اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 6 اسفند 1395، و رئیس مجمع صنفی نمایندگان کارگری خوزستان: سفره‌های خالی کارگران با شعار پرنمی‌شود- معیشت ستیزی پایان یابد: ايلنا

kargari-akhbar-va-gozareshat

اخبار و گزارشات کارگری 6 اسفند 1395


لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– تجمع اعتراضی کارگران شهرداری مشگین‌شهر نسبت به عدم پرداخت حقوق وعیدی سال جاری!
– تجمع اعتراضی کارگران پروژه راه آهن جوین- اسفراین مقابل فرمانداری برای دومین روز متوالی!
– حقايقي تكان دهنده از وضعيت كارگران کارخانه قند ممسني از زبان يكي از كارگران
– جمعی از کارگران خدمات شهری ناحیه 4 شهرداری اهواز:
بار محرومیت بر دوشمان سنگینی می‌کند/دستمزد آبرومندانه می‌خواهیم
– کارگران خدماتی و شرکت‌های خدماتی نظافتی درخانه تکانی آستانه نوروز!
– تجمع اعتراضی فعالان محیط‌زیست و اهالی شهرستان ایذه‌  در محل سد کارون3!
– سازماندهی و پیکار علیه استثمار و تبعیض

kargari-meshkin-shahr-council

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری مشگین‌شهر نسبت به عدم پرداخت حقوق وعیدی سال جاری!

اخباروگزارشات کارگری:صبح روزگذشته(5اسفندماه)، جمعی از کارگران شهرداری مشگین‌شهر با تجمع مقابل فرمانداری شهرستان اعتراض خود را به عدم پرداخت حقوق ماه گذشته و عیدی سال جاری اعلام کردند.

به گزارش منابع خبری محلی، تاخیر در پرداخت حق و حقوق در شهرداری مشگین‌شهر به امری عادی تبدیل شده است و در طول سال بارها شاهد اعتراض کارگران به تاخیر در واریز حق و حقوق کارگران بودیم.

تجمع اعتراضی کارگران پروژه راه آهن جوین- اسفراین مقابل فرمانداری برای دومین روز متوالی!

اخباروگزارشات کارگری:روزگذشته5اسفند،برای دومین روز متوالی فرمانداری اسفراین شاهد تجمع کارگران پروژه ملی راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد بود.

به گزارش منابع خبری محلی،حضوری که بازهم در ادامه تجمع بیش از 25 نفری کارگران پیمانکار این پروژه، شاهد تجمع شماری از کارگران شرکت تیراژه پیمانکار و مجری پروژه ملی راه آهن جوین، اسفراین، بجنورد در مقابل فرمانداری اسفراین بود.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران کارگران پروژه راه آهن جوین- اسفراین دراعتراض به عدم پرداخت ماه حقوق مقابل فرمانداری اسفراین!

اخباروگزارشات کارگری:امروز4اسفند،کارگران پروژه راه آهن جوین- اسفراین دراعتراض به عدم پرداخت ماه حقوق ودیگرمطالباتشان از سوی پیمانکار مقابل فرمانداری اسفراین تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی، شماری از کارگران پروژه راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد که جمعیت آنان به بیش از 30 تن می رسید، به دلیل عدم پرداخت مطالبات از سوی شرکت پیمانکار در مقابل فرمانداری اسفراین تجمع کردند.

گفته می شود در حالی که به نوروز 96 نزدیک می شویم، کارگران این شرکت ضمن عدم دریافت حقوق از مردادماه، عیدی سال 94 یعنی سال گذشته را هم دریافت نکرده اند.

به گفته این کارگران، شرکت تعهدات مالی دولت را دریافت کرده است ولی متاسفانه حاضر به پرداخت تعهدات خود یا به عبارتی مطالبات کارگران نیست.

این درحالی است که شماری از مدیران استانی از جمله استاندار، معاون استاندار و مدیران کل استان برای گشایش های اقتصادی بار سفر بسته‌اند و در آلمان و فرانسه در همراهی تاجران و بازرگانان بخش خصوصی به سر می برند.

حقايقي تكان دهنده از وضعيت كارگران کارخانه قند ممسني از زبان يكي از كارگران

گفت و گوي راديو ندا با يكي از كارگران قند ممسني كه 36 ماه حقوق معوقه طلب دارد. و حقايق تلخ و تكان دهنده از وضعيت كارگراني كه حتي نان خالي را نسيه مي خرند.

گوش کنید:

http://www.radioneda.de/2017/02/13/Ghand_Ma95.mp3

جمعی از کارگران خدمات شهری ناحیه 4 شهرداری اهواز:

بار محرومیت بر دوشمان سنگینی می‌کند/دستمزد آبرومندانه می‌خواهیم

جمعی از کارگران خدمات شهری ناحیه 4 شهرداری اهواز می گویند سطح دستمزدها به گونه‌ای است که هم اکنون بار محرومیت بر دوش آنها سنگینی می‌کند. آنها همچنین می‌گویند پس از یک دهه کار اجاره نشین هستند و در پرداخت اجاره خانه مشکل دارند.

به گزارش6اسفند ایلنا، جمعی از کارگران ناحیه 4 شهرداری اهواز می‌گویند: سطح دستمزدها به گونه‌ای است که هم اکنون بار محرومیت بر دوش آنها و خانواده شان سنگینی می‌کند. آنها همچنین می‌گویند پس از گذشت بیش از یک دهه کار کسب درآمد از طریق کارگری، اجاره نشین هستند و در پرداخت اجاره خانه مشکل دارند.

کارگران خدمات شهری ناحیه 4 شهرداری اهواز با بیان اینکه دستمزد 812 هزار تومانی موجب شده‌است که آنها برای گذران معاش به سراغ  کار دوم بروند، تصریح کرد: از آنجایی که با حقوق و دستمزدهای فعلی به سختی امکان خرید 1 کیلو گوشت و یا سایر اقلام مصرفی‌ را داریم مجبوریم کار دومی هم داشته باشیم.

این کارگران خدمات شهری با بیان اینکه اکثرا کار ساختمانی را به عنوان شغل دوم برگزیده‌اند، گفت: هر چند از این کارها هم چیزی عایدمان نمی‌شود اما حداقل می‌توانیم سرمان را جلوی خانواده‌هایمان بالا بگیریم. ضمن اینکه همسران ما دوش به دوش ما کار می‌کنند و در کنار خیابان به دست فروشی مشغول هستند.

 

آنها در پایان تاکید کردند که دستمزد 96 باید به گونه‌ آبرومندانه‌ای تعیین شود که مجبور نشوند  پس از 10 ساعت کار با خستگی فراوان به سر کار دوم و سوم بروند و تازه تنها وسیله رفت و آمدشان یک دوچرخه قدیمی باشد.

کارگران خدماتی و شرکت‌های خدماتی نظافتی درخانه تکانی آستانه نوروز!

کارگران قالی‌شویی، سرامیک‌شویی، کابینت‌شویی،‌ دیوارشویی و نصّاب پرده این روزها پُرکار هستند، اما در حالی شرایط دشوار کاری را تحمل می‌کنند که نه خبری از بیمه درمانی در کار آنها وجود دارد و نه ساختار مشخصی برای افزایش حقوق.

دستفروشی، دادزن، وردست فروشنده و نظافتچی از جمله مشاغلی هستند که هرچه به روزهای پایانی سال  نزدیک می‌شویم مشتری‌ بیشتری دارد، تنها کافی است چند دقیقه‌ای کنار مترو باشی خواهی دید که قالی‌شویان پارو به دست و نظافتچی‌های منازل با ابزار خاص خود منتظر فرارسیدن فصل سرما هستند. به روزهای پایانی سال که نزدیک می‌شویم هر کس به‌دنبال کسب درآمد بیشتر است.

برای گفت‌وگو با برخی از این کارگران به یکی از میدان‌های اصلی تهران رفتیم. تعداد زیادی از کارگران از شهرستان آمده تا نزدیک شب عید بتوانند سهمی از سفره شب عید داشته باشند. به‌سراغ یکی از این کارگران کم‌سن‌وسال رفتم و با وی گفت‌وگویی داشتم، از وی پرسیدم «شغلت چیست؟»، گفت: «کارگر ساختمانی هستم اما از آنجا که در حال حاضر بیکارم به این سمت تمایل پیدا کرده‌ام». چهره اش نشان می‌دهد که از سر ناچاری به این سمت گرایش پیدا کرده است.

خستگی از رویش نمایان است. این کارگر بیان می‌کند: ساعتی 10هزار تومان می‌گیریم و هرچه را صاحب‌خانه تقاضا کند انجام می‌دهیم. معمولاً‌ تمیز کردن یک آپارتمان 75متری 2 روز زمان لازم دارد. مردم تصور می‌کنند که بازار کارگران نظافتچی شب عید سکه است، در حالی که این‌طور نیست. برخی مردم به کارگر اعتماد نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند که کارشان را خودشان انجام دهند.

این کارگر ادامه می‌دهد: مردم می‌گویند «روزی 80تومان درآمد داری.»، اما به این فکر نمی‌کنند که چقدر دچار آسیب و اذیت می‌شوم. از صبح تا بعدازظهر 80 هزار تومان دستمزد می‌گیرم. از شهرستان به تهران آمده‌ام شاید شب عید بتوانم جیب پرپول به شهرم بازگردم اما با توجه به اوضاع کساد بازار بعید می‌دانم که موفق شوم. تمام کارها از امور شست‌وشوی دیوار تا تمیز کردن حیاط و جابه‌جایی اسباب و اثاثیه نیز انجام می‌دهم.

یکی دیگر از این کارگران بقچه کوچکی در دست دارد و مسن است و چهره‌ای رنگ‌پریده و غبارآلود دارد، در پاسخ به اینکه «اهل کجا هستید؟» می‌گوید: محل زندگی‌ام ورامین است. در طول سال هم به اینجا می‌آیم، می‌نشینم منتظر تا شاید ماشینی ترمز کند.

وی ادامه می‌دهد: نه مزد خوبی داریم  نه بیمه، از پاداش و عیدی هم که خبری نیست، اگر بلایی سرمان بیاید معلوم نیست سرنوشت همسر و فرزندمان چه می‌شود. روی داربست رفتن و کار کردن در بلندی آسان نیست ، اما کارگران فصلی چاره ای جز این ندارند که با وجود همه سختی ها تن به کاری بدهند تا بتوانند امرار معاش کنند.

پیرمرد تأکید می کند : این ماجرای هر روز کارگرانی  است که کنار جدول خیابان و میدان اصلی شهر نشسته اند و منتظر نیش ترمز خودرو و رهگذری هستند که تقاضای کارگر کند،‌ رقابتشان در ظاهر به زوربازویی است که دارند و به ازای آن نان سفره‌هایشان را تأمین می کنند. اما در شب عید این ماجرا شدید تر می‌شود و رقابت بین افراد برای مشغول شدن بیشتربیشتر می‌شود.

اما در کنار کارگران شرکت های خدماتی نیز در این ایام از بازار شب عید بی بهره نیستند. به یکی از این شرکت های خدماتی تماس می‌گیرم. اپراتور یا منشی شرکت پاسخگوست. سوال می کنم برای کار منزل وضعیت به چه صورت است. بیان می‌کند: کارگر زن با مرد تفاوت دارد.اما کارگر ساده برای 8ساعت در روز 80 هزار تومان و کارگرماهر برای کار در منزل 95هزار تومان باید پرداخت شود که 40 درصد آن سهم شرکت است چرا که هزینه جای خواب و غذا بر عهده شرکت است.

شرکت دیگر هم درباره نیروی خدماتی می‌گوید: برای 8ساعت کار در منزل 80هزار تومان است که تمام کارها از جمله سرامیک شویی، کابینت شویی،‌دیوارشویی،نصب پرده را بر عهده دارد. به عبارتی هر کاری که صاحب‌خانه‌ها این روزها طلب می‌کنند را این کارگر انجام می‌دهد.

مدیر یکی از شرکت‌های خدماتی نظافتی بیان می کند:شرکت ما دارای سابقه‌ای 10 ساله در این کار است و حالا دیگر شناخته شده‌ایم و مشتری‌های ثابت زیادی داریم که به کارمان اعتماد دارند.  نحوه کار ما به این صورت است که مشتریان تماس می‌گیرند و سفارش کار می‌دهند و ما هم با کارگر هماهنگ می‌کنیم و به او معرفینامه می‌دهیم تا برای نظافت به محل مورد نظر برود.

کارگران شرکت‌های نظافتی با وجود داشتن کار دشوار اما از بیمه برخوردار نیستند. در شرایطی که یک سرماخوردگی ساده هزینه ای بالغ بر 50 هزار تومان نیاز دارد،این کارگران با مشکلات متعدد از جمله درد استخوان و مفاصل برای کسب روزی حلال و فرار از بیکاری مجبور هستند کار کنند و خدا می داند اگر با این وضعیت حقوق و دستمزد نیاز آن به هزینه هایی مانند رادیوگرافی و ام آر آی بیفتد چه باید بکنند.

یکی از کارمندان شرکت‌های خدماتی نظافتی درباره عدم بیمه کارگران خدماتی می‌گوید:متأسفانه کارگرانی که از طریق این شرکت‌ها به فعالیت مشغولند به دلیل این‌که کار مشخص و ثابتی ندارند و در بیشتر موارد به صورت دوره‌ای و در فواصل مختلف به این کار اشتغال دارند،  امکان برخورداری از بیمه را ندارند. در این رابطه ما بارها و بارها تلاش کرده‌ایم که از طریق بیمه‌های مختلف برای بیمه این کارگران اقدام کنیم اما امکانپذیر نشده است.

فصل های پایانی سال بالاخره با همه هیاهو می گذرد و هر کس سهمی از بازار اقتصادی شب عیدی دارد، کارگران قالی شویی،سرامیک شویی، کابینت شویی،‌دیوارشویی،نصاب پرده این روزها پُرکار هستند، اما در حالی شرایط دشوار کاری را تحمل می کنند که نه خبری از بیمه درمانی در کار آنها وجود دارد و نه ساختار مشخصی برای افزایش حقوق. حالا به راستی پرداخت 40درصد از حق الزحمه به نیروی کار صحیح است؟با توجه به نوع کار این کارگران تکلیف بیمه آنها و هزینه های درمانیشان چیست؟

منبع:تسنیم-6اسفند

تجمع اعتراضی فعالان محیط‌زیست و اهالی شهرستان ایذه‌  در محل سد کارون3!

صبح امروز6اسفند،جمعی از فعالان محیط‌زیست واهالی شهرستان ایذه‌ با تجمع در مقابل سد کارون 3 و در دست داشتن پلاکاردهایی با موضوعیت بی‌آبی ایذه، خواستار توجه و نگاه مسؤولان کشوری و استانی به این شهرستان شدند.

به گزارش منابع خبری محلی، شهرستان ایذه با وجود قرار گرفتن در میان دریاچه چند سد و مجاورت با سد و نیروگاه کارون ۳ همواره از داشتن آب کافی محروم بوده است.

ایذه به دلیل خاک حاصلخیز و مستعد در کشت محصولات مختلف موفق نشان داده و این در حالی است که عدم توجه به کشاورزی این منطقه باعث بی‌ثمر شدن و هدر رفتن زمین‌های آن شده است.

جمعی از فعالان محیط‌زیست و اهالی شهرستان ایذه‌ صبح امروز6اسفند با تجمع در مقابل سد کارون ۳ و در دست داشتن پلاکاردهایی با موضوعیت بی‌آبی ایذه، خواستار توجه و نگاه مسؤولان کشوری و استانی به این شهرستان شدند.

این حرکت برای بار چندم در این شهرستان صورت می‌گیرد و تجمع کنندگان از بی‌توجهی‌های مسؤولان دولتی در سفرهای خود به خوزستان نسبت به شهرستان ایذه و مشکلات موجود در آن گلایه‌مند هستند.

در میان مطالبه‌گران برخی از اساتید دانشگاه و وکلای برجسته حقوقی، فعالان اجتماعی و محیط‌زیست و ورزشکاران حضور داشتند.

تجمع کنندگان با در دست داشتن بنرهایی با موضوعیت آب و توجه به شهرستان ایذه خواستار نگاه و توجه مسؤولان به این مشکلات بودند.

در میان شعارها و بنرهای تجمع‌کنندگان جملاتی با محتوای «حقابه تالاب‌های ایذه را آزاد کنید»، «آب شرب ما را بدهید»، «جیره‌بندی را پایان دهید»، «آب ما را بدهید»، «اقتصاد مقاومتی به دست این جوان بیکار جویای کار رقم می‌خورد»، «حاصل‌خیزترین دشت ایران تشنه است»، «ایذه و باغملک تشنه است»، «چاه‌های دشت ایذه را تعطیل کنید»، «ما آب شرب با کیفیت می‌خواهیم»، «ما در چند کیلومتری سدها تشنه و بیکاریم»، «ما مقام اول بیکاری را داریم» و «سهم ما از این توسعه چیست»، وجود داشت.

با وجود ظرفیت‌های بالای آبی در شهرستان ایذه، آب تنها در شش ساعت از روز در لوله‌های این شهر جریان دارد و شهروندان در این مدت زمان اقدام به ذخیره آب در مخازن می‌کنند.

سازماندهی و پیکار علیه استثمار و تبعیض

تجربه زنان کارگر کره جنوبی

هاله صفرزاده

مقدمه

مبارزه زنان برای دستیابی به حقوق اولیه و انسانی چنان با زندگی روزمره آنان در هم آمیخته است که به سختی میتوان مرزی میان مبارزه و زندگی آنان مشخص کرد. در سراسر دنیا، زنان مجبورند از یک سو با استثمار شدید در محیط کار مقابله کنند و از سوی دیگر باید در جامعه و خانواده تحت عنوان زن با محدودیتهای بیشماری که با آن روبرو هستند، مقابله کنند و در ابعاد مختلف به مبارزه بپردازند و حتا در عرصه مبارزاتی نیز مجبورند کلیشه های مردسالارانه را در هم بشکنند و تواناییهای خود را به اثبات برسانند. در این مسیر زنان سر ایستادن ندارند و به رغم تمام دشواریها لحظهای از تلاش دست برنداشته و نخواهند داشت. تجربیات زنان در نقاط مختلف جهان گواه این مدعاست. در این مختصر مروری خواهیم داشت به تلاشهای زنان کارگر در کره جنوبی. زنانی که تلاششان در چهار دهه اخیر دستآوردهای بسیاری برای آنان به ارمغان آورده است. تغییرات سریع و پیچیده تکنولوژی در جامعه کره و در ادامه آن، موفقیت جنبش کارگری کره در این دوره را باید مدیون فعالیت زنان کارگری دانست که در همه جبهه ها در حال نبرد هستند.

لینک متن کامل:

http://www.kanoonm.com/2614#more-2614

ششم اسفندماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

 

***

dastmozdkargar-dastmozd

رئیس مجمع صنفی نمایندگان کارگری خوزستان:

سفره‌های خالی کارگران با شعار پرنمی‌شود/معیشت ستیزی پایان یابد
 ايلنا
رئیس مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان خوزستان می‌گوید گوش کارگران از شعارهایی با مضمون محرومیت‌زادیی پر است و کارگران به خوبی می‌دانند که با شعار نمی‌توانند سفره‌های خالی خود را پرکنند.

«محمد رضا راهداری زاده» رئیس مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان خوزستان در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: گوش کارگران از شعارهایی با مضمون محرومیت‌زادیی پر است و کارگران به خوبی می‌دانند با شعار نمی‌توانند سفره‌های خالی خود را پرکنند.

وی افزود: کارگران جز اقشار فرودست هستند که هیچگاه سطح دستمزدها پاسخگوی معیشت و جیب خالی آنان نبوده است. این در حالی است که عده‌ای که در اقتصاد کشور دست بر آتش دارند و رسانه‌ها را در اختیار دارند این تصویر را در افکار عمومی ایجاد کرده‌اند  که می‌توان با با دستمزدهای فعلی آبرومندانه زندگی کرد و تا ابد صورت خود را به سیلی سرخ نگه داشت.

رئیس مجمع صنفی نمایندگان کارگری استان خوزستان افزود: به صرف درنظر گرفتن سطح تورم نمی‌توان قدرت خرید کارگران را افزایش داد چراکه مثلا سال ۱۳۹۱ که تورم ۳۰ درصد بود دستمزد ۱۵ درصد افزایش یافت و سال ۱۳۹۲ که تورم ۳۴ درصد بود دستمزد تنها ۲۰ درصد افزایش یافت از این رو حتی اگر در سال ۹۴ و ۹۵ که دستمزد اندکی از تورم بیشتر بود برای کارگران چندان تعجب‌آور نبود.

این فعال صنفی کارگری در ادامه با بیان اینکه  افزایش دستمزد براساس هزینه‌های سبد معیشت  می‌تواند به واقعی شدن سطح مزد  کمک کند، افزود: ماده ۴۱ قانون کار در خصوص محاسبه مزد براساس هزینه‌های سبد معیشت صراحت دارد اما افزایش مزد بر این اساس بیش از سه دهه است که مورد غفلت قرار گرفته و حالا وقت آن است که به کارگران بر این اساس دستمزد پرداخت شود.

راهداری زاده در پایان افزود: در هر صورت پویایی اقتصاد و تپیدن قلب آن بستگی مستقیمی به وجود یک نظام عادلانه مزدی دارد و این مستلزم آن است که ستیز با مزد و بهبود معیشت کارگران پایان پذیرد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 24 فوریه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: