اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 16 آذر 1395، و ضمن محکوم کردن حمله به تجمع اعتراضی کارگران سندیکای شرکت واحد ، از خواست کارگران قویا پشتیبانی می نماییم: نهادهاي همبستگي با جنبش كارگري ايران – خارج كشور

 kargari-akhbar-va-gozareshat

اخبار و گزارشات کارگری 16 آذر 1395

16 azar, rooze daneshjoo2

گرامی باد 16 آذر روز دانشجو

اتحاد – مبارزه – پیروزی

– تجمع صنفي دانشجويان دانشگاه تهران امروز برگزار شد.
– تجمع جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به خصوصی سازی آموزش عالی
– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:خواسته های مردم را حاکم کنید
– سندیکای نقاشان استان البرز:از فرزندان خود ( دانشجویان) حمایت میکنیم!!!
– بیانیه کانون صنفی معلمان تهران به مناسبت روز دانشجو
– سومین روز اعتصاب کارگران کارخانه مس کوه جهر!
اخراج5کارگرمعترض!
– اعتصاب کارگران پروژه مرمت ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق!
تهدید کارگران معترض به اخراج از کار!
– خواست افزایش مزد به کارگران و پرسنل شرکت نفت نیز کشیده شده است – تجمع سراسری کارگران و پرسنل شرکت نفت در مقابل وزارت نفت در تهران لغو شد + اسناد
– جلوگیری از تجمع کارگران خشمگین کارخانه پلی اکریل مقابل استانداری اصفهان در میانه راه!
– دومین روز اعتصاب کارگران سایت3 پتروشیمی بوشهردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه وقراردادهای یک ماهه!
– سومین روز اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران کارخانه لیفتراک سازی تبریز!
– اعتصاب کارگران معدن زغال سنگ هشونی کوهبنان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق!
– تجمعات اعتراضی کارگزاران بیمه کشاورزی مقابل مجلس و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی!
– تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نسبت به عدم پرداخت6ماه حقوق مقابل فرمانداری تفرش!
– تجمع رانندگان شرکت واحد وبی خبری شورای شهرتهران!
– عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس!
– تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهر بانه مقابل ساختمان فرمانداری
– نامه سرگشاده اعضای تعاونی مسکن کارگران سایپا
– دادخواهی های کارگران نتیجه مشکلات شان و خرد جمعی اعضا حاضر در سندیکا است
– اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:تسلیت به ستار رحمانی
– مرگ یک کارگر ساختمانی در اثر برق‌گرفتگی
آوار در پردیسان ۶ کارگر را گرفتار کرد
 daneshjo

تجمع صنفي دانشجويان دانشگاه تهران امروز برگزار شد.

اين تجمع حدود ٧٠٠ نفره امروز در حالي برگزار شد كه فضاي شديد امنيتي چه در دانشگاه و چه در خيابان هاي منتهي به دانشگاه، بر آن حاكم بود.

دانشجويان بعد از راهپيمايي در صحن دانشگاه در آخر براي قرائت بيانيه نزديك كتابخانه مركزي جمع شدند.

برخي از شعارهاي اين تجمع به شرح زير است:

#خواسته_ما_صنفيه_بي_قانوني_كافيه

#دانشگاه_پولكي_جريمه_زوركي

#دانشگاه_پولگردان_تضعيف_زحمتكشان

#در_دانشگاه_بيگاري_بعد_از_تحصيل_بيكاري

#دانشگاه_پوليه_كارآموزي_زوريه

#قانون_تبعيض_آميز_محكوم_بايد_گردد

لازم به ذكر است تماس ها و تهديدهاي امنيتي اخير براي برخي از فعالين صنفي و برچسب زني هاي نامربوط به بدنه دانشجويي، خدشه اي در برگزاري تجمع نداشت و دانشجويان با تمام قوا اتحاد خود را به رخ كشاندند.

منبع:سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران

تجمع جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به خصوصی سازی آموزش عالی

جمعی از دانشجویان دانشکده‌های دانشگاه تهران در تجمعی اعتراض خود را نسبت به سیاست خصوصی سازی آموزش عالی اعلام کردند.

به گزارش16آذر ایسنا،در این تجمع که عصر امروز (دوشنبه) 16 آذرماه در محوطه دانشگاه تهران و با حضور جمعی از دانشجویان این دانشگاه برگزار شد، بیانیه‌ای در انتقاد از سیاست خصوصی سازی آموزش عالی قرائت شد که بخش‌هایی از آن به شرح زیر است:

«امروز تبعیض های بنیادین جامعه به دانشگاه پا نهاده‌اند. بومی گزینی گزینش جنسیتی، هدایت تحصیلی و پولی سازی آموزش عمومی که طبق قانون اساسی باید برای تمام آحاد ملت در دسترس باشد در کنار پدیده‌هایی نظیر گسترش مدارس غیرانتفاعی، موسسات آموزشی، کلاس‌های خصوصی و ده‌ها کالای آموزشی دیگر به شکل‌های نابرابر رقابت تحصیلی دامن می‌زنند، پایه‌های تبعیض را در دانشگاه استوارتر کرده اند.

تبعات روند کالایی سازی آموزش سبب شده است که نه تنها فرزندان طبقات فرودست حین تحصیل در دانشگاه‌ها، تحت فشارهای سنگین آموزشی کمر تا کنند بلکه به تحصیل در  دانشگاه محروم شدند و یا سرانجام بخشیدن به تحصیلات دانشگاهی بازمانند.

سنوات تحصیلی، هزینه‌های روز افزون خوابگاه و تغذیه، شهریه‌های گزاف، واگذاری‌ فضاها و امکانات دانشگاهی به نهادها و سازمان‌های بیرون از دانشگاه، جملگی دست‌ها را به هم داده‌اند تا کاردها به استخوان‌ها رسد.

دانشگاه، جایی که عموما می‌پندارند مرکز علم آموزی، حقیقت‌جویی و یا نیز ضامن رفاه و آزادی آینده فرزندان است، دیگر سال‌ها است بدل به بازاری برای دلالان و جاعلان علمی شده است.

رشد و گسترش پردیس‌های بین‌المللی افزایش شمار دانشجویان پولی، اعمال سهمیه‌های مختلف و… در کنار کاستن سال به سال تعداد دانشجویان روزانه علاوه بر شکل‌های مختلف تبعیض آموزشی، چنان ضربه‌ای به کیفیت آموزش و پژوهش علمی زده است که تولید انبوهی از صاحبان عاری از  تخصص مدارک دانشگاهی تنها بخش کوچکی از نتایج فلاکت بار آن است.

شوراهای صنفی، تنها تشکل بر آمده از رای مستقیم دانشجویان که البته وامدار هیچ جریان سیاسی پشت درب‌های دانشگاه نیست در شرایط کنونی پژواکده صدای مستقل دانشجویان است…»

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:خواسته های مردم را حاکم کنید

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه شانزده آذر، گرامیداشت روز دانشجو را به فرزندان دانشجو خود تبریک گفته و نه تنها خواستار به رسمیت شناختن بیان آزادانه خواسته ها و برپایی اعتراضات دانشجویان در این روز می باشد.  بلکه برپایی اعتراض، تجمع، تحصن و اعتصاب وتشکل های مستقل حق  قانونی برای اقشار مختلف جامعه و  حقی همیشگی می داند.

بیش از نود درصد از دانشجویان فرزندان اقشار ضعیف و ناتوان جامعه به لحاظ اقتصادی هستند. بنابراین محور خواست هایشان بطور طبیعی همان خواسته های کارگران و مزد بگیران حداقلی جامعه است و شرایط اسفناک خوراک، پوشاک، ورزش، بهداشت، درمان و آموزش را برای خود و خانواده هایشان لمس کرده اند و بسیاری از ضروریات اولیه زندگی برایشان مانند کالایی لوکس بوده و از آن محروم بوده اند.

دست اندازی ها به قانون کار و تامین اجتماعی، دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر، عدم وجود امنیت شغلی، بیکاری، شلاق زدن کارگران و زندان کردن اقشار مختلف جامعه، ضرورت اتحاد مزدبگیران فرودست جامعه را بیش از پیش ساخته است. و دانشجو، کارگر، معلم و پرستار تنها با اتحاد و اعتراض می توانند خواسته های خود را فریاد زنند و به اصل تنظیم قوانین و مقررات برابر خواست عموم مردم تحقق بخشند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۶آذر۹۵

سندیکای نقاشان استان البرز:از فرزندان خود ( دانشجویان) حمایت میکنیم

کارگران ، معلمان ، پرستاران ، زنان و  بازنشستگان

دانشجویان از دانشگاه های مختلف کشور بیانیه درد آشنایی نوشته اند ، این فرزندان عزیز ما، که با زحمات همه ی ما خانواده های زحمتکشان و تامین مخارج سنگین زندگی از نزدیک آشنا و خودشان با این مشکلات دائما» دست به گریبان بوده و هستند، می خواهند در روز 16 آذر روز دانشجو که همیشه و سنتا» همپیمان طبقه کارگر و زحمتکشان بوده است به ناعدالتی های گسترده و مختلف اعتراض کنند. روز دانشجو در طول تاریخ مبارزاتی زحمتکشان ایران جایگاه والایی دارد و دانشجویان که همیشه در مقابل گسترش ظلم و ستم حساس و پیشگامان گسترش مبارزات اجتماعی  بوده اند، یک بار دیگر در روز دانشجو 16 آذر 1395 که یاد آور یکی از روز های تاریخی مبارزات زحمتکشان است ، می خواهند اعتراضی سراسری و گسترده را دامن بزنند و این وظیفه عاجل ما کارگران است که با آغوش باز و پر مهر مادرانه و پدرانه فرزندان خود را در آغوش کشیده و دست در دست آنها به اعتراض بر خیزیم.

آنچه امروز دانشجو یان می خواهند و در بیانیه خود خواستار آن شدند همه ی آنها، خواست و مطالبات ما نیز هستند.

 نباید اجازه داد علم و دانش را طبقه سرمایه دار و کارفرمایان با پولی و خصوصی کردن آموزش و پرورش و آموزش عالی انحصاری کرده و با استفاده از خصوصی بودن آن بسیاری از کودکان ما را از تحصیل محروم نمایند و یا جوانان ما را از ادامه تحصیل باز داشته و از این طریق حاکمیت کارفرمایان  را هر چه محکمتر و استثمار را هر روز بیشتر کنند. حمایت از دانشجویان در واقع حمایت از مطالبات و خواسته های کارگران و زحمتکشان است.

با وجود اعتراضات گسترده و هر روزه کارگران ، معلمان ، پرستاران ، باز نشستگان و دانشجویان واضح است که روند و پروسه بر قراری پیوند میان کارگران ، معلمان و دانشجویان و … در جهت همبستگی طبقاتی به پیش می رود و وظیفه همه تشکل های مستقل کارگری است، که از این روند استقبال کرده و برای آگاهانه کردن این روند برنامه ریزی لازم را انجام دهند. در این راستا ضرورتا» امروز وظیفه بسیار بزرگی به عهده تشکل های مستقل کارگری قرار دارد و باید بدانیم که این روند منتظر حاضر شدن ما نخواهد ماند، و اگر تشکل های مستقل کارگری به موقع وظایف خود را انجام ندهند ، دشمنان طبقه کارگر این جوشش را کنترل کرده و ان را علیه طبقه کارگر و کل زحمتکشان بکار خواهد گرفت.

ما اعضای سندیکای نقاشان استان البرز ضمن حمایت از بیانیه دانشجویان از تمامی کارگران ، معلمان ، بازنشستگان و پرستاران ، زنان و مردم آزادیخواه می خواهیم از فرزندان خود ( دانشجویان ) همه جانبه حمایت کنند.

ما خواهان افزایش دستمزد ها برای یک زندگی انسانی ، آموزش و پرورش و آموزش عالی رایگان، بهداشت و درمان و خدمات عمومی رایگان هستیم ، ما خواهان بیمه و حمایت های گسترده اجتماعی برای تمامی مردم هستیم ، همچنین ما می خواهیم حصوصی سازی متوقف شده و هر چه خصوصی شده بر گردانده شود، ما می خواهیم دست کارفرمایان و نمایندگان آنها از قانون کار کوتاه شده و قانون کار را نمایندگان واقعی کارگران و زحمتکشان بنویسند.

ما خواهان اتحاد، میان کارگران ، معلمان و دانشجویان هستیم.

کارگر ، معلم ، دانشجو  اتحاد   اتحاد

 سندیکای نقاشان استان البرز

15آذر 1395

بیانیه کانون صنفی معلمان تهران به مناسبت روز دانشجو

به نام خداوند جان و خرد

16 آذر ماه در حافظه تاریخی ایرانیان به عنوان روز دانشجو و نمادی از آزادی خواهی و عدالت طلبی دانشجویان ایران زمین ثبت شده است.

این روز با یاد سه آذر اهورایی گره خورده است که در راه دست یابی به آرمان های بزرگ انسانی جان خود را فدا کردند.

کانون صنفی معلمان تهران ضمن تبریک این روز تاریخی به تمامی دانشجویان کشور و بزرگداشت آن ،اعلام می نماید که از خواسته ها و مطالبات صنفی و آموزشی دانشجویان سراسر کشور حمایت می کند . مطالباتی که جهت گیری آن به درستی، دفاع از آموزش رایگان،کیفی و برابر است .

ما معتقدیم حل بخشی از مشکلات فعلی آموزش در کشورمان چه در سطح آموزش عالی و چه در سطح مدارس ،در گرو پیگیری چنین هدف ارزشمندی است. چرا که سیاستهای خصوصی سازی در آموزش ،نهایتا منجر به محرومیت طبقات و اقشار ضعیف جامعه از آموزش کیفی و انسان ساز درسطح آموزش عمومی و آموزش عالی می شود؛

ما با تداوم این سیاستها در حوزه آموزش مخالفیم. ما معتقدیم ،جامعه ای که در آن آموزش به عنوان یکی از بدیهی ترین حقوق انسانی در دسترس همگان نباشد، با جامعه ای شرافتمند و انسانی، فاصله ای معنا دار دارد.

علاوه بر آن دیگر مشکلات صنفی دانشجویان در این سالها، از جمله کمبود امکانات رفاهی ،حذف تدریجی خوابگاههای رایگان از دانشگاههای دولتی و سطح نازل امکانات ارائه شده در این خوابگاهها، که به کرات مورد اعتراض دانشجویان و خانواده ها قرار گرفته است،نشان دیگری از جهت گیری نادرست مسئولان دولتی نسبت به سیاست گذاری در عرصه آموزش عالی می باشد.

کانون صنفی معلمان تهران ،خواهان آن است که این سیاستهای نادرست خواه در عرصه آموزش عالی و خواه در زمینه آموزش عمومی،تغییر کرده و دولت و حاکمیت،نسبت به وظیفه حمایتی خود از آموزش کشور مسئولیت پذیری و جدیت بیشتری نشان دهند.

کانون صنفی معلمان تهران

15 آذر 95

سومین روز اعتصاب کارگران کارخانه مس کوه جهر

اخراج5کارگرمعترض

کارگران کارخانه مس کوه جهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایا خود در چند روز گذشته دست به اعتصاب زدند و پیگیر دریافت حق و حقوق خود می شوند که مدیر این کارخانه حقوقشان را که نمی دهد هیچ، پنج نفر از کارگران را اغتشاشگر می نامد و آنها را اخراج می کند.

به گزارش 15آذرکاروانسرا؛کارخانه صنعت مس کوه جهر چند سالی است که فعالیت خود را در شهرستان راور آغاز کرده و اکنون با حدود ۲۵ کارگر در حال فعالیت می باشد.

اما در این سالها کارگران این کارخانه از وضعیت حقوق و مزایایی خود بارها گله مند بودند و اعتراضاتی را نیز عنوان کرده اند.

تا اینکه این کارگران در خردادماه امسال از مدیر و کارفرما خود نسبت به کمی حق و حقوق خود از جمله نپرداختن شب کاری،جمعه و تعطیلی کاری و حق اولاد برای متاهلین به اداره کار شکایت می کنند.

بعد از این اعتراض و شکایت، و پس از پیگیری مسئولان کارفرما قول پرداخت حقوق خوب و در حد رضایت کارگران را می دهد و حتی با کارگران تا آبان ماه قرارداد می بندد.

اما کارفرما پس از پرداخت دو ماهه حقوق بیش از یک میلیون تومانی به کارگران، دوباره حقوقها را کاهش می دهد و حتی پرداخت هم نمیکند و اکنون کارگران ۴ماه حقوق معوقه دارند.

و اما در اعتراض به این عدم پرداخت حقوق و مزایا، این کارگران در چند روز گذشته دست به اعتصاب می زنند و پیگیر دریافت حق و حقوق خود می شوند که کارفرما هم حقوقشان را که نمی دهد هیچ، پنج نفر از کارگران را اغتشاشگر می نامد و آنها را اخراج می کند.

ولی از آنجایی که کارگران این کارخانه این وضع را نمی توانند تحمل کنند و پنج نفر از همکارانشان اخراج شوند به کارفرما می گویند یا کسی را اخراج نکنید و حق و حقوق همه را پرداخت کنید یا اینکه همه ما را اخراج کنید.

اما به گفته کارگران، کارفرما نیز گفته است نه حق و حقوق شما را می دهم و نه شما را اخراج می کنم تا نتوانید از بیمه بیکاری استفاده کنید.

حال کارگران این کارخانه سه روز است دست به اعتصاب زده اند و کسی نیز پاسخگوی آنها نیست و به گفته کارگران فقط مسئولان شهرستان قول پیگیری را داده اند؛ پیگیری که تا این لحظه نتیجه ای در بر نداشته است.

اعتصاب کارگران پروژه مرمت ارگ بم دراعتراض به عدم پرداخت4ماه حقوق

تهدید کارگران معترض به اخراج از کار

صبح امروز 16آذر،کارگران فعال در پروژه مرمت ارگ بم در اعتراض به عدم پرداخت دستمزدهایشان از 4 ماه گذشته تا کنون دست ازکار کشیدند و خواستار رسیدگی مسولین سازمان میراث فرهنگی کشور شدند.

به گزارش 16آذرخبرآنلاین،یکی از کارگران اعتصاب کننده گفت:‌ بیشتر از چهار ماه است که حقوق ما را پرداخت نکرده‌اند و جواب درستی هم به ما نمی‌دهند، وقتی اعتراض می‌کنیم به اخراج تهدیدمان می‌کنند، دست مان به جایی نمی‌رسد، امروز تصمیم گرفتیم کار نکنیم، تنها راهی که جلوی خودمان دیدیم همین است که اعتصاب کنیم بلکه کسی به دادمان برسد.

او در توضیح شرایط زندگی خود و همکارانش گفت: وضع مالی من و همکاران چندان خوب نیست و در همین چند ماه مجبور شدیم از همه‌ی اطرافیان و دوست و آشنا پول قرض بگیریم تا خرج زن و بچه‌مان را بدهیم اما در این شرایط واقعا توان ادامه دادن نداریم، سفره‌مان خالی مانده و امیدواریم که مسولین چاره‌ای برایمان داشته باشند.

خواست افزایش مزد به کارگران و پرسنل شرکت نفت نیز کشیده شده است – تجمع سراسری کارگران و پرسنل شرکت نفت در مقابل وزارت نفت در تهران لغو شد + اسناد

اتحادیه آزاد کارگران ایران: مبارزه گسترده و دامنه داری از  بیش از یکسال گذشته در میان کارگران و پرسنل شرکت ملی نفت ایران در سراسر کشور  برای ارتقا دریافت ماهیانه  آغاز و همچنان ادامه دارد.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، بدنبال تصویب قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت در مورخه  19/12/1391 در مجلس شورای اسلامی و ابلاغ آن به وزیر نفت در تاریخ 4/9/1393 جهت اجرا، از آنجا که از سوی وزارت نفت هیچ اقدامی جهت اجرای ماده ده این قانون صورت نگرفت کارکنان شرکت ملی نفت، بویژه پرسنل عملیاتی و تخصصی آن در حوزه های نفتی سراسر کشور طی نامه های متعددی به وزیر نفت و دیگر مسئولین وزارت نفت خواهان اجرای این ماده که ناظر بر ارزشیابی کارکنان نفت می باشد شدند.

در پی تداوم بی توجهی وزارت نفت نسبت به خواست قانونی کارگران و پرسنل صنعت نفت، آنان از اوایل سالجاری در اقدامی هماهنگ و سراسری اقدام به جمع آوری طوماری 10500 نفره با خواست اجرای ماده ده و افزایش دریافتی ماهیانه خود شدند و در خرداد ماه امسال آنرا تحویل مسئولین ذی ربط در وزارت نفت دادند.

بنا بر این گزارش، علیرغم این اعتراض و طرح متحدانه ی خواست اجرای ماده ده و افزایش دریافتی ماهیانه از سوی پرسنل شرکت ملی نفت  در سطح کشور، مسئولین مربوطه همچنان بی توجهی خود را نسبت به خواست معیشتی  کارگران و پرسنل نفت ادامه دادند و همین امر باعث شد تا آنان تلاشهایی را برای برگزاری تجمعی سراسری در مقابل وزارت نفت در تهران صورت دهند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، این تجمع که قرار بود فردا 17 آذر ماه در مقابل وزارت نفت در تهران با شرکت کارگران و پرسنل شرکت نفت و خانواده هایشان از سراسر کشور برگزار شود با فشارهای امنیتی لغو شده است اما با اینحال کارگران و پرسنل وزارت نفت، بویژه کارگران و پرسنل عملیاتی و تخصصی آن در حوزهای مهم نفتی کشور اعلام کرده اند تلاش و مبارزه خود را برای افزایش دریافتی ماهیانه و اجرای ماده 10 قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت ادامه خواهند داد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 16 آذر ماه 1395

 

جلوگیری از تجمع کارگران خشمگین کارخانه پلی اکریل مقابل استانداری اصفهان در میانه راه

امروز16آذر،حدود پانصد نفر از کارگران شرکت پلی‌اکریل اصفهان که مقابل درب کارخانه تجمع کرده بودند به قصد برگزاری تجمع در مقابل استانداری پیاده به سمت شهر حرکت کردند که از قرار معلوم، در میانه راه از ادامه پیاده‌روی آنها جلوگیری شد.

به گزارش16آذرایلنا، از ساعت 8 صبح امروز (شانزدهم آذر) حدود پانصد نفر از کارگران شرکت پلی‌اکریل اصفهان مقابل درب کارخانه تجمع کردند.

این کارگران که در شش ماه گذشته، دستمزد خود را نگرفته‌اند و استقرار هیات اجرایی دولت در سه ماه گذشته نیز نتوانسته مشکلات آنها را حل کند، به قصد برگزاری تجمع پیاده از مقابل درب کارخانه به سمت شهر اصفهان حرکت کردند تا تجمع خود را به مقابل استانداری اصفهان بکشانند.

از قرار معلوم، در میانه راه ، مقابل شهرک صنعتی مبارکه، کارگران را متوقف کردند و اجازه حرکت بیشتر به آنها ندادند.

پس از آن، مدیرعامل شرکت پلی‌اکریل در جمع کارگران معترض حاضر شد و به آنها وعده دادکه در روزهای آتی از محل تخصیص اعتبار توسط دولت، یک ماه از معوقات آنها را پرداخت می‌کند.

کارگران که نتوانسته اند به اصفهان برسند و اکنون در حال بازگشت به کارخانه هستند؛ می گویند: به این وعده‌ها امیدی نیست چرا که ماه‌هاست گوشمان از این وعده‌ها پر شده است.

کارگران کارخانه پلی‌اکریل می گویند: هیات اجرایی مستقر در پلی اکریل به وعده های خود عمل نکردند و برخلاف قول‌های داده شده، پانزدهم آذر هیچ بخشی از مطالبات کارگران پرداخت نشد.

این هیات اجرایی که از چند ماه پیش به منظور رفع مشکلات پلی اکریل توسط دولت منصوب و در کارخانه مستقر شد، وعده داده بود که کاستی ها را برطرف و از پانزدهم این ماه شروع به پرداخت مطالبات مزدی کارگران می کند.

اما حالا کارگران پلی اکریل که شش ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند، با بیان این که به نظر می رسد دولت از راه اندازی شرکت پلی اکریل قاصر است؛ می‌گویند: بعد از گذشت چند سال از بحران بوجود امده در شرکت پلی اکریل ایران تازه چند ماهی است که بنظر میرسید مسئولان دولتی از خواب غفلت بیدار شده اند، اما حالا بعد از گذشت سه ماه از روی کار آمدن هیات منصوب دولت، کم کم مشخص می‌شود که این تمهید دیرهنگام نیز قرار نیست مشکلات این قطب نساجی کشور را برطرف کند.

براساس گفته های کارگران، هیات اجرایی از شنبه هفته جاری دیگر در شرکت حضور ندارد و در حال حاضر، کسی پاسخگوی کارگران نیست و مشخص نیست که چه زمان قرار است مطالبات مزدی آنها پرداخت شود.

این کارگران می گویند: براساس ادعای هیات اجرایی، وعده کمک ناچیز دولت به پلی‌اکریل محقق نشده و تنها بخشی از آن مبلغ پرداخت شده است؛ وعده راه اندازی کارخانه نیز توخالی از آب درآمده‌است.

 

این کارگران با بیان این که از مطالبات خود کوتاه نمی آیند می‌گویند: از همه مجاری قانونی، مطالبات برحق خود شامل پرداخت معوقات و احیای پلی اکریل را دنبال می کنیم.

دومین روز اعتصاب کارگران سایت3 پتروشیمی بوشهردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه وقراردادهای یک ماهه

اعتصاب کارگران سایت3 پتروشیمی بوشهر بوشهردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق ،حق بیمه وقراردادهای یک ماهه وارد دومین روز خود شد.

امروز16آذر،کارگران پیمانکار سایت3 پتروشیمی بوشهر همچون روز گذشته در اعتراض به حقوق های معوق چند ماهه، مشکلات بیمه ای، و انعقاد قرارداد یک ماهه، دست از کارکشیده و مقابل درب ورودی این شرکت تجمع کردند.

کارگران پیمانکار سایت۳ پتروشیمی بوشهر در عسلویه ازروز گذشته به دلیل بی توجهی کارفرما نسبت به حقوق های معوقه، بیمه و قرارداد دست از کار کشیده و در محوطه کارگاه تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،برخی کارگران می گویند تا این لحظه هیچ مسوولی پاسخگوی ما نبوده است.

این کارگران می گویند چند ماه است که حقوقی دریافت نکرده اند، بیمه آنها درست پرداخت نشده و قرارداد آنها بصورت یک ماهه منعقد می گردد.

سومین روز اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران کارخانه لیفتراک سازی تبریز

صبح امروز16آذر، اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز ،وارد سومین روز شد.

به گزارش16آذرایلنا،منابع کارگری در این باره گفتند: دو روز از اعتراض کارگران کارخانه «لیفتراک سازی سهند تبریز» می‌گذرد و این کارگران هنوز منتظرند تا کارفرما حداقل بخشی از مطالبات معوقه سه ماه گذشته آنان را پرداخت کند.

به صورت مشخص گفته می‌شود، این کارگران که تعدادشان  بیش از صد نفر گزارش شده است امروز نیز در محوطه  کارخانه لیفتراک سازی تجمع کرده‌اند.

به گفته یکی از کارگران حاضر در این تجمع، اعضای شورای تامین شهرستان تبریز چندین بار برای رفع مشکلات کارگران لیفتراک سازی تشکیل جلسه داده‌اند اما همه این جلسات به دلیل عدم حضورکارفرمای کارخانه به نتیجه نرسیده است.

این کارگر با تاکید بر اینکه ما خواستار دریافت معوقات مزدی خود هستیم در ادامه افزود:اگر کارفرما بخواهد به خواسته ما کارگران لیفتراک سازی سهند تبریز بی‌توجهی کند به اعتصاب از کار  خود ادامه می‌دهیم.

طبق اظهارات وی ،جدا از معوقات مزدی کارفرما هنوز در خصوص پرداخت چندین ماه حق بیمه آنان اقدامی نکرده است و در نتیجه از این جمع کارگرانی که برای تمدید دفترچه‌ بیمه‌های خود اقدام کرده‌اند با مشکل مواجه شده‌اند.

درهمین رابطه:

اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز برای دومین روز متوالی دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

از روز گذشته(14آذر) تاکنون شماری از کارگران کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریزدر اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود دست از کار کشیده ودر محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

به گزارش15آذرایلنا،منابع خبری در کارخانه « لیفتراک سازی سهند تبریز » علت برپایی این اعتراض دو روزه را سه ماه معوقات مزدی اعلام کرده‌اند.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی اعتراضی شرکت دارند گفته می‌شود،در کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریز حدود170 نفر کارگر رسمی وقرار دادی فعالیت دارند که کارفرما علاوه بر تاخیر مطالبات مزدی شهریور ماه تاکنون، از واریز حق بیمه آنها نیز خودداری کرده است.

طبق اظهارات کارگران به صورت مشخص  میزان بدهی این کارخانه به تامین اجتماعی در حدود 3 میلیارد و700 میلیون تومان است که این موضوع باعث شده‌است تا تامین اجتماعی تبریز در برخی از ماه ها سال راضی به تمدید  دفترچه های در مانی کارگران نشود.

به گفته کارگران ، زمانی وضعیت تولید در کارخانه لیفتراک سازی سهند تبریزبسیار  خوب بود اما بعد از آنکه مدیریت کارخانه از تقریبا 4 سال پیش به بخش خصوصی واگذار شده است، مشکلات کارخانه آغاز شده  ودر حال حاضر با وجود آنکه مشکل خاصی در زمینه تولید وفروش محصولات کارخانه مشاهده نمی شود، سه ماه دستمزد کارگران پرداخت نشده است.

اعتصاب کارگران معدن زغال سنگ هشونی کوهبنان دراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق

کارگران معدن زغال سنگ هشونی کوهبنان دراعتراض به عدم پرداخت سه ماه حقوقشان دست به اعتصاب زدند.

بنابه گزارش منابع خبری محلی،مانند همیشه عقب افتادن سه ماه حقوق  دلیل اعتصاب این هفته کارگران صنعت زغال سنگ در معدن هشونی کوهبنان بود.

بنابهمین گزارشات، در این چند ساله اخیر تعداد اعتصاب کارگری به میزانی بالا رفته است که این موضوع کم کم دارد به یک اپیدمی اجتماعی بدل می شود  و جالب اینجاست که مسئولان با تمامی جلسات و برنامه هایی که برای رفع این مشکل برگزار می کنند فقط توانسته اند قطره در چشم بیمار معادن زغال سنگ بچکانند و مشل اصلی همچنان پا برجاست.

طبق آمار های عجیب از آذر ماه سال گذشته تا کنون بیش از ۳۰ اعتصاب به دلایلی چون  تعطیلی ،عقب افتادن حقوق ، پاداش ، عیدی و … در معادن شهرستان کوهبنان صورت گرفته است و این آمار به این معنی است که در هر ماه تقریباً بیش از دو اعتصاب کارگری داشته ایم .

نکته ی قابل تامل تر این اعتصابات این بوده است که در تمامی این رخداد ها در کمتر از ۱۰ روز  حداقل خواسته کارگران صنعت زغال جامعه عمل پوشیده شده است و حتی اگر شده کارگران حقوق یک ماه خود را دریافت کرده اند.

اینجا نکته ای که لازم به آن پرداخته شود این است که شاید این آمار ها از نظر عقلی قابل قبول نباشد چرا که کارگران اگر هر ماه فقط برای حقوق ماه گذشته خود اعتصاب کرده باشند باید تنها ۱۲ اعتصاب صورت گرفته باشد حال آنکه این رقم در آمار های ذکر شده بیش از ۷۰ درصد افزایش داشته و این افزایش بدین دلیل است که در پاره ای از مواقع اعتصابات به صورت مجزا و فقط مربوط به معادن خصوصی یا دولتی و یا حتی یک بخش از معدن می شده است و بیشتر این امار مربوط به هشت ماهه ابتدایی این بازده زمانی است چرا که در این ایام تعطیلی معدن چشمه پودنه  بر آمار اعتصابات افزوده بود.

تجمعات اعتراضی کارگزاران بیمه کشاورزی مقابل مجلس و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

صبح امروز16آذر، چند صد نفر از کارگزاران بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع کردند.

پس از خاتمه تجمع صبح امروز در ساعت یازده، کارگزاران مقابل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور رفتند و پس از مذاکرات، به سالن غدیر این سازمان منتقل شدند و در حال حاضر جلسه‌ای با مسئولان این سازمان جهت پیگیری مطالبات کارگزاران، در حال برگزاری است.

به گزارش 16آذرایلنا، این کارگزاران که پیش از این نیز چندین تجمع اعتراضی در تهران برپا کرده‌اند، می‌گویند: علاوه بر مطالبات قبلی شامل درخواست بیمه و انعقاد قرارداد مستقیم، از بابت خصوصی‌سازی نیز نگرانیم.

به گفته این کارگران، زمزمه‌هایی مبنی بر واگذاری کارگزاری بیمه کشاورزی به یک شرکت خصوصی شنیده می‌شود که این مساله بر نگرانی کارگزاران افزوده‌ است.

از قرار معلوم، این کارگزاران نگرانند که خصوصی‌سازی بحث استخدام آنها را که در مجلس مطرح است، به محاق ببرد و امنیت شغلی آنها بیش از این تهدید شود.

پس از خاتمه تجمع صبح امروز در ساعت یازده، کارگزاران مقابل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور رفتند و پس از مذاکرات، به سالن غدیر این سازمان منتقل شدند و در حال حاضر جلسه‌ای با مسئولان این سازمان جهت پیگیری مطالبات کارگزاران، در حال برگزاری است.

کارگزاران بیمه کشاورزی می‌گویند: امیدواریم این مذاکرات و جلسه امروز به نتیجه مطلوب برسد و بتوانیم به خواسته های خود دست پیدا کنیم.

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نسبت به عدم پرداخت6ماه حقوق مقابل فرمانداری تفرش

صبح امروز16آذر، جمعی از کارگران شهرداری تفرش در اعتراض به عدم پرداخت6ماه حقوق ، مقابل فرمانداری تفرش تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،در پی معوقه شدن حقوق کارگران شهرداری در ماه های اخیر، صبح امروز16آذر جمعی از کارگران شهرداری و تعدادی از کارگران اخراجی مقابل فرمانداری تفرش تجمع کردند.

در سال ۹۵، کارگران شرکتی شهرداری در ماههای شهریور، مهر و آبان و سایر کارمندان شامل کارگران تامین نیرو و پرسنل رسمی از خرداد تاکنون حقوق خود را دریافت نکرده اند.

 

با گذشت بیش از ۸ ماه از سال جدید هنوز کارگران شرکتی شهرداری تفرش سنوات، عیدی و پاداش سال گذشته خود را دریافت نکرده اند و حتی چکی نیز از سوی شرکت مورد نظر دریافت کرده که وصول نشده و برگشت خورده و این مسئله در مراجع قانونی نیز پیگیری شده است.

تجمع رانندگان شرکت واحد وبی خبری شورای شهرتهران

رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران روز یکشنبه این هفته، در تجمعی اعتراض‌آمیز  مقابل شهرداری تهران در خیابان بهشت به صف ایستادند تا انتقاد خود به وضعیت معیشتی شان را مطرح کنند. «دریافت تسهیلات بلاعوض مسکن اعضای تعاونی» در واقع مهم‌ترین خواسته ای بود که از زبان این کارگران شنیده می‌شد، اما برخورد مأموران با آنها ماجرای اعتراضشان را به صدر اخبار رسانه‌ها رساند تا حدی که به راهپیمایی دوم کارگران عصبانی در روز دوشنبه منجر شد. در این روز آنها یک مسیر 30 کیلومتری (از خیابان خیام به طرف خیابان سپه) را با چراغ‌های روشن انتخاب کردند تا اعتراضشان را  اینگونه نشان دهند.با این حال اعتراض روز  دوشنبه آنان نه به تعاونی مسکن که به رفتار پلیس در روز یکشنبه بود. با وجود آنکه دو روز از این تجمع گذشته و حاشیه‌های زیادی نیز از آن منتشر شده، اما همچنان سازمان اتوبوسرانی در این زمینه سکوت کرده است. مسئولان این سازمان هم اطلاع‌رسانی و ارائه توضیحات بیشتر درباره این موضوع را به روابط عمومی شهرداری محول کرده و معتقدند که اتفاق جدیدی نیفتاده است!

 شورا بی‌خبر از همه‌جا!

درحالی‌که تجمع اعتراضی کارگران اتوبوسرانی درست چند متر آن‌طرف‌تر از شورای شهر تهران و در روز جلسه غیر علنی شورایی‌ها اتفاق افتاده، اما شمار زیادی از اعضای شورای شهر در این زمینه اعلام بی‌خبری کرده و می‌گویند که در جریان این اتفاق‌ها نبوده‌اند! با این حال اقبال شاکری که تا حدودی در جریان این مسأله بوده، معتقد است  این برخوردها مورد تأیید آنها نیست.

 او با بیان اینکه این اعتراض‌ها سابقه‌دار است و در گذشته نیز اتفاق افتاده، می‌گوید: «در گذشته برخی اعضای تعاونی مسکن سازمان اتوبوسرانی از مزایای تسهیلات مسکن برخوردار شده، اما شماری بی‌نصیب مانده‌اند که حالا معترض شده‌اند».

بخشی ازیک گزارش روزنامه ایران بتاریخ16آذر

عدم پرداخت3ماه حقوق کارگران پالایشگاه ستاره خلیج فارس

کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند. درعین حال پاداشی که قرار بوده به تعدادی از این کارگران پرداخت شود، تاکنون پرداخت نشده‌است.

به گزارش16آذرایلنا،کارگران پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس از معوقات مزدی خود خبر دادند.

به گفته کارگران، کارفرمایان شرکت‌های پیمانکاری این پالایشگاه، به تازگی دستمزد مرداد ماه کارگران را پرداخت کرده‌اند و این کارگران که تعداد آنها چند صد نفر است، سه ماه دستمزد پرداخت نشده‌ دارند.

 

در عین حال کارگران یکی از شرکت‌های پیمانکاری این پالایشگاه که زیرمجموعه شرکت فلات است، نصف دستمزد مردادماه خود را نیز نگرفته اند.

کارگران ستاره خلیج فارس می‌گویند: در مورد زمان پرداخت معوقات مزدی هیچ اطلاعی به کارگران داده نشده و روال معمول در این پالایشگاه این است که کارگران از زمان پرداخت مطالبات خود خبردار نمی‌شوند.

علاوه بر عدم پرداخت معوقات مزدی، کارگران این پالایشگاه از مشکلات دیگری نیز سخن می گویند. یکی از کارگران پیمانکاری این پالایشگاه می‌گوید: حدود 50 روز پیش از این، وزیر نفت از پالایشگاه بازدید کرد و در جریان این بازدید، مقرر شد مبلغی برای پاداش به تعدادی از پرسنل یکی از بخش‌ها اختصاص داده شود.

این کارگر با بیان اینکه این مبلغ، اختصاص داده شد و شرکت‌های پیمانکاری شاغل در آن بخش خاص، لیست کارگران را برای دریافت پاداش به کارفرمایان مادر ارائه دادند، افزود: تاکنون هیچ خبری از این پاداش مقرر، نشده  و ما کارگران نمی‌دانیم که چه بر سر این پاداش آمده و چرا تاکنون مبلغی به کارگران پرداخت نشده است.

تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن مهر بانه مقابل ساختمان فرمانداری

مسکن مهر در شهرستان بانه مسائل و مشکلات زیادی را در بین مردم ایجاد کرده و آسیب‌های اجتماعی آن خود را نشان می‌دهد و باعث نارضایتی و تجمعاتی مقابل فرمانداری بانه شد.

به گزارش 16آذرتسنیم ، راشد عذیری فرماندار شهرستان بانه بعدازظهر امروز در جلسه شورای مسکن استان که با حضور مسئولان استان در سالن معاونت عمرانی استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: تاکنون برای بررسی مشکلات واحدهای مسکن مهر شهرستان بانه جلسات زیادی برگزار شده است.

وی گفت: مسکن مهر در شهرستان بانه مسائل و مشکلات زیادی را در بین مردم ایجاد کرده و آسیب‌های اجتماعی آن خود را نشان می‌دهد و باعث نارضایتی و تجمعاتی جلو فرمانداری بانه شد که این شاخص خوبی برای شهرستان نیست.

فرماندار شهرستان بانه تصریح کرد: اتحادیه شهرستان بانه هنوز مدیر عامل ندارد و عضو هیات مدیره آن پیگیری امور را تقبل کردند که باید موضوع مشکلات مسکن مهر بانه برطرف شود و تمام جلساتی که در این راستا برگزار شده به نتیجه ای نرسیدیم و بین پیمانکار پروزه و اتحادیه فقط توهم ایجاد شده است.

وی گفت: طولانی شدن روند پروژه‌های مسکن مهر شهرستان بانه باعث شده که پیمانکار آن خواستار این است که از پروژه خارج شود چون باعث ضرر و زیان برای آنها شده اشت و اگر در این جلسه وضعیت مشخص نشود مردم با مشکل با دیرکرد و جریمه مواجه می‌شوند.

عذیری افزود: مشکل اصلی در پروژه مسکن مهر شهرستان بانه این است که اولاً کار مشترک را به خوبی بلد نیستیم و در یک قسمتی تعاون می‌لنگد و تعاونی‌ها در یک زمانی برای آورده‌ها کوتاهی کردند و در تعیین پارکینگ با مشکل گرفتار هستیم که باید حل و برطرف شود و تصمیم جدی برای آن گرفته شود.

 

وی اظهار کرد: مشکلات مسکن مهر بانه باید برطرف شود و اگر امسال برطرف نشود و به سال آینده موکول شود و در آن واحدها زندگی شکل نگیرد قطعاً باتخریب و مشکلات دیگر مواجه می‌شویم.

فرماندار شهرستان بانه گفت: انتظار داریم مسکن مهر بانه که انتظار به حق مردم می‌باشد و هیچ گناهی ندارند و قول و وعده داده ایم که تحویل داده شود و شاید در قول‌هایمان هم مبالغه کردیم اما تا امروز سرگردان و گرفتار هستند.

نامه سرگشاده اعضای تعاونی مسکن کارگران سایپا

اعضای تعاونی مسکن کارگران سایپا طی یک نامه سرگشاده،از مدیریت ساپیا در مقام کارفرمای اصلی خواستاررفع مشکلات این تعاونی در مجموعه باغشهر ناحیه کلاک شدند.

به گزارش16آذر ایلنا،در نامه اعضای تعاونی مسکن کارگران سایپا آمده است: از حدود 6 سال پیش عملیات ساخت و ساز شهرک 144 واحدی تعاونی مسکن کارگران سایپا در یک قطعه زمین 20هزار 300متری در منطقه کلاک کرج آغاز شد و در حال حاضر حدود دو سال است که 130 خانوار کارگری  علاوه بر نداشتن  امکانات رفاهی برای  زندگی هر روز  بامشکلات جدید روبرو می‌شوند.

به گفته این اعضا، علاوه بر تکمیل نشدن برخی از واحدها در کنار عدم رسیدگی به مشکلات پس از ساخت، مهمترین معضلی که اخیرا به مشکلات اعضای این تعاونی افزوده شده؛ اجرا گذاردن چک‌های ضمانتی برخی ساکنان این پروژه مسکونی از سوی اعضای هیئت مدیره تعاونی است.

طبق اظهارات آنان این چک‌ها هرکدام به مبلغ 100 میلیون ریال بدون تاریخ نزد اعضای هیئت مدیره از سوی 144 کارگر برای ضمانت انجام خارج از تعهد تعاونی به امانت گذاشته شده و بابت آن رسید دریافت کرده‌اند. این در صورتی است که اخیرا اعضای هیئت مدیره در اقدامی تامل‌برانگیز در آخرین  سال از فعالیت مدیریتی خود با بردن تعدادی از چک‌ها به سازمان ثبت املاک کشور  برای وصول برگه اجرائیه اخذ کرده‌اند.

این اقدام اعضای هیئت مدیره تعاونی مسکن سایپا در کلاک در حالی انجام شده که وضعیت این پروژه در حالت بحرانی قرار دارد و پروژه نیمه تمام است.

کارگران تصریح کردند: با وجود اینکه این خانه‌ها به متقاضیان آنها تحویل داده شده است، اما مشکلاتی کماکان ساکنان آنها را آزار می‌دهد که نیازمند پیگیری مدیریت ارشد شرکت خودروسازی سایپا است.

 این کارگران تاکید دارند؛ انتظار می‌رود مسئولین ارشد شرکت خودروسازی سایپا با توجه به مطالعات کافی نسبت به برطرف نمودن مشکلات مسکن کارگران خود در ناحیه باغشهر کلاک اقدامات اساسی انجام دهند.

عدم نصب آسانسور درست و اصولی، رعایت نکردن اصولی ساخت و ساز صحیح در برخی از  واحدها، عدم آسفالت معابر در برخی خیابان‌ها و کمبود امکانات رفاهی دیگری از قبیل  نداشتن روشنایی خیابان در شب، فضای سبز مشکلات مطروحه جمعی از ساکنین این محله است که به آن رسیدگی نمی‌شود.

دادخواهی های کارگران نتیجه مشکلات شان و خرد جمعی اعضا حاضر در سندیکا است

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دادخواهی ها و اعتراضات برای احقاق حقوق کارگران را با توجه به مشکلات موجود و خرد جمعی کارگران و اعضای حاضر در سندیکا هدایت می کند. و مصاحبه های عنصر سابق خارج نشین سندیکا در رسانه ها را سوء استفاده های تبلیغاتی ایشان از این دادخواهی ها قلمداد می کند.

بار دیگر صریحا اعلام می کنیم هیچ نماینده و یا سخنگویی در خارج از کشور نداریم و هر گونه ادعای هویدا و نهفته در این باره را قویا رد و تکذیب می کنیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۶آذر۹۵

ا

تحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران:تسلیت به ستار رحمانی

با تاسف بسیار اطلاع یافتیم که ستار رحمانی،  یار و همراه و رفیق قدیم ما، در اندوه از دست دادن پدر گرامی شان، عزت رحمانی، بسر می برد. ما به همراه ستار و همه خانواده بزرگ رحمانی یاد و خاطره پدر عزیزش را گرامی می داریم.

عزت رحمانی در خانواده ای دهقانی در تاکستان به دنیا آمد و از همان نوجوانی متاثر از تربیت انسان مدار خانواده و فضای حاکم بر جامعه، به جنبش مردم علیه رژیم استبدادی و سلطنتی شاه پیوست. او که در آن ایام برای تامین معاش در کوره پزخانه های اطراف تهران کار می کرد برای تداوم مبارزه به سازمان جوانان حزب توده، یعنی تنها سازمان سیاسی و چپی که در آنزمان می شناخت، پیوست. بعد از کوتادی 28 مرداد 1332 او دست از مبارزه نکشید و در هر جمع و محفلی، شعله مخالفت و مبارزه علیه رژیم سلطنتی را زنده نگاه می داشت. انقلاب بهمن از همان آغاز برایش هم امید بود و هم بیم؛ امید برای رهایی و رسیدن به دنیایی بهتر و شایسته انسان و بیم از قدرت گیری جریانی که آبشخورش ارتجاع و جهل و تباهی بود. او که در این زمان به هیچ سازمان و حزب سیاسی وابسته نبود مخالفت خود را با حاکمان جدید که به نام انقلاب و مردم، قدرت سیاسی را در دست گرفتند، پنهان نمی کرد.

او از کوران مبارزه دوران جوانی و تجارب زندگی آموخته بود که نظام سرمایه داری از هر نوع اش ضد انسانی و استثمارگر است و باید بر علیه اش مبارزه کرد. او که  بسیاری از اشعار انقلابی ابوالقاسم لاهوتی را از همان دوران نوجوانی از بر بود هر گاه که فرصتی به دست می داد در  جمع دوستان پیر و جوان شعری می خواند و با شور دکلمه می کرد که: «هلا خیز و ساز  نبرد کن، توهر آنچه خدای نکرد کن …»

او  تا پایان عمر به آرمان های انسانی و برابری طلب وفادار ماند. از مرگ پرستان و مرگ دینان، بیزار بود و زندگی را پاس می داشت. به رغم بسیاری از رنج ها و ناملایمتی هایی که از سر گذرانده بود سر شار از شور زندگی بود و آزادی  و شادی مردم آرزوی همیشگی اش بود.

یاد ش را گرامی می داریم  و زندگی اش را پاس می داریم!

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۶ دسامبر ۲۰۱۶

مرگ یک کارگر ساختمانی در اثر برق‌گرفتگی

ظهر روز گذشته(15آذر)یک کارگر ساختمانی در شهرستان سر پل ذهاب بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.

به گزارش16آذرایلنا، فرماندار سر پل ذهاب ضمن تایید این خبر گفت: این حادثه ظهر دیروز (دوشنبه15 آذر) در یکی از ساختمان‌های در حال ساخت در محله میراث فرهنگی  شهر سر پل ذهاب اتفاق افتاد که بر اثر آن کارگر 24 ساله به نام (ج.ف) حین بستن داربست بر اثر برخورد  یکی از میله‌های داربست با کابل فشار قوی جان خود را از دست داد.

آوار در پردیسان ۶ کارگر را گرفتار کرد

معاون فوریت‌های پزشکی استان قم از ریزش یک ساختمان بر سر ۶ کارگر در پردیسان خبر داد.

به گزارش16آذر تسنیم ، به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، مهدی فراهانی در این خصوص گفت: این حادثه در بلوار ولایت پردیسان قم رخ داد که 6 نفر را گرفتار کرد.

وی افزود: عوامل اورژانس 115 قم پس از اطلاع از این حادثه به‌سرعت به محل اعزام‌شده و اقدام به نجات مصدومان کردند.

معاون مرکز فوریت‌های پزشکی استان قم ادامه داد: هر6 نفر فرد آسیب‌دیده از کارگران ساختمانی بودند که ابتدا توسط عوامل آتش‌نشانی رهاسازی شدند و پس از دریافت خدمات اولیه درمانی توسط چهار آمبولانس اورژانس 115 به مراکز درمانی منتقل شدند.

شانزدهم آذرماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

***

nahadhay-e-hambastegi

ضمن محکوم کردن حمله به تجمع اعتراضی کارگران سندیکای شرکت واحد ، از خواست کارگران قویا پشتیبانی می نماییم

 

nahadhay-e-hambastegikharej1

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری ایران – خارج کشور؛ ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه مزدوران سرمایه به گردهمائی به حق كارگران شركت واحد، از خواسته هاي  آنها به ويژه  کسب مطالبات مربوط به مسکن حمايت مي كنند

 

روز یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ ( ٤ دسامبر ٢٠١٦) تجمع اعتراضي کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در مقابل شهرداری تهران عليه  عدم پرداخت تسهیلات مسکن  با سركوب مزدوران جمهوري اسلامي رو به رو شد. با تعرض نيروهاي سرکوب گر به کارگران تعدادی از كارگران معترض زخمی و عده ای بازداشت شدند. با وجود سركوب نمودن تجمع كننده گان، رانندگان اتوبوس استقامت كردند و  محل را ترک نکرده وبا فشار به پلیس خواستار آزادی همكاران خود شدند. به نحوي كه مقاومت و هم ياري كارگران  پلیس را مجبور به رها نمودن كارگران دستگير شده كرد.

بنا به گزارش سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ، كارگران در اين گردهم آيي اعتراضي شعارهای زير را فرياد مي زدند: «تسهیلات مسکن را مدیر چپاول کرده؛ شهردار نظاره می کنه ، مدیر چپاول می کنه؛ نیروی انتظامی خجالت خجالت؛ شهردار بالا نشین، معضل ما را ببین؛ شهردار باید بدونه مسکن ما را نده، این وضع ادامه داره: شهردار باید بدونه، دوباره بر می گردیم – کارگران درد دارند، مشکل مسکن دارند؛ مدیر بی کفایت عامل بی مسکنی ست – – قالیباف قالیباف پول مسکن من کجاست – مسکن ما را ندید این وضع ادامه داره؛ مشکلات را رفع نکنی اعتصاب هم تو راهه».

سنديكاي کارگران شرکت واحد اتوبوسراني تهران و حومه در واكنش به برخورد خشن پلیس با رانندگان در  تجمع اعتراضی روز یکشنبه از همه رانندگان درخواست نمود كه برای تحقق خواست عمومی مسکن و اعتراض به برخورد خشن پلیس روز دوشنبه پانزدهم آذر در هنگام كار با سرعت حداکثر ۳۰ کیلومتربرانند و چراغ های اتوبوس را روشن نمایند.

 اين فراخوان با استقبال كارگران روبه رو شد.

ما نهادهای همبستگی با جنبش کارگری در ایران ضمن محکوم کردن حمله وحشیانه مزدوران سرمایه به گردهمائی به حق كارگران، از خواسته هاي  کارگران شركت واحد به ويژه  کسب مطالبات مربوط به مسکن حمايت مي كنيم. و به ابتكارات و همبستگي كارگران درود مي فرستيم و هم چنين از ابتكارات و پايداري آنها مي آموزيم.

 

نهادهاي همبستگي با جنبش كارگري ايران – خارج كشور

٦ دسامبر ٢٠١٦

 

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 7 دسامبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: