اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 10 اسفند 1395، و کمیته برگزاری هشت مارچ سیدنی- استرالیا برگزار میکند: هشت مارس روز جهانی زن گرامی باد!

kargari-akhbar-va-gozareshat

اخبار و گزارشات کارگری 10 اسفند 1395

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– رانندگان شرکت واحد از ساعت ده صبح امروزمقابل شهرداری تهران به دلیل عدم بهره مندی از تسهیلات مسکن تجمع کردند
– هفدهمین روزاعتصاب کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ باتجمع مقابل استانداری خوزستان همراه شد!
– گزارشی درباره تجمع امروزبازنشستگان مقابل مجلس!
– اعتصاب کارگران پالایشگاه بنزین شهرستان مُهردراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق!
– اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان!
– تجمع اعتراضی بازرسان وزارت صنعت نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس برای باری دیگر!
– تجمع کارگران شهرداری نیشابوردراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق ودیگرمطالباتشان!
– پرداخت بخشی از مطالبات کارگران معدن نگین طبس پس از3روزاعتصاب!
– تاخیر یکساله در پرداخت مزایای مزدی کارکنان علوم پزشکی گیلان
– جان باختن1367کارگربراثرحوادث کاری در ده ماهه سال1395!
– هم‌زمان با اعلام مرگ 1367کارگر براثر حوادث کاری، 2کارگر دیگردرمشهد جان باختند!
– کشته وزخمی شدن3کارگربراثرسقوط بالابر در ساختمان در حال ساخت
– مرگ کارگرکارخانه خوراک دام بشرویه درحین کار!
– مبارزات و مقاومت زنان کارگر کره جنوبی در دهه ۱۹۷۰
– مصاحبه با دبیر بین المللی کنفدراسیون شورای کارگران کره جنوبی (کی تی یو سی) خانم میک یونگ یو*

kargariwahed-drivers-strike-for-housing kargariwahed-drivers-strike-for-housing2

رانندگان شرکت واحد از ساعت ده صبح امروزمقابل شهرداری تهران به دلیل عدم بهره مندی از تسهیلات مسکن تجمع کردند

امروز تعدادی از رانندگان و کارگران شرکت واحد با فراخوانی که از سوی سندیکای کارگران شرکت واحدبرای راننگان و کارگرانی که هیچ تسهیلاتی از بابت مسکن نگرفته اند در خواست تجمع و اعتراض در مقابل شهرداری تهران و شورای شهر در 10 اسفند را کرده بود ،این تجمع که از ساعت ده صبح شروع شد،از همان ایتدای تجمع حضور پلیس و نیروهای امنیتی چشمگیر بود و حتی با خبرنگارانی که در محل میخواستند گزارش تهیه کنند برخورد میکردندو پلیس و نیروهای امنیتی تا دقیقه آخر اجازه خروج از پارک را به کارگران و رانندگان نداند ، این تجمع حدودساعت 2و اندی بپایان رسید .گزارش تکمیلی انجام خواهد شد .تعدادی از شعارهای داده شده ،قالی باف خجالت خجالت شورای شهر خجالت خجالت شهردار خیانت میکنه مدیر چپاول میکنه املاک های نجومی مشکلات عمومی شهردار خیانت میکنه شورا حمایت میکنه

هفدهمین روزاعتصاب کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ باتجمع مقابل استانداری خوزستان همراه شد!

اخباروگزارشات کارگری:صبح امروز10اسفند،کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ در هفدهمین روزاعتبشان دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی، عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه ودیگرمطالباتشان مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

این کارگران درهمین رابطه از روز24بهمن ماه دست از کارکشیده وباتجمع مقابل استانداری خوزستان دورجدید اعتراضشان را آغاز کردند.

کارگران ﮔﺮﻭﻩ ﻣﻠﯽ ﺻﻨﻌﺘﯽ ﻓﻮﻻﺩ ﺍﯾﺮﺍﻥ روزهای پس از آن با تجمع مقابل کارخانه به اعتصابشان ادامه دادند.

کارگران معترض همچنین طی این روزها باجلوگیری ازتردد خودروهای سنگین به کارخانه عزم راسخشان رادرراه احقاق حقوق حقه شان بنمایش گذاشتد.

ایلنا امروز درهمین رابطه بنقل از این کارگران نوشت:

حدود 600 نفر هستیم و به نمایندگی از سوی مجموع 4هزار کارگر شاغل در کارخانه ملی فولاد اهواز از ساعت 10صبح امروز (سه شنبه 10 اسفند ماه) مقابل ساختمان استانداری خوزستان جمع شده‌ایم.

آنها در توضیح مطالباتشان گفتند: تا این لحظه کارگران گروه ملی فولاد اهواز 4 تا 5 ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند در عین حال پرداخت مطالبات سنواتی هر یک از کارگران که بالغ بر 5 تا 6 میلیون تومان می‌شود چندین سال است به تاخیر افتاده است.

این کارگران احتمال می دهند در نتیجه وضعیت پیش آمده دستمزد اسفند ماه وپرداخت عیدی پاداش پایان سال آنها نیز به سرنوشت مطالبات مزدی پرداخت نشده آنها دچار شود.

آنها افزودند: از آنجایی که  این کارخانه از شرکتهای احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز  است  بعد از مصادره شرکتهای متهم اصلی پرونده این واحد هم اکنون برای پرداخت دستمزد کارگران خود با مشکلاتی  روبرو است.

تجمع کنندگان در عین حال پیرامون علت دیگر مراجعه خود به استانداری خوزستان گفتند: تجمع اعتراضی امروز از این رو صورت گرفته است که از مسئولان استانداری می خواهیم به  وضعیت بلاتکلیفی کارخانه  وپرداخت مطالبات معوقه کارگران آن برای همیشه رسیدگی کنند.

به گفته آنان بعد از گذشت چندین سال  از ماجرای پرونده متهم اصلی هنوز وضعیت کارخانه به درستی مشخص نیست و پرداخت و دریافت اعتبارات مالی کارخانه  که با نظارت قوه قضائیه انجام می شودبه کندی صورت می گیرد.

این کارگران در عین حال گفتند: همچنین روز گذشته ، جدا از کارخانه فعالیت بخشهای مختلف مجموعه بزرگ ورزشی گروه ملی فولاد اهواز که به باشگاه استقلال صنعتی شهرت دارد متوقف شده است.

گزارشی درباره تجمع امروزبازنشستگان مقابل مجلس!

معیشت منزلت سلامت حق مسلم ماست

خط فقر چهار میلیون حقوق ما یک میلیون.

نماینده ملت عدالت خجالت.

صداسیما ی ملی انعکاس انعکاس.

نوبت ما که میشه خزانه خالی میشه.

یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه.

بیمه کار آمد حق مسلم ماست.

تا حقمان نگیریم ازپا نمی نشینیم.

باز نشسته به پاخیز برای رفع تبعیض.

این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی.

ما منتظر نتیجه هستیم.

هیچ جا نمیریم همین جا هستیم ما همه با هم هستیم.

گزارش تجمع معلمان باز نشسته باز نشستگان لشکری وهیئت علمی وزارت علوم در کل کشوری ولشکری مقابل مجلس درتاریخ 1395/12/10.

محبوبه فرح زادی

قبل ازساعت ده باز نشستگان گروه گروه از شهرهای تهران، کرج،استانهای اصفهان،مازندران ،گیلان، کردستان،آذربایجان  شرقی،ایلام، خراسان،مشهد وچند شهر دیگر جلوی مجلس جمع شدن. کارگران بازنشسته صنعت ومعدن وپرستاران وپیراپزشکان و مالباختگان شاندیز هم شرکت داشتند. جمعیتی بالغ بر بیش از پنج هزار نفر خواسته های برحق خودرا فریاد میزدند.

صدای فریاد لشکری کشوری اتحاد اتحاد   در محوطه جلوی مجلس توجه رهگذران را با خود جلب میکرد . اگرچه شرکت کنندگان تجمع امروز شکل صوری خواسته هایشان متفاوت بود ولی محور اصلی اعتراض معیشت وتبعیض بود.

حرفها همه از درد درونی معترضین بود. دیگر چون گذشته کمتر کسی ملاحظه در شعار دادن ها داشت خواسته ها حتی نسبت به قبل رادیکالتر پر شورتر بیان میشد.

شعارهای :

معیشت منزلت سلامت حق مسلم ماست

خط فقر چهار میلیون حقوق ما یک میلیون.

نماینده ملت عدالت خجالت.

صداسیما ی ملی انعکاس انعکاس.

نوبت ما که میشه خزانه خالی میشه.

یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه.

بیمه کار آمد حق مسلم ماست.

تا حقمان نگیریم ازپا نمی نشینیم.

باز نشسته به پاخیز برای رفع تبعیض.

این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی.

ما منتظر نتیجه هستیم.

هیچ جا نمیریم همین جا هستیم ما همه با هم هستیم.

امروز همه  در بعضی از شعار دادنها دست میزدند وشعار می دادند .

ساعت حدود دوزاده ونیم بود که نماینده ارومیه اقای قاضی پور جلوی تجمع کنندگان آنطرف میله ها آمد که حرف بزند ولی جمعیت اورا هو کرد.

چند نفر از لشکریها وکشوری ها به عنوان نماینده به داخل مجلس رفتند.

ساعت حدود دو بود که توسط نیروهای انتظامی مجلس اعلام شد از آن لحظه به بعد تجمع ما غیر قانونی ومسئولیت آن بر عهده خودمان است که جمع با هو دسته جمعی جواب دندان شکنی به این نیروی ویژه مجلس داد ودر نتیجه او محل را ترک کرد.

نماینده قائم شهر اقای احمدی لاشکی واقای سید علی عدنانی در ساعت حدود سه بعد از ظهر در جمع حاضر شدند. توضیحاتی مبنی بر افزایش حقوق تا مرز دو میلیون تومان برای آنان که زیر یک میلیون توما ن می گیرند .اضافه حقوق پلکانی را در سال 96 وعده دادند وگفتند مجلس امروز صدای باز نشستگان را شنیده است . آنها مطلب جدیدی نگفتند در واقع همان حرفهای اقای نو بخت را با بیانی دیگر برای ما دکلمه کردند .

در تجمع امروز دوستان همبستگی خود را نسبت به دیگران بیشتر نشان دادند واین با خرید نان و شکلات وپخش آن بین همه چشمگیر بود . در ساعتهای اولیه تجمع یکی از نیروهای ویژه مجلس سعی کردبلند گوی خانمی را بگیرد که با اعتراض دیگران روبرو شد .

این تجمع تا حدود ساعت چهار ادامه داشت .

محبوبه فرح زادی1395/12/10

اعتصاب کارگران پالایشگاه بنزین شهرستان مُهردراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق!

روزگذشته(9اسفند)،جمعی از کارگران پالایشگاه بنزین شهرستان مُهر دراعتراض به عدم پرداخت5ماه حقوق در پنج ماه گذشته خود اعتصاب کردند.

به گزارش امروز منابع خبری محلی،کارگران بدنبال وعده پرداخت مطالباتشان در هفته آینده، به اعتصاب خود پایان دادند و به محل کار خود بازگشتند.

اعتصاب وتجمع کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان!

روزگذشته(9اسفند)،جمعی  از کارگران روزمزد بخش صنعتی نیشکر هفت تپه در اعتراض به معوقات مزدی خود مقابل ساختمان کارخانه ، تجمع کردند.

همزمان تجمع کارگران نی بر نیز در محوطه کمپ دراعتراض به محقق نشدن مطالبات بیمه آنان ادامه داشته است .همچنین حدود 80 راننده  خودروهای تریلی وتراکتور نی کش نیز برای چندین ساعت در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات چند ماه خود دست از کار کشیده بودند.

به گزارش10اسفند ایلنا، گروهی از کارگر  روز مزدی شیفت عصر  کارخانه نیشکر هفت تپه بعداظهرروز گذشته (دوشنبه 9 اسفند ماه) مقابل  ساختمان صنعتی مجتمع در شوش تجمع کردند.

به  گفته یکی از کارگران  حاضر در این اجتماع ، دلیل این اعتراض بی‌توجهی کارفرما نسبت به پرداخت مطالبات کارگران  روزمزد است.

معترضان خود را پیگیر مطالبات حدود 1300 کارگر معرفی می‌کردند و افزودند: جدا از اینکه دستمزد ماه های دی وبهمن خود را دریافت نکرده‌ایم هنوز بابت مطالبات بهمن واسفند ماه سال 94 بستان کاریم.

به گفته یکی از این کارگران همزمان با اعتراض روز گذشته آنان  اجتماع کارگران نی بر نیز در محوطه کمپ  به دلیل محقق نشدن مطالبات بیمه آنان ادامه داشته است .همچنین حدود 80 راننده  خودروهای تریلی وتراکتور نی کش نیز برای چندین ساعت در اعتراض به دریافت نکرده مطالبات چند ماه خود دست از کار کشیده بودند.

طبق اظهارات وی، از قرار معلوم کارفرما برای پرداخت هر کدام از گروهای معترض مجتمع نیشکر هفت تپه زمان بندی مشخص کرده است و قرار است بخشی از مطالبات هر یک از این گروها تا پایان سال جاری پرداخت شود.

تجمع اعتراضی بازرسان وزارت صنعت نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل مجلس برای باری دیگر!

صبح امروز10اسفند،جمعی از بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

یکی از این تجمع کنندگان به رسانه ها گفت: ما نسبت به وضعیت استخدامی خود معترض هستیم، ما سال هاست که به عنوان بازرس کار می کنیم ولی وضعیت استخدامی ما مشخص نیست.

وی افزود: میزان حقوق دریافتی ما نیز نسبت به دستگاه های دیگر بسیار اندک است که این موضوع باعث شده که ما نتوانیم به راحتی امرار معاش کنیم.

تجمع کارگران شهرداری نیشابوردراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق ودیگرمطالباتشان!

صبح روز سه شنبه10اسفندماه، کارگران شهرداری نیشابور دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق ومطلبات دیگرشان،مقابل ساختمان شهرداری تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،این کارگران تاکنون بیش از۳ماه حقوق معوقه، عیدی و پاداش مطالبه دارند که متأسفانه با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز هنوز هیچ پرداختی به آنها انجام نشده است.

این چندمین بار است که کارگران شهرداری نیشابور برای دریافت حقوق معوقه خود تجمع اعتراضی برپا می کنند.

یکی از این معترضان می گوید نزدیک عید است و از اینکه پولی برای مخارج خانواده خویش ندارم از خانواده خویش شرمنده و خجالت زده هستم و باید حقوق من کارگر به موقع پرداخت شود تا شرمنده خانواده خویش نباشم.

پرداخت بخشی از مطالبات کارگران معدن نگین طبس پس از3روزاعتصاب!

یک ماه از حقوق معوقه 3ماهه کارگران معدن نگین طبسپس از 3روزاعتصاب پرداخت شد.

به گزارش منابع خبری محلی ، حقوق کارگران شرکت نگین که سه ماه معوق بود اکنون با پرداخت اولین ماه معوق به دو ماه کاهش یافت.

به گفته مسئولان این شرکت حقوق دو ماه باقیمانده و همچنین عیدی کارگران که برابر حقوق دو ماه از آنها است نیز در هفته های آینده و تا پایان اسفند ماه پرداخت خواهد شد.

شرکت نگین طبس ۵۲۰ کارگر دارد.

تاخیر یکساله در پرداخت مزایای مزدی کارکنان علوم پزشکی گیلان

کارکنان شاغل در بیمارستانها و مراکز درمانی علوم پزشکی گیلان حدود یکسال است که مزایای مزدی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش10اسفندایلنا،منابع خبری  در دانشگاه علوم پزشکی  گیلان با اعلام این خبر گفتند که کارکنان شاغل در بیمارستانهاو مراکز  در مانی علوم پزشکی گیلان در سال جاری فقط دستمزد پایه خود را دریافت کرده‌اند.

این پرسنل درمانی که به صورت رسمی ،قرار دادی وپیمانی در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان مشغول کارند، بیش از یکسال است اضافه کار ،کارانه، تعطیل کاری ،جمعه کاری و… دریافت نکرده‌اند.

این پرسنل می‌گویند پس از مراجعات فراوان به دفاتر مدیریتی بیمارستانها ودانشگاه علوم پزشکی گیلان متاسفانه همچنان معوقات مزدی ما پرداخت نشده باقی مانده است.

از قرار معلوم، مسئولان دانشگاه علوم پزشکی گیلان طلب وصول نشده از سازمان‌های بیمه‌گر را دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی نیروی انسانی اعلام می‌کنند و می‌گویند تا زمانی که بیمه خدمات درمانی و سازمان تامین اجتماعی بدهی‌های خود را وصول نکنند، قادر به پرداخت معوقات کارکنان خود نیستند.

جان باختن1367کارگربراثرحوادث کاری در ده ماهه سال1395!

درده ماهه سال جاري 1367کارگربراثرحوادث کاری درکشور جان خودرا را از دست دادند که رشد 4.1 درصدي رانشان می دهد.

به گزارش10اسفند اداره كل روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان پزشكي قانوني كشور، در ده ماهه سال جاري يكهزار و 367 نفر در حوادث ناشي از كار جان خود را از دست دادند كه از اين تعداد يكهزار و 348 نفر مرد و 19 نفر زن بودند.

42 درصد تلفات حوادث كار بر اثر سقوط از بلندي است

در ده ماهه امسال از كل تلفات حوادث كار 573 نفر بر اثر سقوط از بلندي جان باختند كه اين علت 41.9 درصد از تلفات را در بر مي گيرد.

پس از سقوط از بلندي اصابت جسم سخت با 321 مورد (23.5درصد از كل تلفات)، برق‌گرفتگي با 200 (14.6 درصد)، كمبود اكسيژن با 86 (6.3 درصد)، سوختگي با 70 (5.1 درصد) و ساير موارد با 117 مورد (8.6 درصد) در رتبه هاي بعدي علت فوت در حوادث كار قرار دارند.

بيشترين تلفات حوادث كار در تهران

در اين مدت استان تهران با 303 فوتي بيشترين آمار تلفات حوادث كار را داشته است و پس از آن استان فارس با 97 و خراسان رضوي با 92 فوتي بالاترين آمار را در اين بخش به خود اختصاص داده اند. استان هاي كهگيلويه و بويراحمد و خراسان جنوبي هر كدام با نه، خراسان شمالي و ايلام هر كدام با 10 و زنجان و چهارمحال و بختياري هر كدام با 12 فوتي كمترين آمار تلفات حوادث كار را داشته اند.

در پنج سال گذشته كمترين آمار تلفات حوادث كار با يكهزار و 494 نفر در سال 1394 و بيشترين آن با يكهزار و 994 نفر در سال 1392 ثبت شده است.

هم‌زمان با اعلام مرگ 1367کارگر براثر حوادث کاری، 2کارگر دیگردرمشهد جان باختند!

هم‌زمان با اعلام آخرین آمار مرگ کارگران در حوادث کار از سوی سازمان پزشکی قانونی کشور، دو کارگر ساختمانی دیگر نیز در مشهد به جمع ۱۳۶۷کارگر جان‌باخته امسال پیوستند تا خراسان‌رضوی در این آمارهای سیاه، همچنان پس از تهران و فارس در صدر بماند.

به گزارش رسانه های محلی،ساعت حدود ۱۳ظهر روز سه شنبه دهم اسفند را نشان می‌داد و کارگران ساختمانی مشغول به کار بودند که سقوط یک بنّای حرفه‌ای از طبقه پنجم ساختمان نظر همه را به خود جلب کرد و طولی نکشید که کارگران در حیاط این خانه در حال ساخت جمع شده و در اطراف فرد حادثه دیده حلقه زدند.

موضوع بلافاصله به اورژانس گزارش شد و طولی نکشید که صدای آژیر خودروی آمبولانس ساکنان یکی از خیابان‌های مصلی مشهد را در اطراف محل حادثه جمع کرد. تکنسین‌های اورژانس‌۱۱۵ در‌حالی روی سر فرد حادثه دیده حاضر شدند که این مرد ۴۱ساله فاقد علائم حیاطی بود و هیچ حرکتی نداشت. متاسفانه به دلیل شدت صدمات وارده این کارگر ساختمانی جان خود را از دست داده بود که این موضوع از سوی عوامل امدادی تایید شد.

در‌حالی‌که ابهاماتی درباره این حادثه وجود داشت، تکنسین‌های اورژانس عوامل انتظامی را در جریان آن قرار دادند و طولی نکشید که پای بازپرس ویژه قتل عمد دادسرا عمومی و انقلاب مشهد به محل کشانده شد و موضوع از سوی قاضی کاظم میرزایی مورد بررسی قرار گرفت.

بررسی‌های میدانی مقام قضایی در محل حاکی از آن بود که متوفی حین انجام سیمان‌کاری از طبقه پنجم این ساختمان پنج طبقه سقوط کرده که همین عامل موجب مرگ این مرد ۴۱ساله شده است اما با این حال جسد برای بررسی دقیق علت اصلی مرگ به پزشکی قانونی منتقل شد.

هنوز ساعتی از وقوع این حادثه تلخ نگذشته بود که خبر سقوط یک فرد جوشکار از طبقه چهارم یک ساختمان در حال ساخت مجددا بازپرس میرزایی را به محل حادثه واقع در بولوار جانباز کشاند. طبق بررسی‌های به عمل آمده مقام قضایی در محل نیز مشخص شد که این حادثه نیز حین انجام کار رخ داده که در آن یکی از کارگران جوشکاری به علت شدت صدمات وارده جان باخته است.

این دو حادثه تلخ که موجب شد تا دو قربانی دیگر به تعداد جان باختگان حوادث کار اضافه کند، زنگ خطری است که سال‌ها نواخته شده اما صدای کارگران بی‌پناه را گویا کسی نشنیده است تا حداقل جلوی بروز این‌گونه حوادث را گرفته یا آن را تا حد قابل توجهی کاهش دهند.

کشته وزخمی شدن3کارگربراثرسقوط بالابر در ساختمان در حال ساخت

ظهرامروز10اسفندماه،سقوط بالابر در ساختمان نیمه کاره ای واقع در شهرک اکباتان موچب کشته شدن یک کارگر ومصدومیت شدیددوکارگردیگرشد.

به گزارش10اسفند پایگاه خبری 125،بنا به اظهار مجتبی لطفی فرمانده آتش نشانان اعزامی، در یک ساختمان 8 طبقه در دست ساخت که دارای 8 طبقه و دو طبقه منفی است ، سه نفر از کارگران در حال جابجایی مصالح با استفاده بالابر بودند که به یکباره بالابر از طبقات بالایی به انتهای چاهک بالابر در طبقه منفی دو سقوط کرد.

وی ادامه داد: نیروهای عملیاتی بلافاصله پس از قطع جریان برق بالابر و ایمن سازی محل حادثه، با بکارگیری تجهیزات مخصوص خود را به کارگران رساندند و مشغول امدادرسانی شدند.

این فرمانده آتش نشانی اضافه کرد: آتش نشانان هر سه کارگر که افغانستانی بودند را تحویل امدادگران اورژانس دادند که پس از معاینات پزشکی متأسفانه مشخص شد یکی از کارگران که مردی 50 ساله بود بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داده و دو کارگر دیگر شامل دو مرد 27 و 45 ساله که آن هم به سختی دچار مصدومیت شده بودند بوسیله خودرو اورژانس به مراکز درمانی منتقل شدند.

مرگ کارگرکارخانه خوراک دام بشرویه درحین کار!

فرمانده انتظامی شهرستان بشرویه ازمرگ کارگرکارخانه خوراک دام بشرویه درحین کارخبر داد.

به گزارش10اسفند منابع خبری محلی،سرهنگ محمود علیپورفرمانده انتظامی شهرستان بشرویه در تشریح این خبر گفت: با اعلام مرکز فوریت‌های پلیسی 110 مبنی بر وقوع حادثه در انبار کارخانه خوراک دام این شهرستان ماموران بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.

وی اظهار داشت: در بررسی انجام شده مشخص شد یکی از کارگران که در حال بسته بندی خوراک دام در داخل انبار بوده بر اثر فرو ریختن ناگهانی آذوقه‌ها زیر آوار مانده است.

فرمانده انتظامی شهرستان بشرویه بیان داشت: مصدوم که از ناحیه سر دچار شکستگی شده بود طبق اعلام پزشکی قانونی در محل فوت کرده است.

مبارزات و مقاومت زنان کارگر کره جنوبی در دهه ۱۹۷۰

(سه مورد تاریخی)

کیم میکی یونگ*/ ترجمه هاله صفرزاده

“هنگامی که استبداد سیاسی، سرمایه داری و مردسالاری در هم آمیخته میشوند، فرهنگ سرکوب را ایجاد میکنند.”

زنان کارگر در کره جنوبی زمانی اعتصابات کارگری را آغاز کردند که فعالیت کارگری به شدت سرکوب میشد و این رفتار در تضاد کلی با عدم فعالیت کارگران مرد در دهه هفتاد بود. مبارزات این زنان رادیکال و پیشرو بود و همچنین نقض آشکار فرهنگ پدرسالارانه و علیه هنجارهای جنسیتی سفت و سخت حاکم بر جامعه بود.

لینک متن کامل: http://www.kanoonm.com/2626

مصاحبه با دبیر بین المللی کنفدراسیون شورای کارگران کره جنوبی (کی تی یو سی) خانم میک یونگ یو*

دستگیری، زندان و بیکاری مبارزان کارگری کره به یک امر روزمره تبدیل شده است و بهای مبارزه بسیار بالا است اما مبارزین حاضر به پرداخت این بها هستند چون میدانند که افق روبروی آنها بسیار روشن است. دستاورد مبارزات آنان عقب نشینی دولت در بسیاری از زمینه ها و پیشروی بسیار ملموس جنبش کارگری و به خصوص زنان کره است.

کانون مدافعان حقوق کارگر در دی ماه امسال و از طریق ایمیل چند سوال با میک یونگ یو، دبیر بین المللی کنفدراسیون شورای کارگران کره جنوبی مطرح کرد. این مصاحبه کوتاه از آن جهت مهم است که مسایل مبارزات جنبش کارگری کره جنوبی را از زبان مسئولین این جنبش بشنویم، جنبشی که به تعبیری مرکز فعالیتهای پیشروی کارگری در جهان است. میک یونگ به خاطر کمپینهای بسیار سریع، فراگیر و به موقع شناخته شده است و در تمامی عرصه های کارگری از جمله همکاری با اعتصابیون، تشکیل صندوق اعتصاب، آزادی و بازگشت به کار فعالین کارگری بسیار پر کار است. در کنفرانسهای بین المللی به عنوان نماینده کنفدراسیون شوراهای کارگری کره جنوبی شرکت میکند. نقش آموزش را بسیار مهم میداند و رسانه های اجتماعی مانند فیسبوک و کار چهره به چهره با کارگران را برای سازماندهی موثر میداند و از همه مهمتر نقش کمیته های زنان و جذب زنان جوان به جنبش کارگری را برای جنبش کارگری حیاتی میداند.

***

  • در طول اعتصاب و یا شورش خودجوش (وایلد کت) چگونه از اعضای خود که بازداشت میشوند حمایت میکنید؟

جواب: در بسیاری از موارد اتحادیه مقداری از حق عضویت خود را به عنوان “صندوق اعتصاب” اختصاص میدهد. در مورد دستگیری یا اخراج اعضای اتحادیه به دلیل اعتصاب، اتحادیه هزینه زندگی خانواده ی زندانی با توجه به شرایط جامعه کره به علاوه هزینه های اضافی برای زندانی را تامین میکند. اتحادیه همچنین حمایتهای قانونی (مانند وکیل و کارهای دادگاه) را نیز فراهم میکند.

  • از چه مکانیسمهایی برای اعمال فشار بیشتر به کارفرما یا دولت برای آزادی آنها و بازگشت به کار اعضای اخراجی استفاده میکنید؟

جواب: ما کمپینهایی را برای افزایش آگاهی عدم مشروعیت بازداشتها / یا بی عدالتی در حق دستگیرشدگان سازماندهی میکنیم که شامل سازماندهی تظاهرات، کنفرانس مطبوعاتی و غیره میباشد. ما همچنین دادخواستهایی را نوشته و برای قضات ارسال میکنیم. ما تقاضای بازگشت کارگران اخراجی را در فهرست خواستهایمان در مذاکرات با کارفرما (چانه زنی جمعی) قرار میدهیم. ما به جنبشهای اجتماعی گسترده تر و گروههای اجتماعی فراخوان میدهیم و آنها را برای حمایت از کارگران اخراجی بسیج میکنیم.

  • اگر آنها کار خود را از دست بدهند چه کار میکنید؟

جواب: خب. .. همراه با دیگر همکاران عضو اتحادیه برای بازگشت به کار مبارزه میکنیم.

  • با توجه به اینکه زنان کارگر ایران نیز هنوز با مردسالاری درگیر هستند، میخواهیم بدانیم که تجربه شما در کره چیست ؟ از چه مکانیسمی برای تشویق کردن زنان جوان استفاده میکنید که به جنبش مبارزات کارگری بپیوندند ؟

جواب: کره نیز هنوز مردسالار است و این در مورد جنبش اتحادیه ای صدق میکند. ما در سطح کنفدراسیون”کمیته زنان” داریم که به هم وابسته هستند و فعالیت میکنند. کمیته سازماندهی فعالیتهای مختلف مربوط به مسئله زنان یکی از اولویتهای در دستور کار جنبش اتحادیه ای میداند – در آموزشهای کارگری زنان معیارمان بر اساس مفاهیم زنگرایانه (فمینیسم ) است و این اندیشه را بسط میدهیم که آموزش رهبری به زنان، ایجاد تشکل زنان کارگر و … اساسی است.

  • چگونه شما میتوانید زنان را در بخشهای کار غیررسمی و موقت سازماندهی کنید؟

حدود ۵۰درصد از جمعیت فعال کار در کره در شغلهای غیررسمی کار میکنند که تحت پوشش بیمه های تامین اجتماعی نیستند و این نوع کارها در بخشهای مختلف اقتصاد است و ما میتوانیم آن کارگران را در هر بخشی ببینیم، آنها را پیدا کنیم و سازماندهی کنیم. کارگران غیر رسمی هدف اصلی کمپین سازماندهی ما هستند و تقریبا بخش اصلی این بخش از اقتصاد را زنان تشکیل میدهند. در ده سال گذشته ما با موفقیت توانستیم کارگران نظافتچی در دانشگاه، نهادهای عمومی شهری، آشپزهای رستورانهای مدارس، کارکنان مراقبتهای اجتماعی یا سازمانی که مشغول به کار در بیمارستانها ، و غیره هستند، را سازماندهی کنیم. ما آنها را از طریق کمپین افزایش حداقل دستمزد و مسائل دیگر مربوط به کار سازماندهی میکنیم.

  • Mikyung Ryu, KCTU international secretary

(1)   http://player. mashpedia. com/player. php?ref=mashpedia&q=_xPf0vGv7Ww

دهم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

***

امسال روز جهانی زن را در شرایطی برگزار می کنیم که جنایت علیه بشریت رو به گسترش است ، قربانیان این توحش غالباً زنان و کودکان می باشند. جنبش زنان طی این سال ها فریاد دادخواهی خود را علیه استبداد جمهوری اسلامی همواره رساتر کرده است.

shadi-sadr-final-version-print-version-1

shadi-sadr2

کمیته برگزاری هشت مارچ سیدنی- استرالیا برگزار میکند: هشت مارس روز جهانی زن گرامی باد!

امسال روز جهانی زن را در شرایطی برگزار می کنیم که جنایت علیه بشریت رو به گسترش است ، قربانیان این توحش غالباً زنان و کودکان می باشند.

جنبش زنان طی این سال ها فریاد دادخواهی خود را علیه استبداد جمهوری اسلامی همواره رساتر کرده است.

هشت مارس، روز همبستگی زنان زحمتکش جهان در مبارزه برای رهایی از قید هر گونه ستم، تبعیض و نابرابری اجتماعی، سیاسی  و اقتصادی است.

نقش زنان در جنبش دادخواهی، گفتار خانم شادی صدر وکیل و روزنامه نگار فمنیست در این برنامه است.

زمان : روز شنبه ۲۰۱۷/۰۳/۱۱

 شروع برنامه : ساعت ۷ بعد از ظهر

      ورودی: ۱۰دلار

آدرس:

Address: Thornleigh Community Centre

LOT 200 Phyllis Ave & Central Avenues, Thornleigh NSW 2120

تلفن: 0420327016

کمیته برگزاری هشت مارچ سیدنی- استرالیا

 shadi-sadr-final-version-print-version-1

 shadi-sadr2

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: