اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

متن فرمان ترامپ دارای چه نکاتی است؟: یونگه ولت، ثروتمندان امریکا از بیم شورش راهی «نیوزیلاند» می شوند: روسیه امروز، امریکا شانه خود را از زیر قراردادهای اقتصادی بیرون می کشد: یونگه ولت، و حقایق پشت پرده غارت جهان بتدریج درحال فاش شدن است: روسیه امروز/ ترجمه های رضا نافعی

واقعیت این است که تعداد ضربات تروریستی علیه امریکا بسیار اندک است. اکثرر عاملان آن نیز افردی هستند که دیر زمانی است که در امریکا زندگی می کنند و تبعه این کشور هستند. نکات اساسی درر فرمان ترامپ عبارتند از این که ممنوعیت ورود به مدت  120 روز برای همه پناهجویان، صرفنظر از این که از کدام کشورهستند. نکته دوم این است که این حکم شامل کلیه پناهندگان سوریه میشود و دائمی است، مگر در موارد اسثتثنائی. مثلا این که پناهنده از مسیحیان سوریه باشد. نکته سوم  فرمان این است که به کلیه اتباع هفت کشور برای مدت 90 روز اجازه سفر به امریکا نخواهند داشت. این هفت کشور عبارتند از : ایران، عراق، سودان، و همچنین سوریه لیبی سومالی.

91719%d9%81%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%85%d9%be-%d8%af%d8%a7%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%86%d9%87-%d9%86%da%a9%d8%a7%d8%aa%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa

متن فرمان ترامپ دارای چه نکاتی است؟

reza-nafaee

یونگه ولت- ترجمه رضا نافعی

روز یکشنبه  چندین هزار امریکائی علیه تصمیم رئیس جمهور امریکا مبنی ممنوعیت سفر پناهندگان و اتباع هفت کشور به امریکا، که اکثرا مسلمان هستند، دست به تظاهرات زدند. محل تظاهرات  فرودگاههای نیویورک، شیکاگو و برخی از شهرهای بزرگ بود. رویهم رفته تا 200 نفر از کسانی که اجازه سفر به آنها داده نشد در بازداشت بسر می برند.  روز شنبه یک قاضی فدرال به درخواست چند سازمان تصمیم گرفت که  هیچ پناهجویی به میهن خود باز گردانده نشود. اما از این حکم روشن نمیشود  که وضع دیگر افراد که اکثرا مسافران عادی هستند چه خواهد شد.

پرزیدنت  ترامپ که از روز 20 ژانویه زمام امور را دردست گرفته است روز جمعه  فرمانی را امضاء کرد که  طبق آن به چندین گروه اجازه سفر به امریکا داده نخواهد شد. عنوان این فرمان که کاملا تبلیغاتی است چنین است: «برای حفاظت از ملت در برابر ورود تروریست های خارجی به خاک امریکا». اما واقعیت این است که تعداد ضربات تروریستی علیه امریکا بسیار اندک است. اکثر عاملان آن نیز افردی هستند که دیر زمانی است که در امریکا زندگی می کنند و تبعه این کشور هستند. نکات اساسی در فرمان ترامپ عبارتند از این که ممنوعیت ورود به مدت  120 روز برای همه پناهجویان، صرفنظر از این که از کدام کشورهستند. نکته دوم این است که این حکم شامل کلیه پناهندگان سوریه میشود و دائمی است، مگر در موارد اسثتثنائی. مثلا این که پناهنده از مسیحیان سوریه باشد. نکته سوم  فرمان این است که به کلیه اتباع هفت کشور برای مدت 90 روز اجازه سفر به امریکا نخواهند داشت. این هفت کشور عبارتند از : ایران، عراق، سودان، و همچنین سوریه لیبی سومالی. این تصمیم شامل افرادی که هم اکنون ویزای ورود به امریکا را دارند نیز می گردد، در روزهای شنبه و یکشنبه روشن نشد که وضع کسانی که «گرین کارت» دارند چگونه خواهد بود. اخرین نکته در فرمان ترامپ این است که حداکثر تعداد پناهجویانی  که در سال 2017 به امریکا پذیرفته خواهند شد 50 هزار نفر خواهد بود که درست نیمی از رقمی است که اوباما مجاز دانسته بود.

افزون بر سازمانهای لیبرال  بسیاری از سیاستمداران حزب دموکرات نیز به شدت به تصمیمات ترامپ اعتراض کردند. نمایندگان سابق مجلس و سناتورهای حزب جمهوریخواه که در گذشته مخالفت «ورود مسلمانان» بودند حالا یا ساکت هستند و یا فرمان را تایید کرده اند. در خارج نیز به این تصمیم برخورد نقادانه شد. از جمله در آلمان، فرانسه و همچنین از سوی دولت انگلیس. نخست وزیر کانادا «ترودو»  گفت کانادا از آنها که به امریکا راه نیافته اند استقبال خواهد کرد .

افزون بر این ها رئیس جمهور امریکا در پایان هفته با روسای دولت های روسیه، استرالیا، فرانسه، آلمان و ژاپن نیز تلفنی گفتگو کرد. او با همتای روس خود، پوتین، بویژه در باره اوکرائین و سوریه،  در باره بهبود بخشیدن به مناسبات اقتصادی دو کشور و امکان همکاری در «مبارزه با تروریسم» گفتگو کرد. در گفتگو با صدراعظم آلمان هردو طرف بر اهمیت اساسی «ناتو و مناسبات ترانس اتلانتیک» تاکید کردند. ترامپ در همین اواخر ناتو را زائد توصیف کرده بود.

https://www.jungewelt.de/2017/01-30/001.php

 

***

ثروتمندان امریکا خود را برای فروپاشی احتمالی امریکا یا انقلاب تهیدستان آماده می سازند. آنها برای این منظور در زلاند نو دست به خرید املاک و مستغلات زده اند. این خبر را مجله «نیویورکر» منتشر کرده است.   پروژه خرید زمین و مستغلات در محل با استقبال  مردم بومی روبرو نمی شود… در هفت روزی که از انتخاب ترامپ گذشته 13401 امریکائی از مقامات مهاجرت در زلاند نو تقاضای ثبت نام کرده اند،  که نخستین گام برای  دریافت اجازه اقامت است. « این رقم 17 بار بیشتر از تقاضای نام نویسی در مواقع معمولی است.»

588a0cfbc36188be6a8b4625

ثروتمندان امریکا از بیم شورش راهی «نیوزیلاند» می شوند

reza-nafaee

روسیه امروز – ترجمه رضا نافعی

ثروتمندان امریکا خود را برای فروپاشی احتمالی امریکا یا انقلاب تهیدستان آماده می سازند. آنها برای این منظور در زلاند نو دست به خرید املاک و مستغلات زده اند. این خبر را مجله «نیویورکر» منتشر کرده است.   پروژه خرید زمین و مستغلات در محل با استقبال  مردم بومی روبرو نمی شود.

بگفته Evan  در حال حاضر کسانی از سیلیکون والی و نیویورک خود را برای «سقوط تمدن » آماده می سازند.

بنا به گفته  Osnos که  مدیر صندوق های پوشش ریسک (هج فوندز)  و صاحب دو خانه در زلاندنو است احتمالا امریکا با یک شورش سیاسی دهساله روبرو خواهد شد. Peter Thiel یکی از پایه گذاران PayPal  و از سرمایه گذاران در فیسبوک نیز در زلاندنو صاحب املاک است و این کشور را » اتوپیا » لقب داده است.

بگفته «اسنوس» دقیقا روشن نیست کدام یک از ثروتمندان آمریکائی از ترس اضمحلال  دست به خرید ملک و زمین می زنند و کدام یک فقط خانه ای برای تعطیلات  می خواهند. اما  مقدار زمینی که آنها در سال های اخیر خریده اند، بگونه ای حیرت انگیز چند برابر شده است.

آمار نشان می دهند که فقط در ده ماهه اول سال 2016 بیش از 3500 کیلومتر مربع زمین در زلاند نو خریداری شده است، که چهار برابر مقدار زمینی است که در  همین مدت زمان در سال 2010 خریداری شده است.

Reid Hoffmann  یکی از پایه گذاران پورتال اینترنتی LinkedIN  به نشریه نیویورکر گفت زلاند نو موضوع تازه و داغ  گفتگو میان مدیران «سیلیکون والی» است. گفتن این جمله که «من خانه ای در زلاند نو می خرم»   نوعی اشاره است به این معنی که «از من چیزی نشنیدی ها». سلام فراماسونی این طور است که می گویند:« آخ راستی میدونی من یک دلال معاملات ملکی می شناسم که سیلوی های قدیمی موشک می فروشه، این ها پناهگاه های اتمی هستند و یه جوری بنظر میاد که زندگی کردن تو اونا جالبه » .

بنا به تخمین  «هوفمان» بیشتر از نیمی از «خودی ها» در «سیلیکون والی» در فکر تغییر کانون زندگی خود هستند- بویژه در سال های اخیر یک احساس ضدیت با نخبگان رشد کرده است. او در ادامه سخنان خود گفت این احساس با «برکزیت»خروج انگستان از اتحادیه اروپا و انتخاب دوناد ترامپ تشدید شده است.

بنا به مطالب مندرج در مقاله «نیویورکر»  در هفت روزی که از انتخاب ترامپ گذشته 13401 امریکائی از مقامات مهاجرت در زلاند نو تقاضای ثبت نام کرده اند،  که نخستین گام برای  دریافت اجازه اقامت است. « این رقم 17 بار بیشتر از تقاضای نام نویسی در مواقع معمولی است.»

https://deutsch.rt.com/international/45787-superreiche-amerikanische-preppers-kaufen/

 

***

ترامپ، رئیس جمهور تازه امریکا امضای امریکا را از پای قرار داد تجارت آزاد اقیانوس آرام برداشته است. او قبلا اعلام کرده بود قصد دارد در باره قرار داد « نفتا»  که در سال 1994 باشرکت مکزیک ، کانادا و امریکای شمالی بر پا شد نیز از نو مذاکره کند.

%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%87-%d9%82%d8%b1%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%82%d8%aa%d8%b5%d8%a7%d8%af%db%8c

امریکا شانه خود را از زیر قراردادهای اقتصادی بیرون می کشد

reza-nafaee

یونگه ولت گزینش و ترجمه رضا نافعی

دولت ها در کاخ هایشان و مدیریت سازمان های لابی کار در تالارهایشان هیجان زده و نگرانند زیرا: ترامپ، رئیس جمهور تازه امریکا امضای امریکا را از پای قرار داد تجارت آزاد اقیانوس آرام برداشته است. او قبلا اعلام کرده بود قصد دارد در باره قرار داد « نفتا»  که در سال 1994 باشرکت مکزیک ، کانادا و امریکای شمالی بر پا شد نیز از نو مذاکره کند.

ترامپ با صدور «فرمان اجرائی» تناسب قدرتی را که تا کنون بر جهان سرمایه داری حاکم بود برهم می زند. دولت شیلی که قصد داشت قرارداد را بپذیرد پس از تصمیم ترامپ از انعقاد قرار داد منصرف شد. «هرالدو مونوز» وزیر بازرگانی خارجی شیلی اعلام کرد که دولت قرارداد را برای تصویب به پارلمان ارائه نخواهد کرد. «کارلوس فیگوئرا» عضو کمپین مخالفت با  پیوستن  شیلی به قرار داد TPP از این انصراف ابراز رضایت کرد. او در گفتگو با تلویزیون  «تله سور» گفت رفتار دولت شیلی که می خواست بدون مشورت با مردم وارد مذاکره در باره قرارداد بشود ناسنجیده و غیر مسؤلانه بود».

ولی «مالکوم تورنبال» نخست وزیر استرالیا هنوز نمی خواهد امید را از دست بدهد. او در «کانبرا» گفت امیدوار است که روش دستگاه دولتی امریکا تغییر کند. به هر حال «رکس تیلرسون» که قرار است وزیر خارجه امریکا بشود از قرار داد TPP  حمایت می کند. در عین حال  «استون کیوبو» وزیربازرگانی استرالیا در تلویزیون  ABC استرالیا اظهار داشت که استرالیا همراه با کانادا، مکزیک و دیگر کشورها در کنفرانس بازرگانی جهانی در «داوس» تلاش کردند تا TPP را بدون امریکا حفظ کنند. « کیبیو» شرکت چین را در قرار داد پیش کشید و گفت:« جمهوری خلق چین امکان حضور دارد». ولی شرکت دادن چین در قرارداد نقض استراتژی است، زیرا تا کنون TPP تلاشی بود برای ایجاد بلوکی در برابر پکن. چین تا کنون کنفدراسیون جنوب شرقی آسیا «آسه آن»، «مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای» (RCEP) را مد نظرداشت.- RCEP   یا مشارکت اقتصادی جامع منطقه ای، معاهده تجارت آزادی است که ۱۶ کشور جهان را با جمعیت ۳.۴ میلیارد نفر و حجم مبادله ای به ارزش ۱۰.۶ میلیارد دلار آمریکا (تقریبا معادل ۳۰ درصد از حجم مبادلات جهانی) را پوشش می دهد و علاوه بر کشورهای کره جنوبی، ژاپن، چین، استرالیا، نیوزلند و هند، همچنین شامل ۱۰ کشور عضو «آ سه آن» – انجمن کشورهای جنوب شرق آسیا- نیز میشود، البته بدون ایالات متحده امریکا. این طرح به ابتکار چین در تقابل با پیمان ترانس پاسیفیک  شکل گرفته است.-

اظهارات روز سه شنبه «هوآ چونینگ» سخنگوی وزارت بازرگانی خارجی چین، در باره مشارکت در  TPP، محتاطانه بود. او گفت مذاکرات در باره RCEP ادامه می یابد، این مذاکرات بزودی پایان خواهد یافت.

واشنگتن پست دست به پرخاش زد و نوشت ترامپ TPP را « کشت» و با این کار « نخستین موفقیت بزرگ را نصیب چین کرد». روز سه شنبه روزنامه سوئیسی Neue Zürcher Zeitung    نیز بر همین طبل کوبید و نوشت « پکن در پس پرده از شادی در پوست نمی گنجد».

از سوی دیگر سخنگوی جنبش ضد قراردادهای اقتصادی در امریکا شکست وارده به خواستاران انعقاد این قرار دادها از جمله  قرارداد TTIP را که قرار بود  با اتحادیه اروپا منعقد گردد به حساب خود گذاشت .   کمپین  »Flush the TPP«  ( TPP را مفتضح کنیم) شکست قرار داد ها را چنین تفسیر کرد:» تصمیم ترامپ حاصل سالها تلاش مخالفان قرارداد TPPبود که آن را به یک » زهر سیاسی » تبدیل کرد.

این مخالفان قراردادها اینک  با تظاهر به خوش بینی می گویند « ما اینک امکان داریم تا دور تجاری تازه ای را رقم بزنیم».

«کلاوس ارنست» نماینده حزب چپ  در پارلمان آلمان این پیشنهاد را رد کرد که قرارداد تجارت آزاد CETA بین کانادا و اتحادیه اروپا ابزاری برای مقابله با پروتکسیونیسم  ترامپ تلقی گردد. طبق  این قرارداد باید یک قوه قضائیه موازی برای کنسرن ها بوجود بیاید که بتواند تصمیمات دموکراتیکی که بوسیله پارلمان ها اتخاذ شده به کنار بگذارد و دیگر مناطق تجاری را محروم سازد».

https://www.jungewelt.de/2017/01-25/001.php

حقایق پشت پرده غارت جهان بتدریج درحال فاش شدن است

reza-nafaee

روسیه امروز- ترجمه رضا نافعی

58861392c46188de2b8b4595-%d8%ac%da%a9-%d9%85%d8%a7-%d9%be%d8%a7%db%8c%d9%87-%da%af%d8%b0%d8%a7%d8%b1-%da%af%d8%b1%d9%88%d9%87-%d8%b9%d9%84%db%8c-%d8%a8%d8%a7%d8%a8%d8%a7

«جک ما» ثروتمند ترین مرد چین  و پایه گذار گروه اقتصادی « علی بابا »  در عرصه  «تکنولوژی اطلاعات» است. او در مورد سیر تکاملی ایالات متحده و نظریات فزاینده انتقادی مربوط به آن نظریات خاص خود را دارد.

«جک ما» در کنفرانس جهانی اقتصاد در «داوس» گفت: ایالات متحده امریکا در سه دهه گذشته گرفتار انبوهی ازاشتباهات بوده است. امریکا خود را بشدت درگیر جنگ ها و وال استریت ساخته است.

پاسخ او به این پرسش که نظرش در مورد گلوبالیزاسیون و دونالد ترامپ  چیست گفت: در سال 2005 توماس فریدمان در کتاب خود بنام : «جهان مسطح است» تاریخچه کوتاهی از قرن بیست و یکم » نوشته بود «جهانی شدن » استراتژی کاملی» برای امریکاست. شعار این بود: ما خواستار مالکیت معنوی، فنآوری، مارک ها هستیم- تمام عرصه های دیگر را به کشورهائی چون مکزیک و چین وا می گذاریم.

«جک ما» در دنبال سخنان خود گفت: موسسات بین المللی امریکا از جهانی شدن میلیون میلیون سود بردند.

«جک ما» با اشاره به این که چه امکاناتی وجود داشت گفت: وقتی من تحصیلات دانشگاهی را به پایان رساندم و خواستم یک دستگاه « پی جو» (pager ) بخرم بهای آن 250 دلار بود. من آموزگار بودم وحقوق ماهانه من 10 دلار و هزینه تولید آن دستگاه 8 دلار بود.

او در ادامه سخن خود گفت: سودی که IBM   و مایکروسافت بردند بیش از سودی بود که  چهار بانک چینی رویهم بردند، این ها بزرگترین بانک های چین بودند….ولی چه بر سر آن پول ها آمد؟

«جک ما» گفت سی سال پیش  فورد و بوئینگ تنها کارخانه های امریکائی بودند که چینی ها می شناختند. امروز همه موسساتی که در چین درباره آنها صحبت می شود یا در « سیلیکون والی»هستند یا در «وال استریت» .

همزمان با این ها امریکا پول بسیار زیادی هزینه جنگ ها در خارج کرد.

امریکا در 30 سال گذشته 13 جنگ کرده و 14،2 بیلیون دلار هزینه این جنگ ها کرده است. صرفنظر از خوبی  آستراتژی باید بیشتر پول را برای اهالی کشور خرج کرد. ولی آن پول خرج مردم نشد: آن پول رفت به وال استریت. آنوقت چه اتفاقی می افتد؟ در سال 2008. در  بحران مالی  19،2 بیلیون دلار  از درآمد های امریکا برباد رفت…چه می شد اگر آن پول درامریکا، درغرب میانه امریکا سرمایه گذاری می شد و صنایع مستقر در آن منطقه  را به پیش میراندند؟

«جک ما» گفت : هیچکس مشاغل امریکا را نمی دزد.

اینطور نیست که دیگر کشورها مشاغل امریکا را می دزدند. این استراتژی  خود شماست. پولتان  را عاقلانه تقسیم کنید. شما باید پول بیشتری برای مردم خود خرج کنید.

جهان نیازمند رهبری تازه ای است، ولی رهبری تازه باید متکی بر همکاری باشد. من بعنوان کارآفرین خواستار آن هستم که همه جهان از رشد اقتصادی بهره مند شود.

 

https://deutsch.rt.com/international/45662-jack-ma-china-alibaba-usa-handel-trump-wirtschaft-politik-kritik-krieg-verschwendung/

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 ژانویه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: