اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

شایعات آلماگرو: دنیای جوان، و بیانیه کوبا در رابطه با درگیری‌های درونی OAS: ردگلوب/تارنگاشت عدالت

کوشش دبیرکل سازمان کشورهای آمریکائی برای محکوم کردن ونزوئلا با شکست روبرو شد. روز سه‌شنبه جلسه فوق‌العاده شورای دائمی سازمان کشورهای آمریکائی OAS در واشنگتن به پایان رسید. این جلسه بدعوت دبیرکل این سازمان «لوئیس آلماگرو» با این هدف که در مورد وضعیت ونزوئلا بحث و گفتگو صورت گیرد و «منشور دمکراسی» OAS به اجرا گذارده شود تشکیل شده بود. از این طریق ممکن بود جمهوری بولیواری را بدلیل نقض نظم قانون اساسی سازمان از OAS اخراج کرد. 

شایعات آلماگرو

تارنگاشت عدالت

دنیای جوان

۳۰ مارس ۲۰۱۷

 

 

میلیشیای مردمی و هواداران دولت روز سه‌شنبه در کاراکاس در مخالفت با دخالت‌های خارجی در ونزوئلا دست به تظاهرات زدند.

روز سه‌شنبه جلسه فوق‌العاده شورای دائمی سازمان کشورهای آمریکائی OAS در واشنگتن به پایان رسید. این جلسه بدعوت دبیرکل این سازمان «لوئیس آلماگرو» با این هدف که در مورد وضعیت ونزوئلا بحث و گفتگو صورت گیرد و «منشور دمکراسی» OAS به اجرا گذارده شود تشکیل شده بود. از این طریق ممکن بود جمهوری بولیواری را بدلیل نقض نظم قانون اساسی سازمان از OAS اخراج کرد. سفیر ونزوئلا «سامول مونکادا» این کار را ناقض اساسنامه سازمان اعلام کرد زیرا اوضاع داخلی یکی از کشورهای عضو تنها با موافقت کشور فوق می‌تواند مورد شور و بررسی قرار گیرد. در پایان  ۲۰ کشور موافقت خود را برای مطرح کردن وضعیت ونزوئلا اعلام داشتند. ۱۱ کشور از جمله السالوادور، نیکاراگوئه، اکوادور و بولیوی با این پیشنهاد مخالفت کردند.

مونکادا اشاره کرد که حتا کشورهائی که دارای هیچ نوع مشروعیت دمکراتیکی نیستند خود را قاضی امور ونزوئلا می‌پندارند. او با اشاره به کودتای پارلمانی که سال گذشته باعث سرنگونی رئیس جمهور برزیل دیلما روسوف شد گفت: «ما تصمیمات برزیل را قبول خواهیم کرد مشروط براین که توسط دولتی اتخاذ شده باشد که منتخب مردم برزیل است… آلماگرو  تنها کاریکاتوری از یک دبیر کل است… حرف زدن در مورد او بی‌ارزش است. بهتر است در مورد اربابانش صحبت کنیم که او را اجیر کرده‌اند. »

نماینده هائیتی در OAS، «ژان ویکتور هارول ژان باپتیست» در این جلسه کوشش آلماگرو را بعنوان «کودتای استتار شده علیه ونزوئلا» محکوم کرد. علاوه برآن او گفت گزارشی را که دبیر کل سازمان در مورد وضعیت جمهوری بولیواری ارائه کرده برای دولت هائیتی فقط یک «شایعه» است زیرا بزبان رسمی OAS یعنی زبان فرانسه که برای کشور او صادق است، ارسال نگردیده و این کار کمال بی‌احترامی است. نماینده جامائیکا «اودری مارکز» پیشنهاد کرد که از هیات‌های واسطه بین‌المللی که در ونزوئلا فعالیت می‌کنند دعوت شود تا سازمان را از کوشش‌های خود برای پیشبرد گفتمان بین دولت نیکولاس مادورو و اوپوزیسیون مطلع گردانند.

وزیرامور خارج ونزوئلا خانم «دلسی رودریگس» که بخاطر همین اجلاسیه به واشنگتن رفته بود طی کنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن دخالت در امور داخلی کشور خود را محکوم کرد و خطاب به دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت: «اگر می‌خواهید به ما کمک کنید، دست از تهاجم علیه کشور ما بردارید، به تحریم‌های مالی خاتمه دهید، فرمان اوباما  را لغو کنید  و مداخله‌جوئی‌های خود را بکنار نهید.» باراک اوباما طی یک فرمان ونزوئلا را «تهدید فوق‌العاده امنیت ملی و سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا» اعلام کرده و این فرمان را حتا در ژانویه، یعنی چند روز قبل از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ تمدید نموده بود. رودریگس از این که آلمارگو نتوانست «منشور دمکراسی» را علیه ونزوئلا بکار گیرد رضایت خاطر خود را اعلام کرد. برای این‌کار موافقت دوسوم اعضاء لازم بود. چون این اکثریت وجود نداشت لذا تصمیم گرفته شد این پیشنهاد به رای گذارده نشود و از این رو خانم وزیر امور خارجه ونزوئلا گفت: «آنچه که در OAS رخ داد دارای هیچ‌نوع اهمیت حقوقی برای ونزوئلا نیست.» ولی در عین حال هشدار داد: «اگر تهاجم علیه ونزوئلا ادامه پیدا کند، دست به اقدامات شدیدی خواهیم زد.» وی گفت که نمی‌خواهد که در کشورش «همان وقایعی صورت گیرد که در عراق رخ داد. ما هرگز خطای امپراتوری نخواهیم بود.»   او به اظهارات وزیردفاع آمریکا «جیمز ماتیس» استناد می‌کرد که در دسامبر سال گذشته حمله به عراق را یک «خطای استراتژیکی» نامیده بود.

هم‌زمان با جلسه OAS  در واشنگتن هزاران نفر از مردم در کاراکاس علیه دخالت کشورهای خارجی دست به تظاهرات زدند. فراخوان این تظاهرات بعضاً از طرف برخی از سازمان‌هائی بود که در مورد مسائل دیگر با دولت اختلاف دارند.  حزب کمونیست ونزوئلا PCV اعلام کرد  اکنون مسئله برسر دفاع از حاکمیت کشور و موضع ضدامپریالیستی دولت است.

***

سازمان کشورهای آمریکائی که به ونزوئلا حمله کرد، همان سازمانی است که تهاجم و مداخلات نظامی را که به نقض جدی دمکراسی و حقوق بشر  در تمامی نیمکره انجامیده است مورد تائید قرار داده. کودتا، ناپدیدشدن افراد، دستگیری اختیاری، شکنجه و قتل دانشجویان، روزنامه‌نگاران و شخصیت‌های اجتماعی ؛ تبعید اجباری که نتیجه فقر و خشونت است؛ ساختن دیوارها، اخراج‌ها، تجارت نابرابر، آلودگی محیط زیست، تجارت با مواد مخدر و تهاجم اقداماتی است که با همدستی این سازمان صورت می‌گیرد.

بیانیه کوبا در رابطه با درگیری‌های درونی OAS

تارنگاشت عدالت


منبع: ردگلوب

۳۰ مارس ۲۰۱۷

 
بیانیه وزارت امور خارجه کوبا در رابطه با درگیری های درونی سازمان آمریکای ما OAS

 

سالن سیمون بولیوار  که شورای دائمی سازمان منحط و خجالت‌آور کشورهای آمریکائی برای تمسخر منجی از آن استفاده می‌کند روز ۲۸ مارس  شاهد مبارزه فرزندانش، فرزندان رهبر بولیواری  هوگو شاوس بر سر دفاع از حاکمیت، استقلال و حق تعیین سرنوشت و مرتبت  ونزوئلا و آمریکای ما بود.

سازمان کشورهای آمریکائی که به ونزوئلا حمله کرد، همان سازمانی است که تهاجم و مداخلات نظامی را که به نقض جدی دمکراسی و حقوق بشر  در تمامی نیمکره انجامیده است مورد تائید قرار داده. کودتا، ناپدیدشدن افراد، دستگیری اختیاری، شکنجه و قتل دانشجویان، روزنامه‌نگاران و شخصیت‌های اجتماعی ؛ تبعید اجباری که نتیجه فقر و خشونت است؛ ساختن دیوارها، اخراج‌ها، تجارت نابرابر، آلودگی محیط زیست، تجارت با مواد مخدر و تهاجم اقداماتی است که با همدستی این سازمان صورت می‌گیرد.

آنچه که به وضوح بچشم می‌خورد شباهت آژیتاسیون اخیر OSA و آژیتاسیون سال ۱۹۶۲ علیه کوباست. وزارت‌خانه مستعمرات مجدداً مرتکب همان خطاها می شود: مجدداً از طرف ایالات متحده آمریکا فشار شدید و باج‌خواهی روی برخی از کشورها از جمله کوچکترین و ضعیف‌ترین آنها اعمال می‌گردد؛ و باز موضع‌گیری چاکرمنشانه کسانی که بجای پوشیدن کفش و کلاه آهنین و مقابله با غول ترجیح می‌دهند در مقابلش زانو زنند.

نقش جلاد بعهده یک سناتور و نامزد بازنده تخت و تاج امپراتوری  در آخرین انتخابات ریاست جمهوری افتاد و این واقعه  بعنوان مدرکی در تائید ضرورت تغییر در روابط مریض‌گونه بین آن آمریکا و آمریکای ما در تاریخ باقی خواهد ماند.

اعلام آمریکای لاتین و دریای کارائیب بعنوان منطقه صلح از طرف جامعه کشورهای آمریکای لاتین و دریای کارائیب  این اطمینان را تائید کرده و اساسی را منعکس می‌کند که مبین روابط بین این کشورهابر اساس احترام و برادری متقابل، در عین حفظ استقلال و برابری آنها است .

OAS مجدداً ناتوانی خود را در متوقف کردن دبیرکل هیستریک و نفرت‌انگیز خود که در خدمت مراکز قدرت است و به نحو چشم‌گیری روح و نص منشور این سازمان بدبخت را زیرپا می‌گذارد، به اثبات رساند. با وضوح کامل روشن شد که مغایر با بند اول منشور اولیه سازمان، چگونه شورای دائمی در مورد مسائل داخلی کشورهای عضو خود دخالت می‌کند.

با این حال نشد که تصمیمی علیه ونزوئلا به شورای دائمی سازمان تحمیل شود و همین‌طور مقدور نشد منشور دمکراسی سازمان در مورد ونزوئلا بعنوان معیاری برای اخراج این کشور از سازمان مورد استفاده قرار گیرد و یا نشد که اساساً هیچ گزارش بدخواهانه و یا مداخله‌گرانه‌ و یا نقشه‌راهی به تصویب رسد.

این جلسه نشان داد که ونزوئلا تنها نیست. دفاع متهورانه کسانی که از شان و مرتبت کشورهای آمریکای لاتین و دریای کارائیب دفاع کردند و جانب حقیقت، منطق و عدالت را گرفتند دلیل محکمی برای افتخار است. OAS، دبیرکل و قدرتمندان آن نه می‌توانند انقلاب بولیواری و شاویستی ونزوئلا به رهبری رئیس جمهور مصمم این کشور نیکولاس مادورو موروس و نه پیمان غیرنظامی ـ نظامی خلق این کشور را به رهبری وی از پا درآورند.

در زمانی که در واشنگتن ننگ و بی آبروئی دست و پا می‌زد، خلق متهور در کاراکاس از حقوق حقه و آزادی‌های دمکراتیک ناشی از انقلاب و دولت خویش دفاع می‌نمود و در خیابان‌ها پیروزی اخلاق بولیواری را جشن گرفته بود.

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 31 مارس 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: