اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

۸ تَن علیه همه!: دنیای جوان/تارنگاشت عدالت، ثروت ۸ میلیاردر معادل ثروت نیمی از مردم جهان است: آکسفام، زندگی کارگری در تهران با روزی ۳۰هزار تومان، و سفره مردم در پسابرجام به‌مراتب کوچک‌تر شد: تسنیم

مارکس به ما آموخت که ثروت تصاحب می‌شود نه تقسیم. حتا اگر کشورها مالیات مقرر کنند تا بتوانند سیاست‌های اجتماعی را به اجرا درآورند و گاه حتا نقش تاجر و بازرگان را ایفاء نمایند، باز این اصل برقرار می‌ماند که: سرمایه‌دار سرمایه‌گذاری می‌کند. او نیروی کار و ماشین و دستگاه می‌خرد، کالا تولید می‌کند و یا خدمات ارايه می‌دارد و از این طریق ارزش تولید می‌کند و در این پروسه «ارزش اضافه» را به جیب خود می‌زند. یعنی آن «مازادی» را که مابه‌التفاوت ارزش مصرف (توانايی تولید ارزش اضافه) و ارزش (معادل حفظ و تولید این توانايی) کالای «نیروی کار» است، یعنی آن‌چه را که به عنوان مزد پرداخت می‌شود، بالا می‌کشد.  گرچه به نظر بغرنج می‌رسد ولی پی‌آمدهای ساده‌ای را به دنبال دارد: غنی‌تر شدن روزانه سرمایه‌داران، قانون طبیعت اعلام می‌گردد، گویا در حرکت ماندن چرخ‌های اقتصاد و پدید آمدن فرصت‌های شغلی و رفاه «نتیجه مساعی آن‌هاست. تا وقتی که این امر رسماً «شناختی بدیهی و به اثبات رسیده» تلقی شود، تغییری در آنچه که گفته شد به وجود نمی‌آید… مهم این نیست که این افراد چه کسانی هستند که اکسفام ثروت آنان را ۴۲۶ میلیارد دلار محاسبه کرده است. ولی جالب است بدانیم که این افراد چگونه و از کدام راه توانسته اند به این ثروت نجومی خود دست یابند. برای توضیح این امر دو دلیل اقتصادی وجود دارد: اول سیستم سرمایه‌داری به عنوان شیوه تولید غالب اجتماعی که این‌گونه انباشت سرمایه را مقدور می‌سازد و دوم نحوه حرکت بلامانع آن که زیر عنوان جهانی‌سازی که از نظر سیاسی مطلوب و از نظر قانونی تثبیت شده است، صورت می‌گیرد. 

faseleh-tabaghati

                                                                        ۸ تَن علیه همه!

                                                                                    تارنگاشت عدالت
 
                                                                                    منبع: دنیای جوان
                                                                                ۱۷ ژانویه ۲۰۱۷
ثروت ۸ نفر از غنی‌ترین افراد در جهان بیش‌تر از ثروت نیمی از تمام مردم دنیا است. آخر هفته گذشته سازمان غیردولتی «اکسفام» نتایج تحقیقات اخیر خود را در مورد توزیع ثروت در سطح جهان منتشر کرد و این نتایج مؤید یک گرایش پایدار است: اغنیا غنی‌تر می‌شوند. ظاهراً مستمر و بی‌وقفه! و ثروتمندان، آن «یک درصد» مشهور و بدنام، آن مرفه‌ترین افراد آنچنان ثروتی انباشته اند که بیش‌تر از ثروت آن ۹۹ درصد مرم کره زمین است. باور کردنی نیست، ولی به نحوی منطقی و درست است.

کلیه توضیحات اقتصاددانان بورژوايی، کلیه به اصطلاح فرضیه‌های موجود در مورد «توزیع»، نه تنها غلط از آب درآمد، بلکه روزبه‌روز روشن‌تر شد که این فرضیه‌ها در اصل داروی آرام‌بخش بوده است. خیر، اگر آن‌هايی را که در رأس نشسته اند آزاد بگذاریم، پول از بالا به پايین درز نمی‌کند. فرضیه «چکه کردن» (Trickle-down) مانند افسانه اگر در انتخابات ضربدر خود را در محل درست بگذاری «از بشقاب‌شويی به میلیونری» خواهی رسید و یا «رفاه برای همه» ممکن خواهد شد!، بی‌معنی از آب درآمد.

مهم این نیست که این افراد چه کسانی هستند که اکسفام ثروت آنان را ۴۲۶ میلیارد دلار محاسبه کرده است. ولی جالب است بدانیم که این افراد چگونه و از کدام راه توانسته اند به این ثروت نجومی خود دست یابند. برای توضیح این امر دو دلیل اقتصادی وجود دارد: اول سیستم سرمایه‌داری به عنوان شیوه تولید غالب اجتماعی که این‌گونه انباشت سرمایه را مقدور می‌سازد و دوم نحوه حرکت بلامانع آن که زیر عنوان جهانی‌سازی که از نظر سیاسی مطلوب و از نظر قانونی تثبیت شده است، صورت می‌گیرد.

مارکس به ما آموخت که ثروت تصاحب می‌شود نه تقسیم. حتا اگر کشورها مالیات مقرر کنند تا بتوانند سیاست‌های اجتماعی را به اجرا درآورند و گاه حتا نقش تاجر و بازرگان را ایفاء نمایند، باز این اصل برقرار می‌ماند که: سرمایه‌دار سرمایه‌گذاری می‌کند. او نیروی کار و ماشین و دستگاه می‌خرد، کالا تولید می‌کند و یا خدمات ارايه می‌دارد و از این طریق ارزش تولید می‌کند و در این پروسه «ارزش اضافه» را به جیب خود می‌زند. یعنی آن «مازادی» را که مابه‌التفاوت ارزش مصرف (توانايی تولید ارزش اضافه) و ارزش (معادل حفظ و تولید این توانايی) کالای «نیروی کار» است، یعنی آن‌چه را که به عنوان مزد پرداخت می‌شود، بالا می‌کشد.  گرچه به نظر بغرنج می‌رسد ولی پی‌آمدهای ساده‌ای را به دنبال دارد: غنی‌تر شدن روزانه سرمایه‌داران، قانون طبیعت اعلام می‌گردد، گویا در حرکت ماندن چرخ‌های اقتصاد و پدید آمدن فرصت‌های شغلی و رفاه «نتیجه مساعی آن‌هاست. تا وقتی که این امر رسماً «شناختی بدیهی و به اثبات رسیده» تلقی شود، تغییری در آنچه که گفته شد به وجود نمی‌آید.

***
بنا بر گزارش موسسۀ آکسفام، ثروت هشت فرد میلیاردر در جهان معادل مجموع ثروت نیمی از مردم کرۀ زمین است. در این گزارش که تحت عنوان «اقتصادی برای ۹۹ درصد» منتشر شده، آمده است افزایش شکاف طبقاتی میان فقیر و غنی با گسترش نارضایتی مردم سراسر جهان از سیاست‌های کلی دولت‌ها رابطۀ مستقیم دارد. آکسفام افزود داده‌های جدید توزیع ثروت در کشورهایی همانند چین و هند سبب شد این نهاد در محاسبات خود اصلاحاتی انجام دهد. آکسفام سال گذشته میلادی اعلام کرده بود ثروت ۶۲ نفر در جهان معادل مجموع ثروت نیمی از مردم کرۀ زمین است. خط فقر در ايران: خط فقر در حالی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده که بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی را در سال ۱۳۹۴ معادل با ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام کرده است.
unequality

A combination photo shows (top, L-R) Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos, Amancio Ortega, (bottom, L-R) Mark Zuckerberg, Larry Ellison, Carlos Slim and Michael Bloomberg.   REUTERS/File Photos

A combination photo shows (top, L-R) Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos, Amancio Ortega, (bottom, L-R) Mark Zuckerberg, Larry Ellison, Carlos Slim and Michael Bloomberg. REUTERS/File Photos

ثروت ۸ میلیاردر معادل ثروت نیمی از مردم جهان!

پرس تی وی

 آکسفام: ثروت ۸ میلیاردر معادل ثروت نیمی از مردم جهان است
بنا بر گزارش موسسۀ آکسفام، ثروت هشت فرد میلیاردر در جهان معادل مجموع ثروت نیمی از مردم کرۀ زمین است.

این گزارش که روز دوشنبه و تنها چند ساعت پیش از نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووسِ سوئیس، منتشر شد حاکی از افزایش شکاف طبقاتی است.

آکسفام اعلام کرد ثروت حدود ۳٫۶ میلیارد نفر از مردم فقیر جهان معادل ثروت شش تاجر امریکایی، یک تاجر اسپانیایی و یک تاجر مکزیکی است.

در این گزارش که تحت عنوان «اقتصادی برای ۹۹ درصد» منتشر شده، آمده است افزایش شکاف طبقاتی میان فقیر و غنی با گسترش نارضایتی مردم سراسر جهان از سیاست‌های کلی دولت‌ها رابطۀ مستقیم دارد.

در همین حال، متیو اسپنسر، مدیر بخش کمپین‌ها و سیاست‌های آکسفام با اشاره به آشفتگی نظام اقتصادی جهان گفت این نظام اقتصادی به گونه‌ای «طراحی شده تا به جای ۹۹ درصد (از مردم جهان) به یک درصد (از آنها) منفعت برساند و به همین خاطر است که شمار میلیاردرهایی که ثروتشان با مجموع ثروت نیمی از مردم جهانی برابر می‌کند» به کمتر از انگشتان دست رسیده است.

آکسفام افزود داده‌های جدید توزیع ثروت در کشورهایی همانند چین و هند سبب شد این نهاد در محاسبات خود اصلاحاتی انجام دهد. آکسفام سال گذشته میلادی اعلام کرده بود ثروت ۶۲ نفر در جهان معادل مجموع ثروت نیمی از مردم کرۀ زمین است.

این نهاد بین‌المللی که با هدف مبارزه با فقر و بی‌عدالتی ایجاد شده، خواهان افزایش مالیات‌دهی «افراد ثروتمند و شرکت‌ها» و همچنین حصول توافق جهانی برای پایان دادن به رقابت میان کشورها برای پایین آوردن نرخ مالیات شرکتی شده است.

آکسفام همچنین از لابی‌گری شرکت‌ها و روابط نزدیک حوزه‌های تجارت و سیاست انتقاد کرد.

در همین حال، وینی بیانیما، مدیر اجرایی آکسفام، خاطرنشان کرد: «انباشت این حجم از ثروت در دستان عده‌ای اندک آن هم در شرایطی که ۱۰ درصد از مردم با درآمد کمتر از دو دلار در روز به حیات ادامه می‌دهند، شرم‌آور است. نابرابری صدها میلیون نفر را در فقر گرفتار کرده است. این (نابرابری) در حال از هم گسیختن جوامع ما و ضربه زدن به دموکراسی است.»

 ***
 
پرش خانوادگی از خط فقر!
خبر آنلاين
خط فقر در حالی حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برآورد شده که بانک مرکزی متوسط هزینه هر خانوار ایرانی را در سال ۱۳۹۴ معادل با ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام کرده است.
***
در حالی بخش زیادی از کارگران در کلان شهرهایی مثل تهران باید با روزی ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان امرار معاش کنند که به نظر می رسد فاصله درآمدی برخی اقشار در این شهرها با خط فقر، نجومی شده است. تبصره دوم ماده ۴۱ قانون کار بیان می‌کند «حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اعلام می‌شود» اما این ماده بندی دیگری دارد و آن این است که «حداقل مزد بدون آنکه مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه‌ای باشد تا‌ زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تأمین نماید.» موضوعی که هیچ‌گاه از سوی قانونگذار و کارفرما مورد توجه نبوده است که این خود مهر تاییدی بر بی‌توجهی به ابعاد معیشتی و اجتماعی قشر کارگری است.

poverty-line

 زندگی کارگری در تهران با روزی ۳۰هزار تومان

 
تسنیم
زندگی کارگری در تهران با روزی ۳۰هزار تومان
فاصله درآمدها با خط فقر نجومی شد
در حالی بخش زیادی از کارگران در کلان شهرهایی مثل تهران باید با روزی ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان امرار معاش کنند که به نظر می رسد فاصله درآمدی برخی اقشار در این شهرها با خط فقر، نجومی شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حالی که سبد هزینه خانوارهای کارگری نزدیک به 3 میلیون تومان است، به نظر می رسد افزایش حقوق مطابق نرخ  تورم دوای درد کارگران نیست. حداقل دستمزد کارگران در سال 95 با افزایش 14 درصد از 712 هزار تومان به 812 هزار تومان رسید. به عبارتی 100 هزار تومان بر خالص دریافتی کارگران افزوده شد، این درحالی است که آمارهای بانک مرکزی حکایت از افزایش حداقل 30 درصدی هزینه های سبد خانوارکارگری دارد.

اما مشکل کجاست؟ تبصره دوم ماده 41قانون کار بیان می کند «حداقل مزد کارگران با توجه به درصد تورمی که از طرف بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اعلام می‌شود» اما این ماده بندی دیگری دارد و آن این است که «حداقل مزد بدون آنکه مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد باید به اندازه‌ای باشد تا‌ زندگی یک خانواده، که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود را تأمین نماید.»  موضوعی که هیچ گاه  از سوی قانونگذار و کارفرما مورد توجه نبوده است که این خود مهر تاییدی بر بی توجهی به ابعاد معیشتی و اجتماعی قشر کارگری است. اما متأسفانه تنها ملاک اکثر کارفرمایان در تعیین مزد بند 1 این ماده قانونی است.

بیش از 93 درصد کارگران به صورت قراردادی در کارخانه ها مشغول به کار هستند و بخشی دیگر از کارگران که در هیچ آماری گنجانده نمی شوند بدون قرارداد و امنیت شغلی مشغول کار هستند. یک کارگر باید با حداقل 812 هزار تومان خود و خانواده را اداره کند. جالب تر اینکه هزینه سبد معیشت خانوار 4 نفره کارگری در سال گذشته حدود 2 میلیون و 744 هزار تومان تخمین زده شد. یعنی یک کارگر با کسری بودجه 2 میلیون تومانی برای رفع نیازهای خود سال جاری را آغاز کرده است.

با وجود اینکه به اعتقاد دولتی ها نرخ تورم تک رقمی شده است اما کارگران معتقدند تورم واقعی در زندگی آنها تک رقمی نیست و با مشکلات معیشتی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند. استناد به آمار مرکز پژوهش های مجلس بیانگر این است که خطر فقر حدود 3 میلیون تومان است و این نشان دهنده این است که دستمزد کارگران کیلومترها زیر خط فقر است.

هرچند سرابی که دولت یازدهم در باب حل مشکلات جامعه با برجام ترسیم کرده بود رنگ باخت و فتح الفتوح برجام سنگی از جلوی پای معیشت مردم برنداشت. اما بازهم روحانی معتقد است که روزهای خوبی برای آینده در پیش است و مدام اعلام می کنند که وضعیت رو به بهبود خواهد رفت.

این روزها دخل و خرج کارگران ایرانی باهم نمی خواند و مدت هاست با بالا رفتن نرخ تورم و نجومی شدن قیمت ها کارگران به دلیل عدم همخوانی حقوق و دستمزدشان با تورم در تامین مخارج روزانه خود لنگ می زنند.  این در حالی است که وضعیت در کلان شهرهای گرانی چون تهران بدتر است چرا که با درآمد روزانه 27 هزار تومانی نمی شود زندگی کرد و تنها اجاره خانه ای کوچک حداقل نصف بیشتر حقوق کارگران را تلف می کند.

فرامرز توفیقی، فعال کارگری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، پیرامون وضعیت معیشتی کارگران می گوید: این روزها شاهد فروپاشی طبقه متوسط درآمدی در ایران و طبقات فرو دست و زیر خط فقر هستیم، امری که از سال 1386 آغاز شد و تاکنون بدلایل جهش های قیمتی بدلیل اجرای نامتوازن هدفمندی یارانه ها ، سرکوب دستمزدی ، عدم شفافیت آماری در اعلام موارد مترتب بر بحث تعیین خط فقر همچون هزینه سبد معیشت خانوار ، فرایندی ندیدن بحث دستمزد و خانوار و… ادامه دارد.

وی ادامه می دهد: عقب ماندگی 186درصدی دستمزد از هزینه معیشت خانوار از هیچ کس پوشیده نیست و تصویب حق مسکنی که از مصوبات دستمزدی سال 1394 کارگران بوده است و تاکنون به هردلیلی مصوب نشده، باعث ایجاد بی اعتمادی ، تنش های ذهنی ، ایجاد استرس های مترتب بر روح کارگران گشته و وقتی این مصوبه را بعنوان ترمیم دستمزد بیان کنیم نیز باز نوعی خراش به بدنه اعتماد و بازی با روح وروان جامعه کارگری ایجاد می کند.

وی ادامه می دهد: گزارش‌های رسمی که مرکز آمار و بانک مرکزی تاکنون منتشر کرده‌اند مشخص شده که طی 10 سال اخیر، خانوارهای ایرانی صرفه‌جویی‌های خود را به مصرف پوشاک، درمان ، مواد پروتئینی، لبنی، حتی میوه و مواد نشاسته‌ای مانند برنج و نان معطوف کرده‌اند؛ این بدین مفهوم است که برای بخش بزرگی از جمعیت کشور در شرایط سخت معیشتی بسر می برند زیرا در شرایط عادی کسی این صرفه‌جویی‌ها را که به‌طور مستقیم به حیاتش مربوط می‌شود انجام نمی‌دهد، مگر اینکه چاره‌ای جز آن نداشته باشد.

 ***
در حالی دولت از کاهش نرخ تورم و تک‌رقمی شدن آن در یک سال اخیر خبر می‌دهد، که نرخ تورم با مقایسه رشد قیمت‌ها در سبدی از ۳۱۰ قلم کالا و خدمات محاسبه می‌شود که بخش زیادی از این کالاها و خدمات در سبد مصرفی اقشار ضعیف و متوسط قرار ندارد و اگر بخواهیم نرخ تورم را برای مردمی که عمده کالاها و خدمات مصرفی آنها کالاهای ضروری است، محاسبه کنیم، نرخ تورم بیشتر از این ارقام خواهد شد. یکی از دلایلی که بیشتر مردم کاهش نرخ تورم را احساس نمی‌کنند، این است که قیمت کالاهای ضروری که                مردم به‌ناچار باید شبانه‌روز مصرف کنند، به‌ویژه اقلام غذایی و خوراکی بسیار بیشتر از نرخ تورم افزایش یافته است.

                                               

                                          سفره مردم در پسابرجام به‌مراتب کوچک‌تر شد

                                                                                 تسنیم
گزارش تسنیم از آمار رسمی بانک مرکزی
سفره مردم در پسابرجام به‌مراتب کوچک‌تر شد+ سند
مقایسه گزارش رسمی بانک مرکزی از رشد قیمت ۱۱ گروه غذایی در یک سال منتهی به اجرای برجام با یک سال قبل برجام از تنگ‌تر و کوچک‌تر شدن سفره‌های مردم با شتاب بیشتر خبر می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در حالی دولت از کاهش نرخ تورم و تک‌رقمی شدن آن در یک سال اخیر خبر می‌دهد، که نرخ تورم با مقایسه رشد قیمت‌ها در سبدی از 310 قلم کالا و خدمات محاسبه می‌شود که بخش زیادی از این کالاها و خدمات در سبد مصرفی اقشار ضعیف و متوسط قرار ندارد و اگر بخواهیم نرخ تورم را برای مردمی که عمده کالاها و خدمات مصرفی آنها کالاهای ضروری است، محاسبه کنیم، نرخ تورم بیشتر از این ارقام خواهد شد.

یکی از دلایلی که بیشتر مردم کاهش نرخ تورم را احساس نمی‌کنند، این است که قیمت کالاهای ضروری که مردم به‌ناچار باید شبانه‌روز مصرف کنند، به‌ویژه اقلام غذایی و خوراکی بسیار بیشتر از نرخ تورم افزایش یافته است.

بانک مرکزی هر هفته گزارش‌های مستندی از تغییرات قیمت 11 گروه کالایی در بخش مواد غذایی و خوراکی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، سبزی‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چای و روغن نباتی منتشر می‌کند که تصویر شفافی از تأثیر قیمت‌ها بر سفره‌های مردم را می‌تواند نشان دهد.

این روزها مصادف شده با سالگرد اجرای برجام که مسئولان دولت به‌شکل یک‌طرفه در انبوه رسانه‌هایی که وکیل الدوله هستند، صرفاً به بیان مثبتات برجام می‌پردازند و از گشایش‌هایی صحبت می‌کنند که پس از برجام در اقتصاد کشور و زندگی مردم رخ داده است.

علی‌رغم افزایش حدود 4برابری درآمد نفت کشور در یک سال پس از برجام، مستند به‌گزارش‌های رسمی بانک مرکزی نه‌تنها گشایشی در سفره‌های مردم رخ نداده است، بلکه آمار افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد سفره‌های مردم در یک سال پسابرجام نسبت به یک سال قبل از برجام با شتاب بیشتری کوچک‌تر شده است.

مقایسه رشد قیمت‌ها در 11 گروه مواد غذایی و خوراکی نشان می‌دهد غیر از سبزی‌های تازه، قیمت 10 گروه کالایی شامل لبنیات، تخم‌مرغ، برنج، حبوبات، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قند و شکر، چای و روغن نباتی از 0.1 درصد تا 45.7 درصد در یک سال اخیر افزایش یافته است.

بین 10 گروه غذایی که در یک سال اخیر گران شده‌اند، تنها 3 گروه لبنیات، تخم‌مرغ و حبوبات کمتر از یک سال قبل برجام رشد قیمت داشته‌اند، قیمت 7 گروه غذایی دیگر شامل برنج، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قندوشکر، چای و روغن نباتی نه‌تنها در یک سال پسابرجام افزایش داشته، بلکه افزایش قیمت آنها از یک سال قبل از برجام هم بیشتر بوده است.

شتاب گرفتن رشد قیمت برنج، میوه‌های تازه، گوشت قرمز، گوشت مرغ، قندوشکر، چای و روغن نباتی در یک سال پسابرجام نشان می‌دهد که برجام نه‌تنها گشایشی در سفره‌های مردم ایجاد نکرده بلکه وضعیت سفره‌ها از قبل برجام به‌مراتب بدتر شده است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، رشد قیمت لبنیات، تخم‌مرغ و حبوبات در یک سال منتهی به پسابرجام به‌ترتیب 7.1 درصد، 0.1 درصد و 22.5 درصد بوده است، در حالی که این نرخ‌ها در یک سال قبل از برجام به‌ترتیب 8.2 درصد، 17.3 درصد و 27.5 درصد بوده است.

همچنین در یک سال منتهی به پسابرجام قیمت برنج 45.7 درصد، میوه‌های تازه 2.3 درصد، گوشت قرمز 15.7 درصد، گوشت مرغ 30.4 درصد، قندوشکر 30.7 درصد، چای 16.3 درصد و روغن نباتی 8.2 درصد افزایش داشته است که از رشد قیمت این اقلام در قبل از برجام بیشتر است. رشد قیمت این 7 گروه کالایی در یک سال قبل از برجام برنج 4.7 درصد، میوه‌های تازه 8ــ درصد، گوشت قرمز 10.1 درصد، گوشت مرغ 13.2ــ درصد، قندوشکر 12.6 درصد، چای 5.3 درصد و روغن نباتی 0.4 درصد بوده است.

در ادامه نمودار رشد قیمت 11 گروه مواد غذایی قبل و پس از برجام را ببینید.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 18 ژانویه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: