اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

با مصاحبه ترامپ زنگ همه ناقوس ها در اتحادیه اروپا به صدا در آمد! یونگه ولت، و روسیه خود را آماده کدام واکنش نظامی کرده است: روسیه امروز- گزینش ها و ترجمه های رضا نافعی

اشاره دیگر ترامپ نیز برای گوش های هوادار مناسبات ترانس اتلانتیکی در باره اتحادیه اروپا  بی سابقه بود: » در واقع اتحادیه اروپا وسیله ایست برای رسیدن آلمان برای اهدافش». به این دلیل بنظر او خروج انگلستان از این اتحادیه بسیار زیرکانه بوده است. بنظر او دیگر کشورها نیز اتحادیه را ترک خواهند کرد، پذیرفتن پناهندگان فراوان  آن قطره ای بود که جام را لبریز کرد. او برای خانم مرکل صدراعظم آلمان احترام زیادی قائل است ولی: » بنظر من او یک اشتباه بسیار فاجعه بار کرد و آن این بود که به این همه  افراد غیرقانونی اجازه ورود به کشور را داد (…) بنظر من ، ما باید منطقه امن در سوریه ایجاد می کردیم، چنان کاری برای ما بسیار ارزان تر تمام می شد و کشورهای خلیج باید هزینه آن را می پرداختند، در واقع هیچکس بقدر آنها پول ندارد». ولی همه آنچه که روی داده نمی باید روی می داد، به عراق » اصلا نمی باید حمله می شد». آن کار «احتمالا بدترین تصمیمی بوده است که در تاریخ کشور ما گرفته شده است» آن کار «مانند سنگ انداختن در لانه زنبور بوده است» که حالا  به یکی «از بزرگترین مخمصه های  تاریخ تبدیل شده است»…بطور کلی سخنان ترامپ در باره اتحادیه اروپا و ناتو «موجب حیرت و نگرانی » در بروکسل شده است. سخنان ترامپ با آنچه که «جیمز ماتیس»  وزیر دفاع آتی در برابر سنای آمریکا گفت در تضاد است. از این رو اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان برای تسکین ناآرامی ها گفت «باید  دید سیاست خارجی امریکا چه شکل خواهد یافت» . آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در ارتباط با اظهارات ترامپ در مصاحبه اش در برلین گفت: بنظر من  زمام سرنوشت ما اروپائی ها در دست خودمان است» او در باره مناسبات آتی با امریکا گفت :مواضع من در مورد مسائل  ترانس آتلانتیکی روشن است». مرکل روز پنجشنبه طی نطقی در بروکسل گفت »   همکاری ترانس اتلانتیکی  متکی برتضمین ابدی نیست».

با مصاحبه ترامپ زنگ همه ناقوس ها در اتحادیه اروپا به صدا در آمد!

reza-nafee

یونگه ولت ترجمه رضا نافعی

16105887_620346588150156_6390150205830878944_n3%d9%85%d8%b1%da%a9%d9%84-%d9%88-%d8%a7%d8%b4%d8%aa%d8%a7%db%8c%d9%86-%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b1 

روز دوشنبه روزنامه آلمانی بیلد و نشریه  انگلیسی تایمز چاپ لندن مصاحبه خود را با ترامپ منتشر کردند. مصاحبه ای که خشم ناتو، اتحلدیه اروپا و دیگر اعضای آن را برانگیخت. رئیس جمهور آینده امریکا که روز جمعه کار خود را  آغاز  خواهد کرد در این مصاحبه گفت: البته ناتو برای او بسیار مهم است اما او در عین حال این اتحادیه را چندین بار  زائد و مغایر با روح زمان خواند. نخست آن که ای سازمان  در سالهای بسیار بسیار دوری طراحی شده ، دوم آن که فقط  پنج کشور هزینه ای را می پردازند که باید بپردازند. این سازمان » زائد » است چون به تروریسم بی اعتنا است».

اشاره دیگر ترامپ نیز برای گوش های هوادار مناسبات ترانس اتلانتیکی در باره اتحادیه اروپا  بی سابقه بود: » در واقع اتحادیه اروپا وسیله ایست برای رسیدن آلمان برای اهدافش». به این دلیل بنظر او خروج انگلستان از این اتحادیه بسیار زیرکانه بوده است. بنظر او دیگر کشورها نیز اتحادیه را ترک خواهند کرد، پذیرفتن پناهندگان فراوان  آن قطره ای بود که جام را لبریز کرد. او برای خانم مرکل صدراعظم آلمان احترام زیادی قائل است ولی: » بنظر من او یک اشتباه بسیار فاجعه بار کرد و آن این بود که به این همه  افراد غیرقانونی اجازه ورود به کشور را داد (…) بنظر من ، ما باید منطقه امن در سوریه ایجاد می کردیم، چنان کاری برای ما بسیار ارزان تر تمام می شد و کشورهای خلیج باید هزینه آن را می پرداختند، در واقع هیچکس بقدر آنها پول ندارد». ولی همه آنچه که روی داده نمی باید روی می داد، به عراق » اصلا نمی باید حمله می شد». آن کار «احتمالا بدترین تصمیمی بوده است که در تاریخ کشور ما گرفته شده است» آن کار «مانند سنگ انداختن در لانه زنبور بوده است» که حالا  به یکی «از بزرگترین مخمصه های  تاریخ تبدیل شده است».

رئیس جمهوری آتی امریکا در پاسخ این سوال که نظرش در باره تحریم های غرب علیه روسیه چیست گفت: بنظر من انسان ها باید با هم کنار بیایند. » ببینیم شاید بتوانیم چند معامله خوب با روسیه بکنیم». سلاحهای اتمی باید کاهش یابند، باید «خیلی کمتر بشوند».

ترامپ انتقاد خود را به برجام اتمی با ایران را تکرار کرد و گفت: «این یکی از بدترین قرار دادهائی است که تاکنون منعقد شده است. اما او حاضر نشد توضیح بدهد که در مورد آن چه در پیش خواهد گرفت.

هیچ یک از سخنان او جنگ طلبان اروپائی را خوش نیامد. سخنان اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان چون دیگران بیانگر این نارضایتی بود. او دیروز پس از گفتگو با استولتنبرگ دبیر کل ناتو در بروکسل گفت این سخنان «موجب نگرانی»  سازمان (ناتو) شده است.

بطور کلی سخنان ترامپ در باره اتحادیه اروپا و ناتو «موجب حیرت و نگرانی » در بروکسل شده است. سخنان ترامپ با آنچه که «جیمز ماتیس»  وزیر دفاع آتی در برابر سنای آمریکا گفت در تضاد است. از این رو اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان برای تسکین ناآرامی ها گفت «باید  دید سیاست خارجی امریکا چه شکل خواهد یافت» . آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در ارتباط با اظهارات ترامپ در مصاحبه اش در برلین گفت: بنظر من  زمام سرنوشت ما اروپائی ها در دست خودمان است» او در باره مناسبات آتی با امریکا گفت :مواضع من در مورد مسائل  ترانس آتلانتیکی روشن است». مرکل روز پنجشنبه طی نطقی در بروکسل گفت »   همکاری ترانس اتلانتیکی  متکی برتضمین ابدی نیست».

 

http://www.jungewelt.de/2017/01-17/003.php

***

نخستین عنصر در استراتژی  روسیه پائین آوردن آستانه  اتمی است. روسیه در دکترین نظامی خود آشکارا اعلام کرده که حق پاسخ اتمی به یک حمله معمولی را برای خود محفوظ می دارد. عنصر دوم این است که اگر احتمالا جنگی در گیرد آن را  محدود به منطقه ای که جنگ در آن آغاز شده نگه نخواهد داشت.

روسیه خود را آماده کدام واکنش نظامی کرده است

reza-nafee

روسیه امروز- گزینش و ترجمه رضا نافعی

 170108bremen-%d8%aa%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%b9%d9%84%db%8c%d9%87-%d9%86%d8%a7%d8%aa%d9%88-%d8%af%d8%b1-%d8%a8%d8%b1%d9%85%d8%b1%d9%87%d8%a7%d9%88%d9%86

بنا به گزارش نشریه اینترنتی » رِد گلوب » روز شنبه چند صد نفر از اهالی   شهر بندری برمرهاون – آلمان، برغم سرمای سوزان بندری،  در اعتراض به خط مشی جنگ طلبانه ناتو علیه روسیه دست به تظاهرات اعتراضی زدند. انگیزه اعتراض تخلیه تانک های ناتو از کشتی های باری در این بندر بودند. قرار است حدود 250 واحد از این تانک به لهستان و کشورهای بالتیک فرستاده  و در نزدیکی مرز روسیه مستقر گردند. افزون بر این قرار است رزمایش هائی نیز از سوی ناتو دربلغارستان و رومانی صورت گیرد. بیش از 4هزار سرباز امریکائی در لهستان استقرار مستمر خواهند یافت.(1)

 

آلکساندر گروشکو، سفیر دائمی روسیه در سازمان ناتو، در ارتباط با  استقرار تانک های تازه امریکائی در اروپای شرقی گفت روسیه در برابر گسترش حضور ناتو بویژه در شرق اروپا واکنش نظامی نشان خواهد داد. پاسخ مسکو نامتقارن و موثر خواهد بود.

آلکساندر گروشکو به فرستنده تلویزیونی » روسیه 24″ گفت آمریکا حضور نظامی خود را در اروپا، «بویژه در جناح شرق » باز هم افزایش می دهد. او گفت البته روشن است که ما ناظر منفعل نخواهیم بود. ما برای ایجاد تعادل در برابر این حضور   گسترش یافته، که به هیچ وجه موجه نیست، با قاطعیت تمام دست به  اقدامات نظامی ضروری خواهیم  زد. البته پاسخ کاملا نامتقارن  ما چندان پیچیده نخواهد بود، ما اقدامات خود را چنان تنظیم خواهیم کرد که متناسب با خطر نظامی  و در عین حال بسیار موثر باشد.»

پس از آغاز بحران اوکرائین ناتو  بگونه ای ضربتی بر تعداد رزمایش های خود در اروپای شرقی افزود. حضور ناتو در کشورهای بالتیک بشدت افزایش یافته است. (2)

 

پاسخ نامتقارن چیست؟

بودجه نظامی امریکا به تنهائی هفت برابر بودجه نظامی روسیه است. از این رو خبرهای منتشر شده از سوی ناتو مبنی بر این که روسیه از سال 2 هزار  هزینه نظامی خود را سه برابر افزایش داده است، از نوع  همان بازی شناخته شده همیشگی برای سردرگم کردن افکار عمومی است. مسکو به این نامتعادل بودن هزینه ها واقف است. ظن کرملین این است که ناتو می خواهد باز روسیه را  به  مسابقه تسلیحاتی بکشاند،     مانند همان مسابقه سالهای دهه19800 که  شوروی را به زانو در آورد. پاسخ رهبری امروز روسیه، از همان آغاز که    روسیه به فکر احیاء نیروی نظامی خود افتاد،   واکنش نامتقارن در برابر ناتو بود.

نخستین عنصر در استراتژی  روسیه پائین آوردن آستانه  اتمی است. روسیه در دکترین نظامی خود آشکارا اعلام کرده که حق پاسخ اتمی به یک حمله معمولی را برای خود محفوظ می دارد. عنصر دوم این است که اگر احتمالا جنگی در گیرد آن را  محدود به منطقه ای که جنگ در آن آغاز شده نگه نخواهد داشت .

در عرصه تولید راکت، چه راکت های  استراتژیک و چه راکت ها تاکتیکی،   سیستم های حامل آنها تکامل یافته است.   راکت» اسکندر» که ویژه پرتاب به اهداف نزدیک است یا راکت های استراتژیک » Sarmat  » که قاره پیما هستند، چنان تکامل یافته اند که امروز توانائی مانور دارند و می توانند باصطلاح ویراژ بدهند  به این معنی که در حین پرواز می توانند سیستم های دفاعی غربی را «گیج » کنند و خود مورد اصابت قرار نگیرند. میزان دقت اصابت بسیار بالاست که حد اکثر انحراف از هدف به 10 متر میرسد. گرداگرد سیلو های راکت های » سرمت» خمپاره انداز های دفاعی قرار دارند که طرز کارشان مانند تفنگ های ساچمه ای است( که در آن واحد هزاران گلوله پر توان پرتاب می کنند) و طراحان روسی این سلاح امیدوارند این تیرها پیش از رسیدن راکت دشمن به هدف اصابت کنند و  آن را حین پرواز در هوا منهدم سازند.

با این همه روسیه تمایلی به این جنگ اتمی خطر ناک ندارد. نیروهای نظامی متعارفی در سالهای اخیر کوچکتر و در عین حال مدرن تر شده اند. توانائی های واحد های ویژه روسی هنگام بازگرداندن کریمه غربی ها را  ناخواسته به حیرت واداشت.

روسیه در عرصه  جنگ الکترونیکی نیز بر توانمندی خود افزوده است. در سال 2015 هنگامی که ناوشکن امریکائی بیش از حد به کریمه نزدیک شد،

» ناگهان » کلیه دستگهای الکترونیک ناوشکن از کار افتاد و ناخدا را چاره ای نماند جز بازگشت.

در نوامبر 2015 ظاهرا یک اشکال فنی در یک دوربین تلویزیونی روسیه  که مشغول پخش برنامه ای بود پیدا شده و درست در لحظه ای که عکس یک اژدر هسته ای روی صفحه بود  دوربین گیر کرد وعکس  متوقف ماند  این توقف آنقدر به درازا  تا  آنها که می خواهند بتوانند   عکسی Screenshot از آن بگیرند  و سر از  نوشته های   آن در آورند. گویا این سلاح قادر است در نزدیکی سواحل نیویورک یا لوس آنجلس با یک انفجار اتمی در زیر آب چنان سونامی بوجود آورد که – صرفنظر از تشعشات اتمی  و تاثیرات آن – چیزی از نیویورک یا لوس آنجلس باقی نگذارد. از نظر  اهل فن منظور ازاین درز دادن تعمدی  این خبر تهدید امریکا به ساختن چنین سلاحی نبوده  بلکه    اشاره ای  بوده است ظریف به آنها که فکر نکنید اگر جنگی را آغاز کنید، بلائی بر سر شما نخواهد آمد.(3)

1- http://www.redglobe.de/deutschland/friedensbewegung/8738-eisiger-protest-in-

bremerhaven?tmpl=component&print=1&layout=default&page=

 

2https://deutsch.rt.com/international/37555-russland-unsere-antwort-auf-panzer/

 

3- https://www.jungewelt.de/loginFailed.php?ref=/2016/07-08/013.php

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 17 ژانویه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: