اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مقالات سایت نوید نو

logo-rahmani-navid-nou

مقالات سایت نوید نو

شماره 884  

1395/10/27

برنامهٔ ششم توسعه، «اقتصاد مقاومتی»، یا تسلیم کردنِ کشور به کلان‌سرمایه‌داریِ جهانی

بایسته است که به این برنامه‌های ضدملی با اتحادِ ملی «نه» گفت. در این میان، نقش کارگران و زحمت‌کشان ایران در وزن و اعتبارِ این اتحادِ ملی بی‌بدیل است. بی‌تردید، جنبش اعتراضیِ آنان به این برنامه‌های اقتصاد ضدملی، حمایتِ همه‌جانبهٔ ملی را در پی خواهد داشت.

1395/10/27

آیا روسیه امپریالیست است ؟ -2

 سام ویلیامز –برگردان : هاتف رحمانی

اکنون ، حتی اگر مخالفان ما در چپ نسبت به ماهیت امپریالیستی روسیه امروز به حق باشند ، آن هم هنوز می تواند وظیفه کسانی از ما  که در غرب – به ویژه ایالات متحده – زندگی می کنند باشد که از سیاست «شکست گرایی انقلابی» نسبت به حاکمان امپریالیست » خودمان» پیروی کنند. اهمیتی ندارد که ظاهرا امپریالیسم روسی چقدر قدرتمند و خطرناک است ، ما باز هم باید با شعار «شکست گرایی انقلابی» لنین و شعار » دشمن اصلی در خانه است » کارل لیبکنشت هدایت شویم .

1395/10/27

کردستان سوریه :

مصاحبه صالح مسلم درباره آینده مناطق کردنشین سوریه، نیروهای ypgو سرنوشت بشار اسد

صالح مسلم رهبر حزب اتحاد دموکراتیک کردستان سوریه بر ایجاد سیستم فدرال دموکراتیک در سراسر سوریه و پیوستن یگان های مدافع خلق به نظام دفاعی فدرال دموکراتیک سوریه تاکید می کند. وی معتقد است مردم و نمایندگان واقعی آنها باید در مورد سرنوشت بشار اسد، رئیس جمهور فعلی سوریه پس از جنگ تصمیم بگیرند.

دولت سوریه با اعطای خودمختاری موقت

 به کردهای سوریه موافقت کرده است

رسانه های پ.ی.د مدعی شده اند که دولت سوریه با اعطای خودمختاری موقت 4 ساله به کردهای سوریه موافقت کرده تا در این دوران گذار فضا برای برگزاری رفراندم درخصوص دائمی شدن خودمختاری مهیا شود. در همین رابطه نماینده حزب اتحاد دموکراتیک کرد سوریه در فرانسه اعلام کرد pyd  یک پروژه سیاسی برای حل بحران سوریه آماده کرده و حاضر است با دولت مرکزی سوریه در این باره مذاکره کند.

شورای میهنی کردهای سوریه

 پیش نویس قانون اساسی جدید کردستان سوریه را منتشر کرد

به گزارش ZerNews، شورای میهنی کردهای سوریه ENKS وابسته حزب دمکرات کردستان عراق(پارتی)، پیش نویس قانون اساسی جدید  115 ماده ای خود را با نام «منطقه کردستان سوریه» منتشر کرده است.

این حرکت در راستای مخالفت با حرکت های حزب اتحاد دمکراتیک است که از لحاظ سیاسی و نظامی بر روژآوا حکومت می کند.

شماره 883  

1395/10/23

هاشمی به عنوان تصویر تناقضات یک نظام

اردشیر زارعی قنواتی

به جرات می توان ادعا کرد که هاشمی رفسنجانی در تمام طول عمر سیاسی خود و از جمله در دوران حاکمیت جمهوری اسلامی شاید به غیر از بنیانگذار این نظام، تمام اعمال، تحرکات و نظرات خود را در چارچوب حفظ و ثبات همین نظام و هم چنین با تاکید بر الزامات تغییرات اجتناب ناپذیر انجام داد.

1395/10/22

شیوه های اعتراض

احمد سپیداری

همگی باید بپذیریم، گرایشات سیاسی مختلفی در فضای سیاسی اجتماعی کشورمان وجود دارد و این گرایشات بسته به محتوا، قابلیت ها، و محدودیت هایش، اشکال اعتراضی مختلفی را بر می گزیند. تصور اینکه آن ها همه باید یکی باشند و همه بتوانند به شکل و محتوایی یکسان دربیایند، واقع بینانه نیست. 

1395/10/21

بهایِ سکوت و مماشات در برابرِ ظلم و جنایت!

«…یک‌بار دیگر احسان طبری را دیدم و آن شبی از شب‌های ماه رمضان- سال ۶۳- بود که وی را از زندان به خانهٔ مرحوم محمدتقی جعفری آوردند و مرا هم بدان مجلس فرا خواندند. حال‌وروز خوشی نداشت و دهان و فک‌اش گویا شکسته یا کج شده بود. جعفری می‌خواست ‌با وی محاجه کند، اما من مطلقاً خوش نداشتم که با اسیری در بحث شوم، و نشدم. یک‌بار که آقای جعفری سخنی در نقدِ شوروی (سابق) گفت، احسان تکانی خورد و دفاعی غیورانه کرد. …» (عبدالکریم سروش)

1395/10/22

پاسخ به نقد آقای احمد سپیداری بر مقاله «ادعای دیالکتیک و بی طرفی در جنگ سوریه؟!»

مسعود امیدی

ضمن تشکر از ایشان جهت زمانی که به نقد نوشته من اختصاص داده اند، قبل از هر چیز باید یاد آور  شوم که نوشته من ادعایی مبنی بر نقد مقاله آقای سپیداری با عنوان «باید در جبهه صلح ایستاد، و نه یکی از دو سوی جبهه جنگ» نداشته است و هیچگونه آدرسی نیز در این ارتباط نداده است. گرچه پیام اساسی این مقاله نیز در مقاله من مد نظر بوده است، اما از آنجا که موضوع مقاله اینجانب منحصر به مقاله مذکور نبوده و هیچگونه نقل قولی نیز از مقاله مذکور نشده است، منطقا می توانست نظرات آقای سپیداری می توانست راساً و بدون اشاره مستقیم به مقاله من ارائه گردد

پاسخی به نوشتهٔ آقای مسعود امیدی

احمد سپیداری

به نظر می رسد هر دوی ما در حد امکان نظراتمان را بازتاب داده باشیم و این تحلیل ها هم حرف آخر نیست و می تواند با نظرات دیگران بارور و بارور تر شود و در نهایت به شکل گیری مواضع دقیق تر و صریح تر کمک کند. شک نیست که آن ها تنها وقتی بطور جدی وارد پراتیک سیاسی می شود که به شکلی پخته و همه جانبه در مواضعی گروهی و حزبی و سازمانی منسجم شوند.

مهم آن است که فضای رفیقانهٔ بحث را نگه داریم، از مطلق گرایی فاصله بگیریم و همچنان بیاموزیم و بیاموزیم.

1395/10/21

هشدار! به دام دفاع از سیاست های منطقه ای ولی فقیه نیفتیم 

درنقد مقاله ی «ادعای دیالکتیک و بی طرفی در جنگ سوریه»

احمد سپیداری

ما از بطن نیروهای ترقیخواه ایران برآمده ایم و روشن شدن تحولات منطقه ای را هم قاعدتا با این هدف دنبال می کنیم تا با شناخت تاثیرات عوامل بیرونی بر تضادهای داخلی، از روند تحولات داخلی کشورمان درک دقیق تری بدست بیاوریم و با روشنگری در این زمینه، پراتیک مبارزه علیه نظام دیکتاتوری ولایت فقیهی را تقویت کنیم.

1395/10/21

آیا روسیه امپریالیست است ؟ -1

سام ویلیامز – برگردان : هاتف رحمانی

یادآوری : آن چه تقدیم خواننده هامی شود بخش اول نوشتاری بلند است که توسط آقای سام ویلیامز اقتصاد دان چپ گرای امریکایی نوشته شده است .علاقمندان به دیدگاه های ایشان می توانند به وبلاگ ایشان به این آدرس مراجعه کنند .امید است این نوشتار  نوری بر بحث های موجود در جنبش چپ ایران بیفکند.

1395/10/21

جمهوری‌های منطقه بالتیک و انحلال اتحاد شوروی

والنتین کاتاسانوف –برگردان  ا. م. شیری

گذشته از شوخی، محاسبه بهایی که آنها به ازای همگرایی با «تمدن جهانی» پرداختند، بسیار ساده است: شاخص میانگین آن از اوایل سالهای ۹٠  تا سال۲٠۱۴  چنین است: تنزل اقتصادی در استونی- ۳۵ درصد، در لیتوانی – ۴۹ درصد و در لتونی- ۵۲  درصد.

 

 

 

http://www.rahman-hatefi.net

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 18 ژانویه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: