اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

در رابطه مناظره بهرام رحانی و شاهین نجفی: رکسانا تالارمی

دریافتی:

توضیح اشتراک: درج این مقاله، نه به معنای حمایت از آنارشیزم، بلکه تنها هدف، روشنگری – افشاگری است!

کوشا باشیم!

آمادور نویدی

در رابطه مناظره بهرام رحانی و شاهین نجفی

رکسانا تالارمی


ديالوگ به موقع و خوبی بود. بخصوص با محوری‌ترين نكات مشترك اين ديالوگ كه آن هم رد دولت‌ها و خواهان جامعه‌ای كه انسان‌ها سرنوشت خود را بدون دولت‌ها رقم بزنند كه از سوی هر دو مناظره كننده بخوبی مطرح شد. اگر درست فهميده باشم آنچه كه موضوع اختلاف‌نظر در اين بحث بود انتقاد درست  بهرام رحمانی به شاهين نجفی اين است كه به كشوری رفته و در كنسرتی خوانده  است كه دولت اشغال‌گر و سركوبگری سرزمينی را اشغال كرده و او از كشتار مردم فلسطين و اشغال اين سرزمين سخنی به اعتراض به ميان نياورده است و فقط از صلح حرف زده و خوانده است و شاهين نجفی با استناد به اين‌كه همه‌ دولت‌ها سركوب‌گر و متجاوز گرند تلاش بر اين داشته است كه عدم اعتراض خود را به گونه‌ای توجيه كند اما من هم با موضع رد همه دولت‌ها مانند بهرام و شاهين، ولی با نظر بهرام عزيز بيشتر همراهم كه گفته است ما دولت بد و دولت بدتر داريم گرچه درست است كه دولت سركوبگر و دولت اشغالگر در ذات خود يكی هستند اما نحوه برخورد ما با دولتی زمانی كه مورد تحريم از سوی آزاديخواهان جهانی قرار می‌گيرد متفاوت می‌شود و يكی نمی‌تواند باشد اما حال اگر با تفكر شاهين نجفی كه دولتی بر دولت ديگر ترجيح ندارد و همه دولت‌ها سركوبگر و اشغال گرند به اين اقدام او بنگريم باز هم صورت مسئله عوض نمی‌شود كه چرا شاهين نجفی به دولت اسرائيل و كشتارش هيچ اعتراضی نكرده است!!!؟؟ به‌نظر من مقوله از صلح فقط خواندن تا اعتراض كردن بسياراز هم فاصله دارد و متفاوت است.

 

ديگر اين‌كه به شاهين نجفی، انتقاد جدی ديگری كه وارد است نحوه برخورد و واكنش اوست كه اين‌گونه با زبان تند و تحقير با مخالفين حضورش در اسرائيل برخورد كرده است!!؟! در كجای فلسفه آنارشيسم اين آمده است كه يك آنارشيست از انسان‌هايی كه زبان كشوری را نمی‌دانند با زبان تحقير حرف بزند كه شاهين گفته است اول برويد زبان كشوری كه درآن زندكی می‌ كنيد را ياد بگيريد و بعد بياييد انتقاد كنيد يادم می‌أيد اين حرف را يك رهبر سياسی دست راستی در كشور سوئد يك بار زد و مورد سرزنش و انتقاد از سوی چپ و حتی راست و هر آزاديخواهی قرار گرفت و مجبور به معذرت خواهی شد. البته این مسئله در گفتگوی دیگری بود نه در این مناظره مورد بحث. آن‌وقت شاهين يك هنرمند شورشی بجای آن‌كه به همفكران سياسی و مخاطبين هنری و يا منتقدين خود گوش دهد كه چه می‌گويند و چرا به او معترض اند، خارج كشوری‌ها و يا پناهندگان را برای زبان ندانستن‌شان سرزنش و تحقير می‌كند !!!!!!!!؟؟ يك هنرمند معترض سياسی بايد بخوبی بداند كه اين طرز صحبت با مردم صحيح نيست كه در صفحات مجازی‌اش متاسفانه در مورد يادگيری زبان منتقدين خود نوشته است كه موجب حيرت برخی از طرفداران و هم انديشان او هم شده است.

 

ديگر آن‌كه در همين ديالوگ هم زبان توهين را بكار می‌برد از طرفی از واژه‌های صميمی عزيز و جان و شريف برای بهرام استفاده می‌كند و از سويی به‌طور مثال با توهين‌هايی وحشتناك چون نظرات شما با نظرات اسلامی‌ها يكي است… كه در واقع بدترين توهين و فحش به يك فرد سياسي است را می‌دهد كه به گفته خودش به اندازه سن او سابقه فعاليت سياسی دارد و در مخالفت با جمهوری اسلای قلم زده و كتاب نوشته است اين برخورد در واقع نقطه ضعف شاهين را در اين ديالوك می‌رساند و هم‌چنين شتاب‌زده برخورد كردن او را با مخالفان خود كه چشم بسته همه را به يك چوب راندن و هم صف كردن… كه اين در واقع روشی سنتی و قديمی است و شاهين كه خود را منتقد اين فرهنك سنتی می‌داند نشان می‌دهد كه نه تنها از اين سنت افترا فاصله نگرفته، بلكه در دام اين فرهنك می‌افتد كه اين نگاه و اين‌گونه برخورد در واقع نشان ازآن دارد كه تحمل هيچ انتقادی را ندارد و خود را در راس يك هيرارشی قدرتی می‌بيند كه بری از هر گونه انتقاد است و اين حس خوبی را حتی در بين هم‌نظران فكری او كه ضد هرگونه قدرتی هستند إيجاد نمی‌كند…

 

در همين ديالوك باز هم در جای ديگر می‌گويد كه اين نظرات تحت تاثير چپ‌ها و «جوجه كمونيست‌هاست» و افكار قديمی‌ست و باز اين تاخت و تاز كردن هم يك سبك سنتی و قديمی ست آنچه كه ناروا به آن‌ها نسبت می‌دهد در واقع اين خودش است كه از أبزار سركوب «تحقير زبانی» متاسفانه استفاده می‌كند… و سئوال اين‌جاست كه چرا شاهين نجفی موضوعات و اختلافات شخصی خود را با برخی از همكاران و همراهان سابق خود «شرنامه» را به موضوع عمومی بدل می‌كند و اين دشمنی يا اختلاف‌نظر را «جمعی» می‌كند؟!؟ كه اين رفتار بسيار جای انتقاد دارد و آن‌نوقت چگونه همين شاهين اصرار بر ان دارد كه موضوع «مفاهيم»را باز كند؟؟!!! كه چندين بار در اين ديالوگ به آن اشاره كرده است كه خود را در گير واژه‌ها نكنيم و مفهوم را در كنسپت خود تحليل كنيم كه واقعا هم موضوع مهمی‌ست و چه خوب كه اين‌كار را بكند و به آن بپردازد و دست به روش توهين و تحقير نزند كه شايسته يك هنرمند شورشی معترض نيست. به‌نظر من اين واكنش‌ها كدهای نادرستی است كه به نام يك هنرمند شورشی ضددولتی به مردم و مخاطبين خود می‌دهد كه يك هنرمند معترض شورشی، به جای اعتراض كردن از برای صلح می‌خواند كه يك هنرمند شورشی تاب و تحمل شنيدن انتقاد را ندارد و متوسل به فرهنك تحقير و توهين می‌شود.

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 5 آوریل 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: