اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

فيدل در کنار مارتی: گرانما بین المللی، و زنده باد فیدل!: مومیا ابوجمال، دنیای جوان/تارنگاشت عدالت، و…

صبح روز ۴ دسامبر خاکستر فرمانده شکست‌ناپذير انقلاب کوبا در آرامگاه «سانتا ايفيگنيا» Santa Ifigenia در «سانتياگو دِ کوبا» Santiago de Cuba قرار گرفت. «رائول کاسترو روز» در مقام فرمانده کل ارتش، دبیر اول کميتۀ مرکزی حزب کمونيست کوبا و ريیس‌جمهور و رييس شورای وزیران، عصر روز ۳ دسامبر در ميدان فرمانده «آنتونيو ماکئو» اظهار داشت، که فرمانده انقلاب کوبا «بسیار نزدیک به آرامگاه قهرمان ملی خوزه مارتی؛ در کنار رفقای خود در مبارزه در مونکادا، از گرانما، و ارتش شورشی، از مبارزات مخفی و مأموریت‌های بین‌المللی، است.»
fidel-rip

 فيدل در کنار مارتی

تارنگاشت عدالت
 
منبع: گرانما بين‌المللی
۴ دسامبر ۲۰۱۶
صبح روز ۴ دسامبر خاکستر فرمانده شکست‌ناپذير انقلاب کوبا در آرامگاه «سانتا ايفيگنيا» Santa Ifigenia در «سانتياگو دِ کوبا» Santiago de Cuba قرار گرفت

صبح روز ۴ دسامبر خاکستر فرمانده شکست‌ناپذير انقلاب کوبا در آرامگاه «سانتا ايفيگنيا» Santa Ifigenia در «سانتياگو دِ کوبا» Santiago de Cuba، که به دليل ارزش‌های تاريخی، معماری و فرهنگی آن به عنوان بنای يادبود ملی اعلام شده است، قرار گرفت. مکانی که در آنجا مراسم رسمی و خصوصی برای اعضای خانواده و مهمانان ويژه برگزار گرديد.

«رائول کاسترو روز» در مقام فرمانده کل ارتش، دبیر اول کميتۀ مرکزی حزب کمونيست کوبا و ريیس‌جمهور و رييس شورای وزیران، عصر روز ۳ دسامبر در ميدان فرمانده «آنتونيو ماکئو» اظهار داشت، که فرمانده انقلاب کوبا «بسیار نزدیک به آرامگاه قهرمان ملی خوزه مارتی؛ در کنار رفقای خود در مبارزه در مونکادا، از گرانما، و ارتش شورشی، از مبارزات مخفی و مأموریت‌های بین‌المللی، است.»

رائول افزود: «مقبره «کارلوس مانوئل دِ چيسپيدس» (Carlos Manuel de Céspedes)، پدر میهن، و «ماريانا گرايالس» (Mariana Grajales)  مادر اسطوره‌ای برادران ماکئو و چنانچه در اينجا جسارت بديهه‌سازی داشته باشم، مادر تمام مردان و زنان کوبايی، فقط چند متر دورتر قرار دارد. هم‌چنین در اين نزديکی مقبره‌ای است که بقايای «فرانک پایس گارسیا»ی (Frank País García) فراموش نشدنی در آن قرار دارد؛ یک مرد جوان از سانتياگو که توسط دژخیمان باتیستا تنها با ۲۲ سال سن به قتل رسيد، ‌آن‌هم یک ماه پس از برادر کوچک‌تر خود «خوزه» که در عملیاتی در این شهرستان در مبارزه جان سپرد.

***

فیدل کاسترو و انقلاب کوبا هرگز-نه حتا یک بار در طول بیش از نیم قرن در مقابل امپراتوری ابرقدرت آمریکا زانو نزد!  جهان در سوگواری مرگ یک غول نشسته: فیدل کاسترو روس، فرمانده انقلاب، همیشه با ماست!
 Mumia Abu Jamal

 زنده باد فیدل!

 
تارنگاشت عدالت
 
منبع: دنیای جوان

نويسنده: مومیا ابوجمال
۵ دسامبر ۲۰۱۶

فیدل کاسترو روس، پدر انقلاب پیروزمند ۱۹۵۹ کوبا پس از ۹۰ سال زندگی و مبارزه انقلابی دیده بر جهان فرو بست. او بیش از ۱۱ سوءقصد را که سازمان جاسوسی سیا سازماندهی کرده بود،  پشت سر گذارد. ما امروز می‌دانیم که تعداد این سوءقصدها به مراتب بیش از این‌ها بوده است ولی حداقل دولت آمریکا به این ۱۱ مورد اعتراف کرده است.

او در عنفوان جوانی تحصیلات خود را در رشته حقوق به پایان رساند و بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ به عنوان وکیل دادگستری کار کرد ولی این کار او را ارضاء نمی‌کرد و لذا به زودی گام در راه انقلاب نهاد و مبارزه علیه دیکتاتور «فلوگنسیو باتیستا» را که مورد حمایت ایالات متحده آمریکا بود، آغاز کرد. قیام مردم کوبا که نهایتاً به سقوط باتیستا انجامید، مبدل به الهامی برای مردم جهان شد.

یکی از مؤسسین حزب بلاک پانتر «هوئی پ. نیوتون» (۱۹۴۲ تا ۱۹۸۹) و یکی از زندانیان سیاسی در ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۷ طی مصاحبه‌ای گفت: «هنگامی‌که فیدل کاسترو و چه‌گوارا مشترکاً با رفقای دیگر طرح نقشه انقلاب کوبا را آماده می‌کردند، می‌دانستند که آن‌ها به تنهايی قادر نخواهند بود رژیم سرکوبگر را در کوبا سرنگون سازند. آن‌ها عمدتاً خود را نیرويی می‌دیدند که می‌تواند سرمشق‌دهنده باشد تا بتواند تأثیر تربیتی بگذارد. با آغاز مبارزه علیه ارتش آن‌ها به خلق نشان دادند که این ارتش شکست‌ناپذیر نیست، که پلیس هم شکست‌ناپذیر نبود. لذا آن‌ها نشان دادند که رژیم باتیستا رژیمی نیست که نتوان آن را سرنگون کرد. از این طریق خلق از قدرت خویش آگاه شد.»

فیدل با کنشگر حقوق بشر آفروآمریکايی «مالکم ایکس» (۱۹۲۵ تا ۱۹۶۵) رابطه دوستی داشت و او تمام عمر دوست آفریقا بود. پس از تهاجم نیروهای رژیم نژادپرست آپارتاید آفریقای جنوبی به آنگولا، ده‌ها هزار سرباز کوبايی همراه با ارتش آنگولا به مقابله با آن پرداختند و در جنگ نامی «کوئیتو کوآناواله» در ژانویه و فوریه ۱۹۸۸ آفریقای جنوبی را با شکست خونینی مواجه کردند، که ناقوس فرا رسیدن پایان رژیم آپارتاید در آفریقای جنوبی را به صدا درآورد. فیدل کاسترو روزی گفت: «در شریان‌های ما خون آفریقايی در جریان است. بسیاری از پیشینیان ما به عنوان برده از آفریقا به کشور ما آورده شدند. آن‌ها به عنوان برده مبارزات سختی را پشت سر نهادند و به ارتش آزادی‌بخش کوبا پیوستند. ما برادران و خواهران خلق‌های آفریقا هستیم و آماده ایم در کنار آنان به مبارزه ادامه دهیم.»

فیدل کاسترو و انقلاب کوبا هرگز-نه حتا یک بار در طول بیش از نیم قرن در مقابل امپراتوری ابرقدرت آمریکا زانو نزد! انقلاب کوبا بهترین سیستم تعلیم و تربیتی را در کارائیب و بخش‌های وسیعی از جهان ایجاد کرد و دور تا دور کره زمین هر جا که کاهش درد و رنج ضروری به نظر می‌رسد پزشکان زن و مرد کوبايی حضور یافتند. جهان در سوگواری مرگ یک غول نشسته: فیدل کاسترو روس، فرمانده انقلاب، همیشه با ماست!

***

yadboud-fidel_tehran

یادبود فرمانده «فیدل» در تهران

ساعت ۳ بعدازظهر روز چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۵ تعداد زیادی از دوستداران فرمانده فیدل کاسترو در منزل سفیر کوبا حضور به هم رساندند و با تقدیم گل‌های سرخ به یاد و خاطرۀ سرخ این اسطورۀ خستگی‌ناپذیر و نماد بیش از نیم‌قرن مبارزۀ ضد‌امپریالیستی و هم‌چنین یک دقیقه سکوت نسبت به وی ادای احترام کردند.

در این برنامه دکتر ناصر زرافشان به نمایندگی از تمام حضار مطالبی را دربارۀ شخصیت همیشه انقلابی «فیدل» و آرمان‌هایی که او و هم‌رزمانش سال‌های سال برای آن‌ها مجدانه مبارزه کردند، عنوان کرد که مورد تشویق و تأیید تمامی حضار قرار گرفت.

در ادامه سفیر کوبا از حضور دوستداران «فیدل» و هم‌چنین از هدایا و دسته‌گل‌های حاضران تشکر کرد و همه را دعوت به نوشتن پیام در دفتر یادبود سفارت کرد. مراسم با نوشتن پیام‌ها در دفتر و گرفتن عکس یادگاری تمام شد.

***

جورج ماوریکوس دبیرکل فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری برای شرکت در مراسم سوگواری فرمانده کل فیدل کاسترو روز که در سانتیاگو د کوبا برگزار خواهد شد، وارد هاوانا شد. دبیرکل سازمان جهانی اصلی کارگران گفت: «فيدل جاودانه است. او طی قرن‌های آینده، با نور و سرمشق خود با ما خواهد بود.» ماوریکوس افزود: «فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از ایده‌های همبستگی بین‌المللی او و مبارزه‌اش علیه امپریالیسم دفاع خواهد کرد، و همیشه متحد مردم و فدراسیون کارگران کوبا خواهد ماند.» به افتخار و به یاد فرمانده فیدل کاسترو روز، فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری و دبیرخانه ملی فدراسیون کارگران کوبا تصمیم گرفتند در چهارچوب جشن‌های اول ماه مه ۲۰۱۷ ، هاوانا میزبان نشست شورای رهبری فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری باشد.

146-wftu

شرکت فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری در مراسم سوگواری فیدل

تارنگاشت عدالت 

منبع: گرانما
۳ دسامبر ۲۰۱۶

 

جورج ماوریکوس دبیرکل فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری برای شرکت در مراسم سوگواری فرمانده در سانتیاگو د کوبا وارد هاوانا شد

 

 

جورج ماوریکوس دبیرکل فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری برای شرکت در مراسم سوگواری فرمانده کل فیدل کاسترو روز که در سانتیاگو د کوبا برگزار خواهد شد، وارد هاوانا شد.

ماوریکوس طی کنفرانسی که جمعه ۲ دسامبر در مقر فدرسیون کارگران کوبا برگزار شد، گفت: «برای من بودن در جزیره، در این روزهای مهم برای مردم و انقلاب کوبا، موجب افتخار است.»

او خاطرنشان کرد که به عنوان نماینده ۹۲ میلیون کارگر از ۱۲۸ کشوری که فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری آن‌ها را نمایندگی می‌کند برای ابراز هم‌دردی صمیمانه به مناسبت درگذشت فرمانده کل که شخصاً با وی ملاقات داشت، آمده است.

دبیرکل سازمان جهانی اصلی کارگران گفت: «فيدل جاودانه است. او طی قرن‌های آینده، با نور و سرمشق خود با ما خواهد بود.» ماوریکوس افزود: «فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از ایده‌های همبستگی بین‌المللی او و مبارزه‌اش علیه امپریالیسم دفاع خواهد کرد، و همیشه متحد مردم و فدراسیون کارگران کوبا خواهد ماند.»

به افتخار و به یاد فرمانده فیدل کاسترو روز، فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری و دبیرخانه ملی فدراسیون کارگران کوبا تصمیم گرفتند در چهارچوب جشن‌های اول ماه مه ۲۰۱۷ ، هاوانا میزبان نشست شورای رهبری فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری باشد.

ماوریکوس توضیح داد: «فیدل سرمشق سربلندی، خوش‌بینی و مبارزه است. ما نشست بعدی شورا را به میراث او تقدیم خواهیم کرد.»

در آن نشست، رهبران فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری از ۵۵‌ ملت به کوبا خواهند آمد و موضوعات مربوط به طبقه کارگر جهانی، ساختمان اتحادهای بیش‌تر را در جست‌وجوی یک جامعه عادلانه عاری از استثمار انسان به دست انسان بررسی خواهند کرد.

 

http://en.granma.cu/hasta-la-victoria-siempre/2016-12-03/the-world-federation-of-trade-unions-to-attend-fidels-funeral

***

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 6 دسامبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: