اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار امروز: ادامه ممنوعیت ورود شهروندان ۷ کشور مسلمان به آمریکا و واکنش‌های جهانی

akhbar-e-emrooz
حافظ منافع آمریکا در ایران به وزارت خارجه احضار شد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: سفیر سوئیس در تهران بعنوان حافظ منافع دولت ایالات متحده آمریکا بعدازظهر امروز توسط محمد کشاورززاده مدیرکل آمریکا وزارت امور خارجه احضار و یادداشت اعتراضی جمهوری اسلامی ایران در خصوص صدور فرمان اجرایی اخیر رئیس جمهور آمریکا و اعمال محدودیت و برخورد تبعیض آمیز علیه شهروندان ایرانی برای سفر به آمریکا به وی تحویل داده شد.

به گزارش ایسنا، بهرام قاسمی افزود: در این دیدار صدور فرمان اجرایی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به منظور اعمال محدودیت برای سفر شهروندان ایرانی به آمریکا به بهانه های واهی و تبعیض آمیز، غیر قابل قبول و مغایر با کنوانسیونهای حقوق بشری و مفاد قرارداد ۱۵ اوت ۱۹۵۵ حقوقی و کنسولی بین دو کشور اعلام و بر حفظ و صیانت از حقوق شهروندان ایرانی تاکید شد.

وی خاطر نشان کرد: در این جلسه به سفیر سوئیس یادآوری شد که مردم ایران خود طی دهه های گذشته مظلومانه قربانی گروههای تروریستی مورد حمایت آمریکا بوده و نه تنها در هیچیک از عملیات گروههای افراطی تروریستی حضور نداشته اند، بلکه در همه جوامعی که در آن اقامت نموده اند، بعنوان یکی از قانون مدارترین شهروندان و ساکنان قلمداد شده اند.

وی در پایان اظهار داشت: سفیر سوییس با اعلام این مطلب که از بازتاب فرمان اجرایی اخیر رئیس جمهور آمریکا در ایران مطلع است اعلام داشت مراتب را سریعا به وزارت خارجه آمریکا منعکس خواهد کرد.

***

کاخ سفید: دارندگان گرین‌کارت اجازه ورود به آمریکا را دارند

پیش‌تر اعلام شده بود که حتی دارندگان گرین‌کارت از هفت کشور اسلامی نیز جزو کسانی هستند که ورودشان به آمریکا ممنوع شده است. اما اکنون کاخ سفید دارندگان گرین‌کارت را از این ممنوعیت معاف کرده است.

به گزارش دویچه وله، دارندگان گرین‌کارت افرادی هستند که در ایالات متحده آمریکا از حق اقامت و اشتغال نامحدود برخوردارند. داشتن چنین مجوزی، گام مهمی در راستای دریافت تابعیت آمریکایی است.

در پی فرمان اخیر دونالد ترامپ درباره‌ی شهروندان هفت کشور اسلامی و از جمله ایران، وزارت امنیت داخلی آمریکا اعلام کرده بود که ممنوعیت موقت ورود برای شهروندان کشورهای یادشده از جمله در مورد دارندگان گرین‌کارت نیز صادق است. به گزارش «اشپیگل آنلاین» اکنون کاخ سفید این موضوع را اصلاح کرده است.

کاخ سفید در توضیحاتی در این زمینه تصریح کرده که دارندگان گرین‌کارت که در کشورهای خارج بسر می‌برند، باید در آینده پیش از سفر به آمریکا به یکی از نمایندگی‌های ایالات متحده مراجعه کنند. در آنجا بررسی‌های امنیتی درباره‌ی آنان صورت می‌گیرد که «روالی عادی» دارد.

بدین‌سان، کاخ سفید موضعگیری وزارت امنیت داخلی آمریکا را درباره‌ی دارندگان گرین‌کارت اصلاح کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز جمعه (۲۷ ژانویه/۸ بهمن) فرمانی را امضا کرد که طبق آن صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، عراق، یمن، لیبی، سومالی، سودان و سوریه موقتا متوقف می‌شود.

دولت آمریکا اعلام کرد که این اقدام گامی در جهت محافظت از کشور در برابر حمله‌های تروریستی است و مقامات آمریکا باید فرصت یابند که سیستم تازه‌ای برای کنترل مسافران به آمریکا ایجاد کنند.

فرمان ترامپ در میان مسافرانی که از خاورمیانه و شمال آفریقا عازم ایالات متحده آمریکا بودند، آشفتگی و سراسیمگی زیادی بوجود آورد.


***

واکنش‌های جهانی به ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا ادامه دارد

فرمان ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور مسلمان و از جمله ایران، موجی از اعتراض‌ها در آمریکا و سایر کشورهای جهان در پی داشته است. در تازه‌ترین واکنش‌ها، کانادا، بریتانیا، آلمان، اندونزی، عراق، ایران در قبال این تصمیم دولت ترامپ موضع‌گیری کرده‌اند.

به گزارش رادیو فردا، رییس‌جمهوری ایالات متحده روز جمعه با امضای یک فرمان اجرایی، ورود شهروندان سوریه، ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان و یمن به آمریکا را به مدت سه ماه ممنوع کرد. همچنین بر پایه این دستور، برنامه پذیرش پناهندگان برای مدت چهار ماه متوقف شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروهایی از فعالان مدنی و مذهبی در آمریکا اعلام کرده‌اند که در مقابل این اقدام ساکت نخواهند نشست.

چندین فرودگاه آمریکا روز شنبه شاهد سرگردانی مسافران دیپورت شده و اعتراض مخالفان سیاست‌های مهاجرتی دونالد ترامپ بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، در فرودگاه جان اف کندی ۱۲ پناهنده بازداشت شدند.

فرودگاه نیوآرک لیبرتی در نیوجرسی، فرودگاه بین‌المللی دالاس در ویرجینیا، فرودگاه بین‌المللی دنور، فرودگاه بین‌المللی اوهر شیکاگو، فرودگاه دالاس فروت ورث، فرودگاه سیاتل تاکوما، فرودگاه بین‌المللی پورتلند در اورگن، فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس و فرودگاه بین‌‌المللی سان فرانسیسکو شاهد اعتراض‌ها به سیاست‌های جدید مهاجرتی دولت آمریکا بودند.

شماری از مقام‌های بین‌المللی نیز به سیاست‌ منع ورود شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا واکنش نشان دادند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا برای پناهندگانی که از ورود به آمریکا منع شدند پیام فرستاد: «کانادا به شما خوشامد می‌گوید».

کانادا

ترودو در توییتر خود نوشت: «برای آنهایی که از محاکمه، ترور و جنگ می‌گریزند، کانادایی‌ها به شما خوشامد می‌گویند، فارغ از باور دینی‌تان. تنوع، قدرت ماست. به کانادا خوش آمدید».

ایران

‌محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز در توییتی نوشت: «منع ورود مسلمانان به عنوان هدیه‌ای به افراطیون در تاریخ ثبت می‌شود».

وزیر خارجه ایران گفت: «در حالی که آمریکا با دولت ایران بر سر مسائلی دارای اختلاف است، منع ورود مسلمانان، نشان‌دهنده بی‌پایه بودن ادعاهای این کشور مبنی بر دوستی با مردم ایران است».

وی با بیان اینکه «ضمن احترام به مردم آمریکا و جدا کردن حساب آنها از سیاست‌های خصمانه دولت‌شان»، گفته است که ایران «اقدامات متقابل را برای حمایت» از شهروندان‌ خود به عمل می‌آورد.

آقای ظریف در عین حال تصریح کرده است: «تصمیم‌های ما بر خلاف آمریکا معطوف به گذشته نیست و با آغوش باز از همه آنهایی که روادید معتبر ایران دارند استقبال می‌کنیم».

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، نیز با تحسین ترانه عیلدوستی که مراسم اسکار را به خاطر این ممنوعیت تحریم کرده بود، این اقدامات را برای مبارزه با تروریسم «مکارانه» خواند و گفت: «بعید است آنان ندانند مصدر اصلی تروریست‌ها کجاست».

وی این اقدام را نشانه، به گفته او، «سخافت» آمریکا دانست و تاکید کرد که «آنان از سایه خود هم می‌ترسند».

عراق

یک عضو کمیسیون روابط خارجی مجلس عراق اعلام کرد، شماری از نمایندگان خواستار بررسی قانون ممنوعیت اتباع هفت کشور به آمریکا شده‌اند.

این نماینده عراقی گفت نمایندگان می‌خواهند مقام‌های وزارت خارجه به مجلس بیایند و در این باره توضیح دهند.

احمد الاسدی، سخنگوی رسمی شورای شیعی الحشد الشعبی، نیز روز یکشنبه اعلام کرد: «ما نیز درخواست داریم که ورود همه آمریکایی‌ها به عراق منع شده و اتباع آمریکا در عراق نیز از سراسر خاک کشور رانده شوند».

آلمان

استفان شایبرت سخنگوی آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، منع ورود شهروندان هفت کشور مسلمان را «سیاستی غلط» خواند.

سخنگوی مرکل گفت صدراعظم آلمان معتقد است: «… مبارزه با تروریسم توجیه‌کننده این نیست که یک گروه از مردم با خاستگاه یا دین خاص را مورد سوءظن کلی قرار بدهیم».

بریتانیا

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی ترازا می اعلام کرد که نخست‌وزیر بریتانیا با این سیاست دونالد ترامپ موافقت ندارد و اگر اتباع بریتانیا از این سیاست متاثر شوند، لندن واکنش نشان خاهد داد.

اندونزی

وزارت خارجه اندونزی، پرجمعیت‌ترین کشور مسلمان جهان، نیز از سیاست مهاجرتی دولت آمریکا ابراز «نگرانی عمیق» کرد و گفت این سیاست به مبارزه جهانی با تروریسم ضربه می‌زند.

بسیاری از سیاستمداران آمریکایی نیز به ممنوعیت ورود شهروندان هفت مسلمانان واکنش نشان‌ داده‌اند.

مادلن آلبرایت، وزیر خارجه یهودی‌تبار بیل کلینتون، پیش از اجرای محدودیت برای شهروندان هفت کشور گفته بود حاضر است به عنوان یک «مسلمان» نام خود را ثبت کند.

هیلاری کلینتون، رقیب دمکرات دونالد ترامپ در انتخابات رست جمهوری، نیز در توییتی نوشت: «من امشب در کنار کسانی هستم که در سراسر کشور، از ارزش‌ها و قانون اساسی‌مان دفاع می‌کنند. این وضعیت چیزی نیست که ما هستیم».

دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا گفته است که این فرمان به خاطر حفظ امنیت آمریکا است و ربطی به مسلمانان ندارد.

***

بیست شباهت ترامپ و احمدی‌نژاد

1، همه روشنفکران و هنرمندان و دانشگاهیان و ساکنان شهرهای بزرگ با انتخاب احمدی‌نژاد مخالف بودند و مردم بخش‌های عقب‌مانده و دورافتاده کشور او را انتخاب کردند، همه روشنفکران و هنرمندان و دانشگاهیان و ساکنان شهرهای بزرگ آمریکا با انتخاب ترامپ مخالف بودند و مردم بخش‌های عقب‌مانده و دورافتاده و ردنک‌های آمریکا او را انتخاب کردند.

2، شعار ترامپ این بود که عظمت آمریکا را برمی‌گردانیم، شعار احمدی نژاد این بود که ایران را قدرت اول اقتصادی جهان می‌کنیم.

3، تا نیم ساعت به پایان رای‌گیری احمدی‌نژاد سوم بود و تا نیم ساعت به پایان انتخابات ترامپ دوم بود، رای مخالفان احمدی‌نژاد در مرحله اول از رای او بیشتر بود و بخاطر دومرحله‌ای بودن انتخاب شد. رای ترامپ هم از هیلاری کمتر بود و بخاطر انتخابات الکترال برنده انتخابات شد.

4، تنها کشوری که از انتخاب احمدی‌نژاد خوشحال شد، روسیه بود، تنها کشوری که از انتخاب ترامپ خوشحال شد، روسیه بود.

5، ترامپ برای رای آوردن علیه مسلمان‌ها، مکزیکی‌ها و چینی‌ها سخنرانی کرد، احمدی نژاد برای رای آوردن علیه آمریکایی‌ها، اسرائیلی‌ها و انگلیسی‌ها سخنرانی کرد.

6، مهم‌ترین سئوال مردم بعد از انتخاب ترامپ و احمدی نژاد این بود که « کی به این رای داد؟» و از هم سئوال می‌کردند « یعنی این می‌خواد بشه رئیس جمهور.»

7، در دوره هیچ رئیس‌جمهوری مانند احمدی‌نژاد طنزنویسان و مردم در مورد او جوک نساختند، طنزنویسان می‌گفتند «همین جملاتی که می‌گوید، خودش طنز است.» در مورد ترامپ هم همین‌طور شد، بیشترین جوک در مورد او ساخته شد و الک بالدوین گفت: «سخنرانی‌های ترامپ متن برنامه‌های طنز ماست. نیازی به نویسنده نداریم.»

8، ترامپ دامادش را رئیس دفترش کرد، احمدی نژاد برادرش را رئیس دفترش کرد.

9، احمدی‌نژاد یک سال قبل از انتخاب شدنش فیلمی را که در آن با لباس کارگران شهرداری حاضر می‌شد و مثل آنها جوی شهر را تمیز می‌کرد منتشر کرد، ترامپ فیلمی را که در هتل‌اش تهیه کرده بود و به عنوان کارگر هتل کارهای میهمانان را انجام می‌داد منتشر کرد.

10، احمدی‌نژاد یک روز قبل از انتخاب مرکل صدراعظم آلمان انتخاب او را به عنوان رئیس‌جمهور آلمان تبریک گفت، در حالی که هنوز مرکل انتخاب نشده بود و اصولا آلمان رئیس‌جمهور ندارد و احمدی‌نژاد نمی‌دانست آلمان رئیس جمهور ندارد، ترامپ در عرض سه روز با نخست‌وزیر تایوان تلفنی تماس گرفت و به نظر می‌رسید از این موضوع که چین و تایوان اختلاف دارند، و اصولا آمریکا نباید با نخست‌وزیر تایوان تماس بگیرد، بی‌اطلاع است.

11، طرفداران احمدی نژاد می‌گفتند « او معجزه هزاره سوم است»، ترامپ خودش گفت: « من بزرگ‌ترین کارآفرین جهان هستم.»

12، وقتی احمدی‌نژاد سرکار آمد، چهل سفیر یا استعفا دادند یا برکنار شدند، وقتی ترامپ سرکار آمد، چهل سفیر استعفا دادند و کناره‌گیری کردند.

13، وقتی احمدی‌نژاد کارش را شروع کرد، در بعضی جلسات در صد دقیقه دویست تصمیم می‌گرفت، در همان هفته اول روی کار آمدن ترامپ او در عرض یک هفته ده‌ها تصمیم گرفت.

14، ترامپ وقتی سرکار آمد همه دوستان تاجرش را به عنوان مدیران کشور و وزرا منصوب کرد، احمدی نژاد همه همکلاسی‌هایش را به عنوان وزیر و سفیر منصوب کرد.

15، احمدی‌نژاد معتقد بود همه مخالفانش دست به یکی کردند و او تنها نماینده مردم معمولی است، ترامپ هم معتقد است، همه مخالفانش دست به یکی کردند و او تنها نماینده مردم معمولی است.

16، ترامپ و احمدی‌نژاد هر دو پوپولیست بودند و برای به دست آوردن رای معتقد بودند همه چیز ظالمانه است و آنها می‌خواهند جلوی ظلم را بگیرند.

17، ترامپ برای کابینه‌اش یکی از دوستان میلیاردرش را وزیرخارجه کرد، احمدی نژاد هم یکی از دوستان میلیاردرش را وزیر رفاه کرد.

18، وقتی ترامپ دهانش را باز کرد، بازار سهام افت کرد، وقتی احمدی نژاد اولین جمله اقتصادی‌اش را گفت بازار سهام افت کرد.

19، اولین کار ترامپ در کاخ سفید کنار گذاشتن کارکنانی بود که سال‌ها همان کار را انجام می‌دادند، وقتی احمدی‌نژاد سرکار آمد، اولین کارش برکناری همه کارکنان عادی دفتر ریاست‌جمهوری بود.

20 هر تصمیم احمدی‌نژاد می‌توانست همه کشور را به هم بریزد، چون از نظر هیچ سیاستمداری استفاده نمی‌کرد، هر تصمیم ترامپ می‌تواند همه کشور را به هم بریزد، چون او هم از نظر هیچ سیاستمداری استفاده نمی‌کند.

نتیجه گیری اخلاقی: احمق‌ها همیشه یک نوع نیستند، بعضی فقیرند و کاپشن می‌پوشند و بعضی کت و شلوار و کراوات می‌پوشند، ولی هر دو می‌توانند کشورشان را نابود کنند.
سایت زیتون/ ابراهیم نبوی

***

شرکت‌های هواپیمایی از مسافران ایرانی برای لغو پروازهای آمریکا «جریمه می‌گیرند»

یک مسوول امور صنفی خدمات مسافرتی و هوایی می‌گوید شرکت‌های هواپیمایی از مسافران ایرانی که سفر آنها به آمریکا به خاطر سیاست‌های جدید مهاجرتی دولت ترامپ لغو شده است، جریمه دریافت می‌کنند.

به گزارش رادیو فردا، محمدحسن کرمانی روز یکشنبه ۱۰ بهمن به خبرگزاری ایسنا گفت، شرکت‌های هواپیمایی «اتحاد، قطر، امارات، ترکیش، و… » که به آمریکا پرواز دارند از مسافرانی که قصد کنسل کردن بلیت خود را داشته‌اند، تقاضای جریمه کرده‌اند.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی افزوده است: حتی برخی از این شرکت‌ها، «جریمه‌ها را از مسافران گرفته‌اند، در حالی که تصمیم دولت آمریکا به مسافران ارتباطی ندارد که حالا بخواهند جریمه آن را بپردازند».

وی گفته که «این کنسلی، غیرارادی است که جزو موارد فورس ماژور تعریف می‌شود که به مسافر ارتباطی ندارد. برای همین قرار شد جلسه فوری در سازمان هواپیمایی با حضور نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی که به مقصد آمریکا پرواز دارند، تشکیل شود تا این مسئله حل شود».

آقای کرمانی زمان برگزاری این جلسه را روز دوشنبه اعلام کرده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده، روز جمعه یک فرمان اجرایی را امضاء کرد که بر اساس آن، صدور روادید برای شهروندان هفت کشور از جمله ایران، برای مدت دستکم ۹۰ روز متوقف شده و جلوی ورود شهروندان این کشورها که روادید یا گرین کارت دارند و نیز پناهجویان، به خاک آمریکا گرفته می‌شود.

به دنبال صدور این فرمان، مسافرانی که وارد برخی از فرودگاه‌های آمریکا شده بودند بازداشت شدند یا در بخش ترانزیت معطل شده‌اند.

با این حال، یک قاضی فدرال آمریکا روز ۹ بهمن با صدور حکمی اضطراری، از اخراج افرادی که با روادید معتبر از کشورهای مشمول فرمان منع ورود، وارد فرودگاه‌های آمریکا شده‌اند موقتاً جلوگیری کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌ها، مسافران دارای تابعیت این هفت کشور که قصد سفر به آمریکا دارند از پروزا آنها در کشور مبداء جلوگیری می‌شود.

فرمان یاد شده با مخالفت‌های گسترده‌ای در داخل آمریکا و کشورهای دیگر روبرو شده است. وزارت خارجه ایران گفته است که علیه این اقدام آمریکا مقابله به مثل خواهد کرد.

این وزارتخانه روز یکشنبه نیز به شهروندان ایرانی عازم سفر به آمریکا توصیه کرده است که «قبل از سفر به این کشور به طریق مقتضی و معتبر اطمینان حاصل نمایند که برای ایشان در بین راه و در مبادی ورودی به آمریکا مزاحمتی ایجاد نخواهد شد».

***

الحشد الشعبی خواستار ممنوعیت ورود آمریکایی‌ها به عراق شد 

هیأت الحشد الشعبی عراق در واکنش به ممنوعیت ورود اتباع 7 کشور اسلامی به آمریکا از جمله عراق، خواستار ممنوعیت ورود اتباع آمریکایی به عراق شد.

به گزارش فارس، «احمد الاسدی» سخنگوی هیأت الحشد الشعبی (بسیجی های مسلح عراق مورد پشتیبان ایران) در بیانیه‌ای خواستار ممنوعیت ورود اتباع آمریکایی از عراق و اخراج تمامی آمریکایی از این کشور شد.

به نوشته پایگاه خبری شبکه السومریه، در این بیانیه آمده است: پس از تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا در منع ورود شهروندان عراقی به آمریکا، خواستار منع ورود آمریکایی‌ها به عراق و همچنین اخراج اتباع آمریکایی از کشور هستیم.

الاسدی ادامه داد: همچنین از نهادهای امنینی و طرف‌های مسئول می‌خواهیم تا تمامی اقدامات را برای حفظ حقوق عراق به عنوان یک کشور و حفظ کرامت مردم عراق به عنوان مردمی که با تروریسم مبارزه می‌کنند و هزاران شهید به نیابت از تمامی جهان در این راه داده‌اند؛ اجرا کند.

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه در یک فرمان اجرایی، ورود اتباع کشورهای ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی را به مدت 90 روز به آمریکا ممنوع اعلام کرد.

***

وکلای مهاجرت برای کمک به مهاجران در فرودگاه لس آنجلس حضور یافتند

روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز به نقل از یکی از وکلای مهاجرت نوشت: دست کم 10 تا 15 وکیل مهاجرت در پایانه مسافری بین المللی «تام برادلی» در فرودگاه بین المللی لس آنجلس حضور پیدا کردند تا به مسافرانی که عمدتا ایرانی هستند و بازداشت شده اند، کمک کنند.

این روزنامه در شماره دیروز (شنبه به وقت محلی آمریکا) خود افزود: «جوردن کانینگز» (Jordan Cunnings) وکیل مهاجرت امروز گفت، وکلای مذکور هنوز نتوانسته اند تعداد مسافران بازداشت شده را مشخص کنند، زیرا مقامات گمرکی به وکلا و خانواده های بازداشت شدگان اجازه نمی دهند با آنها تماس یا دسترسی داشته باشند.

کانینگز با به تصویر کشیدن نگرانی خانواده هایی که با گل به استقبال عزیزانشان آمده اند، گفت: ما گشت می زنیم و از خانواده ها می پرسیم آیا منتظر کسی هستند که دستگیر شده است؟

این وکیل مهاجرت افزود: برخی از بازداشت شدگان مسافرانی هستند که کارت سبز دارند، گردشگر هستند، کودکانشان به همراهشان هست یا افرادی هستند که دچار مشکلات پزشکی هستند.
به گفته وی، یکی از بازداشت شدگان زنی ایرانی بوده که پنج سال کارت سبز آمریکا را داشته است و مراسم سوگند شهروندیش تا دو هفته دیگر برگزار می شود. وی یک کودک 11 ماه به همراه دارد که شهروند آمریکا محسوب می شود.

کانینگز افزود که افراد به تلفن، افرادی که منتظرشان هستند یا وکلایشان دسترسی ندارند.

گروهی از سازمان های مدافع حقوق بشر، از جمله اتحادیه های آزادی های مدنی روز شنبه با تنظیم شکواییه ای در نیویورک از دو عراقی که از ورود آنها در فرودگاه بین المللی جان اف کندی ممانعت شده بود، حمایت کردند.

این دو تبعه عراقی ساعاتی پس از امضای فرمان ترامپ بازداشت شدند و در این شکایتنامه آزادی آنها که همچنین دارای روادید معتبر آمریکایی هستند درخواست می شود.

پروژه کمک به پناهندگان بین المللی و مرکز ملی قانون مهاجرت اعلام کرده اند اقدامات جداگانه ای را در حمایت از سایر پناهجویان احتمالی، مسافران ومهاجرانی که در سایر ورودی ها متوقف شده اند، بکار خواهند بست.

روزنامه لس آنجلس تایمز در گزارش خود از برنامه ریزی درباره تجمع در حمایت از پناهجویان در فرودگاه لس آنجلس خبر داد. طبق این گزارش این تجمع قرار بود عصر شنبه در واکنش به دستور اجرایی ترامپ در ممانعت از ورود اتباع هفت کشور به خاک آمریکا برگزار شود.

به گزارش ایرنا، شماری از آمریکایی ها نیز با تجمع در فرودگاه جان ‌اف‌.کندی نیویورک به فرمان تازه آقای ترامپ، اعتراض کردند و خواهان آزادی پناهنده‌هایی شدند که پس از ورود به آمریکا بازداشت شده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه با دفاع از دستور اخیرش گفت که معنی فرمانش ‹منع ورود مسلمانان به آمریکا› نیست.

***

آکادمی اسکار احتمال عدم حضور عوامل فیلم «فروشنده» در آمریکا را نگران کننده دانست 

آکادمی علوم و هنرهای تصویری، معروف به «اسکار» احتمال عدم حضور عوامل فیلم «فروشنده» در مراسم اهدای جوایز اسکار امسال را در پی صدور فرمان اجرایی دونالد ترامپ، نگران کننده دانست.

به گزارش راديو فردا، در بیانیه‌ای که یک سخنگوی آکادمی اسکار منتشر کرد، گفته شده است که «آکادمی اسکار از دستاوردهایی در هنر فیلمسازی تجلیل می‌کند که در پی گذر از مرزها و ارتباط برقرار کردن با مخاطبان در سراسر جهان صرف نظر از ملیت، قومیت و تفاوت‌های مذهبی است.»

این نهاد برگزار و اهدا کننده جوایز اسکار گفته است که ازدید حامیان فیلمسازان وحقوق انسانی همه مردم در سراسر جهان، بسیار نگران کننده است که اصغر فرهادی کارگردان ایرانی برنده اسکار فیلم «جدایی نادر از سیمین» همراه با بازیگران و عوامل فیلم «فروشنده» که امسال نامزد جایزه اسکار شده‌، ممکن است به دلیل مذهب یا ملیت‌شان از ورود به امریکا منع شوند.»

ترانه علیدوستی، بازیگر فیلم فروشنده پیشتر اعلام کرده بود که در اعتراض به دستور دونالد ترامپ در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند اما اصغر فرهادی کارگردان فیلم تاکنون در این باره موضعی نگرفته است.

***

نماینده ایرانی پارلمان آلمان طبق فرمان ترامپ مجاز به ورود به آمریکا نخواهد بود

عضو ایرانی الاصل پارلمان آلمان به دلیل دستور ترامپ نتوانست وارد خاک آمریکا شود.

به گزارش عصرایران، امید نوری پور عضو ایرانی الاصل پارلمان آلمان به دلیل اینکه شهروند ایران است نتوانست وارد آمریکا شود.

براساس دستور ترامپ، شهروندان 7 کشور مسلمان شامل ایران، سودان، عراق، سوریه، سومالی، یمن و لیبی از دریافت ویزای آمریکا یا ورود به این کشور منع می شوند. همچنین شهروندان دارنده گرین کارت (اقامت دائم آمریکا) یا دارنده شهروندی کشورهای دیگر نیز نمی توانند وارد آمریکا شوند.

نوری پور دارای دو شهروندی ایران و آلمان عضو بوندستاگ ( مجلس نمایندگان ملی آلمان) و عضو حزب سبزهای آلمان و گذرنامه اش سیاسی (دیپلماتیک) است.

روزنامه اشپیگل به نقل از نوری پور نوشت: آنچه درباره من اتفاق افتاد نشان دهنده میزان پوچ بودن و بیهودگی تصمیم ترامپ است.
او از دولت آلمان درخواست کرد ، لغو این تصمیم ترامپ را درخواست کند.

گفتنی است دهها هزار نفر از ساکنان آلمان داری شرایط مشابهی هستند زیرا علاوه بر داشتن شهروندی آلمان، شهروندی یکی از 7 کشور ممنوع السفر به آمریکا هستند.

نوری پور متولد سال 1975 میلادی ( 1353 شمسی) است. او در سال 1988  به همراه خانواده اش از ایران به آلمان رفت و در سال 2002 توانست شهروندی آلمان را کسب کند.

براساس متن منتشر شده در ویکی پدیا، وی کارشناس مسائل سیاسی، فلسفه و فقه است و به دو زبان انگلیسی و آلمانی تسلط دارد.

***

دونالد ترامپ از فرمانش برای منع ورود اتباع ۷ کشور دفاع کرد 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به انتقادها از فرمان اجرایی خود در محدودیت ورود اتباع ۷ کشور مسلمان و پناهجویان، گفت این فرمان عملکرد خوبی داشته است.

به گزارش راديو فردا، ترامپ در دفاع از فرمان اجرایی خود گفته است این فرمان به معنی جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا نیست و عملکرد خوبی داشته‌ است.

رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین در پاسخ به برخی انتقادها درباره این فرمان گفته است این دستور «خیلی خوب جواب داده است. در فرودگاه‌ها این را می‌بینید، همه جا می‌بینید که این فرمان علمکرد خوبی دارد.»

دونالد ترامپ روز جمعه در فرمانی ورود اتباع ۷ کشور مسلمان از جمله ایران را به مدت ۳ ماه به آمریکا منع کرد و همچنین برنامه پذیرش پناهجویان آمریکا را به مدت ۱۲۰ روز معلق کرد.

***

وزارت خارجه آمریکا: منع ورود به آمریکا شامل افراد 2 تابعیتی هم می‌شود

وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اعلام منع ورود اتباع هفت کشور مسلمان، از جمله ایران، تاکید کرد که این محدودیت شامل افراد دو تابعیتی نیز می‌شود.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه وال استریت ژورنال، وزارت امور خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای به طور رسمی اعلام کرد که اتباع هفت کشور عراق، ایران، سوریه، یمن، سودان، سومالی و لیبی به مدت 90 روز اجازه ورود به خاک آمریکا را ندارند که شامل افراد دارای دو تابعیت نیز خواهد شد.

در این بیانیه همچنین آمده است که مردم این هفت کشور که با پاسپورت یک کشور دیگر سفر می کنند، نیز در طول این 90 روز نمی‌توانند به آمریکا بروند. این، بدان معنی است که به عنوان مثال اگر یک عراقی با پاسپورت انگلیس بخواهد به آمریکا سفر کند، قادر به این کار نخواهد بود. این در حالی است که اتباع انگلیس به طور عادی برای سفر به آمریکا نیازی به روادید هم ندارند.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا همچنین آمده است: مسافرانی که دارای ملیت یا دو تابعیتی از این کشورها هستند به مدت 90 روز به آمریکا وارد شوند، یا نمی توانند ویزای مهاجرت یا غیر مهاجرتی بگیرند. همچنین مصاحبه ها برای صدور ویزا برای اتباع این هفت کشور انجام نخواهد شد.

***

یک قاضی فدرال آمریکا فرمان ترامپ را موقتا متوقف کرد

یک قاضی فدرال آمریکا دستور داده است که فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مبنی بر منع ورود شهروندان هفت کشور به ایالات متحده، «موقتا متوقف شود.»

به گزارش بی بی سی، براساس دستورقاضی فدرال » آن دانلی» بازداشت، اخراج و استرداد کسانی که با ویزای قانونی وارد آمریکا شده اند یا پناهنده هستند، «موقتا متوقف شده است.»

اتحادیه آزادی‌های مدنی شهروندان آمریکا روز شنبه در واکنش به فرمان آقای ترامپ، شکایتی را علیه او به دادگاه ارائه کرده است.

این اتحادیه می‌گوید که خانم قاضی دستور داده است افراد بازداشت شده از عواقب دستور آقای ترامپ در امان بمانند و به کشورشان باز پس فرستاده نشوند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی شهروندان آمریکا تخمین می‌زند که پس از فرمان آقای ترامپ میان ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر در فرودگاه‌های آمریکا یا در بخش ترانزیت بازداشت شده باشند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه دستوری را با عنوان «حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی» امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا در همین مدت زمان ممنوع شد.

تصمیم دادگاه در شرایطی صادر شده است که صدها شهروند آمریکا در چندین فرودگاه در ایالت‌های مختلف آمریکا علیه سیاست‌های مهاجرتی جدید آقای ترامپ دست به تظاهرات زده بودند.

***

سفارت مجازی آمریکا: در مدت ۹۰ روزه هیچ مصاحبه ویزایی برگزار نمی‌شود

سفارت مجازی ایالات متحده در ایران در اطلاعیه‌ای، جزئیاتی را در مورد منع موقت ورود شهروندان هفت کشور از جمله ایرانیان به آمریکا خاطر نشان کرده، و گفته است که در مدت ۹۰ روز تعیین شده هیچ مصاحبه ویزایی صورت نخواهد گرفت.

به گزارش رادیو فردا، در این اطلاعیه با اشاره به ماده ۲۱۲ از قانون مهاجرت و شهروندی ایالات متحده تأکید شده با اسناد به این قانون و بر پایه دستور اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا، «به طور موقت» ورود شهروندان هفت کشور را به آمریکا تعلیق می‌شود.

بر اساس این اطلاعیه، هفت کشوری که شهروندان‌شان در شمول این ممنوعیت موقت قرار می‌گیرند، توسط کنگره آمریکا یا وزیر امنیت میهن تعیین شده‌اند، و عبارتند از عراق، سوریه، سودان، ایران، سومالی، لیبی‌ و یمن.

اطلاعیه سفارت مجازی ایالات متحده در ایران تأکید می‌کند که «حفاظت از امنیت ملی‌ اولویت اولیه ماست»، و «تعلیق ناشی‌ از این دستور اجرایی به ما امکان مرور فرایند‌های بررسی‌ کنونی را می‌‌دهد».

این اطلاعیه تصریح می‌کند که دستور اجرایی رئیس‌جمهور آمریکا «با هدف امکان بررسی‌ مناسب و ایجاد شاخص‌هایی‌ برای جلوگیری از نفوذ تروریستی یا مجرمانه شهروندان بیگانه»، منعی ۹۰ روزه را بر ورود شهروندان کشورهای تعیین‌شده اعمال می‌‌کند، و این منع همچنین، ممنوعیتی ۹۰ روزه را بر صدور ویزا شامل می‌شود.

چه کسانی مشمول محدودیت هستند؟

بر پایه اعلام سفارت مجازی آمریکا، «از ۲۷ ژانویه ۲۰۱۷ شهروندان یا شهروندان دو تابعیتی هر یک از این کشورها برای ۹۰ روز مجاز نخواهند بود، وارد ایالات متحده شوند یا برای‌شان ویزای مهاجرتی یا غیرمهاجرتی صادر شود».

این اطلاعیه همچنین تصریح می‌کند که علاوه بر این، آن دسته از شهروندان یا شهروندان دو تابعیتی این کشورها که ویزای معتبر مهاجرتی یا غیر مهاجرتی دارند، «مجاز نخواهند بود در این بازه زمانی‌ وارد آمریکا شوند».

همچنین بر پایه این اعلام، «به طور کلی‌ در این مدت مصاحبه‌های ویزا برای شهروندان این کشورها برگزار نخواهند شد».

گرچه در این اطلاعیه به صراحت به اعمال منع موقت در مورد «شهروندان دوتابعیتی» کشورهای هفت‌گانه اشاره شده، اما همزمان تصریح شده که «در این زمان تغییری در برنامه معافیت ویزاها که توسط وزارت امنیت میهن اجرا می‌‌شود، ایجاد نخواهد شد».

این اطلاعیه البته در مورد دارندگان کارت اقامت دائم ایالات متحده سکوت کرده، و از شهروندان ایرانی خواسته است که برای اطلاعات بیشتر به وزارت امنیت میهن مراجعه کنند.

اطلاعیه سفارت مجازی آمریکا در ایران، در کانال تلگرامی و صفحات این سفارت مجازی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

تا زمان تنظیم این خبر در وب‌سایت وزارت امنیت داخلی آمریکا، بیانیه یا دستورالعملی در مورد نحوه اجرا و شمول این قانون منتشر نشده، اما یک مقام مسئول در این وزارتخانه به خبرگزاری رویترز گفته است که وزارت امنیت داخلی اکنون اکنون دستورالعمل مشخصی در این زمینه دارد.

در مورد دارندگان گرین کارت یا کارت اقامت دائم آمریکا هم، سخنگوی وزارت امنیت داخلی تأیید کرده که آنها در شمول دستور اجرایی جدید هستند، گرچه رویترز به نقل از منبع خود در وزارت امنیت داخلی نوشته است که در مورد آنها «مورد به مورد» تصمیم‌گیری خواهد شد.

***


واکنش توئیتری روحانی به تصمیم ترامپ

حسن روحانی با انتشار پیامی در توئیتر به تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور امریکا مبنی بر ساخت دیوار در مرز امریکا و مکزیک واکنش نشان داد. به گزارش «ایران»، در این پیام که به زبان انگلیسی منتشر شده نوشته است:« بیایید به فرهنگ همسایگی کمک کنیم نه اینکه بین ملت‌ها دیوار بکشیم. بیایید فراموش نکنیم برای دیوار برلین چه اتفاقی افتاد.»

***

ورود دارندگان گرین‌کارت به آمریکا ‹مورد به مورد› بررسی می‌شود 

مقام‌های بلندپایه آمریکایی جزئیات بیشتری را از ممنوعیت سفر شهروندان هفت کشور مسلمان به آمریکا منتشر کرده‌ و گفته‌اند این محدودیت افرادی را هم که گرین کارت دارند، شامل می‌شود.

به نوشته بی بی سی، با این حال رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده که ورود دارندگان گرین کارت به آمریکا از این هفت کشور «مورد به مورد» بررسی خواهد شد. بر این اساس ممکن است شماری در طول سه ماه آینده اجازه ورود پیدا کنند. هرچند توضیحات و برداشت مقام‌های آمریکایی از این قانون به تدریج روشن‌تر می‌شود.

پیش‌تر گیلیان کریستنسن، سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا گفته بود کسانی هم که کارت سبز یا گرین کارت دارند و شهروند هفت کشور مسلمان هستند، مشمول ممنوعیت جدید می‌شوند و ورود آنان به آمریکا برای سه ماه ممنوع است.

از صبح امروز، ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا اجرا شد. تصمیمی که با اعتراض سازمان ملل و بعضی کشورهای اتحادیه اروپا روبه‌رو شده است.

وزارت خارجه ایران هم در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرده و گفته است که «برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت‌های توهین‌آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می‌کند.»

در همین حال شماری از گروه‌های حقوق بشری در دادگاهی در نیویورک طرح شکایت کرده‌اند و خواستار آزادی پناهجویانی شده‌اند که بعد از اجرای فرمان جدید در فرودگاه جان اف کندی نیویورک بازداشت شده‌اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز جمعه با امضای دستوری «برای حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی» ورود پناهجویان به آمریکا را برای ۴ ماه معلق کرد و موقتا بازدید شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایرانیان به آمریکا را ممنوع کرد.

تصور می شود براساس این طرح سفر شهروندان ایرانی ابتدا برای ۹۰ روز متوقف می‌شود اما احتمال تمدید آن وجود دارد.

از ساعاتی بعد از اجرایی شدن فرمان، شرکت‌های هوایی، مسافرانی را که قصد داشتند با ویزا وارد آمریکا شوند، سوار هواپیما نکردند. تا این لحظه مشخص نبود که آیا دارندگان گرین کارت هم مشمول این ممنوعیت خواهند بود یا نه.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در تفسیر جدیدی از فرمان تازه دونالد ترامپ، دارندگان گرین کارت را هم به صورت «مورد به مورد» به این محدودیت اضافه کرده است.

گروه های حقوق بشر این تدابیر را تبعیض آمیز خواندند و گفتند که باعث سرگردانی پناهجویان در نواحی خطرناک می شود و وجهه ایالات متحده به عنوان سرزمین مهاجران را خدشه‌دار می کند.

این دستور همچنین با انتقاد چهره های برجسته از جمله بنیانگذار فیسبوک و شماری از برندگان نوبل و دانشگاهیان برجسته در آمریکا روبرو شده.

طرح شکایت از قانون جدید

وکلا و حقوقدانان در آمریکا مشغول تهیه مقدمات شکایت حقوقی علیه مقررات جدید هستند. آنان می‌گویند شماری از مسافران به طور غیرقانونی در فرودگاه بازداشت شده‌اند.

اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و سایر شرکت‌های حقوقی از حامیان طرح این دعوای حقوقی هستند. 

برگرفته از:

سایت پیک ایران

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 29 ژانویه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: