اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

تغییر رژیم بس است! ثبات نه اغتشاش! – سخنرانی دونالد ترامپ در سین‌سینتی/اوهایو: نویه راینیشه تسایتونگ/ تارنگاشت عدالت، و به خوانندگان اشتراک

به خوانندگان اشتراک

ضمن عرض سلام و خسته نباشید، لازمست که اشاره شود که:

اگر از این حقیقت بگذریم که رئیس جمهور در آمریکا توسط کالج الکتروال (ولایت فقیه مهد دمکراسی) انتخاب می شود، بنظر ما برخی موضعگیریهای «درست» ( نظیر مبارزه و همکاری با روسیه علیه داعش و…) و «شاید» هم برخی موضعگیریهای و شعارهای نژادپرستانه، زن ستیز و مسلمان هراسی … ترامپ  برای مبارزات انتخاباتی و جلب آرا در مقابل حریف خود هیلاری کلینتون جنگ طلب بوده است، باید منتظر ماند و دید که عملگرد او چیست.

ما را کاری با راست ها و فاشیست ها نیست که تاریخ چهره کثیف و ضدبشری آنها را شناسانده است، اما ما نباید گول «چپ» های پیاده نظام ناتو – سیا (تروتسکیست ها) را بخوریم و به حمایت از کلینتون ها… کشانده شویم.

تا آنجایی که به سیاست و عملکرد دولت های آمریکا و میراث تاریخی  رؤسای جمهوری آمریکا برمیگردد، همواره در بر روی پاشنه جنگ، ترور، کشتار و شکنجه و مداحله در امور داخلی کشورهای دیگر (متحد و غیرمتحد، دوست و دشمن) و حذف دشمنان و مخالفان امپریالیسم آمریکا چرخیده است.

انتشار این مقاله صرفا جهت روشنگریست و بس!

کوشا باشید

آمادور نویدی – اشتراک

***
ترامپ چه دارد که حتا بخش‌های اعظم رسانه‌های حاکم را  علیه خود به جبهه‌گیری واداشته است؟ این موج «ضدآمریکايی»، به ویژه در بین آنانی که «آنتی آمریکانیسم» تاکنون جزو گناهان کبیره محسوب می‌شد از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ صفتی که تاکنون تنها برای مرعوب کردن هر نوع انتقاد از ایالات متحده به کار گرفته می‌شد؟ … پرنسیپ «گروه کلینتون» این است: «آنچه که برای جنرال موتورز خوب است، برای آمریکا هم خوب است.» ولی پرنسیپ «گروه ترامپ» ضمیمه کوچکی را بدان می‌افزاید: «آنچه برای جنرال موتورز خوب است تنها وقتی برای آمریکا خوب است که جنرال موتورز در آمریکا تولید کند و در آمریکا مالیات بپردازد.» ترامپ در درون قشر خبرگان ایالات متحده به خوبی ادغام شده و لذا بخشی از سیستمی است که در درون خود با مبارزه سختی بین سرمایه‌داران ملی‌گرا و سرمایه‌داران جهان‌وطنی، که منافع، اهداف و تصوراتشان با یکدیگر سازگار و هم‌خوان نیست، دست به گریبان است.»
 stop-trump
 

 تغییر رژیم بس است! ثبات نه اغتشاش!

 
تارنگاشت عدالت
 
منبع: نویه راینیشه تسایتونگ
۹ دسامبر ۲۰۱۶
 
سخنرانی دونالد ترامپ در سین‌سینتی/اوهایو
به گفته ريیس‌جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا دونالد ترامپ باید به پراتیک «تغییر رژیم» امپراتوری آمریکا پایان بخشید. او روز اول دسامبر ۲۰۱۶ در سخنرانی خود در سین‌سینتی/اوهایو گفت: «مردم! ما سیاست خارجی دیگری را دنبال خواهیم کرد، سیاستی که از اشتباهات گذشته آموخته است. ما دست از این کارها برخواهیم داشت که رژیم‌های دیگر را ساقط کنیم و دولت‌های دیگر را سرنگون سازیم … هدف ما ثبات است و نه اغتشاش!» ولی این فرد که جرأت می‌کند در مقابل محافل حاکم ایالات متحده چنین تصوراتی را مطرح کند، در حال حاضر خود هدف نیات تغییر رژیم قرار گرفته است. با سلام‌های گرم از طرف جناب آقای سوروس. این شواهد در بین جنبش صلح آلمان نیز به چشم می‌خورد و در بین آنان شعار «در میدان و در خیابان، همه جا در جهان: ترامپ را متوقف سازید!» راه می‌گشاید.

راشیا تودی روز ۲ دسامبر ۲۰۱۶  در مورد اظهارات ترامپ نوشت: «ريیس‌جمهور منتخب جدید ایالات متحده آمریکا قول داد دیگر رژیم کشورهای دیگر را ساقط نکند. او این امر را در همایشی در شهر سین‌سینتی در ایالت اوهایو اعلام داشت. «ما داعش را نابود خواهیم کرد و هم‌زمان با آن سیاست نوینی را دنبال خواهیم کرد، به این شکل که بعد از این همه کار اشتباهات گذشته خود را در نظر بگیریم. ما هیچ رژیم و یا دولتی را سرنگون نخواهیم کرد … هدف ما ثبات است و نه اغتشاش به همین علت قصد کرده ایم تا کشور خود را بازسازی کنیم.»

روزنامه «دویچه ویرتشافتز ناخریشتن» روز ۲ دسامبر زیر عنوان «دونالد ترامپ قصد دارد پراتیک سیاست خارجی ایالات متحده را در رابطه با سرنگونی دولت‌های خارجی پایان بخشد»، در ادامه نقل قول آمده بود: «ما در سطح ملی کوشش خواهیم کرد ارتش مورد مسامحه‌ قرار گرفتۀ خود را بازسازی کنیم. وقتی که به جهان می‌نگریم انتخاب دیگری موجود نیست. دنیا اکنون مانند یک بشکه باروت است. ما یک ارتش قوی احتیاج داریم و آرزو می‌کنیم که مجبور نباشیم از آن استفاده کنیم. وضعیت ایده‌آل آنست که مجبور نباشیم از آن استفاده کنیم. ولی داعش را نابود خواهیم کرد. هم‌زمان با آن  سیاست خارجی نوینی را دنبال خواهیم نمود که سرانجام از اشتباهات تاریخ پند گرفته باشد. ما دست از کوشش برخواهیم داشت رژیم‌های دیگر را ساقط کنیم و دولت‌ها را سرنگون سازیم. آیا به خاطر می آورید: ما ۶ بیلیون دلار هزینه خاورمیانه کردیم. هدف ما ثبات است و نه اغتشاش، زیرا می‌خواهیم کشور را بازسازی کنیم و اکنون وقت آن فرا رسیده است.»

فلسطین: صلح ممکن است
این اولین اظهارات شگفت‌آور او نیست. ترامپ در رابطه با مسأله فلسطین/اسرائیل روز ۲۳ نوامبر ۲۰۱۶ طی مصاحبه‌ای با نیویورک تایمز گفت: «با میل و رغبت مایلم فردی باشم که صلح را به اسرائیل و فلسطین خواهد آورد … بسیار موافقم. این یک کار بسیار عالی خواهد بود که تاکنون کسی توان انجامش را نداشته … بازرگانان پرنفوذ اسرائیل به من می‌گویند این کار شدنی نیست و غیرممکن است. من موافق نیستم. تصور می‌کنم صلح عملی است. معتقدم که مردم از تیر خوردن و کشته شدن سیر شده اند … دلایلی موجود است که معتقدم می‌توانم این را عملی کنم.»

روابط حسنه با روسیه
و در رابطه با روابط ایالات متحده و روسیه و در رابطه با جنگ در سوریه ترامپ در مصاحبه خود با نیویورک تایمز  گفت: «مایلم روابط خوبی با با روسیه برقرار کنم و فکر می‌کنم که روسیه هم می‌خواهد روابط خوبی با ما داشته باشد. این به نفع هر دوی ماست … آیا خوب نیست که ما به اتفاق علیه داعش مبارزه کنیم … ما باید به جنونی که در سوریه غوغا می‌کند، پایان بخشیم.»

داعش: مخلوق اوباما و هیلاری
و در روز ۱۱ اوت ۲۰۱۶ ترامپ در چارچوب مبارزه انتخاباتی خود گفت: «داعش به ريیس‌جمهور اوباما احترام می‌گذارد. اوباما مؤسس داعش است. او مؤسس داعش است- اوکی؟ او بانی آن است! او داعش را تأسیس کرده! و من مایلم بگویم که عضو دیگر مؤسسین داعش خانم هیلاری کلینتون کلاهبردار است. از اعضای مؤسس داعش! هیلاری کلینتون کلاهبردار! مسأله اینجاست!

چنین فردی که این‌طور غیرمتعارف نظرات خود را بیان می‌دارد، اکنون هدف قرار گرفته است. اکنون باید مردی را که می‌گوید هدفش برقراری صلح در فلسطین است، متوقف کرد. مردی که می‌گوید قصد دارد با روسیه روابط حسنه برقرار کند و جنگ در سوریه را به پایان برد، باید متوقف گردد. مردی که می‌گوید می‌خواهد به پراتیک تغییر رژیم ایالات متحده آمریکا پایان بخشد، باید متوقف شود.  فردی که در مورد داعش با صراحت سخن می‌گوید باید اکنون خود از طریق تغییر رژیم سرنگون گردد.

نوع جدیدی از جبهه مختلط Querfront در شرف تکوین است
و این نیات تغییر رژیم علیه دونالد ترامپ که در جورج سوروس و انقلاب‌های رنگین وی تجلی پیدا می‌کند، از طرف رسانه‌های هیأت حاکمه شانه‌به‌شانه نیروهای مجتمع در جنبش صلح به جامعه انتقال داده می‌شود. این روند ظاهراً مثل حملاتی که در سال ۲۰۱۴ علیه به اصطلاح «جنبش نوین صلح» به نمایش گذارده شد، مبین ایجاد یک جبهه مختلط است. نیروهای درون جنبش صلح در صددند با این کار به چه چیز دست یابند؟ اگر قرار باشد روز ۲۰ ژانویه ۲۰۱۷ دونالد ترامپ واقعاً به عنوان ريیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا سوگند یاد کند، اگر کلیه کوشش‌هايی که پیشاپیش برای جلوگیری از این کار صورت می‌گیرد، با شکست روبهرو شود و واقعاً روز تحلیف همراه با نیروهای «تغییر رژیم» در ایالات متحده، در برلین در مقابل دروازه براندنبورگ زیر شعار «در خیابان و در میدان، همه جا در جهان: ترامپ را متوقف کنید!» مردم دست به تظاهرات بزنند، در آن صورت این سؤال پیش می‌آید: این تظاهرات برای چه و برای که است؟ برای کلینتون؟ تنها اعلام این‌که چنین تظاهراتی باید صورت گیرد، باعث خواهد شد که در آلمان در طیف «چپ» زمینه برای پذیرش این ایده که ترامپ باید به این یا آن نحو از سر راه برداشته شود، آماده خواهد شد.

یکی از مبتکرین این سازوکار در مقابل انتقاد از تظاهرات ضدترامپ آلرژی بیش از حدی نشان می‌دهد. او می‌گوید: آدم نباید به این نوع مزخرفات توجه کند و این «مردک، ترامپ اصلاً ربطی به صلح ندارد.» و از کابینه ‌جنگی میلیاردرهای او سخن می‌گوید، بدون آن‌که اشاره کند همه رؤسای جمهور آمریکا اساساً منافع میلیاردر‌ها را دنبال می‌کنند و بدون این که یادآوری کند که چپ‌ها و جنبش صلح در مورد اوباما رویکرد دیگری به نمایش گذارده بودند.

هنگام مراسم تحلیف او و حتا در دوره دوم ریاست جمهوری وی که دیگر کاملاً روشن شده بود که او یکی از بزرگ‌ترین تبلیغات‌چی‌های جنگی است و در پس سخنان زیبا ولی پوچ وی، تنها سیاست قتل، قتل، جنگ و جنگ نهفته است، فراخوانی زیر عنوان «در خیابان و در میدان، همه جا در جهان: اوباما را متوقف کنید!» اعلام نگرديد.

آنتی آمریکانیسم؛ مد روز
سؤالی که باقی می‌ماند: ترامپ چه دارد که حتا بخش‌های اعظم رسانه‌های حاکم را  علیه خود به جبهه‌گیری واداشته است؟ این موج «ضدآمریکايی»، به ویژه در بین آنانی که «آنتی آمریکانیسم» تاکنون جزو گناهان کبیره محسوب می‌شد از کجا سرچشمه می‌گیرد؟ صفتی که تاکنون تنها برای مرعوب کردن هر نوع انتقاد از ایالات متحده به کار گرفته می‌شد؟ … پرنسیپ «گروه کلینتون» این است: «آنچه که برای جنرال موتورز خوب است، برای آمریکا هم خوب است.» ولی پرنسیپ «گروه ترامپ» ضمیمه کوچکی را بدان می‌افزاید: «آنچه برای جنرال موتورز خوب است تنها وقتی برای آمریکا خوب است که جنرال موتورز در آمریکا تولید کند و در آمریکا مالیات بپردازد.» ترامپ در درون قشر خبرگان ایالات متحده به خوبی ادغام شده و لذا بخشی از سیستمی است که در درون خود با مبارزه سختی بین سرمایه‌داران ملی‌گرا و سرمایه‌داران جهان‌وطنی، که منافع، اهداف و تصوراتشان با یکدیگر سازگار و هم‌خوان نیست، دست به گریبان است.»

این‌طور به نظر می‌رسد که رسانه‌های حاکم چون «اشپیگل»، «تسایت»، «تاتز» و غیره به بازوی طولانی سرمایه‌داران جهان‌وطنی تبدیل شده اند. آیا آنچه که ظاهراً رسانه‌های حاکم قادر به به ثمر رساندنش نبودند، یعنی خانم کلینتون را به ریاست جمهوری منصوب کنند، اکنون وظیفه چپ‌ها و جنبش صلح گردیده است؟

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 12 دسامبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: