اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 7 آذر 1395، یادداشت کارگری نگاهی به حرکت اعتراضی کارگران در مقابل مجلس اسلامی۲۵ آبان ۱۳۹۵ علیه اصلاحیه قانون کار و طرح دیگر مطالبات کارگری: امیر جواهری لنگرودی، روز شماراعتراضات کارگری ـ آبان ماه ۱۳۹۵، و اطلاعیه نهادهای همبستگی در غم از دست دادن رفیق عزیز و همرزممان شهرام یوسفی

اخبار و گزارشات کارگری 7 آذر 1395

 kargari-akhbar-va-gozareshat

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– طومار اعتراضی کارگران بیمارستان آزادی تهران نسبت به عدم اجرای مقررات شغلی

اخراج یک از کارگران معترض  وبازخواست تعدادی دیگر از کارگران معترض پس از نوشتن این طومار

– ازلایحه اصلاح قانون کاراحمدی نژاد-روحانی چه خبر؟

*قانون کار از دستور مجلس خارج نشده/ بررسی مجدد لایحه اصلاح قانون کار به زودی

*دولت لایحه اصلاح قانون کار را پس می‌گیرد

– جوانمیر مرادی : از موضوع افزایش حداقل دستمزد غافل نمانیم

– خاتمه موقتی تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو

پرداخت بخشی از مطالبات کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان پس از رسانه ای شدن مشکلشان

– روزمرگی کارگران درعسلویه قطب گازی جهان

– دلار شتاب گرفت/ عبور از 3800 تومان

مرگ یک کارگر کشتارگاه مرغ با تریلی در جاده فریمان

طومار اعتراضی کارگران بیمارستان آزادی تهران نسبت به عدم اجرای مقررات شغلی

اخراج یک از کارگران معترض  وبازخواست تعدادی دیگر از کارگران معترض پس از نوشتن این طومار

جمعی ازکارگران بیمارستان آزادی تهران، در تاریخ 24 آبان‌ماه سال جاری با امضاء طوماری از مدیریت بیمارستان خواستار آن شدند تا مقررات مربوط به حداقل ساعات کاری روزانه، مزایای اضافه کاری، حق شیفت ، شرایط انجام کارهای سخت و زیان آور و طبقه بندی مشاغل را به صورت کامل اجرایی کند.

مدیریت این مرکز بیمارستانی بعد از دریافت درخواست مکتوب مجموع کارگران از یکسو نسبت به اخراج نویسنده نامه اقدام کرده و از سوی دیگر افرادی که در جمع آوری‌ امضاها مشارکت داشته‌اند مورد بازخواست قرار داده است.

به گزارش7آذرایلنا،جمعی از کارگران بیمارستان آزادی  تهران خواستار اجرای دقیق و کامل مقررات مربوط به ساعات کار و محاسبه مزایای مزدی خود شدند.

تعدادی از این کارگران افزودند: در حدود 200 کارگر هستیم که به عنوان پرستار، پیراپزشک و متصدی دیگر امور فنی و خدماتی بیمارستان آزادی تهران مشغول به کار هستیم.

آنها یادآور شدند: در غیاب هرگونه نهاد صنفی، گروهی از این جمع کارگری در تاریخ 24 آبان‌ماه سال جاری با امضاء طوماری از مدیریت بیمارستان خواستار آن شدند تا مقررات مربوط به حداقل ساعات کاری روزانه، مزایای اضافه کاری، حق شیفت ، شرایط انجام کارهای سخت و زیان آور و طبقه بندی مشاغل را به صورت کامل اجرایی کند.

این کارگران افزودند: اگرچه به دنبال این نامه، مدیریت بیمارستان تصمیم گرفت تا از ابتدای ماه جاری نسبت به محاسبه قانونی مزایای یاد شده اقدام کند اما واقعیت این است که در بحث مربوط به ساعات کار روزانه، کارفرما بدون در نظرگرفتن عرف رایج در کارگاه نسبت به افزایش ساعات کاری کارکنان پرستاری و خدماتی اقدام کرده است.

آنها بابیان اینکه براساس تصمیم جدید کارفرما از حدود یک ساعت تا یک ساعت نیم به مدت زمان 6 ساعت، مدت کار روزانه آنها اضافه شده است؛ افزودند: این وضعیت مصداق نادیده گرفته شدن محدودیت حداقل ساعات کاری مشاغل سخت و زیان آور و شرایط پیش بینی شده در ماده 26 قانون کار است که به موضوع چگونگی تغییر شرایط عرفی کار مربوط می‌شود.

کارکنان در عین حال یادآور شدند: صرف نظر از این ماجرا با مشکل صنفی برخورد کارفرما با نویسنده و امضا کنندگان نامه درخواست مطالبات صنفی خود روبرو هستند.

به گفته آنها مدیریت این مرکز بیمارستانی بعد از دریافت درخواست مکتوب مجموع کارگران از یکسو نسبت به اخراج نویسنده نامه اقدام کرده و از سوی دیگر افرادی که در جمع آوری‌ امضاها مشارکت داشته‌اند مورد بازخواست قرار داده است.

ازلایحه اصلاح قانون کاراحمدی نژاد-روحانی چه خبر؟

*قانون کار از دستور مجلس خارج نشده/ بررسی مجدد لایحه اصلاح قانون کار به زودی

سلمان خدادادی با بیان اینکه قانون کاراین هفته یا هفته بعد در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار می گیرد گفت:دولت باید درخواست بازگشت لایحه را به مجلس به صورت کتبی یا شفاهی داشته باشد. هنوز از سوی دولت درخواستی مبنی بر بازگشت قانون کار به دولت نبوده است.

به گزارش7آذرتسنیم،وی ادامه داد: بررسی قانون کار هنوز درمجلس متوقف نشده است، در جلسه ای که این قانون را بررسی کردیم هر سه تشکل کارگری(اخباروگزارشات کارگری:بخوان تشکل های دست ساز حکومتی) حضور داشتند، اکنون در کمیته های تخصصی بررسی لایحه قانون کار در جریان است. در همین زمینه مقرر شده است نظر کارشناسی چندین دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

خدادادی  با بیان اینکه از نمایندگان کارگران(اخباروگزارشات کارگری:بخوان نمایندگان قلابی کارگران)،کارفرمایان و دولت درخواست کردیم تا نظرات خود را به صورت مکتوب در راستای اصلاح قانون کار ارائه دهند گفت:باز هم  هنگام مشخص شدن زمان دقیق برای بررسی قانون کار در مجلس از کمیسیون دعوت خواهیم کرد.

وی درباره اختلاف‌نظرهای جدی در زمینه بررسی لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پس از بررسی تمام جوانب و پیشنهادات سازنده موجود در شرایطی مطلوب بین نمایندگان رأی گیری می شود و هر فردی پیشنهادات دقیقی داشته باشد برای تصویب روی آن پیشنهاد فکر می کنیم .

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح قانون کار از دستور کار مجلس خارج نشده است و چنین امکانی وجود ندارد. در حال حاضر هم بررسی این قانون در کمیته های تخصصی در حال انجام است.

*دولت لایحه اصلاح قانون کار را پس می‌گیرد

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار از اعلام آمادگی وزارت کار برای بازپس‌ گیری اصلاحیه قانون کار خبر داد و گفت:‌ لایحه اصلاح قانون کار به دلیل مخالفت تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و ابراز تمایل وزارت کار برای پس گرفتن آن به دولت بازمی‌گردد.

به گزارش7آذرایسنا،علی اصلانی اظهار کرد: به دنبال تجمع هفته گذشته تشکل‌های کارگری در برابر مجلس که در مخالفت با اصلاحیه قانون کار صورت گرفت، دو جلسه با معاونت روابط کار و وزیر کار داشتیم که در جلسه با معاون روابط کار نماینده‌های کارگران(اخباروگزارشات کارگری:بخوان نمایندگان دروغین کارگران) و کارفرمایان به این نتیجه رسیدند که با توجه به شرایط بد کارگاه‌ها و مشکلاتی که کارفرمایان در بحث هزینه‌های جانبی آب و برق، مالیات، عوارض و خرید نقدی مواد اولیه داشتند زمان برای اصلاح قانون کار مناسب نیست.

وی افزود: در این جلسه همچنین دو طرف موافقت کردند تا اصلاحیه از مجلس برگردد و از دستور کار مجلس خارج شود و در صورت بازگشت لایحه، تمام بند بند قانون برای اصلاح و بازنگری مورد مذاکره قرار بگیرد.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار ادامه داد: بر همین اساس از سوی کانون شوراهای اسلامی کار، مجمع عالی نمایندگان و کانون انجمن‌های صنفی کارگران سه نامه در موافقت با بازگشت اصلاحیه امضا و به معاون روابط کار ارائه شد.

اصلانی گفت: جلسه دوم با وزیر کار مدتی پس از ارائه نامه‌های سه تشکل کارگری به معاونت روابط کار برگزار شد که وزیر در این جلسه اعلام کرد که بیشترین توان وزارت کار در این مدت صرف بهزیستی و کمیته امداد شد و کمتر به تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و انتظارات جامعه کارگری پرداخته شد.

وی تصریح کرد: در این جلسه وزیر کار  اعلام کرد که اگر همه تشکل‌ها به این نتیجه برسند که لایحه نواقصی دارد و باید برگردد وزارت کار آماده است تا آن را از مجلس پس بگیرد. به همین دلیل در قالب نامه‌ای موافقت خود را با بازگشت اصلاحیه از مجلس اعلام کردیم و وزیر قول داد که لایحه برگردد و بند بند آن با رعایت سه جانبه‌گرایی اصلاح و بازنگری شود.

جوانمیر مرادی : از موضوع افزایش حداقل دستمزد غافل نمانیم

از ابتدای سال ۹۵ جنبش کارگری ایران دوره ای پر جنب و جوش تر با اعتراضات و مبارزات حول مطالبات کلیدی خود را طی نموده است. طبقه کارگرعلاوه بر ادامه و گسترش اعتراضات علیه حقوقهای معوقه، مجدانه پیگیر افزایش دستمزد بوده و اعتراضات وسیع به تشکیل پرونده های قضائی و صدور احکام برای کارگران معترض و اجراء احکام ارتجاعی و قرون وسطائی شلاق و ممنوعیت اتهام زنی های امنیتی علیه فعالین کارگری و معلمان با خواست حذف اتهامات امنیتی علیه فعالین صنفی و اجتماعی (مطروحه در بیانیه مشترک جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران و اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان) که خود به یک جنبش توده ای تبدیل شد و حمایتهای وسیع جهانی را به خود جلب کردبراه انداخته و مبارزه سرسختانه ای در برابر تلاش دولت برای تصویب لایحه بارها ضد کارگری تر از قانون کار موجود که فعلا منتج به خروج موقت از دستور کار مجلس گردیده را در کارنامه این مدت از مبارزات خود ثبت نموده است. مجموعه این مبارزات که در قالب اعتصابات در محل کارخانجات و کارگاهها، بستن جاده ها، تجمعات مقابل مراکز دولتی، مجلس، ریاست جمهوری، وزارت کار، وزارت آموزش و پرورش، برنامه و بودجه و غیره شکل گرفته اند، نمودهای بارز از عزم جدی تر با رویکرد منسجمانه و متحدانه بخشهای مختلف طبقه کارگر برای مقابله با فشارها و تهدیدات سازمانیافته علیه خود بوده اند.

امسال به یک معنا می شود سال تعرضات قدرتمندتر جنبش طبقه کارگر به شرایط فلاکت بار تحمیل شده برخود نامید.با وجود شدت بیشتر میزان اخراج سازی ها، گسترده تر شدن آمار بیکاری، بدتر شدن وضعیت معیشت، عمیق تر گشتن دره فقر و سی میلیون نفری شدن آمار گرسنگی که مجموعا با به کارگیری همه جانبه تر بازوهای سرکوب از قبیل نیروی انتظامی، امنیتی و دستگاه قضائی در امر اخراج، بازداشت، پرونده سازیهای امنیتی، صدور احکام سنگین و زندانی نمودن فعالین و رهبران جنبش طبقه کارگر میسر گشته اند، ولی کارگران، معلمان و مزدبگیران و بیکاران در دفاع از حق زندگی خود، امسال با جسارت و رزمندگی کم نظیری در میدان مبارزات و اعتراضات نمایان شدند. خواهان دستمزد بالای خط فقر ۳ میلیون و پانصد هزار تومانی شدند، شغل و امنیت شغلی، حق ایجاد تشکل مستقل از دولت، حق اعتصاب و اعتراض و پایان دادن به امنیتی کردن فعالیتها و مبارزات در دفاع از حق زندگی خود را خواستار شدند. اگر چه این خواسته ها سالهای گذشته هم در بخشهای مختلف طبقه کارگر، از کارگران گرفته تا معلمان و بقیه مزدبگیران و بیکاران مطرح و بارها بروزات عملی نیز داشته اند، اما به شفافیت و صراحتی که امسال طرح گردیده و به وسعت وقدرتی که بروز یافته، نبوده است.

به عبارت دقیق تر امسال طبقه کارگر چند خواست کلیدی خود را گاه همزمان و گاه پشت سر هم طرح و برای تحققشان مبارزه کرده است، که این خود تصویری از حضور و مبارزه در میدانی وسیع تر و با توانی بیشتر را نمایان ساخته است و باید همچنان به پیش برود.

اما اکنون در ماه های پایانی سال هستیم و باید خواست افزایش دستمزد بالای خط فقر که خواست هر ساله کارگران است را به طور جدی در کنار مطالبات مهم خود که در ۸ ماهه گذشته محور مبارزات و اعتراضات بوده اند، قرار داده و اجازه ندهیم هیچ یک از این مطالبات به هیچ بهانه ای از اهمیت و مبرمیت خارج و به دست فراموشی سپرده شوند. با برجسته کردن خواست افزایش دستمزد در چند ماهه مانده به آخر سال اجازه ندهیم باز هم دستمزد چندین برابر زیر خط فقر را بر ما تحمیل کنند.

برگرفته از سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران

خاتمه موقتی تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو

روز گذشته(6آذر) کارگران کارخانه پارس قو پس از وعده کارفرما مبنی از سر گیری فعالیت کارخانه به تجمع شش روزه خود موقتا خاتمه دادند.

به گزارش7آذرایلنا،معترضان از کارگرانی هستند که از روز  دوشنبه (یکم آذر  ماه)  تا روز گذشته (یکشنبه 6 آذر ماه) در واکنش به پرداخت نشدن دست کم سه ماه مزد معوقه، و همچنین سه ماه حق بیمه پرداخت نشده ، مقابل درب ورودی کارخانه دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

تعدادی از این کارگران که در کل شمار آنها به  حدودا 260 نفر می رسد می‌گویند: بعد از تجمع روز گذشته کارفرما  علاوه بر اینکه یک ماه از معوقات مزدی مربوط به آبان ماه کارگران را پرداخت کرد  به کارگران وعده  داد حداکثر تار روز شنبه (13 آذر ماه ) بعد از انجام برخی تعمیرات جزئی  ،  دوباره فعالیت تولیدی کارخانه را از سر خواهد گرفت.

برپایه همین اطلاعات، کارگران معترض پس از شنیدن این وعده نسبت و کسب اطمینان نسبت به باز گشایی دوباره کارخانه، از ادامه تجمع اعتراضیشان منصرف شدند.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه در حال حاضر کارگران بابت دوماه مزایای معوقه طلبکارند.

براین اساس ظاهرا خبری از پرداخت بدهی سه  ماهه کارفرما به سازمان تامین اجتماعی نیست وبدین ترتیب مشکلات تعویض  وتمدید نشدن اعتباردفترچه بیمه درمانی خانواده‌های کارگران این واحد تولیدی  همچنان به قوت خود باقی است.

کارگران پارس قو در خاتمه تصریح کردند: مشکل اصلی متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه قطع گاز بود که کارفرما روز جاری با پرداخت بخش از بدهی آن به اداره گاز قرار است فعالیت تولیدی کارخانه را از سر بگیرد.

درهمین رابطه:

*ششمین روز تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو نسبت به بلاتکیفی معیشتی وشغلی

در حالی که اعتراضات بیش از 70کارگر کارخانه پارس قو امروز (شنبه 6 آذر ماه) ادامه دارد، یکی از کارگران این واحد صنعتی از پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران خبر داد.

از روز دو شنبه  (یکم آذر ماه )حدود  70کارگر کارخانه پارس قوتهران در حال برپا کردن اجتماعات اعتراضی هستند.

به گزارش6آذرایلنا،تعدادی از کارگران این واحد تولیدی با اعلام این خبر گفتند: صرف نظر از این که صبح امروز  (6 آذرماه) معادل یک ماه از مجموع 3 ماه معوقات مزدی کارگران رسمی وقرار دادی پرداخت شده است اما نگرانی از وضعیت نامعلوم کارخانه  باعث شد تا آنها امروز نیز اعتراضات خود را دنبال کنند.

از قرار معلوم این چندمین مرتبه‌ای است که کارگران این واحد تولیدی در سال جاری بابت معوقات مزدی خود دست به برپایی اجتماعات اعتراضی زده‌اند.

آنان بابیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه وتامین امنیت شغلی هستند، گفت: تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه و مسئولان اداری شهرستان  پاسخ مشخصی به این خواسته‌های کارگران داده نشده است.

به گفته این کارگران، مجموع مطالبات  باقی مانده کارگران رسمی وقرار دادی دو ماه مزد معوقه ودست کم سه ماه حق بیه پرداخت نشده به تامین اجتماعی  است که از کارفرمای انتظار دارند ضمن بر طرف کردن مشکلات بیمه ای کارگران قرار دادی مابقی مطالبات سال جاری آنان را پرداخت کند.

علاوه بر این این کارگران گفتند که از سه شنبه (25 آبان ماه) تاکنون فعالیت این واحد تولیدی به دلیل قطع گاز،  بامشکل مواجه است به طوری که مدیریت اداری هر چند روز یکبار به صورت پیامکی آنها را از ادامه وقفه در فعالیت کارخانه باخبر می‌کند.

گفته می‌شود، در کارخانه روغن نباتی قو  واقع در جنوب تهران ؛ حدود 260 کارگرقراردادی و رسمی حضور دارند که از از سه شنبه (25 آبان ماه) این تعداد کارگر به بهانه بازسازی کارخانه  بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.

* http://etehadbinalmelali.com/ak/6-9-95/

پرداخت بخشی از مطالبات کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان پس از رسانه ای شدن مشکلشان

 پس از رسانه ای شدن خبر عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان،روزگذشته 2ماه حقوق این کارگران پرداخت شد.

به گزارش7آذر عصرهامون،مدیر کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 2 ماه از معوقات نیروهای راه و شهرسازی پرداخت شده که به محض رسیدن تخصیص دیگر معوقات پرداخت می شود.

ایوب کرد ازود،روزگذشته و با پیگیری انجام شده مسئولان مرتبط، 2 ماه از معوقات نیروهای این اداره کل را پرداخت نمایند.

وی اظهار کرد: این نیروها، نیروهای طرح این اداره کل بوده اند که متاسفانه چندین ماه است که به دلیل عدم وجود تخصیص اعتبار، پرداخت حقوقشان به تعویق افتاده است و روز گذشته به محض تخصیص مقداری از اعتبارات این اداره کل توسط سازمان برنامه و بودجه استان، 2ماه از معوقات نیروهای طرح راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان پرداخت شد.

وی برای مابقی حقوق عقب افتاده این نیروها نیز گفت: به محض تخصیص اعتبار، مابقی مطالبات آنها پرداخت خواهد شد.

درهمین رابطه:

عدم پرداخت6ماه حقوق صدها کارگر راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان

در حالی شش ماهه است که حقوق این افراد پرداخت نشده است که یکی از کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان با اعلام نارضایتی از شرایط به وجود آمده گفت: شش ماه است که حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب استان پرداخت نشده است و هنوز از پرداخت این دستمزدها خبری نیست.

به گزارش6آذر عصرهامون، یکی از آثار بحران‌های اقتصادی در زندگی افراد از دست رفتن امنیت شغلی آن‌هاست، روزانه با خبرهای متعددی در خصوص عدم پرداخت حقوق به کارگران و کارمندان مواجه می‌شویم.

چندی پیش بود که مدیر کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان در جلسه کمیته ایمنی و حمل و نقل از عدم پرداخت حقوق 500 نفر از کارکنان راه و شهرسازی ایرانشهر پرده برداشت و گفت: این موضوع روند زندگی آنها را مختل کرده است.

ایوب کرد مدیر کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان در همین خصوص گفت: با توجه به عدم تخصیص اعتبارات استانی، شش ماه است که 400 تا 500 نفر از کارکنان راه و شهرسازی ایرانشهر حقوق دریافت نکرده‌اند.

وی افزود: هنوز هیچ تخصیصی برای پرداخت حقوق این نیروهای طرحی از سوی استان صادر نشده است.

محل حقوق این افراد از طرح است و تا زمانی که تخصیص طرح صادر نشود عملا هیچ حقوقی به این کارگران پرداخت نخواهد شد.

وی گفت: کلیه مسئولین استانی در جریان این موضوع هستند، مکاتبات لازم هم صورت گرفته اما تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است.

در حالی شش ماهه است که حقوق این افراد پرداخت نشده است که یکی از کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان با اعلام نارضایتی از شرایط به وجود آمده گفت: شش ماه است که حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب استان پرداخت نشده است و هنوز از پرداخت این دستمزدها خبری نیست.

در هر حال عدم پرداخت مرتب حقوق کارگران، شرایط سخت کاری و همچین عدم رسیدگی به شکایات این کارگران، هر روز باعث بیشتر شدن فشار بر زندگی آنان می‌شود.

روزمرگی کارگران درعسلویه قطب گازی جهان

اسمش این است که آنها کارگر صنعت نفت هستند. خودشان می‌گویند در باور عمومی کارگران صنعت نفت مرفه‌ترین کارگران ایرانی هستند اما واقعیت با تصور عموم فرسنگ‌ها فاصله دارد. کافی است گذرت به شهر کارگری عسلویه بیفتد. آنها کارگر یکی از بزرگترین مناطق گازی جهان هستند اما زندگی‌شان نه‌تنها تفاوت چندانی با روزمر‌گی‌های سایر کارگران ندارد که شاید شرایط سخت‌تری را تجربه کنند؛ شرایط کار در دمای ٦٢ درجه سانتیگراد، هوایی که در تسخیر آلایندگی مجتمع‌های بزرگ پتروشیمی است و نفس را تنگ می‌کند، شرایط کار بدون خانواده و سر کردن در کمپ‌های پرازدحام و شلوغ کارگری

هوای زمستانی تهران

ادامه تابستان در عسلویه

دمای هوا به‌شدت پایین آمده است و دانه‌های برف خیابان‌های پایتخت را سفیدپوش کرده است اما درست‌ یک‌هزار و ٢٠٠ کیلومتر آن‌طرف ‌تر نزدیکی‌های خلیج‌فارس آفتاب داغ، مستقیم و کلافه‌کننده می‌تابد.این‌جا عسلویه، سرزمين فلرهاي گازي است. قطب صنعتي گاز كشور درحالی این روزها همچنان حال و هوای تابستانی دارد که دمای هوا در برخی از روزهای تابستان در آن به ٦٥ درجه سانتیگراد و درجه رطوبت به ٩٥‌درصد می‌رسد. تلألو خورشید از پشت ابرها خودنمایی می‌کند، خلبان دمای هوا را ٢٢ درجه سانتیگراد اعلام می‌کند. هنگام پیاده شدن از هواپیما چند قطره باران البته بهتر است بگویم قطرات اسیدی، اطراف فرودگاه را نمناک کرد، با این وجود همچنان نوار خاکستری‌رنگی آسمان را پوشانده است. برخی از افراد حاضر در محوطه فرودگاه ماسک بر صورت دارند. راهی پروژه فاز ١٩ پارس‌جنوبی در ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر شدیم. فازی که قرار است تا پایان امسال یا اوایل ‌سال آینده به بهره‌برداری برسد و ٥٠‌میلیون مترمکعب گاز بر صادرات گاز این منطقه بیفزاید و سطح برداشت ایران با قطر را برابر کند، اما این تنها مزایای بهره‌برداری از این فاز پارس‌جنوبی نیست. آن‌گونه که مسئولان این طرح می‌گویند بهره‌برداری از فاز ١٩ سطح تولید میعانات گازی را روزانه ٨٠‌هزار بشکه، اتان را ٢٥٥٠ تن، پروپان را ٢‌هزار تن، بوتان را ٢٠٠ تن و گوگرد را ٤٠٠ تن بالا می‌برد.ساعت نزدیک ١٢ است و دماسنج اتوبوس عدد ٣٤ درجه را نشان می‌دهد، با این وجود جنب و جوش را می‌توان در جو محوطه دید. کارگرانی که دمای ٦٥‌درصدی قطب صنعت گازی کشور را دیده‌اند، حالا دیگر هراسی از آفتاب آذرماه ندارند. محمد ٣٢ساله یکی از ٦١‌هزار کارگر فعال در این منطقه است که به گفته خودش ٣‌سال است که در عسلویه کار می‌کند. او در واکنش به گرمی عجیب هوا در آذرماه عسلویه، لبخندی می‌زند ومی‌گوید: خانم این روزها که هوا خیلی خوب است. اگر روزهای جهنمی تابستان را ببینید این هوا برایتان عجیب نیست.

حقوق ١,٥ میلیونی برای کاردر دمای ٦٥ درجه‌ای

او از بار مشکلاتی که کار کردن در این منطقه بر دوش او گذاشته، گله می‌کند و ادامه می‌دهد: شاید برخی تصور می‌کنند هر کسی که در عسلویه به کاری مشغول است دیگر «نانش در روغن است!» و ماهانه مواجب زیادی به جیب می‌زند حتی اگر کارگری ساده باشد! اصولا نگرش عموم جامعه در رابطه با کارکنان حوزه صنعت نفت بسیار متفاوت از دیگر اقشار جامعه کارگری کشور است، درحالی‌که واقعیت چیز دیگری است!او در ادامه از کارگرانی حرف می‌زند که ماهانه کمتر از ١,٥‌میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند. این درآمد شاید برای یک کارگر در دیگر شهرهای کشور رقم بدی نباشد، اما برای کارگری که رنج کار کردن در شرایط بد آب و هوایی و دمای ٦٥ درجه‌ای را به جان می‌خرد، به هیچ وجه منطقی نیست. کارگران فنی  شرایط بهتری دارند و به ازای هر روز کار خود معمولا ٩٠‌هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند. این جوان همدانی که برای فرار از بیکاری به مهاجرت و دوری از خانواده‌اش تن داده است، اضافه کرد: اگر در هر نقطه ایران کارگران ٨ ساعت از روز را به فعالیت مشغولند، در عسلویه کارگران ١٢ ساعت کار می‌کنند و اگر این ٤ ساعت اضافه را از حقوق آنها کسر كنيد، متوجه خواهید شد که چه مقدار از ساده‌ترین کارگران ساختمانی در شهرها حقوق کمتری دریافت می‌کنند؛ البته اگر دریافت کنند! زیرا پرداخت حقوق کارگران حداقل هر دو ماه یک‌بار در نزد پیمانکاران مستقر در پارس‌جنوبی به عرف تبدیل شده است! کارگران نیز ناچار پذیرفته‌اند و کسی هم نمی‌داند نقش اداره کار در این میان چیست و چه کمکی می‌تواند به آنها بکند!وقتی از خانواده‌اش حرف می‌زند، صدا در گلویش می‌شکند. به گفته خودش بیشتر از ٤٥ روز است که پدر و مادرش را ندیده است؛ زیرا هزینه رفت‌و‌آمد بسیار بالاست و امکان مسافرت دایم را از او سلب می‌کند. البته برخی از شرکت‌ها برخی از هزینه‌های رفت‌و‌آمد کارکنان خود را پرداخت می‌کنند اما پیمانکاری که با او قرارداد بسته، زیر بار تعهداتی از این دست نمی‌رود.

قیمت خانه در عسلویه برابر با شمال تهران

دوست دیگرش کنار او ایستاده و سخنانش را این‌گونه تکمیل می‌کند كه بسیاری از کارگران این منطقه قصد ازدواج دارند؛ اما نبود شرایط لازم برای تشکیل زندگی مشترک آنها را از این امر منصرف می‌کند. علی در ادامه به قیمت بالای ملک در عسلویه اشاره کرد و گفت: قیمت خانه در برخی از نقاط که شرایط مناسب‌تری دارد، گاهی به متری ٢٠‌میلیون تومان یعنی معادل بهای خانه در شمال تهران هم می‌رسد. کدام کارگر یا کارمندی چنین توان مالی دارد؟ این گرانی‌ها باعث شده که کارگرانی که خانواده‌هایشان در عسلویه هستند برای زندگی به شهرستان جم بروند که حداقل ٦٠ کیلومتر با اینجا فاصله دارد. قیمت خانه در آنجا بهتر است و به حدود ٢ الی ٣‌میلیون تومان در هر متر می‌رسد. او همچنین شرایط بد اسکان کارگران فعال در منطقه ویژه پارس‌جنوبی را مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید: شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که به منظور احداث فازهای گازی پارس‌جنوبی به استان بوشهر آمده‌اند، هرکدام برای کارگران خود استراحتگاهی بنا کرده که صدها نفر را در آن جای می‌دهند. کمپ‌هایی که با کمترین امکانات، میزبان کارگران است و ازدحام بالای جمعیت در آن حس خفقان را برایت تداعی می‌کند.

توازن جمعیت در بوشهر بهم خورد

اما این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یوسفی، مدیر منطقه ویژه پارس مهاجرت کارگران به عسلویه را عامل بر هم خوردن توازن جمعیتی در استان بوشهر می‌داند و از این لحاظ ابراز نگرانی می‌کند. به گفته او نسبت زنان به مردان در بوشهر ١٠٠ به ٢٦٢ است؛ در حالی‌که این نسبت در سایر شهرهای کشور ١٠٠ به ١١٠ است. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد ٦١‌ هزار نفر در این منطقه مشغول به کار هستند که تنها ٣٠‌درصد آن یعنی ١٨‌هزار نفر آن بومیان بوشهر هستند و مابقی از دیگر استان‌های کشور به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. حالا وزارت نفت کمر به ساخت ٧‌هزار واحد مسکونی بسته است. آن‌گونه که سرمایه‌گذار این طرح وعده کرده، این واحد‌ها ظرف دو‌ سال آینده آماده اسکان خواهد بود و وزارت نفت آن را در اختیار کارمندان متأهل خود قرار خواهد داد.

هوای آلوده

یاسین ٤٢‌ سال دارد و از کارگران بومی پارس‌جنوبی است. صورت آفتاب سوخته‌اش از روزهای کاری سخت او حکایت می‌کند. او که نگران سلامت دو فرزند ٥ و ٧ساله خود است، نسبت به وضع سطح آلاینده‌های موجود در هوا ابراز نگرانی می‌کند؛ آلاینده‌هایی که مدیر منطقه ویژه اقتصادی پارس از کاهش آنها به ٥‌میلیون متر مکعب خبر می‌دهد. او با بیان این‌که سطح آلاینده ١٠ فاز نخست پارس‌جنوبی در‌ سال ٨٧ حدود ٥٦‌میلیون مترمکعب بوده است، ادامه داد: این رقم هم‌اکنون به یک‌دهم‌ آن سال‌ رسیده است. البته در فازهای دیگر که به‌تازگی به بهره‌برداری رسیده، سطح آلاینده‌ها بالاست و باید کاهش یابد. او خاطرنشان کرد: سطح آلاینده‌هایی که در تک‌تک این پالایشگاه‌ها تولید می‌شود، مطابق با استاندارد تعریف شده است. اما به‌ هر حال وقتی که آلاینده ١٠ پالایشگاه به صورت همزمان وارد هوا شود به آلودگی منجر می‌شوند.

اعتیاد اصلی‌ترین دام برای کارگران عسلویه

یوسفی از مهندسان فعال در پارس‌جنوبی است که از معضل دیگری در این منطقه پرده بر می‌دارد. به باور او، اعتیاد اصلی‌ترین دامی است که برای جوانان پهن شده است؛ مستعد بودن محیط، دوری از بزرگترها و خانواده، نبود امکانات تفریحی و سرگرمی از عوامل گرایش کارگران این منطقه به موادمخدر به حساب می‌آیند. با وجود اين مدیر منطقه ویژه اقتصادی پارس‌جنوبی می‌گوید که آمار اعتیاد در این منطقه برابر با دیگر شهرهای کشور است. البته اگرچه این عدد از میانگین کشوری ممکن است بالاتر نباشد، اما راضی نیستیم و بالاخره فضایی ایجاد شده که سوداگری در آن انجام می‌شود و بخشی از نیروی کار را تهدید می‌کند.

منبع:شهروند-7آذر

دلار شتاب گرفت/ عبور از 3800 تومان

رشد قیمت دلار در بازار رسمی و غیر رسمی ادامه دارد، نرخ در بازار امروز از ۳۸۰۰ تومان هم عبور کرد.

به گزارش 7آذرایسنا، گر چه نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی برای امروز-یکشنبه- ثابت مانده و به روند رشد خود ادامه نداده، اما بازار غیر رسمی شاهد روند رو به رشد این ارز بوده و نرخ ها از صبح تاکنون روند فزاینده ای طی کرده است، به طوری که از ۳۷۸۰ تا ۳۸۱۰ تومان پیش رفته و قیمت خورد.

در حال حاضر نرخ دلار مبادله‌ای حدود ۳۲۱۰ تومان بوده و فاصله آن با نرخ آزاد تا ۶۰۰ تومان افزایش یافته است، این در حالی است که تا حدود یک ماه پیش این فاصله به کمتر از ۵۰۰ تومان کاهش یافته بود.

 این اختلاف قیمت در حالی رخ می‌دهد که قرار دولت و بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز تا پایان سال جاری بوده که باید در این جریان فاصله بین دو نرخ تا حد ممکن کاهش می یافت، موضوعی که بارها از سوی مقامات بانک مرکزی مورد تاکید قرار گرفته و اعلام شده بود که کاهش شکاف ارزی بین بازار رسمی و غیررسمی از  جمله پیش زمینه‌های ورود به یکسان‌سازی  است.

مرگ یک کارگر کشتارگاه مرغ با تریلی در جاده فریمان

شب گذشته(6آذر) یکی از کارگران کشتارگاه مرغ شهرک صنعتی فریمان سواربر موتور‌سیکلت درحادثه تصادف  با تریلی در جاده فریمان-مشهد، در دم جان‌باخت.

به گزارش 7آذرخبرفریمان، شب گذشته مصطفی محمدی، یکی از کارگران کشتارگاه مرغ شهرک صنعتی فریمان و از اهالی شهر فرهادگرد فریمان که با موتور در جاده فریمان در حرکت‌بود، به خاطر انحراف تریلی از مسیر خود، به شدت با آن برخورد کرد و در همان لحظات اولیه وقوع حادثه جان‌داد.

گفتنی است این حادثه روبه روی شهرک صنعتی کاویان به وقوع‌پیوست و راننده تریلی که از صحنه متواری شده بود، به همت پرسنل پاسگاه سنگ بست دستگیر شد.

تحقیقات پلیس در این زمینه ادامه دارد.

هفتم آذرماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

***

اخباروگزارشات کارگری7آذر 1395

 

لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد – روحانی نه!

تغییرقانون کار بنفع کارگران آری!

– طومار اعتراضی کارگران بیمارستان آزادی تهران نسبت به عدم اجرای مقررات شغلی

اخراج یک از کارگران معترض  وبازخواست تعدادی دیگر از کارگران معترض پس از نوشتن این طومار

– ازلایحه اصلاح قانون کاراحمدی نژاد-روحانی چه خبر؟

*قانون کار از دستور مجلس خارج نشده/ بررسی مجدد لایحه اصلاح قانون کار به زودی

*دولت لایحه اصلاح قانون کار را پس می‌گیرد

– جوانمیر مرادی : از موضوع افزایش حداقل دستمزد غافل نمانیم

– خاتمه موقتی تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو

پرداخت بخشی از مطالبات کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان پس از رسانه ای شدن مشکلشان

– روزمرگی کارگران درعسلویه قطب گازی جهان

– دلار شتاب گرفت/ عبور از 3800 تومان

مرگ یک کارگر کشتارگاه مرغ با تریلی در جاده فریمان

طومار اعتراضی کارگران بیمارستان آزادی تهران نسبت به عدم اجرای مقررات شغلی

اخراج یک از کارگران معترض  وبازخواست تعدادی دیگر از کارگران معترض پس از نوشتن این طومار

جمعی ازکارگران بیمارستان آزادی تهران، در تاریخ 24 آبان‌ماه سال جاری با امضاء طوماری از مدیریت بیمارستان خواستار آن شدند تا مقررات مربوط به حداقل ساعات کاری روزانه، مزایای اضافه کاری، حق شیفت ، شرایط انجام کارهای سخت و زیان آور و طبقه بندی مشاغل را به صورت کامل اجرایی کند.

مدیریت این مرکز بیمارستانی بعد از دریافت درخواست مکتوب مجموع کارگران از یکسو نسبت به اخراج نویسنده نامه اقدام کرده و از سوی دیگر افرادی که در جمع آوری‌ امضاها مشارکت داشته‌اند مورد بازخواست قرار داده است.

به گزارش7آذرایلنا،جمعی از کارگران بیمارستان آزادی  تهران خواستار اجرای دقیق و کامل مقررات مربوط به ساعات کار و محاسبه مزایای مزدی خود شدند.

تعدادی از این کارگران افزودند: در حدود 200 کارگر هستیم که به عنوان پرستار، پیراپزشک و متصدی دیگر امور فنی و خدماتی بیمارستان آزادی تهران مشغول به کار هستیم.

آنها یادآور شدند: در غیاب هرگونه نهاد صنفی، گروهی از این جمع کارگری در تاریخ 24 آبان‌ماه سال جاری با امضاء طوماری از مدیریت بیمارستان خواستار آن شدند تا مقررات مربوط به حداقل ساعات کاری روزانه، مزایای اضافه کاری، حق شیفت ، شرایط انجام کارهای سخت و زیان آور و طبقه بندی مشاغل را به صورت کامل اجرایی کند.

این کارگران افزودند: اگرچه به دنبال این نامه، مدیریت بیمارستان تصمیم گرفت تا از ابتدای ماه جاری نسبت به محاسبه قانونی مزایای یاد شده اقدام کند اما واقعیت این است که در بحث مربوط به ساعات کار روزانه، کارفرما بدون در نظرگرفتن عرف رایج در کارگاه نسبت به افزایش ساعات کاری کارکنان پرستاری و خدماتی اقدام کرده است.

آنها بابیان اینکه براساس تصمیم جدید کارفرما از حدود یک ساعت تا یک ساعت نیم به مدت زمان 6 ساعت، مدت کار روزانه آنها اضافه شده است؛ افزودند: این وضعیت مصداق نادیده گرفته شدن محدودیت حداقل ساعات کاری مشاغل سخت و زیان آور و شرایط پیش بینی شده در ماده 26 قانون کار است که به موضوع چگونگی تغییر شرایط عرفی کار مربوط می‌شود.

کارکنان در عین حال یادآور شدند: صرف نظر از این ماجرا با مشکل صنفی برخورد کارفرما با نویسنده و امضا کنندگان نامه درخواست مطالبات صنفی خود روبرو هستند.

به گفته آنها مدیریت این مرکز بیمارستانی بعد از دریافت درخواست مکتوب مجموع کارگران از یکسو نسبت به اخراج نویسنده نامه اقدام کرده و از سوی دیگر افرادی که در جمع آوری‌ امضاها مشارکت داشته‌اند مورد بازخواست قرار داده است.

ازلایحه اصلاح قانون کاراحمدی نژاد-روحانی چه خبر؟

*قانون کار از دستور مجلس خارج نشده/ بررسی مجدد لایحه اصلاح قانون کار به زودی

سلمان خدادادی با بیان اینکه قانون کاراین هفته یا هفته بعد در دستور کار کمیسیون اجتماعی مجلس قرار می گیرد گفت:دولت باید درخواست بازگشت لایحه را به مجلس به صورت کتبی یا شفاهی داشته باشد. هنوز از سوی دولت درخواستی مبنی بر بازگشت قانون کار به دولت نبوده است.

به گزارش7آذرتسنیم،وی ادامه داد: بررسی قانون کار هنوز درمجلس متوقف نشده است، در جلسه ای که این قانون را بررسی کردیم هر سه تشکل کارگری(اخباروگزارشات کارگری:بخوان تشکل های دست ساز حکومتی) حضور داشتند، اکنون در کمیته های تخصصی بررسی لایحه قانون کار در جریان است. در همین زمینه مقرر شده است نظر کارشناسی چندین دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

خدادادی  با بیان اینکه از نمایندگان کارگران(اخباروگزارشات کارگری:بخوان نمایندگان قلابی کارگران)،کارفرمایان و دولت درخواست کردیم تا نظرات خود را به صورت مکتوب در راستای اصلاح قانون کار ارائه دهند گفت:باز هم  هنگام مشخص شدن زمان دقیق برای بررسی قانون کار در مجلس از کمیسیون دعوت خواهیم کرد.

وی درباره اختلاف‌نظرهای جدی در زمینه بررسی لایحه در کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: پس از بررسی تمام جوانب و پیشنهادات سازنده موجود در شرایطی مطلوب بین نمایندگان رأی گیری می شود و هر فردی پیشنهادات دقیقی داشته باشد برای تصویب روی آن پیشنهاد فکر می کنیم .

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: اصلاح قانون کار از دستور کار مجلس خارج نشده است و چنین امکانی وجود ندارد. در حال حاضر هم بررسی این قانون در کمیته های تخصصی در حال انجام است.

*دولت لایحه اصلاح قانون کار را پس می‌گیرد

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار از اعلام آمادگی وزارت کار برای بازپس‌ گیری اصلاحیه قانون کار خبر داد و گفت:‌ لایحه اصلاح قانون کار به دلیل مخالفت تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و ابراز تمایل وزارت کار برای پس گرفتن آن به دولت بازمی‌گردد.

به گزارش7آذرایسنا،علی اصلانی اظهار کرد: به دنبال تجمع هفته گذشته تشکل‌های کارگری در برابر مجلس که در مخالفت با اصلاحیه قانون کار صورت گرفت، دو جلسه با معاونت روابط کار و وزیر کار داشتیم که در جلسه با معاون روابط کار نماینده‌های کارگران(اخباروگزارشات کارگری:بخوان نمایندگان دروغین کارگران) و کارفرمایان به این نتیجه رسیدند که با توجه به شرایط بد کارگاه‌ها و مشکلاتی که کارفرمایان در بحث هزینه‌های جانبی آب و برق، مالیات، عوارض و خرید نقدی مواد اولیه داشتند زمان برای اصلاح قانون کار مناسب نیست.

وی افزود: در این جلسه همچنین دو طرف موافقت کردند تا اصلاحیه از مجلس برگردد و از دستور کار مجلس خارج شود و در صورت بازگشت لایحه، تمام بند بند قانون برای اصلاح و بازنگری مورد مذاکره قرار بگیرد.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار ادامه داد: بر همین اساس از سوی کانون شوراهای اسلامی کار، مجمع عالی نمایندگان و کانون انجمن‌های صنفی کارگران سه نامه در موافقت با بازگشت اصلاحیه امضا و به معاون روابط کار ارائه شد.

اصلانی گفت: جلسه دوم با وزیر کار مدتی پس از ارائه نامه‌های سه تشکل کارگری به معاونت روابط کار برگزار شد که وزیر در این جلسه اعلام کرد که بیشترین توان وزارت کار در این مدت صرف بهزیستی و کمیته امداد شد و کمتر به تشکل‌های کارگری و کارفرمایی و انتظارات جامعه کارگری پرداخته شد.

وی تصریح کرد: در این جلسه وزیر کار  اعلام کرد که اگر همه تشکل‌ها به این نتیجه برسند که لایحه نواقصی دارد و باید برگردد وزارت کار آماده است تا آن را از مجلس پس بگیرد. به همین دلیل در قالب نامه‌ای موافقت خود را با بازگشت اصلاحیه از مجلس اعلام کردیم و وزیر قول داد که لایحه برگردد و بند بند آن با رعایت سه جانبه‌گرایی اصلاح و بازنگری شود.

جوانمیر مرادی : از موضوع افزایش حداقل دستمزد غافل نمانیم

از ابتدای سال ۹۵ جنبش کارگری ایران دوره ای پر جنب و جوش تر با اعتراضات و مبارزات حول مطالبات کلیدی خود را طی نموده است. طبقه کارگرعلاوه بر ادامه و گسترش اعتراضات علیه حقوقهای معوقه، مجدانه پیگیر افزایش دستمزد بوده و اعتراضات وسیع به تشکیل پرونده های قضائی و صدور احکام برای کارگران معترض و اجراء احکام ارتجاعی و قرون وسطائی شلاق و ممنوعیت اتهام زنی های امنیتی علیه فعالین کارگری و معلمان با خواست حذف اتهامات امنیتی علیه فعالین صنفی و اجتماعی (مطروحه در بیانیه مشترک جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران و اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان) که خود به یک جنبش توده ای تبدیل شد و حمایتهای وسیع جهانی را به خود جلب کردبراه انداخته و مبارزه سرسختانه ای در برابر تلاش دولت برای تصویب لایحه بارها ضد کارگری تر از قانون کار موجود که فعلا منتج به خروج موقت از دستور کار مجلس گردیده را در کارنامه این مدت از مبارزات خود ثبت نموده است. مجموعه این مبارزات که در قالب اعتصابات در محل کارخانجات و کارگاهها، بستن جاده ها، تجمعات مقابل مراکز دولتی، مجلس، ریاست جمهوری، وزارت کار، وزارت آموزش و پرورش، برنامه و بودجه و غیره شکل گرفته اند، نمودهای بارز از عزم جدی تر با رویکرد منسجمانه و متحدانه بخشهای مختلف طبقه کارگر برای مقابله با فشارها و تهدیدات سازمانیافته علیه خود بوده اند.

امسال به یک معنا می شود سال تعرضات قدرتمندتر جنبش طبقه کارگر به شرایط فلاکت بار تحمیل شده برخود نامید.با وجود شدت بیشتر میزان اخراج سازی ها، گسترده تر شدن آمار بیکاری، بدتر شدن وضعیت معیشت، عمیق تر گشتن دره فقر و سی میلیون نفری شدن آمار گرسنگی که مجموعا با به کارگیری همه جانبه تر بازوهای سرکوب از قبیل نیروی انتظامی، امنیتی و دستگاه قضائی در امر اخراج، بازداشت، پرونده سازیهای امنیتی، صدور احکام سنگین و زندانی نمودن فعالین و رهبران جنبش طبقه کارگر میسر گشته اند، ولی کارگران، معلمان و مزدبگیران و بیکاران در دفاع از حق زندگی خود، امسال با جسارت و رزمندگی کم نظیری در میدان مبارزات و اعتراضات نمایان شدند. خواهان دستمزد بالای خط فقر ۳ میلیون و پانصد هزار تومانی شدند، شغل و امنیت شغلی، حق ایجاد تشکل مستقل از دولت، حق اعتصاب و اعتراض و پایان دادن به امنیتی کردن فعالیتها و مبارزات در دفاع از حق زندگی خود را خواستار شدند. اگر چه این خواسته ها سالهای گذشته هم در بخشهای مختلف طبقه کارگر، از کارگران گرفته تا معلمان و بقیه مزدبگیران و بیکاران مطرح و بارها بروزات عملی نیز داشته اند، اما به شفافیت و صراحتی که امسال طرح گردیده و به وسعت وقدرتی که بروز یافته، نبوده است.

به عبارت دقیق تر امسال طبقه کارگر چند خواست کلیدی خود را گاه همزمان و گاه پشت سر هم طرح و برای تحققشان مبارزه کرده است، که این خود تصویری از حضور و مبارزه در میدانی وسیع تر و با توانی بیشتر را نمایان ساخته است و باید همچنان به پیش برود.

اما اکنون در ماه های پایانی سال هستیم و باید خواست افزایش دستمزد بالای خط فقر که خواست هر ساله کارگران است را به طور جدی در کنار مطالبات مهم خود که در ۸ ماهه گذشته محور مبارزات و اعتراضات بوده اند، قرار داده و اجازه ندهیم هیچ یک از این مطالبات به هیچ بهانه ای از اهمیت و مبرمیت خارج و به دست فراموشی سپرده شوند. با برجسته کردن خواست افزایش دستمزد در چند ماهه مانده به آخر سال اجازه ندهیم باز هم دستمزد چندین برابر زیر خط فقر را بر ما تحمیل کنند.

برگرفته از سایت اتحادیه آزاد کارگران ایران

خاتمه موقتی تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو

روز گذشته(6آذر) کارگران کارخانه پارس قو پس از وعده کارفرما مبنی از سر گیری فعالیت کارخانه به تجمع شش روزه خود موقتا خاتمه دادند.

به گزارش7آذرایلنا،معترضان از کارگرانی هستند که از روز  دوشنبه (یکم آذر  ماه)  تا روز گذشته (یکشنبه 6 آذر ماه) در واکنش به پرداخت نشدن دست کم سه ماه مزد معوقه، و همچنین سه ماه حق بیمه پرداخت نشده ، مقابل درب ورودی کارخانه دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

تعدادی از این کارگران که در کل شمار آنها به  حدودا 260 نفر می رسد می‌گویند: بعد از تجمع روز گذشته کارفرما  علاوه بر اینکه یک ماه از معوقات مزدی مربوط به آبان ماه کارگران را پرداخت کرد  به کارگران وعده  داد حداکثر تار روز شنبه (13 آذر ماه ) بعد از انجام برخی تعمیرات جزئی  ،  دوباره فعالیت تولیدی کارخانه را از سر خواهد گرفت.

برپایه همین اطلاعات، کارگران معترض پس از شنیدن این وعده نسبت و کسب اطمینان نسبت به باز گشایی دوباره کارخانه، از ادامه تجمع اعتراضیشان منصرف شدند.

طبق اظهارات کارگران این کارخانه در حال حاضر کارگران بابت دوماه مزایای معوقه طلبکارند.

براین اساس ظاهرا خبری از پرداخت بدهی سه  ماهه کارفرما به سازمان تامین اجتماعی نیست وبدین ترتیب مشکلات تعویض  وتمدید نشدن اعتباردفترچه بیمه درمانی خانواده‌های کارگران این واحد تولیدی  همچنان به قوت خود باقی است.

کارگران پارس قو در خاتمه تصریح کردند: مشکل اصلی متوقف شدن فعالیت تولیدی کارخانه قطع گاز بود که کارفرما روز جاری با پرداخت بخش از بدهی آن به اداره گاز قرار است فعالیت تولیدی کارخانه را از سر بگیرد.

درهمین رابطه:

*ششمین روز تجمع اعتراضی کارگران کارخانه روغن نباتی قو نسبت به بلاتکیفی معیشتی وشغلی

در حالی که اعتراضات بیش از 70کارگر کارخانه پارس قو امروز (شنبه 6 آذر ماه) ادامه دارد، یکی از کارگران این واحد صنعتی از پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران خبر داد.

از روز دو شنبه  (یکم آذر ماه )حدود  70کارگر کارخانه پارس قوتهران در حال برپا کردن اجتماعات اعتراضی هستند.

به گزارش6آذرایلنا،تعدادی از کارگران این واحد تولیدی با اعلام این خبر گفتند: صرف نظر از این که صبح امروز  (6 آذرماه) معادل یک ماه از مجموع 3 ماه معوقات مزدی کارگران رسمی وقرار دادی پرداخت شده است اما نگرانی از وضعیت نامعلوم کارخانه  باعث شد تا آنها امروز نیز اعتراضات خود را دنبال کنند.

از قرار معلوم این چندمین مرتبه‌ای است که کارگران این واحد تولیدی در سال جاری بابت معوقات مزدی خود دست به برپایی اجتماعات اعتراضی زده‌اند.

آنان بابیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه وتامین امنیت شغلی هستند، گفت: تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه و مسئولان اداری شهرستان  پاسخ مشخصی به این خواسته‌های کارگران داده نشده است.

به گفته این کارگران، مجموع مطالبات  باقی مانده کارگران رسمی وقرار دادی دو ماه مزد معوقه ودست کم سه ماه حق بیه پرداخت نشده به تامین اجتماعی  است که از کارفرمای انتظار دارند ضمن بر طرف کردن مشکلات بیمه ای کارگران قرار دادی مابقی مطالبات سال جاری آنان را پرداخت کند.

علاوه بر این این کارگران گفتند که از سه شنبه (25 آبان ماه) تاکنون فعالیت این واحد تولیدی به دلیل قطع گاز،  بامشکل مواجه است به طوری که مدیریت اداری هر چند روز یکبار به صورت پیامکی آنها را از ادامه وقفه در فعالیت کارخانه باخبر می‌کند.

گفته می‌شود، در کارخانه روغن نباتی قو  واقع در جنوب تهران ؛ حدود 260 کارگرقراردادی و رسمی حضور دارند که از از سه شنبه (25 آبان ماه) این تعداد کارگر به بهانه بازسازی کارخانه  بیکار و بلاتکلیف شده‌اند.

* http://etehadbinalmelali.com/ak/6-9-95/

پرداخت بخشی از مطالبات کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان پس از رسانه ای شدن مشکلشان

 پس از رسانه ای شدن خبر عدم پرداخت6ماه حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان،روزگذشته 2ماه حقوق این کارگران پرداخت شد.

به گزارش7آذر عصرهامون،مدیر کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان گفت: 2 ماه از معوقات نیروهای راه و شهرسازی پرداخت شده که به محض رسیدن تخصیص دیگر معوقات پرداخت می شود.

ایوب کرد ازود،روزگذشته و با پیگیری انجام شده مسئولان مرتبط، 2 ماه از معوقات نیروهای این اداره کل را پرداخت نمایند.

وی اظهار کرد: این نیروها، نیروهای طرح این اداره کل بوده اند که متاسفانه چندین ماه است که به دلیل عدم وجود تخصیص اعتبار، پرداخت حقوقشان به تعویق افتاده است و روز گذشته به محض تخصیص مقداری از اعتبارات این اداره کل توسط سازمان برنامه و بودجه استان، 2ماه از معوقات نیروهای طرح راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان پرداخت شد.

وی برای مابقی حقوق عقب افتاده این نیروها نیز گفت: به محض تخصیص اعتبار، مابقی مطالبات آنها پرداخت خواهد شد.

درهمین رابطه:

عدم پرداخت6ماه حقوق صدها کارگر راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان

در حالی شش ماهه است که حقوق این افراد پرداخت نشده است که یکی از کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان با اعلام نارضایتی از شرایط به وجود آمده گفت: شش ماه است که حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب استان پرداخت نشده است و هنوز از پرداخت این دستمزدها خبری نیست.

به گزارش6آذر عصرهامون، یکی از آثار بحران‌های اقتصادی در زندگی افراد از دست رفتن امنیت شغلی آن‌هاست، روزانه با خبرهای متعددی در خصوص عدم پرداخت حقوق به کارگران و کارمندان مواجه می‌شویم.

چندی پیش بود که مدیر کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان در جلسه کمیته ایمنی و حمل و نقل از عدم پرداخت حقوق 500 نفر از کارکنان راه و شهرسازی ایرانشهر پرده برداشت و گفت: این موضوع روند زندگی آنها را مختل کرده است.

ایوب کرد مدیر کل راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان در همین خصوص گفت: با توجه به عدم تخصیص اعتبارات استانی، شش ماه است که 400 تا 500 نفر از کارکنان راه و شهرسازی ایرانشهر حقوق دریافت نکرده‌اند.

وی افزود: هنوز هیچ تخصیصی برای پرداخت حقوق این نیروهای طرحی از سوی استان صادر نشده است.

محل حقوق این افراد از طرح است و تا زمانی که تخصیص طرح صادر نشود عملا هیچ حقوقی به این کارگران پرداخت نخواهد شد.

وی گفت: کلیه مسئولین استانی در جریان این موضوع هستند، مکاتبات لازم هم صورت گرفته اما تاکنون هیچ نتیجه ای نداشته است.

در حالی شش ماهه است که حقوق این افراد پرداخت نشده است که یکی از کارگران راه و شهرسازی جنوب سیستان و بلوچستان با اعلام نارضایتی از شرایط به وجود آمده گفت: شش ماه است که حقوق کارگران راه و شهرسازی جنوب استان پرداخت نشده است و هنوز از پرداخت این دستمزدها خبری نیست.

در هر حال عدم پرداخت مرتب حقوق کارگران، شرایط سخت کاری و همچین عدم رسیدگی به شکایات این کارگران، هر روز باعث بیشتر شدن فشار بر زندگی آنان می‌شود.

روزمرگی کارگران درعسلویه قطب گازی جهان

اسمش این است که آنها کارگر صنعت نفت هستند. خودشان می‌گویند در باور عمومی کارگران صنعت نفت مرفه‌ترین کارگران ایرانی هستند اما واقعیت با تصور عموم فرسنگ‌ها فاصله دارد. کافی است گذرت به شهر کارگری عسلویه بیفتد. آنها کارگر یکی از بزرگترین مناطق گازی جهان هستند اما زندگی‌شان نه‌تنها تفاوت چندانی با روزمر‌گی‌های سایر کارگران ندارد که شاید شرایط سخت‌تری را تجربه کنند؛ شرایط کار در دمای ٦٢ درجه سانتیگراد، هوایی که در تسخیر آلایندگی مجتمع‌های بزرگ پتروشیمی است و نفس را تنگ می‌کند، شرایط کار بدون خانواده و سر کردن در کمپ‌های پرازدحام و شلوغ کارگری

هوای زمستانی تهران

ادامه تابستان در عسلویه

دمای هوا به‌شدت پایین آمده است و دانه‌های برف خیابان‌های پایتخت را سفیدپوش کرده است اما درست‌ یک‌هزار و ٢٠٠ کیلومتر آن‌طرف ‌تر نزدیکی‌های خلیج‌فارس آفتاب داغ، مستقیم و کلافه‌کننده می‌تابد.این‌جا عسلویه، سرزمين فلرهاي گازي است. قطب صنعتي گاز كشور درحالی این روزها همچنان حال و هوای تابستانی دارد که دمای هوا در برخی از روزهای تابستان در آن به ٦٥ درجه سانتیگراد و درجه رطوبت به ٩٥‌درصد می‌رسد. تلألو خورشید از پشت ابرها خودنمایی می‌کند، خلبان دمای هوا را ٢٢ درجه سانتیگراد اعلام می‌کند. هنگام پیاده شدن از هواپیما چند قطره باران البته بهتر است بگویم قطرات اسیدی، اطراف فرودگاه را نمناک کرد، با این وجود همچنان نوار خاکستری‌رنگی آسمان را پوشانده است. برخی از افراد حاضر در محوطه فرودگاه ماسک بر صورت دارند. راهی پروژه فاز ١٩ پارس‌جنوبی در ٢١٠ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر شدیم. فازی که قرار است تا پایان امسال یا اوایل ‌سال آینده به بهره‌برداری برسد و ٥٠‌میلیون مترمکعب گاز بر صادرات گاز این منطقه بیفزاید و سطح برداشت ایران با قطر را برابر کند، اما این تنها مزایای بهره‌برداری از این فاز پارس‌جنوبی نیست. آن‌گونه که مسئولان این طرح می‌گویند بهره‌برداری از فاز ١٩ سطح تولید میعانات گازی را روزانه ٨٠‌هزار بشکه، اتان را ٢٥٥٠ تن، پروپان را ٢‌هزار تن، بوتان را ٢٠٠ تن و گوگرد را ٤٠٠ تن بالا می‌برد.ساعت نزدیک ١٢ است و دماسنج اتوبوس عدد ٣٤ درجه را نشان می‌دهد، با این وجود جنب و جوش را می‌توان در جو محوطه دید. کارگرانی که دمای ٦٥‌درصدی قطب صنعت گازی کشور را دیده‌اند، حالا دیگر هراسی از آفتاب آذرماه ندارند. محمد ٣٢ساله یکی از ٦١‌هزار کارگر فعال در این منطقه است که به گفته خودش ٣‌سال است که در عسلویه کار می‌کند. او در واکنش به گرمی عجیب هوا در آذرماه عسلویه، لبخندی می‌زند ومی‌گوید: خانم این روزها که هوا خیلی خوب است. اگر روزهای جهنمی تابستان را ببینید این هوا برایتان عجیب نیست.

حقوق ١,٥ میلیونی برای کاردر دمای ٦٥ درجه‌ای

او از بار مشکلاتی که کار کردن در این منطقه بر دوش او گذاشته، گله می‌کند و ادامه می‌دهد: شاید برخی تصور می‌کنند هر کسی که در عسلویه به کاری مشغول است دیگر «نانش در روغن است!» و ماهانه مواجب زیادی به جیب می‌زند حتی اگر کارگری ساده باشد! اصولا نگرش عموم جامعه در رابطه با کارکنان حوزه صنعت نفت بسیار متفاوت از دیگر اقشار جامعه کارگری کشور است، درحالی‌که واقعیت چیز دیگری است!او در ادامه از کارگرانی حرف می‌زند که ماهانه کمتر از ١,٥‌میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند. این درآمد شاید برای یک کارگر در دیگر شهرهای کشور رقم بدی نباشد، اما برای کارگری که رنج کار کردن در شرایط بد آب و هوایی و دمای ٦٥ درجه‌ای را به جان می‌خرد، به هیچ وجه منطقی نیست. کارگران فنی  شرایط بهتری دارند و به ازای هر روز کار خود معمولا ٩٠‌هزار تومان حقوق دریافت می‌کنند. این جوان همدانی که برای فرار از بیکاری به مهاجرت و دوری از خانواده‌اش تن داده است، اضافه کرد: اگر در هر نقطه ایران کارگران ٨ ساعت از روز را به فعالیت مشغولند، در عسلویه کارگران ١٢ ساعت کار می‌کنند و اگر این ٤ ساعت اضافه را از حقوق آنها کسر كنيد، متوجه خواهید شد که چه مقدار از ساده‌ترین کارگران ساختمانی در شهرها حقوق کمتری دریافت می‌کنند؛ البته اگر دریافت کنند! زیرا پرداخت حقوق کارگران حداقل هر دو ماه یک‌بار در نزد پیمانکاران مستقر در پارس‌جنوبی به عرف تبدیل شده است! کارگران نیز ناچار پذیرفته‌اند و کسی هم نمی‌داند نقش اداره کار در این میان چیست و چه کمکی می‌تواند به آنها بکند!وقتی از خانواده‌اش حرف می‌زند، صدا در گلویش می‌شکند. به گفته خودش بیشتر از ٤٥ روز است که پدر و مادرش را ندیده است؛ زیرا هزینه رفت‌و‌آمد بسیار بالاست و امکان مسافرت دایم را از او سلب می‌کند. البته برخی از شرکت‌ها برخی از هزینه‌های رفت‌و‌آمد کارکنان خود را پرداخت می‌کنند اما پیمانکاری که با او قرارداد بسته، زیر بار تعهداتی از این دست نمی‌رود.

قیمت خانه در عسلویه برابر با شمال تهران

دوست دیگرش کنار او ایستاده و سخنانش را این‌گونه تکمیل می‌کند كه بسیاری از کارگران این منطقه قصد ازدواج دارند؛ اما نبود شرایط لازم برای تشکیل زندگی مشترک آنها را از این امر منصرف می‌کند. علی در ادامه به قیمت بالای ملک در عسلویه اشاره کرد و گفت: قیمت خانه در برخی از نقاط که شرایط مناسب‌تری دارد، گاهی به متری ٢٠‌میلیون تومان یعنی معادل بهای خانه در شمال تهران هم می‌رسد. کدام کارگر یا کارمندی چنین توان مالی دارد؟ این گرانی‌ها باعث شده که کارگرانی که خانواده‌هایشان در عسلویه هستند برای زندگی به شهرستان جم بروند که حداقل ٦٠ کیلومتر با اینجا فاصله دارد. قیمت خانه در آنجا بهتر است و به حدود ٢ الی ٣‌میلیون تومان در هر متر می‌رسد. او همچنین شرایط بد اسکان کارگران فعال در منطقه ویژه پارس‌جنوبی را مورد انتقاد قرار داده و می‌گوید: شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس که به منظور احداث فازهای گازی پارس‌جنوبی به استان بوشهر آمده‌اند، هرکدام برای کارگران خود استراحتگاهی بنا کرده که صدها نفر را در آن جای می‌دهند. کمپ‌هایی که با کمترین امکانات، میزبان کارگران است و ازدحام بالای جمعیت در آن حس خفقان را برایت تداعی می‌کند.

توازن جمعیت در بوشهر بهم خورد

اما این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یوسفی، مدیر منطقه ویژه پارس مهاجرت کارگران به عسلویه را عامل بر هم خوردن توازن جمعیتی در استان بوشهر می‌داند و از این لحاظ ابراز نگرانی می‌کند. به گفته او نسبت زنان به مردان در بوشهر ١٠٠ به ٢٦٢ است؛ در حالی‌که این نسبت در سایر شهرهای کشور ١٠٠ به ١١٠ است. آن‌گونه که آمارها نشان می‌دهد ٦١‌ هزار نفر در این منطقه مشغول به کار هستند که تنها ٣٠‌درصد آن یعنی ١٨‌هزار نفر آن بومیان بوشهر هستند و مابقی از دیگر استان‌های کشور به این منطقه مهاجرت کرده‌اند. حالا وزارت نفت کمر به ساخت ٧‌هزار واحد مسکونی بسته است. آن‌گونه که سرمایه‌گذار این طرح وعده کرده، این واحد‌ها ظرف دو‌ سال آینده آماده اسکان خواهد بود و وزارت نفت آن را در اختیار کارمندان متأهل خود قرار خواهد داد.

هوای آلوده

یاسین ٤٢‌ سال دارد و از کارگران بومی پارس‌جنوبی است. صورت آفتاب سوخته‌اش از روزهای کاری سخت او حکایت می‌کند. او که نگران سلامت دو فرزند ٥ و ٧ساله خود است، نسبت به وضع سطح آلاینده‌های موجود در هوا ابراز نگرانی می‌کند؛ آلاینده‌هایی که مدیر منطقه ویژه اقتصادی پارس از کاهش آنها به ٥‌میلیون متر مکعب خبر می‌دهد. او با بیان این‌که سطح آلاینده ١٠ فاز نخست پارس‌جنوبی در‌ سال ٨٧ حدود ٥٦‌میلیون مترمکعب بوده است، ادامه داد: این رقم هم‌اکنون به یک‌دهم‌ آن سال‌ رسیده است. البته در فازهای دیگر که به‌تازگی به بهره‌برداری رسیده، سطح آلاینده‌ها بالاست و باید کاهش یابد. او خاطرنشان کرد: سطح آلاینده‌هایی که در تک‌تک این پالایشگاه‌ها تولید می‌شود، مطابق با استاندارد تعریف شده است. اما به‌ هر حال وقتی که آلاینده ١٠ پالایشگاه به صورت همزمان وارد هوا شود به آلودگی منجر می‌شوند.

اعتیاد اصلی‌ترین دام برای کارگران عسلویه

یوسفی از مهندسان فعال در پارس‌جنوبی است که از معضل دیگری در این منطقه پرده بر می‌دارد. به باور او، اعتیاد اصلی‌ترین دامی است که برای جوانان پهن شده است؛ مستعد بودن محیط، دوری از بزرگترها و خانواده، نبود امکانات تفریحی و سرگرمی از عوامل گرایش کارگران این منطقه به موادمخدر به حساب می‌آیند. با وجود اين مدیر منطقه ویژه اقتصادی پارس‌جنوبی می‌گوید که آمار اعتیاد در این منطقه برابر با دیگر شهرهای کشور است. البته اگرچه این عدد از میانگین کشوری ممکن است بالاتر نباشد، اما راضی نیستیم و بالاخره فضایی ایجاد شده که سوداگری در آن انجام می‌شود و بخشی از نیروی کار را تهدید می‌کند.

منبع:شهروند-7آذر

دلار شتاب گرفت/ عبور از 3800 تومان

رشد قیمت دلار در بازار رسمی و غیر رسمی ادامه دارد، نرخ در بازار امروز از ۳۸۰۰ تومان هم عبور کرد.

به گزارش 7آذرایسنا، گر چه نرخ دلار در مرکز مبادلات ارزی برای امروز-یکشنبه- ثابت مانده و به روند رشد خود ادامه نداده، اما بازار غیر رسمی شاهد روند رو به رشد این ارز بوده و نرخ ها از صبح تاکنون روند فزاینده ای طی کرده است، به طوری که از ۳۷۸۰ تا ۳۸۱۰ تومان پیش رفته و قیمت خورد.

در حال حاضر نرخ دلار مبادله‌ای حدود ۳۲۱۰ تومان بوده و فاصله آن با نرخ آزاد تا ۶۰۰ تومان افزایش یافته است، این در حالی است که تا حدود یک ماه پیش این فاصله به کمتر از ۵۰۰ تومان کاهش یافته بود.

 این اختلاف قیمت در حالی رخ می‌دهد که قرار دولت و بانک مرکزی برای یکسان سازی نرخ ارز تا پایان سال جاری بوده که باید در این جریان فاصله بین دو نرخ تا حد ممکن کاهش می یافت، موضوعی که بارها از سوی مقامات بانک مرکزی مورد تاکید قرار گرفته و اعلام شده بود که کاهش شکاف ارزی بین بازار رسمی و غیررسمی از  جمله پیش زمینه‌های ورود به یکسان‌سازی  است.

مرگ یک کارگر کشتارگاه مرغ با تریلی در جاده فریمان

شب گذشته(6آذر) یکی از کارگران کشتارگاه مرغ شهرک صنعتی فریمان سواربر موتور‌سیکلت درحادثه تصادف  با تریلی در جاده فریمان-مشهد، در دم جان‌باخت.

به گزارش 7آذرخبرفریمان، شب گذشته مصطفی محمدی، یکی از کارگران کشتارگاه مرغ شهرک صنعتی فریمان و از اهالی شهر فرهادگرد فریمان که با موتور در جاده فریمان در حرکت‌بود، به خاطر انحراف تریلی از مسیر خود، به شدت با آن برخورد کرد و در همان لحظات اولیه وقوع حادثه جان‌داد.

گفتنی است این حادثه روبه روی شهرک صنعتی کاویان به وقوع‌پیوست و راننده تریلی که از صحنه متواری شده بود، به همت پرسنل پاسگاه سنگ بست دستگیر شد.

تحقیقات پلیس در این زمینه ادامه دارد.

هفتم آذرماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

***

یادداشت کارگری

نگاهی به حرکت اعتراضی کارگران در مقابل مجلس اسلامی۲۵ آبان۱۳۹۵ 

علیه اصلاحیه قانون کار و طرح دیگر مطالبات کارگری

amir javaheri langroudi

امیر جواهری لنگرودی

شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ برابر با ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶

بعد از تجمع اعتراضی علیه اصلاحیه قانون کار در بیست و پنج آبان ۹۵ در برابر مجلس اسلامی ، علی رستمیان نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ازخروج» لایحه اصلاح قانون کار» از دستور کار این کمیسیون در مجلس خبرداد و گفت :« این لایحه بعد از دریافت نظرات کارگره سه جانبه ملی دوباره بررسی خواهد شد ….» و افزود : « در این زمینه ضرب ‌الاجلی تعیین نشده اما پیش‌بینی می‌شود که ظرف یک ماه تا ۴۰ روز آینده نظرات همه طیف‌ها دریافت و به مجلس ارائه شود.» و در ادامه یادآور گردید : « در همین زمینه مقرر شد تا دولت نظرات این کمیته را جمع آوری کند وبعدازجمع‌بندی نظرات سه‌ جانبه و ارائه آن به مجلس، مجدداً لایحه اصلاح قانون کاردردستور کار قرارمی‌گیرد.» *

منظورنائب رئیس مجلس ازگروه سه جانبه ملی ، نماینده های خودخوانده کارگران، نماینده کارفرماها و دولت اسلامی ، بدون در نظر گرفتن نمایندگان انتخابی کارگران و تشکل های مستقل آنان است. و هما نطوری که در بیان نائب رئیس کمیسیون مجلس ذکر شده، زمان دریافت نظرات را هم یک ماه تا چهل روز اعلام داشتند.

در این رابطه ذکر چند نکته را لازم می شمارم :

اولین نکته اینکه، همین خارج شدن اصلاحیه از دستور کارمجلس با این که موقت بشمار می رود، خود به خود باید یک عقب نشینی آشکار شمرده شود. نباید تردید کنیم که حرکت موفق روز سه شنبه بیست و پنج آبان در این عقب نشینی نقش روشنی نداشته است. حرکت اعتراضی بیست و پنج آبان شاخص هایی داشت که توجه به یکایک آنان مهم به حساب می آید:

از یک جهت ، ما شاهد شکافی بین مسوولان و رهبران تشکل های شبه کارگری بودیم. چراکه در حالی که مسئولان «خا نه کارگر» به نحوی یک  جور بایکوت غیر رسمی را به خدمت گرفتند، درعوض فعالان «کانون عالی شوراهای اسلامی کار» و »  کانون بازنشستگان » که فراخوان  تجمع۲۵ آبان ۹۵را دادند و گفته می شد که خیلی سخت توانستند بقیه را برای برگزاری این تجمع قانع نمایند. می توان گفت، با این که فراخوان از طرف این جریانات بود، همه شواهد نشان می دهد که حرکت بیست و پنج آبان بعد از فراخوان مستقل » سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه » ** توانست فضای قابل قبولی برای اعتراض تشکل های مستقل کارگری و حامیان شان فراهم نماید. جلوی مجلس همه آمده بودند، نه فقط رسمی‌ها بلکه غیر رسمی‌ها هم آمده بودند، از همه تشکل های کارگری بودند؛ کارگران جنوب و پروژه‌ای؛ کارگران واحدهای تولیدی شهرری و اسلام شهر، چند تن شناخته شده اتحادیه آزاد ، کارگران حمل و نقل و اتوبوسرانی، دانشجویان فعال و بازنشستگان و کارگران بازنشسته که به دعوت کانون بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تهران در این تجمع شرکت کرده بودند. چیزی که در این حرکت از هر چیزی مشهودتر بود، اتحاد و همبستگی کارگران از گروهها و طیف‌های مختلف بود. بدون این که استقلال عمل تشکل های مستقل کارگری زیر گرفته شود،عملا همسویی وسیعی شکل گرفت. گفتن نداره که برای دولت و حامیان اصلاحیه قانون کار، این گونه همسویی های وسیع کارگری یک کابوس بنظر می رسد از اینرو طبیعی است که به بهانه دریافت نظرات کارگروه سه جانبه ملی، بخواهند فضا را سرد کنند و زمینه اعتراضات بیشتررا فعلا از بین ببرند. بگمان من تنها ازهمین روست که نباید دامنه این اعتراضات در شرایط پیشِروی متوقف گردد.

دومین نکته اینکه، چنانچه اینگونه است که شرحش رفت ،  طرح پرسش های زیرمطرح می گردد  :

اگر طراحان اصلاحیه قانون کار، کمترین ارزشی برای نظرات تشکل های زرد و دست نشانده خودشان درزمینه قانون کار قائل نشدند؛ چرا ازهمان اول  اصلاحیه خود را با لحاظ نمودن نظرات آنها تنظیم نکردند؟

چرا تنها بعد ازتجمع اعتراضی درتاریخ یاد شده درجلوی مجلس ، یک دفعه فیلشان یاد هندوستان کردکه باید زمان بخرند و کار کارشناسی به فاصله یک ماهه تا چهل روزه به سامان برند؟

مگر نمی دانستند که اصلاحیه طوری تهیه شده که همان نقش سنتی این جریانات حاشیه حکومت به عنوان محلل مناقشات کار و سرمایه را هم خیلی جاها براشان باقی نگذاشتند؟

یا اگر قرار باشد همه جا را به مانند مناطق آزاد درست نمایند – که اصلا هیچ قانونی در آن مناطق وجود نداشته باشد- خانه کارگر دیگربا چه رویی باید کارگران را تشویق به رعایت قانون در محیط های کار یا شکایت بردن کارگران به قانون نماید ؟

بیگمان پرسش های فوق را تنها حضورو پیشروی کارگران و فصل مشترکات وحدت عمل و طرح شعار های همه جانبه آنان در تحرک سازمانیافته سه شنبه ۲۵ آبان ۹۵ پاسخ می دهد.

واقعیت اینستکه دولت اصلاحیه قانون کار را با هدف از بین بردن سازو کارهای قانونی تنظیم رابطه کار و سرمایه به نفع چرخه سرمایه درکشورمطرح کرد. ازسویی دراین طرح با محاسبه شرایط معیشتی دشوار مزدبگیران وجود لشکر بزرگ بیکاران و خاصه پراکندگی و ضعف تشکل های مستقل کارگری  از سوی دیگر، اساسا روی مخالفت های گسترده کارگران به این شکل که در تجمع ۲۵ آبان شاهدش بودیم ، حساب نمی کردند. به همین دلیل مشاهده کردیم که با وجود اطلاع از نارضایتی های عمیق جامعه کارگری حاضر نشدند طرح را پس بگیرند. اما وقتی که حضور کارگران را در اعتراضات مقابل مجلس تجربه کردند، تاکتیک زمان خریدن و بدست آوردن فرصت برای از سر گرفتن تهاجم دیگرباره به حقوق کارگران را در پیش گرفتند. از این رو مهم اینستکه حواس مان باشد که طراحان اصلاحیه قانون کار و همفکران آنها درمجلس، دشمنان طبقاتی آگاه کارگران هستند؛ دشمنانی که نباید نادان فرض گردند که گویا قانون جنگ طبقاتی را نمی دانند و یا وضعیت موجود را در نمی یابند. از یک طرف برای آنها از بین بردن قانون کار ،هدف نهایی نیست بلکه تنها یک مرحله از ضربه زدن به سطح معیشت مزدبگیران کشور به سود سرمایه و سرمایه داران مهم جلوه می نماید. به همین دلیل می بینیم که به محض اینکه با مانع واقعی حضور گسترده کارگران برخوردند ، سعی می کنند با نرمش تاکتیکی  و زمان سوزی ، سر کارگران را کلاه بگذارند. از طرف دیگر برای کارگران هم اصلاحیه قانون کار و اصلا خود این قانون کار هدف نیست؛ وسیله است برای این که با تعرض مشترک دولت و کارفرمایان مقابله نمایند، از اینرو برای اینکه بتوانند به شکل سراسری ، متحد و متشکل و با قدرت بیشتری از منافع خودشان دفاع کنند، باید همه جانبه تر و پردوام ترعمل نمایند و تحت هیچ شرایطی به تاکتیک زمان خریدن دولت و مجلس تن ندهند و مدام برای از دستور کار خارج کردن اصلاحیه قانون کار تعرض نماید . به همین دلیل ما طی اعتراضات کارگران درتاریخ  بیست و پنج آبان در برابر مجلس شاهد بودیم ، شعارها به مراتب فراتر از متوقف کردن لایحه اصلاح قانون کار بود. این حرکت  اعتراضی فرصتی بود که کارگران، بخش های وسیع مطالبات بی پاسخ مانده شان را بر زبان برانند. یعنی از یک طرف  اعتراض کارگران هم به لایحه اصلاح قانون کار و هم به طرح ادغام منابع تامین اجتماعی در بیمه سلامت بود، از طرف دیگر این شعارها هم اعتراض بر لایحه گسترش مناطق آزاد را پوشش می داد وهم به مدافعه از امنیت شغلی کارگران توجه داشت. جدا از این ، چه در شعار های بیان شده در لینک های صوتی وچه در بنرهای فراهم آمده دیده شده که به مطالبات فوری کارگران همچون : افزایش دستمزدها – لغو قرارداد های موقت – محو شرکت های پیمانی – دفاع از تشکل های مستقل کارگری – وارد کردن مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار به قانون کار – تصویب قانون مناطق آزاد تجاری ظلم به کارگران  و … تازه ازاینها هم گسترده تر با طرح شعارهایی مثل: کارگر، معلم اتحاد – اتحاد؛ اعتراض، اعتصاب، تشکل مستقل حق مسلم ماست؛ کارگر اخراجی، شاغل باید گردد ، فقر و فساد و تبعیض و بی عدالتی را پایان دهید ، خودنمایی نمود.

علاوه بر همه اینها که گفتم یک واقعیت دیگه هم در برابر ماست که مجبوریم به آن توجه کنیم. آن واقعیت هم اینستکه تا امروزبا همه اعتراضاتی که شده همین اصلاحیه کذایی هم کامل کنار گذاشته نشده است. بنابراین همانگونه ای که دربالا گفتم ، باردیگر تاکید نمایم که برای کارگران معترض چاره ای نیست مگراین که با خواست پس گرفتن اصلاحیه قانون کارو تا باز پس گرفتن کامل اصلاحیه ، اعتراضات ادامه پیدا کند. البته روشن استکه ادامه اعتراضات به شیوه های مختلف و مخصوصا تلاش برای به میدان کشیدن هر چه بیشتر کارگران کار ساده ای نیست. نکته دیگری که در این ارزیابی مهم بنظر می رسد وباید به آن اشاره نمود و نباید از آن گذشت . مسئله فرقه گرایی و محدود نگری و انحصار طلبی گرایشات معینی در سطح جنبش کارگری است که به شکل های مختلف در حرکت بیست و پنج آبان هم شاهدش بودیم

واقعیت اینستکه ما در شرایطی هستیم که نیاز داریم حرکت های مستقل اعتراضی با بیشترین میزان نیرو برگزار گردد. برخوردهای مصادره جویانه فعالیت ها و اقدامات تشکل های مختلف کارگری از طریق بزرگ نمایی و وارونه نگاری گزارش فعالیت های خود و کمرنگ جلوه دادن فعالیت های دیگر گرایشات از میان برداشته شود، وفعالیت ها آن گونه که رخ داد ، در برابر افکار عمومی نمود پیدا کند. با بالون هوا کردن ، تصویر برداری و آن حد باندرول فراهم آوردن که نیرو برای برداشتن آنها از زمین را با خود نداشته باشیم. نیاییم برای خود هویت کارگری بتراشیم و درعوض با دادن تصویری بشدت اغراق آمیز از نقش و حضور خویش، برای خود نمای صد درصد کارگری بسازیم و دیگران را به هیچ انگاریم . این نوع نگاه و نگرش واقعا جز انزجار و انزوا  نتیجه ای نداشته و ندارد و خود آفت ضربه زننده ای به دوام و موجودیت مبارزه طبقاتی موجود است . به گمان من این برخوردهای فرقه گرایانه جز این که بر اعتراضات کارگری تاثیر منفی بگذارد هیچ بازتاب دیگری ندارد.

 در شرایطی که حاکمیت و سرمایه، بدترین حملات را به حق حیات و معیشت اردوی کارو به سود سرمایه سازمان می دهد . جنبش کارگری بیش ازهرزمان به اتحاد و همبستگی نیازدارد. مبارزه برای مطالبات کارگری، حق انحصاری هیچ گرایشی نیست و با هیچ میزان فیل هواکنی های رسانه ای هم نمی توان چنین انحصاری را در افکار عمومی القا کرد. این حقانیت را برای خود قائل نباشیم که ما تنها مبارز راه آزادی و حقوق کارگری هستیم و دیگران باید برای ادامه مبارزه ازما کسب تکلیف نمایند یا به ما بپیوندند تا ما رستگارشان نماییم .

اعتراضات کارگری باید بدورازهر نوع برخوردهای مصادره جویانه، صحنه وحدت مبارزاتی همه کارگران و حامیان اردوی کار برعلیه حاکمیت و سرمایه داران باشد .دهه هاست که این شعار رهنمون عمل کارگران جهان است :  طبقه کارگر متشکل همه چیز، طبقه کارگر متفرق هیچ چیز!.

amirjavaheri@yahoo.com

************

منابع : *(گزارشگر خبرگزاری دولتی کار ایران – ایلنا در تاریخ ۲۵ آبان۹۵)

**کارگران شرکت واحد ۲۵ آبان ده صبح برای جلو گیری از تغییرات ضد کارگری در قانون کار و ادغام بخش درمان بیمه تامین اجتماعی با بیمه سلامت مقابل مجلس اعتراض خود را فریاد می زنند

http://vahedsyndica.com/archive/2394

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ازکارگران و رانندگان شریف و زحمتکش شرکت واحد اتوبوسرانی تهران دعوت می کند ۲۵ آبان ساعت ۱۰ صبح با لباس فرم برای جلو گیری از تصویب لایحه باصطلاح(اصلاح قانون کار) که دولت به مجلس ارسال کرده است مقابل مجلس حضوریافته و هم صدا با سایر کارگران سراسر کشور اعتراضات مان را فریاد بزنیم.

دولت مصم است دارایی ها و اندوخته های کارگران در سازمان تامین اجتماعی که حاصل سال ها تلاش و خون دل این قشرزحمتکش جامعه بوده است را با ترفند به اسم تجمیع بخش درمان سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت تصاحب کند. همچنین قصد دارد با حذف وتغییربسیاری از مواد حمایتی قانون کارشرایط را بیش از پیش برای کارگران سخت ترو سود و منافع سرمایه گذاران را از جیب کارگران تامین و تضمین نماید و متاسفانه تعدادی از نمایندگان مجلس نیزدرتضییع حقوق کارگران با دولت همراه شده اند.

همکاران، لازم و ضروی است از حداقل های ناچیزمان که  حاصل رنج ها وتلاش های کارگران در دهه های گذشته بوده است حفظ و حراست کنیم و دولت و نمایندگان مجلس باید بدانند؛ کارگران و مزدبگیران جامعه در برابرتهاجم و دست اندازی به حداقل داشته های خود سکوت نخواهند کرد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

 ***

eteraz4

روز شماراعتراضات کارگری ـ آبان ماه  ۱۳۹۵*

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

کارگران ستمدیده ایران ماهی دیگر.را درتحت استثمارشدید و با شرایط  بس نامساعد کاری سرکردند. نگاهی  گذرا به این روزشمار که مسلماً تنها دربرگیرنده بخشی ازاعتراضات کارگری میباشد، نشان ازآن دارد که بیش ازدوسوم اعتراضات کارگری درباره ی دستمزدهای عقب افتاده بوده است. سرمایه داران با حمایت کامل دست اندرکاران رژیم  جمهوری اسلامی میکوشند با عدم پرداخت بموقع دستمزدها ، ازیکسوبا استفاده ودرواقع امرباسوء استفاده ازتعویق درپرداخت دستمزدها، که نوعی دزدی متداول سرمایه داری درجمهوری اسلامی است، با به کاراندازی این مبالغ دربازاراقتصاد درآمدی فزون تر داشته باشند وازدیگرسوبه گمان خود وابستگی کارگران به کارفرما ومحل کارراباامید کارگران به دریافت دستمزدهای معوقه درآینده ای نزدیک، تحقق بخشند. اگراین ترفند ضدانسانی سرمایه داردر سالیانی پیش تا حدودی کارائی داشت، امروزه بقول معروف رنگ وروباخته است، زیرا اکثرقریب به اتفاق کارگران پی برده‌اند که دروغ های سرمایه داران مبنی براینکه طلب‌های سرمایه دارازدولت یا خریدارواریزنشده است، حیله‌ای بیش نبوده است. ازاینرو کارگری که شاهد ثروتمندترشدن روزانه سرمایه دارمیباشد، اعتمادی به گفته‌های دروغین کارفرما ندارد وحاضرنیست که به ازای گرسنگی و بی نوائی کامل خود وخانواده، برثروت سرمایه دارافزوده شود. افزایش وگسترش اعتراضات کارگری نشان دهنده ی عدم اعتماد کارگربه گفته‌های کارفرما ورژیم حامی سرمایه دارمیباشد. برخی ازدست اندکاران ووابستگان به رژیم جمهوری اسلامی که شاهد افزایش اعتراضات شده اند، با اجباربه اقرارنابسامانی زندگی کارگری، تلاش دارند به منظورفریب کارگران، خود راغم خوارآنها نشان دهند. عبدالوهاب سهل آبادی ، رئیس اتاق بازرگانی اصفهان درمورد دستمزدهای معوقه اقرارمیکند که دراستان اصفهان :  « ازابتدای امسال تاکنون 15 هزارکارگربیکارشدند وبالای 103 کارخانه تولیدی ماحقوق معوقه دارند» ( سایت خبرگزاری مهر24 مهر1305 ). حتی اگربپذیریم که این اقراردستکاری نشده باشد، میبایستی به آن، عدم پرداخت بموقع دستمزدها ازطریق شهرداریها وصدها پیمانکارزالوصفت دراستان اصفهان را افزود و درصورتیکه ازاستان اصفهان که یکی ازپیشرفته وصنعتی ترین بخشهای ایران میباشد فراتربرویم ومجموعه ی کشوررا درنظربیاوریم، سخن ازدهها هزارکارخانه تولیدی، شهرداریها، دیگربخشهای دولتی، شرکتها وبیمارستانهای خصوصی، پیمانکاریها و… خواهد بود که میلیونها کارگررا نه تنها به شدت استثمارمیکنند بلکه حتی ازطریق عدم پرداخت بموقع دستمزدها ، سرگرمِ دزدی ازآن دستمزدهای ناچیزنیزهستند. هرآنگاه کارگران علیه این جنایت  سرمایه داران به پا می خیزند ، قداره بندان رژیم اسلامی دریاری به سرمایه داران وارد میدان میشوندو کارگران را پس ازضرب وشتم، دستگیرکرده ومحکوم به زندان وشلاق میکنند.

حمایت رژیم ضد کارگری جمهوری اسلامی ازسرمایه داران تنها به این زمینه محدود نیست بلکه بر تمامی زمینه‌های زندگی کاری کارگران وروابط بین کارگروسرمایه دارسایه افکن است.  ازمنظر جنایتکاران رژیم اسلامی فشاراقتصادی وسیاسی دولتی وسرمایه داربرکارگران ازجمله دستمزدهای چندبرابرزیرفقر، دستمزدهای عقب افتاده، عدم بیمه درمانی وبازنشستگی یا عدم کارائی آنها، قوانین ضد کارگری اسلامی، جلوگیری ازایجاد تشکل مستقل کارگری، دستگیری کارگران معترض وفعالان کارگری، سرکوب تجمعات وتظاهرات اعتراضی کارگری و… کافی نیست و اکنون می بایست بر فشاروستم برکارگران وخدمت دولتی به سرمایه داران وبخصوص خوش خدمتی به سرمایه داران امپریالیستی افزوده شود. لایحه اصلاحیه قانون کاردولت روحانی با الهام ازسلف خود،احمدی نژاد، هدفی جزمحدودترکردن حقوق کارگری و خدمت بیشتر به سرمایه دارن داخلی وخارجی ندارد. پاسخ روشن وگویای کارگران وفعالان و مدافعین کارگری به این اصلاحیه ضد کارگری یک نه قاطع بودوهست که دراطلاعیه ها ، طومارهای امضای مخالفت وتظاهرات دربرابرمجلس شورای اسلامی نمایان شدند. این اصلاحیه آن قدرضدکارگری است که درپی اعتراضات وسیع کارگری، ازمجلس به دولت برگردانده شد وبه قول معروف آش آنقدرشورشده است که حتی برخی ازآشپزان رابه نق نق واداشته است. نصراله دریابیگی، دبیراجرائی خانه کارگرمازندران اقرارمیکند که : « می‌خواهند قانون کاررا برای پولداران، ثروتمندان ورانت خواران اصلاح کنند» ( سایت خبرگزاری مهر29 مهر1395).  این نورچشمی ضدکارگری رژیم اسلامی، شاهد مخالفت قاطع وشدید کارگران با این اصلاحیه بوده است وحال برای ادامه ی فریب آن تعداد ازکارگران که ناآگاهانه امیدی به  ً خانه کارگر ً دارند، مجبوربه اقراراین واقعیت شده است. اووامثال وی که چاپلوسانه با پای بوسی سران حکومتی  دلشاد هستند وگه گاهی برای جلوگیری از طرد کامل ازسوی تمامی بدنه کارگری مجبوربه اظهاربرخی نق نق ها میشوند، فعال ونماینده کارگری نیستند، آنهافعالان جرگه های بورژوازی برای رخنه وتخریب درجنبش کارگری میباشند. فعال واقعی وراستین جنبش کارگری کسی است که  برای تحقق حقوق کارگری درتمامی زمینه‌ ها ی اقتصادی ، سیاسی واجتماعی کمرهمت بسته است ودرستیز با سرمایه داران وحامیان آن‌ها قراردارد. ما به این فعالان واقعی وراستین کارگری درود فراوان داریم ومیدانیم که وظیفه ی سنگینی را درراه ایجاد تشکلهای مستقل کارگری برعهده گرفته اند.  ما با آنان همگام وهمراه هستیم وباتوجه به نیرووتوان خود ازهیچگونه تلاشی دراین راه روی  برنخواهیم تافت

.

 

*  همانطور كه خوانندگان گرامي ملاحظه مي كنند، اين شماره  را بر اساس حركات كارگري در طي ماه ايراني هجري شمسي تنظيم نموديم. در شماره قبل اين آرايش بر اساس ماه ميلادي بود. به همين دليل شماري از حركات كه در روزشمار گذشته درج شده بود، در اين جا نيز تكرار شده است

 

 

*  *  *

 

1 آبان ـ 22 اکتبر.

ـــــــــــــــــــــــــــ

 

1 ـ ماهشهرـ پتروشیمی فتاوران ـ تجمع اعتراضی کارگران درساختمان اداری شرکت . کارگران به نحوه استخدام که برمبنای آشناگرائی وفامیلی است اعتراض دارند.

 

2 ـ یاسوج ـ شهرداری ـ تجمع اعتراضی 30 کارگراخراجی شهرداری نسبت به اخراج ازکاروعدم رسیدگی به خواستهای آنها ازسوی مقامات مربوطه .

 

3 ـ  مشهد ـ اهالی منطقه قند آبکوه ـ تجمع اعتراضی بیش از150 تن ازاعضای خانواده‌های کارگران کارخانه قند آبکوه ـ ساکنان این منطقه که عمدتاً خانواده کارگری هستند به نابسامانی های منطقه که ازجمله فاقد درمانگاه ونانوائی وهمچنین آلودگی شدید محیط زیست ناشی ازدود کش های غیراستاندارد کارخانه قند می‌باشد ، اعتراض دارند.

 

4 ـ بافق ـ معدن سنگ آهن ـ تجمع اعتراضی جمعی ازکارگران روبروی ساختمان اداری شرکت نسبت به عدم پرداخت 4 ماه دستمزدها .

 

5 ـ تاکستان ـ کارخانه کارتن لد ـ تجمع اعتراضی حدود 150 کارگرجلوی درب بسته کارخانه ـ کارفرما بدون خبردهی قبلی ، ازامروزدرب ورودی کارخانه را بسته است ـ کارگران 7 ماه مزایای مزدی، عیدی وپاداش سال 94 وحقوق بن سالهای 91 و92 را طلبکارند .

 

6 ـ عسلویه ـ شرکت استیم ـ تجمع اعتراضی حدود 200 کارگرپیمانی درروبروی دفترکارفرما نسبت به 3 ماه دستمزد معوقه ـ این شرکت یکی ازشرکتهای پیمانکاری درزمینه های اجرای پروژه های نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاهی وصنایع فولادمی باشد.

 

http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_231.html

http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_243.html

 

2  آبان ـ 23 اکتبر

ــــــــــــــــــــــــــــــ

7 ـ عسلویه ـ شرکت استیم ـ دومین روزتجمع اعتراضی 200 کارگرپیمانی درمقابل دفترکارفرما. کارفرما دراین روزتعهد کرد که تاپنجم آبان کلیه مطالبات کارگران راپرداخت کند .

 

8 ـ بروجرد ـ کارخانه سامان کاشی ـ اعتصاب 86 کارگردراعتراض به 8 ماه دستمزد عقب افتاده .

 

9 ـ تاکستان ـ کارخانه کارتن لد ـ دومین روزتجمع اعتراضی کارگران درجلوی درب کارخانه ودرون محیط کارخانه ـ  دراین روزدرب ورودی کارخانه توسط نمایندگان اداره کارگشوده شد وکارگران تجمع اعتراضی خود رادردرون کارخانه ادامه دادند .

 

10 ـ اراک ـ کارخانه های هپکو، آونگان و ماشین سازی ـ بهنگام حضوروسخنرانی روحانی درورزشگاه پنجم مرداد که عمدتاًرنگ و بوی انتخاباتی داشت، جمعی ازکارگران بابالابردن پلاکاتهای اعتراضی درباره دستمزدهای معوقه وناامنی وبلاتکلیفی شغلی، نارضایتی خودراازاوضاع موجود نشان دادند.

 

11 ـ ماهشهرـ پتروشیمی فتاوران ـ دومین روزتجمع اعتراضی کارگران نسبت به نحوه استخدام برمبنای فامیلی وآشناگرائی .

 

12 ـ بجنورد ـ کارخانه سیمان ـ  تعدادی ازرانندگان کامیون به علت عدم تحویل بارو یا تعویق درتحویل باربه رانندگان، اقدام به تجمع اعتراضی کردند .

 

منابع :  http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_243.html

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5587

http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_248.html

 

3 آبان ـ 24 اکتبر.

ـــــــــــــــــــــــــــ

13 ـ ماهشهرـ پتروشیمی فتاوران ـ سومین روزتجمع اعتراضی کارگران .

 

14 ـ تهران ـ سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه ـ امروزاین سندیکا یک طوماراعتراضی نسبت به لایحه تغییرات ضدکارگری قانون کارانتشارداده وازهمگان خواسته است که آنراامضاء کنند ودرخاتمه افزوده است : « مااعلام می‌داریم درصورت اصراردولت برای تصویب لایحه ی ضدکارگری، اعتراض، تجمع واعتصاب راحق مسلم خودمی دانیم» .

 

15 ـ پیرانشهر( آذربایجان غربی) ـ شهروندان ـ حدود 300 نفرازاهالی پیرانشهرشامل اقشارمتفاوت اقدام به برپائی یک زنجیره انسانی اعتراضی کردند ـ اهالی به خرابی ونارسائی جاده های اطراف شهرکه چندین قربانی گرفته است، اعتراض دارندوخواهان رسیدگی وبازسازی جاده ها میباشند ـ در دعوت به این اعتراض وبهنگام زنجیره انسانی اعتراضی، این پیام جلب توجه می‌کرد : ً من قربانی آینده هستم  ً.

 

منابع :    http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_248.html

http://vahedsyndica.com/archive/2357

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ـ 4 آبان 1395

 

4 آبان ـ 25 اکتبر.

ــــــــــــــــــــــــــ

16 ـ یزد،چادرملو ـ معدن چادرملوـ 2000 کارگران این معدن یک طوماراعتراضی نسبت به لایحه تغییرات ضدکارگری قانون کارانتشارداده وخطاب به نمایندگان مجلس آورده اند که :« خواهان عدم بررسی لایحه اصلاح قانون کاردرمجلس وعودتش به دولت هستند» .

 

17 ـ عسلویه ـ پتروشیمی پردیس ـ  درحالیکه کارگران پتروشیمی پردیس بیست وهفتمین روزاعتصاب غذای درکارخانه ( تحریم غذای کارخانه ) راپشت گذاشتند، درپی مذاکره بین چهارنماینده ازسوی کارگران، نماینده هیأت مدیره ورئیس مجتمع پردیس وباقولی که نماینده هیأت مدیره مبنی برافزایش دستمزد وبهبود خدمات رفاهی کارکنان داد، این اعتصاب درحال حاضرخاتمه یافته اعلام شد.

 

18 ـ خرم آباد ـ کارگران شهرداری ـ تجمع اعتراضی کارگران فضای سبزمنطقه 3 شهرداری در روبروی ساختمان شورای شهرنسبت به ماهها دستمزدهای معوقه.

 

منابع :      http://etehadbinalmelali.com/ak/4-8-95/

 

http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_272.html

 

 

5 آبان ـ  26 اکتبر.

ــــــــــــــــــــــــــــ

19 ـ   قُهِستان ( خراسان جنوبی) ـ کارخانه قند ـ تجمع اعتراض کارگران کارخانه درمقابل فرمانداری شهرستانِ درمیان نسبت به دستمزدهای معوقه ازسال 1393 تاحا ل ـ دراین مدت فقط وعده ووعید پاسخ خواست کارگران بوده است ـ حال نیزبه قول یک کارگر: « نگهبانان راعوض کردند تابه راحتی بتوانندوسایل کارخانه رابه غارت ببرند، درختان کارخانه راقطع کردند. باوجود اعلام این گزارشها به فرماندار، هیچ اقدامی انجام نگرفت».

 

20 ـ  قزوین ـ کارخانه فرنخ ـ تجمع اعتراضی کارگران درروبروی استانداری نسبت به ماهها دستمزدها ومزایای معوقه.

 

21 ـ  بروجردـ کارخانه سامان کاشی ـ تجمع اعتراضی 86 کارگرکارخانه درمقابل اداره کار نسبت به 8 ماه دستمزد عقب افتاده واخراج توسط کارفرما ـ  این کارگران از23 اکتبر(2 آبان ) به منظوراعتراض به دستمزدهای معوقه آغازبه اعتصاب وشکایت به اداره کارکردند ـ کارفرما بهمین علت این کارگران رااخراج کرده است.

 

منابع :   http://etehadbinalmelali.com/ak/5-8-95/

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5588

 

6 آبان ـ 27 اکتبر.

ـــــــــــــــــــــــــــ

22 ـ دیواندره (استان کردستان) ـ شرکت راهسازی کردستان ـ کارگرانی که تحت قرارداد دوشرکت  خصوصی به نامهای ً راه نقش پایتخت ً و ً سرچنارراه ً می باشند و به مدت 8 ماه دستمزد دریافت نکرده اند، تجمعاتی اعتراضی را درمحیط کارنسبت به دستمزدهای معوقه برگزارکردند. فرماندارو افرادي از اداره کاردرجمع معترضان حاضرشدند ووعده دادند که بخشی ازدستمزدهای عقب افتاده تا تاریخ بیستم این ماه پرداخت خواهد شد.

 

23 ـ یاسوج ـ یگان حفاظت منابع طبیعی ـ 75 نفرازکارکنان یکان حفاظت منابع طبیعی استان  دراعتراض به 5 ماه دستمزدهای معوقه درمقابل استانداری تجمع کردند.

 

http://etehadbinalmelali.com/ak/6-8-95/

 

7 آبان ـ 28 اکتبر.

ـــــــــــــــــــــــــــ

24 ـ زرند ـ اهالی شهرـ تجمع تعدادی ازاهالی شهردرجلوی فرمانداری بمنظورتقاضای چادربرای سکونت موقت در پی زلزله 4,7 ریشتری درهمانروز.

 

http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_301.html

 

8 آبان ـ 29 اکتبر.

ـــــــــــــــــــــــــــ

25 ـ ساوه ـ کارخانه لاستیک پارس ـ اعتصاب یک روزه وتجمع اعتراضی  بیش ازیک‌صد کارگردر مقابل ساختمان اداری کارخانه نسبت به سوء مدیریت درشرکت وعدم پرداخت حق شیفت واضافه کاری روزهای تعطیل.

 

26 ـ خرم آباد ـ کشت وصنعت لرستان ـ تجمع اعتراضی کارگران اخراجی کشت وصنعت درمقابل استانداری نسبت به حقوق ازدست رفته شان درسالهای پیش درپی عدم انجام تعهدات استانداری وشرکت کشت وصنعت.

 

http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_301.html

 

9 آبان ـ 30 اکتبر.

ــــــــــــــــــــــــــــ

27 ـ تهران ـ بازنشستگان صندوق فولادـ تجمع  چند صد نفرازبازنشستگان صندوق فولاددر مقابل وزارت کشوربه منظوراعلام مخالفت با بحث ادغام درتأمین اجتماعی وباخواست اجرای تبصره 5 ماده 109 قانون استخدام شرکت ملی فولاد مبنی برهمسان سازی مستمری بازنشستگان این صندوق وپرداخت بموقع مستمری.

 

28 ـ بم ـ ارگ  قدیم ـ تجمع اعتراضی جمعی ازکارگران پروژه مرمت مجموعه ارگ قدیم درمقابل پایگاه میراث فرهنگی ارگ نسبت به 3 ماه دستمزدهای معوقه.

 

29 ـ تهران ـ هواپیمائی هما ـ تجمع اعتراضی جمعی ازکارگران وکارمندان این شرکت درمقابل وزارت راه وشهرسازی درمورد میزان مشکلات حقوق دریافتی ومزایا.

 

30 ـ تهران ـ شرکت مخابرات کشورـ تجمع اعتراضی حدود 2000 ازکارگران شرکت مخابرات ازسراسرکشوردرمقابل مجلس شورانسبت به نابسامانی ومشکلات شغلی ـ اهم خواست های کارگران عبارتنداز: تبدیل وضعیت شغلی، انعقاد قرارداد مستقیم، حذف شرکت های واسطه ای وپیمانکاری، امنیت شغلی و اجرای طرح طبقه بندی مشاغل .

 

31 ـ پارس آباد ( استان اردبیل ) ـ شرکت کشت وصنعت مغان ـ تجمع اعتراضی جمعی ازکارگران بخش حفاظتی درمقابل اداره مرکزی شرکت درمورد بلاتکلیفی وعدم امنیت شغلی .

 

32 ـ زابل ـ اتوبوسرانی شهری ـ اعتصاب وتجمع اعتراضی جمعی ازاتوبوسرانان شهری زابل درمقابل فرمانداری درمورد 5 ماه حقوق معوقه، بیمه، لباس و…

 

33 ـ یاسوج ـ رانندگان تاکسی بی سیم ـ تجمع اعتراضی جمعی ازرانندگان تاکسی بی سیم درمقابل شهرداری درمورد اخذ عوارض  خلاف قانون .

 

منابع :       http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5595

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5596

http://www.azadi-b.com/J/2016/10/post_310.html

 

10 آبان ـ 31 اکتبر

ــــــــــــــــــــــــــــــ

34 ـ مشهد ـ کارخانه رینگ سازی ـ تجمع اعتراضی بیش از 400 نفرازکارگران درمقابل دفترشورای اسلامی کارخانه نسبت به اجرای سلیقه ای طرح طبقه بندی مشاغل وعدم اجرای دقیق وبی نظرانه .

 

35 ـ گچساران ( استان کهکیلویه وبویراحمد ) ـ سد چم شیرـ تجمع اعتراضی حدود 400 کارگردرمقابل فرمانداری درمورد 6 ماه دستمزدهای معوقه .

 

36 ـ تهران ـ شرکت مخابرات کشور ـ دومین روزتجمع اعتراضی کارگران شرکت مخابرات دربرابر مجلس شورا ـ خواستهای کارگران عبارتند از: انعقاد قرارداد مستقیم بامخابرات وحذف واسطه ها وپیمانکاران، اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وتأمین امنیت شغلی .

 

37 ـ تهران ـ بیمارستان صدربه آفرین ـ صدها کارگر این بیمارستان طی یک طوماراعتراضی درانتقاد به مفاد لایحه اصلاح قانون کار خواهان عودت این لایحه ضدکارگری ازسوی مجلس به دولت شده اند.

 

38 ـ زاهدان ـ شهرداری ـ اعتصاب وراه پیمائی اعتراضی تعداد زیادی ازکارگران شهرداری درپارک شهرنسبت به حقوق معوقه، عدم پرداخت سنوات کارگران، سختی کاروافزایش حقوق ازسال 1387 تاکنون .

 

39 ـ سرپل ذهاب ( استان کرمانشاه ) ـ شهرداری ـ اعتصاب اعتراضی یک روزه کارگران شهرداری و خودداری ازجمع آوری زباله ها به دليل عدم پرداخت بموقع حقوق کارگری .

 

40 ـ تهران ـ بازنشستگان فولاد اصفهان ـ تحصن اعتراضی بیش از300 تن ازبازنشستگان فولاد اصفهان درمحوطه وبیرون ساختمان وزارت کاردرتهران براي روشن شدن وضعیت صندوق درمان فولاد،بیمه عمروحوادث، همسان سازی حقوق، سختی کارومابه التفاوت حقوقهای مانده ازسال 1370 .

 

41 ـ پارس آباد ـ شرکت کشت وصنعت مغان ـ دومین روزتجمع اعتراضی جمعی ازکارگران بخش حفاظتی درمقابل دفترمرکزی شرکت .

 

منابع :       http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5599

http://etehadbinalmelali.com/ak/10-8-95/

 

11 آبان ـ 1 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

42 ـ تهران ـ شرکت مخابرات کشورـ سومین روزتجمع اعتراضی کارگران شرکت مخابرات مقابل مجلس شورا .

 

43 ـ اراک ـ کارخانه هپکو ـ تجمع وراه پیمائی اعتراضی کارگران ازمحل کارخانه تا مرکزشهربراي  دستمزدهای معوقه ومزایا .

 

44 ـ تهران ـ صندوق بیمه کشاورزی ـ تجمع اعتراضی حدود 800 نفرازکارگزاران وکارگران صندوق بیمه کشاورزی درمقابل مجلس شورا براي  عدم امنیت شغلی و عدم پرداخت بموقع حقوق و دستمزدها وهمچنین عدم بیمه . معترضین بیان میدارند : « معوقات مزدی داریم وبااینکه کارگزاربیمه هستیم، خودمان بیمه نیستیم.

 

45 ـ گچساران ـ سد چم شیر، شرکت سایبرـ دومین روز اعتصاب عمومی باشرکت 850 کارگردراعتراض به شش ماه دستمزدهای معوقه .

 

46 ـ پارس آباد ـ شرکت کشت وصنعت مغان ـ سومین روزتجمع  اعتراضی کارگران بخش حفاظت دربرابراداره مرکزی شرکت درمورد بی توجهی مدیران شرکت براي تعیین تکلیف محل کارمعترضین ـ کارگران قصد داشتند که از جلوی اداره مرکزی شرکت به سوی فرمانداری اقدام به  راه پیمائی بکنند که مأموران  انتظامی مانع گردیدند .

 

47 ـ اصفهان، نجف آبادـ کاشی نیلوـ تجمع اعتراضی کارگران درمقابل فرمانداری نجف‌آباد نسبت به بلاتکلیفی شغلی وبیش از 12 ماه دستمزدهای معوقه وبیمه .

 

48 ـ تبریزـ کارخانه بلبرینگ سازی ـ اعتصاب کارگران وتجمع دربرابردرب ورودی کارخانه  دراعتراض به بیش از 3 ماه دستمزدهای معوقه و بیمه وشرایط نامناسب  کاری .

 

49 ـ کرمانشاه ـ شرکت گلیم وگبه ـ تجمع اعتراضی کارگران شرکت دربرابراستانداری نسبت به بلاتکلیفی شغلی .

 

منبع :     http://etehadbinalmelali.com/ak/11-08-95/

 

12 آبان ـ 2 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

50 ـ گچساران ـ سد چم شیرـ کارگران درسومین روزاعتصاب دراعتراض به 6  ماه دستمزدهای معوقه، بهنگام ورود نماینده گچساران درمجلس شورا، به تجمع اعتراضی درفرودگاه شهردست زدند تا صدای اعتراضی خود رامستقیماً به گوش اوبرسانند .

 

51 ـ قزوین ـ کارخانه شیشه ـ تجمع اعتراضی بیش از100 تن از کارگران درمقابل کارخانه درجاده رشت نسبت به 8 ماه دستمزدهای معوقه .

 

52 ـ تبریزـ کارخانه بلبرینگ سازی ـ دومین روزاعتصاب بیش از200 کارگردراعتراض به بیش از 3ماه دستمزدهای معوقه، بیمه وشرایط نامناسب کاری . کارگران دراین روزپس ازتعهد کارفرما به پرداخت بخشی ازمطالبات کارگران، اعتصاب خود را پایان دادند .

 

53 ـ یاسوج ـ کارخانه قند ـ تجمع اعتراضی کارگران درمحیط کارخانه نسبت به بلاتکلیفی  شغلی و معیشتی، 4  ماه دستمزد معوقه امسال وطلب های سالهای 93 و94 ـ کارگران دراین روزواین تجمع  به مدیرعامل اجازه ورود به  کارخانه راندادند . اعتراضات دراین کارخانه سابقه طولانی دارند .

 

منبع :     http://www.azadi-b.com/J/2016/11/post_340.html

 

13 آبان ـ 3 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

54 ـ  قزوین ـ کارخانه شیشه ـ دومین روزتجمع اعتراضی بیش از100 تن ازکارگران درمقابل کارخانه نسبت به 8  ماه دستمزد معوقه .

 

55 ـ کرمان ـ  کارخانه روغن نباتی گلنارـ اعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران درمورد 4  ماه دستمزد معوقه وعدم امنیت شغلی .

 

56 ـ  تهران ـ  شرکت صنعتی بهشهر ( سازنده روغن نباتی درجاده تهران ـ کرج ) ـ اعتصاب (تحریم) غذای کارخانه به منظوراعتراض به عدم انجام تعهدات کارفرما مبنی برافزایش متداول مزایای مزدی همانند حق پاداش، تولید وحق جذب ـ  دراین اعتصاب حدود 500 کارگرشرکت داشتند.

 

منابع :      http://www.azadi-b.com/J/2016/11/postر_349.html

http://www.azadi-b.com/J/2016/11/post_448.html

 

15 آبان ـ 5 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

57 ـ تبریزـ کارخانه بلبرینگ سازی ـ اعتصاب مجدد کارگران دراعتراض به بیش از3  ماه دستمزد معوقه، بیمه وشرایط نامناسب کاری ـ  کارفرما درتاریخ 12 آبان درپایان دومین روزاعتصاب کارگران  تعهد کرده بود  که درهمان  روزبخشی ازمطالبات کارگران  راپرداخت خواهد کرد که از این کارسرباززد . کارگران دراعتراض به این اقدام ضد کارگری کارفرما، مجدداً دست ازکارکشیدند.

 

58 ـ 59 ـ کرمان ـ کارخانه روغن نباتی گلنارـ دومین وسومین روزاعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران .

 

60 ـ یاسوج ـ شهرداری ـ اعتصاب و تجمع کارگران  شهرداری درمقابل ساختمان شهرداری در اعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی ودستمزدهای معوقه .

 

61 ـ نیشابورـ شهرداری ـ تجمع اعتراضی کارگران درمقابل ساختمان شهرداری نسبت به 40 روزدستمزد معوقه، دوماه بیمه و18 ماه سنوات .

 

62 ـ تبریزـ  ریخته گری ماشین سازی ـ  تجمع اعتراضی جمعی ازکارگران بازنشسته کارخانه درمقابل درب ورودی کارخانه نسبت به عدم پرداخت حق سنوات پایان خدمت .

 

63 ـ شاهرود ـ معدن زغال سنگ طرزه ـ تجمع اعتراضی بیش از500 کارگراین معدن درمقابل ساختمان اداری معدن براي 4 ماه دستمزد معوقه .

 

64 ـ کرج ـ قطارشهری ( شرکت سابیر) ـ تجمع جمعی ازکارگران این شرکت درمقابل استانداری دراعتراض به حدودیک سا ل دستمزد معوقه .

65  ـ اراک ـ کارخانه هپکو ـ  اعتصاب وراه پیمائی مجدد کارگران درسطح شهردراعتراض به دستمزدهای معوقه ومزایا ـ  بیش ازسه هفته ازاعتصاب این کارگران می‌گذرد . آنهابارها به تجمع و راه پیمائی اعتراضی اقدام کرده‌اند .

 

66 ـ 67 ـ قزوین ـ  کارخانه شیشه ـ سومین وچهارمین روزتجمع اعتراضی کارگران درمحیط کارخانه

 

68 ـ 69 ـ تهران ـ شرکت صنعتی بهشهرـ  دومین وسومین روزاعتصاب ( تحریم ) غذای کارخانه .

 

 

منابع :     http://www.azadi-b.com/J/2016/11/post_367.html

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5606

http://etehadbinalmelali.com/ak/16-08-95/

 

16 آبان ـ 6 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

70 ـ یاسوج ـ شهرداری ـ تجمع اعتراضی جمع  زیادی ازکارگران شهرداری درجلوی اداره کارو اموراجتماعی استان نسبت به بلاتکلیفی  شغلی ومعیشتی ودستمزدهای معوقه .

 

71 ـ کرمان ـ  کارخانه روغن نباتی گلنار ـ چهارمین روزاعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران .

 

72 ـ  اراک ـ کارخانه هپکوـ راهپیمائی مجدد اعتراضی کارگران درسطح شهر .

 

73 ـ  تبریزـ کارخانه بلبرینگ سازی ـ تجمع اعتراضی شبانه  روزی کارگران نسبت به 3  ماه دستمزد معوقه، بیمه وشرایط نامناسب کاری .

 

74 ـ قزوین ـ  کارخانه شیشه ـ  پنجمین روزتجمع اعتراضی کارگران درمحیط کارخانه .

 

75 ـ  ایلام ـ شرکت نفت وگازتنگ بیجارـ تجمع اعتراضی کارگران اخراجی این شرکت درمقابل ساختمان وزارت نفت درتهران با خواست بازگشت به کاروپرداخت معوقات حقوقی.

 

76 ـ تهران ـ شرکت صنعتی بهشهرـ چهارمین روزاعتصاب ( تحریم ) غذای کارخانه .

 

منابع :       http://etehadbinalmelali.com/ak/16-08-95/

http://etehadbinalmelali.com/ak/17-08-95/

 

17 آبان ـ 7 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

77 ـ قزوین ـ  کارخانه شیشه ـ ششمین روز تجمع اعتراضی کارگران درمحیط کارخانه .

 

78 ـ  ایلام ـ شرکت نفت وگازتنگ بیجارـ دومین روزتجمع اعتراضی کارگران اخراجی شرکت درمقابل ساختمان وزارت نفت .

 

79 ـ تهران ـ شرکت قالب‌های صنعتی سا یپا ـ اعتصاب اعتراضی 1500 کارگرکارخانه به منظورافزایش دستمزد وسایرخواسته ها ـ خواستهای کارگران عبارتند  از : 1 ـ افزایش حقوق پرسنل شرکت وپیمانکار( ز یر12 سال ) 2 ـ شارژمرتب ماهیانه بن کارت با مبلغ مشخص 3 ـ پرداخت آکورد ماهیانه بطورمرتب ومستمر 4 ـ تسریع درادامه ی روند بازنشستگی پرسنل ( مشاغل سخت و زیان آور) وتسریع درپرداخت حق سنوات پرسنل بازنشسته که مدت یکسال ونیم است به تعویق افتاده است  5 ـ پرداخت بدهی شرکت به تعاونی مصرف که باعث اختلال درروند خدمات دهی این بخش به کارکنان شده است  6 ـ  تغییروضعیت کارکنان پیمانکاروروزمزد به قراردادی .

 

80 ـ دشتستان (استان بوشهر) ـ سیمان دشتستان ـ تجمع اعتراضی کارگران درجلوی این واحد تولیدی نسبت به کاهش عملی حقوق کارگران درپی قطع حق پاداش وبهره وری وهمچنین کاهش ساعات اضافه کاری ـ کارگران دراین تجمع ، مانع ورود مدیران به کارخانه شدند .

 

81 ـ تبریزـ کارخانه بلبرینگ سازی ـ کارگران دیشب پس ازبازداشت سهامداراصلی شرکت به تجمع شبانه روزی پایان دادند و اعلام داشتند که ازامروزمجدداً تاتعیین تکلیف نهائی کارخانه به برگزاری تجمعات اعتراضی  ادامه خواهند داد

 

82 ـ کرمان ـ  کارخانه روغن نباتی گلنارـ پنجمین روزاعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران .

 

83 ـ تهران ـ شرکت صنعتی بهشهرـ پنجمین روزاعتصاب غذای حدود 500 کارگر .

 

منابع :       http://etehadbinalmelali.com/ak/17-08-95/

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5612

کمیته هماهنگی برای  کمک به ایجاد  تشکل های کارگری ـ 18 آبان .

 

18 آبان ـ 8 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

84 ـ قزوین ـ کارخانه شیشه ـ  هفتمین روزتجمع اعتراضی کارگران درمحیط کارخانه نسبت به 8 ماه دستمزد معوقه ، 5 ماه بیمه، حق سنوات وعیدی سال‌های گذشته، شرایط سخت کاری، عدم امنیت شغلی واخراج همکاران . دراین روزکارفرما دوماه ازدستمزدهای معوقه راپرداخت کرد وقول به پرداخت مابقی راداد. درنتیجه بااین موفقیت نسبی، تجمعات اعتراضی فعلاً بطورموقت پایان یافت .

 

85 ـ تهران ـ شرکت قالب‌های صنعتی سایپا ـ  دومین روزاعتصاب وتجمع اعتراضی دردرون کارخانه. این اعتصاب وتجمع تا ظهرهنگام ادامه یافت و درپی مذاکرات، شرکت به اکثرخواستهای کارگران تن داد. درضمن علاوه برشش خواست کارگران، با تغییرمدیریت شرکت نیزموافقت شدومدیرامورکارکنان که نماینده کارگران راتهدید کرده بود، اخراج شد. کارگران پس ازکسب موفقیت که درنتیجه همبستگی وپایداری آن‌ها حاصل شد ، به اعتصاب پایان دادند وبه کاربازگشتند .

 

86 ـ شوش ـ مجتمع نیشکرهفت تپه ـ تجمع اعتراضی جمعی ازنی بُران مجتمع درمقابل ساختمان اداری شرکت نسبت به عدم پرداخت حق بیمه دوران  بیکاری درفاصله سالهای 68 تا 92 .

 

87 ـ یاسوج ـ سازمان حمل ونقل کهگیلویه وبویراحمدـ تجمع اعتراضی بیش از200 نفرازکارگران وکارمندان این سازمان درمقابل  ساختمان استانداری نسبت به 3 ماه حقوق معوقه .

 

88 ـ کرمان ـ  کارخانه روغن نباتی گلنارـ  ششمین روزاعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران .

 

89 ـ تهران ـ شرکت صنعتی بهشهرـ ششمین روزاعتصاب ( تحریم ) غذای کارخانه .

 

منابع :        http://www.a zadi-b.com/J/2016/11/post_404.html

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5614

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5618

 

 

19 آبان ـ 9 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــ

90  ـ کرمان ـ  کارخانه روغن نباتی گلنارـ  هفتمین روزاعتصاب وتجمع اعتراضی کارگران درمحیط کارخانه درمورد 4 ماه دستمزد عقب افتاده ، طلب های سالیان پیش و عدم امنیت شغلی . کارگران در این روزبمنظورجلب نظرعمومی ازمشکلات وخواستهای خود، جاده کرمان ـ جوپاررا برای مدتی مسدود کردند .

 

91 ـ تبریزـ کارخانه بلبرینگ سازی ـ  کارفرما دراین روزدوماه از سه ماه دستمزدهای معوقه را پرداخت کرد ، لیکن کارگران به اعتراض خود ادامه دادند و اعلام داشتند که تازمان پرداخت  تمامی دستمزدهای معوقه به اعتراض  ادامه خواهند داد .

 

92 ـ سرپل ذهاب ( استان کرمانشاه ) ـ سد بازی دراز  ـ  تجمع اعتراضی کارگران سد به تعطیلی این  پروژه ودرنتیجه بیکارشدن کارگران .

 

93 ـ  بلاد شاپور( استان کهگیلویه وبویراحمد) ـ شرکت بازرگانی بلاد شاپورـ تجمع اعتراضی جمعی ازکارگران این شرکت دربرابر ساختمان استانداری وبانک صادرات .  این اعتراض علیه تصمیم مدیر عامل بانک صادرات میباشد که قصد دارد محل دفترشرکت بازرگانی را که درمالکیت بانک است به شخص دیگری  اجاره دهد.  درپی این عمل، این شرکت تعطیل و320 کارگرآن بیکارخواهند شد .

 

94 ـ تهران ـ شرکت صنعتی بهشهرـ هفتمین روزاعتصاب ( تحریم ) غذای کارخانه .

منابع :                   http://etehadbinalmelali.com/ak/20-08-95/

http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5622

http://www.azadi-b.com/J/2016/11/post_417.html

 

21 آبان ـ 11 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

95 ـ دماوند ـ گازرسانی ومحیط زیست ـ گردهم آئی اعتراضی هزاران تن ازطرفداران محیط زیست ازاقشارمختلف ، اهالی محل وسایرنقاط مجاوردرآئینه رود علیه عبورخط لوله گازازطریق دماوند به لاهیجان که همراه با تخریب جبران ناپذیرمحیط زیست می باشد.

 

96 ـ تهران ـ شرکت صنعتی بهشهرـ هشتمین ونهمین روزاعتصاب ( تحریم ) غذای کارخانه .

 

منبع :        http://www.azadi-b.com/J/2016/11/post_436.html

 

22 آبان ـ 12 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

97 ـ تهران ـ شرکت بهشهرـ دهمین روزاعتصاب ( تحریم ) غذای کارخانه با شرکت حدود 500 کارگر دراعتراض به عدم انجام تعهدات کارفرما مبنی برافزایش متداول مزایای مزدی همانند حق پاداش، تولید وحق جذب ـ  اعتصاب کارگران دراین روزدرپی یک توافق نسبی باکارفرما پایان یافت.

 

98 ـ بجنورد ـ شهرداری ـ تجمع اعتراضی کارگران بخشهای مختلف شهرداری مقابل ساختمان شورای شهرنسبت به ماهها دستمزد معوقه وعدم پرداخت عیدی امسال .

 

منبع :              http://www.azadi-b.com/J/2016/11/post_448.html

http://etehadbinalmelali.com/ak/23-08-95/

 

24 آبان ـ 14 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

99 ـ دشتستان ـ کارخانه سیمان ـ تجمع اعتراضی مجد د ( بارپیش در17 آبان ) کارگران دراین ماه درمحیط  کارخانه نسبت به عدم پرداخت مطالبات کارگری  وعدم اجرای  طرح طبقه بندی مشاغل .

 

100 ـ بروجردـ کارخانه سامان کاشی ـ  تجمع اعتراضی کارگران درآستانه بازنشستگی درمقابل مجلس درتهران نسبت به عدم واریزبیمه از سوی کارفرما که مانعی برای بازنشستگی شده است .

منبع :         http://www.azadi-b.com/J/2016/11/post_472.html

 

25 آبان ـ 15 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

101 ـ  تهران ـ  تظاهرات کارگری ـ تجمع و راه پیمائی صدها کارگردرمقابل مجلس دراعتراض به اصلاحيه  قانون کار .

 

102 ـ دشتستان ـ کارخانه سیمان ـ دومین روزتجمع اعتراضی پیاپی کارگران درمحیط کار.

 

103 ـ تهران ـ  بازنشستگان ـ تجمع اعتراضی جمعی ازبازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی درمقابل مجلس نسبت به طرح تجمیع بیمه ها .

 

منابع :           http://www.etehadeh.com/?page=news&nid=5637

http://etehadbinalmelali.com/ak/25-08-95/

http://sfelezkar.com/?p=1734#more-1734

 

26 آبان ـ 16 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

104 ـ  دشتستان ـ  کارخانه سیمان ـ سومین روزتجمع اعتراضی حدود 200 تن از کارگران درمحیط کارخانه .

 

105 ـ  پارس آباد ـ شرکت کشت وصنعت مغان ـ تجمع اعتراضی 150 کارگردرجلوی ساختمان دفتر مرکزی شرکت نسبت به بلاتکلیفی محل کاروبی توجهی مدیرعامل به حل این مشکل کاری .

 

106 ـ صومعه سرا ( استان گیلان) ـ کشتارگاه پرندک خزرـ تجمع اعتراضی کارگران درمقابل ساختمان استانداری ـ 100 کارگر اخراجی کشتارگاه بین 6 تا 14 ماه دستمزد طلب دارند وپس از شکایت وماههادوندگی قادرشدند با حکم قضائی برای دریافت مطالبات خوداقدام کنند که با نیرنگهای کارفرما ووکلای وی مواجه شده‌اند ـ  کشتارگاه حدودیک میلیارد تومان به کارگران و3 میلیاردتومان به بانک کشاورزی بدهکاری داردودرنتیجه کارفرماووکلای اوتوانسته اند کشتارگاه رابه رهن بانک درآورند ودرنتیجه کارگران نمی‌توانند خواهان مصادره کشتارگاه برای رسیدن به مطالبات خود بشوند.

 

107 ـ تهران ـ شرکت واحداتوبوسرانی ـ تجمع اعتراضی جمعی از رانندگان شرکت واحد درجلوی ساخنمان دفترمرکزی شرکت واحد و تعاونی مسکن ـ این کارگران از  ساکنین پروژه نیمه کاره سهیل دریافت آباد میباشند که به افزایش اقساط ، نبودِآسانسور،آب، گازوسایرامکانات رفاهی معترضند.

 

منبع :           http://www.azadi-b.com/J/2016/11/post_501.html

 

28 آبان ـ 18 نوامبر.

ـــــــــــــــــــــــــــــــ

108 ـ  تبریز ـ  منطقه کجوار ـ  تجمع  صدها تن ازاقشارگوناگون اهالی منطقه کجواردر مقابل  پتروشیمی تبریز دراعتراض به آلودگی هوا بر اثرمواد آلاینده کارخانه پتروشیمی ـ برپلاکاتهائی که کودکان دردست داشتند ، ازجمله نوشته شده بود :   ً ما بچه‌ ها چه گناهی داریم که بایددراین هوای آلوده نفس بکشیم ؟ ً و ً ما اعتراض داریم ، به هوای پاک نیاز داریم  ً .

 

منبع :          http://etehadbinalmelali.com/ak/01-azar-95/

 

*  *  *

 

* ـ  این روزشمار،  چکیده ای است ازآن اخباری که درنشریات گوناگون درج شده‌اند وازاینروگزارش کامل نیستند وبیشترمی توانند استفاده آماری داشته باشند . باید درنظرداشت که :

1 ـ  روزشمارفوق عمدتاً درمورد اعتراضات عملی کارگری است، لذابه دیگراخبارمبارزات اجتماعی  ازجمله دانشجویان، آموزگاران، پرستاران و… که به نوبه خودازاهمیتی شایسته برخوردارند اشاره ندارد.

2 ـ بایستی درنظرداشت که این روزشمارتنها گزارشی کوتاه ازآن بخش از مبارزات کارگری است که انعکاس عمومی یافته اند. مسلماً به علت سانسورشدید حکومتی، فقدان تشکلات مستقل سراسری ومحلی کارگری وعدم ارتباط گسترده با مراکزکارگری، اطلاع یابی ازتمامی مبارزات جاری کارگری امکان پذیرنبوده است.

3 ـ  روزشمارتنهادربرگیرنده مبارزات عملی وجمعی کارگران ازقبیل اعتصاب، تجمع، تحصن و نوشتارسرگشاده جمعی اعتراضی میباشد ودربرگیرنده اعتراصات فردی یاجمعی شفاهی واظهارنارضایتی شفاهی و یا مجازی ، که هرروزه به صورت هزاری هزارجریان دارد، نیست.

نتیجه اینکه ، هرگاه مبارزات عملی سایراقشاراجتماعی واظهارات نارضایتی شفاهی ازرژیم ضدکارگری جمهوری اسلامی رابه این روزشمارافزوده سازیم، به روشنی خواهیم دریافت که دوصف روبروی هم قرارگرفته اند، اکثریت عظیم وقاطع جامعه که خواهان آزادی، عدالت اجتماعی وبهبود شرایط اقتصادی ورفع ستم واستثمارهستند واقلیتی اندک که تنها با تکیه براختناق ومزدوران اسلحه وچماق بدست، درحاکمیت است و چاپیدن دسترنج زحمتکشان ودزدیدن ثروتهای ملی ـ اجتماعی را دربرنامه روزانه خود دارد.

*  *  *

 

ـــــــــــــــــــــــــــ

ازانتشارا ت : نهادهای همبستگی با جنبش کارگری درایران ـ خارج کشور

تهیه وتنظیم از : کانون همبستگی باجنبش کارگری ایران ـ هانوفر.

 

***

 اطلاعیه نهادهای همبستگی در غم از دست دادن رفیق عزیز و همرزممان شهرام یوسفی

 

با اندوه فراوان رفیق شهرام یوسفی ، کارگر کمونیست واز فعالین قدیمی جنبش کارگری، روز جمعه ۲۵ نوامبر۲۰۱۶ دراثر بیماری سرطان در کانادا چشم از جهان فرو بست. از دست دادن رفیق شهرام را به همسر و بستگان، رفقا، دوستان و فعالين جنبش کارگری تسلیت می گوییم.

رفیق شهرام چندین دهه  در ایران و نیز در تبعید براي دفاع از منافع و آرمان  طبقه كارگر مبارزه كرد. حرف و عمل رفيق شهرام  تاكيد بر روی مبارزه متشكل طبقه كارگر و ایجاد تشکل های کارگری و با اتکا به آن مبارزه سیاسی  بر علیه سرمایه داری بود. رفيق شهرام چه در ايران و چه در تبعید به اشکال مختلف كوشيد صدای طبقه کارگر را انعكاس دهد.  و بر این اساس فعالیت خود را در تشکل های فعالین کارگری تداوم داد. با ایجاد و گسترش نهادهای همبستگی در خارج از کشور در جهت حمایت و تقویت همبستگی طبقه کارگر و انعكاس صدای اعتراضی کارگران ایران درسطح بین المللی، رفيق شهرام نیز با تعدادی از رفقا، نهاد همبستگی با جنبش کارگری ایران و کانادا را ايجاد كردند و به نهادهای همبستگی با جنبش كارگری در ايران – خارج كشور پيوستند. رفيق شهرام با وجود بیماریش در چند سال اخیر از پذيرش مسئولیت در نهادهای همبستگی و در جهت منافع مستقل و طبقاتی کارگران دریغ نکرد. با از دست دادن وی نهادهای همبستگی رفیق و یارگرانقدری را از دست داد. ما یاد رفیق شهرام را با ادامه راهش در جهت تقویت همبستگی کارگران وبا اتکا به آن مبارزه برای سوسیالیسم گرامی می داریم .

 

گرامی باد ياد و راه رفيق شهرام يوسفی

 

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری درایران ـ خارج  کشور

شنبه ۶ آذر ۱۳۹۵ برابر با ۲۶ نوامبر ۲۰۱۶

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: