اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

بیانبه حزب کمونیست (متحده) سوریه خطاب به احزاب کمونیستی و مترقی جهان: ردگلوب/ تارنگاشت عدالت، ایران، حلب چگونه آزاد شد؟: شرق، بیانیه سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در خصوص بحران سوریه: ایسنا، و روسیه و ترکیه: منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد : بی بی سی

همانطور که می‌دانید حزب ما همگام با نیروها و احزاب مترقی  و وطن‌پرست دیگر سوریه علیه یکی از وحشیانه‌ترین تجاوزات   امپریالیسم از جنگ جهانی دوم تاکنون مبارزه می‌کند، مبارزه‌ای علیه افراطی‌ترین، رادیکال‌ترین و قشری‌ترین جنبش‌های این قرن   که به نام جبهه النصره، داعش و یا القاعده در سطح بین‌المللی محکوم گردیده است. این مبارزه عملاً تجلی تقابل با پروژه‌های امپریالیستی برای سلطه برجهان بویژه برمنطقه که آن را «خاور میانه نوین» می‌نامند است.

syrian-cp-unified

 

بیانبه حزب کمونیست (متحده) سوریه

تارنگاشت عدالت 

منبع: ردگلوب

۱۸ دسامبر ۲۰۱۶

 

بیانبه حزب کمونیست (متحده) سوریه در مورد وضعیت جاری کشور


(خطاب به احزاب کمونیستی و مترقی جهان)

با درودهای گرم به رفقا،

رهبری حزب کمونیست (متحده) سوریه مایل است برخی از اطلاعات  در مورد روند اوضاع در سوریه را  در اختیار شما قرار دهد تا واقعیات را مطرح کند  و از شما خواستار کمک‌های بیشتری به خلق سوریه که علیه دشمن مشترک مبارزه می‌کند، گردد.

رفقای عزیز،

همانطور که می‌دانید حزب ما همگام با نیروها و احزاب مترقی  و وطن‌پرست دیگر سوریه علیه یکی از وحشیانه‌ترین تجاوزات   امپریالیسم از جنگ جهانی دوم تاکنون مبارزه می‌کند، مبارزه‌ای علیه افراطی‌ترین، رادیکال‌ترین و قشری‌ترین جنبش‌های این قرن   که به نام جبهه النصره، داعش و یا القاعده در سطح بین‌المللی محکوم گردیده است.

این مبارزه عملاً تجلی تقابل با پروژه‌های امپریالیستی برای سلطه برجهان بویژه برمنطقه که آن را «خاور میانه نوین» می‌نامند است.

تا این لحظه ده‌ها هزار نفر به قتل رسیده‌اند، صدها هزار نفر مجروح شده و هزاران خانواده مجبور به فرار به مناطق امن‌تر در منطقه و یا خارج از سوریه گشته‌اند. خسارات قابل سنجش نیست: هزاران کارگاه و کارخانه کوچک و متوسط ، همین‌طور تاسیسات صنعتی و عناصر زیرساختاری، مدارس، بیمارستان‌ها، اماکن باستانی و شهرهای قدیمی ویران گردیده است. نفت سوریه  و ثروت‌های دیگر خلق سوریه به تاراج می‌رود و از طریق ترکیه که رژیمش هم‌پیمان سازمان‌های تروریستی  است قاچاق می‌شود. هزینه این خسارات تقریباً ۲۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

خلق سوریه با این خشونت از همان ابتدا در سال ۲۰۱۱ همراه با دولت، ارتش و سازمان‌های مترقی سیاسی به مقابله پرداخت.

این تهدید از مرزهای سوریه فراتر می رود و به مناطق و کشورهای دیگر از جمله به کشورهای اروپائی مثل فرانسه و بلژیک سرایت کرده است. تروریسم اکنون یک پدیده بین‌المللی است و دستگاه دیپلماسی ایالات متحده آمریکا را باید یکی از اولین حامیان این پروژه تروریستی که توسط مزدوران خارجی به پیش برده می‌شود دانست. کارشناسان کشورهای غربی  و منابع مالی  رژیم‌های ارتجاعی عرب  بویژه عربستان سعودی  و قطر در کنار ترکیه بعنوان حامی و اسپانسور سازمان‌های تروریستی عمل می‌کنند.

در مبارزه علیه این وضعیت بغرنج و سخت سوریه مجبور شد از فدراسیون روسیه استمداد بطلبد. مسکو پشتیبانی‌های لازم را در مقابله با این خشونت بربرمنشانه از سوریه دریغ نداشت.

کمک‌های روسیه دولت‌های غربی و رژیم‌های ارتجاعی ترکیه، قطر و عربستان سعودی را سرگردان کرد، زیرا که این کمک‌ها تناسب قوا را در صحنه رزمی بطور رادیکال تغییر داد و به سوریه کمک کرد تا در طی ۶ سال گذشته استوار بماند.

سوریه به مبارزه خود برای دفاع از خلق و آزادی تمامی سرزمین سوری از شر تجاوزگران ادامه خواهد داد.

دولت سوریه جامعه بین‌المللی را در مورد دلایل حمایت فدراسیون روسیه آگاه کرد.

۱. این حمایت نتیجه درخواست دولت قانونی است.

۲. منشور سازمان ملل متحد و کلیه قطع‌نامه‌های بین‌المللی اجازه نمی‌دهد که کشوری به کشور دیگر حمله کند و یا در مورد مسائل داخلی آن دخالت نماید.

۳. هر کشوری که مورد حمله قرار گیرد مجاز است طبق هنجارها و قواعد بین‌المللی از خود دفاع کند .

در حالی که نیروهای قانونی به دفاع از سوریه ادامه می دهند و مناطقی را که توسط تروریست‌ها غصب شده آزاد می‌سازند، تروریست‌هائی که قصد دارند قوانین ۱۵۰۰ ساله خود را تحمیل کنند، در این راه جنایات خونینی مرتکب می‌شوند، سوریه کماکان در جستجوی رهیافت سیاسی برای خاتمه دادن به بحران برپایه پایان‌بخشیدن به خونریزی و آزادی مناطق تسخیر شده توسط نیروهای تروریستی خارجی و هم چنین ایجاد دیالوگ با نیروهای اپوزیسیون بویژه با احزاب در درون کشور است. با این وجود تروریست‌ها که دارای ارتباطاتی با گروه‌های مشخصی از اپوزیسیون هستند کوشش می کنند تا به این گروه‌ها فشار وارد آورند تا آنها به مبارزه خود علیه دولت ادامه دهند تا از این طریق روند سیاسی که بر پایه مذاکرات ژنو یک و دو و هم‌چنین وین صورت گرفته را ناکام سازند.

رفقا،

هنوز در سوریه خون مردم برزمین ریخته می‌شود بویژه در حلب، دومین شهر بزرگ کشور. تقریباً ۷۵٪ مناطق در آنجا توسط ارتش عربی سوریه و هم‌پیمانانش آزاد گشته است. تروریست‌ها در حلب هرنوع آتش بسی را برای حفظ جان مردم غیرنظامی که بعنوان سپر انسانی بکار می‌گیرند رد کردند.

رفقا، حزب ما بویژه روی مسائل زیر تاکید دارد:

۱. قابل قبول نیست که جنایتکاران و قربانیان در یک سطح قرار داده شوند.

۲. قوانین بین‌المللی به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهدکه در مسائل داخلی کشورهای دیگر دخالت کند، کاری که تروریست‌ها و حامیان آنها در سوریه با درخواست استعفای بشار اسد انجام می‌دهند. این مسئله‌ایست که تنها خلق سوریه می‌تواند در مورد آن تصمیم بگیرد.

۳. تجاوزگران تنها کسانی هستند که مسئولیت کامل خسارات و ویرانی‌ها را بعهده دارند.

۴. خشونت علیه سوریه همراه با یک سازوکار رسانه‌ای امپریالیستی تکامل یافت که از طرف ایالات متحده آمریکا، پادشاهی عربستان سعودی با میلیاردها دلار حمایت شد. از طریق این رسانه‌ها وقایع جاری در سوریه جعل شده و وارونه جلوه داده می‌شود.

۵. عراق نیز به همین شکل هدف این خشونت‌هاست و خلق عراق نیز مقاومت می‌کند. این وظیفه کلیه نیروهای مترقی جهان است  تا از مقاومت جانانه خلق‌های عراق و سوریه علیه تجاوزگران تروریست حمایت کنند.

رفقا،

احزاب مترقی در سوریه در وهله اول برای حفاظت از شرایط زندگی خلق بویژه در شرایط جنگی  و تحریمات اقتصادی ناعادلانه مبارزه می‌کنند. ولی مردم سوریه طی این سال‌ها تجاوز امپریالیستی، وطن‌پرستی خود را بنمایش گذاردند و از یک زندگی  مستقل و مترقی دفاع می‌کنند. در عین حال خلق سوریه از یک راه حل سیاسی بحران پشتیبانی می‌کند.

حزب ما قصد دارد روابط متقابل را از کلیه طرق ممکن برپا نگاه دارد تا هر پرسشی را که در رابطه با وضعیت سوریه پدید می‌آید بی‌جواب نگذارد.

حزب کمونیست (متحد) سوریه مایل است با حزب شما (خطاب به احزاب کمونیستی جهان) و کلیه احزاب دمکراتیک و مترقی دیگر در رابطه با جمع‌آوری کمک‌های بشردوستانه همکاری کند.

با سلام‌های قلبی

دمشق

۷ دسامبر ۲۰۱۶

حزب کمونیست (متحد) سوریه

***

سرلشکر صفوی: آزادی حلب حاصل تلاش‌های ائتلاف ایران، روسیه، سوریه و حزب‌الله است. به‌زودی موصل را نیز آزاد خواهیم کرد. سرتیپ «حسین دیاب» استاندار حلب: «حمایت دوستان ایرانی و روسی ما تنها به بعد نظامی محدود نمی‌شود بلکه آنها با کمک‌های بشردوستانه و پزشکی خود به مردم حلب، مقاومت آنها را در برابر تروریست‌ها تقویت کردند.» بيانيۀ سه‌جانبه: ایران، روسیه و ترکیه بر حمایت کامل خود از حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به عنوان یک دولت چند نژادی، چند مذهبی، غیرفرقه‌ای و دمکراتیک تاکید می‌کنند. ایران، روسیه و ترکیه متقاعدند که منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد. ایران، روسیه و ترکیه بر عزم خود برای مبارزه مشترک با داعش و النصره و تفکیک میان آنها و گروه‌های معارض مسلح تاکید می‌کنند …
شرق
شرق: آزادی حلب حاصل تلاش‌های ائتلاف ایران، روسیه، سوریه و حزب‌الله است. این را سرلشکر سیدیحیی صفوی، دستیار و مشاور عالی فرمانده کل قوا، می‌گوید و وعده می‌دهد که به‌زودی موصل را نیز آزاد خواهیم کرد. او از ائتلاف و همکاری‌هایی سخن می‌گوید که در چند ماه گذشته شاهد افزایش آن بودیم. حضور نیروهای مستشاری ایران در سوریه از یک سو و از سوی دیگر گذاشتن پایگاه هوایی نوژه در اختیار جنگنده‌های روسی که مواضع تروریست‌ها را در سوریه هدف قرار داده بودند، با همکاری‌های همیشگی ایران و حزب‌الله توأم شد و اکنون به ثمر نشسته است. به‌همین‌خاطر هم بود که سرتیپ «حسین دیاب» استاندار حلب از کمک‌های ایران و روسیه به سوریه تقدیر کرد و گفت: «حمایت دوستان ایرانی و روسی ما تنها به بعد نظامی محدود نمی‌شود بلکه آنها با کمک‌های بشردوستانه و پزشکی خود به مردم حلب، مقاومت آنها را در برابر تروریست‌ها تقویت کردند».

او نیز مانند سرلشکر صفوی اعتقاد داشت که آزادی حلب مقدمه پیروزی بر تروریست‌هاست و گفت: «ما از طرف همه مردم حلب همه محبت و لطف دو ملت و دو دولت ایران و روسیه را در حمایت از سوریه برای سرکوب گروه‌های تروریستی ارج می‌نهیم. ما یقین داریم که پیروزی نه‌تنها در شهر حلب بلکه در هر وجب از خاک میهنمان بسیار نزدیک است».

برآمدن از پس بحران سوریه و ختم این غائله کمک بزرگی به اوضاع و احوال منطقه بود و ازهمین‌روست که ایران و روسیه به‌عنوان دو بازیگر اثرگذار همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا راهی برای برون‌رفت از آن پیدا کنند. گفت‌وگوهای تلفنی وزرای خارجه و دفاع ایران با همتایان سوریه‌ای، روس و ترک خود نشانه‌ روشنی از تداوم این تلاش‌ها دارد. سردار دهقان وزیر دفاع کشورمان دیروز در یک تماس تلفنی با سپهبد فهد جاسم الفریج، وزیر دفاع سوریه، پیروزی ارتش این کشور در حلب و آزادسازی کامل آن را تبریک گفت و آن را نقطه‌عطفی در مبارزات جبهه مقاومت علیه تروریسم و افراطی‌گری توصیف کرد. وزیر دفاع سوریه نیز از حمایت‌های رهبری، دولت و ملت ایران قدردانی و بر عزم راسخ دو کشور در مبارزه مستمر با تروریسم و افراطی‌گری تأکید کرد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان، نیز با سرگئی لاوروف، همتای روس خود، درباره تحولات سوریه و آتش‌بس در این کشور گفت‌وگو کرد. او یک تماس تلفنی دیگر نیز با مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، داشت. ترکیه در چهارضلعی ایران، سوریه، روسیه و حزب‌الله جای ندارد اما نمی‌توان نقش و اثرگذاری آن را در موضوع سوریه نادیده گرفت. به همین خاطر است که مقامات ایران و روسیه بارها در این زمینه با ترک‌ها مذاکره و بعضا همکاری کرده‌اند. در گفت‌وگوی دیروز دو وزیر خارجه نیز اوضاع حلب، آتش‌بس و نحوه کمک‌رسانی به مردم این کشور مورد مذاکره قرار گرفت. گفتنی است پیش از ظریف، لاوروف با چاووش اوغلو در همین خصوص گفت‌وگو کرده بود.

موصل را هم آزاد می‌کنیم
همکاری‌های ایران و روسیه درخصوص سوریه که به وضعیت فعلی حلب منجر شده است، از سوی غربی‌ها مورد اعتراض است. به همین خاطر برت کوندرز، وزیر خارجه هلند، دیروز الکساندر شولگین، سفیر روسیه و علیرضا جهانگیری، سفیر ایران را احضار کرد. طبق پیامی که وزارت خارجه هلند منتشر کرده، وزیر خارجه این کشور به‌شدت وضعیت حاضر در شرق حلب را محکوم کرده و خواستار تخلیه غیرنظامیان از حلب است. گفتنی است بنا بر اعلام مرکز صلح روسیه، دیروز تروریست‌ها در حومه صلاح‌الدین حلب توافق ایجادشده با مقامات سوریه مبنی بر ترک شهر را نقض کردند و خودروهایی را که برای حمل‌ونقل به منطقه توافق‌شده رفته بودند، هدف حملات خمپاره قرار دادند. به هر ترتیب ایران و روسیه به تلاش‌ها و همکاری‌های خود برای حل‌وفصل موضوع سوریه و مقابله با تروریسم ادامه می‌دهند و تاکنون چندین‌بار گفته‌اند که اجازه نخواهند داد همکاری‌های استراتژیک و راهبردی دو کشور قطع شود. در راستای همین نگرش است که سرلشکر صفوی دیروز در مراسم افتتاحیه نهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل ایران که در دانشگاه خوارزمی تهران برگزار شد، با اشاره به تعبیر مقام معظم‌ رهبری که ما در حال عبور از یک پیچ تاریخی هستیم، بر ضرورت تطابق منافع ملی با پیشرفت‌ها و تحولات علمی تأکید کرد و گفت: «واقعیت این است که منطقه ما پل ارتباطی سه قاره بزرگ جهان با یکدیگر است، ما باید در این میان نقشمان را به‌خوبی ایفا کنیم. امروز آمریکایی‌ها به‌خوبی درک کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران قدرت اول منطقه است و نسبت به سایر کشورهای این منطقه وزن بیشتری دارد. از سوی دیگر ائتلاف میان ایران، روسیه، سوریه و حزب‌الله لبنان باعث آزادسازی حلب شد و به‌زودی نیز موصل را هم آزاد می‌کنیم». به گفته او، «ائتلافی که یک طرفش ایران بود، در میان قدرت‌های جهان به پیروزی نزدیک شده است و همین موضوع وزن ایران را نمایان می‌کند. رئیس‌جمهور جدید آمریکا هم باید به قدرت جمهوری اسلامی ایران توجه کند».

صفوی در بخش دیگری از این سخنرانی به موضوع علم «فرماندهی و کنترل» پرداخت و با یادآوری دوران هشت سال دفاع مقدس، گفت ایران در آن زمان علم فرماندهی کنترل را نداشته اما در عمل به‌خوبی آن را اجرا کرده‌ است. او همچنین افزود: «علم فرماندهی کنترل در جنگ به آن معناست که تا خط مقدم هم از تصمیمات فرماندهی باخبر باشد و اطلاعات درست به دستش برسد. هماهنگی‌ها، استفاده از توپخانه‌ها، ادوات جنگی و شنودها همه به کمک فرماندهی کنترل می‌آیند و تنها هدفشان هم به‌دست‌آوردن پیروزی است».

توافق با هماهنگی ایران و  روسیه
دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا در حالی این حرف‌ها را می‌زند که حضور مستشاران ایرانی در سوریه و عراق بر کسی پوشیده نیست؛ حضوری که اگرچه بارها مورد توجه و انتقاد رسانه‌ها و دولت‌های غربی قرار گرفت؛ اما اکنون به ثمر رسیده و دستاورد درخورتوجهی در حلب داشته است. خود سرلشکر صفوی نیز یک ماه قبل در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری این حضور مستشاری را یکی از عوامل پیروزی مسلمانان در عراق و سوریه دانسته بود. او با اشاره به نقش بسزای ائتلاف ایران، روسیه، سوریه و حزب‌الله گفته بود که این ائتلاف معادلات را در سوریه و حلب برهم‌ زده است. ائتلافی که به‌گفته سرلشکر صفوی اکنون به آزادسازی حلب منجر شده است، همان ائتلافی است که فیصل مقداد یک‌سال‌ونیم قبل از بین‌رفتن آن را تنها یک توهم دانسته بود. او در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی المنار گفته بود «ائتلاف سوریه با ایران و روسیه ناگسستنی است و کسانی که به ازبین‌رفتن این ائتلاف دل‌بسته‌اند، در توهم به سر می‌برند». در همین گفت‌وگو به یک سر دیگر از ائتلاف یعنی حزب‌الله اشاره و تأکید کرد: «ما به ائتلاف با برادرانمان در لبنان به‌ويژه گروه اساسی، رزمنده، مبارز، مدافع حقوق عربی، دشمن اسرائیل و حامی سوریه یعنی حزب‌الله افتخار می‌کنیم».

«فرَنز کلینزویچ»، معاون‌اول رئیس کمیته دفاع و امنیت شورای فدراسیون روسیه، نیز چند ماه قبل وقتی که در همدان میزبان بمب‌افکن‌های روسی بودیم، از کارآمدترشدن این ائتلاف سخن گفت. به گفته او، ائتلاف ضدتروریستی روسیه، سوریه، ایران و عراق ثابت کرد که مبارزه با تروریسم در خاورمیانه کارآمدتر و مؤثرتر است. سناتور روس با تأکید بر اینکه این ائتلاف ظاهری نیست و از کارآمدی بیشتری برخوردار است، گفت: «فکر می‌کنم این شکل از ائتلاف میان این کشورها علیه تروریست‌های داعش به‌زودی گسترش خواهد یافت».بیانیه دیروز حزب‌الله که تأکید داشت هر توافقی در حلب باید با هماهنگی ایران و روسیه باشد، نیز مهر تأییدی بر پایبندی طرفین به این ائتلاف بود. حزب‌الله این بیانیه را در راستای اختلاف ایجادشده درباره تخلیه دو روستای واقع در استان ادلب صادر و تأکید کرد: «هیچ توافقی در حلب نباید بدون نگاه جامع به جبهه‌های جنگ و توسعه مسائل حقوق‌بشری در ديگر مناطق انجام بگیرد». بنا به اعلام این رسانه تعداد مردمی که خواهان ترک حلب تحت توافق آتش‌بس هستند، ۱۵‌هزار نفر به انضمام چهار ‌هزار شورشی است.

 ***
syria (4)

بیانیه سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه در خصوص بحران سوریه

بر اهمیت تعمیم آتش‌بس، در سراسر سوریه توافق داریم
ایسنا

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه پس از نشست سه جانبه خود در مسکو بیانیه ای منتشر کردند.

به گزارش ایسنا، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه در تاریخ 30 آذر 1395 در مسکو روسیه نشست سه جانبه ای داشته و در خصوص موارد زیر توافق کردند:

۱. ایران، روسیه و ترکیه بر حمایت کامل خود از حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به عنوان یک دولت چند نژادی، چند مذهبی، غیرفرقه‌ای و دمکراتیک تاکید می‌کنند.

۲. ایران، روسیه و ترکیه متقاعدند که منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد. آنها بر نقش سازمان ملل متحد در تلاش ها برای حل این بحران بر طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل صحه می گذارند. وزرای خارجه هم چنین تصمیمات گروه بین المللی حمایت از سوریه را مورد توجه قرار می دهند. آنها تمامی اعضای جامعه بین المللی را ترغیب می کنند تا با حسن نیت به منظور رفع موانع در مسیر اجرای توافقات مندرج در این اسناد همکاری کنند.

۳. ایران، روسیه و ترکیه تلاش های مشترک در حلب شرقی که موجبات تخلیه داوطلبانه غیرنظامیان و عزیمت سازمان یافته معارضه مسلح را فراهم کرد، مورد استقبال قرار می دهند. وزرای امور خارجه هم چنین از تخلیه نسبی غیرنظامیان از فوعه، کفریا، زبدانی و مضایا استقبال می کنند. آنها متعهد می شوند تضمین کنند که این فرایند بدون وقفه و به نحوی ایمن تکمیل شود. وزرای امور خارجه از نمایندگان کمیته بین المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی بهداشت در کمک به اجرای این تخلیه تشکر می کنند.

۴. وزرای امور خارجه بر اهمیت گسترش و تعمیم آتش بس، دسترسی بدون مانع بشردوستانه و جابجایی آزاد غیرنظامیان در سراسر کشور سوریه توافق دارند.

۵. ایران، روسیه و ترکیه آمادگی خود را برای تسهیل و ایفای نقش به عنوان ضامنین موافقتنامه ای که با مذاکره بین دولت سوریه و معارضه در آینده حاصل خواهد شد، ابراز می کنند. آنها از دیگر کشورهایی که بر وضعیت میدانی نفوذ دارند، دعوت می کنند تا همین کار را بکنند.

۶. آنها قویا اعتقاد دارند که این موافقت نامه برای ایجاد فضای لازم به منظور از سرگیری فرایند سیاسی بر طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت اساسی خواهد بود.

۷. وزرای امور خارجه پیشنهاد رئیس جمهور قزاقستان برای میزبانی چنین نشستی مورد توجه قرار می دهند.

۸. ایران، روسیه و ترکیه بر عزم خود برای مبارزه مشترک با داعش و النصره و تفکیک میان آنها و گروه های معارضه [معارض] مسلح تاکید می کنند.

 ***
syria-hands-off
                                                            ایران، روسیه و ترکیه: منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، می‌گوید ایران، روسیه و ترکیه آماده هستند تا برای رسیدن به توافقی درباره بحران سوریه، بین بشار اسد و مخالفان او میانجیگری کنند.

به گزارش بی بی سی، مذاکرات وزرای خارجه سه کشور در مسکو، یک روز پس از سوءقصد به سفیر روسیه در آنکارا برگزار شد و پس از آن سه کشور در بیانیه مشترکی که در وبسایت وزارت خارجه ایران منتشر شده است، بر «حاکمیت، استقلال، یکپارچگی و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه به عنوان یک دولت چند نژادی، چند مذهبی، غیرفرقه ای و دموکراتیک» و ضرورت یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه تاکید کردند.

این بیانیه می‌گوید: «منازعه سوریه راه حل نظامی ندارد.»

سرگئی لاوروف پس از نشست جانبه وزرای خارجه سه کشور و در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتایان ایرانی و ترک خود گفت ایران، روسیه و ترکیه از احیای مذاکرات صلح سوریه حمایت می‌کنند و رئیس جمهور قزاقستان برای میزبانی دور بعدی مذاکرات صلح سوریه اعلام آمادگی کرده است.

انتظار می‌رفت که وضعیت حلب به طور ویژه در مذاکرات سه جانبه سرگئی لاوروف، محمودجواد ظریف و مولود چاووش‌اوغلو مورد بررسی قرار گیرد. آقای ظریف در این نشست گفت که ایران، روسیه و ترکیه روند یافتن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه را آغاز کرده‌اند.
وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی گفت تخلیه محله‌های شرق حلب در دو روز آینده به پایان برسد.

بیانیه مشترک سه کشور

تاکید بر استقلال و تمامیت ارضی سوریه به عنوان کشوری چندنژادی، چندمذهبی، غیرفرقه‌ای و دموکراتیک

تاکید بر ضرورت یافتن راه حل سیاسی

استقبال از «تلا‌ش‌های مشترک در حلب شرقی» برای تخلیه غیرنظامیان و خروج مخالفان مسلح

تاکید بر ضرورت گسترش آتش‌بس و تسهیل دسترسی به کمک‌های بشردوستانه

پشتیبانی از توافق احتمالی بین دولت سوریه و مخالفان

پیشنهاد قزاقستان به عنوان میزبان دور بعدی مذاکرات صلح سوریه

تاکید بر ادامه «مبارزه مشترک با داعش و جبهه نصرت» و تفکیک بین آنها با مخالفان مسلح

ایران و سوریه دو متحد اصلی حکومت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند اما ترکیه، از مخالفان جدی بشار اسد هم برای اولین بار به جلسات مشترک ایران و روسیه دعوت شد.

به جز مذاکرات وزرای خارجه، وزرای دفاع سه کشور نیز با هم دیدار دارند. وزرای خارجه و دفاع سه کشور علاوه بر نشست‌های سه‌جانبه مذاکراتی دوجانبه نیز دارند.

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، در دیدار با همتای ترک خود گفت در مذاکرات مسکو نباید «هیچ امتیازی به تروریست‌ها داده شود».

روسیه و ترکیه درباره بحران سوریه اختلاف نظر جدی دارند و به ویژه درگیری‌های حلب در هفته‌های گذشته به تقابل آنکارا و مسکو منجر شده است.

مذاکرات امروز در مسکو یک روز پس از سوءقصد به آندری کارلوف، سفیر روسیه در آنکارا، انجام می‌شود. ضارب آقای کارلوف پس از قتل او فریاد زد: «حلب را فراموش نکنید!» مذاکرات امروز با ادای احترام به آندری کارلوف آغاز شد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: