اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 13 و 14 آذر 1395

اخبار و گزارشات کارگری 13 آذر 1395

kargari-akhbar-va-gozareshat
لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– در نکوداشت ۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور
– فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای تجمع
– فراخوان فرهنگیان بازنشسته برای تجمع
– داوود رفیعی کارگرزندانی به دلیل عدم توانایی در تهیه وثیقه همچنان در زندان به سر می برد
– تجمع کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی – هرمزآل دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق
سایه بیکاری بالای سر200کارگراین مجتمع
– محرومیت بیش از ۱۰۰ کارگر مرز باشماق و گمرک مریوان ازبیمه تامین اجتماعی و امکانات رفاهی و بهداشتی
– بلاتکلیفی30ماهه کارگر ان اخراجی اکسین لوله برای دریافت مطالباتشان
– رسول بداقی: ماجرای کمک های نقدی از شایعه تا واقعیت
– تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن شرکت واحد مقابل بانک مسکن
– تجمع اعتراضی کشاورزان زنگارکی نسبت به اقدام منابع طبیعی مقابل فرمانداری فراهان
– تجمعات اعتراضی تاکسی داران شهر کنگان
– تجمع اعتراضی دانش آموختگان طرح بهیاری یکساله در اهواز
-۳۸ نفر در انفجار معادن در چین کشته شدند

16-azar

در نکوداشت ۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور

۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور، یادآور انسان‌های شریفی‌ست که در راه آزادی بیان و ستیز با سانسور از جان خویش تاوان پرداختند. تاوان‌گیران مرتجع در پندار پلشت خود مرگ را ضامن حیات و سیطره‌ی اختناق قرار دادند تا مگر از زنجیره‌ی قتل های سیاسی هیولایی از هراس بسازند و سکوت را بر زبان‌ها و سستی را بر گام‌ها حاکم کنند. جنایت‌های وسیع آنها اما به رؤیایشان واقعیت نبخشید بلکه بر‌خلاف انتظارشان، در میان مردم، نویسندگان و هنرمندان به موجی تازه، به دلیل راه، بدل شد و به خواست آزادی بیان و نفی همه‌ی اشکال سانسور دامن زد. بازگشت نیرومند این موج رؤیای آمران و عاملان جنایت‌ها را به کابوس بیداریشان تغییر داد و هرچه زمان می‌گذرد، پهنه‌ی آن را بیشتر می‌گسترد؛ به ویژه که خواست و مبارزه‌ی مردم برای خلاصی از سانسور و نیز آزاد اندیشیدن و آزاد بیان کردن با پیشرفت چشم‌گیر و روز افزون تکنولوژی ارتباطات، امکانات عملی بسیار یافته است، و این پیوند کارِ دم و دستگاهِ سانسور و مجریان خفقان فرهنگی را دشوار، بسیار دشوار، کرده است. آشفتگی و نابسامانی هردم فزاینده‌ی امور در این دم و دستگاه بی دلیل یا صرفا از سر بی‌کفایتی‌های فردی نیست. فریادهایی که بر سر یکدیگر می‌کشند، یقه‌هایی که از هم می‌درند، پرده‌هایی که کنار می‌زنند، استیضاح‌ها و استعفاها، برکناری‌ها و هم‌کناری‌های زودازود، با سرعتی بیشتر طی یکسال گذشته در اوجی دیگر جلوه‌گر شد. احضار چندباره‌ی وزیر ارشاد به مجلس؛ قانع شدن‌های مکررو تردیدهای مجدد مجلسیان؛ «خودمختاری» فرهنگی با ممنوعیت برگزاری کنسرت موسیقی در شهرهای مشهد، قم و شیراز؛ زدن برچسب «ولنگاری فرهنگی» بر نتیجه‌ی فعالیت‌های وزارت ارشاد از یک سو و افشای عملیات اتاق‌های فکرِ مخفی در امور فرهنگی، از سوی مقابل؛ زندانی کردن خبرنگاران و بستن سایت‌های اینترنتی به جبران ناتوانی در بازداری‌شان از افشاگری و… این واقعیت‌ها را نمی‌توان با اختلاف جناحی حاکمیت توضیح داد؛ برعکس، این تشدید اختلاف‌های جناحی است که با وضعیت کنونی قابل توضیح است. سبب افتان و خیزان رفتن‌شان ناهمواری‌ راه است. در جامعه‌ای که فقط در یک شبکه‌ی اجتماعی مجازی ۲٨ میلیون کاربر فعال دارد، در جامعه‌ای چنین مشتاق دیدن و دیده شدن با نویسندگان، هنرمندان و مردمی که به طور فزاینده چهارچوب‌های سانسور و موانع آزادی بیان را زیرپا می‌گذارند و تلاش‌های متولیان سانسور را بی‌اثر می‌کنند، مجریان شیوه‌های کهنه‌ی اعمال سانسور فقط … زحمت ما می‌دارند. در حقیقت ناتوانی دست‌ اندرکاران در کنترل فرهنگی جامعه و اجرای تام و تمام سانسور، و بی اثر شدن بیشتر تمهیدات‌شان برای جلوگیری از آزادی بیان است که در این زمینه اختلافاتشان را پر‌دامنه و آشوب‌سری‌شان را صد‌چندان کرده است.

با وجود اشتیاق و نیاز به نفی سانسور و نیز وجود امکانات ارتباطی نو اما گستره‌ی رسمیِ اجتماع، اگرنه به قدر و قوت سابق، همچنان در چنبره‌ی سانسور قرار دارد؛ ادبیات و هنر و انتشار کتاب و مطبوعات و رسانه‌های دیداری و شنیداری رسمی زیر تیغ سانسور‌ند؛ شاعران و نویسندگان معترض و منتقد با تهدید زندان مواجه ‌اند و حتی کتابِ منتشرنشده مدرک جرم تلقی می‌شود. این عرصه باید که از سانسور و تهدید رهایی یابد و در هوای آزادی نفس بکشد و این ممکن نیست مگر آنکه آزادی بیان بی هیچ حصر و استثناء قانون جاری در جامعه باشد.

کانون نویسندگان ایران روز ۱۳ آذر، روز مبارزه با سانسور، را گرامی می‌دارد و ضمن خواستِ آزادی برای تمام کسانی که به «جرم» اندیشه و بیانِ زندانی شده‌اند، از همه‌ی نویسندگان، هنرمندان و مردم آزادی‌طلب می‌خواهد بر کوشش‌های سانسورستیزانه ی خود بیفزایند. باشد که در این سرزمین ادبیات و هنر و هر عرصه‌ی ابراز وجود انسان ببالد و بشکفد.

کانون نویسندگان ایران

١١ آذر ۱۳۹۵

 

فراخوان سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای تجمع

زمان: ساعت ده صبح روز یکشنبه چهاردهم آذر

مکان: شهرداری تهران

از همه رانندگان و کارگران درخواست داریم

روز یکشنبه چهاردهم آذر ساعت ده صبح با لباس فرم، برای مسکن به شهرداری تهران واقع در ضلع جنوبی پارک شهر خیابان بهشت مراجعه کنند.

✅ در صورت تمایل همراه خانواده هایتان به شهرداری مراجعه کنید.

✅ مراجعه سر وقت همکاران به شهرداری بسیار مهم و برای احقاق حقوق مسکن راهگشا است.

https://telegram.me/vahedsyndica

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

 

فراخوان فرهنگیان بازنشسته برای تجمع

زمان:یکشنبه14آذر10صبح

مکان:جلوی درب شمال شرقی مجلس

syndika-wahed

داوود رفیعی کارگرزندانی به دلیل عدم توانایی در تهیه وثیقه همچنان در زندان به سر می برد

داوود رفیعی کارگر بازنشسته که به همراه سه کارگر دیگر بازداشت شده بود به دلیل عدم توانایی در تهیه وثیقه همچنان در زندان به سر می برد.

گزارش خبرنگار پیام سندیکا از پارس خودرو

در حالی که اعتراض نمایندگان تعاونی مسکن پارس خودرو به غصب زمین هایشان منجر به دستگیری 17 نفر و آزادی 15 نفر در همان روز با دادن تعهد در خبر قبلی بود، امروز با خبر شدیم که دونفر از نمایندگان بازداشتی دیگر نیز امروز به قید وثیقه آزاد شدند.

اما متاسفانه هنوز داوود رفیعی کارگر بازنشسته که به همراه سه کارگر دیگر بازداشت شده بود به دلیل عدم توانایی در تهیه وثیقه همچنان در زندان به سر می برد.

این کارگران که برای احقاق حق خود اعتراضی مسالمت آمیز داشته با برخورد خشن ضابطین قضایی روبرو شده اند. ایا برخورد با کارگرانی که جز دهانی برای فریاد، هیچ رسانه ای در اختیار ندارند می تواند پایه ای شود برای برخورد با دهان هایی که میلیاردی ثروت کشور را به یغما می برند؟

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک برای حمایت از این کارگران اعلام آمادگی می کند.

12 آذر 1395

 

تجمع کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی – هرمزآل دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق

سایه بیکاری بالای سر200کارگراین مجتمع

صبح امروز13آذر،دست کم 500 کارگرمجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق در محوطه کارخانه تجمع کردند.

به گزارش13آذرایلنا،جمعی از کارگران  مجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل  واقع در استان هرمزگان خبردادند که امروز شنبه (13 آذر ماه)،به همراه تعداد زیادی از  همکاران بخش خدماتی کارخانه در محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

یکی از کارگران مجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل در مورد مطالبات خود  وهمکاران بخش خدماتی کارخانه می گوید: در مجتمع آلمینیوم المهدی حدود 2400 کارگر مشغول کارند این کارگران علاوه بر آنکه فاقد امنیت شغلی اند کارفرمای بخش خصوصی کارخانه در پرداخت مطالبات آنان بی توجه ای می‌کند.

به گفته این کارگر  در حال حاضر حدود 9 ماه است (از اسفند 94) با ورود کارفرمای بخش خصوصی برخی از مزایای مربوط به حق افزایش تولید و پرداختی‌های ویژه اعیاد  کارگران پرداخت نمی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مطالبات کارگران بخش خدماتی کارخانه آلومینیوم المهدی هرمز آل گفت:حدود 600 کارگر در بخش خدماتی مجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل که  به کارهای خدماتی همانند  نگهداری ازفضای سبز ،آبدارخانه ،نظافت و غیره تحت  مسئولیت پیمانکار فعالیت دارند به دلیل نداشتن وضعیت شغلی  نامشخصی به همراه سایر کارگران کارخانه دست به اعتراض زده اند.

به گفته وی این کارگران با سوابق کار 2 تا 15 سال سابقه کار  فاقد امنیت شغلی بوده واز قرار معلوم کارفرما  قصد دارد به بهانه مشکلات مالی کارخانه با حدود  200 نفر از آنان تسویه حساب کند.

همچنین گفته می‌شود که کارگران خدماتی مورد نظر از اتفاقات اخیر پیگیر یکسان سازی حقوق و سایر مزایای قانونی خود  همانند دیگرهمکاران شاغل  در کارخانه بوده اند که تاکنون این خواسته آنها محقق نشده است.

 

محرومیت بیش از ۱۰۰ کارگر مرز باشماق و گمرک مریوان ازبیمه تامین اجتماعی و امکانات رفاهی و بهداشتی

۱۰۰ کارگر مرز باشماق و گمرک مریوان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی نیستند و از امکانات رفاهی و بهداشتی مناسب محروم هستند ازجمله بدون یک سایبان در فصل سرما زیر بارش برف و باران کار می کنند.

به گزارش13آذر بوکان پرس، مرز رسمی باشماق در فاصله ۱۷ کیلومتری غرب شهر مریوان واقع شده که از سال ۱۳۶۹ فعالیت اقتصادی از طریق آن با کردستان عراق شروع شده است. این مبادلات به دلایل قومی و ویژگی های خاص منطقه روز به روز تقویت شده و توانسته است به عنوان اولین بازارچه مرزی کشور با کشور عراق بستر مناسبی را برای فعالیت اقتصادی فراهم نماید.

شهرستان های مریوان و سروآباد با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفری در غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده اند و یک نماینده در مجلس شورای اسلامی دارند.

 

بلاتکلیفی30ماهه کارگر ان اخراجی اکسین لوله برای دریافت مطالباتشان

با گذشت بیش از30 ماه از توقف فعالیت کارخانه اکسین لوله(25 فروردین ماه 93 )در اهواز ، هنوز برای پرداخت معوقات مزدی و سنوات حدود 70 کارگر این واحد صنعتی اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش13آذرایلنا،کارگران این واحد صنعتی گفتند: تعطیلی محل کار آنها فروردین ماه سال 93 و در زمانی اتفاق افتاد که کارفرما به دلیل مشکلات ناشی از کمبود منابع مالی، فعالیت خط تولیدرا متوقف کرد و از آن زمان تاکنون حدود  70کارگر از مجموع 100 کارگر بیکار شده کارخانه، بدنبال دریافت معوقات مزدی وسنوات  خود شدند.

آنها می‌گویند: کارفرما در زمان اخراج کارگران وعده داده بود که مطالبات‌شان را حداکثر تا روز 29 فروردین ماه پرداخت خواهد کرد اما بعدا به بهانه‌های مختلف از جمله مشکلات مالی از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت.

کارگران درباره روند پیگیری حقوقی دریافت مطالبات‌شان می‌گویند «بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به اداره کار اهواز شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده به دادسرای اهواز انتقال پیدا کرد».

به گفته کارگران، بعداز کش و قوس‌های فراوان حدود 30 نفر از کارگران توانستند مطالبات خود را دریافت کنند. اما 70کارگر باقی مانده که هر کدام مبالغی حدود ۵ تا ۱۰ میلیون تومان از کارفرما طلب دارند در سی ماه گذشته بلاتکلیف بوده‌اند.

کارگران اخراجی «اکسین لوله» می‌گویند پس از پ‌گیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم توقیف اموال کارخانه را برای دریافت طلب‌شان بگیرند اما پیش از آنها، یکی از بانکها بابت طلب میلیاردی خود تمامی اموال کارخانه را مصادره کرد واز آن روز تا به  اکنون دست کارگران به جایی بند نیست.

طبق اظهارات این  منابع کارگری پس از توقف فعالیت کارخانه و بیکار شدن کارگران اکسین لوله، مسئولان وعده پی گیری بازگشت بکار وپرداخت مطالبات کارگران را دادند اما تا کنون اتفاقی رخ نداده و کارگران همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

 

رسول بداقی: ماجرای کمک های نقدی از شایعه تا واقعیت

از گوشه و کنار شنیده شده ،اینجانب مبلغ یک صدمیلیون تومان برای اشتغال، ازکانونهای صنفی معلمان دریافت کرده ام .

ضمن رد این ادعا به اطلاع همکاران ارجمند میرسانم.باوجودی که آموزش وپرورش جمهوری اسلامی ،من وخانواده را صددرصد ازهمه حقوق قانونی وانسانی خود درطول ۲۱سال دوران معلمی محروم کرده است.

اگر کمک های ماهانه ی یک ونیم میلیون تومانی وگاه دومیلیون تومانی کانون صنفی معلمان تهران ویک میلیون تومانی کانون همدان و برخی کمک های جسته گریخته ی دیگر تشکلهای کشوری نبود، شایدزندگی من وخانواده بسی دشوار وزندگی صنفی من به کلی مختل ومجبور به پذیرفتن خواسته های نیروهای امنیتی مبنی بر خواری و ذلت خود می شدم.

ضمن سپاس ازهمکارانی که تاکنون باخانواده ی من همراهی کرده اند،ادامه فعالیت های صنفی خودرامدیون این عزیزان می دانم.

باری برای اهمیت این کمک ها یک نمونه از خاطرات خودم راعرض می کنم:

در زندان انفرادی و مراحل چندگانه ی بازجویی ، سربازان گمانم امام زمان (عج) در سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات از من خواستند،از میان سه راه پیش رو یکی را برگزینم .

1-تمام فعالیت های صنفی را کنار گذاشته واز فعالیت های کانون صنفی معلمان اعلام برائت کرده ،و از مقامات پوزش بخواهم

2-ازایران بروم مانند بسیاری دیگر از فعالان صنفی و مدنی

3-در غیر این صورت راهی زندان بشوم.

اینجانب زندان را برگزیدم و راهی زندان هم شدم.

پس از دوماه زندان ،همسرم اطلاع داد که آقای قنبر زاده رئیس آموزش و پرورش اسلامشهر،حقوق ماهانه ی مار ا قطع کرده است.

بااین خبرهمه ی دنیادور سرم چرخید،انگار با پتک توی سرم زدند،داشتم فکر می کردم،که آیا این همان تن دادن به خواسته ی سربازان گمنام امام زمان در زندانهای مخوف وزارت اطلاعات است؟

آیااین به معنای پایان تلاش های صنفی من است؟

آیا من باید به مبارزه خودبا بیداد پایان دهم ؟

دیگر متوجه اطرافم نشدم،پاسخهای من به خانمم،بی ربط به پرسشها ی او بود،همسرم نگرانی مرا متوجه شده بود،بغضی سنگین گلویم رامی فشرد ،نمی توانستم،چیزی بگویم ،پیاپی آب دهانم را قورت می دادم، بلکه بغضم را فروببرم،همه ی تلاشم را کردم ،که کسی اشک چشمانم را نبیند.،نمی خواستم همسرم را بیشتر ناراحت کنم،دندانهایم را به هم فشردم،آب دهانم را قورت دادم،به خود نهیب زدم:

“این بود،شجاعتی که ادعا می کرد؟”

همسرم به شدت ناراحتی من پی برده بود،مرا دلداری داد،او پیشنهاد داد،اگر لازم باشد،من بچه ها را به شهرستان پیش مادر شما یا مادر خودم می برم ،خانه ی اینجارا اجاره می دهیم و با پول اجاره ی خانه زندگی می کنیم.

این پیشنهاد با همه ی مشکلاتش در آن لحظه از طرف همسرم آرامشی بود، برای روحیه ی در هم شکسته ی من.

گفت و گوی من و همسرم به پایان رسید،اما من با کوهی از اندوه آرام آرام گوشی را زمین گذاشتم،و به بند 350 برگشتم،یکی از تلخ ترین روزهای زندان من ،آن لحظه بود،سختی زندان را با همه ی وجود حس کردم،فهمیدم که سختی زندان فقط انفرادی و بازجویی و فحاشی برخی بازجوهای نانجیب نیست .

به همه چیز می اندیشیدم،احتمال متلاشی شدن خانواده ،فساد در خانواده ی خودم، به گدایی رفتن بچه هایم مانند همه ی کودکانی که بالباسهای دود گرفته،سرچهار راههادستشان پیش راننده ها دراز است،کودکان کار را پیش چشمم مجسم می کردم،حرف های تلخ آدمهای ناجوانمرد رابه زنان نیازمند،فریاد کارفرمایان خودخواه را بر سر زنانی که برای یک لقمه نان استثمار میشوند،هر آنچه مشکلات خانواده های نیازمند است ،را به تخیل خود راه دادم.به کمک ذهن، بچه هایم را درهر لباسی تجسم می کردم،شب ها کابوس آوراگی بچه هایم،مرا باتن خیس عرق وحشت زده از خواب بیدار می کرد. هیچ کدام از همبندیهای من نمی دانستنددرد من چیست،پرت و پلا گفتن ها ی من اسباب خنده ی دیگران شده بود،بویژه کسانی که با من آشنایی قبلی نداشتند.

بسیار پریشان و آشفته حال بودم .سیستم مغزم به هم ریخته بود.هیچ چیز در ذهن من سرجایش نبود.

یک هفته ی تمام موریانه های خیال، مرا از درون می خورد.داشتم از درون می پوسیدم،بالاخره همسرم به ملاقات من آمد،ارزشمند ترین پیامی که برایم آورد این بود:

آقای نادر قدیمی ازکانون صنفی معلمان همدان پیشنهاد داده اند:

“برای جلوگیری از پیش آمدن مشکلات اقتصادی خانواده ، معلمان همدان ماهانه مبلغ یک میلیون تومان به ما کمک می کنند.”

همه چیز با شنیدن این خبر در ذهن من به جای خود بازگشت،سلول های مغز من به سر جایشان بازگشتند. لبخندی دلنشین لبهاودل مرا در بر گرفت ،بغض مانده در گلویم خود را کنار کشید،نفس ام !نفسی که یک هفته در بن بست بود،راهی به بیرون گشود،اما پرسشهایی که ذهن مرا به خود مشغول کرده است ،اینها هستند:

آیا روزی خواهم توانست این محبتها راجبران کنم؟

آیا لطف عزیزان را فراموش خواهم کرد؟

برگرفته از سایت حقوق معلم و کارگر

 

تجمع اعتراضی اعضای تعاونی مسکن شرکت واحد مقابل بانک مسکن

امروز13آذر،جمعی از اعضای تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد منطقه ۷ تهران در اعتراض به درخواست بانک مسکن برای دریافت سود تسهیلات بالا مقابل ساختمان این بانک تجمع کردند.

به گزارش13آذرتسنیم،یکی از اعضای هیئت مدیره تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد منطقه 7 تهران اظهار کرد: سال 1382 تعاونی مسکن تشکیل شد و تاکنون 420 واحد تکمیل و پس از طی کردن مراحل فروش اقساطی تحویل اعضا شده است.

وی با بیان این‌که 162 واحد از این پروژه باقی مانده است، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل درخواست دریافت سودهای ناعادلانه از سوی بانک مسکن این تعداد واحد نیمه کاره مانده و نمی‌توانیم آنها را تکمیل کنیم.

وی با یادآوری این‌که برای ساخت واحدها بانک مسکن به ازای هر واحد  20 میلیون تومان را در 4 قسط (طی 1.5 سال) پرداخت کرده است، افزود: با زمان تمدید شده قرارداد حدود سه سال از دریافت وام می‌گذرد و بانک مسکن می‌گوید برای وام 20 میلیون تومانی باید 21 میلیون تومان سود پرداخت کنید.

عضو هیئت مدیره تعاونی مسکن کارکنان شرکت واحد منطقه 7 تهران با بیان این‌که بانک مسکن تاکید کرده در صورت عدم پرداخت این میزان سود جرایم روزانه اعمال می‌شود، اظهار کرد: از ابتدای امسال بارها طی نامه‌نگاری‌های صورت گرفته از بانک مسکن خواسته‌ایم که ریز محاسبه سود تسهیلات را به ما بدهد تا آنرا در اختیار اعضا قرار دهیم.

وی ادامه داد:  این در حالی است که تاکنون بانک مسکن به این درخواست ما پاسخ نداده است.

وی با یادآوری این‌که بانک مسکن بدون مجوز تعاونی واحدهای 175 نفر از اعضای تعاونی را فروش اقساطی کرده است، گفت:‌ این اعضا هر کدام حدود 7 میلیون تومان به تعاونی بدهکار هستند، بانک با این کار به پول خود رسیده اما تعاونی به پول خود نرسیده است.

وی با اشاره به این‌که امروز برای پیگیری ماجرا مقابل ساختمان بانک مسکن در میدان ونک تجمع کرده‌ایم، افزود: مدیران این بانک قول حل و فصل موضوع را دادند اما اعضای تعاونی را به همدیگر پاس دادند و در نهایت تاکنون اقدامی در این رابطه انجام نشده است.

وی تاکید کرد: حدود 9 ماه است که به روسای بانک مسکن نامه نوشته‌ایم و خواستار اعلام ریز محاسبات سود شده‌ایم، اما بانک این کار را انجام نداده و اعضای تعاونی به هئیت مدیره می‌گویند سود تسهیلات چرا 21 میلیون تومان باشد که جوابی برای آن نداریم.

وی یادآور شد: سود تسهیلات 420 واحد فروش اقساطی شده 11 میلیون و 300 هزار تومان است.

 

تجمع اعتراضی کشاورزان زنگارکی نسبت به اقدام منابع طبیعی مقابل فرمانداری فراهان

امروز13آذر،تعدادی از کشاورزان زنگارکی در فرمانداری این شهرستان تجمع و اعتراض خود را نسبت اقدام منابع طبیعی در راستای صدور سند مالکیت برای اراضی کشاورزی این روستا نشان دادند.

به گزارش13آذر به گزارش فراهان خبر،به گفته کشاورزان، دو ماه گذشته منابع طبیعی برخی از زمین های کشاورزی روستای زنگارک که سند رسمی ثبتی دارند و کشت چند صد ساله در این زمینها انجام می شده ،بدون اطلاع کشاورزان سند مالکیت به نام منابع طبیعی صادر کرده و کشاورزان را بدون رای دادگاه به علت قانون شکنی جریمه های سنگین چند میلیونی کرده است.

این کشاورزان که تنها منبع درآمدشان همین زمین های کشاورزی است، نسبت به این موضوع معترض بود و این روز با تجمع در فرمانداری فراهان و دیدار با فرماندار فراهان خواستار پیگیری موضوع شدند.

یکی از معترضین گفت: منابع طبیعی مدعی است که از سال 1346 برای این اراضی نقشه هوایی داشته است اما چرا تا دوماه گذشته منابع طبیعی اقدامی در این مورد نکرده است و هیچگونه هشداری به کشاورزان نداده است.

وی با بیان اینکه از مسئولین خواستار رسیدگی به این موضوع را داریم، افزود: این اراضی کشاورزی قدمت دیرینه دارد و از پدرانمان به ما ارث رسیده است، در گذشته اصلاحات اراضی در قبال پرداخت بهای زمین، برای زمین های ما سند صادر کرده است.

کشاورز زنگارکی اظهار کرد: این تصرف منابع طبیعی ظلم به کشاورز است منابع طبیعی بدون اطلاع کشاورزان، سند ملکی غیابی بدون دخالت اداره ثبت برای اراضی کشاورزی ما صادر کرده است.

به گفته کشاورزان، منابع طبیعی برای 36 کشاورز این روستا بدون رای دادگاه سند مالکیت به نام منابع طبیعی صادر کرده است و اخطاریه دادگاه برای این کشاورزان صادر شده است.

با اعتراض کشاورزان به فرمانداری فراهان، فرماندار فراهان دستور رسیدگی موضوع را به بخشدار مرکزی بخش فراهان داده است.

 

تجمعات اعتراضی تاکسی داران شهر کنگان

ورود تاکسی بی سیمی آن هم به صورتی انبوه و غیر ساماندهی شده به سیستم خطوط تردد شهری، باعث نارضایتی تاکسی داران کنگانی شده است و آنها در مقابل فرمانداری و دفتر نماینده مجلس و شهرداری کنگان تجمع کرده اند.

به گزارش 13آذردانا، در شرایطی که تاکسیرانی شهری کنگان عموماً با مجوز و فراخوان شهرداری فعال بوده و این افراد در سرما و گرما با پرداخت مالیات، عوارض و با رعایت سابقه ی حرفه ای شغلی در امر تاکسیرانی شهری به سرویس دهی درسطح شهر مشغول بوده اند و با تاکسی تلفنی ها هم بصورتی مسالمت آمیز کنار آمده اند.

ولی ناگهان با ورود تاکسی بیسمی آنهم بصورت انبوه و غیر ساماندهی شده به سیستم خطوط تردد شهری، درآمد روزانه خود را در این شرایط سخت اقتصادی در معرض تهدید    می بینند که در اعتراض به این پدیده قارچ گونه مدتی است به تجمع پراکنده خود در مقابل فرمانداری و دفتر نماینده مجلس و شهرداری کنگان ادامه داده اند.

تهدید قانون کار تاکسیرانی که با عرضه یک تلفن خصوصی به برخی تاکسی بیسیمی ها در حال تردد در سطح شهر صورت می گیرد، به منزله رقابتی ناعادلانه و غیرحرفه ای محسوب می شود که می تواند آثار سوء آن حتی در فرهنگ امنیتی و اخلاقی کاربران این خط بدنبال داشته باشد.

با اینحال علیرغم مراجعات متعدد تاکسی داران شهری به متولین امر هنوز مشکلات و مطالبه ی این صنف زحمتکش مورد بررسی دقیق و پاسخگویی مورد نیاز واقع نگردیده است.

پیش از این هم برخی شهروندان از ترمز های مشکوک و تعارف های برخی خودرو های شخصی غیر مسئول در مقابل مسافرین و حتی عابرین در طول خیابانهای اصلی و بویژه بلوار خمینی گله هایی را مطرح کرده اند.

نکته ی مهم در این مرحله؛ ساماندهی دقیق تاکسیرانی شهری و بخصوص لحاظ کردن حقوق تاکسیرانان و شهروندان کاربر امری بدیهی و ضروری بنظر می رسد که مسئولان موضوع را به در نظر گرفتن اقداماتی حساب شده دعوت می کند.

تا جایی که خدمات تاکسی شهری غیر قانونی و قانونی، تعریفی روشن و مشخص برای شهروندان داشته باشد واینطور نباشد که هرشخصی با هر سلیقه ای در هر وقت و زمانی به مسافرکشی با هر ادعایی ورود پیدا کند.

و دراین عرصه شهروند نیازمند سرویس و خدمات تاکسی شهری و تاکسیران که هر دو باید از رفاه تردد در یک بخش و امنیت شغلی در بخش دیگر برخوردار باشند و لذا مدنظر داشتن ظرفیت شغلی و ظرافت های اخلاق حرفه ای در این فعالیت نباید قربانی اغراض و دخالت های غیر ضرور برخی افراد فرصت طلب بشود.

 

تجمع اعتراضی دانش آموختگان طرح بهیاری یکساله در اهواز

روز شنبه 13آذر،حدود 30 نفر از دانش آموختگان دوره بهیاری یکساله در اهواز در اعتراض به ندادن مدرک مربوطه در مقابل ساختمان جهاد دانشگاهی اهواز تجمع کردند.

به گزارش13آذرایرنا،یکی از دانش آموختگان این طرح بیان کرد: پارسال طرحی با عنوان آموزش بهیاری یک ساله از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح شد که در این طرح شرکت کردیم و هر نفر مبلغی بالغ بر 36 میلیون ریال هزینه کردیم.

وی گفت: پس از فراگیری آموزش در جهاد دانشگاهی خوزستان، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از دادن مدرک با عنوان بهیار یکساله مخالفت کرد و تصمیم دارند که مدرکی با عنوان کمک پرستار به آموزش دهندگان تحویل دهند.

این معترض افزود: به گفته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انجمن پرستاران با ارائه این مدرک مخالفت کرده به همین منظور به دانش آموختگان این طرح این مدرک داده نشده است.

این دانش آموخته بیان کرد: ما خواستاریم طبق قرارداد مدرک بهیاری یک ساله به ما اعطا شود.

وی ادامه داد: در قالب این طرح به مدت سه ماه در جهاد دانشگاهی آموزش فرا گرفتیم و به مدت 9 ماه نیز در بیمارستان به صورت آموزشی کار کردیم.

این فرد معترض گفت: در اهواز در حدود 150 نفر در این دوره ثبت نام و آموزش دیدند و هم اکنون 300نفر دیگر در حال فراگیری آموزش هستند؛ این طرح در کل کشور در حال انجام است و کلیه دانش آموختگان آن را در بر می گیرد.

به گفته این فرد معترض در این تجمع ‹ علیرضا علوی› معاون آموزشی جهاد دانشگاهی خوزستان با معترضان صحبت کردند و قول پیگیری و همکاری را داد.

دانش آموختگان بهیاری یکساله یک ماه پیش نیز به نشانه اعتراض روبه روی ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند که پاسخی دریافت نکردند.

 

۳۸ نفر در انفجار معادن در چین کشته شدند

انفجار معادن زغال سنگ در چین همچنان قربانی می گیرد.

به گزارش13آذر ماین نیوز، بر اساس اعلام رسانه های دولتی حداقل ۳۸ نفر در دو فاجعه معدن زغال سنگ در چین در پنج روز گذشته کشته شدند. این آخرین مورد از حوادثی است که در کشوری در حال رشد با ایمنی صنعتی پایین اتفاق می افتد.

در حادثه نخست، مقام ها تایید کردند که جمعه شب، ۲۱ نفر در پی انفجاری در معدن زغال سنگ در شمال شرق استان «هیلونگ جیانگ»، کشته شدند.

امروز – شنبه – نیز ۱۷ تن دیگر در انفجار معدن زغال سنگ در شمال چین و در منطقه مغولستان داخلی کشته شدند.

بر اساس اعلام خبرگزاری شینهوا، شماری از کارگران نیز همچنان در زیر آوارها محبوس مانده اند. این خبرگزاری جزئیات بیشتری در این رابطه ارائه نداده است.

زغال سنگ مصرف دو سوم انرژی چین را تامین می کند، اما معادن این کشور جزو مرگبارترین معادن به دلیل کمبود استاندارد های ایمنی می باشد.

معاون مدیر ایمنی کاری کشور در روز جمعه گفت که چین دستور داده تا همه معادن زغال سنگ این کشور، در ماه گذشته مقررات ایمنی سخت گیرانه تری برقرار کنند.

 

سیزدهم آذرماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

***

اخباروگزارشات کارگری14آذر1395

kargari-akhbar-va-gozareshat 

پرونده قضایی کارگران معترض مختومه باید گردد

– وضعیت نامشخص داوود رفیعی- بیش از بیست روز بازداشت!
– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
گزارش تجمع14آذر رانندگان وکارگران شرکت واحداتوبوسرانی تهران وحومه مقابل شهرداری تهران!
– اتحادیه آزاد کارگران ایران:
پر توان باد سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
 محمود صالحی : بازداشت کارگران محکوم است.
– تجمع رانندگان شرکت واحد مقابل شهرداری
– رادیوبین المللی فرانسه:تجمع کارگران شرکت واحد در تهران به خشونت کشیده شد
– تجمع فرهنگیان بازنشسته مقابل مجلس!
– صدای خواهران و برادران و فرزندان مان باشیم!
– جوانمیر مرادی: بررسی لایحه اصلاحیه قانون کار از دستور مجلس خارج نشده است
– کوچ اجباری کارگران به مشاغل ساده با لایحه اصلاح قانون کار
 اعتصاب یکپارچه کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی – هرمزآل!
– ادامه تجمعات کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه!
– تجمع دوباره کارگران کارخانه فولاد یاسوج دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل فرمانداری بویراحمد!
– تجمع آبداران شرکت آب و فاضلاب روستایی دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد!
– اخراج دسته جمعی کارگران اداره بنادر و کشتیرانی بوشهر کلید خورد!
– بلاتکلیفی 48 نفر از کارکنان موسسه ثامن الحجج در گرگان!
– کارگران خدماتی بیمارستان صیاد گرگان 4 ماه حقوق نگرفته‌اند
– ادامه اعتصاب شرکتهای حمل کالا در بوشهر!
– تجمع اعتراضی دانشجویان دختر دانشگاه علامه طباطبایی!
– اعتراضات اجتماعی و دانشجویی بعد از انتخابات امریکا
 اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت در اسپانیا!

 syndika-wahed

وضعیت نامشخص داوود رفیعی- بیش از بیست روز بازداشت

حقوق معلم و کارگر:

روز هجدهم آبان ماه، داوود رفیعی به همراه دو کارگر اخراجی دیگر بازداشت شدند.

این سه کارگر که اخراجی پارس خودرو هستند، برای پیگیری وضعیت کاریشان به کارخانه مراجعه کرده بودند که در محل کارخانه بازداشت شدند.

داوود رفیعی همچنان در بازداشت به سر می‌برد، درحالی که دو کارگر دیگر در روزهای بعد از بازداشت با قرار کفالت آزاد شدند.

گفته می شود برای رفیعی هم قرار وثیقه تعیین شده که خانواده او ناتوان از تامین آن هستند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

گزارش تجمع14آذر رانندگان وکارگران شرکت واحداتوبوسرانی تهران وحومه مقابل شهرداری تهران

امروز ۱۴آذرحضور چشمگیر رانندگان شرکت اتوبوسرانی تهران بابت عدم پرداخت تسهیلات مسکن براساس مصوبه شورای مسکن شهرداری اعم از مسکن نگرفته ها و پروژه های نیمه کاره تعاونی مسکن در ساعت ۱۰برای پیگیری مقابل شهرداری تهران راشاهد بودیم ولی ظاهرن شهردار تهران از قبل استراتژی گازانبری معروف خودرا به واسطه دست نشانده های نیروی انتظامی در سرتاسر خیابان بهشت و پارک شهر پیاده کرده بود.شهرداری که متهم اصلی املاک نجومی ایست بقدری از حرکت رانندگان وحشت کرده بود که از ساعتها قبل با ارتباط خاص با نیروی انتظامی مقابل شهرداری خیابان بهشت و پارک شهر را به پادگان نیروی انتظامی تبدیل کرده بود وهنگامی که رانندگان قصد خارج شدن از درب جنوبی پارک شهر راداشتند پلیس همانند برادران داعشی شان وحشیانه به سمت کارگران و رانندگان حمله کرده وبا باتوم و مشت و لگد اقدام به پراکنده کردن کارگران شرکت را داشتند و ایشان را تا درب شمالی پارک شهر عقب راندن که در این هنگام با اقدام هوشمندان رانندگان در خیابان فیاض بخش ضلع شمالی پارک شهر به راهپیمایی به سمت شرق تقاطع خیابان خیام .فیاض بخش کردند سپس از خیابان خیام به سمت خیابان بهشت در حال حرکت بودند که پلیس با دستور سرهنگ دوم عبدالرضا جعفری حمله وحشیانه ای دیگر به کارگران راتدارک دیدند که براثر هجوم ناجوانمردانه سه تن از رانندگان به نام های ناصرمحرمزاده.حسن سعیدی و ایرج فدایی توسط سرهنگ جعفری با باتوم از ناحیه سروگردن مصدوم شدند همچنین بینی دوتن از ایشان آسیب جدی دید لذاباهوشیاری رانندگان با تغییرراه راهپیمایی خود به سمت خیابان سپه واز آنجا به پارک سوارفیاض بخش عزیمت نمودند لذا برای بار سوم پلیس حمله ای دیگری را تدارک دید و با جمع آوری بنر سندیکا با متن خواسته مسکن و دستگیری ۱۶تن از اعضااقدام کردند که دستگیرشدگان را به پلیس امنیت ارگ انتقال داده ولی درآنجا از پذیرش مصدومین خوداری کردند لذا مصدومین با اورژانس به بیمارستان سینا منتقل شدندکه پس از مداوا آزاد میشوند والباقی دستگیرشدگان نیز پس از چندساعت در مقر پایگاه هفتم پلیس امنیت در ارگ آزاد شدند.

 لازم به ذکر است که دیگررانندگان محل را ترک نکرده وبا فشار به پلیس خواستار آزادی دوستان خود بودند که پلیس مجبور به خواسته ایشان گردید.

سندیکای اتوبوسرانی به سرهنگ گازانبری هشدار میدهد تمام مسئولیت وعواقب ناشی از عدم تسهیلات مسکن با شهرداری و مدیریت شرکت واحد میباشد. رانندگان وکارگران شرکت همه حقوق اعتراضی وقانونی را برای خودمحفوظ میداند که در وقت مقتضی اقدام خواهد کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

گزارش لحظه به لحظه وتصاویر درصفحه تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

https://telegram.me/vahedsyndica

اتحادیه آزاد کارگران ایران:

پر توان باد سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

یورش نیروهای انتظامی و امنیتی  به تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که قرار بود ساعت ده صبح امروز در مقابل شهرداری تهران در خیابان بهشت برگزار شود از همان لحظه آغاز مورد یورش نیروهای انتظامی و امنیتی قرار گرفت و با پیش آمدن این وضعیت کارگران معترض به سمت خیابان امام خمینی و خیام دست به راهپیمائی زدند و نهایتا در ترمینال فیاض بخش در ضلع شمالی پارک شهر تجمع کردند.

بنا بر گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران و گزارشاتی که تا لحظه مخابره این خبر کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد تهران منتشر کرده است در پی یورش نیروهای انتظامی به تجمع این کارگران، تعدادی از آنان زخمی و آقایان وحید فریدونی، حسن سعیدی، رسول طالب مقدم، عطا باباخانی،  دلیری،  هوشیاری، محمد سامی، مجید شکریان، علی رضا توسلی، امیر تاخیری، محمدعلی اصلاغی، امیرعباس حسینی،  ناصرمحرم زاده و  ایرج فدایی بازداشت  و به مقر پلیس امنیت میدان ارگ منتقل شدند.

بنا بر آخرین گزارشهای رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، تا لحظه مخابره این خبر (30/13) خیابان بهشت همچنان بسته است و نیروهای انتظامی و امنیتی در این خیابان، پارک شهر و ترمینال فیاض بخش حضور چشمگیری دارند اما با این حال تجمع کارگران شرکت واحد تهران همچنان در ترمینال فیاض بخش ادامه دارد و آنان اعلام کرده اند تا آزادی همکارانشان محل را ترک نخواهند کرد. همچنین رئیس پلیس امنیت میدان ارگ به دلیل زخمهای وارده بر حسن سعیدی و ایرج فدائی و ناصر محرم زاده حاضر به تحویل گرفتن آنان از سوی نیروهای بازداشت کننده نشده و قرار است این سه عضو سندیکای واحد به بیمارستان منتقل شوند.

کارگران شرکت واحد تهران در راهپیمائی خود و هنگام حمله نیروهای انتظامی شعارهای زیادی از جمله: نیروی انتظامی خجالت خجالت – شهردار بالا نشین، معضل ما را ببین – شهردار باید بدونه مسکن ما را نده، این وضع ادامه داره – شهردار باید بدونه، دوباره بر می گردیم – کارگران درد دارند، مشکل مسکن دارند – میر بی کفایت  عامل بی مسکنی ست – تسهیلات مسکن  را   مدیر چپاول کرده – شهردار نظاره می کنه  مدیر چپاول می کنه – قالیباف قالیباف پول مسکنم کجاست – مسکن ما را ندید  این وضع ادامه داره – مشکلات رفع نکنی اعتصاب هم تو راهه و

همچنین تمام پلاکاردهایی را کارگران شرکت واحد در دست داشتند از سوی نیروهای انتظامی پاره و ضبط شد.

فراخوان تجمع امروز کارگران شرکت واحد در مقابل شهرداری تهران را سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای احقاق حق مسکن چپاول شده کارگران این شرکت  داده بود و بیش از دویست کارگر در آن شرکت کرده بودند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با اعلام همبستگی با کارگران شرکت واحد تهران برای دست یابی به مطالبات بر حق شان، تعرض و حمله به تجمع آنان را قویا محکوم میکند و بدینوسیله خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط کارگران دستگیر شده و محاکمه عاملین و آمرین حمله به تجمع آرام و بر حق کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه می باشد.

پرتوان باد سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

پیش بسوی اعتراضات همبسته و سراسری کارگران ایران

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 14 آذر ماه 1395

محمود صالحی : بازداشت کارگران محکوم است.

کارگران مردم زحمتکش:

شرکت های تعاونی مسکن امروزه به یک بنگاه معاملاتی تبدیل شده اند. افرادی که در راس این شرکت ها حضور دارند و از مسئولان آن می باشند. با شهرداری ها تبانی کرده اند که هزینه مالی و زمان تحویل زمین ها را به تاخیر بندازند. اکثریت آن افراد که مسئول تعاونی ها هستند از سوی مسئولان امنیتی نیز حمایت می شوند و همین است که هر زمان اعضای تعاونی ها اعتراض کنند، مورد ضرب و شتم ماموران امنیتی قرار می گیرد. امروز 14/9/95 کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه جهت احقاق حق مسکن در مقابل شهرداری تجمع کردند. تجمع کارگران مورد حمله نیروهای ضد شورش قرار گرفت و ده ها نفر از کارگران بازداشت و مورد ضرب و شتم قرار گرفتند. تا نشر این خبر هنوز از محل و نگهداری کارگران بازداشتی اطلاعی در دست نیست.

ما ضمن محکوم کردن حمله به صفوف کارگران معترض به وضعیت مسکن ،از مسئولان قضایی می خواهیم تا هرچه سریع ترکارگران بازداشتی را آزاد و مجرمان اصلی، یعنی مسئولان تعاونی ها و شهرداران را بازداشت کنند و زمین کارگران را تحویل دهند.  

تجمع رانندگان شرکت واحد مقابل شهرداری

حقوق معلم و کارگر:

صبح امروز حدود دویست نفر از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مقابل شهرداری در خیابان بهشت تجمع کردند.

این رانندگان به وضعیت عملکرد تعاونی مسکن خود اعتراض دارند و خواستار رسیدگی مسئولان شهرداری به این مشکلات هستند.

از قرار معلوم تاخیر در تحویل مسکن توسط تعاونی مسکن شرکت واحد و عدم پاسخگویی مسئولان شهرداری تهران دلیل برگزاری این تجمع اعلام شده است.

در تجمع امروز نیروی انتظامی رانندگان را متفرق می کند و چند تن از رانندگان توسط عوامل نیروی انتظامی بازداشت می‌شوند.

در این تجمع که از ساعت ده صبح آغاز شد، رانندگان پلاکاردهایی در دست داشتند و شعارهایی از قبیل کارگران درد دارند، مشکل مسکن دارند و شهردار بالانشین، معضل ما را ببین سر دادند.

رادیوبین المللی فرانسه:تجمع کارگران شرکت واحد در تهران به خشونت کشیده شد

مأموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران، با هجوم به تجمع ده‌ها کارگر شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که روز یکشنبه ۱۴ آذر/ ۴ دسامبر برگزار شد، تعدادی از کارگران را مورد ضرب و شتم قرار دادند و تعداد دیگری را نیز بازداشت کردند.

 

به گزارش سایت اینترنتی «اتحادیه آزاد کارگران ایران»، تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که قرار بود ساعت ده صبح امروز یکشنبه در مقابل شهرداری تهران در خیابان بهشت برگزار شود، از همان لحظه آغاز مورد یورش نیروهای انتظامی و امنیتی قرار گرفت. این اتحادیه اضافه کرده که با پیش آمدن این وضعیت، کارگران معترض به سمت خیابان خمینی و خیام دست به راهپیمائی زدند و نهایتاً در ترمینال فیاض‌بخش در ضلع شمالی پارک شهر، تجمع کردند.

بر اساس این گزارش، در پی یورش نیروهای انتظامی به تجمع این کارگران، تعدادی از کارگران زخمی و تعدادی دیگر بازداشت و به مقر پلیس امنیت میدان ارگ منتقل شدند.

در تجمع روز یکشنبه، شعارهایی علیه شهردار تهران سرداده شد. اما تمام پلاکاردهایی را کارگران شرکت واحد در دست داشتند از سوی نیروهای انتظامی پاره و ضبط شد.

فراخوان تجمع کارگران شرکت واحد در مقابل شهرداری تهران را سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه برای احقاق حق مسکن کارگران این شرکت داده بود و بیش از ٢٠٠ کارگر در آن شرکت کرده بودند.

تجمع فرهنگیان بازنشسته مقابل مجلس

امروز یکشنبه برابر با 14 آذرماه  از ساعت 10 صبح  بازنشتگان در سرتا سر ایران برای تحقق 4 خواسته ای که  مدت ها است مطالبه کرده اما دولتمردان هیچگونه واکنشی نسبت به آن خواسته ها نشان نداده اند تجع اعتراضی در تهران،البرز ،قزوین وشهرهای اقماری مقابل مجلس اسلامی و در سایر شهر ها مقابل سازمان بازنشستگی برگزار کردند.  از آنجاییکه امروز هم مجلس وهم دولت در یک مکان بجهت ارایه لایحه بودجه همگی بصورت جمعی حضور دارند این تجمع می تواند در تصمیم گیرها بسیار موثر باشد.

شعار ها این تجمع:

-خط فقر 3/5 میلیون ،حقوق بازنشستگان 1/5 میلیون

-تبعیض را بردارید ،جایش قانون بگذارید.

گفتنی است که 23 گروه حقیقی و مجازی  کشوری و استانی بازنشستگان  برای احقاق حقوق پایمال شده خود با هم متحد شده و در کلیه امور مربوط به فعالیتهای صنفی متحد و هماهنگ  عمل می کنند .

ادمینهای این گروهها در یک گروه جمع شده  و در جلسات مجازی و حضوری  با هم تشریک مساعی کرده و تصمیمات لازم را می گیرند و نهایتا تصمیمات را از طریق کانال پیشکسوتان فرهیخته و پیشرو به اطلاع دوستان می رسانند .

باز نشستگان «لشکری» و «کشوری» روز 14 آذر را روز همبستگی اعلام کرده اند.  تجمع با شکوه و عظیم پیشکسوتان هم اکنون در مقابل مجلس ادامه دارد.

 تا کنون هیچگونه گزارشی از بازداشت ها و یا درگیری داده نشده است.

اهم خواسته های نشستگان به قرار زیر است:

اجرای  صحیح قانون خدمات کشوری

پرداخت به موقع و کامل پاداش پایان خدمت

بیمه کارآمد

عمل به وعده های فراموش شده

تصاویری از تجمع امروز بازنشستگان در مقابل مجلس اسلامی ایران:

صدای خواهران و برادران و فرزندان مان باشیم!

مدتهاست که مدیران جامعه به مشکلات زحمتکشان اعتنایی نکرده و آنان را وادار به اعتراض کرده اند. پس از اعتراض هماهنگ سندیکاهای کارگری و برخی از تشکل های کارگری به لایحه نابودی قانون کار که در مقابل مجلس صورت گرفت و دیروز هم کانون نویسندگان ایران برای گرامیداشت روز مبارزه با سانسور گردهمایی را اعلام کرده بودند که با ممانعت و برخورد خشن پلیس مواجه شد فردا هم اعتراض کارگران شرکت واحد به عدم دریافت مسکن و همچنین آموزگاران بازنشسته نیز اعتراضی را بر پا خواهند کرد. در همین روند فرزندان دانشجوی ما هم در اعتراض به مشکلات صنفی خود، روز 16 آذر که روز دانشجوست را برای اعتراض انتخاب کرده اند.

بر طبق قانون اساسی و نص صریح اصل 27 قانون اساسی، اعتراض حق هر شهروند ایرانی است . این اعتراضات نه تنها مخل به مبانی اسلام نیست بلکه یکی از اصول آن را که عدل است خواهان است.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ضمن حمایت از خواسته های رانندگان شرکت واحد در برخورداری از یک مسکن مناسب و همچنین آموزگاران بازنشسته برای برقراری همترازی حقوق و مزایا با کل شاغلین و بازنشستگان همه ی ارگان های کشور ، از انتظار به حقفرزندانمان که خواهان برگزاری روز دانشجو که روز اعتراض به ستم و دیکتاتوری و فریاد آزادیخواهی است حمایت می کند.

زنده باد اتحاد سندیکاهای کارگری

همبسته تر باد جنبش های اجتماعی ایران

جنبش کارگری متحد جنبش دانشجویی

اتحاد، مبارزه، پیروزی

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران

13/6/1395

جوانمیر مرادی: بررسی لایحه اصلاحیه قانون کار از دستور مجلس خارج نشده است

به دنبال تجمع صدها نفری روز ۲۵ آبان کارگران که با خواست منع تصویب و پس فرستادن فوری لایحه اصلاحیه قانون کار از مجلس به دولت، مقابل مجلس صورت گرفت و با سر دادن شعارهایی مبنی بر لغو قراردادهای موقت، حذف شرکتهای پیمانکاری و حق ایجاد تشکلهای واقعی  و سخنرانیهای فعالین کارگری بساط عوامل نهادهای ضدکارگری شوراهای اسلامی کار و خانه کارگر که به قصد دفاع از موقعیت متزلزل شده خود در آن روز در تلاش برای به صف کردن کارگران پشت سر خود به دفاع از قانون کار ضد کارگری موجود بودند را جمع کردند، زیر این فشار اعتراضی بلافاصله علی رستمیان نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خروج لایحه اصلاح قانون کارازدستورکاراین کمیسیون درمجلس را خبرداد و همزمان اعلام کردلایحه بعدازدریافت نظرات کارگرو سه‌جانبه ملی(نمایندگان کارفرمایان، دولت و نمایندگان کارگری) دوباره بررسی خواهدشد.

اما بعد از ۱۲ روز از برگزاری تجمع کارگران مقابل مجلس، سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ازبررسی قریب الوقوع لایحه اصلاح قانون کاردرمجلس خبرداده ومیگویدازنمایندگان کارگران وکارفرمایان ودولت درخواست کردیم تاپیشنهادات خودرابه صورت مکتوب به مجلس ارسال کنند!

روند جاری برخورد دولت و مجلس در مقابل خواست و اعتراضات کارگران به لایحه اصلاح قانون کار تنها نشان از خرید وقت و جستن زمانی مناسب است تا با هم دستی و تبانی هر سه گروه کارفرمائی، دولت و نهادهای ضد کارگری، این لایحه ضد کارگری تر به تصویب برسد.

نمایندگان کارگران از نظر خدادادی و رستمیان و هر مقام دیگر، عوامل فعال در نهادهای ضد کارگری شوراهای اسلامی کار، خانه کارگر و مجمع عالی نمایندگان کارگران هستند که همیشه بادوگروه دیگر یعنی نمایندگان کارفرمایان ودولت در اقدامات ضد کارگری همسو بوده و امضایشان پای هر مصوبه ای در ضدیت با منافع کارگران از جمله تعیین دستمزدهای ۴ برابر زیر خط فقر قرار گرفته است. این نمایندگان همان کسانی هستند که علی رغم اطلاع شان از جریان تصویب لایحه در مجلس سکوت کردند و در تصمیم مجلس برای تصویب آن در سکوت و بی خبری کارگران شریک و همراه شدند.

از نظر ما کارگران عوامل فعال در نهادهای ضد کارگری مذکور، نمایندگان دولت و کارفرمایان هستند و دارای پرونده های قطوری از اقدامات ضد کارگری در طی ۳۷ سال گذشته هستند. لایحه فوق ضد کارگری اصلاحیه قانون کار باید بدون هیچ بهانه ائی از دستور کار مجلس خارج و پرونده آن مختومه اعلام گردد. این خود قانون کار موجود است که باید مطابق نظر نمایندگان واقعی کارگران در جهت تأمین منافع کارگران از قبیل امنیت شغلی، دستمزد بالای خط فقر، بیمه بیکاری، حق ایجاد تشکل کارگری و آزادی اعتراض و اعتصاب و غیره تغییر یابد.

14 آذر 95

کوچ اجباری کارگران به مشاغل ساده با لایحه اصلاح قانون کار

یک حقوقدان تاکید دارد که اصرار دولت و مجلس بر نادیده گرفتن شرایطی که در قانون برنامه پنجم توسعه برای اصلاح قانون کار در نظر گرفته شده است باعث می شود تا اکثریت نیروی کار از حقوق اجتماعی خود محروم شوند.

 به گزارش14آذرایلنا،محمد شریف حقوقدان اظهار داشت: مسیر وضع قوانین اقتصادی دولت  در جهت گریز از اجرای قوانین مربوط به حمایت‌های اجتماعی لازم از کارگران می گذرد.

شریف در این خصوص به ماده 25 قانون برنامه پنجم توسعه اشاره کرد و افزود: ماده 25 قانون برنامه پنجم توسعه  مقدم بر متن لایحه اصلاح قانون کار است چرا که تدوین سند کار شایسته را مورد توجه قرار داده است.

وی افزود: پافشاری بر اصلاح قانون کار بدون توجه به اهدافی که از قبل توسط قانونگزار در ماده 25 قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده بود، نشانه‌رویکرد ضد کارگری این سیاست است.

شریف با بیان اینکه نتیجه نادیده گرفتن ماده 25 قانون برنامه پنجم، باعث کوچ اجباری نیروی کار به بازار مشاغل ساده و فاقد مهارت می شود،  گفت: به صورت پیوسته نتیجه این اقدام محرومیت نیروی انسانی از حمایت‌های قانونی است.

این حقوقدان که عقیده دارد محروم ماندن گروه اجتماعی کارگران از حمایت‌های قانونی مولود حس بی‌اعتنایی در جامعه است، تاکید کرد که در الگوهای مربوط به شکوفایی اقتصادی دنیای امروز از سوی دولت کوچکترین توجهی به توصیه های سازمان جهانی کار در خصوص تنظیم روابط کار نشده است.

این حقوقدان با متعارض خواندن سیاست های رونق اقتصادی و حمایت های اجتماعی دولت،  تصریح کرد: از سویی دولت با فشار بر کارفرمایان از طریق قانون تامین اجتماعی، عوارض و جریمه‌ها موجبات سوق دادن سرمایه به سمت تجارت سوداگونه را فراهم می‌کند و بعد از سوی دیگر با اتخاذ رویکردی متفاوت تلاش می کند تا به منظور دلجویی از کارفرمایان  این بار کارگران را از حمایت‌های اجتماعی محروم کند.

اعتصاب یکپارچه کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی – هرمزآل

امروز14آذر،تمامی کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی – هرمزآل درادامه تجمع دیروز و محقق نشدن مطالبات و خواسته‌هایشان، در محل کار خودشان حاضر شده اما دست از کار کشیده اند.

به گزارش14آذر ایلنا ، یکی از کارگران معترض در این باره گفت: خریدار شرکت هیچ توجهی به مطالبات و خواسته‌های کارکنان ندارد و دیگر تحمل این وضعیت برای کارگران و خانواده‌های آنها دشوار است.

وی خاطرنشان کرد:در اعتراض به بی توجهی های خریدار شرکت دست از کار کشیده ایم و تا رسیدن به خواسته های به حقمان وضعیت همین روال ادامه پیدا خواهد کرد.

یک منبع آگاه در واحد تولید شرکت آلومینیوم «المهدی هرمزآل» با بحرانی خواندن شرایط حال حاضر دیگ های تولید آلومینیوم گفت:اگر تحصن کارگران ادامه پیدا کند و عملیات های «ست و تب»بر روی دیگ‌ها انجام نشود، در روزها و شاید ساعات آتی شاهد خارج شدن یکی پس از دیگری دیگ‌های تولید آلومینیوم از مدار تولید باشیم.

بنابهمین گزارش، صبح دیروز حدود 500 نفر از کارگران شرکت آلومینیوم «المهدی هرمزآل» در اعتراض به عدم پرداخت 9 ماه مطالبات معوقه خود، نبود امنیت شغلی، عدم امضای قرار داد تمامی کارکنان مجتمع و بحرانی کردن شرایط خط تولید توسط خریدار شرکت، در محل این کارخانه تجمع کردند.

درهمین رابطه:

تجمع کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی – هرمزآل دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق

سایه بیکاری بالای سر200کارگراین مجتمع

صبح امروز13آذر،دست کم 500 کارگرمجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل دراعتراض به نداشتن امنیت شغلی وکاهش حقوق در محوطه کارخانه تجمع کردند.

به گزارش13آذرایلنا،جمعی از کارگران  مجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل  واقع در استان هرمزگان خبردادند که امروز شنبه (13 آذر ماه)،به همراه تعداد زیادی از  همکاران بخش خدماتی کارخانه در محوطه کارخانه تجمع کرده اند.

یکی از کارگران مجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل در مورد مطالبات خود  وهمکاران بخش خدماتی کارخانه می گوید: در مجتمع آلمینیوم المهدی حدود 2400 کارگر مشغول کارند این کارگران علاوه بر آنکه فاقد امنیت شغلی اند کارفرمای بخش خصوصی کارخانه در پرداخت مطالبات آنان بی توجه ای می‌کند.

به گفته این کارگر  در حال حاضر حدود 9 ماه است (از اسفند 94) با ورود کارفرمای بخش خصوصی برخی از مزایای مربوط به حق افزایش تولید و پرداختی‌های ویژه اعیاد  کارگران پرداخت نمی شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مطالبات کارگران بخش خدماتی کارخانه آلومینیوم المهدی هرمز آل گفت:حدود 600 کارگر در بخش خدماتی مجتمع آلومینیوم المهدی هرمزآل که  به کارهای خدماتی همانند  نگهداری ازفضای سبز ،آبدارخانه ،نظافت و غیره تحت  مسئولیت پیمانکار فعالیت دارند به دلیل نداشتن وضعیت شغلی  نامشخصی به همراه سایر کارگران کارخانه دست به اعتراض زده اند.

به گفته وی این کارگران با سوابق کار 2 تا 15 سال سابقه کار  فاقد امنیت شغلی بوده واز قرار معلوم کارفرما  قصد دارد به بهانه مشکلات مالی کارخانه با حدود  200 نفر از آنان تسویه حساب کند.

همچنین گفته می‌شود که کارگران خدماتی مورد نظر از اتفاقات اخیر پیگیر یکسان سازی حقوق و سایر مزایای قانونی خود  همانند دیگرهمکاران شاغل  در کارخانه بوده اند که تاکنون این خواسته آنها محقق نشده است.

ادامه تجمعات کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه

امروز14آذر، کارگران کارخانه پارسیلون خرم‌آباد برای چندمین بار در محل استانداری لرستان تجمع کردند؛ اعتراضات مکرر این کارگران هنوز گره‌گشا نبوده و همچنان مشکلات این کارگران پابرجاست.

به گزارش14آذرتسنیم،ماجرای بلاتکلیفی کارگران کارخانه پارسیلون تراژدی دنباله‌داری است که گویا پایانی بر آن نیست و تجمعات پی‌درپی کارگران کارخانه پارسیلون جهت دریافت مطالبات معوقه خود نتوانسته نتیجه‌ای برای آنها داشته باشد .

یکی از کارگران کارخانه پارسیلون اظهار داشت: حدود یک سال است که در مقابل استانداری تجمع می‌کنیم ولی متأسفانه استاندار حتی برای یکبار هم که شده از دور کارگران را نگاه نمی‌کند.

وی افزود: از استاندار لرستان انتظار داریم درد دل کارگران را بشنود و بداند این کارگران و خانواده‌هایشان چه زجری می‌کشند.

کارگر کارخانه پارسیلون عنوان کرد: کارخانه پارسیلون یک سال است که تعطیل‌شده و کارگران آن حدود 35 ماه حقوق نگرفته‌اند والان به بانک‌ها واگذارشده که بانک‌ها نیز حقوق و بیمه کارگران را پرداخت نمی‌کنند.

31 ماه حقوق معوقه کارگران پرداخت نشد

وی بیان کرد: ما مشکل بیمه، حقوق و بازنشستگی داریم و با توجه به تجمع‌های پی‌درپی در مقابل استانداری ولی متأسفانه مسئولان هیچ کاری نمی‌کنند تا از این وضعیت نجات پیدا کنیم.

کارگر کارخانه پارسیلون تصریح کرد: از مسئولان انتظار داریم به مشکلات ما رسیدگی کنند، در این اوج تورم اقتصادی با مشکلات عدیده‌ای دست‌وپنجه نرم می‌کنیم که واقعاً زندگی را برای ما سخت کرده است.

 

یکی دیگر از کارگران کارخانه پارسیلون اظهار داشت: حدود 35 ماه حقوق عقب‌افتاده داریم و باوجوداینکه مدیرعامل شرکت را هم مشخص کرده‌اند ولی ظاهراً نمی‌خواهند حقوق ما را پرداخت کنند.

وی افزود: اگر شرکت واگذارشده می‌توانند تا زمانی که فعالیت آن شروع می‌شود به‌صورت علی‌الحساب مبلغی به کارگران بدهند.

به اعتراضات خود ادامه می‌دهیم

کارگر کارخانه پارسیلون عنوان کرد: مدیرعامل شرکت آتیه دماوند قول دادند به‌محض ابلاغ، بدهی کارگران را پرداخت کنند ولی باوجوداینکه دو الی سه ماه از ابلاغ نیز گذشته ولی هیچ پرداختی نداشته‌اند.

وی بیان کرد: مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی و بین‌الملل استانداری لرستان با توجه به صحبت‌هایی که با کارگران داشته‌اند بیان کرده یک ماه  فرصت دهید اگر پول شما پرداخت نشد بعد اعتصاب کنید و من از شما عذرخواهی می‌کنم ولی انتظار کارگران فقط با عذرخواهی جبران نمی‌شود.

کارگر کارخانه پارسیلون تصریح کرد: ما به اعتراضات خود ادامه می‌دهیم چون اعتمادی به این صحبت‌ها نداریم مسئولان باید صدای ما را بشنوند تا از این بحران مالی نجات پیدا کنیم.

براساس این گزارش،کارخانه پارسیلون خرم‌آباد در یک برهه از زمان بزرگ‌ترین تولیدکننده الیاف فیلامنت نایلون و گرانول پلی‌آمید بود و بیش از هزار نفر در آن اشتغال داشتند؛ این کارخانه که قدمتی بیش از 40 سال دارد با واگذاری به بخش خصوصی بدهکاری‌های زیادی را به بار آورد به‌طوری‌که کارگران این کارخانه 35 ماه طلب دارند حال پس از چندین سال این کارخانه به شرکت آتیه دماوند و بانک‌های استان واگذارشده است.

تجمع دوباره کارگران کارخانه فولاد یاسوج دراعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان مقابل فرمانداری بویراحمد

ظهر امروز14آذر، حدود ۲۰۰ کارگر کارخانه فولاد یاسوج در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود برای چندمین بار مکرر این بار در فرمانداری بویراحمد تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری محلی،این افراد  گفتند: برای چندمین بار است که تجمع کرده‌ایم اما علی‌رغم پیگیری‌های مکرر تاکنون مسؤولان پاسخگوی ما نبوده‌اند.

یکی از این کارگران، گفت: تاکنون چندین بار مقابل استانداری و صدا و سیما تجمع کرده‌ایم و هر بار مسؤولان وعده بررسی و حل مشکل را می‌دهند اما بعد از رفتن ما قول آنها نیز فراموششان می‌شود.

وی با بیان اینکه عیدی، پاداش و دیگر معوقات ما از سال ۹۲ تاکنون پرداخت نشده است، گفت: تاکنون به سازمان‌های مختلف مربوطه، فرمانداری، استانداری و دادگستری مراجعه کرده‌ایم ولی کاری برای ما نکرده‌اند.

یکی دیگر از این افراد ادامه داد: بسیاری از این کارگران نان‌آور خانواده هستند و دریافت نکردن حقوق برای آنها مشکلات خانوادگی زیادی ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه حدود دو ماه پیش شورای تأمین شهرستان بویراحمد با حضور همه اعضای آن برگزار شد، گفت: رضا باقری (مدیر کارخانه) در این شورا قول داد تا دو ماه آینده معوقات کارگران را پرداخت کند.

این کارگر کارخانه فولاد یاسوج، افزود: اکنون دو ماه تمام شده و مطالبات ما همچنان باقی‌مانده است.

یکی دیگر از آنها، میزان مطالبات کارگران این کارخانه را حدود یک میلیارد تومان عنوان کرد و بیان داشت: مسئولان و آقای باقری الان دو سال است که هر دفعه به ما وعده دو ماه دیگر می‌دهند.

وی با اشاره اینکه اغلب این افراد خسته و حتی از جان خود سیر شده‌اند، گفت: بعضی از همکاران می‌گویند در صورتی‌که مشکل ما حل نشود جلوی استانداری و فرمانداری خودمان را آتش خواهیم زد.

این کارگر کارخانه فولاد با اشاره به ماشین چند میلیونی مدیر کارخانه، گفت: چطور مدیر می‌تواند برای خود ماشین مدل بالا و چند میلیونی بخرد اما به می‌گوید کارخانه پول ندارد؟

محمدکاظم نظری فرماندار بویراحمد در این رابطه گفت: در جلسه ای که با حضور مجموعه استانداری و کارفرما برگزار شد، قرار بود ظرف دو ماه به مسئله حقوق کارگران خاتمه داده شود و تا به امروز باید حقوق آنها پرداخت می شد.

وی ادامه داد: امروز دو باره با کارفرما صحبت کردیم و قول داده که مشکل را برطرف کند و اگر حقوق کارگران پرداخت نشود بر اساس تعهداتی که در جلسه مذکور انجام گرفته، با کارفرما برخورد خواهد شد.

فرماندار بویراحمد تصریح کرد: این کارگران به دلیل مشکل معیشتی در رنج بسر می برند و کارفرما باید به تعهدات خود عمل کند.

به گفته این کارگران بیش از ۱۸۰ نفر کارگر از کارخانه فولاد یاسوج مطالبه دارند که برخی از آنها به دلیل وضعیت معیشتی به استان یزد جهت کار مهاجرت کرده اند.

درهمین رابطه:

راهپیمایی وتجمعات اعتراضی کارگران کارخانه فولاد یاسوج نسبت به عدم پرداخت بیش از یکسال حقوق مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد ،سازمان بازرسی وصداو سیمای استان

کارگران بجای پاسخگویی به خواسته هایشان تهدید به بازداشت شدند

امروز5مهر،کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج برای چندمین بار دراعتراض به عدم پرداخت بیش از یکسال حقوق جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد و صدا و سیمای استان تجمع کردند.

یکی از این کارگران بیان کرد: قبل از تجمع در مقابل استانداری برای پیگیری مطالباتمان به سازمان بازرسی مراجعه کردیم، آنجا هیچ بی‌احترامی نکردیم و فقط برای دریافت مطالباتمان تجمع کردیم اما به پلیس تلفن کردند که ما را دستگیر کنند.

این کارگر معترض کارخانه فولاد بویراحمد اضافه کرد: تا زمانی که پاسخ درستی دریافت نکنیم به تجمع خود در مقابل استانداری ادامه می‌دهیم ولو اینکه این تجمع یک هفته هم به طول بیانجامد.

به گزارش 5مهرکبنانیوز ، کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج که بیش از یک سال است حقوقی دریافت نکرده اند، برای چندمین بار در جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد و صدا و سیمای استان تجمع کردند.

اگر چه در تاریخ ۱۳ شهریورماه ۹۵ در کمیسیون کارگری شورای تأمین استان مصوب گردید کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج وابسته به بنیاد تعاون ارتش تمام بدهی های کارگران را ظرف ۱۰ روز پرداخت کنند، اما تاکنون در این راستا هیچ اقدامی صورت نگرفت.

به گزارش کبنا، این کارگران برای چندمین بار نیز در جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد برای احقاق حقوق خود تجمع اعتراضی در کمال آرامش برگزار کردند و خواستار مطالبات خودشان شدند.

کارگران به خبرنگاران گفتند، همه ما دارای خانواده و فرزند هستیم و به لحاظ مالی در مضیقه هستیم.

بنا بر این گزارش، در دست کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج حکم توقیف اموال کارخانه است، اما این حکم به دلیل عدم همکاری نهادهای مربوطه هنوز اجرا نشده است.

کارگران در ادامه اعتراض خود بعد از شنیدن سخنان کارشناسان استانداری کهگیلویه و بویراحمد به سمت صدا و سیمای مرکز استان رفتند تا در آنجا نیز از طریق این رسانه ملی اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. البته آنجا هم توفیقی حاصل نشد.

براساس این گزارش، یک سال است که کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج حقوق دریافت نکرده اند و بعد از چندین بار تجمع در جلوی استانداری کهگیلویه و بویراحمد و تصمیم شورای تأمین استان مبنی بر پرداخت تمام بدهی های آنها ظرف ۱۰ روز از سوی کارخانه و همچنین صادر شدن حکم توقیف اموال به نفع آنها، هیچ کاری برای این کارگران نشده است.

فارس امروزدرهمین رابطه تحت عنوان هشتمین تجمع بی‌نتیجه کارگران فولاد بویراحمد/ فریادهایی که در نطفه خفه می‌شوند،نوشت:

کارگران کارخانه فولاد بویراحمد برای دریافت مطالبات 365 روزه خود برای هشتمین بار در مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض این کارخانه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مدت یکسال است که هیچ‌گونه حقوق و مزایایی دریافت نکرده‌ایم، افزود: حکم توقیف اموال این کارخانه صادر شده اما هیچ‌گونه همکاری با کارگران برای اجرای این حکم صورت نمی‌گیرد.

این کارگر کارخانه فولاد بویراحمد اضافه کرد: بیشتر کارگران این کارخانه نان‌آور خانه هستند و به این دلیل که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند  شرمنده زن و فرزندشان می‌شوند.

وی عنوان کرد: بیشتر کارگران این کارخانه مبلغ 30 میلیون تومان از این کارخانه طلبکار هستند اما کسی پاسخگو نیست و فریاد ما هم به جایی نمی‌رسد.

یکی دیگر از این کارگران در ادامه با اشاره به اینکه با شروع فصل مدارس شرمنده فرزندانمان شدیم، گفت: حکم توقیف اموال کارخانه فولاد بویراحمد مصوبه شورای تأمین است اما با ما همکاری صورت نمی‌گیرد.

وی اضافه کرد: مالک سابق این کارخانه بنیاد تعاون ارتش بوده و وقتی به این بنیاد مراجعه می‌کنیم می‌گوید مطالبات شما باید از سوی مالک جدید(آقای باقری) پرداخت شود و مالک جدید می‌گوید بنیاد ارتش باید در این زمینه پاسخگو باشد.

این کارگر کارخانه فولاد بویراحمد با اشاره به اینکه 250 نفر از کارگران این کارخانه حتی عیدی سال‌های 91 تاکنون را دریافت نکرده‌اند، افزود: مطالبات ما از این کارخانه یک میلیارد و 400 میلیون تومان است.

یکی دیگر از این کارگران بیان کرد: قبل از تجمع در مقابل استانداری برای پیگیری مطالباتمان به سازمان بازرسی مراجعه کردیم، آنجا هیچ بی‌احترامی نکردیم و فقط برای دریافت مطالباتمان تجمع کردیم اما به پلیس تلفن کردند که ما را دستگیر کنند.

وی اضافه کرد: هدف ما تنها بیان مشکلاتمان و اینکه یک سال است حقوق دریافت نکردیم و زندگی سختی هم داریم اما با ما چنین برخوردی شد.

این کارگر معترض کارخانه فولاد بویراحمد اضافه کرد: تا زمانی که پاسخ درستی دریافت نکنیم به تجمع خود در مقابل استانداری ادامه می‌دهیم ولو اینکه این تجمع یک هفته هم به طول بیانجامد.

کارگر دیگری با بیان اینکه کارخانه فولاد بویراحمد به لحاظ ایمنی و بهداشتی مشکلاتی برای کارگران ایجاد کرده، گفت: چهار ماه است که به کارگران لباس کار داده نشده و بسیاری از کارگران دچار سوختگی شدند و حتی برخی به خاطر این وضعیت خانه‌نشین شدند.

کارگر کارخانه فولاد بویراحمد اضافه کرد: کارگران با این شرایط سخت به کار ادامه می‌دهند اما مطالبات آنها پرداخت نمی‌شود و برای دریافت مطالبات به حقشان حتی مورد توهین هم قرار می‌گیرند.

کارگردیگری با اشاره به بدهی 55 میلیونی کارگران به بیمه گفت: از خرداد ماه تاکنون بیمه پرداخت نکرده‌ایم.

کارگر کارخانه فولاد صنعت بویراحمد با اشاره به اینکه برخی از کارگران بدون اینکه با آنها قراردادی امضا شود در کارخانه به کار مشغول هستند، بیان کرد: کسی پاسخگوی ما نیست و نمی‌دانیم برای دریافت مطالباتمان به کجا مراجعه کنیم.

سپس محمدباقر شریفی کارشناس پیگیری حوزه سیاسی استانداری با حضور در بین معترضان کارخانه فولاد بویراحمد وبااشاره به اینکه با رئیس دفتر بازرسی بنیاد تعاون ارتش تماس گرفته شد، گفت: در این تماس تلفنی خواستار گفت‌وگو با رئیس بنیاد تعاونی ارتش شدم که در جواب به من گفتند به شما ربطی ندارد.

کارشناس پیگیری حوزه سیاسی استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: 10 روز پیش جلسه‌ای برای رفع مشکلات کارگران فولاد یاسوج گرفته و قرار بود بنیاد تعاون ارتش مطالبات کارگران را پرداخت کند اما تاکنون کاری صورت نگرفته است.

شریفی با بیان اینکه دست‌اندرکاران بنیاد تعاون ارتش در تهران برای پرداخت مطالبات کارگران کوتاهی می‌کنند، بیان کرد: این کارگران یکسال است که حقوق دریافت نکردند و در آستانه ماه مهر هم شرمنده زن و فرزندان خود شدند که استانداری کهگیلویه و بویراحمد تلاش خود را برای پیگیری مطالبات این کارگران انجام می‌دهد و انتظار داریم دست‌اندرکاران مربوطه در تهران به خود بیایند و پاسخ درستی به ما بدهند.

شریفی خطاب به مسؤولان بنیاد تعاون ارتش گفت: اگر کسی 5 روز حقوق دریافت نکند با چه مشکلاتی مواجه می‌شود در حالی کارگران این کارخانه یکسال است که حقوق دریافت نکرده‌اند، دست‌اندرکاران این بنیاد به فکر خانواده این افراد باشند.

تجمع آبداران شرکت آب و فاضلاب روستایی دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد

ظهر امروز14آذر، 196 نفر از آبداران شرکت آب و فاضلاب روستایی با تجمع در مقابل درب استانداری کهگیلویه و بویراحمد خواستار پرداخت حقوق 7 ماهه خود شدند.

به گزارش منابع خبری محلی،یکی از این تجمع کنندگان گفت: 196 نفر آبدار شرکت آب و فاضلاب روستایی مشغول کار و فعالیت هستند.

وی تصریح کرد، سه سال است که به بخش خصوصی واگذار شدیم و طی این سه سال حق و حقوق ما به صورت کامل پرداخت نشده است.

وی بیان کرد: در سال جاری هم مدت هفت ماه است که حقوق و مطالبات خود را دریافت نکرده‌ایم که از پیمانکار شکایت و حکم گرفته‌ایم اما با این وجود مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی اقدامی انجام نمی‌دهند.

وی افزود: از آب و فاضلاب روستایی خواسته‌ایم که پولی که پیمانکار به عنوان ضمانت در این اداره دارد به عنوان حقوق به ما پرداخت شود اما این کار را انجام نمی‌دهند.

وی تصریح کرد: پرونده ما در اداره کار در دست اقدام است اما آب و فاضلاب روستایی اقدامی برای پیگیری حقوق انجام نمی‌دهد.

وی تصریح کرد: حدود 7 ماه است که حقوق خود را دریافت نکردیم و در مقابل استانداری تجمع کردیم تا مطالبات خود را از طریق مقامات ارشد استان پیگیری کنیم.

یکی دیگر از این افراد گفت: قبل از سفر رئیس‌جمهور به استان برای جلوگیری از تجمع ما حقوق فروردین و اردیبهشت را پرداخت کردند اما بعد از سفر رئیس جمهور هر وقت برای پرداخت مطالبات 7 ماهه اخیر مراجعه کردیم می‌گویند اعتبار نیامده و پولی در اختیار نیست.

اخراج دسته جمعی کارگران اداره بنادر و کشتیرانی بوشهر کلید خورد

از ابتدای مهرماه سال جاری بسیاری از کارکنان یکی از شرکت زیر مجموعه اداره بنادر و کشتیرانی بوشهر اخراج و شایعه ای توسط مسئولین در بین کارکنان پخش شده است که در اسفندماه نیز موجی از اخراجی در شرکت خواهیم داشت.

به گزارش 13آذرسپاس، اداره بنادر و کشتیرانی استان بوشهر یکی از بزرگترین مجموعه هایی است که بیشترین اشتغال در بخش های ساحلی را به خود اختصاص داده است و بسیاری از جوانان و افراد جویای کار از استان بوشهر و استان های همجوار برای کار به این مجموعه مراجعه می کنند و در حال حاضر مشغول به کار هستند.

 

این مجموعه صادراتی و وارداتی زیرمجموعه هایی مانند شرکت های خدماتی، حمل و نقل و شرکت هایی مرتبط با بنادر و کشتیرانی دارد که هر کدام دارای حجم بسیار زیادی از نیروی انسانی هستند و توانسته بسیاری از مشکلات استان و کشور در حوزه اشتغال جوانان را رفع کند.

مدتی است یکی از شرکت های بزرگ زیر مجموعه اداره بنادر و کشتیرانی بوشهر به دلایلی حقوق و مزایای کارگران خود را با تاخیر پرداخت می کند.

در فیش حقوقی کارگران حق کالابرگ کسر می شود اما در زمان پرداخت کالا برگ یا بن کارگری، پرداخت صورت نمی گیرد که نمونه آن کارگران کالا برگ ماه رمضان سال گذشته نیز از شرکت طلب دارند و بارها نیز تجمعات اعتراض آمیزی داشته اند.

یکی از مشکلاتی که بسیار خسارت آور برای کارگران است در محدوده کارگاهی این شرکت پارکینگ مناسب جهت پارک کردن وسایل نقلیه تهیه نشده و این امر باعث شده است تا بسیاری از کارکنان این شرکت خسارت هایی متحمل شوند که در برخی اوقات جبران ناپذیر است.

به گفته یک منبع آگاه از ابتدای مهرماه بسیاری از کارگران به صورت دسته جمعی در این شرکت زیر مجموعه اداره بندر و کشتیرانی بوشهر اخراج شده و شایعه ای توسط مسئولین در بین کارکنان پخش شده است که در اسفندماه نیز موجی از اخراجی در شرکت خواهیم داشت که این موضوع باعث شده است انگیزه کار در برخی از کارگران کم شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که حجم کار بسیار بالا است و به صورت شبانه روزی در حال کار هستیم اما دلیلی که مسئولین شرکت در حال اخراج کارگران هستند چیزی جز افزایش نرخ بیکاری در کشور نیست.

بلاتکلیفی 48 نفر از کارکنان موسسه ثامن الحجج در گرگان

حدود 48 نفراز کارکنان موسسه ثامن الحجج شعبه گرگان  از ابتدای سال جاری با اعلام  متوقف شدن فعالیت این موسسه بیکار وبلاتکلیف شده اند.

به گزارش14آذر ایلنا ، منابع کارگری با یادآوری اینکه کارمندان اخراجی با میانگین سوابق 10سال به امید بازگشت بکار ،اخیرا شکایتی را برای پیگیری مطالبات خود در مراجع رسیدگی  در اداره کار مطرح کرده‌اند در ادامه افزودند: مدیریت موسسه ثامن الحجج در حالی کارکنان مذکور را اخراج کرده که هیچ گونه مسئولیتی در قبال وضعیت شغلی آنان نمی پذیرد.

در عین حال منابع خبری در خصوص وضعیت شغلی کارکنان اخراجی گفتند: از قرار معلوم  بانک مرکزی برای جذب نیروکار ثامن الحجج در سایر بانکها مذاکراتی انجام داده  است.همچنین  قرار بود یکی از بانکهای خصوصی مسئولیت شغلی برخی  کارکنان موسسه  ثامن‌الحجج   حائز شرایط را از طریق  بر گزاری آزمون  بپذیرد که تا هم اکنون هنوز خبری از این موضوع  نیست.

کارگران خدماتی بیمارستان صیاد گرگان 4 ماه حقوق نگرفته‌اند

150 کارگر خدماتی بیمارستان صیاد شیرازی گرگان که تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی گلستان فعالیت می‌کنند 4 ماه است که حقوقی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش14آذر ایلنا، حدود 150 نفر از کارگران خدماتی  بیمارستان صیاد شیرازی گرگان که به صورت روز مزدی در استخدام دانشگاه علوم پزشکی گلستان هستند، در حدود چهار ماه حقوق معوقه طلب دارند.

این کارگران که از 2 تا 4 سال به انجام کارهایی خدماتی ،تاسیساتی مشغولند، می گویند: علاوه بر 4 ماه حقوق معوقه ، حق بیمه شماری از آنها که به عنوان نیروی خدماتی بیمارستان صیاد شیرازی  مشغول کارند، نیز هنوز پرداخت نشده است و همین اتفاق باعث ایجاد مشکلاتی برای آنها شده.

درعین حال آنان می گویند که به دلیل نوع قرار داد کاری که با کارفرما دارند ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری شان وجود دارد.

کارگران بخش خدمات بیمارستان صیاد شیرازی گرگان در ادامه  درباره تبدیل وضعیت  شغلی خود گفتند قرار بود در سال 95 قرارداد کارگران بخش خدمات طبق مصوبه تامین استان از روز مزدی به حالت قرار دادی ومستقیم تبدیل شود اما با گذشت 9 ماه از شروع سال این اتفاق هنوز نیفتاده است.

گفتنی است کارگران خدماتی بیمارستان صیاد شیرازی گرگان در اعتراض به تعویق حقوق و با طرح مطاله انعقاد قرارداد مستقیم با کارفرمای اصلی  درسال جاری چندین بار مقابل  ساختمان اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی گرگان تجمع کرده بودند.

ادامه اعتصاب شرکتهای حمل کالا در بوشهر

قصه پر غصه گمرک بوشهر انگار قرار است همچنان ادامه داشته باشد. گمرکی که روزگاری نه‌چندان دور رگ شریان اصلی حیات اقتصاد این شهر محسوب می‌شد، دوران سختی را پشت سر می‌گذارد. هرچند آمارهای ارائه‌شده همچون پرهای طاووس، پای زشت آن را می‌پوشاند اما واقعیت آنچه که در گمرک بوشهر در حال روی‌دادن است، نه نیازی به بررسی آمارگونه شرایط دارد و نه نیاز به تحلیل‌های دقیق علمی که آن‌ها هم حکایت چندان شیرینی از وضعیت حاکم بر گمرک و بندر بوشهر روایت نمی‌کنند.

به گزارش منابع خبری محلی، خبر هفته پیش اعتصاب مدیران شرکت‌های باربری که شاید یکی از اخبار به‌ظاهر عادی بود، یکی از آخرین تیرهای در ترکش رکودی بود که بر پیکره اقتصاد استان وارد می‌شد. اقتصادی که به‌شدت وابسته به گمرک به‌حساب می‌آید و مدت زیادی است که با رکودی که بر گمرک بوشهر حاکم شده است شرایط بسیار سختی را تحمل می‌کند.

نزدیک به ۱۲ روز از اعتراض و اعتصاب مدیران شرکت‌های باربری می‌گذرد و در این مدت مدیران مربوطه کمترین تلاش را برای بازگرداندن اوضاع به شرایط عادی نکرده‌اند. هرچند که انتظار می‌رفت با حضور دغاغله به‌عنوان رییس دفتر معاون سازمان حمل‌ونقل کشوری این مشکل در جلسه مشترکی که به این منظور تدارک دیده‌شده بود حل شود اما گویا برخورد تند ایشان با مدیران چندان به مذاق آن‌ها خوش نیامد تا خواسته‌های خود را نه‌تنها تعدیل بلکه افزایش دهند.

کافی است برای این‌که بدانیم این اعتصاب چقدر به رکود حاکم بر گمرک کمک می‌کند، سری به آمار تعداد ماشین‌های خروجی گمرک در شرایط عادی بزنیم. در حالت عادی بر طبق گفته یکی از کارمندان شاغل در آنجا در حدود ۲۰۰ ماشین کانتینری خروج می‌کنند که بسته به حجم بار قیمت‌های متفاوتی را به خود می‌بیند. حال اگر در ۱۲ روز گذشته این ۲۰۰ خروج نداشته‌اند پس در حدود ۲۴۰۰ ماشین از انجام فعالیت بازمانده‌اند. در این پروسه جدا از ماشین،راننده،کمک‌راننده و شرکت باربری، کارگرهای فراوانی که در گمرک در حال فعالیت بوده‌اند به بیکاری موقت دچار شده‌اند که در کنار بحث انبارداری و خالی‌ماندن دست ترخیص‌کار و شرکت‌های بازرگانی شرایط‌ نامناسبی را در بعد اقتصادی پدید می‌آورد که در نهایت به یک بیکاری در رده‌های مختلف منجر خواهد شد.

در کنار تمام این اتفاقات موضوعی که بیش از همه باعث تأسف است، بی‌توجه‌بودن مسوولان به مساله انصراف صاحبان بار از فعالیت اقتصادی در گمرک و بندر بوشهر است که با‌توجه به این اعتصاب از دهان بسیاری از آن‌ها شنیده‌شده است.

سوال اینجاست چرا وقتی یک مدیرکل نتوانسته یک مسئله درون ارگانی را حل کند و دود این مشکل دارد به چشم اقتصاد استان و مردم بوشهر می‌رود مدیر بالادست وارد صحنه نشده تا حداقل برای حفظ ظاهر هم که شده کمکی به حل مشکل کند.

جناب آقای مصطفی سالاری به‌عنوان مسئول ارشد استان و مدیری بالادست بر سر تمام مدیران کل باید پاسخگوی عملکرد مدیرانی باشد که با حکم او به این منصب گمارده شده‌اند. این‌که در این مساله، حق با مدیران شرکت باربری است یا با مدیرکل سازمان حمل‌ونقل استان خارج از قضاوت ماست اما این‌که ۱۲ روز تعطیلی گمرک و خارج‌نشدن بار(‌به‌جز مواد فاسدشدنی‌) و بیکاری افراد از کارگر تا ترخیص‌کار و راننده و حتی خود شرکت‌های باربری و… باعث نشده جناب استان حداقل یک دستور کوچک برای پیگیری و حل موضوع بدهند جای تعجب بسیار است. اگر قرار است جناب استاندار با علم به این‌که رونق گمرک رونق زندگی مردم شهر محسوب می‌شود، نسبت به آنچه در آنجا می‌گذرد بی‌تفاوت بوده و کوچک‌ترین واکنشی به این اعتصاب که باعث عدم دادوستدهای تجاری بسیاری در این ۱۲ روز شده، نداشته باشد پس از دیگر مسئولان چه توقعی می‌رود که به فکر سفره‌های مردمی باشند که زندگی‌شان گره‌خورده به همین بارهایی است که ۱۲ روز در گمرک بر زمین‌مانده‌اند؟

ای‌کاش جناب استاندار در ماه‌های پایانی دولت که نزدیک به انتخابات ۹۶ هم به شمار می‌آید برای کمک به دولت هم که شده کمی به خود آمده و به‌جای ایجاد بحث‌های کلان همچون منطقه آزاد بحث‌هایی کوچک چون بارهایی که ۱۲ روز است در گمرک روی زمین‌مانده را پیگیری و حل کند تا بیش از این مردم بوشهر از این اتفاقات متضرر نشوند. مردمی که باوجود زندگی در جوار نفت و گاز و بندر کمترین اثر را از آن بر زندگی خود می‌بیند و تدبیری جدی لازم است که شرایط اقتصادی آن‌ها و معضل اشتغال جوانان در خانه‌مانده‌شان حل شود. تدبیری که ظاهراً برای حل مشکل اشتغال نه‌تنها به‌کاربرده نشده بلکه همان اندک جوانان شاغل هم با بی‌توجهی به اتفاقاتی مانند آنچه در قضیه این اعتصاب رخ داد از کار بیکار می‌شوند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دختر دانشگاه علامه طباطبایی

شب گذشته(13آذر)جمع زیادی از دانشجویان دختر خوابگاهی دانشگاه علامه طباطبایی در اعتراض به قوانین تبعیض آمیز محدودیت در ساعت ورود و خروج در خوابگاه فرهمند این دانشگاه تجمع کردند.

به گزارش 14آذرخبرآنلاین، دانشجویان دختر خوابگاهی دانشگاه علامه شب گذشته در محوطه خوابگاه فرهمند در اعتراض به مسائلی چون محدودیت ساعت ورود و خروج تجمع کردند.

 

این محدودیت برای دختران از ساعت 6 صبح تا 9 شب است که در صورت تاخیر یا نیامدن دانشجو با خانواده‌ها تماس می گیرند و با لحنی نامناسب آنها را نگران می‌کنند؛ این در حالی است که محدودیت برای پسران تا ساعت 11 شب است ولی در صورت تاخیر یا نیامدن، مشکلی برایشان ایجاد نمی‌شود.

این تجمع که با حضور تعداد زیادی از دختران خوابگاهی برگزار شد، در اعتراض به قوانین تبعیض‌آمیزی بود که بین خوابگاه دختران و پسران در حال اجرا است و با وجود اعتراض‌های فراوان، مسئولین پاسخگو نبوده‌اند. علاوه بر این رفتارهای توهین‌آمیز مسئولین خوابگاه محل اعتراض بسیاری از دانشجویان خوابگاه دختران شده است، تا جایی که بسیاری از دختران خوابگاهی به خاطر مشکلات فراوان و رفتارهایی قیم‌مآبانه از این دست مجبور به ترک خوابگاه شده‌اند.

در ادامه این تجمع، دانشجویان که در حال خواندن بیانیه‌ای برای اعتراض به این وضعیت بودند با برخورد قهری و نامناسب سرپرست خوابگاه مواجه شدند؛ به طوری که بیانیه از دست دانشجویان کشیده و پاره شد. علاوه بر اين دانشجويان با شعارهايي چون «ما اعتراض داریم»، «مشکل ما صنفیه»، «ما هیچ جا نمی ریم، همین جا هستیم» به اين وضعيت اعتراض كردند.

اعتراضات اجتماعی و دانشجویی بعد از انتخابات امریکا

از مجموعه تحقیقات بین المللی کانون مدافعان حقوق کارگر

«ما باید خوش خیالی ساده لوحانه و امید واهی را رها کنیم و با حقیقت تلخ وغم انگیز برابرمان روبرو شویم. مقاومت به معنی آگاهی بر این است که ما هم اکنون در جهانی زندگی می کنیم که شدیداً در اثر گرمایش جوی آسیب دیده است. مقاومت به معنی امتناع از شرکت در نابودی کره ی زمین است. به معنی عدم همکاری با مقامات حکومتی است. مقاومت به معنی مبارزه با هر وسیله ی ممکن با سرمایه داری مصرفی، نظامی گری و امپریالیسم است. مقاومت به معنی تنظیم شیوه ی زندگی خود حتی شامل آنچه می خوریم و مصرف می کنیم و خنثی کردن نیروهایی است که در صدد نابودی ما هستند».

لینک متن کامل: http://www.kanoonm.com/2535ا

اعتراض به سیاست های اقتصادی دولت در اسپانیا

معترضان به سیاست های اقتصادی دولت اسپانیا بعد از ظهر شنبه در مرکز پایتخت به خیابان آمدند و خواستار توقف برنامه اصلاح نظام آموزش عالی و کار شدند.

به گزارش وزارت کار اسپانیا، شمار بیکاران این کشور در ماه میلادی نوامبر به ۳ میلیون و ۷۸۹ هزار و ۸۲۳ تن افزایش یافت.

به گزارش4دسامبریورونیوز،یکی از معترضان در این راهپیمایی در شهر مادرید می گوید: «به نظرم اعتراض یک وظیفه است زیرا این کشور دارد بی اهمیت می شود. فرای همه مسائل، ما جوانان اطمینان کمتری به آینده داریم. ما باید پیگیر حقوقمان باشیم و بخواهیم که کرامت ما در آینده تضمین شود».

دولت اسپانیا روز جمعه حداقل دستمزد ماهانه را برای سال آینده میلادی هشت درصد افزایش داد. با این حال مالیات ها نیز افزایش خواهد یافت. اسپانیا متعهد به کاهش کسری بودجه عمومی اش به میزان ۳ و یک دهم درصد از تولید ناخالص داخلی شود.

چهاردهم آذرماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

 

 

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 4 دسامبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: