اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار گزارشات کارگری 17و 18 آذر 1395، و جنگ زرگری دولت و مجلس بر سر لایحه اصلاح قانون کار

اخبار  گزارشات کارگری 17و 18 آذر 1395

kargari-akhbar-va-gozareshat
لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– تهاجمي جديد به اعتراضات اجتماعي در حال شكل گيري است
– اعتصاب کارگران شرکت رژین صنعت در فاز ۱۷و۱۸ منطقه پارس جنوبی عسلویه
– گزارشی درباره سومین روزاعتصاب کارگران پتروشیمی بوشهر!
– هفتمین روزتجمع اعتراضی کارگران کشت و صنعت مهاباد نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!
– تجمع زنان روستای قره خان بندی مقابل پتروشیمی خراسان ومسدود کردن ورودی کارخانه برای اشتغال جوانان بیکار!
– ایرج فدایی، کارگر شرکت واحد از زندگی و روزهای کارگریش گفت!
– عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران  کارخانه کمپروسورسازی تبریز!
– تجمع اعتراضی اهالی شهر سرخون نسبت به آلودگي آب شرب!
– تجمع اعتراضی اهالی شهرستان جغتای در فرمانداری این شهر!
– گود برداری نا ایمن موجب مرگ کارگری جوان درشیراز شد|
– مصدومیت3کارگرشهرداری تهران درحین کار!

eteraz

تهاجمي جديد به اعتراضات اجتماعي در حال شكل گيري است

شانزدهم آذر امسال فضای دانشگاهها برای برگزاری مراسم مستقل دانشجویان بسیار امنیتی بود. در پی انتشار بیانیه شوراهای صنفی دانشجویان که نشان از خیز جدیدی در مبارزات دانشجویی است، اعتراضات چندی در دانشگاهها برگزار شد  ولي نيروهاي حكومتي با راه انداختن مراسم دولتی در حد برگزاری یک جشن و دادن گل به دانشجویان و سخنرانی وابستگان و گسترش جو امنيتي تلاش كردند  تا روز دانشجو را از محتوای مبارزاتی آن علیه استبداد و دیکتاتوری خالی کرده و از آن مراسمي بي محتوا براي تبليغات حكومتي بسازند تا مبارزات واقعي  دانشجوئي را سركوب كنند.

هفتهی قبل نیز شاهد دو تهاجم وحشيانه نيروهاي امنيتي و لباسشخصي به تجمع كانون نويسندگان ايران و تجمع اعتراضی اعضائ سنديكاي شر كت واحد بودیم. اين نوع اعمال غيرانساني هر چند سابقهاي طولاني در برخوردهاي پليسي دارد اما از اين جهت بي سابقه بود كه تجمعكنندگان قبل از رسیدن به محل تجمع مورد ضرب و شتم بسيار شديد قرار گرفتند. تجمع کانون نویسندگان در سالگرد مرگ پوینده و مختاری و در اعتراض به قتلهای زنجیرهای و تجمع شرکت واحد در اعتراض به عدم رسیدگی به اختلاس در تعاونی مسکن رانندگان شرکت اتوبوسرانی صورت گرفته بود.

این برخوردهای پلیسی و خشونت بار نشان از پیش بینی اعتراضات گسترده مردمی علیه انواع فشارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، بی حقوقیها، حق کشیها، تبعیضها، فسادها و دزدیهایی است که هر روز بیش از پیش افشا میشوند و به جای آنکه مرتکبان این جرایم به مجازات برسند، افشاکنندگان به زندان میروند.

اما تاریخ نشان داده که حتا پیشدستی کردن در سرکوب بیرحمانه اعتراضات مردم به جان آمده، نیز نمیتواند از اعتلای این مبارزات و اعتراضات جلوگیری کند زیرا فشارها که از حد بگذرند دیگر مردم چیزی برای از دست دادن نخواهند داشت.

کانون مدافعان حقوق کارگر

17 آذر

اعتصاب کارگران شرکت رژین صنعت در فاز ۱۷و۱۸ منطقه پارس جنوبی عسلویه

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پارس جنوبی

کارگران ایران زمین از  سیستم پیمانکاری و منپاوری خشمگین هستند و دامنه اعتصابات را گسترش می دهند و خواهان گرفتن حقوق قانونی خود هستند.

از حدود دقیقن سه هفته پیش، اعتصاب کارکنان و پیمانکاران شرکت رژین صنعت فاز ۱۷و۱۸ منطقه پارس جنوبی عسلویه شروع شده است که از دست کارفرما (آی.پی.ام.آی) به دلیل پرداخت نکردن معوقات مزدی خود که از سال ۱۳۹۳، ۱۳۹۴ و سال جاری را پرداخت ننموده است ؛ بسیار خشمگین هستند و دست به اعتصاب گسترده زدند.

این کارفرمای پالایشگاهی که در ۲۲بهمن پارسال پروژه را تحویل شرکت نفت داده است و پولش را گرفته، متأسفانه هنوز پول شركت و پيمانكاران را پرداخت نكرده است و براي خودش حساب و كتاب ميسازد كه شركت بدهكار است و نمره منفی دارد. شركت رژين صنعت می گويد كه ٣٠ ميليارد طلب دارد ؛ ولي كارفرما ميگويد كه شركت رژين  صنعت ٨ ميليارد بدهكار است. كارگران اعتصاب كننده ديروز به دنبال مدير عامل (آی.پی.ام.آی؛ يا مديريت طرحهای صنعتی ايران) آقای سيد مرتضی امامی به كمپ يك كارمندی واقع در بيدخون يورش بردند و خواهان ديدار او شدند تا در مورد مطالباتشان گفتگو نمايند؛ اما ايشان با هماهنگی حراست منطقه ويژه پارس جنوبی و حراست آی.پی.ام.آی از دست طلبكاران بطور پنهانی از درب ايدرو به داخل   سايت رفته و از درب شركت O يك گريخت و فرار كرد.

هم اكنون كارگران درمانده و سرگردان به دنبال سرنخ از مدير عامل هستند تا شايد با صرف هزينه های گزاف بتوانند او را پيدا نمايند و دستمزد كارگری خويش را دريافت بنمايند.

به اميد رهايي از سيستم نابسامان دلالی كار و خصوصی سازی كه همچنان به ويرانگری خويش ادامه می دهد.

با سپاس(وارتان خرمدين،كارگر پروژه ای پارس جنوبی عسلويه،١٧آذر 1395)

گزارشی درباره سومین روزاعتصاب کارگران پتروشیمی بوشهر!

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از عسلویه

درود بر تمام کارگران ایران زمین که در راه آرمانهای حقیقی خود،همچنان صبورانه به پیش می روند.

در تاریخ 17 آذر 1395 کارکنان پتروشیمی بوشهر منطقه پارس جنوبی عسلویه برای سومین روز متوالی برای مطالبه دستمزد کارگریشان،در اولین پگاه روز به اعتصاب گسترده خود ادامه دادند و تجمع اعتراضی خود را آغاز نمودند. معاون کارگاه و سرپرست اجرا به میان کارگران خشمگین آمدند و با زبان قلدری گفتند که بروید تسویه کنید و سریع پولتان را میدهیم.

جمعیت کارگران که در حدود ۱۰۰۰نفر بودند با خشم و ناراحتی به جلوی دفاتر رفتند و گفتند که اول تمام پولمان را به حساب بریزید بعد تسویه نمایید و هیچکدام از کارگران برگه تسویه نگرفتند و هنگامی که معاون کارگاه برای دومین بار خواسته خود را مطرح کرد در برابر منطق کارگران با خشم میدان را خالی کرد و کارگران هم بر سر اعتصاب خود پافشاری نمودند.

شرکتهای پیمانکاری حق خود میدانند که هرگونه میخواهند با نیروها برخورد نمایند؛ قابل توجه است که وقتی کارفرما از همین معاون کارگاه پرسید برای چه پول کارگران را نمی دهید ؟! او در پاسخ گفت که کارگران نیازی به پول ندارند.

این سخن شرم آور به هیچ کس مجال قضاوت نمی دهد و به بی شرمی این فرد پی می بریم. حال بهتر است پی ببریم که سیستم دلالی کار به هیچوجه اعتنایی به نیازها و مشکلات کارگران ندارد و از آزار دادن زیردستان لذت می برد و این به نوعی بیماری سادیسم می ماند که رحم و عاطفه را خط زده اند و عطش پول بیشتر، جلوی چشمان آنان را گرفته است و واقعیات جامعه را که فلاکت و فقر و نداری بر آن حکمفرمایی می نماید را نادیده می گیرند.

این واقعیت ها را ما هیچگاه فراموش نخواهیم کرد و در برابر ستمگریها، روی خوش نشان نخواهیم داد.

با سپاس (وارتان خرمدین، کارگر پارس جنوبی عسلویه)

هفتمین روزتجمع اعتراضی کارگران کشت و صنعت مهاباد نسبت به عدم پرداخت مطالباتشان!

امروزپنج شنبه18آذر،کارگران مجتمع صنعتی کشت و صنعت مهابادبرای هفتمین روزمتوالی در اعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان دست به تجمع مقابل این مجتمع صنعتی زدند.

کارگران در مقابل این مجتمع صنعتی چادر‌هایی برپا کرده‌اند و تاکید دارند که تا تکلیف پرداخت مطالباتشان مشخص نشود به تجمع خود پایان نمی‌دهند.

به گزارش18آذر ایلنا،کارگران مجتمع صنعتی کشت و صنعت مهاباد از روز جمعه هفته گذشته تاکنون در اعتراض به عدم دریافت کامل مزد و مزایای مزدی و سنوات مقابل این مجتمع صنعتی تجمع برگزار کرده‌اند.

کارگران در مقابل این مجتمع صنعتی چادر‌هایی برپا کرده‌اند که البته هم اکنون به دلیل سردی هوا به داخل مجموعه رفته‌اند؛ اما تاکید دارند که تا تکلیف پرداخت مطالباتشان مشخص نشود به تجمع خود پایان نمی‌دهند.

تعداد کارگرانی که در این تجمع حضور دارند در ساعات مختلف شبانه روز و با توجه به سردی هوا متفاوت است؛ اما کارگران تلاش دارند که این تجمع اعتراضی را به صورت حداکثری برگزار کنند.

یکی از کارگران که در این تجمع حضور دارد گفت که آنها هم اکنون قادر به تامین مایحتاج اولیه خانواده‌هایشان نیستند و لذا باید تکلیف پرداخت مطالباتشان هر چه سریعتر روشن شود.

مجتمع صنعتی کشت و صنعت مهاباد از 4 شرکت کشت و صنعت، مجتمع دامداری و صنعتی، سردخانه زمزم، همامرغ مهاباد تشکیل شده است که هم اکنون بیش از 100 کارگر در این 4 مجموعه مشغول به کار هستند.

در مجموع گفته می‌شود که این کارگران به اضافه کارگران اخراج شده بیش از 500 میلیارد تومان مزد، مزایای مزدی و سنوات از این 4 شرکت طلبکارند.

این کارگران همچنین از بابت مشکلات بیمه‌ای خود گلایه مند هستند چراکه دفترچه بیمه‌های آنان تمدید نشده است.

تجمع زنان روستای قره خان بندی مقابل پتروشیمی خراسان ومسدود کردن ورودی کارخانه برای اشتغال جوانان بیکار!

روز پنج شنبه 18آذرماه،جمعی از زنان روستای قره خان بندی بجنورد با اجتماع مقابل پتروشیمی خراسان،مسدود کردن ورودی کارخانه ،ممانعت از ورود نیروهای تعویض شیفت وکامیون ها به داخل ،خواستاراشتغال جوانان بیکارروستا در این مجموعه تولیدی شدند.

به گزارش 18آذرمنابع خبری محلی،حدود 50نفر از زنان روستای قره خان بندی بجنورد مقابل درب های کارخانه پتروشیمی تجمع و مانع ورود کامیون ها به داخل کارخانه شدند.آنها خواستار استخدام بیکاران این روستا در کارخانه پتروشیمی خراسان بودند.

حاضرین در این تجمع اعتراضی گفتند که رئیس هیئت مدیره شرکت پتروشیمی طی سخنرانی در یکی از مساجد قول داده بود تا جوانان این روستا را در این شرکت به کار بگیرد و اکنون پس از گذشت ماه ها این وعده محقق نشده است.

بنابهمین گزارشات،یکی از زنان قره خان بندی گفت: ما هیچ خواسته ای به جز اشتغال جوانان خود نداریم.

وی که خواست نامش فاش نشود افزود: در زمان راه اندازی کارخانه توسط مسوولان مربوطه قول های زیادی برای اشتغال جوانان داده شد اما متاسفانه هم اکنون تمامی قول ها به فراموشی سپرده شده است.

وی افزود: بیشتر زمین های کشاورزی و همچنین عرصه های منابع طبیعی که برای چرای دام ها اختصاص داشت در اختیار این مجموعه تولیدی قرار گرفت.

وی آلودگی زیست محیطی و کاهش محصولات تولیدی را یکی از اساسی ترین مشکلات مردم این روستا عنوان کرد و افزود: متاسفانه هم اکنون اهالی روستای قره خان بندی از نظر اقتصادی و بیکاری دغدغه دارند و هیچ کمکی نیز توسط این مجتمع تولیدی برای اشتغال جوانان صورت نگرفته است.

وی اظهار کرد: متاسفانه بیشتر جوانان ما مجبور به مهاجرت به شهرهای دیگر از جمله تهران و مشهد شده اند که این امر نیز مشکلات دیگری برای ما روستاییان ایجاد کرده زیرا که هم اکنون روستا از جوانان خالی شده است و بیشتر سرپرست خانوار نیز در خانه حضور ندارند.

یکی دیگر از زنان این روستا نیز خواستار توجه به خواسته های مردم این اهالی شد و افزود: ما هم اکنون آلودگی های این کارخانه را تحمل می کنیم.

وی نیز که خواست نامش فاش نشود افزود: آلودگی های این واحد تولیدی باعث کاهش محصول و حتی خشک شدن درختان میوه و صیفی جات می شوند.

وی خواستار کمک مسوولان مربوطه شد و افزود: هیچ خواسته دیگری به جز اشتغال برای جوانان و همسران خود ندارند زیرا که بیشتر جوانان این روستا بیکار هستند و یا در شهرهای بزرگ کارگری می کنند.

مجتمع پتروشیمی خراسان در 17 کیلومتری شهر بجنورد مرکز خراسان شمالی قرار دارد که در سال 75 به بهره برداری رسید که در راستای خصوصی سازی سهام آن به بخش های خصوصی و شبه خصوصی واگذار شد.

در چند سال اخیر بیشترین تولیدات این واحد صنعتی بخصوص کریستال ملامین آن به خارج از کشور صادر شده است.

درهمین رابطه:

تجمع  اعتراضی متقاضیان کار همزمان با سفر وزیرکار به بجنورد مقابل کارخانه پتروشیمی خراسان!

روزپنج شنبه8مهر، همزمان با سفر وزیرکار به بجنورد جمعی از متقاضیان کاردست به تجمع مقابل کارخانه پتروشیمی خراسان زدند و مانع ورود کامیون ها به داخل کارخانه شدند.

آنها خواستار استخدام بیکاران این روستا در کارخانه پتروشیمی خراسان بودند.

بجنا طی گزارشی بتاریخ10مهر، از تجمع اهالی روستای قره خان بندی بجنورد در مقابل کارخانه پتروشیمی بجنورد در روز پنج شنبه هشتم مهر ماه خبر داد.

بنابهمین گزارش،تعداد 40 نفر از اهالی روستای قره خان بندی بجنورد همزمان با بازدید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از پتروشیمی مقابل درب های کارخانه تجمع و مانع ورود کامیون ها به داخل کارخانه شدند.

آنها خواستار استخدام بیکاران این روستا در کارخانه پتروشیمی خراسان بودند.

گفتنی است طی سه سال اخیر اهالی این روستا چندمین بار مقابل پتروشیمی برای استخدام مردم این روستا تجمع کرده اند.

روستای قره خان بندی در سه کیلومتری کارخانه پتروشیمی خراسان قرار دارد.

قابل ذکر است قره خان بندی، روستایی از توابع بخش گرمخان شهرستان بجنورد در استان خراسان شمالی است.

ایرج فدایی، کارگر شرکت واحد از زندگی و روزهای کارگریش گفت!

مرد ناشناس خیابان‌ها

تصویر فدایی با چشم‌هایی گریان و در مقابل شورای شهر تهران در روزهای گذشته خیلی ها را تکان داده است

«ایرج فدایی» را کسی به اسم نمی‌شناسد، عکسش را با چشمانی گریان و صورتی تکیده اما این روزها خیلی‌ها دیده و در شبکه‌های اجتماعی دست به دست کرده و البته تکان خورده اند. او همان کارگری است که هفته پیش به همراه تعدادی از کارگران شرکت واحد به مقابل ساختمان شورای شهر تهران رفت تا خواسته‌هایش را با اعضای آن در میان بگذارد؛ خواسته‌هایی که پیگیری تحویل خانه‌ای که قرار بود از ١٤‌سال پیش تعاونی مسکن شرکت اتوبوسرانی تهران به او بدهد، اصلی‌ترین آنهاست. آن روز اما اتفاقات خیابان بهشت طوری پیش رفت که در آخر، اشک او را درآورد. ایرج فدایی در روزهای گذشته، مدام اشک ریخته است؛ مثل وقتی که با دست‌هایی با هم گره خورده و صورتی که درخستگی در آن پیدا بود، نشست روی صندلی و گفت که خسته است و هروقت حرف آن روز، ١٤ آذر شد اشک به چشمهایش دوید. فدایی حالا ١٧‌سال است که راننده اتوبوس داخل شهری است و سال‌های گذشته را شب تا صبح روی اتوبوس‌های بی آر تی خط تهرانپارس – آزادی گذرانده است، با نفسی تنگ که یادگار آن دو‌سال جبهه در سال‌های دور جنگ است و البته آلودگی سمج تهران.

آقای فدایی ما با شما از طریق تصاویری که از شما و درحال گریه کردن، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد؛ آشنا شدیم؛ تصاویری که به تجمع شما و تعدادی دیگر از کارگران شرکت واحد، مقابل شورای شهر تهران برمی‌گردد. دلیل اعتراض شما چیست؟

مشکل ما مسکن است. از ١٤‌سال پیش قرار بود که تعاونی مسکن شرکت اتوبوسرانی به ما مسکن بدهند. آن موقع که آقای بیژنی در تعاونی بودند به چند نفر خانه دادند ولی وقتی او برکنار شد، دیگر این موضوع پیگیری نشد.

اگر بخواهند خانه را به شما تحویل بدهند، در کدام منطقه است؟

به یک‌سری در اطراف پاسگاه نعمت‌آباد خانه داده‌اند، به بعضی‌ها هم در سپیدار کرج. آنها هم خانه‌هایشان وضع مناسبی ندارد و هنوز نیمه کاره است.

الان مستاجرید؟

بله.

کجا زندگی می‌کنید؟

اطراف شهریار؛ یعنی جاده ملارد، شهرک شاهد.

چقدر اجاره خانه می‌دهید؟

١٠‌میلیون پیش داده‌ایم، ٥٠٠‌هزار تومان اجاره.

چند سالتان است؟

٤٨ سال.

ولی سن‌تان خیلی بیشتر از ٤٨‌سال می‌زند.

خب دیگر مشکلات، زیاد داشته‌ام. من بچه جبهه و جنگم.

رزمنده بودید؟ چندسال؟

١٤ ماه سابقه جبهه دارم. من دانش‌آموز بودم که به جبهه رفتم و در خانواده‌مان چهار شهید داده‌ایم. برادرم هم جانباز است.

یعنی چندسال‌تان بود که به جبهه رفتید؟

١٧سال.

کدام جبهه‌ها بودید؟

خوزستان و کردستان.

چه سال‌هایی؟

از‌سال ٦٥ تا زمان آتش‌بس. پنج مرحله به جبهه رفتم، هی آمدم و برگشتم. بیسیم‌چی بودم.

خودتان جانبازی ندارید؟

نه، زخمی شدم ولی سطحی بود.

الان با این مشکلات، پشیمان نیستید که چرا رفتید جنگیدید؟

نه، به هیچ وجه.

چرا؟

به‌خاطر مملکتم بود.

اگر دوباره جنگ بشود، باز هم می‌روید بجنگید؟

بله، صد در صد.

چه محکم می‌گویید بله!

چون هم آن‌موقع مطمئن بودم، هم الان.

یعنی ترسی ندارید؟

نه، چه ترسی. بالاخره آدم یک روز می‌میرد. مهم، کیفیت مرگ است.

چندتا بچه دارید؟

یک پسر ١٨ ساله.

چندسال است که کارگر شرکت واحدید؟

١٧سال.

الان در کدام خط اتوبوسرانی کار می‌کنید؟

در سامانه یک که خط بی آر تی تهرانپارس – آزادی است. شب‌کارم.

یعنی از چه ساعت تا چه ساعتی؟

از ساعت ٩ شب تا شش صبح.

حالا چه شد که شب‌کار شدید؟

به‌خاطر حقوقش که ٥٠٠ -٤٠٠هزار تومان از روزکارها بیشتر است، حداقل یک گوشه‌ای از دردمان را دوا می‌کند.

یعنی کل دریافتی‌تان در ماه چقدر است؟

با اضافه کاری و همین ٤٠٠ تومان اضافه، نزدیک سه میلیون. یک‌سوم حقوقم بابت کرایه خانه و ایاب و ذهاب می‌رود، دیگر چیزی نمی‌ماند برایمان.

کف حقوق و حداکثر حقوق کارگران شرکت واحد چقدر است؟

بستگی به اضافه کاری و هزارجور شرایط دیگر دارد. ولی در کل بین ٣ تا ٤‌میلیون تومان است.

خب خیلی هم کم نیست.

شرایط کاری ما واقعا سخت است. رانندگی کردن هر روز در این شهر که پر از آلودگی و ترافیک است، جانی برای ما نمی‌گذارد. شما خودت بیا ببین یک شب می‌توانی با این کارتن خواب‌ها کار کنی؟ شبها می‌آیند در اتوبوس تا از سرما در خیابان یخ نزنند و چون تمیز نیستند و زمستان است و شیشه‌ها بسته، گرمای بخاری به آنها می‌خورد، آدم از بو خفه می‌شود. خب به هرحال آنها هم آدمند، دل‌مان برایشان می‌سوزد.

چه شد که کلا کارگر شرکت واحد شدید؟

خب کار دیگری بلد نیستم. فقط رانندگی بلدم. از همان اولش هم کار دیگری بلد نبودم و به رانندگی ادامه دادم. ما خانوادگی راننده‌ایم. برادرهایم هم به همین کار مشغولند.

هیچ‌وقت شده که پشیمان شده باشید از این‌که راننده شدید؟

خب قسمت ما هم همین بوده.

تحصیلات‌تان؟

دیپلم ردی‌ام.

به آن روز برگردیم؛ روزی که از صورت گریان شما عکسبرداری و در سطح گسترده‌ای منتشر شد. چه شد که تصمیم گرفتید به مقابل شورای شهر بروید؟

خب ما در دو‌سال گذشته هم چندبار برای این موضوع جمع شده بودیم اما هیچ‌وقت هم جوابی نگرفتیم. قرار بود که تعاونی مسکن به صورت بلاعوض به ما خانه بدهد اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. مشکل ما الان این است که مدام به ما می‌گویند این موضوع را بررسی می‌کنند ولی جوابی به ما نمی‌دهند.

شما چند نفرید که این مشکل را دارید؟

دقیقا نمی‌دانم ولی فکر می‌کنم حدود ٥٠٠ نفر باشیم.

آن روز که مقابل شورای‌شهر جمع شدید، چند نفر بودید؟

حدود ٩٠ -٨٠ نفر.

وقتی عکس‌تان در فضای مجازی، آن هم با آن حجم زیاد دست به دست شد، واکنش‌تان چه بود؟

خب تعجب کردم، انتظارش را نداشتم.

شد که مثلا حس خجالت داشته باشید؟

نه خجالت برای چی؟ احساسات آن موقع من گریه بود. توقع چنین برخوردی را نداشتم و آن روز خیلی از این موضوع ناراحت شدم. خب ما فقط می‌خواستیم خواسته‌های منطقی‌مان را بگوییم.

آن روز دقیقا چه اتفاقی افتاد؟

ما ساعت ١٠ صبح ١٤ آذر به خیابان بهشت رفتیم. آن روز برخورد با ما با همیشه فرق داشت. قبل از این هم ما چندبار دراین‌باره اعتراض کرده بودیم و همیشه برخورد کاملا محترمانه‌ای با ما شده بود، اما آن روز برخوردها با ما متفاوت بود. وقتی تعدادمان زیاد شد، اتفاق‌های ناخوشایندی افتاد.

کدام قسمت شما آسیب دید؟

من یک کف‌گرگی خوردم و صورتم و سرم آسیب دید. هنوز هم به‌خاطر ضربه‌ای که به پشتم خورد، نمی‌توانم خوب به صندلی تکیه بدهم.

بعد از این‌که عکس شما منتشر شد، کسی سراغ شما را گرفت؟

نه هیچکس.

عکس را چه کسی از شما گرفت؟

یکی از کارگرانی که با ما آمده بود.

از خانواده‌تان کسی عکس‌تان را دیده؟

امروز خواهرم که خراسان زندگی می‌کند، دیده و نگران شده بود. زنگ زد گفت چی شده؟ من هم گریه‌ام گرفت.

آن روز بازداشت هم شدید؟

بله. ١٦ نفرمان را بازداشت کردند. دو ساعت بازداشتگاه بودیم که بعدش من حالم بد شد و به بیمارستان رفتیم. بیمارستان هم‌چون پول همراهمان نبود، پذیرشمان نکرد.

آقای سرخو، عضو شورای شهر دو روز پیش از شما و همکاران‌تان به دلیل اتفاقاتی که آن روز افتاد، معذرت‌خواهی کردند.

معذرت‌خواهی به چه درد ما می‌خورد. جلوی زن و بچه‌های‌مان با ما برخورد کردند. (گریه)

در این مدت، از مردم کسی سراغ شما را نگرفته است؟

نه. من در تاریکی می‌روم سر کار و در تاریکی برمی‌گردم. کی من را می‌شناسد؟ کی اصلا من را در اتوبوس نگاه می‌کند که بخواهد من را بشناسد؟

غیر از مسأله مسکن، مشکلات دیگرتان چیست؟

ما امنیت شغلی چندانی هم نداریم. شنیده‌ام که قانون کار را دارند عوض می‌کنند که روی نیروی رسمی بودنمان تأثیر می‌گذارد و به نفع کارفرما پیش می‌رود. آلودگی هوای تهران هم ما را خیلی اذیت می‌کند. من تنگی نفس شدید دارم. در این ١٧ سال، واقعا سلامتم تهدید شده است ولی چاره‌ای نیست، چه کار کنیم. به خاطر همین تنگی نفس، شب‌ها کار می‌کنم که کمتر اذیت شوم. خب دخل و خرجمان هم جور در نمی‌آید، باید مدارا کنیم. پسرم هم ناراحتی اعصاب دارد و چندوقت یک بار در بیمارستان بستری می‌شود و هرچی پول داریم پای بیمارستان می‌رود.

تنگی نفس‌تان یادگار جبهه است؟

تقریبا. آن موقع که خوزستان و در سوسنگرد بودم، آخرهای شیمیایی به من هم رسید.

آن روز غیر از شما افراد دیگری هم بودند که رزمنده یا جانباز بوده باشند؟

بله. پنج نفرشان جانبازند. در میان کارگرهای شرکت واحد تعداد کسانی که رزمنده و جانبازند، زیاد است. من هم عضو ایثارگان شهرداری تهران هستم.

می‌دانید تهران چه تعداد کارگر شرکت واحد دارد؟

حدود ٧ تا ٨‌هزار نفر.

فکر می‌کنم بیشترشان هم بیرون تهران زندگی می‌کنند. درست است؟

بله، بیشترشان در حومه تهران زندگی می‌کنند. از این هفت‌هزار پرسنل، شاید ٥٠٠ نفرشان در تهران زندگی کنند. همه کرج، پردیس، فردیس، راباط‌کریم، قلعه‌ حسن‌خان و غیره‌اند. خب آدم‌های بیچاره هم کارگر می‌شوند، آدم درست و حسابی و وضع خوب که نمی‌آید بشود راننده اتوبوس، با این همه مشکلات.

منبع:شهروند-18آذر

عدم پرداخت 4ماه حقوق کارگران  کارخانه کمپروسورسازی تبریز!

پرداخت معوقات حقوقی کارگران کارخانه کمپروسورسازی تبریز از مرز چهار ماه گذشت.

به گزارش18آذرایلنا،منابع خبری در کارخانه «کمپروسور سازی تبریز»گزارش داده‌اند حدود 136 کارگر رسمی و قراردادی این کارخانه به دلیل آنچه «کمبود منابع مالی» عنوان می‌‌شود؛ با احتساب 50 درصد عیدی سال 94  بیش از 4 ماه حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.

یکی از کارگران در تشریح جزئیات این خبر گفت: پس از سال‌ها چالش کارگری در «کمپرسور سازی ایران»، وضعیت کارخانه از حدود دو ماه پیش با تغییر مدیرعامل رو به بهبودی است اما هنوز دستمزد مرداد، شهریور، مهر و آبان ماه آنها پرداخت نشده است.

به گفته این کارگر واحد تولیدی کمپروسورسازی تبریز که هم اکنون به تنهایی در زمینه تولید انواع کمپرسور در کشور فعالیت دارد؛ از تولید و فروش خوبی به نسبت قبل برخوردار بوده و اینکه چرا مطالبات کارگران با تاخیر پرداخت می‌شود؛ از این موضوع بی‌خبریم.

طبق اظهارات این کارگر کمپروسورسازی تبریز؛ او وسایر همکارانش پیگیری زیادی برای وصول مطالبات خود از مسئولان نهادهای مستقر در استان انجام داده‌اند اما نتیجه‌ای حاصل نشده است.

همچنین به نقل از این کارگر گفته می‌شود؛ کارفرمای کمپروسورسازی تبریز هم‌اکنون بابت بدهی‌های مالی سالهای گذشته به نهادهای مختلف دولتی و خصوصی همانند اداره گاز، برق، تامین اجتماعی، دارایی و چندین بانک بدهکار است.

تجمع اعتراضی اهالی شهر سرخون نسبت به آلودگي آب شرب!

اهالي شهر سرخون با برپایی تجمعاعتراضی مقابل لوله اصلي انتقال نفت از خوزستان به اصفهان، در  کنار جاده تنگ گندمکار،خواستار رفع مشکل آلودگي آب آشامیدنی شدند.

به گزارش منابع خبری محلی،ترکيدگي لوله انتقال نفت به تلمبه خانه گندمکار در رودخانه سرخون بارها باعث آلودگي آب آشاميدن، مزارع شيلات ماهي و محيط زيست شد که مسئولين به خوبي پيگير حل اين مشکل نشده و مردم با پوشيدن کفن و تجمع در مقابل لوله اصلي انتقال نفت از خوزستان به اصفهان خواستار رفع اين مشکل شدند.

شهر سرخون يکي از شهر هاي توابع شهرستان اردل مي باشد و  امرار و معاش اين مردم بيشتر از طريق  پروش ماهي سردابي بوده که آلودگي نفت باعث تلفات و خسارت شديد مزارع شيلات ماهي اين منطقه شده و باعث نارضايتي شديد مردم از اين موضوع شد.

چند سالي است که اين مايع سياه بد بو به جان مردم منطقه ميانکوه از توابع شهرستان اردل افتاده است.

مايع اي که براي مردم اين منطقه تفاسير ديگري دارد که شايد خيلي خوش رنگ و دلنشين نباشند، از جمله: سياه بد بو، نفت شوم، عامل مهاجرت و…

مرکز انتقال نفت جبار زارع در قسمت بالايي سفره زير زميني قرار گرفته و وظيفه تغذيه چشمه سرخون را بر عهده دارد، به بيان ديگر در حساسترين نقطه اي که مي بايد واقع شده است و در کل ما هر چي ميکشيم از دست اين تلمبه خانه مي کشيم، اين مرکز داراي مخازن، آبگير، منحول و مکانهاي خطرناکه فرسوده اي ديگري است که جاي بحث کارشناسي دارد.

و اما ماجرا از آنجا آغاز شد که ترکيدگي لوله انتقال نفت به تلمبه خانه گندمکار در رودخانه سرخون از سه روز پيش اتفاق افتاد که تا عصر ديروز نشتي نفت دامي خطر براي مزارع ماهي ها و خسارت زيادي به محيط زيست اين منطقه وارد نمود اما مسئولين با چشم بسته  پيگير اين موضوع شدند و مردم اين منطقه براي رسيدگي به وضعيت اين خسارتها  و تامين آب شرب و کشاورزي سالم دست به دامان اين و آن شده اند اما مشکل همچنان پابرجاست!

تجمع اعتراضی اهالی شهرستان جغتای در فرمانداری این شهر!

صبح روز دوشنبه هفته جاری حدود ۱۵۰ نفر از خانواده های دو روستای خداشاه و راهچمن شهرستان جغتای در اعتراض به عدم تحقق وعده های مسولان ادارات برق و گاز در محل فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی ، این تجمع کنندگان شامل حدود ۱۰۰ خانواده اهل روستای خداشاه و حدود ۵۰ خانواده اهل روستای راهچمن بوده اند که به دلیل عدم اتصال به شبکه های برق و گاز در محل فرمانداری شهرستان جغتای تجمع داشته اند.

در همین راستا عصر روز گذشته رضا خداشاهی دهیار روستای خداشاه از توابع بخش هلالی شهرستان جغتای ضمن تایید این خبر گفت: متاسفانه علی رغم قول های متعدد مسئولان شهرستان جغتای و انجام مراحل قانونی لازم برای برخورداری برخی اهالی روستای خداشاه از نعمت برق هنوز هم با وجود گذشت ۴ سال این مشکل رفع نشده و این خانواده ها با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند.

خداشاهی افزود: بهانه مسولان برای پشت و گوش اندازی های متعدد، قرار نداشتن این خانه ها در محدوده روستا عنوان شده است و بر همین اساس هزینه هایی از این خانواده ها گرفته شده و مراحل اداری لازم نیز طی شده است ولی مسولان فقط امروز و فردا می کنند و گره کار این روستا نشینان زحمتکش را باز نمی کنند.

وی خاطرنشان کرد: مسولان شهرستان جغتای به همین بهانه از واگذاری امتیاز گاز به حدود ۵۰ نفر از اهالی روستای راهچمن نیز خودداری می کنند در حالی که فاصله خانه ها مذکور از محدوده روستا و شبکه اصلی زیاد نبوده و اتصال گاز به آنها هزینه زیادی را در بر ندارد.

این دهیار یادآور شد: پس از این اجتماع فرماندار جغتای در جمع معترضین حاضر شده و از ادامه پیگیری ها به منظور رفع مشکلات و موانع موجود خبر داده و قول قطعی برای برخورداری این خانواده ها از برق و گاز نداد.

گود برداری نا ایمن موجب مرگ کارگری جوان درشیراز شد|

صبح امروز18آذردرشیراز،یک کارگرجوان براثرریزش ساختمان بدلیل گود برداری نا ایمن زیر آوار مدفون شد وجانش را از دست داد.

به گزارش18آذر روابط عمومی سازمان آتش نشانی شیراز،این عملیات در ساعت9/57 به مرکز ستاد فرماندهی آتش نشانی شیراز اعلام گردید و بلافاصله از 6 ایستگاه25 آتش نشان به همراه6 دستگاه خودرو امدادی و تیم تجسس به همراه سگ های جستجوگر به محل حادثه اعزام شدن این حادثه که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در هنگام  گودبرداری اتفاق افتاد

در این حادثه هنگام گود برداری توسط بیل مکانیکی و مشغول به کار بودن 3 کارگر  در درون گود ناگهان ساختمان مجاور گودبرداری به درون گود ریزش می کند و دو تن از کارگران موفق به فرار شده و یکی از کارگران که از تبعه افغانستان  ودارای حدودا 25 سال بود در زیر آوار مدفون می شود که با توجه به اینکه ریزش ناقص ساختمان مجاور اتفاق افتاده بود امکان ریزش مجدد نیز پیش بینی شد که آتش نشانان ابتدا با بررسی صحنه و یافتن محل احتمالی مدفون شدن شخص توسط سگهای تجسس شروع به آور برداری  کردندکه نهایتا پس از 3/5 ساعت تلاش آتش نشانان جسد فرد از زیر آوار به بیرون منتقل شد.

مصدومیت3کارگرشهرداری تهران درحین کار!

بامدادامروز18آذر،3کارگرشهرداری تهران بدنبال حادثه تصادف در بزرگراه لشکری مصدوم وراهی بیمارستان شدند!

به گزارش18آذرایسنا،سید جلال ملکی گفت: وقوع یک مورد حادثه تصادف کامیونت با دو دستگاه کامیون خاور و کارگران شهرداری در ساعت 4:26 بامداد امروز به سامانه 120 اطلاع داده شد که به دنبال آن ستاد فرماندهی آتش نشانان دو ایستگاه 45 و 111 را به محل حادثه واقع در کیلومتر 10 مسیر غرب به شرق جاده مخصوص کرج اعزام کرد.

وی با اشاره به حضور آتش نشانان در محل حادثه افزود: پس از حضور آتش نشانان در محل حادثه مشاهده شد که یک دستگاه کامیونت درمسیر غرب به شرق بزرگراه لشکری در حال حرکت بود که ناگهان از مسیر اصلی خود منحرف شد و پس از تصادف با دودستگاه خاور، با سه نفر از کارگران پیمانکار شهرداری که مشغول نظافت معابر بودند برخورد کرده و سپس در میانه بزرگراه واژگون شده بود.

وی با بیان اینکه راننده کامیونت در اتاقک آن محبوس شده بود، گفت: عوامل آتش نشانی همزمان با ایمن سازی محل با کمک عوامل پلیس راهور اقدام به انسداد مسیر کرده و عملیان نجات را آغاز کردند.

ملکی اضافه کرد: آتش نشانان اقدام به برش کابین کامیونت کرده و راننده 45 ساله آن را در حالی که دچار آسیب دیدگی شده بود به همراه سه کارگرتبعه افغانستان برای انتقال به بیمارستان به عوامل اورژانس تحویل دادند.

هیجدهم آذرماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

 

***

kargari-akhbar-va-gozareshat

اخبار و گزارشات کارگری 17 آذر 1395


لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
دخالت شورای فرمایشی، مانع دستیابی کارگران از تسهیلات مسکن
– اعتراض کارگران شرکت واحداتوبوسرانی تهران وحومه  با چراغ‌های روشن!
– نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ــ خارج از کشور:
ضمن محکوم کردن حمله به تجمع اعتراضی کارگران سندیکای شرکت واحد ، از خواست کارگران قویا پشتیبانی می نماییم
– اعتصاب کارگران پتروشیمی بوشهربرای سومین روزمتوالی!
– چهارمین روزاعتصاب  کارگران پروژه مرمت ارگ بم!
– برای چهارمین روزاعتصاب کارخانه کارگران لیفتراک سازی سهندتبریز ادامه پیداکرد!
– اعتصاب یک ساعته کارگران معدن طزره دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق !
– تجمع اعتراضی کارگران در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل شهرداری نیشابور!
کارگران معترض تهدید به اخراج شدند!
– وعده مسئولان به کارگزاران بیمه کشاورزی بدنبال تجمعات اعتراضی روزگذشته شان!
– نامه سرگشاده کارگران فروشگاههای شهرستان نور خطاب به وزارت کار!
– در انتقال بیمه معلمان استثنایی به تامین اجتماعی سلیقه ای عمل شد/ کف مستمری بازنشستگی ما کمتر از معلمان دیگر است
– عدم پرداخت7ماه کارانه پرستاران استان کرمانشاه!
حقوق 300 پرستار «شرکتی» استان نیز این ماه پرداخت نشده است!
– وعده رسیدگی به خواسته های دانشجویان دانشگاه بجنورد پس از دوهفته اعتصاب!
– نامه سرگشاده جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت همزمان باروز16آذر!
– کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگران ایران:
شانزدهم آذر  روز دانشجو را گرامی می داریم .
– جان باختن یک کارگر در شهر آلاشت
– ریزش آوار در تبریز 4 کارگر را راهی بیمارستان کرد!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

دخالت شورای فرمایشی، مانع دستیابی کارگران از تسهیلات مسکن

شورای اسلامی کار فرمایشی شرکت واحد سال هاست با اصرار مدیریت و با برگزاری انتخابات نمایشی به کارگران تحمیل شده است و همواره مدیریت از این نمایندگان غیر واقعی برای جلوگیری از احقاق حقوق کارگران و حتی اخراج و اعمال فشار به کارگران بهره برده است. طی سالیان گذشته تا به امروزاین نمایندگان تحمیلی هیچ تلاش و اقدامی برای احقاق تسهیلات مسکن کارگران انجام نداده اند.

بنابراین سندیکا با تکیه بر قدرت اتحاد کارگران و جمع آوری امضا و برگزاری چهار تجمع در مقابل شهرداری تهران و مذاکرات فراوان، برخورداری زحمتکشان شرکت واحد از تسهیلات مسکن را پیگیری کرده است. و در پی آن شورای مسکن شهرداری تهران مصوب نمود بیش از شش هزار کارگر شرکت واحد که از تسهیلات مسکن محروم بوده اند از این تسهیلات بهره مند گردند و لیکن به دلیل توقف روند اجراء مصوبه مذکور و توقف چهار ساله ساخت پروژه سپیدار دو و سه تعاونی مسکن و مشکلات اعضای سایر پروژه ها، کارگران برای پنجمین مرتبه به شهرداری مراجعه کردند و نیروی انتظامی برای ممانعت از تجمع، کارگران را ضرب و شتم کرد و اصرار کارگران برای مراجعه به شهرداری برای احقاق حقوق خود و ممانعت پلیس منجر به راهپیمایی در خیابان های اطراف و تجمع کارگران در ترمینال فیاض بخش شد که شانزده تن ازهمکاران نیز برای ساعاتی بازداشت شدند. وقایع رخ داده باعث شد اجحاف در حق کارگران و عدم پرداخت تسهیلات مسکن در رسانه ها به صورت گسترده منتشر شود و توجه برخی از نمایندگان شورای اسلامی شهر را نسبت به مسکن کارگران شرکت واحد برانگیخت.

با فراهم شدن زمینه مذاکرات برای رفع مشکلات اعضای پروژه های تعاونی مسکن و پرداخت تسهیلات مسکن سایر کارگران، اعضای شورای اسلامی کارتحمیلی فرمایشی بدون هماهنگی با کارگرانی که مشکلات مسکن را پیگیری می کنند؛ به دفتر آقای سرخو نماینده شورای شهر تهران مراجعه و صحبت هایی در مورد مسکن انجام می دهند. سندیکا این اقدام شورای فرمایشی را ناشی از ماهیت دست نشاندگی، عافیت طلبی و سواستفاده شان از اعتراضات کارگران ارزیابی می نماید و دخالت اعضای شورای اسلامی تحمیلی فرمایشی که ماهیت سازش کار با مدیریت برای کسب منافع خودشان دارند را خیانتی دیگر به کارگران می داند که می تواند مانعی بر سر راه کارگران برای برخورداری از تسهیلات مسکن گردد.

در این دیدار رحیم عباسی از دست نشانده ترین نمایندگان شورای فرمایشی دوره قبل نیز حضور داشت. و علی رغم اینکه وی در این دوره از انتخابات نمایشی شورای اسلامی کار رای نیاورده است؛ حضورش در شورای تحمیلی فرمایشی نشانه دیگری از دست نشاندگی مطلق وی می باشد.

https://telegram.me/vahedsyndica

اعتراض کارگران شرکت واحداتوبوسرانی تهران وحومه  با چراغ‌های روشن!

کارگران شرکت واحداتوبوسرانی تهران وحومه  به نشانه اعتراض به عملکرد تعاوني مسکن شرکت واحد، يک روز تمام با چراغ‌هاي روشن تردد کردند.

شرکت واحد و کارگرانش روزهاي پرخبري را پشت سر مي‌گذرانند. پس از تجمع روز يکشنبه تعدادي از کارگران اين شرکت در مقابل ساختمان شهرداري تهران که در اعتراض به اجرانشدن مصوبه شوراي مسکن درباره واگذاري مسکن به کارگران شرکت واحد صورت گرفته بود و بي‌نتيجه‌ماندن اين اعتراض صنفي، روز دوشنبه، 15آذر، مسافران هميشگي اتوبوس‌هاي شهري در تهران و در صف‌‌هاي بي‌آر‌تي با چراغ‌هاي روشن اتوبوس‌هايي مواجه شدند که به نشانه اعتراض به پيگيري‌نشدن مطالبات صنفي‌شان در شهر تردد مي‌کردند. پاي صحبت رانندگان که مي‌نشستيد و علت را جویا مي‌شديد، فقط يک جمله مي‌شنيديد: ديروز بدجوري با بچه‌ها برخورد کردند، هيچ جواب قانع‌کننده‌اي درباره مطالباتمان به ما ندادند. امروز چراغ‌ها را روشن گذاشته‌ايم تا به اين بي‌تفاوتي مسئولان شهرداري اعتراض کنيم.

رانندگان اين اتوبوس‌ها، اغلب کارگراني بودند که از تجمع روز يکشنبه جمعي از کارگران شرکت واحد اتوبوسراني باخبر بودند و در پي برخوردهاي صورت‌گرفته با برخي از اين کارگران و در اعتراض به بي‌توجهي به مطالباتشان درباره واگذاري مسکن، با سرعت مطمئنه و در صفوفي به‌هم‌پيوسته در خيابان‌ها تردد مي‌کردند؛ نوعي اعتراض مدني از سوي کارگران نسبت به بي‌توجهي به مطالبات صنفي که شيوه‌اي مرسوم در کشورهاي مختلف دنياست. با يکي از رانندگان اين اتوبوس‌ها که حرف زديم و دليل روشن‌بودن چراغ‌ها را پرسيديم، گفت: روزي 10 بار اين خيابان‌ها را بالا و پايين مي‌کنيم براي يک لقمه نان اما دريغ از اندک حمايتي که از کارگران زحمتکش اتوبوسراني شود. زماني آمدند و گفتند براي مسکن ثبت‌نام کنيد، خيلي‌ها رفتند و با هزار زحمت يک ميليون تومان پول قرض کردند تا بتوانند ثبت‌نام کنند، حالا که چند سال گذشته، از خانه که خبري نيست هيچ، از طرفي به عده‌اي از کارگران گفته‌اند بايد جريمه ديرکرد وام‌هايي را که گرفته‌ايد هم بدهيد تا خانه‌هاي نيمه‌کاره‌اي که هنوز هم تکميل نشده به شما واگذار شود.

علت اعتراض صنفي کارگران شرکت واحد چه بود؟

اما ريشه اعتراضات کارگران شرکت واحد، به تأخير در واگذاري مسکن از سوي تعاوني شرکت واحد به بيش از پنج هزار کارگر اين شرکت برمي‌گردد. منابع مطلع و فعالان کارگري اين شرکت مي‌گويند: در سال ۸۵ هیأت‌مديره شرکت واحد اتوبوسراني به اتفاق کميته مسکن شهرداري تهران مصوب کردند از محل درآمد فروش زمين‌هاي مازاد شرکت واحد، به کارکنان فاقد مسکن اين مجموعه براي خريد مسکن به‌صورت بلاعوض کمک‌هاي مالي شود.

به گفته اين کارگران، به اعتبار اين مصوبه در سال‌هاي ۸۶ و ۸۷ مبلغ ۷۵ ميليارد تومان از محل فروش زمين‌هاي مازاد شرکت واحد براي پرداخت کمک‌هاي مالي بلاعوض خريد مسکن کارکنان شرکت واحد، تأمين اعتبار شد و طبق جدولي که‌‌ همان زمان بر مبناي سابقه کارمندان و کارگران شرکت واحد تنظيم شده بود؛ قرار شد به هر کارگر يا کارمند فاقد مسکن به ازای هر سال سابقه کار در شرکت واحد، يک ميليون تومان تعلق گيرد و شرکت واحد نيز تا مبلغ پنج‌ميليون تومان به‌صورت بلاعوض به اين کارگران کمک مالي کند. درواقع، اگر کارگري 20 سال سابقه داشت با جمع کمک مديرعامل 25ميليون اعتبار در روز به نام‌کردن سند خانه‌اش در محضر به او پرداخت مي‌شد؛ خريد پروژه‌هاي مختلفي که شرکت واحد تعيين مي‌کرد، مانند 1- پروژه سهيل منطقه 19شهرداري که به‌عنوان «سهيل يک» 389واحد و «سهيل دو» 515واحد بود. 2- پروژه «سپيدار يک» که شامل 170 واحد بود و بعد از تحويل آن به اعضا، سپيدار دو و سه هم با 314 واحد کليد خورد. 3- پروژه شقايق ورامين که با 264واحد کليد خورد و بعدا پروژه‌هاي پرند هم اضافه شد که 750 واحد بود. آنچنان که کارگران مي‌گويند، به دو شيوه به هر يک از شاغلان فاقد مسکن شرکت واحد مبالغي تعلق مي‌گرفت؛ در شيوه نخست چنانچه کارگر يا کارمند فاقد مسکن به‌صورت فردي نسبت به خريد مسکن اقدام مي‌کرد، اين مبلغ در زمان ثبت سند خريد از سوی نماينده شرکت واحد به فروشنده ملک پرداخت مي‌شد و در شيوه دوم نيز پس از آنکه فرد مورد نظر در تعاوني مسکن شرکت واحد عضو مي‌شد، کمک‌هزينه مورد نظر از سوي شرکت واحد در قالب بخشي از هزينه ساخت مسکن به حساب تعاوني واريز مي‌شد.

اعتراض به عملکرد نامطلوب تعاوني شرکت واحد

کارگران مي‌گويند با وجود اينکه در آن زمان بيش از 17 هزار نفر، کارگر شرکت واحد بودند، تسهيلات مورد نظر هرگز به‌صورت عادلانه از سوي تعاوني، ميان کارکنان فاقد مسکن تقسيم نشده است زيرا همان زمان تعدادي از دريافت‌کنندگان نقدي اين تسهيلات کساني بودند که به‌همراه مديرعامل وقت شرکت واحد از يک نهاد ديگر به اين شرکت آمده بودند، سابقه کاري چنداني در شرکت واحد نداشتند و به‌همين‌دليل، باید کمک‌هاي بلاعوض کمتري به آنها اعطا مي‌شد اما در ‌‌نهايت، کل سابقه خدمت اين متقاضيان در داخل و خارج از شرکت واحد، مبناي محاسبه کمک‌هزينه اين افراد قرار گرفت.

کارگران اين شرکت همچنين درباره کمک‌هزينه‌هايي که در قالب بخشي از پروژه‌هاي تعاوني مسکن کارگران شهرداري پرداخت شد نيز مي‌گويند: از آنجا که به‌دليل عملکرد نادرست هيأت‌مديره تعاوني، هنوز هيچ واحد مسکوني‌ای به کارگران عضو تحويل داده نشده، در عمل هيچ نفعي از اين تسهيلات به کارکنان شرکت واحد نرسيده است. يکي از کارگران با‌سابقه اين شرکت درباره عملکرد تعاوني مسکن شرکت واحد به «وقايع‌اتفاقيه» مي‌گويد: در تعاوني مسکن شرکت واحد، برخلاف همه تعاوني‌ها اعضا هيچ اختياري براي جابه‌جايي مديرعامل تعاوني و اعضاي هيأت مديره‌اش نداشتند و بايد براي دريافت تسهيلات عضو یک تعاوني من‌درآوردي مي‌شدند که اعضا هيچ نقشي در جابه‌جايي مديران آن نداشتند. از طرفي اين تعاوني برخلاف تعاوني‌هاي قانوني، هزاران عضو داشت، در صورتي که برابر مقررات اداره تعاوني‌ها هر تعاوني نمي‌تواند بيشتر از500 عضو داشته باشد. بااين‌حال، آنچنان‌که اين عضو باسابقه کارگران شرکت واحد ادعا مي‌کند، براي شروع به کار اين تعاوني قبل از هر کاري کارگران را متقاعد کردند اگر مي‌خواهند از حق مسکن برخوردار شوند هر کدام نفري يک ميليون تومان به حساب تعاوني بريزند. اين کارگر ادامه مي‌دهد: حالا اگر بيش از پنج هزار نفري که از آن صحبت کرديم، نفري يک ميليون ريخته باشند در کنار 75 ميليوني که از فروش ملک شرکت واحد به‌دست آمده بايد ميلياردها تومان پول در حساب اين تعاوني باشد. سؤال ما اين است که اين پول‌ها که با خون دل کارگران فراهم شده بود و به‌دليل تأمين‌نشدن همان يک ميليون تومان خيلي‌ها نتوانستند ثبت‌نام کنند، چه شد و چرا هيچ تسهيلاتي به اين بيش از پنج هزار نفر تعلق نگرفت.

بيش از  5 هزار نفر هيچ تسهيلات مسکني دريافت نکرده‌اند

کارگران مي‌گويند، با اينکه اين پول‌ها تا سال 89 در بانک به‌نام مديران تعاوني شرکت واحد بودند و همچنان سود بانکي به آن اضافه مي‌شد، مديران اين تعاوني هرگز درباره آن پول‌ها که بيش از پنج هزار نفر، يک ميليون تومان به حساب تعاوني ريخته بودند، حرفي نزدند و همواره فقط از 75 ميلياردي که در نتيجه فروش ملک شرکت واحد به‌دست آمده بود، صحبت کردند.

به گفته اين کارگران، تاکنون برخلاف آنچه مديران شرکت واحد ادعا مي‌کنند، فقط تعدادي از کارگران از اين تسهيلات استفاده کردند و بقیه، يعني بيش از پنج هزار نفر همچنان در بلاتکليفي به سر مي‌برند. يکي از فعالان کارگري شرکت واحد که اکنون بازنشسته است و همچنان در صف دريافت تسهيلات مسکن قرار دارد، درباره وضعيت فعلي مسکن کارکنان که 95درصد آن را کارگران و رانندگان شرکت واحد تشکيل مي‌دهند، مي‌گويد: بيش از پنج هزار نفر از کارگران تاکنون از هيچ‌يک تسهيلات مسکن استفاده نکرده‌اند و پروژه‌هاي سپيدار 2 و 3 که 314 واحد است، با وجود اينکه چهار سال از زمان تحويل آن گذشته و با توجه به پرداخت نزديک به 70 درصد هزينه ساخت فقط حدود 40 تا 50 درصد پيشرفت فيزيکي داشته و بر‌اساس شکايت پيمانکار از تعاوني مسکن شرکت واحد، پرونده در دادسراي کرج و فرديس همچنان بلاتکليف است که گويا به تازگي رأي عليه پيمانکار صادر شده و در مراحل اجرائي‌ گير کرده و طبق آخرين خبر، دستور اجرائي‌کردن حکم هم صادر شده اما اعضا چهار سال است منتظر خانه‌هاي خود هستند و پيمانکار، تاکنون نزديک به 12ميليارد تومان پول از تعاوني مسکن دريافت کرده که درواقع، نزديک به 80 درصد هزينه ساخت را طبق قرارداد دريافت کرده است. همچنين به گفته اين کارگر، پروژه‌هاي مسکن، سپيدار 2 و 3 نيز از سال 90 تاکنون متوقف و نيمه‌ساخته رها شده است.

همچنین 750 عضو پروژه پرند که مراحل ساخت آن تمام شده و چهار سال از زمان تحويل آن گذشته، با توجه به اينکه بيشتر از هزينه ساخت هم پرداخت کرده‌اند اما هنوز در سردرگمي و بلاتکليفي به سر مي‌برند و بخش عمده‌اي از پروژه‌هاي سهيل که هزار و 26 عضو دارد، هنوز نيمه‌ساخته است و کارگران در بعضي از موارد در خانه‌هاي بدون آب، برق و گاز در محل کارگاه ساخت‌و‌ساز، با خانواده‌هايشان زندگي مي‌کنند. پروژه شقايق ورامين نيز با مشکلات مختلفي ازجمله  تحويل‌ندادن به‌موقع و مشکلات اضافه‌شدن وام و نداشتن پارکينگ مواجه است.

يک سال است منتظر اجراي مصوبه‌ هستیم

يکي از فعالان صنفي رانندگان شرکت واحد که در تجمع روز يکشنبه هم حضور داشته است، به «وقايع‌اتفاقيه» مي‌گويد: اعتراضي که انجام شده، در نتيجه عمل‌نکردن شهرداري به مصوبه‌اي بوده که پيش‌ازاين از سوی شوراي مسکن براي احقاق حق مسکن کارگران شرکت واحد به تصويب رسيده است. اين فعال صنفي در ادامه مي‌گويد: بعد از اعتراض‌ها و پيگيري‌هايي که در شوراي شهر انجام داديم و تلاش‌هاي آقاي حقاني، عضو شوراي شهر، توانستيم اين مصوبه را براي حمايت از رانندگان شرکت واحد که هيچ تسهيلاتي از شهرداري نگرفته‌اند، بگيريم که از سوی نمايندگان شهرداري تصويب شد و به امضا رسيد اما نمي‌دانيم چرا با گذشت اين مدت، هنوز به اجرا درنيامده است. تاريخ تصويب اين مصوبه، شهريور 94 است و فعالان صنفي شرکت واحد مي‌گويند، با گذشت بيش از يک سال از اين مصوبه، حالا ديگر نگراني‌ها درباره بي‌توجهي برخی مسئولان شهرداري به مصوبه مسکن شدت گرفته است و کارگران نگران هستند حق مسکن آنها ناديده گرفته شود. او تصریح می‌کند: 12 مرداد 95 هم جمع و خواستار پيگيري مطالبات معوقه مسکن شديم که با وعده‌هايي که مسئولان شوراي شهر به ما دادند، آن تجمع اعتراضي پايان يافت و منتظر مانديم تا ببينيم بالاخره کسي ترتيب اثري به اعتراض‌هایمان مي‌دهد يا نه اما دراين‌مدت کاري انجام نشد و به‌همين‌دليل دوباره تجمع کرديم تا شايد صدایمان شنيده شود. کارگران شرکت واحد با قرض‌کردن از اين و آن، هزينه‌هاي پيش‌خريد مسکن را فراهم کردند.

مشکلات اتوبوسي کارگران شرکت واحد

در گذشته شايد ديدن چهره رانندگان اتوبوس به سختي امروز نبود. با تفکيک‌هايي که در اتوبوس‌ها صورت گرفته، بسیاری از مسافران اصلا چهره اين راننده‌ها را نمي‌بينند و شايد به‌همين‌دليل است که خيلي از ماها اصلا نمي‌دانيم کارگران خاموش و بي‌ادعاي اتوبوس‌هاي شهر ما اصلا چه دغدغه‌هايي دارند. کار در آفتاب، باران، دود و آلودگي هوا يک طرف و کارکردن با اتوبوس‌هاي فرسوده شهرداري، يک طرف ديگر. حکايت کارگران اتوبوسراني، حکايت امروز و ديروز نيست و مشکلاتشان هم متفاوت از ساير کارگران نيست. آنها هم دغدغه معيشت دارند و غم نان و مي‌گويند: «چرا باوجوداينکه زيرمجموعه شهرداري هستيم اما حق و حقوقمان مانند ساير کارکنان شهرداري، طبق قانون نظام هماهنگ مديريت خدمات کشور محاسبه نمي‌شود و با اين همه سختي‌ای که تحمل مي‌کنيم، باز هم طبق قانون کار، حقوق مي‌گيريم. اگر قرار است تسهيلاتي طبق مصوبه شوراي مسکن به ما تعلق گيرد و از حق مسکن برخوردار شويم چرا براي اين حق قانوني‌مان بايد سال‌ها انتظار بکشيم و درنهايت، با هزارويک مشکل مواجه شويم؟» کارگران شرکت واحد اتوبوسراني، درگير کاري هستند که در زمره کارهاي سخت و زيان‌آور است؛ آلودگي صوتي، آلودگي شيميايي، مشکلات رانندگي‌کردن در شهر تهران و فشارهاي رواني بسياري که به رانندگان وارد مي‌شود ازجمله مواردي است که کارگران شرکت واحد با آن دست‌وپنجه نرم مي‌کنند. نداشتن تشکيلات مستقل کارگري مانند ساير گروه‌هاي کارگري، نداشتن بيمه‌هاي درست اتوبوس که به گفته يکي از کارگران، با اين هزينه‌ها و اين اتوبوس‌هاي 18متري فقط پنج ميليون بيمه دارند و برخوردارنبودن از تسهيلات مسکن مناسب از ديگر مشکلات اين کارگران است که برخلاف رويه قانوني، آن‌چنان که بايد به اين موضوعات رسيدگي نمي‌شود.

منبع:وقایع اتفاقیه-17آذر

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ــ خارج از کشور:

ضمن محکوم کردن حمله به تجمع اعتراضی کارگران سندیکای شرکت واحد ، از خواست کارگران قویا پشتیبانی می نماییم

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ــ خارج از کشور،ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه مزدوران سرمایه به گردهمائی به حق كارگران شركت واحد، از خواسته هاي  آنها به ويژه  کسب مطالبات مربوط به مسکن حمايت مي كنند

روز یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ( ٤ دسامبر ٢٠١٦) تجمع اعتراضي کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در مقابل شهرداری تهران عليه  عدم پرداخت تسهیلات مسکن  با سركوب مزدوران جمهوري اسلامي رو به رو شد. با تعرض نيروهاي سرکوب گر به کارگران تعدادی از كارگران معترض زخمی و عده ای بازداشت شدند. با وجود سركوب نمودن تجمع كننده گان، رانندگان اتوبوس استقامت كردند و  محل را ترک نکرده وبا فشار به پلیس خواستار آزادی همكاران خود شدند. به نحوي كه مقاومت و هم ياري كارگران  پلیس را مجبور به رها نمودن كارگران دستگير شده كرد.

بنا به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ، كارگران در اين گردهم آيي اعتراضي شعارهای زير را فرياد مي زدند: «تسهیلات مسکن را مدیر چپاول کرده؛ شهردار نظاره می کنه ، مدیر چپاول می کنه؛ نیروی انتظامی خجالت خجالت؛ شهردار بالا نشین، معضل ما را ببین؛ شهردار باید بدونه مسکن ما را نده، این وضع ادامه داره: شهردار باید بدونه، دوباره بر می گردیم – کارگران درد دارند، مشکل مسکن دارند؛ مدیر بی کفایت عامل بی مسکنی ست – – قالیباف قالیباف پول مسکن من کجاست – مسکن ما را ندید این وضع ادامه داره؛ مشکلات را رفع نکنی اعتصاب هم تو راهه».

سنديكاي کارگران شرکت واحد اتوبوسراني تهران و حومه در واكنش به برخورد خشن پلیس با رانندگان در  تجمع اعتراضی روز یکشنبه از همه رانندگان درخواست نمود كه برای تحقق خواست عمومی مسکن و اعتراض به برخورد خشن پلیس روز دوشنبه پانزدهم آذر در هنگام كار با سرعت حداکثر ۳۰ کیلومتربرانند و چراغ های اتوبوس را روشن نمایند.

 اين فراخوان با استقبال كارگران روبه رو شد.

ما نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه مزدوران سرمایه به گردهمائی به حق كارگران، از خواسته هاي  کارگران شركت واحد به ويژه  کسب مطالبات مربوط به مسکن حمايت مي كنيم. و به ابتكارات و همبستگي كارگران درود مي فرستيم و هم چنين از ابتكارات و پايداري آنها مي آموزيم.

نهادهاي همبستگي با جنبش كارگري ايران – خارج كشور

٦ دسامبر ٢٠١٦

اعتصاب کارگران پتروشیمی بوشهربرای سومین روزمتوالی!

روزهای جسارت كه بر تيره روزی مردمان جوانه های اميد مي كارد…

در روز ١٥/٩/١٣٩٥ كاركنان شركت پتروشيمی بوشهر در اعتراض به پرداخت نكردن دستمزد ماههای ٥،٦،٧،٨ اعتصاب خود را برای اولين روز شروع كردند و خواستهای خود مبني بر اينكه حقوقهايمان تا برج ٧ بايستي پرداخت شوند و پس از آن وقفه ای در پرداختها ايجاد نشود را ارايه دادند.متعاقب این تهدید ژنراتورهاي برق را خاموش كردند و در محيط كار بدون ايجاد بی نظمی ،در يك جا نشستند و كار ديگری انجام ندادند.

رييس كارگاه به ميان كارگران آمد و به آنها وعده داد كه تا برج ٦به حساب خواهند ريخت و از كارگران خواست كه به سركار بروند ؛ ولي آنها درخواست رييس كارگاه را رد كردند.

لازم به ذكر است كه اين شركت هنوز بيمه برج ٥ كارگران را واريز نكرده است. در ضمن اين شركت در هنگام تابستان و شرجی، مبلغی را كه به عنوان دستمزد به كارگر گفته بودند در اول برج ٧به مقدار ٢٠٠يا٣٠٠هزارتومان پايين تر محاسبه کرده اند. ديگر اينكه كارگرانی كه به دلايلي از اين شركت تسويه نموده اند تاكنون پولشان پرداخت نشده است و اگر اصرار به دريافت دستمزد نمايند به آنان گفته می شود كه با شما روزمزد محاسبه مي كنيم و از عيدی،سنوات ، مزايای كارگری و بيمه خبری نيست.

ما کوشندگان سنديكای كارگری فلزکارمکانیک که صدای رسای كارگران پروژه های صنعتی هستیم، تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا ندای حق طلبیمان به گوش جهانيان و مردم ايران برسد، تا شايد بتوانيم با تلاش پيگير خود مافیای نفتی را وادار نمايیم تا قوانين حقوقی كار و كارگر را به رسميت بشناسند و نگذارند سودجويان سيستم دلالی كار، بر سفره های زحمتكشان هجوم ببرند و جامعه انسانی و حقوق آنان را، ناچيز و كم ارزش جلوه بدهند.

(وارتان خرمدين كارگر پارس جنوبي عسلويه)١٥/٩/١٣٩٥

منبع: http://sfelezkar.com/?p=1796#more-1796

درهمین رابطه:

دومین روز اعتصاب کارگران سایت3 پتروشیمی بوشهردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه وقراردادهای یک ماهه!

اعتصاب کارگران سایت3 پتروشیمی بوشهر بوشهردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه وقراردادهای یک ماهه وارد دومین روز خود شد.

امروز16آذر،کارگران پیمانکار سایت3 پتروشیمی بوشهر همچون روز گذشته در اعتراض به حقوق های معوق چند ماهه، مشکلات بیمه ای، و انعقاد قرارداد یک ماهه، دست از کارکشیده و مقابل درب ورودی این شرکت تجمع کردند.

کارگران پیمانکار سایت۳ پتروشیمی بوشهر در عسلویه ازروز گذشته به دلیل بی توجهی کارفرما نسبت به حقوق های معوقه، بیمه و قرارداد دست از کار کشیده و در محوطه کارگاه تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،برخی کارگران می گویند تا این لحظه هیچ مسوولی پاسخگوی ما نبوده است.

این کارگران می گویند چند ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند، بیمه آنها درست پرداخت نشده و قرارداد آنها بصورت یک ماهه منعقد می گردد.

چهارمین روزاعتصاب  کارگران پروژه مرمت ارگ بم!

مدیرپایگاه میراث جهانی ارگ بم گفت: کارگران ارگ بم که ۴ ماه حقوق آنها به تعویق افتاده بود، از سه روز پیش دست از کار کشیدند.

به گزارش17آذرمهر،افشین ابراهیمی گفت: ۱۲۲ کارگر در مجموعه ارگ بم مشغول به کار هستند که به دلیل عدم پراخت حقوق ۴ ماه، آنها از سه روز پیش کارهای مربوط به مرمت ارگ بم را متوقف کرده اند.

وی در ادامه گفت: ما ده تا ۱۵ کارشناس داریم که آنها حقوقشان را دریافت کرده اند اما هنوز حقوق کارگران داده نشده است.

امروز ایلنا درهمین رابطه نوشت:از روز یکشنبه (14 آذر ماه) تاکنون شماری از کارگران « پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم » دراعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده و در مقابل پایگاه میراث فرهنگی ارگ تجمع کردند.

منابع کارگری با اعلام این خبر گفتند:  کارگران معترض که برای اجرای پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم بم استخدام شده‌اند در  چهار ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گفته این کارگران، و با وجود برپایی چند نوبت اجتماع اعتراضی تا این لحظه از میان مسئولان سازمان میراث فرهنگی هیچ کس حاضر نشده تا به این وضعیت  رسیدگی کند.

به گفته آنان پایگاه میراث فرهنگی ارگ به عنوان متولی اصلی پروژه نجات بخشی ارگ قدیم به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع حقوق آنان و سایر هزینه‌های جانبی  را ندارد در نتیجه این تاخیر و تعلل چند ماهه، کارگران را از نظر معیشتی و روحی در وضعیت نامطلوبی قرار دارند.

این منابع می‌گویند که در جریان تجمع امروز وروز های گذشته  مسئول پایگاه میراث فرهنگی ارگ  به همراه  تعدادی از اعضای شورای شهر بم در جمع کارگران معترض حاضر شده وقول داده‌اند که مطلبات آنان را از سوی سازمان میراث فرهنگی کشور پیگیری خواهد شد.

این وضعیت در حالی است که برخی از کارگران این مجتمع از پیش از وقوع زلزله سال 82 در بازسازی و نگهداری پروژه ارگ بم مشارکت داشتند بطوری که در حال حاضر سابقه کاری آنها تا حدود 20 سال هم می‌رسد.

گفتنی است پروژه مرمت ارگ قدیم بم مربوط به بازسازی بناهایی است که 12 سال پیش در جریان وقوع زلزله سال 82 ویران شدند و کارگران معترض ,عقیده دارند که تاخیرهای به وجود آمده بر کند شدن روند بازسازی تاثیرگذار بوده است.

ارگ تاریخی بم با بیش از 20 هکتار وسعت بزرگ ترین بنای خشت گلی جهان است که حدود 2 هزار و 200 سال قدمت دارد و تا حدود 180 سال قبل عده ای از اهالی بم در آن سکونت داشتند.

مجموعه ارگ بم شامل شهر قدیم ، قلعه ، عمارت پنج طبقه ای حاکم نشین ، سربازخانه ، دو مسجد مربوط به دوره اسلامی و زورخانه است.

درهمین رابطه:

اعتصاب کارگران پروژه مرمت ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق!

تهدید کارگران معترض به اخراج از کار!

صبح امروز 16آذر،کارگران فعال در پروژه مرمت ارگ بم در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهایشان از 4 ماه گذشته تا کنون دست ازکار کشیدند و خواستار رسیدگی مسولین سازمان میراث فرهنگی کشور شدند.

به گزارش 16آذرخبرآنلاین،یکی از کارگران اعتصاب کننده گفت:‌ بیشتر از چهار ماه است که حقوق ما را پرداخت نکرده‌اند و جواب درستی هم به ما نمی‌دهند، وقتی اعتراض می‌کنیم به اخراج تهدیدمان می‌کنند، دست مان به جایی نمی‌رسد، امروز تصمیم گرفتیم کار نکنیم، تنها راهی که جلوی خودمان دیدیم همین است که اعتصاب کنیم بلکه کسی به دادمان برسد.

او در توضیح شرایط زندگی خود و همکارانش گفت: وضع مالی من و همکاران چندان خوب نیست و در همین چند ماه مجبور شدیم از همه‌ی اطرافیان و دوست و آشنا پول قرض بگیریم تا خرج زن و بچه‌مان را بدهیم اما در این شرایط واقعا توان ادامه دادن نداریم، سفره‌مان خالی مانده و امیدواریم که مسولین چاره‌ای برایمان داشته باشند.

برای چهارمین روزاعتصاب کارخانه کارگران لیفتراک سازی سهندتبریز ادامه پیداکرد!

کارگران کارخانه لیفتراک سازی تبریز بابت نامشخص بودن چگونگی پرداخت معوقات مزدی خود امروز نیز در زیر بارش برف به اعتصاب وتجمع خویش ادامه دادند.

به گزارش17آذرایلنا،کارگران معترض کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز در این باره گفته‌اند: امروز (17 آذرماه ) چهارمین روزی است که در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود در اعتراض هستند.

آنها در خصوص مطالبات معوقه خود افزودند: بعد از ظهر روز گذشته (16 آذرماه) معادل یک ماه از مجموع سه ماه مزد پرداخت نشده را دریافت کردیم اما هنوز تکلیف باقیمانده این طلب مزدی روشن نشده است.

درهمین رابطه:

*سومین روز اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران کارخانه لیفتراک سازی تبریز!

صبح امروز16آذر، اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز ،وارد سومین روز شد.

به گزارش16آذرایلنا،منابع کارگری در این باره گفتند: دو روز از اعتراض کارگران کارخانه «لیفتراک سازی سهند تبریز» می‌گذرد و این کارگران هنوز منتظرند تا کارفرما حداقل بخشی از مطالبات معوقه سه ماه گذشته آنان را پرداخت کند.

به صورت مشخص گفته می‌شود، این کارگران که تعدادشان  بیش از صد نفر گزارش شده است امروز نیز در محوطه  کارخانه لیفتراک سازی تجمع کرده‌اند.

به گفته یکی از کارگران حاضر در این تجمع، اعضای شورای تامین شهرستان تبریز چندین بار برای رفع مشکلات کارگران لیفتراک سازی تشکیل جلسه داده‌اند اما همه این جلسات به دلیل عدم حضورکارفرمای کارخانه به نتیجه نرسیده است.

این کارگر با تاکید بر اینکه ما خواستار دریافت معوقات مزدی خود هستیم در ادامه افزود:اگر کارفرما بخواهد به خواسته ما کارگران لیفتراک سازی سهند تبریز بی‌توجهی کند به اعتصاب از کار  خود ادامه می‌دهیم.

طبق اظهارات وی ،جدا از معوقات مزدی کارفرما هنوز در خصوص پرداخت چندین ماه حق بیمه آنان اقدامی نکرده است و در نتیجه از این جمع کارگرانی که برای تمدید دفترچه‌ بیمه‌های خود اقدام کرده‌اند با مشکل مواجه شده‌اند.

*اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز برای دومین روز متوالی دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق!

از روز گذشته(14آذر) تاکنون شماری از کارگران کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریزدر اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

به گزارش15آذرایلنا،منابع خبری در کارخانه « لیفتراک سازی سهند تبریز » علت برپایی این اعتراض دو روزه را سه ماه معوقات مزدی اعلام کرده‌اند.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی اعتراضی شرکت دارند گفته می‌شود،در کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز حدود170 نفر کارگر رسمی وقرار دادی فعالیت دارند که کارفرما علاوه بر تاخیر مطالبات مزدی شهریور ماه تاکنون، از واریز حق بیمه آنها نیز خودداری کرده است.

طبق اظهارات کارگران به صورت مشخص  میزان بدهی این کارخانه به تامین اجتماعی در حدود 3 میلیارد و700 میلیون تومان است که این موضوع باعث شده‌است تا تامین اجتماعی تبریز در برخی از ماه ها سال راضی به تمدید  دفترچه های در مانی کارگران نشود.

به گفته کارگران ، زمانی وضعیت تولید در کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریزبسیار  خوب بود اما بعد از آنکه مدیریت کارخانه از تقریبا 4 سال پیش به بخش خصوصی واگذار شده است، مشکلات کارخانه آغاز شده  ودر حال حاضر با وجود آنکه مشکل خاصی در زمینه تولید وفروش محصولات کارخانه مشاهده نمی شود، سه ماه دستمزد کارگران پرداخت نشده است.

اعتصاب یک ساعته کارگران معدن طزره دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق !

پرداخت حقوق حدود 1400 کارگر شاغل در معدن زغال سنگ طزره در استان سمنان دست کم چهارماه به تاخیر افتاده است.

به گفته کارگران معدن زغال سنگ طزره که در شهرستان شاهرود واقع شده است، در ادامه بی توجه ای های مسئولان این واحد معدنی در پرداخت مطالباتشان روز یکشنبه (14 آذر ماه)بمدت یک ساعت  به نشانه اعتراض دست از کارکشیده بودند.

به گزارش17آذرایلنا، این کارگران که در یکی از واحدهای زیر مجموعه  معادن البرز شرقی شاغل هستند بیش از 4  ماه مزایای مزدی طلبکارند.

کارگران مورد نظر که به صورت رسمی و قراردادی مشغول کارند با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آنها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، افزودند: با وجود آنکه از حدود شش ماه قبل وضعیت استخراج روندی رو به بهبود داشته است،اما مشکلات معیشتی آنها همچنان باقیمانده است.

منابع خبری بابیان اینکه کارفرما مدعی است هر ماه به همه کارگران دستمزد  پرداخت می کند ، در ادامه افزودند: اگرچه کارگران به صورت ماهانه مزد خود را دریافت می‌کنند اما در عمل در فرآیند پرداخت دستمزد آنها  چهار ماه تاخیر وجود دارد.

به گفته کارگران معدن زغال سنگ طزره که در شهرستان شاهرود واقع شده است، در ادامه بی توجه ای های مسئولان این واحد معدنی در پرداخت مطالباتشان روز یکشنبه (14 آذر ماه)بمدت یک ساعت  به نشانه اعتراض دست از کارکشیده بودند.

طبق اظهارات آنان؛ مدیریت معدن هنوز بابت وصول طلب مربوط به فروش زغال سنگ‌های استخراجی همچنان با مشکل بدحسابی خریداران مواجه است و به همین دلیل این تاخیر چهار ماهه وجود دارد.

تجمع اعتراضی کارگران در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق مقابل شهرداری نیشابور!

کارگران معترض تهدید به اخراج شدند!

ظهر روز چهارشنبه۱۷آذرماه  رانندگان ماشین آلات بخش خدمات شهری شهرداری نیشابور در اعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق دست به تجمع مقابل شهرداری نیشابورزدند.

بنابه گزارش منابع خبری محلی،سرپرست کارگران معترض آنها را به علت اعتراضشان تهدید به اخراج کرده است.

برپایه همین گزارشات،روزگذشته(16آذر)ماشین های شخصی شهرداری نیز به علت عدم دریافت حقوق چند ماه اخیر، در مقابل فرمانداری تجمع کرده بودند.

وعده مسئولان به کارگزاران بیمه کشاورزی بدنبال تجمعات اعتراضی روزگذشته شان!

در جلسه روز گذشته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور به کارگزاران بیمه کشاورزی وعده داده شد ظرف چند روز آینده جلسه‌ای با حضور مسئولان برای حل مشکلات آنها برگزار ‌شود.

به گزارش17آذر ایلنا،  پس از تجمع روز گذشته کارگزاران بیمه کشاورزی مقابل مجلس، جلسه‌ای با حضور این کارگزاران در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار شد.

در این جلسه به کارگزاران وعده داده شد، ظرف روزهای آینده جلسه‌ای با حضور وزیر  جهاد کشاورزی، مدیرعامل بانک کشاورزی، سایر مسئولان مربوطه و نمایندگان کارگزاران بیمه کشاورزی برگزار خواهد شد و در این جلسه به مطالبات این کارگزاران رسیدگی خواهد شد.

این کارگزاران ضمن بیان این که در رابطه با مساله ما متولی اصلی مشخص نیست می‌گویند: امیدواریم این بار، وعده ها عملی شود و در نهایت تکلیف وضعیت نامشخص ما روشن شود. چرا که ماه هاست دستمزد نگرفته‌ایم و با وجود این که خود بیمه‌گزار هستیم و زمین های کشاورزی و دام مردم را بیمه می کنیم، خودمان بیمه نیستیم.

کارگزاران بیمه کشاورزی با بیان این که مهمترین مطالبه ما تامین امنیت شغلی است؛ می گویند: با وجود این که ماه ها معوقات مزدی داریم اما از بابت امنیت شغلی خود نگرانیم و به جد خواستاریم که مسئولان وضعیت استخدامی ما را بررسی کنند و تامین امنیت شغلی ما را در دستور کار قرار دهند.

گفتنی است کارگزاران بیمه کشاورزی در ماههای گذشته چندین بار به تهران آمده اند و تجمعات اعتراضی برگزار کرده اند؛ ولی تا کنون نتوانسته اند به مطالبات حداقلی خود دست پیدا کنند.

درهمین رابطه:

تجمعات اعتراضی کارگزاران بیمه کشاورزی مقابل مجلس و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی!

صبح امروز16آذر، چند صد نفر از کارگزاران بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع کردند.

پس از خاتمه تجمع صبح امروز در ساعت یازده، کارگزاران مقابل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور رفتند و پس از مذاکرات، به سالن غدیر این سازمان منتقل شدند و در حال حاضر جلسه‌ای با مسئولان این سازمان جهت پیگیری مطالبات کارگزاران، در حال برگزاری است.

به گزارش 16آذرایلنا، این کارگزاران که پیش از این نیز چندین تجمع اعتراضی در تهران برپا کرده‌اند، می‌گویند: علاوه بر مطالبات قبلی شامل درخواست بیمه و انعقاد قرارداد مستقیم، از بابت خصوصی‌سازی نیز نگرانیم.

به گفته این کارگران، زمزمه‌هایی مبنی بر واگذاری کارگزاری بیمه کشاورزی به یک شرکت خصوصی شنیده می‌شود که این مساله بر نگرانی کارگزاران افزوده‌ است.

از قرار معلوم، این کارگزاران نگرانند که خصوصی‌سازی بحث استخدام آنها را که در مجلس مطرح است، به محاق ببرد و امنیت شغلی آنها بیش از این تهدید شود.

پس از خاتمه تجمع صبح امروز در ساعت یازده، کارگزاران مقابل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور رفتند و پس از مذاکرات، به سالن غدیر این سازمان منتقل شدند و در حال حاضر جلسه‌ای با مسئولان این سازمان جهت پیگیری مطالبات کارگزاران، در حال برگزاری است.

کارگزاران بیمه کشاورزی می‌گویند: امیدواریم این مذاکرات و جلسه امروز به نتیجه مطلوب برسد و بتوانیم به خواسته های خود دست پیدا کنیم.

نامه سرگشاده کارگران فروشگاههای شهرستان نور خطاب به وزارت کار!

جمعی از کارگران فروشگاههای شهرستان نور مازندران در نامه ای خطاب به وزارت کار، خواستار رسیدگی مسئولان به حق و حقوق قانونی خود شدند.

به گزارش 17آذرایلنا، جمعی از کارگران فروشگاههای شهرستان‌های نور، ایزدشهر و رستمرود در استان مازندران، درنامه ای جمعی خطاب به مسئولان وزارت کار و تامین اجتماعی خواستار رسیدگی مسئولان به وضعیت شغلی خود شدند.

 

در این نامه آمده است: کارفرمایان فروشگاهها اضافه کاری ما را محاسبه نمی‌کنند و نسبت به پرداخت بیمه و حق و حقوق ماهانه ما سهل انگاری می شود.

در این نامه کارگران آورده اند که مراجعه به اداره کار شهرستان نور تا کنون بی‌نتیجه بوده است و هیچ گونه اقدامی از جانب مسئولان محلی صورت نگرفته‌است.

این کارگران در انتها از مسئولان کشوری خواسته‌اند که به وضعیت آنها رسیدگی کنند.

در انتقال بیمه معلمان استثنایی به تامین اجتماعی سلیقه ای عمل شد/ کف مستمری بازنشستگی ما کمتر از معلمان دیگر است

یک فعال معلمان قزوین می‌گوید: در انتقال بیمه تعدادی از معلمان مدارس استثنایی به تامین اجتماعی، سلیقه ای عمل شده و این تغییر، حقوق معلمان استثنایی را با وجود سختی کار آنها ضایع می کند.

محمدرضا بهنام نژاد ضمن انتقاد از سلیقه ای عمل شدن در تغییر بیمه تعدای از معلمان مدارس استثنایی گفت: سال 76، اداره آموزش و پرورش استثنایی قزوین، بیمه 123 نفر از پرسنل خود را از خدمات درمانی به تامین اجتماعی تغییر داد. این تغییر، منجر به بروز مشکلاتی برای این معلمان شد.

وی در ادامه  ضمن انتقاد از این تغییر گفت: معلمان مدارس استثنایی سختی کار دارند و مشمول سنوات ارفاقی می‌شوند؛ انتقال بیمه به تامین اجتماعی در این زمینه منجر به بروز مشکلاتی می شود، چرا که تامین اجتماعی سنوات ارفاقی و سنوات تحصیلی معلمان را برای بازنشستگی در نظر نمی‌گیرد.

بهنام‌نژاد با بیان این که مراجعات مکرر به نمایندگان قزوین در مجلس و مسئولان سازمان آموزش و پرورش تا کنون بی‌نتیجه بوده‌است؛ افزود: جالب اینجاست که مسئولان با استناد به قانون، می‌خواهند این انتقال را توجیه کنند و این در حالیست که در انجام این انتقال کاملا سلیقه ای عمل شده؛ چرا که این انتقال فقط در بازه زمانی 76 تا 80 و فقط در برخی از استان ها و شهرها انجام شده است.

این معلم مدارس استثنایی در ادامه تاکید کرد: خواسته ما بازگشت به صندوق بازنشستگی کشوری است؛ چرا که این انتقال، باعث ایجاد تبعیض میان معلمان شده‌است.

بهنام‌نژاد افزود: یکی دیگر از مشکلات ما این است که کف مستمر ی بازنشستگی تامین اجتماعی پایین تر از مستمری معلمان تحت پوشش صندوق خدمات کشوری است و علاه براین، پس از بازنشستگی، رابطه ما با آموزش و پرورش قطع می‌شود و با این حساب پس از سالها خدمت، نخواهیم توانست از امکانات و تسهیلاتی مانند فروشگاه فرهنگیان بهره‌مند شویم.

این فعال معلمان قزوین در انتها تصریح کرد: این برخورد گزینشی با معلمان مدارس استثنایی به هیچ وجه پذیرفتنی نیست و معلمان  مدارس استثنایی که مورد این تبعیض قرار گرفته‌اند، از حقوق خود کوتاه نمی‌آیند.

منبع:ایلنا-17آذر

عدم پرداخت7ماه کارانه پرستاران استان کرمانشاه!

حقوق 300 پرستار «شرکتی» استان نیز این ماه پرداخت نشده است!

عضو هیات مدیره نظام پرستاری استان کرمانشاه با اشاره به عدم پرداخت کارانه پرستاران رسمی استان در چند ماه اخیر، گفت: این ماه نیز حقوق 300 پرستار شرکتی استان پرداخت نشده است.

به گزارش17آذرایسنا،وی با اشاره به مشکلات بی‌شمار پرستاران استان، گفت: با توجه به کمبود پرستار، اضافه‌کار «اجباری» جزو ثابت برنامه کاری پرستاران شده است.

وی افزود: فشار کاری پرستاران موجب شده تا آنها عملا انگیزه خود را برای کار از دست بدهند، زیرا این شغل با این حجم سنگین کار، ظرف مدت کوتاهی آنها را فرسوده می‌کند.

وی با بیان اینکه پرستاری جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب می‌شود، گفت: جهت انگیزه و دادن روحیه به پرستاران باید حقوق و مزایای آنها افزایش یابد.

عضو هیات مدیره نظام پرستاری کرمانشاه افزود: این درحالیست که شاهدیم حدود هفت ماه است کارانه پرستاران واریز نشده است.

وی خاطرنشان کرد: این امر موجب شده جلوی حقوق برخی از این پرستاران نیز به دلیل قسط‌های معوقی که از محل کارانه خود پرداخت می‌کردند گرفته شود و عملا ماه‌هاست که پولی به این پرستاران نمی‌رسد.

وی با بیان اینکه 300 پرستار استان تحت پوشش شرکت » آوای سلامت» وزارت بهداشت و درمان فعالیت می‌کنند، گفت: متاسفانه این تعداد از پرستاران نیز که بخشی از درآمد آنها را شرکت «آوای سلامت» می‌برد تا به امروز حقوق این ماه خود را نیز دریافت نکرده‌اند.

وی تصریح کرد: این پرستاران تنها حقوق را دارند و کارانه دریافت نمی‌کنند و قطعا وضعیت معیشتی آنها بدون این حقوق آن هم با این حجم کار بسیار نابسامان خواهد بود.

عضو هیات مدیره نظام پرستاری استان کرمانشاه از مسئولین دانشگاه علوم پزشکی خواست تا هرچه سریعتر برای واریز حقوق این دسته از پرستاران و نیز کارانه پرستاران رسمی اقدام کنند.

وعده رسیدگی به خواسته های دانشجویان دانشگاه بجنورد پس از دوهفته اعتصاب!

معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان شمالی با اشاره به اعتصاب دانشجویان دانشگاه بجنورد طی دو هفته گذشته گفت: پیگیری برای ارائه تخفیف در سرویس رفت و آمد دانشجویان از سوی فرمانداری انجام می شود.

به گزارش17آذرایسنا،معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان شمالی با اشاره به اعتصاب دانشجویان دانشگاه بجنورد بابت هزینه های سرویس طی دو هفته گذشته گفت: پی گیری ها برای ارائه تخفیف در سرویس رفت آمد دانشجویان از سوی فرمانداری انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه شهرداری امر جابجایی دانشجویان را از چند نقطه شهر به دانشگاه بجنورد انجام می دهد، افزود: طی جلسات برگزار شده برای حل این مشکل، قرار بر این شده است تا فرمانداری رایزنی هایی را با شهرداری و شورای اسلامی شهر بجنورد داشته باشد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر قرار بر این شد تا تعداد روزهای تحصیل دانشجویان طی یک هفته محدود شود و آن ها فقط طی دو و یا سه روز از هفته را برای حضور در کلاس ها حضور یابند. وی تصریح کرد: بر این اساس کارشناسان آموزشی این دانشگاه باید به گونه ای زمانبندی کلاس دروس را برنامه ریزی کنند که دانشجویان مجبور نباشند تمامی روزهای هفته را برای حضور در کلاس درس به دانشگاه مراجعه کند.

وی اظهار کرد: همچنین ممکن است دانشجویانی در این دانشگاه وجود داشته باشند که از لحاظ مالی در وضعیتی خوبی قرار نداشته باشند به همین دلیل مدیریت دانشگاه موظف شده تا این دانشجویان را برای ارائه کمک معرفی کند. این مقام مسئول تصریح کرد: قرار بر این شده است تا دانشگاه مبالغی را برای سرویس های رفت و امد به حساب این دانشجویان واریز و یا کارت تردد برای آن ها صادر کند تا مشکل رفت و آمد آن ها نیز حل شود.

درهمین رابطه:

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه بجنورد نسبت به گرانی و کیفیت غذا!

بعدازظهرامروز25آبان،جمعی از دانشجویان دانشگاه بجنورد نسبت به گرانی و کیفیت غذا دست به تجمع اعتراض‌آمیز زدند.

به گزارش 25آبان فارس ، جمعی از دانشجویان دانشگاه بجنورد بعداز ظهر امروز با تجمع در محوطه این دانشگاه نسبت به آنچه که کیفیت و گرانی غذا عنوان‌ شده، معترض شدند.

این دانشجویان همچنین پیگیری مشکل بلندمدت دانشجویان این دانشگاه در خصوص ایاب و ذهاب را خواستار شدند.

برنامه تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه بجنورد نسبت به گرانی و کیفیت غذا از روزهای گذشته در کانال‌های تلگرامی اطلاع‌رسانی شده بود.

پردیس دانشگاه بجنورد در 5 کیلومتری جنوب این شهر قرار دارد.

نامه سرگشاده جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت همزمان باروز16آذر!

در روز شانزدهم آذر که به نام روز دانشجو نامگذاری شده است، قرار داریم. روزی که خوب می دانیم یادآور این نکته است که قشر تحصیل کرده دانشگاهی در راستای اعتلای خود و جامعه در مقابل هیچ ظلمی سکوت نکرده و تا پای جان در مسیر احقاق حق ایستاده است.

داستان طولانی تضییع حق آشکار جذب فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت در حالی وارد نوزدهمین ماه خود می شود که علی رغم تمام پیگیری های فردی و جمعی از طریق مسئولین وزارت نفت، دولت و نمایندگان مجلس، این مشکل هنوز به پایان نرسیده و صبر و تحمل قشر مظلوم و رنج کشیده دانشجویان و فارغ التحصیلان را لبریز نموده است.

در نامه سرگشاده به گزارش نفت ما آمده است:

در حالی که از 19 خرداد 94 (تاریخ صدور ابلاغیه منع استخدامی در وزارت نفت از طرف وزیر نفت) تا به امروز، بارها و بارها به طور ضمنی و صریح حق جذب فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت از زبان مسئولان دولتی و غیردولتی به رسمیت شناخته شده است و حتی ابلاغیه 27 دی 94 وزیر نفت (در نتیجه تجمع مقابل وزارت نفت و تحصن در دانشگاه صنعت نفت) به عنوان یک سند مکتوب، مهر تاییدی بر حقانیت خواسته دانشجویان و فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه صنعت نفت است.

در این بین، اظهارنظرهای بدون پشتوانه و ضد واقعیت مسئولانی چون جناب آقای دهقانی (مدیر کل آموزش وزارت نفت) تحت عنوان «ساماندهی فرآیند جذب دانشجویان دانشگاه صنعت نفت!» جای تامل دارد.

اما افسوس که همه این تلاش ها و پیگیری ها به چیزی جز وعده های پوچ و ظالمانه منتهی نشد. حال که پیگیری ها و نامه نگاری ها در طول این نوزده ماه موثر واقع نشده و اشتغال، زندگی و عمر نسل جوان و مستعد کشور دستمایه لفاظی ها، دروغ پراکنی ها و کاغذبازی های مسئولان غیر متعهد شده؛ چاره ای جز تظلم به محکمه نمانده است.

این تظلم خواهی در قدم اول با تقدیم شکایتی به سازمان بازرسی کل کشور کلید خورده و در ادامه به کمیسیون اصل نود مجلس و دیوان عدالت اداری نیز تسری خواهد یافت. در روز شانزدهم آذر که به نام روز دانشجو نامگذاری شده است، قرار داریم. روزی که خوب می دانیم یادآور این نکته است که قشر تحصیل کرده دانشگاهی در راستای اعتلای خود و جامعه در مقابل هیچ ظلمی سکوت نکرده و تا پای جان در مسیر احقاق حق ایستاده است.

جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگران ایران:

شانزدهم آذر  روز دانشجو را گرامی می داریم .

این جنبش همواره ،همراه وهم سوی  دیگر جنبش های انقلابی بوده است. دانشجویان جز جدایی ناپذیری از خانواده های کارگران ، معلمان  و دیگر اقشار زحمتکش جامعه هستند. دانشجویان علاوه بر محرومیت های خانواده های خود از ظلم مضاعف دیگر برخوردارند.

دستمزدهای چندین برابر زیر خط فقر  پدران ومادران کارگر ، معلم و پرستاران و دیگر اقشار زحمتکش جامعه ،بیش از همه دانشجویان را تحت شعاع  قرار داده است. هزینه بالای تحصیل ، از جمله شهریه ها ،ایاب وذهاب ، بهداشت ،ودیگر هزینه های آنها  موجب ترک تحصیل خواهران و برادرانشان  و تداوم تحصیل آنها با اعمال شاقه  همراه بوده است .

علاوه بر آن تحمل دروسی اجباری که خودشان بیش از هر کسی بر دروغ پردازیهای آن در طول تاریخ  واقفند. .تفتیش عقاید در دانشگاهها ،پوشش اجباری (حجاب اجباری غیر انسانی)، زندگی و تحصیل زیر دوربینهای انواع سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی ، تمامی ان  فاکتورهایی است که از مصادیق آشکار ظلم مضاعف به دانشجویان است .

ما کارگران ، جنبش دانشجویان را همانند معلمان و پرستاران همسوی خود میدانیم . ونیز میدانیم که تحقق مطالبات مان   نه تنها جدا از یکدیگر  نیست. بلکه  در گرو اتحاد با یکدیگر ممکن است.

ما میدانیم که ،سرکوب تمامی جنبش های آزادیخواه و برابری طلب از سوی حاکمان ، جهت تداوم زندگی زالو صفت خود هستند .زیرا امنیتی که از آن داد سخن می گویند .همان ارامشی است که در سایه آن بتوانند به استثمار کارگران  و دیگر اقشار زحمتکش ، ونیز به غارت و دزدی و چپاول،اختلاس های خود بپردازند.

ما کارگران  : از بیانیه های جنبش دانشجویان حمایت می کنیم .کلیه مطالباتشان را نیز جزیی از مطالبات خود  میدانیم .

زنده باد اتحاد دانشجویان، معلمان ، پرستاران  و کارگران

بر افراشته باد پرچم جنبش دانشجویان

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگران ایران

15 آذر 1395

جان باختن یک کارگر در شهر آلاشت

بر اساس خبر دریافتی عصر روز گذشته دوشنبه 15 آذر، ساعت 3و 30 دقیقه یک راننده تراکتور شرکت گاز در شهر الاشت در شمال قائم شهر، ( استان مازندران )در حین کار جان خود را از دست داده است.

علی رضا که متاهل و 49 سال سن داشته، اهل شهرستان آمل بوده است.

لازم به ذکر است که ماه گذشته مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران گفت که در شش‌ماهه سال جاری تعداد ۴۶ نفربراثر حوادث کار در استان جان خود را از دست دادند. وی اضافه کرده که بر اساس آمارهای مراکز پزشکی قانونی استان در شش‌ماهه سال جاری به ترتیب شهرستان‌های آمل با ۹ مورد، بابل با هفت، ساری و میان درود با پنج مورد بیشترین موارد مرگ ناشی از حوادث کار را داشتند.

وی تصریح کرده بود که بر اساس این گزارش عمده دلایل مرگ افراد در شش‌ماهه حوادث کار مربوط به سقوط از بلندی با ۲۴ نفر و پس‌ازآن برق‌گرفتگی با ۱۵ و برخورد جسم سخت با هفت مورد در رتبه بعدی قراردادند. همچنین سنین ۲۱ تا ۴۰ سال با ۱۵ موردداری بیشترین فوتی و سنین بیش از ۶۱ سال با سه فوتی کمترین آمار فوتی حوادث ناشی از کار را داشتند.

او با اشاره به اینکه از تعداد ۴۶ مورد فوتی ۴۱ نفر متأهل و مابقی مجرد هستند گفت: تعداد ۴۳ نفر از فوت‌شدگان حوادث کار در شش ماه سال جاری ایرانی و مابقی افغانی بوده اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری – 16/9/1395

ریزش آوار در تبریز 4 کارگر را راهی بیمارستان کرد!

مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان آذربایجان‌شرقی گفت: گودبرداری غیراصولی در شهرک اندیشه چهار کارگر را راهی بیمارستان کرد.

به گزارش17آذرفارس،وحید شادی‌نیا امروز در تبریز اظهار داشت: ساعت 14 امروز خبر ریزش به مرکز اورژانس تبریز اطلاع و سریعا با توجه به اعلام چندین مصدوم در این حادثه چهار دستگاه آمبولانس اورژانس به محل اعزام شدند.

وی افزود: سه مصدوم به بیمارستان امام رضا تبریز و یک مصدوم به بیمارستان شهدا تبریز انتقال یافت.

شادی‌نیا یادآور شد: گودبرداری اصولی و رعایت اصول ایمنی از استفاده از کلاه ایمنی در کاهش صدمات و پیشگیری آن موثر است.

هفدهم آذرماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

***

حسن روحانی در ایام انتخابات وعده‌های فراوانی در خصوص حمایت از مزدبگیران داد اما تاکنون نه تنها گامی برای عمل به این وعده‌ها برداشته نشده بلکه  بسیاری از کارگران کشور ذیل گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و معافیت کارگاه‌های کوچک، از شمول قانون کار خارج شده‌اند. هم اکنون خیل وسیعی از زنان سرپرست خانوار با دستمزدهای به مراتب پایین‌تر از مصوب شورایعالی کار، مشغول به کار هستند که این نیز از برکات خارج شدن کارگاه‌های کوچک از شمول قانون کار است. شمار کودکان کار و دستفروشان نیز افزایش چشمگیری داشته که این مورد به عدم توانایی دولت در خلق مشاغل پایدار بازمی‌گردد. لایحه اصلاح قانون کار حق‌الناس است که به آن حمله برده‌اند؛ چراکه باوری وجود دارد به این معنا که کوچکترین بهبودی در معیشت و امنیت شغلی کارگران را به ضرر منافع اقلیت حاکم در دایره بسته روابط قدرت می‌داند. دبیر کانون عالی کارفرمایان کشور: قانون کار مانع تولید نیست، موانع را باید جای دیگری جست.
 ghanoon-e-kar

 جنگ زرگری دولت و مجلس بر سر لایحه اصلاح قانون کار

ایلنا
گزارش ایلنا از مخالفت‌ها با لایحه اصلاح قانون کار
جنگ زرگری دولت و مجلس بر سر لایحه اصلاح قانون کار/ باوری هست که بهبود در معیشت کارگران را به ضرر منافع اقلیت حاکم می‌داند
لایحه اصلاح قانون کار حق‌الناس است که به آن حمله برده‌اند؛ چراکه باوری وجود دارد به این معنا که کوچکترین بهبودی در معیشت و امنیت شغلی کارگران را به ضرر منافع اقلیت حاکم در دایره بسته روابط قدرت می‌داند.
به گزارش ایلنا؛ سومین جلسه بررسی لایحه اصلاح قانون کار هفته آینده برگزار می‌شود، اما این اصلاح، اصلاحی نیست که بشود از آن معنای «به‌سامان آوردن» و یا «نیکو کردن» را برداشت کرد، چراکه اگر چنین برداشتی ممکن به نظر می‌رسید دیگر آن را «معیوب» و «زیان‌بار» نمی‌دانستند.

حرف مخالفان هم به حق است؛ چراکه با یک مرور سرسری به راحتی می‌توان فهمید که تدوین‌کنندگان این لایحه به صورت مستقیم قصد ساقط کردن نظام حمایت‌های اجتماعی را دارند.

با همه این تفاسیر این لایحه تاکنون به دولت عودت داده نشده تا در شورایعالی کار با رعایت سه‌جانبه‌گرایی بررسی شود.

رئیس کمیسون اجتماعی مجلس هم می‌گوید که دولت می‌تواند با ارسال یک نامه «یک خطی» تقاضای عودت لایحه اصلاح قانون کار را به مجلس ارائه دهد. «سلمان خدادی» همچنین یادآور می‌شود که هیأت دولت در خردادماه سال 95 مصوبه‌ای برای بررسی لایحه اصلاح قانون کار داشت و بر همان اساس نامه‌ای به مجلس ارسال شد که ابراز تمایل دولت به ادامه بررسی را نشان می‌داد.

این اظهارات رئیس کمیسون اجتماعی مجلس در حالی است که دولتی‌ها منکر هرگونه ارسال درخواستی برای بررسی لایحه هستند و می‌گویند لایحه را دولت گذشته به مجلس فرستاده و ارتباطی با دولت یازدهم ندارد.
به اعتقاد فعالان حوزه کارگری؛ دولت به منظور فرافکنی از انجام وظیف اصلی‌اش که همان سه‌جانبه‌گرایی است چنین بهانه‌گیری‌هایی می‌کند، چراکه دولت تمامی لوایح دولت گذشته را پس گرفته اما اصرار دارد این لایحه در مجلس بماند تا لااقل امید داشته باشد کلیاتش با حمایت نمایندگان حامی آن تصویب شود.

البته مخالفان لایحه اصلاح قانون کار مخالف اصلاح قانون کار نیستند اما به صراحت تاکید دارند با این لایحه مخالف هستند چراکه در تدوین لایحه اصلاح قانون کار به مواد 25 و73  قانون اساسی بی‌توجهی شده است.

بر این اساس قبل از هرگونه اصلاحی در قانون کار باید سند کار شایسته تدوین شود. ضمن اینکه باید چارچوب مشخصی برای بیمه بیکاری فراگیر فراهم شود، اما قبل از تدوین لایحه اصلاح قانون کار هیچکدام از این موارد پیش‌بینی نشده است.

در روزهای گذشته خصوصا پس از تجمع مسالمت‌آمیز جامعه کارگری در روز 25 آبان، زمزمه‌هایی مبنی بر توقف بررسی لایحه به گوش رسید، اما به نظر می‌رسد این زمزمه‌ها به صورت جهت‌دار برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی منتشر شده تا از شدت خشم عمومی نسبت به این لایحه معیوب کاسته شود.

در این میان «بی‌ارادگی» دولت و انفعال بیش از اندازه مجلس در مقابل هجمه‌های صورت گرفته فضای ناامیدکننده‌ای را برای کارگران و اقشار فرودست ایجاد کرده؛ به گونه‌ای که می‌توان آن را به این تشبیه کرد، که دولت با سرعت و بی‌محابا می‌راند و مجلسی‌نشین‌های موافق این لایحه نیز چراغ‌ها را برایشان سبز می‌کنند.

اصلاح در جهت حذف کف حمایت‌ها پیش می‌رود
حسین حبیبی، دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران نیز با تایید این نکته، می‌گوید جنگ دولت و مجلس بر سر لایحه اصلاح قانون کار؛ زرگری است.

حبیبی البته این رفتارهای دوگانه را ناشی از شکل گرفتن نوعی ائتلاف بین مجلس و دولت در خصوص این لایحه می‌داند و تاکید می‌کند؛ لایحه اصلاح قانون کار حرکتی در جهت حذف «کف حمایت‌ها حداقلی» است.

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با اشاره به تجمع 25 آبان جامعه کارگری مقابل مجلس، افزود: در همین تجمع نیز به صراحت متذکر شدیم این لایحه باید به دولت بازگردد چراکه هیچ عقل سلیمی در مقابل هجمه‌های بی‌امان و ناجوانمردانه به خود اجازه سکوت نمی‌دهد.

این فعال کارگری با اشاره به افزایش تعداد کارگرانی که از شمول قوانین حمایتی خارج  شده‌اند، تصریح کرد: این لایحه ابتدایی‌ترین شکل آزادی‌های انسانی را هدف قرار داده و هیچ رویکرد اصلاحی ندارد چراکه اصلاح باید در جهت تقویت حمایت‌ها باشد نه اینکه کف حمایت‌ها را نیز از میان بردارد.

حبیبی با تاکید بر اینکه حقوق کارگران تنها در شمول قراردادهای اجتماعی نمی‌گنجد، گفت: این حق‌الناس است که به آن حمله برده‌اند؛ چراکه باوری وجود دارد به این معنا که کوچکترین بهبودی در معیشت و امنیت شغلی کارگران را به ضرر منافع اقلیت حاکم در دایره بسته روابط قدرت می‌داند.

مجلس فرصت بررسی‌های سه‌جانبه را ندارد
هفته آینده سومین جلسه بررسی لایحه اصلاح قانون کار برگزار می‌شود، این در حالی است که خواسته به حق جامعه کارگری عودت لایحه اصلاح قانون کار به دولت است. البته به نحوه برگزاری این دو جلسه انتقادات زیادی از ناحیه جامعه کارگری وارد شده است. این انتقادات از این جهت حائز اهمیت است که هم گروه کارگری و هم گروه کارفرمایی اذعان دارند که مجلس شورای اسلامی در بررسی این لایحه فرصت «بررسی‌های سه‌جانبه گرایانه» را ندارد.

علی خدایی، عضو کارگری شورایعالی کار در این رابطه به ایلنا گفت که خواسته اصلی جامعه کارگری عودت لایحه اصلاح قانون کار به دولت است چراکه سرعت بررسی لوایح در مجلس اجازه بررسی‌های سه‌جانبه را نمی‌دهد.

خدایی با بیان اینکه دولت و مجلس نشان داده‌اند به نظرات کارگران و کارفرمایان توجهی ندارند، افزود: به گروه‌های کارگری و کارفرمایی فرصت محدودی برای اظهارنظر در خصوص این لایحه داده شده است که به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.

وی با بیان اینکه گروه کارگری خواسته اصلی خود که همان عودت لایحه به دولت است را به رئیس کمیسون اجتماعی اعلام کرده است، تصریح کرد: مجلس قبل از اینکه بخواهد هر تصمیمی در خصوص این لایحه معیوب بگیرد باید سه‌جانبه‌گرایی را رعایت کند چراکه رعایت سه‌جانبه‌گرایی در ماده 73 قانون برنامه پنجم توسعه مورد تاکید قرار گرفته است.

خدایی با اشاره به ماده 73 قانون برنامه پنجم توسعه، افزود: مجلس برای احترام به قانونی که خود تصویب کرده بهتر است که لایحه را به دولت بازگرداند.

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با اشاره به مخالفت گروه کارفرمایی با لایحه اصلاح قانون کار، افزود: با این شرط تنها عودت لایحه است که سه‌جانبه‌گرایی را به معنی واقعی کلمه محقق می‌کند.

تدوین سند کار شایسته مورد غفلت قرار گرفته است
خدایی با بیان اینکه تدوین سند کار شایسته براساس ماده 25 قانون برنامه پنجم توسعه ضروری و مقدم بر ماده 73 این قانون است، تصریح کرد: ماده 25 قانون برنامه پنجم توسعه تدوین سند کار شایسته براساس مصوبات سازمان بین‌المللی کار را مورد توجه قرار داده است. مفهوم کار شایسته به اندازه‌ای در سال‌های گذشته مورد توجه قرار گرفته که به اعتقاد بسیاری از افراد یکی از ابعاد اصلی توسعه پایدار است.

خدایی افزود: علاوه بر الزام دولت برای تدوین سند کار شایسته در ماده 25 قانون برنامه پنجم توسعه، دولت ملزم است که براساس ماده 73 قانون برنامه پنجم پیش از اصلاح قانون کار در جهت ﺗﻘﻮﯾﺖ ﺑﯿﻤﻪ ﺑﯿﮑﺎری ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﺑﺨﺸﯽ از ﺗﺄﻣﯿﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﯽ ﺑﺎ روﯾﮑﺮد اﻓﺰاﯾﺶ ﭘﻮﺷﺶ و ﮔﺴﺘﺮش ﺑﯿﻤﻪ ﺑﯿﮑﺎری و ﺑﯿﮑﺎران در ﺷﺮاﯾﻂ ﻗﻄﻌﯽ اﺷﺘﻐﺎل اقدام نماید.

خدایی با بیان اینکه دولت به تکالیفی که قانونگذار برعهده‌اش گذاشته بی‌توجه است، افزود: وقتی هیچکدام از این تکالیف انجام نشده است دیگر از چه اصلاحی می‌توان سخن گفت.

این عضو کارگری شورایعالی کار افزود: بنابراین ما اسم این را اصلاح نمی‌گذاریم بلکه آن را قلع و قمع نظام حمایت‌های اجتماعی می‌نامیم.

آخرین فرصت دولت برای عمل به وعده‌ها
در پس مخالفت با لایحه اصلاح قانون کار، آنچه بیش از گذشته به چشم می‌آید شکل گرفتن ائتلافی همه‌جانبه بین گروه‌های مختلف مزدبگیر است. قانون کار بیش از نیمی از جمعیت کشور را دربرمی‌گیرد و اگر دولت بخواهد این قانون را ساقط کند عملا به بیش از نیمی از جمعیت کشور پشت کرده است.

«حسن روحانی» در ایام انتخابات وعده‌های فراوانی در خصوص حمایت از مزدبگیران داد که «علی ربیعی» را نیز در همین راستا به سمت وزیر کار گمارد. اما تاکنون نه تنها گامی برای عمل به این وعده‌ها برداشته نشده بلکه  بسیاری از کارگران کشور ذیل گسترش مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و معافیت کارگاه‌های کوچک، از شمول قانون کار خارج شده‌اند.

هم اکنون خیل وسیعی از زنان سرپرست خانوار با دستمزدهای به مراتب پایین‌تر از مصوب شورایعالی کار، مشغول به کار هستند که این نیز از برکات خارج شدن کارگاه‌های کوچک از شمول قانون کار است. شمار کودکان کار و دستفروشان نیز افزایش چشمگیری داشته که این مورد به عدم توانایی دولت در خلق مشاغل پایدار بازمی‌گردد.

زمان برای دولت حسن روحانی به سرعت در حال سپری شدن است و باید در همین مهلت اندک  کارگرانی را که پشت سر خود آورده را حمایت کند، آنهم نه با شعار بلکه با عمل به وعده‌ها.

گزارش: پیام عابدی

kargarighanoo-e-kar2

دبیر کانون عالی کارفرمایان کشور: قانون کار مانع تولید نیست/موانع را باید جای دیگری جست
ایلنا
دبیر کانون عالی کارفرمایان کشور می‌گوید: هم‌اکنون وقت رسیدگی به لایحه اصلاح قانون کار نیست چراکه قانون کار جزء موانع اصلی تولید نیست. وی در عین حال تاکید دارد که باید موانع تولید را در جای دیگری جست.

«محمد مروج حسینی»، دبیر کانون عالی کارفرمایان کشور در گفتگو با ایلنا، اظهار داشت: هم اکنون وقت رسیدگی به لایحه اصلاح قانون کار نیست چراکه باید موانع تولید را در جاهای دیگری جست.

مروج حسینی از قاچاق کالا، واردات بیش از نیاز، مشکلات گمرکی، نقل و انتقالات بانکی و مالیات‌های کمر شکن به عنوان اصلی‌ترین عوامل رونق نگرفتن تولید یاد کرد و افزود: مجموعه این عوامل موجب شده است که نفس تولید به شماره افتد. ضمن اینکه روز به روز شاهد کاهش حمایت‌ها از حوزه تولید هستیم که این به خودی آسیب بزرگی را متوجه اقتصاد کشور خواهد کرد.

رئیس هیات مدیره انجمن نساجی ایران برای نمونه به ورشکستگی و از رونق افتادن صنایع نساجی کشور، اشاره کرد و افزود: روزهایی بود که صنعت نساجی کشور به طرز چشمگیری قدرتمند بود و کارگران بسیاری را مشغول به کار کرده بود اما حالا برندهای ترک بازار ایران را اشغال کرده‌اند و کارگران بسیاری را بیکار.

دبیر کانون عالی کارفرمایان کشور در ادامه با شاره به برگزاری سومین جلسه بررسی لایحه اصلاح قانون در هفته آینده، افزود: چندین مورد اختلاف بین کارگران و کارفرمایان در خصوص این لایحه وجود دارد که نیاز است در جایی که  فضای تبادل و تفاهم وجود دارد به آنها پرداخت.

اشاره مروج حسینی در خصوص جایی که در آن فضای تبادل و تفاهم وجود داشته باشد، به شورای عالی کار باز‌می‌گردد؛ چراکه گروه کارگری که بطور کلی مخالف این لایحه اصلاحی است، تاکید دارد لایحه اصلاح قانون کار باید به دولت عودت داده شود تا با رعایت سه‌جانبه‌گرایی در شورایعالی کار بررسی شود.

دبیر کانون عالی کارفرمایان کشور با بیان اینکه دولت نظر خود را در خصوص این لایحه به بخش خصوصی تحمیل می‌کند، تصریح کرد: گروه کارفرمایی با خیلی از این مسائل مطروحه مخالف است اما فضایی به گونه‌ای است که دولت نظرات خود را به صورت یکجانبه اعمال می‌کند.

وی گفت: تحمیل یکجانبه نظرات دولت تنها در مخالفت‌های گروه کارگری نیز مشهود است؛ چراکه باور دارند لایحه اصلاح قانون کار بدون درنظر گرفتن حقوق بنیادین کار و آزادی‌های به رسمیت شناخته شده در قانون اساسی تدوین شده است.

 kargarighanoo-e-kar1
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: