اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

کلاه سفیدهای روسیاه هم اسکار گرفتند!: مشرق نیوز، و جایزه به کلاه سفیدها، پایان توهم «ندای صلح در اسکار»!: روسیه امروز/تارنگاشت عدالت

کلاه‌ سفیدها مستندی ۴۰ دقیقه‌ای ساخته‌ شبکه‌ نت‌فلیکس و به کارگردانی “اورلاندو وون اینسایدل“ اهل انگلیس، درباره‌ سازمانی به همین نام در سوریه است که مدعی هستند که در جریان جنگ داخل این کشور به کمک هموطنان‌شان آمدند و به آنها برای حفظ جان‌شان در درگیری‌ها و نجات شهروندان از زیر آوار حملات هوایی کمک می‌کنند. مستندی که از ویژگی فنی منحصر به فردی بهره نبرده و از لحاظ ساختار نیز یک مستند معمولی است و بیشتر در یک بستر عاطفی اقدام به ظالم نشان دادن دولت بشار اسد و ارتش روسیه در شهر حلب می‌کند.

white-helmet-of-syriajehadis2

کلاه سفیدهای روسیاه هم اسکار گرفتند!

مشرق نیوز
سیاسی‌ترین جایزه‌های تاریخ؛
کلاه سفیدهای روسیاه هم اسکار گرفتند + عکس و فیلم
اعطای اسکار به مستند «کلاه سفید‌ها» در حالی صورت می‌گیرد که ماهیت فعالیت‌های این سازمان در کمک به تروریست‌های سوریه بوسیله عکس‌ها و فیلم‌هایی که اخیرا از این گروه منتشر گردیده، روشن شده است.

مراسم هشتاد و نهمین دوره جوایز سینمایی اسکار برگزار شد و این آکادمی جوایز خود را به برندگان در رشته‌های مختلف اعطا کرد که اسکار بهترین مستند کوتاه نیز به «کلاه سفید‌ها» (The White Helmets) تعلق گرفت. مطرح کردن نام سازمان «کلاه سفیدها» با اعطای جایزه در مراسم اسکار، بار دیگر گمانه‌زنی در رابطه با نادیده گرفتن مولفه‌های هنری در بعضی از رشته‌های اسکار را افزایش داد.

اورلاندو وون اینسایدل کارگردان انگلیسی مستند «کلاه سفید‌ها» اسکار بهترین مستند کوتاه را دریافت کرد

کلاه‌ سفیدها مستندی ۴۰ دقیقه‌ای ساخته‌ شبکه‌ نت‌فلیکس و به کارگردانی “اورلاندو وون اینسایدل“ اهل انگلیس، درباره‌ سازمانی به همین نام در سوریه است که مدعی هستند که در جریان جنگ داخل این کشور به کمک هموطنان‌شان آمدند و به آنها برای حفظ جان‌شان در درگیری‌ها و نجات شهروندان از زیر آوار حملات هوایی کمک می‌کنند. مستندی که از ویژگی فنی منحصر به فردی بهره نبرده و از لحاظ ساختار نیز یک مستند معمولی است و بیشتر در یک بستر عاطفی اقدام به ظالم نشان دادن دولت بشار اسد و ارتش روسیه در شهر حلب می‌کند.

صحنه‌های عاطفی زیادی جهت تاثیرگذاری بر مخاطب در جهت تنفر از دولت بشار اسد و روسیه در مستند «کلاه سفید‌ها» قرار دارد
سازمان کلاه‌ سفیدها که مدتی است بواسطه انتشار عکس‌ها و فیلم‌های ساختگی آنها از کمک به مردم سوریه در فضای مجازی به فریب افکار عمومی متهم گردیده‌اند، حال به تطهیر چهره آنها با ساخت یک مستند دست زده شده و برای تایید آن اسکار هم اهدا می‌شود؛ اما هویت واقعی کلاه‌سفیدها چیست و چرا رسانه‌ها و دولت‌های غربی به حمایت تبلیغاتی سنگین به نفع آنها می‌پردازند؟
نام رسمی این سازمان، «دفاع مدنی سوریه» معرفی شده که در واقع نام یکی از سازمان‌های قدیمی (۶۳ سال پیش) بشردوستانه در سوریه است که این گروه به نفع خود مصادره کرده است. بنیان‌گذار این گروه «جیمز لو مسوریر» افسر سابق و مشاور اطلاعاتی ارتش انگلیس است که از ابتدای سال ۲۰۱۳ آموزش‌های اولیه به داوطلبان در سوریه را آغاز کرد. این گروه توسط سازمان «تحلیل، تحقیق و دانش» امارات (سازمانی که با انگلیس و آمریکا، هم‌کاری می‌کند و لو مسوریر در آن مشغول به کار بود) و سازمان غیردولتی «انجمن تجسس و نجات آکوت» ترکیه، تمرین‌ها و آموزش‌های اولیه را دید و در سال ۲۰۱۴ در شکل کنونی خود رسماً تأسیس شد. جالب این‌که در همین سال، لو مسوریر سازمان «می‌دی» رسکیو را تأسیس کرد؛ سازمان «می‌دی رسکیو» (Mayday Rescue، به معنای نجات اضطراری) بنیادی ثبت‌شده در هلند است که حمایت از کلاه‌سفیدها را به عهده دارد.

«جیمز لو مسوریر» افسر سابق ارتش انگلیس، بنیان‌گذار گروه کلاه‌سفیدها بود
این گروه صرفاً در سوریه و منحصراً در مناطقی فعالیت می‌کنند که تحت کنترل تروریست‌ها هستند. نکته جالب در رابطه با کمک‌های مالی به این گروه را می‌توان در گزارش USAID که در ژانویه ۲۰۱۵ منتشر شد، مشاهده کرد: این نهاد ۱۸ میلیون دلار به کلاه سفیدهای سازمان دفاع مدنی سوریه اختصاص داده است. «آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا»USAID) ) بازوی سازمان سی‌آی.ایCIA  و یکی از مهم‌ترین نهادهای افزایش قدرت نرم و سیاست تغییر در دولت‌ها بدست حکومت آمریکا محسوب می‌شود. همچنین لندن تلگراف در مورد کلاه سفیدها می‌گوید که یکی از تامین کننده اصلی این سازمان وزارت خارجه امارت متحده عربی است که ۵/۳ میلیون یورو به این موسسه اعطا کرده است.
علاقه شدید کلاه‌سفیدها به عکس گرفتن و فیلم‌برداری از همه ماموریت‌ها در سوریه شاید در ابتدا عجیب به‌نظر می‌رسید؛ به‌ویژه آنکه تصاویر منتشرشده درباره کلاه‌سفیدها بیش‌تر شبیه به فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی بود و مشروعیت و اعتبار زیادی برای فعالیت‌ آنها کسب کرده بود. این چهره خوب اما زمانی شروع به مخدوش شدن کرد که عکس و فیلم‌هایی از اعضا و ماموریت‌های کلاه سفیدها در سوریه منتشر شد که نشان می‌داد این گروه در همکاری با تروریست‌ها و در راستای تبلیغاتی به نفع گروه‌های تروریستی مانند جبهه النصره و بر ضد دولت بشار اسد فعالیت می‌کنند.
تصاویر منتشرشده درباره کلاه‌سفیدها بیش‌تر شبیه به فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی است تا واقعیت؛ هدف از این همه درام، مشروعیت بخشیدن به مأموریت کلاه‌سفیدهاست

 عکس‌ها و فیلم‌هایی که کلاه‌ سفیدها را رسوا کرد
اواخر سپتامبر سال گذشته صفحه رسمی توئیتر کلاه‌سفیدها با انتشار تصویری مدعی شد که تعدادی غیرنظامی در حملات هوایی روسیه در سوریه کشته شده‌اند. این در حالی بود که انتشار اولیه این تصویر، به ۵ روز پیش از آنی برمی‌گشت که روسیه حتی اولین حملات هوایی علیه تروریست‌ها در سوریه را انجام دهد.

انتشار دو عکس مشابه از حمص در دو تاریخ مختلف: یکی قبل و دیگری بعد از حملات روسیه

در ویدئویی دیگر گروهی از نیروهای کلاه سفید با گروهی از تروریست های جبهه النصره به شادی کردن مشغول‌اند. اضافه بر این که تعدادی از داوطلبان با بالا بردن علامت پیروزی بر سر جسد نظامیان سوری که به دست ترورست‌های النصره به قتل رسیده‌اند حاضر هستند. در ویدئویی دیگر دواطلبی با نام معاویه حسن آغا از ادلب با همان لباس یعنی با کلاه سفید در کنار ترورسیت‌های النصره با نیروهای سوری می‌جنگد.

حضور اعضای سازمان کلاه سفیدها در کنار تروریست‌های سوریه
اعضای سازمان کلاه سفیدها بر سر جسد نظامیان سوری که به دست ترورست‌های النصره به قتل رسیده‌اند، علامت پیروزی نشان می‌دهند

بررسی‌های به عمل آمده از حساب‌های کاربری اعضای گروه کلاه سفیدها و اطلاعات منتشره از آنها توسط منابع امنیتی سوری، وابستگی تشکیلاتی آن به القاعده و سایر گروه‌های مسلح تکفیری بصورت کامل آشکار شده است. در تصاویری که اعضای این گروه در صفحات اجتماعی خود منتشر کرده‌اند، حضور آنها به‌عنوان عضو مسلح به اثبات رسیده است. این گروه با حضور در مراکز منهدم شده القاعده در شهرهای حلب و ادلب با صحنه‌سازی و تهیه خوراک تبلیغاتی برای فضاسازی رسانه‌های حامی تروریسم علیه عملیات نیروهای دولتی سوریه تلاش می‌کند.

 تصاویر اعضای کلاه سفیدها که مسلح در رکاب تروریست‌ها هستند
شاید بزرگ‌ترین شوک به استفاده‌کنندگان شبکه‌های اجتماعی، بخشی از یک ویدئو باشد که در آن نیروهای دفاع مدنی یا همان کلاه سفیدها در صحنه اعدام یک شهروند که به دست تروریست‌های جبهه النصره درحریتان شمال حلب انجام می‌شود، حضور دارند.
حضور اعضای کلاه سفیدها در صحنه اعدام یک شهروند سوری به دست تروریست‌های جبهه النصره
این ویدئو پس از انتشار از صفحه‌های کانال‌های بزرگ پاک می‌شود. تنها سایت لایفلیک نسخه‌ای از آن را حفظ می‌کند که در زیرش نوشته شده: همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، یوتیوب ویدئویی که در آن کلاه سفید‌ها جنایت می‌کردند و دوشادوش القاعده هستند را حذف کرد.

یک ویدیوی عجیب دیگر در فضای مجازی به سرعت منتشر شد که امداگران موسوم به «کلاه سفید» را در شهر حلب سوریه، در حال اجرای «چالش مانکن» نشان می‌دهد! این ویدیو اولین بار در وبسایت RFSMediaOfiice منتشر شد، ولی وقتی انتشار آن جنجالی شد، از روی این سایت حذف گردید. RFS گروهی است که برای گروه‌های مختلف تروریستی که علیه دولت سوریه می‌جنگند، ویدیوهای تبلیغاتی تهیه می‌کند. تاکنون بیش از ۲۰۰٫۰۰۰ نفر از این ویدیو در فیسبوک بازدید کرده‌اند و سوالات زیادی در اذهان مخاطبان درباره اصلی یا جعلی بودن این ویدیو و ماهیت و ماموریت کلاه سفیدها در سوریه به وجود آمده است.

http://cdn.mashreghnews.ir/files/fa/news/1395/9/2/1954471_816.mp4
در این ویدیو در ۲۰ ثانیه اول دو کلاه سفید در حالی که دو سوی یک مرد ظاهرا مجروح را که پاهایش زیر نخاله ساختمانی است گرفته‌اند، به همراه خود این مرد، سعی می‌کنند شبیه ویدیوهای چالش مانکن بی‌حرکت باشند. روی این ۲۰ ثانیه تقریبا سکوت برقرار است. بعد ناگهان این دو تن شروع به بیرون کشیدن مرد از زیر نخاله‌های ساختمانی می‌کنند و خود مرد که ۲۰ ثانیه ساکت بود، شروع به ناله کردن می‌نماید. جالب این که به ناگهان سکوت صحنه با صدای جیغ و داد و آژیر آمبولانس در پس زمینه جایگزین می‌شود.

این موارد فقط بخشی از شواهدی است که نشان می‌دهد کلاه‌سفیدها هم مانند بسیاری دیگر از گروه‌های به اصطلاح حقوق بشری و بشردوست (موقوفه ملی دموکراسی، عفو بین‌الملل، پزشکان بدون مرز،…)، مأموریتی جز خدمت به منافع کشورهای غربی ندارند و دادن اسکار به مستندی با نام و موضوع آنها نشان دهنده آن است که این سازمان به مشروعیت و تاییدی دوباره برای ادامه خدمت به تروریست‌ها نیاز دارد.

 ***
یک فیلم مستند در ستایش «کلاه سفیدها»ی سوریه، گروه امدادی که به رغم پیوندهای آن با سازمان‌های تروریستی در رسانه‌های رایج به مثابه قهرمان و ناجی ستوده می‌شود، جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه را دریافت کرد. کلاه سفیدها در قلمرو شورشیان سوریه و تروریست‌های اسلام‌گرا فعالیت می‌کنند و به نظر می‌رسد از حمایت دولت‌های گوناگون غربی برخوردارند. بوریس جانسون وزیر امورخارجه بريتانیا سال گذشته گفت: «آن‌ها، این کلاه سفیدها، به نحو شگفت‌انگیزی شجاع هستند. من مفتخرم بگویم ما، فکر می‌کنم، ۳۲ میلیون پوند (۳۹,۷۸ میلیون دلار)، به مثابه بخشی از یک بسته بزرگ‌تر ۶۵ میلیون پوندی برای کمک غیربشردوستانه به آن‌ها داده ایم.» نامه مردم: ندای صلح در مراسم  برگزاری جایزه اسکار، فیلم «جدایی نادر از سیمین» در ماه های اخیر با تحسین شماری از برجسته ترین منتقدان سینما رو به رو بوده است و تعلق گرفتن جایزه اسکار به این فیلم نشانگر ادامه باردهی و خلاقیت سینمای میهن ما در شرایط ادامه سانسور و اختناق رژیم ولایت فقیه است.

white-helmet-of-syriajehadis

جایزه به کلاه سفیدها، پایان توهم «ندای صلح در اسکار»!

تارنگاشت عدالت 

منبع: روسیه امروز
۲۷ فوریه ۲۰۱۷

 

به رغم اتهامات داشتن پیوندهای تروریستی، فیلم «کلاه سفیدها» جایزه اسکار گرفت

یک فیلم مستند در ستایش «کلاه سفیدها»ی سوریه، گروه امدادی که به رغم پیوندهای آن با سازمان‌های تروریستی در رسانه‌های رایج به مثابه قهرمان و ناجی ستوده می‌شود، جایزه بهترین فیلم مستند کوتاه را دریافت کرد.

«نت‌فلیکس» در صفحه خود در توصیف فیلم می‌نویسد: فیلم بر محور «کار پرمخاطره داوطلبانی می‌چرخد که شجاعانه در زیر بمباران برای نجات غیرنظامیان از کشتار جنگ داخلی سوریه می‌شتابند.»

چکیده منتشر شده در وب‌سایت اسکار می‌گوید که فیلم «در هرج‌و مرج سوریه جنگ‌زده تهیه شده» جایی که «داوطلبان غیرنظامی بی‌طرف معروف به «کلاه سفیدها» برای نجات جان به‌در بردگان از بمباران‌ها ویرانه‌ها را زیر و رو می‌کنند.»

پاتریک هنینگسن، یک تحلیل‌گر ژئوپليتیک در «وایر قرن بیست‌یکم» در اواخر ماه گذشه در یک مصاحبه با روسیه امروز توضیح داد فیلم‌ چگونه تهیه شده است.

او گفت: «خود فیلم یک مستند واقعی نیست. همه قطعات مورد استفاده برای ساختن فیلم توسط خود «کلاه سفیدها» در اختیار تهیه کننده قرار گرفته است. تیم تهیه کننده فیلم- نت‌فلیسک-صحنه‌های به اصطلاح نجات را فیلم‌برداری نکرده است.‌

این فیلم اساساً  کمک‌فنر روابط عمومی برای یک عملیات مخفی ۱۰۰ میلیون تا ۱۵۰ میلیون دلاری است که توسط یک سازمان غیردولتی که اساساً یک جبهه برای آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی، وزارت امور خارجه بریتانیا، دولت‌های گوناگون عضو اتحادیۀ اروپایی، قطر و دیگر دولت‌های گوناگون است، اجرا می‌شود. به نظر من و بسیاری دیگر، بخشی از افکار عمومی برای اهدای پول به این گروه امداد که همه کار می‌کند جز امداد، گول خورده است. این گروه اساساً به مثابه یک گروه حامی النصره و الزنگی و دیگر گروه‌های تروریستی فعال در سوریه عمل می‌کند. این واقعیتی است که توسط شاهدان عینی بسیار به اثبات رسیده است.»

وب‌سایت گروه با افتخار می‌گوید: کلاه سفیدها، هم‌چنین معروف به دفاع غیرنظامی سوریه «بزرگ‌ترین سازمان جامعه مدنی است که در مناطق خارج از کنترل دولت فعالیت می‌کند.»

به گفته رائد صالح رهبر گروه این‌ها «امدادگران بی‌طرف غیرمسلحی هستند که بیش از ۷۸۵۲۹ نفر را از حملات در سوریه نجات داده اند.»

عفو بین‌الملل نیز این گروه را ستوده و آن‌را «گروهی از داوطلبان بی‌طرف، غیرمسلح» توصیف کرده است.

حمایت مالی غرب از کلاه سفیدها
اِوآ بارتلت، یک روزنامه‌نگار و کنشگر حقوق بشر کانادایی که از آغاز درگیری چندین بار به سوریه سفر کرده است در دسامبر گفت که اعضای گروه «ادعا می‌کنند که در شرق حلب و ادلیب غیرنظامیان را نجات می‌دهند [اما] در شرق حلب کسی اسم آن‌ها را نشنیده است.»

بارتلت خاطر‌نشان کرد که او طی سخنرانی احساسی خود در سازمان ملل گفت: «ویديو‌های آن‌ها در واقع دربرگیرنده کودکانی است که در گزارش‌های متفاوت «چندین بار مصرف» شده‌ اند؛ نتیجتاً شما می‌توانید دختربجه‌ای به نام آیا را ببینید که در ماه اوت در یک گزارش و ماه بعد در دو گزارش از دو محل متفاوت دیگر ظاهر می‌شود.»

کلاه سفیدها در قلمرو شورشیان سوریه و تروریست‌های اسلام‌گرا فعالیت می‌کنند و به نظر می‌رسد از حمایت دولت‌های گوناگون غربی برخوردارند.

بوریس جانسون وزیر امورخارجه بريتانیا سال گذشته گفت: «آن‌ها، این کلاه سفیدها، به نحو شگفت‌انگیزی شجاع هستند. من مفتخرم بگویم ما، فکر می‌کنم، ۳۲ میلیون پوند (۳۹,۷۸ میلیون دلار)، به مثابه بخشی از یک بسته بزرگ‌تر ۶۵ میلیون پوندی برای کمک غیربشردوستانه به آن‌ها داده ایم.»

گروه امداد که برای جایزه صلح نوبل ۲۰۱۶ نامزد شده بود به دفعات ادعا کرده که از حامیان مخالفان اسد مستقل است، و از غرب پول نمی‌گیرد.

ونسا بیلی، یک پژوهشگر و روزنامه‌نگار مستقل در اکتبر به روسیه امروز گفت: «آن‌ها ادعا می‌کنند که از هیچ دولتی که در درگیری سوریه منافع گسترده دارد پول نمی‌گیرند. با این وجود، کمک‌های مالی به آن‌ها چند ده میلیون دلار- طبق تخمین‌های محافظه‌کارانه یک‌صد میلیون دلار- می‌شود، ۲۳ میلیون از ایالات متحده از طريق آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی، حدود ۶۵ میلیون دلار از بریتانیا؛ فرانسه تجهیزات در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد…»

بیلی معتقد است که شواهد ویديویی و تصویری عظیمی از درون سوریه وجود دارد که نشان می‌دهد آن‌ها توسط یک گروه تروریستی اداره می‌شوند.»

«اگر ما به ادعای بی‌طرفی آن‌ها نگاه کنیم، آن‌ها کلاً در مناطق تحت کنترل تروریست‌ها-چه النصره یا داعش یا هر گروه تروریستی دیگری که از جبهه النصره فرمان می‌گیرد- فعالیت می‌کنند، فعالیت آن‌ها منحصر به این مناطق است.»

بیلی گفت که اعضای گروه «مراقیت درمانی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند، تجهیزات را از ترکیه به مناطق تروریست‌ها منتقل می‌کنند… از آن‌ها در حالی‌که در اعدام یک غیرنظامی در حلب شرکت داشتند فیلم تهیه شده است. آن‌ها باافتخار ویديوهای اعدام غیرنظامیان و سربازان عرب را در رسانه‌های اجتماعی خود نصب می‌کنند.»

وی افزود که «براساس گواهی دفاع غیرنظامی سوریه در سراسر کشور، کلاه سفیدها در تصاحب واحدهای دفاع غیرنظامی واقعی سوریه، سرقت تجهیزات آن‌ها و نهایتاً قتل‌عام و ربودن کارکنان دفاع غیرنظامی واقعی سوریه درگیر بوده اند.»

اهالی می‌گویند «کلاه سفیدها دزد هستند»
اهالی حلب می‌گویند تلاش‌های امدادی گروه فقط در ویديوها وجود دارد. لیزی فلان خبرگزار روسیه امروز در گزارشی از حلب با تعدادی از جان به‌در بردگان صحبت کرد که گروه را «دوربین به دست‌ها، دزدان، و مهاجمین» می‌نامیدند.

یک مرد کهنسال به روسیه امروز گفت: «آن‌ها وقتی برای کمک به مجروحین می‌آمدند، اموال آن‌ها را می‌دزدیدند. اگر مردم جواهر داشتند، آن‌ها جواهراتشان را می‌گرفتند. همه آن‌ها دزدند.»

یک مرد گفت که کلاه سفیدها عمداً دختر او را کشتند. پدر جوان پریشان‌حال دسامبر گذشته گفت: «من دخترم را به بیمارستان دفاع غیرنظامی بردم و آن‌ها یک آمپول هوا به او تزریق کردند و او را کشتند.»

یک رسوایی پیرامون کار کلاه سفیدها در سوریه ویديوی «چالش مانکن» گروه بود. امدادگران در حالی‌که فردی را از زیر آوار بیرون می‌آورند یک عملیات نجات جعلی را به نمایش گذاشتند، و واقعی بودن دیگر ویديوهای گروه را زیر سؤال بردند.

تولید‌کننده فیلم مستند گفت اواخر ماه گذشته، دو عضو گروه کلاه سفیدها از ورود برای شرکت در مراسم اسکار منع شدند. رائد صالح رهبر و خالد کتائب فیلم‌بردار گروه که هر دو سوری هستند توسط جوانا ناتاسگارا-تهیه کننده فیلم- برای شرکت در مراسم اسکار دعوت شده بودند. وی در بیانیه‌ای خشم خود را  پیرامون منع مسافرت ابراز کرد و گفت: «آن‌ها برای جایزه صلح نوبل نامزد شده بودند.»

وی گفت: «این افراد شجاع‌ترین بشردوستان بر روی کره زمین هستند، و این ایده که نمی‌توانند با ما باشد و از پیروزی لذت ببرند، نفرت‌انگیز است.»

این نخستین بار نیست که صالح از ورود به آمریکا منع شده است. در آوریل ۲۰۱۶، پس از آن‌که پی برد ویزای ورود او به ایالات متحده لغو شده مجبور شد به آنکارا بازگردد. این مانع از آن شد که در مراسم حمایت از کلاه سفیدها در واشنگتن جایزه خود را دریافت کند.

https://www.rt.com/news/378695-oscar-white-helmets-win/

 

 

ندای صلح در مراسم  برگزاری جایزه اسکار

 

نامه مردم
شمارۀ ۸۸۹، ۹ اسفند ۱۳۹۰

 

فیلم «جدایی نادر از سیمین» در ماه های اخیر با تحسین شماری از برجسته ترین منتقدان سینما رو به رو بوده است و تعلق گرفتن جایزه اسکار به این فیلم نشانگر ادامه باردهی و خلاقیت سینمای میهن ما در شرایط ادامه سانسور و اختناق رژیم ولایت فقیه است.

فیلم ایرانی «جدایی نادر از سیمین» برنده جایزه «اسکار: بهترین فیلم خارجی شد. فیلم «جدایی نادر از سیمین» که موضوعش زندگی دشوار زنان، و همچنین فقر و محرومیت در ایران است، نخستین فیلم ایرانی است که به دریافت جایزه اسکار نایل آمده است. فیلم با رویا رویی زن و شوهری از طبقه متوسط (نادر و سیمین) در دادگاه طلاق آغاز می شود و ببینده کم کم با دیگر شخصیت های این فیلم از جمله حجت و راضیه که در فقر و محرومیت و تنگدستی به سر می برند مواجه می شود. بررسی پیچیدگی های شخصیتی به تصویر کشیده شده در فیلم، نمایش جنبه هایی از چارچوب های واپس ماندگی در جامعه یی که هنوز زن در آن نیازمند اجازه مرد برای مسافرت است و تأثیر فقر و محرومیت در زندگی مردم از جمله موضوعاتی است که فیلم«جدایی نادر از سیمین» به آن می پردازد. فیلم «جدایی نادر از سیمین» در ماه های اخیر با تحسین شماری از برجسته ترین منتقدان سینما رو به رو بوده است و تعلق گرفتن جایزه اسکار به این فیلم نشانگر ادامه باردهی و خلاقیت سینمای میهن ما در شرایط ادامه سانسور و اختناق رژیم ولایت فقیه است.

اصغر فرهادی، کارگردان فیلم، در سخنان خود، پس از دریافت جایزه اسکار گفت: «سلام به مردم خوب سرزمین‌ام. در این لحظه بسیاری ایرانیان سرتاسر جهان دارند ما را نگاه می‌کنند. فکر می‌کنم آن‌ها بسیار خوشحال‌اند. آن‌ها تنها به خاطر این جایزه‌ی مهم یا یک فیلم یا فیلم‌ساز خوشحال نیستند. آن‌ها خوشحال‌اند، چون در این زمان که صحبت جنگ و تهدید و حمله بین سیاستمداران رد و بدل می‌شود، این جا صحبت از فرهنگ غنی کشورشان ایران است. یک فرهنگ غنی و قدیمی که زیر گرد و غبار سیاست پنهان مانده است. من با افتخار این جایزه را تقدیم مردم سرزمین‌ام می‌کنم. مردمی که برای همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام قائل‌اند و با نفرت و خشونت سر سازگاری ندارند…»

در پی انتشار خبر دریافت اسکار فیلم «جدایی نادر از سیمین»  ۵۴ زندانی سیاسی نیز با انتشار پیامی از داخل زندان، دریافت جایزه اسکار توسط اصغر فرهادی را به وی و سایر ایرانیان تبریک گفتند.

در متن این پیام از جمله آمده است: «در شرایطی که متأسفانه حاکمان فعلی چهره‌ای خشن و عبوس از مردم ما در صحنه بین‌المللی ارائه می‌دهند، این فیلم تصویری صادق و گویا از سیمای واقعی زندگی در ایران امروز به جهانیان عرضه کرده و همچون ندای صلح و آرامش ایرانیان در جهان طنین انداز شده است…» در میان امضاء کنندگان این بیانیه از جمله اسامی مصطفی تاجزاده، محسن امین‌زاده، بهمن احمدی امویی، قاسم شعله سعدی، ضیا نبوی و کیوان صمیمی به چشم می خورد.

http://www.tudehpartyiran.org/2013-11-28-19-45-55/1553-

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 28 فوریه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: