اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

ترامپ روی ارتش اتمی امریکا را متمرکز می کند!: یونگه ولت، و اختلاف در دولت آلمان بر سر قبول بودجه ناتو: روسیه امروز: ترجمه های رضا نافعی

نیروهای صلح دوست در سراسر جهان از این که کاخ سفید طبل جنگ را بصدا درآورده است به حیرت افتاده اند.« دارلی کیمبال» از «اتحادیه  کنترل تسلیحات» به « رویتر» گفت  روسیه و امریکا هر دو بیش از آن  اسلحه  دارند که با یکدیگر و یا  با یک کشور سوم مقابله اتمی کنند. طبق اطلاعات موسسه SIPRI در استکهلم واشنگتن در حدود 7 هزار و مسکو بیش از 7290 کلاهک اتمی دارد.

%d8%aa%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be-%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%aa%d8%b4-%d8%a7%d8%aa%d9%85%db%8c-%d8%a7%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7-%d8%b1%d8%a7-%d9%85%d8%aa%d9%85%d8%b1%da%a9%d8%b2-%d9%85

ترامپ روی ارتش اتمی امریکا را متمرکز می کند!

reza-nafee

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا می خواهد زرادخانه اتمی امریکا را گسترش دهد. او در مصاحبه ای که آژانس خبری رویتر روز جمعه منتشر کرد، سخنان قبلی خود را که در ماه دسامبر از طریق تویتر پخش کرده بود مورد تاکید قرارداد. ترامپ در آن زمان نوشت که امریکا باید قدرت اتمی خود را » بیشتر کند و گسترش دهد، تا جهان بر سر عقل بیاید». افزون بر این در پاسخ خبرنگار تلویزیون  MSNBC گفت » آنوقت یک مسابقه تسلیحاتی در خواهد گرفت» . و تاکید کرد که امریکا باید نیرومند ترین قدرت اتمی باقی بماند: «ما هرگز از هیچ کشوری عقب نخواهیم افتاد، حتی اگر یک کشور دوست باشد.»  تا زمانی که دیگر کشورها سلاح اتمی دارند » امریکا در راس همه خواهد بود» ترامپ امضای قرار داد محدود ساختن سلاحهای استراتژیک را که در سال 2010 میان امریکا و  روسیه منعقد شده بود مورد حمله قرارداد و آن را » یک معامله بد دیگر » توصیف کرد.

نیروهای صلح دوست در سراسر جهان از این که کاخ سفید طبل جنگ را بصدا درآورده است به حیرت افتاده اند. » دارلی کیمبال» از «اتحادیه  کنترل تسلیحات» به » رویتر» گفت  روسیه و امریکا هر دو بیش از آن  اسلحه  دارند که با یکدیگر و یا  با یک کشور سوم مقابله اتمی کنند. طبق اطلاعات موسسه SIPRI در استکهلم واشنگتن در حدود 7 هزار و مسکو بیش از 7290 کلاهک اتمی دارد.

پزشکان بین المللی برای پیشگیری از جنگ هسته ای (IPPNW) اظهار داشتند آنچه که ترامپ اعلان کرده «بوضوح نشان می دهد که ممنوع ساختن تولید سلاح اتمی تا چه حد ضرورت فوری دارد». این سازمان از دولت آلمان درخواست کرد در مذاکرات سازمان ملل در این مورد که در ماه مارس آغاز می شود شرکت کند. استدلال آلمان این بود که امضای قرار دادی مبنی بر  تحریم تولید سلاح اتمی سبب می گردد که قرارداد منع گسترش سلاح های اتمی   تضعیف گردد. اما اعلان ترامپ نشان می دهد تا زمانی که تولید بمب اتمی بکلی تحریم نشود، قرارداد منع گسترش سلاح اتمی شمشیری است کُند.

در پایان سال 2016 اکثریت بزرگی از کشورهای عضو سازمان ملل تصمیم گرفتند مذاکره برای طرد جهانی تولید سلاحهای اتمی را آغاز کنند. این مذاکرات در 27 مارس آغاز خواهد شد. آلمان   در اجلاس عمومی سازمان ملل علیه آن رای داد و اعلام کرد که شرکت در مذاکرات را تحریم خواهد کرد. خانم «اولریکه دِمر»، معاون سخنگوی دولت آلمان، روز جمعه در برلین این موضع آلمان را مورد تاکید قرار داد و گفت تا زمانی که کشورهائی هستند که به سلاحهای اتمی   بعنوان ابزاری برای کشمکش های نظامی می نگرند و از این منظر آلمان و اروپا مورد تهدید قرار دارند، ضرورت دست یابی به ایجاد وحشت اتمی ادامه می یابد که ناتو آن را تامین می کند.

روزنامه نگاری خواستار نظر او  در مورد اعلان ترامپ شد. دمر از اظهار نظر در این مورد خودداری کرد و بجای آن مسکو  را مطرح ساخت و گفت  «دولت آلمان متاسف است که رفتار دولت روسیه در گذشتۀ نزدیک  به حرکت بسوی جهان عاری از سلاحهای اتمی کمک نکرد» . ولی خانم » دِمر» رفتار دولت امریکا را قابل تاسف ندانست.

http://www.jungewelt.de/2017/02-25/071.php

****

کشورهای عضو ناتو در سال 2014 در کنفرانس «ویلز» توافق کردند که طی دهسال بودجه نظامی خود را به تدریج  تاحد نصاب دو درصد از تولید ناخالص ملی بالا ببرند – توافقی که مبهم ماند. ولی چنین بنظر می رسد که دولت جدید امریکا می خواهد آن را جدا متحقق سازد… وزیر خارجه آلمان در دنبال سخنان گفت که اروپا باید بگونه ای جدی تر به امنیت خود بیندیشد، اما این کار باید با احتیاط صورت بگیرد نه آنکه نوعی اطاعت کور کورانه ازدولت امریکا باشد. گابریل روز چهارشنبه در برابر خبرنگاران رسانه های رادیوئی  گفت « امنیت فراتر از شمار سخت افزار های نظامی است». آنچه در درجه اول برای تامین امنیت ضروری است پیشگیری از پیدایش درگیری و حمایت سیاسی و اقتصادی از کشور های آسیب پذیر است… صدردیپلماسی آلمان، همچنین در برابر تلاش های تازه در آلمان برای تبدیل آلمان به قدرت بزرگ هشدار داد.گابریل گفت: مجسم کنید چه معنایی پیدا خواهد کرد اگر آلمان  در مرکز اروپا تا آن حد رشد کند که سالی بیش از 60 میلیارد یورو  برای  تسلیحات هزینه کند. این سخنان وزیرخارجه آلمان  یاد آور سخنان بنبانگذاران سوسیال دموکراسی است. به هر حال سوسیال دمکرات ها در نخستین دهه موجودیت خود یک نیروی جدی ضد امپریالیستی بودند. آگوست ببل که او را امپراتور کارگران می نامیدند، بعنوان نماینده کارگران در پارلمان اتحادیه شمال آلمان (نورد دویچن بوند) با جنگ 1870 میان آلمان و فرانسه مخالفت کرد و آن را «جنگ خاندان های سلطنتی » نامید  و باتفاق ویلهلم لیبکنشت رهبر حزب کمونیست آلمان حاضر به تصویب  بودجه  آن نشد. به همین دلیل دادگاه هر دو رهبر کارگران را  به دوسال زندان محکوم کرد.

اختلاف در دولت آلمان بر سر قبول بودجه ناتو

reza-nafee

«راشا تودی» روسیه امروز: ترجمه رضا نافعی

 58aecd90c36188de1b8b4662-%d8%a7%d8%ae%d8%aa%d9%84%d8%a7%d9%81-%d8%af%d8%b1-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%a2%d9%84%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%d8%b1-%d8%a8%d9%88%d8%af%d8%ac%d9%87-%d9%86

 

زیگمار گابریل وزیر خارجه جدید آلمان از حزب سوسیال دموکرات، در بحث بر سر افزایش احتمالی بودجه نظامی این کشور سخنان تازه ای به میان آورد. او گفت که باید از اطاعت کورکورانه از واشنگتن برحذر بود و خواستار تصمیمات سنجیده  شد. (بحث بر سر زمزمه های تشکیل رسمی ارتش آلمان و حتی تولید موشک اتمی و پرداخت بخشی از بودجه نظامی پیمان ناتوست که امریکا فشار می آورد آلمان و دیگر اعضای ناتو آن را بپذیرد)

نخبگان آلمانی هوادار ترانس اتلانتیک احتمالا از دعوت وزیرخارجه جدید آلمان که دعوت به احتیاط کرده است وحشت زده شده اند. نخستین گام های گابریل در عرصه دیپلماسی بین المللی بگونه ای چشمگیر با مشی صدر اعظم آلمان «مرکل» مبنی بر خصومت با روسیه در تضاد است. او با  خواست امریکا از دولت های اروپایی مبنی بر افزودن بودجه نظامی خود مخالفت کرد.

وزیر خارجه آلمان در دنبال سخنان گفت که اروپا باید بگونه ای جدی تر به امنیت خود بیندیشد، اما این کار باید با احتیاط صورت بگیرد نه آنکه نوعی اطاعت کور کورانه ازدولت امریکا باشد.

گابریل روز چهارشنبه در برابر خبرنگاران رسانه های رادیوئی  گفت « امنیت فراتر از شمار سخت افزار های نظامی است». آنچه در درجه اول برای تامین امنیت ضروری است پیشگیری از پیدایش درگیری و حمایت سیاسی و اقتصادی از کشور های آسیب پذیر است.

«مایک پنس» معاون رئیس جمهور جدید امریکا در کنفرانس مونیخ از کشورهای اروپائی عضو ناتو خواست تا بودجه نظامی خود را به میزان دو در صد از تولید ناخالص ملی افزایش دهند. معاون رئیس جمهور امریکا در کنفرانس امنیت مونیخ گفت پرزیدنت ترامپ از اعضای ناتو انتظار دارد که تعهدات مالی خود را اجرا کنند.

کشورهای عضو ناتو در سال 2014 در کنفرانس «ویلز» توافق کردند که طی دهسال بودجه نظامی خود را به تدریج  تاحد نصاب دو درصد از تولید ناخالص ملی بالا ببرند – توافقی که مبهم ماند. ولی چنین بنظر می رسد که دولت جدید امریکا می خواهد آن را جدا متحقق سازد.

گابریل، خانم » اورزولا فن در لاین» وزیر دفاع آلمان را » ساده لوح » توصیف کرد، که از جمله مانند صدراعظم مرکل تصور می کند رسیدن به » دو درصد» هدفی واقع گرایانه است.

بنا به اظهارات گابریل  آنچه که حزب سوسیال دموکرات به هیچ وجه با آن موافقت نخواهد کرد  کاستن از بودجه خدمات اجتماعی برای افزودن به هزینه های نظامی است.

صدردیپلماسی آلمان، همچنین در برابر تلاش های تازه در آلمان برای تبدیل آلمان به قدرت بزرگ هشدار داد.

گابریل گفت: مجسم کنید چه معنایی پیدا خواهد کرد اگر آلمان  در مرکز اروپا تا آن حد رشد کند که سالی بیش از 60 میلیارد یورو  برای  تسلیحات هزینه کند.

این سخنان وزیرخارجه آلمان  یاد آور سخنان بنبانگذاران سوسیال دموکراسی است. به هر حال سوسیال دمکرات ها در نخستین دهه موجودیت خود یک نیروی جدی ضد امپریالیستی بودند. آگوست ببل که او را امپراتور کارگران می نامیدند، بعنوان نماینده کارگران در پارلمان اتحادیه شمال آلمان (نورد دویچن بوند) با جنگ 1870 میان آلمان و فرانسه مخالفت کرد و آن را «جنگ خاندان های سلطنتی » نامید  و باتفاق ویلهلم لیبکنشت رهبر حزب کمونیست آلمان حاضر به تصویب  بودجه  آن نشد. به همین دلیل دادگاه هر دو رهبر کارگران را  به دوسال زندان محکوم کرد.

 

https://deutsch.rt.com/inland/46869-siggi-friedenstaube-neuer-deutscher-aussenminister/

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 25 فوریه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: