحادیه‌های کارگری اشغال شد، دارایی‌ و پول آن‌ها توقیف شد، و رهبران سندیکایی دستگیر شده و مورد ضرب‌و‌شتم قرار گرفتند.

تا ژوئن ۱۹۳۳، بیش از ۲ میلیون، بیست برابر اندازه ارتش آلمان، پیراهن قهوه‌ای وجود داشت، و «باندهای پیراهن قهوه‌ای در خیابان‌ها جولان می‌دادند و در حالی‌که پلیس نظاره‌گر بود و کاری نمی‌کرد، هر کس را که می‌خواستند دستگیر می‌کردند، کتک می‌زدند و برخی اوقات می‌کشتند… قضات تهدید می‌شدند؛ آن‌ها از ترس جان خود این اوباش را محکوم نمی‌کردند.»

در ۱۴ ژوئیه همه احزاب سیاسی دیگر غیرقانونی اعلام شدند، و فاشیست‌ها می‌توانستند دارایی هر سازمانی را که ضدنازی تشخیص دهند مصادره نمایند و شهروندی هر کس را لغو کنند. این فاشیسم بود. در این‌جا، تعداد زیادی از لیبرال-چپ‌ها ترامپ را یک هیتلر جدید می‌نامند، برخی حتا ادعا می‌کنند ما در یک رژیم فاشیستی زندگی می‌کنیم. اما، ترامپ حتا حزب سیاسی خود را ندارد، یک میلیشیای مسلح فاشیست، که اوامر او را اجرا کند، چه برسد به صدها هزار نفر از آن‌ها را ندارد. ترامپ منشور حقوق را پاره نکرده است، AFL-CIO را منحل نکرده، مخالفان سیاسی را به اردوگاه‌ها نفرستاده است. او حتا نمی‌تواند برنامه کمدی شنبه شب را متوقف کند. ترامپ یک میلیارد نژادپرست، سکسیست جنگ‌افروز است که می‌خواهد به امپراتوری سرمایه‌داری ایالات متحده سروسامان بدهد، نه بیش‌تر، نه کم‌تر.

آمریکا دو حزب خود را دارد، اما بسیاری هنوز به حزب دمکرات رأی می‌دهند. هر چهار سال، ما نخست باید به اصطلاح فاشیست را شکست بدهیم و بعد جنبش خود را بسازیم. این داستانی است که به ما می‌گویند. این استراتژی ما را در حزب دمکرات به دام می‌اندازد. این استراتژی نسل‌ها بطور مؤثر کار کرده است. این نه تنها سلطه سرمایه بزرگ را بر ما تقویت می‌نماید، بلکه  راجع به فاشیسم به مردم بدآموزی می‌کند.

لازم به گفتن نیست، مادام‌که سرمایه بزرگ آمریکا لیبرال-چپ را به نظام دو حزبی خود پیوند زده، نیازی به فاشیسم ندارد. آن‌ها زمانی به فاشیسم نیاز دارند که شیوه مرسوم حکمرانی‌شان متلاشی شود، و  بطور بسیار مستقیم خطر از دست دادن کنترل به نیروهای انقلابی را احساس کنند. عملکرد تاریخی فاشیسم در هم‌شکستن طبقه کارگر رادیکال‌شده و متحدین آن، نابود کردن سازمان‌های آن‌ها، و تعطیل کردن آزادی‌های سیاسی در زمانی است که سرمایه مالی خود را قادر به حکومت از طريق مضحکه دموکراسی خود نداند. در این‌جا چنین مشکلی وجود ندارد.

ما لازم است با ترامپ نبرد کنیم، همانطور که با کلینتون نبرد کرده‌ایم، همانطور که باید با اوباما نبرد می‌کردیم. اما ترسیم ترامپ آنطور که نیست مردم را گمراه می‌کند. آن‌ها همه برای سرمایه بزرگ آمریکا حکومت می‌کنند، برنامه همه آن‌ها کم‌وبیش این است که ۹۹‌ درصد را کنترل کنند و ما را مجبور به پرداخت هزینه افول نظام‌ خود نمایند.

برگرفته از: «همبستگی شیکاگو- آلبا»

http://mltoday.com/article/2694-first-two-months-in-power-hitler-versus-trump/90-frontpage-stories

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 6 آوریل 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: