اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مقالات مختلف درباره اوومورالس، رئیس جمهور بولیوی

دریافتی:

bolivia-moralesمقالات مختلف درباره اوومورالس، رئیس جمهور بولیوی

evo_morales-che-pic-behind 

تعهد مورالس به مبارزه برای جهان بدون متجاوز

رییس‌جمهور بولیوی روز یک‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل گفت که کشور او صدای مردم خواهد بود و برای کره زمین عاری از «متجاوز» یا مردم «مورد تجاوز قرارگرفته» مبارزه خواهد کرد. او هم‌چنین در توئیتر پیام امید بولیواری را منتشر کرد و نوشت که «جهان باید برای تضمین حقوق مردم به توسعه، و به مارزه با سرمایه‌داری که می‌خواهد همه چیز را کالایی کند، مشترکاً کار کند.» دنیس راسیکت کمیسر عالی سازمان ملل برای حقوق بشر روز چهارشنبه به تلاش‌های دولت بولیوی برای رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه اذعان نمود و ادعاهای مکرر ایالات متحده را علیه کشور سوسیالیستی رد کرد. راسیکت گفت بولیوی از معدود کشورهایی است که همه ابزارهای بین‌المللی نظام جهانی حقوق بشر و پروتکل‌های داوطلبانه آن‌را تصویب کرده است.
 evo_morales_yello

 
منبع: تله‌سور
تارنگاشت عدالت
اوو مورالس رییس‌جمهور بولیوی نخستین سخنرانی خود را پس از آن‌که کشور عضو غیردايم شورای امنیت سازمان ملل شد، ایراد کرد.رییس‌جمهور بولیوی روز یک‌شنبه در شورای امنیت سازمان ملل گفت که کشور او صدای مردم خواهد بود و برای کره زمین عاری از «متجاوز» یا مردم «مورد تجاوز قرارگرفته» مبارزه خواهد کرد.
بولیوی برای سومین بار عضو غیردايم شورای امنیت سازمان ملل شد، بولیوی در گذشته از ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۵ و از ۱۹۷۸ تا ۱۹۷۹ عضو شورای امنیت سازمان ملل بود.
او هم‌چنین در توئیتر پیام امید بولیواری را منتشر کرد و نوشت که «جهان باید برای تضمین حقوق مردم به توسعه، و به مارزه با سرمایه‌داری که می‌خواهد همه چیز را کالایی کند، مشترکاً کار کند.»

بولیوی در کنار اتیوپی، ایتالیا، قزاقستان و سوئد برای دو سال عضو  غیردايم شورای امنیت شد.

***

سازمان ملل عملکرد بولیوی و اوو مورالس را در عرصه حقوق بشر ستود

                                                                                   تله‌سور
                                                                        ۷ دسامبر ۲۰۱۶
سازمان ملل دولت اوو مورالس را به خاطر گشودن تحقیقات درباره جرايم مرتکب شده در سال‌های دیکتاتوری ستود.دنیس راسیکت کمیسر عالی سازمان ملل برای حقوق بشر روز چهارشنبه به تلاش‌های دولت بولیوی برای رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه اذعان نمود و ادعاهای مکرر ایالات متحده را علیه کشور سوسیالیستی رد کرد.

راسیکت گفت بولیوی از معدود کشورهایی است که همه ابزارهای بین‌المللی نظام جهانی حقوق بشر و پروتکل‌های داوطلبانه آن‌را تصویب کرده است.

به گفته کمیسر عالی، پیش از شروع ریاست‌جمهوری اوو مورالس در سال ۲۰۰۶، کشور عملکرد بدی در عرصه حقوق بشر داشت.

وی هم‌چنین نتیجه کار گروه متشکل از وزیر دادگستری، دفتر دادستان کل  و وزیر امور خارجه را برای ایجاد یک نظام کثیرالملله جهت نظارت آمار و توصیه‌ درباره حقوق بشر ستود.

وی گفت: «این تعهد بزرگ دولت را به حفاظت و ارتقای حقوق بشر، و جایگاه بین‌المللی دولت را در این عرصه نشان می‌دهد.»

دیوید چاکهوانکا وزير امور خارجه گفت که همه مردم به نظام کثیرالملله نظارت، و آمار و توصیه دسترسی دارند.

وی افزود ما به طور منظم توصیه دریافت کرده ایم و همه این موضوعات باید شفاف و برای جمعیت قابل دسترس باشند. شهروندان اغلب نمی‌دانند چگونه از حقوق خود دفاع کنند و این یک ابزار مناسب است.

https://mejalehhafteh.com/2017/01/07

***

مورالس از قدرت دست بردارنیست!
«چپ» و معضل چسبندگی به قدرت

نگارش:تقی روزبه
 اوومورالس رئیس جمهوربولیوی حاضرنیست از جادوی قدرت دست بردارد!
وسوسه تداوم قدرت و داشتن ریاست مادام العمر و حتی در مواردی خاندانی کردن نظام جمهوری پدیده چندان نادری نیست.گوئی در نزدچپ معطوف به قدرت مدعیان سوسیالیسم دولتی یک اپیدمی فراگیراست. قدرت، اکسیری است جادوئی که با آن همه کارمی تون کرد و بدتر از آن تن پوشی است که تنها بر قامت رهبران یکه و برگزیده برازنده است.
متن کامل را درلینک ذیل جستجوکنید
http://www.azadi-b.com/G/2016/ 12/post_154.html
———————-
اوو مورالس کیست که آقای تقی روزبه ازدستِ اوبه خشم آمده است؟
   https://i1.wp.com/static.euronews.com/articles/352709/684x384_352709.jpg
http://static.euronews.com/art icles/352709/684x384_352709.jp g
http://shahrvand.com/wp-conten t/uploads/2014/12/Taghi-Roozbe h.jpg
 مورالس در انتخابات ریاست جمهوری درسال ۲۰۰۵،روی کار آمد.

رفتارمورالس با دیگر رئیس جمهوران پیشین درآمریکای لاتین متفاوت بود.برای مثال وی در ۲۸ ژانویه ۲۰۰۶،حقوق خود را تا ۵۷ ٪ کاهش داد وبه ۱٫۸۷۵۵ دلار در هر ماه رساند.
img/daneshnameh_up/4/40/BOLILOC.jpg

http://www.aljazeera.com/mrite ms/imagecache/mbdmegaxxlarge/m ritems/Images/2016/12/18/0750f cbc3df34341bf71e0ff8c860b64_9. jpg
طبق آمار ارائه شده از سوی سازمان «یونسکو» کوبا و ونزوئلا در سال 2005، بولیوی در سال 2008 و نیکاراگوئه در سال 2009 به لیست کشورهایی پیوستند که بی‌سوادی آن‌ها به طور کامل ریشه کن شده است.
http://af.farsnews.com/world/n ews/13940816000525

به نقل از خبرگزاری «آمریکای لاتین»، «اوو مورالس» رییس جمهور بولیوی به وعده انتخاباتی اش جامه عمل پوشاند و در مراسمی تاریخی پایان بیسوادی را در این کشور اعلام کرد.
سازمان علمی فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد‌(یونسكو) با تایید اظهارات رییس جمهور بولیوی، ریشه كنی بیسوادی در این كشور را ظرف سه سال یك ركورد در سطح جهان عنوان كرده است.
این پیروزی بزرگ پس از ۳۳ ماه تلاش و مبارزه «اوو مورالس» رییس جمهور بولیوی، رهبران منطقه ای و سازمان ها و موسسات مستقل نظیر یونسکو به دست آمد.»بنیتو آیما» هماهنگ کننده امور ملی بولیوی اعلام کرد: سپاسگزاری و قدرشناسی مردم بولیوی بهترین و ارزشمندترین تقدیر برای کسانی است که مراحل دستیابی به این امر را میسر کرده اند.
http://www.aftabir.com/news/vi ew/2008/dec/24/c1c1230122390_p olitics_world_bolivia.php/%D8% AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D9%85%D9 %88%D8%B1%D8%A7%D9%84%D8%B3-%D 8%A8%DB%8C%D8%B3%D9%88%D8%A7%D 8%AF%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AF %D8%B1-%D8%A8%D9%88%D9%84%DB%8 C%D9%88%DB%8C-%D8%B1%DB%8C%D8% B4%D9%87-%DA%A9%D9%86-%DA%A9%D 8%B1%D8%AF
اعطای خدمات آموزشی رایگان به دانش‌آموزان دربولیوی
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در آمریکای لاتین، «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی رایانه‌هایی را به طور رایگان به 100 هزار دانش آموز این کشور در مدارس دولتی سطح متوسطه در شهر «تاریجا» در جنوب بولیوی ارائه می‌کند.

رئیس جمهور بولیوی جهت توزیع لپ‌تاپ‌های «کیپوس» مونتاژ شده در بولیوی به منظور بالا بردن سطح علمی دانش‌آموزان از همکاری مقامات این کشور بهره جسته است.
لپ‌تاپ‌های «کیپوس» به وسایل ارتباطی معلمان به منظور تعامل مستقیم با آن‌ها، دسترسی به 2 هزار جلد کتاب با موضوعات مختلف، یک جستجوگر برای انجام پژوهش‌ها و تحقیقات، یک برنامه جهت مطالعه بر روی موضوعات و مفاهیم علمی و سایر برنامه‌های کاربردی وصل می‌شود.
به گزارش فارس، «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی یکی از وعده‌های انتخاباتی خود پس از انتخاب مجدد در دوره ریاست جمهوری 2015-2020 را ایجاد تحولات قابل توجهی در زمینه آموزش و پرورش از قبیل ساخت مدارس جدید، گسترش برنامه‌های تحصیلی و افزودن موضوعات جدید به برنامه‌های درسی اعلام کرده است.

مبارزه با فقرو گسترشِ عدالت درکشور
در زمان ریاست جمهوری «اوو مورالس» نفت و گاز بولیوی ملی شد و با توجه به افزایش درآمدهای دولتی شرایط اقتصادی در سراسر این کشور بهبود یافته و فقر به طور قابل توجهی کاهش یافت؛ مورالس قصد دارد در صورت انتخاب مجدد به عنوان رئیس جمهور در طول 5 سال آینده نیز همین روند پیشرفت را ادامه دهد.
مورالس همچنین در نظر دارد فقر شدید را در بولیوی 9 درصد کاهش دهد و نیز احداث 100 هزار مسکن جدید، پایان واردات گاز، ساخت 4 بیمارستان تخصصی، بهبود دسترسی به آب آشامیدنی به میزان 90 درصد در مناطق روستایی و بهترشدن سیستم فاضلاب‌های کشور را در دستور کار خود دارد.
4 بیمارستان‌های تخصصی بر روی تشخیص و درمان بیماری‌های قلب و عروق، مغز و اعصاب و نفرولوژی، آنکولوژی و گوارش تمرکز می‌کنند.
برنامه های «مورالس» همچنین شامل ساخت 40 بیمارستان عمومی در کشور بولیوی است.
http://www.farsnews.com/newste xt.php?nn=13930523000361
انتخابات بولیوی روند قانونی خود را طی می‌کند
«ویلما والسکو» رئیس دیوان عالی انتخابات بولیوی در این خصوص اعلام کرد که تا‌کنون صحت عملکرد دیوان عالی به همگان اثبات شده می‌باشد چرا که این ستاد همیشه بر طبق قانون عمل کرده است.

«اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی نیز نسبت به این تصمیم ادای احترام کرده و تصریح کرد: ما قطعا تمامی قوانین صادر شده از سوی دیوان را اجرا کرده و محور اقدامات خود قرار می‌دهیم.http://www.farsnews.co m/newstext.php?nn=139306020013 04
«کارلوس ویلگاس» رئیس شرکت نفت ملی  بولیوی از گسترش ظرفیت تولید نفت و گاز داخلی این کشور خبر داد.
دولت بولیوی اواخر سال به منظور افزایش بیشتر تولیدات گاز طبیعی دومین پالایشگاه جدا کننده گاز طبیعی مایع در این کشور را راه‌اندازی می‌کند که این اقدام بولیوی را تبدیل به سومین کشور دارای هیدروکربن‌های مختلط در جنوب آمریکا می‌کند.
این پالایشگاه جدید جدا کننده گاز طبیعی مایع در شهر «یاکوئیبا» در مرز آرژانتین در ایالت «تاریجا» قرار گرفته و انتظار می‌رود روزانه 32 میلیون متر مکعب گاز طبیعی از آن استخراج شود.

«ویلگاس» ضمن تأکید بر اهمیت طرح‌های اجرا شده توسط «اوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی در زمینه ملی‌سازی صنعت نفت به انتقاد از سیاست‌های خصوصی‌سازی ارائه شده توسط «ساموئل دوریا مدینا» رقیب «مورالس» در انتخابات ریاست جمهوری آینده این کشور پرداخت و بیان کرد: سیاست‌های او به احتمال زیاد در افزایش واگذاری امتیازات انحصاری به شرکت‌های خصوصی در بخش انرژی است.
بولیوی دومین ذخائر بزرگ نفت آمریکای لاتین و بزرگ‌ترین ذخائر گاز این منطقه را در اختیار دارد؛ درآمدهای حاصل از بخش نفت و گاز برای توسعه این کشور و کاهش فقر هزینه می‌شود.http://www.farsnews.com /newstext.php?nn=1393052000120 7

رئیس‌جمهور بولیوی ضمن بی‌اهمیت جلوه دادن توصیه‌های آمریکا و اسرائیل در مورد نقض حقوق بشر در بولیوی، هر دو را فاقد ارزش‌های اخلاقی خوانده و اعلام کرد آن‌ها صلاحیت اظهار عقیده در این رابطه را ندارند«مورالس» در ادامه افزود که آمریکا و اسرائیل که خود از زمره جنایتکاران به شمار رفته و دارای پایگاه‌های نظامی متعدد هستند چگونه به خود اجازه توصیه به کشور دیگری را در این رابطه می‌دهند؟ آن‌ها باید ابتدا به جنایات خود علیه بشریت رسیدگی کنند.

«مورالس» در ادامه تأکید کرد که دولت آمریکا و اسرائیل باید در دادگاه لاهه نسبت به جنایاتشان که همگی ناقض حقوق تمام بشریت می‌باشد محاکمه شده و مورد مجازات قرار گیرند.

دولت بولیوی همچنین از سال 2009 نیز روابط دیپلماتیک خود را با رژیم غاصب صهیونیستی به دلیل جنایات این رژیم علیه مردم بی‌گناه غزه قطع کرده است.

http://www.farsnews.com/newste xt.php?nn=13930811000656

تکثیراز جهانگیر محبی  
ارسال به: اعضای گروه یاهو،گوگل،شخصیتهای سیاسیاجتماعیاقتصادیفرهنگی
هنری،سازمانها،احزاب،نشریات، را دیوها،تلویزیونها،انجمنهای 
زناندانشجویاندانش آموزانمعلمانروزنامه نگاران
وبلاگ نویساننویسندگان،تشکلهای کارگری
و سایت ها در داخل و خارج از کشور
 کارگر زندانی آزاد باید گردد
انترناسیونال است؛نجات انسانها
تلاش برای لغومجازات اعدام،بخشی ازمبارزه طبقاتی است
  خوشبختی انسان درمبارزه برای آزادی وعدالت اجتماعی است
 سرنگون باد نظام سرمایه داری به دست کارگران 
کارگران جهان،متحد شوید
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 8 ژانویه 2017 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: