اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

با هم بیاندیشیم چرا همیشه از اسراییل انتقاد می‌کنیم؟: دموکراسی مردم، صهیونیسم دشمن ماست: حمایت ونزوئلا از مقاومت فلسطین

اسراییل بمثابه یک دولت در سال ۱۹۴۸ بوجود آمد. تشکیل اسراییل یک پروژه صهیونیستی بود که از جانب قدرت‌های غربی حمایت می‌شد. پیش از آن، این سرزمین یک مستعمره بریتانیا بود. سکنه اصلی فلسطین عرب بودند که شامل مسلمانان و مسیحیان و جمعیت کوچکی از یهودیان می‌شد. سیاست اسکان یهودیان از اروپا و دیگر بخش‌های جهان پس از اعلامیه بالفور در سال ۱۹۱۷ بطور سیستماتیک دنبال شد. اسراییل با توسل به پاکسازی قومی ددمنشانه‌ای تشکیل شد که طی آن بیش از ۷۵۰ هزار فلسطینی، ۹۰ درصد جمعیت، مجبور شدند خانه‌های خود را ترک کنند و آواره شوند. از آن زمان به بعد فلسطینی‌های بومی و مردم عرب به شهروندان درجه دوم تنزل یافته‌اند و شمار زیادی از آن‌ها به ساحل غربی و نوار غزه منتقل شده‌اند. موضوع دیوسازی از اسراییل نیست. موضوع مخالفت با اشغالگری استعماری اسراییل و حمایت از آرمان عادلانه مردم فلسطین برای میهن مستقل خودشان است. این سنت جنبش ملی ما بوده که از همه مبارزات برای رهایی ملی حمایت کند.

چرا همیشه از اسراییل انتقاد می‌کنیم؟

تارنگاشت عدالت

منبع: دموکراسی مردم
۱۹ مارس ۲۰۱۷

با هم بیاندیشیم

 

پرسش: چرا حزب کمونیست هند (مارکسیست) همیشه طوری از اسراییل انتقاد می‌کند که گویی یک دیو است و همیشه از فلسطینی‌ها، حتا رادیکال‌ترین فلسطینی‌ها، ستایش می‌کند؟
پاسخ: اسراییل بمثابه یک دولت در سال ۱۹۴۸ بوجود آمد. تشکیل اسراییل یک پروژه صهیونیستی بود که از جانب قدرت‌های غربی حمایت می‌شد. پیش از آن، این سرزمین یک مستعمره بریتانیا بود. سکنه اصلی فلسطین عرب بودند که شامل مسلمانان و مسیحیان و جمعیت کوچکی از یهودیان می‌شد. سیاست اسکان یهودیان از اروپا و دیگر بخش‌های جهان پس از اعلامیه بالفور در سال ۱۹۱۷ بطور سیستماتیک دنبال شد.

اسراییل با توسل به پاکسازی قومی ددمنشانه‌ای تشکیل شد که طی آن بیش از ۷۵۰ هزار فلسطینی، ۹۰ درصد جمعیت، مجبور شدند خانه‌های خود را ترک کنند و آواره شوند. از آن زمان به بعد فلسطینی‌های بومی و مردم عرب به شهروندان درجه دوم تنزل یافته‌اند و شمار زیادی از آن‌ها به ساحل غربی و نوار غزه منتقل شده‌اند.

حزب کمونیست هند (مارکسیست) با سیاست نژادپرستانه استعماری اسراییل که پس از جنگ ۱۹۶۷ با کشورهای عربی ساحل غربی و نوار غزه را اشغال کرده مخالف بوده است.

حزب کمونیست هند (مارکسیست) خواهان نابودی اسراییل نیست. اسراییل باید بمثابه یک دولت قانونی در درون مرزهای پیش از ۱۹۶۷ وجود داشته باشد و باید به همه شهروندان خود بدون توجه به مذهب و نژاد حقوق برابر بدهد. این بدین معنی است که اسراییل باید از حرکت بسوی اعلام خود بمثابه یک دولت یهودی دست بردارد.

موضوع دیوسازی از اسراییل نیست. موضوع مخالفت با اشغالگری استعماری اسراییل و حمایت از آرمان عادلانه مردم فلسطین برای میهن مستقل خودشان است. در سال‌ها اخیر، دولت‌های راستگرای افراطی که در اسراییل قدرت را داشته‌اند بیش‌تر به قلمرو فلسطین دست‌اندازی کرده‌اند، شهرک‌های یهودی‌نشین ساخته و اراضی خصوصی فلسطینی‌ها را مصادره کرده‌اند. آن‌ها یک دیوار امنیتی ساخته‌اند که قلمرو محدود تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین را قطع می‌کند.

با ادامه تحریم‌ها و محاصره اقتصادی از جانب اسراییل، شرایط نزدیک به ۱,۸ میلیون مردمی که در نوار غزه زندگی می‌کنند بسیار نگران‌کننده است.

اسراییل نه تنها به فلسطینی‌ها قلمرویی نداده که بر آن حکومت کنند، بلکه اشغالگری خود را تقویت کرده و باقی اراضی فلسطنی را غصب می‌کند.

علیه این اشغالگری اسراییل و مبارزه برای دولت فلسطین بود که در اوائل دهه ۱۹۶۰ سازمان آزادیبخش فلسطین تشکیل شد. حزب کمونیست هند (مارکسیست) پیوسته از مبارزه آزادیبخش مردم فلسطین حمایت کرده است. باید بخاطر آورد که گاندی بی‌عدالتی حکام صهیونیست را نسبت به مردم فلسطین محکوم کرد. این سنت جنبش ملی ما بوده که از همه مبارزات برای رهایی ملی حمایت کند.

در درون جنبش فلسطین، جریان اسلامگرا در دهه ۱۹۸۰ رشد کرد. حماس محصول رادیکالیسم اسلام‌گرایی است که با سازمان‌های سکولاری مانند الفتح، جبهه خلق برای آزادی فلسطین، حزب مردم فلسطین، جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین متفاوت است. تا آن‌جا که به حزب کمونیست هند (مارکسیست) مربوط می‌شود، ما از جنبش فلسطین برای استقلال حمایت می‌کنیم، گرچه روابط سیاسی ما با سازمان‌های سکولار و چپ است. رویاروی با اشغال و خشونت ددمنشانه اسراییل، برای همه جریانات جنبش فلسطین ضروری است که یک اتحاد وسیع را بوجود آورند.

http://peoplesdemocracy.in/2017/0319_pd/thinking-together

 

***

دولت سوسیالیست ونزوئلا روز جمعه در کاراکاس ۴۸مین سالگرد تأسیس جبهه خلق برای آزادی فلسطین را جشن گرفت و بر حمایت خود از ملت خاورمیانه علیه امپریالیسم مجدداً تأکید کرد. دولت ونزوئلا در حضور اعضای جبهه خلق برای آزادی فلسطین بر اهمیت اعمال فشار بر دولت‌های آمریکای لاتین برای بایکوت و عدم سرمایه‌گذاری در اسراییل تأکید کرد. در حال‌حاضر، دولت‌های راست‌گرایی مانند مکزیک، هندوراس و کلمبیا اسراییل را برسمیت می‌شناسند و در عرصه‌های امنیتی و اقتصادی با آن همکاری می‌کنند. دولت‌های سوسیالیستی ونزوئلا، کوبا، نیگاراگوئه و بولیوی روابط خود را با اسراییل قطع کرده‌اند و آن‌‌را برسمیت نمی‌شناسند. جاکوب تورس رهبر مرکز کارگران سوسیالیست بولیواری گفت: «من در اینجا بعنوان یک عرب و یک ونزوئلایی می‌گویم ما دشمن مردم اسراییل نیستیم. صهیونیسم دشمن ماست، زیرا صهیونیسم مظهر امپریالیسم است.»

 صهیونیسم دشمن ماست: حمایت ونزوئلا از مقاومت فلسطین
 
تارنگاشت عدالت

منبع: تله‌سور
۱۷ مارس ۲۰۱۷

دولت سوسیالیست ونزوئلا روز جمعه در کاراکاس ۴۸مین سالگرد تأسیس جبهه خلق برای آزادی فلسطین را جشن گرفت و بر حمایت خود از ملت خاورمیانه علیه امپریالیسم مجدداً تأکید کرد.

مقامات ونزوئلایی در سخنان خود علیه اشغال اسراییلی و گسترش شهرک‌های یهودی‌نشین، «رفقای» فلسطینی را برای ایستادگی در برابر جنابات جنگی اسراییل ستودند.

اعتراض زنان علیه تروریسم اسراییلی بر مردم فلسطین در تظاهرات همبستگی فلسطین-ونزوئلا، منبع عکس: وزارت قدرت مردم ونزوئلا 

به گزارش تلویزیون هیسپان، لئوناردو مولینا مقام مسئول ستاد ارتباطات بولیواری گفت: «مبارزه مردم فلسطین اکنون بیش از هر زمان دیگری یک سرمشق برای کل بشریت است. ما امروز زندگی برادرانه بر روی کره زمینی را که زیباتر از گذشته است ممکن‌ و ضروری‌ می‌بینیم.»

دولت ونزوئلا در حضور اعضای جبهه خلق برای آزادی فلسطین بر اهمیت اعمال فشار بر دولت‌های آمریکای لاتین برای بایکوت و عدم سرمایه‌گذاری در اسراییل تأکید کرد. در حال‌حاضر، دولت‌های راست‌گرایی مانند مکزیک، هندوراس و کلمبیا اسراییل را برسمیت می‌شناسند و در عرصه‌های امنیتی و اقتصادی با آن همکاری می‌کنند.

دولت‌های سوسیالیستی ونزوئلا، کوبا، نیگاراگوئه و بولیوی روابط خود را با اسراییل قطع کرده‌اند و آن‌‌را برسمیت نمی‌شناسند.

از شروع انقلاب بولیواری ونزوئلا در سال ۱۹۹۹، این کشور آمریکای لاتین بطور دیپلوماتیک و اقتصادی قاطعانه از فلسطین حمایت کرده است. هم هوگو چاوز رییس‌جمهور پیشین و هم نیکولاس مادورو رییس‌جمهور کنونی در سازمان ملل علیه اشغال ساحل غربی و محاصره نوار غزه توسط اسراییل سخنرانی کردند.

ونزوئلا یکی از نخستین کشورهایی بود که پس از حمله سال ۲۰۱۴ اسراییل، کمک بشردوستانه به غزه فرستاد و به کودکان آواره فلسطین کمک مالی داد. در همان‌سال، دولت سوسیالیستی هزار بورس تحصیلی برای تحصیل در دانشگاه‌های ممتاز ونزوئلا به دانشجویان فلسطینی داد.

برای رهبران انقلاب بولیواری، مبارزه مردم فلسطین علیه امپریالیسم اسراییل با مبارزه مردم ونزوئلا علیه امپریالیسم آمریکا پیوند دارد.

همچنین براساس گزارش‌های تلویزیون هیسپان، جاکوب تورس رهبر مرکز کارگران سوسیالیست بولیواری گفت: «من در اینجا بعنوان یک عرب و یک ونزوئلایی می‌گویم ما دشمن مردم اسراییل نیستیم. صهیونیسم دشمن ماست، زیرا صهیونیسم مظهر امپریالیسم است.»

جبهه خلق برای آزادی فلسطین یک سازمان مارکسیست-لنینیست است که «جنگ خلق» علیه رژیم اسراییل را دنبال می‌کند. جبهه خلق برای آزادی فلسطین عضو سازمان آزادیبخش فلسطین است.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 21 مارس 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: