اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

از لنین تا داووس: جان رایت/گاردین (نشریه حزب کمونیست استرالیا)، ژی جین‌پینگ قهرمان تجارت آزاد در داووس: مورنینگ استار/ تارنگاشت عدالت

با توجه به ماهیت نولیبرالیسم، تعجب در این نیست که در زمان ما این سطح وقیحانه نابرابری وجود دارد. تعجب در این است که این سطح وقیحانه نابرابری، و شالوده‌هایی که فقر گسترده بر آن‌ قرار دارد، چرا موجب یک انقلاب اجتماعی مانند انقلاب اکتبر نشده است. نکته این است که ما در درون پارامترهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که برای خود انتخاب نکرده ایم، زندگی می‌کنیم. حتا ما ممکن است در میان تعداد فزاینده کسانی باشیم که در حالی‌که مبارزه می‌کنیم یا فقیر هستیم، عادت کرده ایم به این‌که مشکل را در خودمان ببینیم نه در نظام. این ما را به لنین و بلشویک‌ها در ۱۹۱۷ بازمی‌گرداند. آن‌ها از ندیدن واقعیت یا از دست دادن حساسیت نسبت آن امتناع ورزیدند. به جای این، آن‌ها بر موج خشمی که نسبت به سطح مصايب و بی‌عدالتی که توده‌ها در روسیه تحمل می‌کردند، سوار شدند.

dawoos

از لنین تا داووس

تارنگاشت عدالت

cpa-flags 

منبع: گاردین (نشریه حزب کمونیست استرالیا)
نویسنده: جان رایت

۲۵ ژانویه ۲۰۱۷

نکته تعجب‌برانگیز درباره گزارش اخیر اوکسفام پیرامون فقر جهانی این است که هیچ‌کس از آن متعجب نیست. افشای این‌که هشت نفر بیش از نیمی از جمعیت فقیر جهان ثروت دارند صرفاً این‌را تأیید می‌کند که نولیبرليسم دقیقاً آن‌طور که باید کار می‌کند.

زمانی‌که انقلاب روسیه صد سال پیش در ۱۹۱۷ رخ داد، در پاسخ به نظم اقتصادی بود که مسؤول ویران کننده‌ترین درگیری جهانی بود که دنیا تا آن زمان به خود دیده بود، يک درگیری که بیش از ۱۷ میلیون را کشت و میلیون‌ها نفر دیگر را زخمی و ناقص‌العضو کرد.

جنگ جهانی اول بر سر تقسیم جهان توسعه نیافته، به ویژه آفریقا و خاورمیانه، به سود ثروت و قدرت طبقات حاکم اروپایی که حرص آن‌ها برای ثروت و قدرت بیش‌تر حد ‌و ‌مرزی نمی‌شناخت، رخ داد.

در زمان ما، علی‌رغم ادعاهای مبلغان و هوادران نولیبرالیسم، همان سطح حرص، و فقدان کامل دغدغه بخش اَبَرثروتمند و نخبه برای زحمتکشان و فقرا، نیروی محرکه ایدئولوژیک نولیبرالیسم است. هشت ابرمیلیاردری که نامشان در گزارش آکسفام آمده و بیش‌تر از ۳ میلیارد و ۶۰۰‌ میلیون انسان ثروت دارند، عبارتند از: بیل گیتس [آمریکایی]، آمانسیو اورتگا [اسپانیایی]، وارن بافِت [آمریکایی]، کارلوس اسلیم هلو [مکزیکی]، جف بزوس [آمریکایی]، مارک زاکربرگر [آمریکایی]، لری الیسون [آمریکایی]، و مایکل بلومبرگ [آمریکایی]. نکته برجسته اما نه تعجب‌برانگیز درباره این گروه این است که همه آن‌ها به استثنای دو نفر آمریکایی هستند.

بدون یک نظم سیاسی و اقتصادی تحمیلی جهانی برای ممکن ساختن این، هشت نفر نمی‌توانند چنین ثروت وقیحانه‌ای را گرد ‌آورند. نولیبرالیسم، یا به سخن دیگر، سرمایه‌داری آزاد جهانی، نظمی است که آنتی‌تز حاکمیت ملی است. نولیبرالیسم این را تضمین کرده است که دولت‌های سراسر جهان گرچه ممکن است به زبان قدرت حرف بزنند، اما در واقع خدمتگزاران شرکت‌های جهانی و صاحبان آن‌ها هستند.

لذا، با توجه به ماهیت نولیبرالیسم، تعجب در این نیست که در زمان ما این سطح وقیحانه نابرابری وجود دارد. تعجب در این است که این سطح وقیحانه نابرابری، و شالوده‌هایی که فقر گسترده بر آن‌ قرار دارد، چرا موجب یک انقلاب اجتماعی مانند انقلاب اکتبر نشده است. در اینجا ما باید به نقش ایدئولوژی در آماده کردن ما برای عادت کردن به وضع موجود به مثابه وضع عادی، و در واقع طبیعی، و از این طريق تضمین این‌که ما بدون توجه به شواهد خیره کننده ماهیت غیرمنطقی و ناعادلانه وضع موجود سربه‌راه بمانیم، اشاره کنیم.

به گفته لوئی آلتوسر فیلسوف سیاسی فرانسوی «ایدئولوژی طبقه حاکم به لطف خدا، یا حتا تنها به علت به دست آوردن قدرت دولتی، ایدئولوژی حاکم نمی‌شود.» به نظر او «ایدئولوژی رابطه ذهنی افراد را با شرایط واقعی هستی آن‌ها نشان می‌دهد.»

نکته این است که ما در درون پارامترهای اجتماعی، سیاسی و اقتصادی که برای خود انتخاب نکرده ایم، زندگی می‌کنیم. حتا ما ممکن است در میان تعداد فزاینده کسانی باشیم که در حالی‌که مبارزه می‌کنیم یا فقیر هستیم، عادت کرده ایم به این‌که مشکل را در خودمان ببینیم نه در نظام. برای یک لحظه بیرون این دینامیسم قرار بگیریم: آیا ما واقعاً معتقدیم که هشت ابرمیلیاردر فوق‌الذکر سزاوارند از این هه ثروت لذت ببرند، و ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون نفر دیگر که چیز زیادی ندارند سزاوار فقرند؟

مطمئناً این وضعیتی است که خود جواب خود را می‌دهد. در همان هفته‌ای که تعداد زیادی از نخبگان اقتصادی و سیاسی در مهمانی پر سروصدای سالانه خود در داووس-معروف به همایش اقتصادی جهان- لذت می‌بردند، ۱۴۵ هزار کودک به علت فقر جان باختند. می‌توانید شرط ببندید که فرزندان ثروتمندان و قدرتمندانی که در این منطقه تفریحی خصوصی و تجملی جست‌و‌خیز می‌کردند، در میان آن‌ کودکان نبودند.

این یک وضعیت نفرت‌انگیز و رقت‌بار، و سند تباهی چیزی است که بسیاری با پررویی تمدن غربی توصیف می‌کنند.

این‌گونه آمار باید همه ما-همه مردم آگاه و با وجدان-را نسبت به سطح بی‌عدالتی که نشان می‌دهند به خشم آورد. اما حقیقت این است که ما به این واقعیت عادت کرده ایم و حساسیت خود را از دست داده ایم، یا دیگر باور نداریم که یک واقعیت بدیل ممکن است.

این ما را به لنین و بلشویک‌ها در ۱۹۱۷ بازمی‌گرداند. آن‌ها از ندیدن واقعیت یا از دست دادن حساسیت نسبت آن امتناع ورزیدند. به جای این، آن‌ها بر موج خشمی که نسبت به سطح مصايب و بی‌عدالتی که توده‌ها در روسیه تحمل می‌کردند، سوار شدند. نتیجه انقلابی بود که نه تنها توانست نظم موجود در کشورشان را سرنگون کند، بلکه توانست وجود آن نظام را در سراسر اروپا به خطر بیاندازد.

نتیجه نهایی، تاریخ نشان می‌هد نوعی سقوط اجتماعی انفجاری بود که هیچ‌کس نباید تصور کند دیگر رخ نخواهد داد. می‌تواند رخ دهد.

در واقع، شاید تنها قصور بلشویک‌ها این است که خیلی زود آمدند. با این وجود، شبیه آن‌ها دوباره خواهند آمد، و با گذشت هر سال که در آن جهان برای اکثریت و برای اقلیت بهشت است، به نحو فزاینده‌ای رشد خواهند کرد.

هشت ابرمیلیاردر ما و اعضای نخبه داووس باید مراقب باشند.

برگرفته از: روسیه امروز

http://www.cpa.org.au/guardian/2017/1762/10-from-lenin.html

***

ژی جین‌پینگ رییس‌جمهور چین دیروز در همایش اقتصادی تجملی داووس در آلپ سوئیس از نخبگان جهانی دلربایی کرد. آقای ژی، علی‌رغم این‌که کشور او از معاهدات تجاری مانند «مشارکت فرا-پاسیفیک»- که اجازه ورود به آن را نیافت-شدیداً انتقاد می‌کند، از دلواپسی‌های گسترده درباره دونالد ترامپ رییس‌جمهور منتخب ایالات متحده برای گرفتن ژست قهرمان «تجارت آزاد» بهره‌برداری کرد. با این وجود، سخنرانی آقای ژی با استقبال گرم جو بایدن معاون باراک اوباما مواجه شد که گفت اگر متن امضاءنشده سخنرانی را دیده بود بسیار شگفت‌زده می‌شد: «نمی‌دانستم رییس‌جمهور اوباما به اینجا آمده است.»

Xi-Jinping-heads-Chinas-new-leadership_st_th

ژی جین‌پینگ قهرمان تجارت آزاد در داووس

تارنگاشت عدالت

منبع: مورنینگ استار
۱۸ ژانویه ۲۰۱۷

 

ژی جین‌پینگ رییس‌جمهور چین دیروز در همایش اقتصادی تجملی داووس در آلپ سوئیس از نخبگان جهانی دلربایی کرد.

آقای ژی، علی‌رغم این‌که کشور او از معاهدات تجاری مانند «مشارکت فرا-پاسیفیک»- که اجازه ورود به آن را نیافت-شدیداً انتقاد می‌کند، از دلواپسی‌های گسترده درباره دونالد ترامپ رییس‌جمهور منتخب ایالات متحده برای گرفتن ژست قهرمان «تجارت آزاد» بهره‌برداری کرد.

او هم‌چنین قول داده است که «حکمرانی جهانی را به سمت یک مسیر منصفانه‌تر و منطقی‌تر هُل بدهد.» چین و دیگر کشورهای در حال توسعه اغلب به مؤسسات جهانی تحت سلطه غرب، مانند بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، به خاطر خفه کردن صداهای جهان سوم حمله کرده اند.

آقای ژی در طعنه به برنامه‌های آقای ترامپ برای وضع تعرفه‌های سنگین بر واردات گفت حمایت‌گرایی شبیه «محبوس کردن خود در یک اتاق تاریک است-شما جلوی ورود باد و باران را می‌گیرید، اما مانع ورود نور و هوا نیز می‌شوید.»

او هشدار داد: «در یک جنگ تجاری هیچ‌کس پبروز نخواهد شد.» این نیز می‌تواند در اشاره به فشارهای درون اتحادیۀ اروپایی برای افزایش عوارض گمرگی بر واردات آهن از چین باشد، سندیکاهای بسیاری می‌گویند واردات آهن از چبن با دامپینگ به قیمت‌های بسیار پایینی که صنابع آهن داخلی را تهدید می‌کند در بازارها عرضه می‌شوند.

آقای ژی استدلال کرد که «جهانی‌سازی» مسؤول بحران مالی نیست، بلکه تقصیر آن‌را به گردن سودجویی بی‌پروا و نظارت ناکافی بر بخش بانکداری غربی انداخت، و بحران آوارگان را نتیجه جنگ‌ها در خاورمیانه دانست.

اما سرود ستایش رهبر حزب کمونیست چین از تجارت آزاد با بدبینی برخی محافل روبه‌رو شد. چین‌شناس آلمانی «کای اشتریتماير» گفت که اقتصاد تحت سلطه بخش عمومی چین، که طبق قانون اساسی بر سرمایه‌گذاری خارجی در صنایع دارای اهمیت ملی مانند حمل‌ونقل و بانکداری محدودیت‌هایی وضع کرده، بدین معنی است که چین «بهترین نمونه اقتصادی است که جلوی سرمایه‌گذاران خارجی را می‌گیرد و به آن‌ها اجازه نمی‌دهد سهم واقعی را از بازار به دست آورند.»

با این وجود، سخنرانی آقای ژی با استقبال گرم جو بایدن معاون باراک اوباما مواجه شد که گفت اگر متن امضاءنشده سخنرانی را دیده بود بسیار شگفت‌زده می‌شد: «نمی‌دانستم رییس‌جمهور اوباما به اینجا آمده است.»

کارل بیلدت، نخست‌وزیر سابق سوئد گفت: «زمانی‌که به رهبری اقتصادی جهان می‌رسد، خلایی وجود دارد، و ژی جین‌پینگ با قدری موفقیت، آشکارا در صدد است آن را پُر کند.»

http://www.morningstaronline.co.uk/a-1fb3-Xi-adopts-stance-as-free-trade-champ-for-Davos/

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 28 ژانویه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: