اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مرگ رفسنجانی، اشک تمساح بر جسد کوسه: فرامرز دادرس، عزاداران هاشمی رفسنجانی!: اسماعیل هوشیار، در سوگ هاشمی روزنامه دنیای اقتصاد، واکنش‌ها، و…

نشریه فرانسوی لوموند نوشت؛ پدر خوانده ! جمهوری اسلامی مرد. لوموند می افزاید؛ اشک تمساح بر جسد کوسه ! اشاره این نشریه به شرکت خامنه ای،تندرویان رژیم و سرداران سپاه پاسداران در مراسم تشییع جنازه رفسنجانی است و آن را با اشک تمساح مقایسه می کند. لوموند از خامنه ای و گروه وابسته به وی به عنوان تندرویان رژیم اسلامی نام می برد که به تازگی پس از پیروزی در سوریه بیش از پیش قدرتمند شده اند. نشریه فرانسوی فیگارو به رفسنجانی لقب جانور سیاسی واقعی!  داد و او را فردی حسابگر توصیف کرد...تعدادی از ترورهای بین المللی که به گفته پلیس اینترپل علی اکبرهاشمی بهرمانی نقش دستور دهنده را داشت و اسناد آن را منتشر کرد :
تابستان سال 1369: ترور دکتر کاظم رجوی در ژنو
بهار سال 1370: ترور عبدالرحمان برومند در پاریس
تابستان 1370: ترور شاپور بختیار در پاریس
تابستان 1371: مثله کردن و سلاخی فریدون فرخزاد در بن آلمان
تابستان 1371: ترور دکتر صادق شرفکندی و یارانش در رستوران میکونوس آلمان
زمستان 1371: ترور محمد حسین نقدی ایتالیا و….
پاییز 1368: سلاخی کردن دکتر کاظم سامی با چاقو
پاییز 1373: قتل سعیدی سیرجانی با تزریق شیاف پتاسیم
پاییز 1374: کشتن احمد میرعلایی با آمپول پتاسیم
پاییز 1375: کشتن دکتر غفار حسینی با آمپول پتاسیم
زمستان 1375: کشتن دکتر احمد تفضلی با تزریق شیاف پتاسیم و…

iran-rafsanjani-cultural-rev zanjanirafsanjani

مرگ رفسنجانی، اشک تمساح بر جسد کوسه

فرامرز دادرس، کارشناس اطلاعاتی

 

نشریه فرانسوی لوموند نوشت؛ پدر خوانده ! جمهوری اسلامی مرد. لوموند می افزاید؛ اشک تمساح بر جسد کوسه ! اشاره این نشریه به شرکت خامنه ای،تندرویان رژیم و سرداران سپاه پاسداران در مراسم تشییع جنازه رفسنجانی است و آن را با اشک تمساح مقایسه می کند. لوموند از خامنه ای و گروه وابسته به وی به عنوان تندرویان رژیم اسلامی نام می برد که به تازگی پس از پیروزی در سوریه بیش از پیش قدرتمند شده اند. نشریه فرانسوی فیگارو به رفسنجانی لقب جانور سیاسی واقعی!  داد و او را فردی حسابگر توصیف کرد.

برخورد های صرفاً احساسی ، گاهی خشم آلود ، بیشتر دلسوزانه برخی از ایرانیان، اپوزیسیون ،تحلیلگران  و رسانه های فارسی زبان خارج از کشور در برخورد با مرگ رفسنجانی  نتوانست نشریات فرانسوی را تحت تاًثیر قرار دهد.

فیگارو نوشت؛ رفسنجانی یکی از ستون های جمهوری اسلامی بود. فیگارو از وی به عنوان عمامه دار، جانور سیاسی واقعی و حسابگر! نام برد. فیگارو می گوید رفسنجانی تغییرات طبقه روحانیون سیاسی در جامعه ایران را بهتر از هر شخص دیگری دریافته بود. فیگارو، رفسنجانی را محافظه کار سال های اولیه انقلاب می داند که سپس با تحمیل! خود به عنوان میانه رو نماد گروه های واقع گرای اصلاح طلب شده بود.

فیگارو یاد آوری می کند که ایرانیان بهبودی اوضاع اقتصادی پس از پایان جنگ میان ایران و عراق را فراموش نکرده اند، ولی ایرانیان هم چنین از یاد نبرده اند که رفسنجانی زمینه ساز رشوه خواری، فساد، نقض حقوق بشر، کشتار روشنفکران و مخالفین رژیم اسلامی بود.

فیگارو رفسنجانی را با رؤسای مافیا ! مقایسه می کند و به او لقب پدرخوانده! می دهد. فیگارو  اشاره به  ثروتمند شدن خاندان رفسنجانی می کند و او را مسئول ادامه جنگ هشت ساله و کشته شدن صد ها هزار نفر می داند.

فیگارو می گوید که ایرانیان به  رفسنجانی لقب کوسه ! داده اند و او نتوانست در میان جوانان محبوبیتی بدست آورد هر چند که در انتخابات رئیس جمهوری شماری دختر و پسر جوان به روش تبلیغات انتخاباتی آمریکا پلاکاردهایی  در دست داشتند که نام رفسنجانی بر روی آنها نوشته شده بود. فیگارو معتقد است که رفسنجانی هیچگاه نفوذش را در رژیم اسلامی از دست نداد.

خبرگزاری فرانسه از علی اکبر هاشمی رفسنجانی با عناوین میانه رو، اصلاح طلب و یار قدیمی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی یاد کرد. فرانس پرس نوشت؛ زنی پلاکاردی حمل می کرد که روی آن نوشته بود؛ خدا حافظ یار قدیمی! بی شک آن زن ایرانی از آهنگ خواننده معروف ایرانی ، هایده الهام گرفته بود که می گوید: « سلام من به تو یار قدیمی، منم همون هوادار قدیمی». حالا نوبت خدا حافظی با یار قدیم فرا رسیده است. یار قدیمی که در سال های پایانی عمر خود به نوعی به دردسر حساب شده تبدیل شده بود.

فرانس پرس نوشت؛ محسن هاشمی پیام داده که مشغولیات پدرم حفظ اتحاد بود و از مردم خواسته است با شرکت گسترده در مراسم تشییع جنازه رفسنجانی به جهانیان نشان دهند که در کشور اتحاد حکمفرما است.

نشریه لوموند می نویسد ؛ رفسنجانی خیلی مایل بود نقش دنگ ژیائوپینگ رهبر پیشین چین را بازی کند. ژیائوپینگ از یاران مائوتسه تنگ پدر انقلاب کمونیستی چین بود. رفسنجانی نقشه داشت حیطه قدرت تنها اختیار روحانیون و وابستگان آنان باشد و در عوض مردم را با بهبود وضع اقتصادی و معیشت از دخالت د رسیاست  دور نگهدارند. لوموند از رفسنجانی به عنوان کسی که می خواست جمهوری اسلامی را با غرب بویژه آمریکا آشتی دهد نام می برد.

لوموند می گوید؛ رفسنجانی که اغلب مقامات کلیدی در جمهوری اسلامی را تجربه کرده و در بسیاری از سرکوب ها شرکت و در مرکز ترورها قرار داشت، دیر فهمید  که دیگر نمی تواند نقش اول را در ایران بازی کند. با همه این ها او هنوز قدرتمند و نگران کننده بشمار می رفت. رفسنجانی دارای شبکه های متعدد سیاسی و اقتصادی بود که می توانست شبکه هایش را به موقع تحریک و بکار اندازد.

لوموند می گوید؛ هدف نهایی رفسنجانی در زندگی، تنها در بدست آوردن قدرت و پول خلاصه می شد. فیگارو می نویسد؛ وی زندانی دوران شاه بود و در چهارده سالگی روستای فامیلی خود را به مقصد قم، شهر مقدس شیعیان ترک کرد و در کنار خمینی قرار گرفت. رفسنجانی با بدست آوردن قدرت سیاسی به ساخت و گسترش امپراتوری اقتصادی خود همت گماشت.

لوموند معتقد است؛ رفسنجانی نماد جمهوری اسلامی بود.

دهم ژانویه 2017

http://mashal.org/blog/%D9%85%D8%B1%DA%AF-%D8%B1%D9%81%D8%B3%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%8C-%D8%A7%D8%B4%DA%A9-%D8%AA%D9%85%D8%B3%D8%A7%D8%AD-%D8%A8%D8%B1-%D8%AC%D8%B3%D8%AF-%DA%A9%D9%88%D8%B3%D9%87/

***

عزاداران هاشمی رفسنجانی !

اسماعیل هوشیار

اکبر هاشمی رفسنجانی، از پرنفوذترین سیاستمداران پس از تحول سیاسی سال 1357 ، یکی از ستونهای اصلی نظام ولایت فقیه ، روز سه شنبه ۱۹ دیماه 1395 به دلیل عارضه قلبی در ۸۲ سالگی درگذشت . نقش هاشمی رفسنجانی در حلقه قدرت در حکومت اسلامی قابل توجه است. بعد از مرگ خمینی رهبری فعلی ( خامنه ای ) مدیون فکر و تلاش رفسنجانی است . به گفته محققان تاریخی ، اگر چنانچه رفسنجانی میتوانست عمامه مشکی داشته باشد ، خامنه ای اندازه رهبری نبود….


حدود 40 سال در راس هرم قدرت….ابتدا خیلی انقلابی یا آدمکش بود ، بعد که رئیس جمهور شد ، با حضور معنوی علی فلاحیان خیلی انقلابی ترهم شد ، عالیجناب سرخپوش مدالی است مربوط به همین دوران سیاسی . در زمان کشتار زندانیان سیاسی فقط قکر رضایت خدا بود . در زمان ریاست جمهوری خودش فکر خود و خانواده اش بود . ترورهای خارج کشوری عمدتا از محصولات همین دوران است ، القاب سیاسی سردارسازندگی و برچسب امیرکبیری جزو تلاشهای ناموفق او بود، یعنی در ذهنش بود زیر ردای “امیرکبیری” ترور مخالفان را سازماندهی کند ! این اواخر به عنوان پرچمدار استحاله نظام فقط فکر حفظ نظام بود . هرچند در روزهای آینده خلاء حضور رفسنجانی در میدان سیاست ایران ، بیشتر حس میشود ، اما این سیستم ولایت فقیه در گذرزمان ثابت کرد که بود و نبودش به افراد بستگی ندارد … بزرگتر از رفسنجانی هم که رفت ( خمینی ) نظام تعادلش به هم نخورد .


علی اکبر هاشمی رفسنجانی از همان سال 1357 خیلی زود تبدیل به تفکری رسوب شد در اعماق جامعه ایران ! در ماههای آخر عمرش پدر خوانده اصلاح  طلبان رفسنجانی ، شبیه به کاراکتر گورباچف در شوروی سابق عمل میکرد ، نبودش موضوع استحاله یا برجام را با ابهام مواجه نمیکند ، مسیر سختر میشود جریان منتسب به رفسنجانی یا اصلاح طلبان دچار تنشهای تاکتیکی خواهد شد ، اما در مجموع آنها هم هیچ فکر دیگری به جز حفظ نظام با روش خودشان را ندارند . اکبر رفسنجانی از نظر فکرسیاسی بالاترین مقامی بود که هر قدمی را برای مصالح نظام و تشخیص مصلحت برمیداشت . عملکرد مثبتی در هیج مقطعی نداشت به جز ماههای آخر عمرش که جبرا نوعی واقع بینی را پذیرفت . جریان اصول گرای ولایت فقیه که ظاهرا خیلی مخالف رفسنجانی و استحاله بود ، این روزها عزاران واقعی زمین سیاست باید باشند ، چونکه خوب میدانند این مسیر برجام و آش کشک خاله شان ، بدون رفسنجانی سختر میشود . اگرهم نتوانند ، خودشان برای تابلویی دیگر شبیه سناریویی قذافی آماده کنند .

مرگ طالقانی در شرایط سیاسی ملتهب سالهای ابتدای تعویض نظام سیاسی ، بر روند قضایای سیاسی تاثیر جدی گذاشت . مثلا اگر طالقانی زنده میماند آیا میتوانست از شروع جنگ مسلحانه داخلی جلوگیری کند ؟ یا به تاخیر اندازد ؟ نقش سیاسی طالقانی در آن زمان وزنه سنگینی بود . این تقریبا شبیه همان سناریو است منتها در بخش خارجی ! تاثیر فوت طالقانی در ابتدای راه و تاثیر مرگ رفسنجانی در انتهای راه !

مطابق نوشته آسوشیتدپرس رفسنجانی در برنامه تسلیحات اتمی در سالهای 1980 نقشی محوری داشته است . رفسنجانی ترکیبی از طنز مکارانه و سابقه‌یی در حرکات موذیانه، هم در سیاست و هم در کار داشت. او همچنین یک دلال در طرحهای مخفی هم‌چون توافق تسلیحاتی ایران کنترا در سالهای 1980 بوده است. رفسنجانی خرید مخفیانه تکنولوژی و تجهیزات مربوطه از پاکستان را هدایت کرد. چهره رفسنجانی ویژگیهای سیاهتری هم داشت. دادستانهای آرژانتین رفسنجانی را به‌عنوان یکی از مقامهای مظنون رژیم ایران خواندند که با بمبگذاری 1994در مرکز یهودیان بوئنوس‌آیرس که 85کشته بر جای گذاشت مرتبط بود…

مروری کنیم بر تعدادی از ترورهای بین المللی که به گفته پلیس اینترپل علی اکبرهاشمی بهرمانی نقش دستور دهنده را داشت و اسناد آن را منتشر کرد :


تابستان سال 1369: ترور دکتر کاظم رجوی در ژنو
بهار سال 1370: ترور عبدالرحمان برومند در پاریس
تابستان 1370: ترور شاپور بختیار در پاریس
تابستان 1371: مثله کردن و سلاخی فریدون فرخزاد در بن آلمان
تابستان 1371: ترور دکتر صادق شرفکندی و یارانش در رستوران میکونوس آلمان
زمستان 1371: ترور محمد حسین نقدی ایتالیا و….

پاییز 1368: سلاخی کردن دکتر کاظم سامی با چاقو
پاییز 1373: قتل سعیدی سیرجانی با تزریق شیاف پتاسیم
پاییز 1374: کشتن احمد میرعلایی با آمپول پتاسیم
پاییز 1375: کشتن دکتر غفار حسینی با آمپول پتاسیم
زمستان 1375: کشتن دکتر احمد تفضلی با تزریق شیاف پتاسیم و…

اسماعیل هوشیار

http://mashal.org/blog/%D8%B9%D8%B2%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%87%D8%A7%D8%B4%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D9%81%D8%B3%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%86%DB%8C/

***

آيت‌الله جنتی: آن سفر کرده، در دوران رژیم طاغوتی و وابسته پهلوی، رنج و محنت بسیاری را متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز … کوشا بود.» ريیس‌جمهور: «روح بزرگمرد انقلاب و سیاست، مظهر صبر و استقامت، به آسمان عروج کرد.» صادق زیباکلام: کمتر چهره سیاسی را در انقلاب می‌توانیم پیدا کنیم که همچون هاشمی رفسنجانی در مقابل تندروی‌ها صبورانه ایستادگی کرده و همواره برای انقلاب تلاش کرد. آيت‌الله خامنه‌ای: اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد. پيک‌ هاشمی: او [هاشمی] سرانجام در جریان انتخابات ۸۸ که به کودتای بیت رهبری و در حقیقت «حجتیه» لانه کرده در این بیت علیه نتیجه واقعی آن انتخابات انجامید آخرین خطبه خود در نماز جمعه تهران را خواند و با کودتا و بگیر و ببندهای پس از آن که شامل حال بسیاری از کادرهای انقلابی دهه اول جمهوری اسلامی شده بود مخالفت کرد و صف خود را آشکارا از آقای خامنه ای جدا و به مردم وصل کرد.

 در سوگ هاشمی

روزنامه دنیای اقتصاد

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دعوت حق را لبیک گفت
در سوگ هاشمی

مقام معظم رهبری: با فقدان هاشمی، اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ای مشترک و چنین درازمدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ‌ساز به یاد داشته باشم.

دنیای اقتصاد: راوی «امیرکبیر» در سالگرد شهادت او، آسمانی شد؛ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی که دوستدارانش او را به نام سردار سازندگی می‌شناسند، 165 سال پس از میرزا تقی‌خان امیرکبیر که دل در گرو پیشرفت ایران داشت، مقارن با شب شهادت او، دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی عروج کرد تا 19 دی برای جمهوری اسلامی ایران یادآور روزهای تلخ 14 خرداد 68، هفتم تیر و هشتم شهریور 1360شود؛ زیرا یار دیرین امام راحل و رهبری به‌صورت ناگهانی با انقلاب و امت وداع کرد و ایران را در بهت فرو برد. آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی که 82 بار تقویم زندگی را ورق زده بود، عصر روز گذشته بر اثر سکته قلبی به امام راحل پیوست.

ساعت 18: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دچار ایست قلبی و به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شد. همزمان عملیات احیای قلبی نیز آغاز شد.

19 و 30 دقیقه: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پس از یک ساعت و نیم احیای قلبی، دار فانی را وداع گفت.

18 و 48 دقیقه: ابتدا «ایرنا» با اعلام خبری در کانال رسمی خود در تلگرام، از بستری شدن آیت‌الله در یکی از بیمارستان‌های تهران به‌دلیل سکته قلبی خبر داد؛ موضوعی که دقایقی بعد یعنی در گفت‌و‌گوی محمد هاشمی با ایسنا تایید شد. البته محمد هاشمی در این گفت‌و‌گو تاکید کرده بود که حال آیت‌الله رو به بهبود است.

19 و 15 دقیقه: اکثر سایت‌های خبری و کانال‌های فعال در فضای مجازی به نقل از حسین مرعشی، از وخامت حال رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر دادند.

19 و 34 دقیقه: خبر فوت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اعلام شد.

19 و 47 دقیقه: تنها دقایقی پس از اعلام خبر درگذشت آیت‌الله، حسن روحانی رئیس‌جمهوری نیز در بیمارستان شهدای تجریش بر سر پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حاضر شد و با فرمانده دفاع مقدس وداع کرد.

دقایقی بعد کانال‌های خبری از ازدحام مردم مقابل بیمارستان شهدای تجریش خبر دادند. شعار مردم مقابل بیمارستان شهدای تجریش: «عزا عزاست امروز؛ روز عزاست امروز، جمهوری اسلامی صاحب عزاست امروز»، «هاشمی هاشمی راهت ادامه دارد»

20 و 7 دقیقه: کانال‌های خبری اعلام کردند که نیروی انتظامی هر گونه ورود به بیمارستان شهدای تجریش راممنوع کردند حال آنکه لحظه به لحظه به جمعیت مقابل بیمارستان افزوده می‌شود.

20 و 18 دقیقه: معاون روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌و‌گو با ایرنا ضمن تایید خبر درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، به حضور رئیس‌جمهوری و وزرا و مسوولان در بیمارستان بر بالین آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره کرد و گفت: رئیس‌جمهوری و مسوولین این مصیبت را به محمدهاشمی برادر آیت‌الله و فرزندان ایشان تسلیت گفتند.

20 و 20 دقیقه: پیکر آیت‌الله هاشمی به بیمارستان جماران انتقال یافت.

20 و 21 دقیقه: کانال‌های خبری خبر دادند که رحلت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به تیتر یک خبرگزاری‌های جهان تبدل شد.

20 و 29 دقیقه: خبرگزاری فارس به نقل از حسین مرعشی اعلام کرد که مراسم تدفين پيكر آيت‌الله هاشمی رفسنجانی فردا سه‌شنبه ۲۱ دی برگزار می‌شود.

20 و 43 دقیقه: سایت خبری انتخاب اعلام کرد مهدی هاشمی فرزند آیت‌الله هاشمی لحظاتی پیش بر سر پیکر پدر حضور پیدا کرده بود و لحظاتی پیش با ماشین ناجا از بیمارستان خارج شد.

20 و 51 دقیقه: شبکه‌های تلویزیونی صدا وسیما در پی درگذشت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی روبان مشکی در سمت چپ تصاویر خود قرار دادند.

20 و 53 دقیقه: ایسنا اعلام کرد که با حضور مردم در اطراف بیمارستان شهدای تجریش وضعیت ترافیکی در محدوده خیابان ولیعصر و دکتر شریعتی سنگین شد.

20 و 56 دقیقه: مردم با شمع‌های روشن از بیمارستان شهدای تجریش به سمت مترو تجریش در حرکت هستند.

20 و 57 دقیقه: هشتگ آیت‌الله هاشمی ترند 3 دنیا شد.

21: ایرنا به نقل از حاجی میرزایی دبیر هیات دولت اعلام کرد که دولت هنوز در مورد تعطیلی، هیچ تصمیمی نگرفته و مردم تنها از طریق اطلاعیه‌های رسمی اخبار مربوط به تصمیمات دولت را دنبال کنند.

21 و 1 دقیقه: دروس مراجع تقلید و حوزه‌های علمیه فردا به مناسبت درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تعطیل اعلام شد.

21 و 9 دقیقه: سید حسن خمینی قم را به سمت تهران ترک کرد تا در حسینیه جماران و کنار پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی حضور یابد.

‏21 و 9 دقیقه: نیروهای امنیتی مقابل منزل آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در جماران حضور دارند و اجازه نزدیک شدن به خانه را نمی‌دهند.

21 و 12 دقیقه: خبر رحلت یار دیرین امام(ره) اکنون دومین ترند توییتر در سراسر دنیاست.

21 و 26 دقیقه: مقامات لشگری و کشوری در حسینیه جماران حضور پیدا کردند؛ حسن خمینی، جواد ظریف، محسن رضایی، محمدرضا عارف، محمدحسین مرعشی، علی‌عسگری هم‌اکنون در این حسینیه حضور دارند.

21 و 6 دقیقه: توئیت هفته‌نامه آلمانی اشپیگل: رئیس‌جمهوری سابق ایران درگذشت

21 و 37 دقیقه: همزمان با حضور مقامات لشگری و کشوری در حسینیه جماران درب‌های این حسینیه به روی مردم برای ادای احترام به مرحوم هاشمی رفسنجانی و خانواده وی باز شده است.

21 و 39 دقیقه: آماده‌باش تمامی نیروهای پلیس راهور پایتخت؛ ترافیک نیمه‌سنگین در طول خیابان ولی عصر(عج) از سر جام جم تا میدان تجریش

21 و 49 دقیقه: حضور آیت‌الله گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری در محل پیکر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی.

21 و 57 دقیقه: حضور علی‌اکبر صالحی، رضا صالحی امیری و عباس آخوندی و بیژن زنگنه در جماران.

22 و 8 دقیقه: جهان در شوک عروج آیت‌الله؛ هشتگ انگلیسی #rafsanjani هم‌اکنون ترند اول دنیاست و خبر رحلت هاشمی رفسنجانی در صدر اخبار تمام خبرگزاری‌های جهان است

22 و 30 دقیقه: خبر درگذشت آیت‌الله، خبر اول شبکه جهانی سی‌ان‌ان شد.

22 و 31 دقیقه: اطلاعیه هیات دولت: ۳ روز عزای عمومی؛ سه‌شنبه 21 دی ماه تعطیل رسمی.

22 و 34 دقیقه: تمام امتحانات دانشگاه‌ها امروز دوشنبه برگزار می‌شود.

22و35دقیقه: مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی سه‌شنبه 21 دی ماه در تهران برگزار می‌شود.

واکنش‌ها

توییت رئیس‌جمهور برای درگذشت آیت‌الله: «روح بزرگمرد انقلاب و سیاست، مظهر صبر و استقامت، به آسمان عروج کرد»

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

سیدحسن خمینی در واکنش اینستاگرامی به درگذشت آیت‌الله نوشت: «انا لله و انا الیه راجعون. تنها لطف الهی می‌تواند تسلی بخش روح و جان ما باشد. هاشمی زنده است، با ما خواهد ماند و در جان و روان ایران جریان خواهد داشت چراکه به فرموده امام، هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.»

پیام تسلیت دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی: «ضایعه درگذشت یار دیرین امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری مدظله‌العالی که تکیه‌گاه کم‌نظیری برای انقلاب اسلامی بودند، موجب تاثر و تالم شدید است. ایشان در کنار خدمات ارزشمند در طول سال‌های قبل و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، فرماندهی شجاع و مدبر و تصمیم‌گیری ارزشمند در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بودند و نقش محوری هاشمی در کسوت جانشینی فرمانده کل قوا در پیروزی‌های رزمندگان اسلام هرگز از یادها نخواهد رفت.

آیت‌الله احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت: «خبر رحلت آیت‌الله جناب آقای هاشمی رفسنجانی، مجاهد دوران نهضت اسلامی و یار دیرین حضرت امام خمینی (ره)، موجب تالم و تاثر گردید. آن سفر کرده، در دوران رژیم طاغوتی و وابسته پهلوی، رنج و محنت بسیاری را متحمل شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با قبول مسوولیت‌های مهم همچون ریاست مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری، ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و نیز مجلس خبرگان رهبری، کوشا بود.»

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت: «ارتحال ناگهانی و جانگداز حضرت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دانشمند بزرگ، عالم عالیقدر، مبارز نستوه و یار دیرین حضرت امام خمینی و رهبری معظم انقلاب که عمر پر برکت خود را در به ثمر نشاندن و بالندگی هرچه تمام‌تر انقلاب شکوهمند اسلامی ایران سپری کرد، مایه تاسف، تاثر و تالم عمیق اینجانب و کلیه همکارانم در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شد. این یار وفادار انقلاب و مردم، همواره و همیشه و در تمامی دوران‌های پر فراز و نشیب زندگی پر ثمرش و در مسوولیت‌های حساس و خطیر خود در هدایت مسیر توسعه و پیشرفت ایران و تعمیق انقلاب، تلاشی وافر داشتند و همواره با نگاهی ژرف و تیزبین که یکی از ویژگی‌های خاص آن فقید سعید بود، علاوه‌بر توجه و دقت نظر در تمامی عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی کشور در امر پیچیده و دشوار سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران نقشی بسزا و موثر برای عبور کشور از تنگناهای صعب العبور در مقاطع خاص داشتند. تاریخ معاصر ایران و جهان نقش و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را همواره به یاد خواهد داشت و بی‌شک مردم بزرگوار و فهیم ایران نیز قدردان تلاش‌های صادق آن بزرگمرد خواهند بود.»

کارل بیلت وزیرخارجه پیشین سوئد با تمجید از جایگاه و نقش آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سیاست ایران درگذشت ایشان را تسلیت گفت.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند از طرف یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر از هموطنانش عمیق‌ترین تسلیت‌ها را برای درگذشت هاشمی رفسنجانی به ملت ایران گفت.

صباح احمد جابر الصباح امیر کویت و جهاد اسلامی فلسطین، در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

اعضای شورای نگهبان در پیامی رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی یار دیرین امام و رهبری را تسلیت گفتند: « رحلت جناب آقای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، یار دیرین انقلاب اسلامی و پیوستن ایشان به مقتدای خویش حضرت امام خمینی (ره) موجب تاثر گردید. آقای هاشمی رفسنجانی از دوران جوانی با پیوستن به نهضت اسلامی امام خمینی (ره) راه مبارزه با رژیم طاغوت را در پیش گرفت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز خدمات شایانی در عرصه‌های مختلف داشت.»

آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری با صدور پیام تسلیتی ارتحال آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت: خبر درگذشت برادر گرامی و مبارز، مرحوم آيت‌الله هاشمی رفسنجانی رحمت‌الله علیه واصل گردیده و موجب اندوه و تاثر عمیق قلبی گشت. این انسان خدوم و مجاهد، از پیشگامان مبارزه و نهضت عظیم امام راحل و از جمله افراد برجسته انقلاب شکوهمند اسلامی به شمار می‌رفت که از عمق جان به ندای قائد عظیم‌الشأن امام راحل قدس‌الله نفسه الزکیه لبیک گفته و به حق در آن دوران سخت مبارزه با رژیم سفاک ستمشاهی در ایثار جان و مال دریغ نورزید و همواره در مسیر اعتلای کلمه طیبه انقلاب اسلامي قبل و بعد از پیروزی و در عصر قیادت آن یگانه دوران، گام برداشت و از جمله افراد مورد اعتماد ایشان بود که بار مسوولیت‌های سنگینی را در آن دوران به شایستگی بدوش کشید.

پیام تسلیت آیت‌الله صانعی درپی درگذشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: «رحلت عالم ربانی، یار و همراه دیرین امام امت (سلام‌الله علیه) و رفیق صادق و قدیمی‌ام، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را به محضر ولی عصر (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف)، ملت بزرگوار ایران، علما و حوزه‌های علمیه و همه وابستگان سببی و نسبی مخصوصاً همسر مکرمه و فرزندان گرامی‌شان تسلیت می‌گویم. بی‌شک فقدان این مبارز خستگی‌ناپذیر و ذخیره انقلاب ثلمه‌ای جبران‌ناپذیر در مسیر حق‌طلبی، عدالت‌خواهی، حرکت به سوی مردم‌سالاری حقیقی و تحقق آرمان‌های انقلاب می‌باشد. از خداوند متعال برای آن مرحوم علو درجات و حشر با اولیائش و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواستارم.»

پیام تسلیت زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهور: آیت‌الله هاشمی رفسنجانی هیچ‌گاه پیمانش با مردم برای آبادانی مملکت را فراموش نکرد.

گری لوییس نماینده سازمان ملل متحد در ایران درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از طرف تمام کارکنان این سازمان تسلیت گفت.

سید احمد خاتمی: مراسم تشییع آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نماد وحدت مردم ایران خواهد بود.

غلامعلی حداد عادل: نام آیت‌الله هاشمی با انقلاب همراه بوده و هرجا صحبت از انقلاب بود نام ایشان نیز شنیده می‌شد.

خالد بن احمد وزیر خارجه بحرین در پیامی درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفت.

محمدمهدی زاهدی، رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس: از ویژگی‌های بارز آیت‌الله هاشمی رفسنجانی وفاداریشان به مقام معظم رهبری بود

هادی خامنه‌ای: دبیرکل مجمع نیروهای خط امام گفت: هیچ کس نیست که به جایگاه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی واقف نباشد، ایشان همواره سند معتبری برای انقلاب اسلامی بودند.

محمدکاظم انبارلویی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه: ملت ما در تکریم شخصیت آیت‌الله رفسنجانی کم نخواهد گذاشت.

صادق زیباکلام استاد دانشگاه تهران: کمتر چهره سیاسی را در انقلاب می‌توانیم پیدا کنیم که همچون هاشمی رفسنجانی در مقابل تندروی‌ها صبورانه ایستادگی کرده و همواره برای انقلاب تلاش کرد.

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب به‌مناسبت درگذشت حجت الاسلام رفسنجانی

پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای: رهبر انقلاب اسلامی در پیامی ارتحال حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی را تسلیت گفتند.

متن این پیام به شرح زیر است:

انّا لله و انّا الیه راجعون

با دریغ و تاسف خبر درگذشت ناگهانی رفیق دیرین و همسنگر و همگام دوران مبارزات نهضت اسلامی و همکار نزدیک سال‌های متمادی در عهد جمهوری اسلامی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای شیخ اکبر هاشمی رفسنجانی را دریافت کردم. فقدان همرزم و همگامی که سابقه همکاری و آغاز همدلی و همکاری با وی به پنجاه و نه سال تمام می‌رسد، سخت و جانکاه است. چه دشواریها و تنگناها که در این ده‌ها سال بر ما گذشت و چه همفکری‌ها و همدلی‌ها که در برهه‌های زیادی ما را با یکدیگر در راهی مشترک به تلاش و تحمل و خطرپذیری کشانید. هوش وافر و صمیمیت کم‌نظیر او در آن سال‌ها، تکیه‌گاه مطمئنی برای همه کسانی که با وی همکار بودند به‌ویژه برای اینجانب به‌شمار می‌آید. اختلاف نظرها و اجتهادهای متفاوت در برهه‌هایی از این دوران طولانی هرگز نتوانست پیوند رفاقتی را که سرآغاز آن در بین‌الحرمین کربلای معلّی بود به کلی بگسلد و وسوسه خناسانی که در سال‌های اخیر با شدت و جدیت در پی بهره‌برداری از این تفاوت‌های نظری بودند، نتوانست در محبت شخصی عمیق او نسبت به این حقیر خلل وارد آورد. او نمونه کم‌نظیری از نسل اول مبارزان ضد ستم شاهی و از رنج دیدگان این راه پر خطر و پر افتخار بود. سال‌ها زندان و تحمل شکنجه‌های ساواک و مقاومت در برابر این همه و آن گاه مسوولیت‌های خطیر در دفاع مقدس و ریاست مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و… برگ‌های درخشان زندگی پر فراز و نشیب این مبارز قدیمی است. با فقدان هاشمی اینجانب هیچ شخصیت دیگری را نمی‌شناسم که تجربه‌ای مشترک و چنین دراز مدت را با او در نشیب و فرازهای این دوران تاریخ ساز به یاد داشته باشم. اکنون این مبارز کهنسال در محضر محاسبه الهی با پرونده‌ای مشحون از تلاش و فعالیت گوناگون قرار دارد و این سرنوشت همه ما مسوولان جمهوری اسلامی است. غفران و رحمت و عفو الهی را برای وی از صمیم قلب تمنا می‌کنم و به همسر گرامی و فرزندان و برادران و دیگر بازماندگان ایشان تسلیت عرض می‌کنم.

غفرالله لنا و له

سیدعلی خامنه‌ای

۱۹ دی‌ماه ۱۳۹۵

 rafsanjani-va-ghazaye-lazyzbachehaye-gorosneh-2

از دیشب، سایه هاشمی بر شانه کسی سنگینی نمیکند

پیک نت
۲۰ دی

اگر نبود صبر، تحمل، زیرکی سیاسی و خونسردی هاشمی در ۱۰ سالی که ۸ سال آن همراه بود با ریاست جمهوری احمدی نژاد، ای بسا او نیز سرنوشت آیت الله منتظری را پیدا کرده بود. هاشمی در سالهای حیات آیت الله خمینی، مجلس خبرگان انتخاب جانشین رهبری و دوران ریاست جمهوری اش مرتکب اشتباهات بزرگی شد اما بتدریج و گام به گام از آن اشتباهات فاصله گرفت. او سرانجام در جریان انتخابات ۸۸ که به کودتای بیت رهبری و در حقیقت «حجتیه» لانه کرده در این بیت علیه نتیجه واقعی آن انتخابات انجامید آخرین خطبه خود در نماز جمعه تهران را خواند و با کودتا و بگیر و ببندهای پس از آن که شامل حال بسیاری از کادرهای انقلابی دهه اول جمهوری اسلامی شده بود مخالفت کرد و صف خود را آشکارا از آقای خامنه ای جدا و به مردم وصل کرد. مخالفت مستند به آمار و ارقام و حتی هشدارهای آرام و بی هیاهوی او درباره نتایج عملکرد احمدی نژاد و باند همراه او در آن ۸ سال فاجعه بار از برگ های درخشان زندگی سیاسی اوست. هاشمی اگر ۱۵ سال پیش در گذشته بود، هرگز در گذشتش چنین بازتاب و واکنش توام با تاثر را در جامعه نداشت.

….

***
هاشمی رفسنجانی: با هم که بررسی کردیم، دیدیم رأی تفکرات ما در مجموعه داوطلب‌ها زیاد نیست و افق خیلی روشن نبود؛ بنابراين من هم تصمیم گرفتم بیایم، وقتی من آمدم، آقای روحانی گفت که دو نفر نباشیم و او انصراف بدهد، به ایشان گفتم: فعلا هر دو هستیم تا ببینیم چه می‌شود! پيک هاشمی: این نگرانی عمومی باز می‌گردد به نگرانی از سرنوشت مملکت و انتخاباتی که در پیش است. این زمزمه که با نبودن هاشمی شاید آقای خامنه‌ای بی واهمه از تقویت موقعیت حکومتی و مردمی هاشمی از ادامه دولت روحانی حمایت کند در این جمله کوتاه اما سیاسی و دقیق که شب گذشته وسیعا توئیت شده بود و منعکس، باشد: «دیگه سایه هاشمی بر دوش کسی سنگینی نمی‌کنه»

rafsanjanicartoon

                                       هاشمی: به نظر می‌رسد آقای روحانی ماندنی است

                                                                  سايت هاشمی رفسنجانی
اطمینان خاطر هاشمی از تداوم دولت اعتدال در انتخابات ۹۶
کسی نیست که بتواند مقابل روحانی بایستد
در مقابل آقای روحانی کسی نیست، شما در بین اصولگراها و تندروها کسی را نمی‌بینید که بتواند در مقابل آقای روحانی بایستد، حتی اگر همه جمع شوند، باز در اقلیت هستند؛ یعنی همه اینها که یک مجموعه هستند، اقلیت‌اند. این قضیه را اشخاص وارد می‌فهمند، به‌علاوه الان انتشار اخبار و اطلاع‌رسانی آن‌قدر وسیع و زیاد است و آن‌قدر در دنیا تریبون وجود دارد که مردم می‌توانند استفاده و همه شرایط را ارزیابی کنند

آیت الله هاشمی رفسنجانی در حاشیه مصاحبه اقتصادی با روزنامه شرق به دو سوال مهم درباره انتخابات ریاست جمهوری سال 96 پاسخ داد و تاکید کرد: گاهی بعضی از جوانان مناطق دوردست کشور که به دیدارم می‌آیند، چنان با مسائل آشنا هستند و تحلیل می‌کنند و حرف می‌زنند که انسان احساس غرور می‌کند. این‌گونه نیست که مخالفان روحانی بتوانند با شعارها فریب‌کاری کنند. به نظر من ایشان کاملا شانس پیروزی دارد و هم خودش مصمم است که بیاید و هم ما حمایت می‌کنیم، به نظر می‌رسد آقای روحانی ماندنی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، متن این پرسش و پاسخ بدین شرح است:
الان یک تصور عمومی در جامعه وجود دارد که انتخابات آمریکا بر مسائل داخلی ایران اثر دارد. با انتخاب رئیس‌جمهوري جدید آمریکا فکر می‌کنند تغییراتی در وضعیت دولت ایران به وجود مي‌آيد و کار برای آنها سخت‌تر می‌شود یا اگر دموکرات‌ها روی کار می‌آمدند، برای سیاست ایران بهتر بود؟ البته این تصور عمومی، خیلی جدی نیست. خوب است به مصوبه جدید تمدید تحریم‌ها هم اشاره بفرمایید.
این‌گونه که استنباط می‌کنیم و آقای ظریف و آقای صالحی هم می‌گویند، تأثیرش روانی است، چیز تازه‌ای اتفاق نمي‌‌افتد. تمدید آن در اختیار دولت آمریکا نبود، ١٠ساله تمدید شده بود و امسال بنا بود تمام شود که دو دوره ١٠ساله آن تمام می‌شد. در اختیار کنگره بود، کنگره هم از اول با برجام مخالف بود. نکته مهم این است که آیا این کار ملغی‌الاثر است؟ البته این ملغی‌الاثر در برجام آمده؛ یعنی جزء وظایف رئیس‌جمهور است، زيرا در قانون آنها همین است و می‌تواند اثر اینها را ملغی کند، اگر بخواهند به برجام عمل کنند، این‌گونه است. باید دید که ترامپ چه کار می‌کند، روی ترامپ با حرف‌هایی که تاکنون زده، نمی‌توان حساب کرد. او هر لحظه مطلب تازه‌ای می‌گوید و بعد دوستانش نصیحتش می‌کنند و مطلب دیگری می‌گوید. چون خیلی در کار سیاست نبوده و بیشتر در تجارت بوده است. خودم هنوز نمی‌توانم قضاوتی بکنم که چه کار خواهد کرد. او را نمی‌شناختم؛ اما معلوم است که الان کنگره با ما نیست و این روشن است، چون بدون مخالف و فقط با یک مخالف در دو مجلس، این را تمدید کردند. البته خودشان توجیهاتی می‌کنند و من نمی‌دانم که آن توجیهات واقعی است یا نه؟

اگر حرف‌ها آن‌‌گونه باشد، نمی‌توان درباره این مسئله پیش‌بینی کرد و باید کمی صبر کنیم. البته در اینجا یک‌دفعه حرکت‌های خیلی تندی شروع شد که شاید درست بود، چون لازم بود در مقابل آنها حرکتی بکنند. باید ببینیم چه می‌شود. اما برای آنها بدون هزینه و آسان نیست، آنها می‌دانند که نمی‌توانند یک‌طرفه برجام را لغو کنند و ایران را در منطقه نادیده بگیرند. ایران جایی است که وقتی انقلاب شد، آن زنجیره‌ای که از غرب تا شرق دور شوروی کشیده بودند و شوروی از همه‌جا محاصره بود، شکست؛ یعنی با انقلاب ایران، دندانه‌های اصلی آن زنجیر شکست. شوروی می‌توانست از طریق ایران وارد آب‌های آزاد و گرم در جنوب شود و کار کند. به نظرم اهمیت ایران، هم از لحاظ جغرافیایی هم از لحاظ معادن، هم موقعیت خاص و خیلی چیزهای دیگر برای آنها روشن است و باید ایران را در سیاست‌ها در نظر بگیرند و نمی‌توان نادیده گرفت.

 آقای روحانی به احتمال زیاد رئیس‌جمهور دوره بعدی هستند؛ اما پیش‌بینی‌ها و نگرانی‌هایی هم وجود دارد، نگرانی‌هایی که بیشتر در مطبوعات مطرح می‌شود یا صاحب‌نظران سیاسی می‌گویند، دال بر این است که امکان دارد به ایشان سفارش شود که نیایند یا احتمال می‌دهند در تأیید صلاحیت دچار مشکل شوند. به نظرم اینها خیلی دور از ذهن است. می‌خواستم ابتدا نظر حضرت‌عالی را بدانم؛ اما مهم‌ترین مسئله این است که شما در انتخابات دیدید که در لحظه آخر چهره‌های ناشناسی می‌آیند و همان‌طوری که حضرت‌عالی تأکید کردید قشری از مردم وجود دارند که راضی نیستند، آیا این نگرانی وجود دارد که چهره به‌اصطلاح ناشناخته‌ای بیاید و دوباره بتواند افکار و انتقادهایی را که وجود دارد، مديريت کند و آقای روحانی را در انتخابات دچار مشکل کند؟
نظر من این‌گونه نیست؛ اولا خود آقای روحانی مصمم است که بیاید. به‌تازگی با ایشان صحبت کردم. به‌هرحال ایشان در دور اول هم به عنوان وظیفه آمدند و حتی آن‌موقع که آمدند، وضعی نبود که آدم خودش را پیش‌قدم کند. همه ما از ایشان خواستیم و ایشان قبول کردند و آمدند. با هم که بررسی کردیم، دیدیم رأی تفکرات ما در مجموعه داوطلب‌ها زیاد نیست و افق خیلی روشن نبود؛ بنابراين من هم تصمیم گرفتم بیایم، وقتی من آمدم، آقای روحانی گفت که دو نفر نباشیم و او انصراف بدهد، به ایشان گفتم: فعلا هر دو هستیم تا ببینیم چه می‌شود! اگر لازم شد، یک نفر کنار می‌رود. آمدن من هم وظیفه بود؛ با خودم فکر کردم اگر الان نیایم، پس چه زمانی باید خدمت کنم؟ آمدم و دیدید که یک‌دفعه موجی آمد و همه ایران را گرفت و حالت خیلی بشاشی بین مردم پیدا شد و همه امیدوار شدند. افراد جناح مقابل هم ترسیدند و چون ترسیدند، فشار آوردند که من را رد صلاحیت کنند تا مسئله به قول خودشان حل شود. پس از آن، چون هدف ما نجات کشور از آن وضع بود، من و آقای خاتمی و بعضی از دوستان به حمایت آقای روحانی رفتیم و مجموعه علل دست‌به‌دست هم داد که مردم هم آمدند و ایشان انتخاب شد. در این سال‌ها هم نشان داده که چه شخصیت کارآمدی دارد و با مجموعه شرایط جهانی و اعتباری که پیدا کرده و منطق درستی که دارد و راه درستی هم برای اداره کشور در پیش گرفته، برای مردم بیشتر شناخته شد؛ در مجموع به نظرم خوب پیش رفته است. گفتم که شاید بعضی از آرا را نداشته باشد؛ اما این شرایط، آرای ایشان را اضافه مي‌کند.

نکته بعدی این است که در مقابل آقای روحانی کسی نیست، شما در بین اصولگراها و تندروها کسی را نمی‌بینید که بتواند در مقابل آقای روحانی بایستد، حتی اگر همه جمع شوند، باز در اقلیت هستند؛ یعنی همه اینها که یک مجموعه هستند، اقلیت‌اند. این قضیه را اشخاص وارد می‌فهمند، به‌علاوه الان انتشار اخبار و اطلاع‌رسانی آن‌قدر وسیع و زیاد است و آن‌قدر در دنیا تریبون وجود دارد که مردم می‌توانند استفاده و همه شرایط را ارزیابی کنند.

گاهی بعضی از جوانان مناطق دوردست کشور که به دیدارم می‌آیند، چنان با مسائل آشنا هستند و تحلیل می‌کنند و حرف می‌زنند که انسان احساس غرور می‌کند. این‌گونه نیست که مخالفان ایشان بتوانند با شعارها فریب‌کاری کنند. به نظر من ایشان کاملا شانس پیروزی دارد و هم خودش مصمم است که بیاید و هم ما حمایت می‌کنیم. احتمال رد صلاحیت آقای روحانی هم بعید است. خود آنها هم یک مقدار روشن‌تر شده‌اند. به نظرم این اتفاقات نمی‌افتد. سیاست‌های کلی انتخابات هم که به‌تازگي منتشر شد، دست هرکس را که بخواهد قانون را نادیده بگیرد، می‌بندد. به نظر می‌رسد آقای روحانی ماندنی است.

برگرفته از تارنگاشت عدالت

  ***

از دیشب، سایه هاشمی بر شانه کسی سنگینی نمیکند

                                                                                      پیک نت
                                                                                 ۲۰ دی
 

درگذشت ناگهانی هاشمی رفسنجانی – بر اثر ایست قلبی- چهارمین درگذشتی بود که در سالهای پس از انقلاب 57 تاکنون بازتاب وسیع در جامعه پیدا کرد. درگذشت ناگهانی آیت الله طالقانی، درگذشت آیت الله خمینی، درگذشت آیت الله منتظری و اکنون درگذشت هاشمی رفسنجانی. اگر حکومت مانند مراسم تدفین آیت الله منتظری بر سر راه مردم سنگ نیاندازد و اجازه حضور به مردم در مراسم تشییع و تدفین هاشمی را بدهد، آن ارزیابی بالا در عمل ثابت خواهد شد. این مراسم قرار است سه شنبه برگزار شود و هر نوع مانع تراشی برای شرکت مردم در آن، ادامه همان ممنوعیت ها و محرومیت هائی است که در ۱۰ سال اخیر هاشمی با آن روبرو بود و بر سر هر پیچ تحولات اصلاحی ایران، شدید تر و آشکارتر!

اگر نبود صبر، تحمل، زیرکی سیاسی و خونسردی هاشمی در ۱۰ سالی که ۸ سال آن همراه بود با ریاست جمهوری احمدی نژاد، ای بسا او نیز سرنوشت آیت الله منتظری را پیدا کرده بود. هاشمی در سالهای حیات آیت الله خمینی، مجلس خبرگان انتخاب جانشین رهبری و دوران ریاست جمهوری اش مرتکب اشتباهات بزرگی شد اما بتدریج و گام به گام از آن اشتباهات فاصله گرفت. او سرانجام در جریان انتخابات ۸۸ که به کودتای بیت رهبری و در حقیقت «حجتیه» لانه کرده در این بیت علیه نتیجه واقعی آن انتخابات انجامید آخرین خطبه خود در نماز جمعه تهران را خواند و با کودتا و بگیر و ببندهای پس از آن که شامل حال بسیاری از کادرهای انقلابی دهه اول جمهوری اسلامی شده بود مخالفت کرد و صف خود را آشکارا از آقای خامنه ای جدا و به مردم وصل کرد. مخالفت مستند به آمار و ارقام و حتی هشدارهای آرام و بی هیاهوی او درباره نتایج عملکرد احمدی نژاد و باند همراه او در آن ۸ سال فاجعه بار از برگ های درخشان زندگی سیاسی اوست. هاشمی اگر ۱۵ سال پیش در گذشته بود، هرگز در گذشتش چنین بازتاب و واکنش توام با تاثر را در جامعه نداشت.

سئوال بسیاری از کسانی که شب گذشته در مقابل بیمارستان تجریش (هاشمی پس از ایست قلبی به آنجا منتقل شده بود) جمع شده بودند و بسیاری از کسانی که خود را به حسینیه جماران رسانده بودند درباره ادامه اصلاحات و دوران پس از هاشمی و بویژه انتخابات ۹۶ و نبودن هاشمی در صحنه بود و درباره آن گزینه سازی می کردند. این نگرانی عمومی باز می گردد به نگرانی از سرنوشت مملکت و انتخاباتی که در پیش است. این زمزمه که با نبودن هاشمی شاید آقای خامنه ای بی واهمه از تقویت موقعیت حکومتی و مردمی هاشمی از ادامه دولت روحانی حمایت کند در این جمله کوتاه اما سیاسی و دقیق که شب گذشته وسیعا توئیت شده بود و منعکس، باشد:

«دیگه سایه هاشمی بر دوش کسی سنگینی نمی‌کنه»

برگرفته از تارنگاشت عدالت
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 12 ژانویه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: