اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

در گذشت رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو: مهدی ضمیری، فيدل جاودانه شد!: ردگلوب /تارنگاشت عدالت، و فیدل کاسترو درگذشت: گزارش ایسنا

f-castro-cp-9359989-250

به مناسبت درگذشت فیدل کاسترو

درگذشت  فرمانده، فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا را به همه آزادیخواهان جهان، به ویژه مردم غیور کوبا تسلیت می گویم.

ما پیروز خواهیم شد!

اشتراک – آمادور نویدی

***
اگر چه فیدل در سن نود سالگی در گذشت ولی شوک بزرگی نه تنها در کوبا بلکه در سراسر جهان ایجاد کرد که ناشی از تاثر عمیق توده های زحمتکش جهان و حتی رهبران بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکای لاتین ، آفریقا و آسیا را در خود فرو برد  . کوبا و رهبران آن نشان دادند که  هرکشوری هر چند کوچک وقتی اراده کند و تصمصم داشته باشد به خلق مخصوصا به توده های زحمتکش خود و جهان خدمت کند میتوان سر پای خود بایستد  و از استقلال و حیثیت انسانی خود و جهان دفاع کند … . فیدل کاسترو وچه گوارا  فرزندان و رهبران خلقهای  زحمتکش جهانند که با  همتی بلند  و بدون چشم داشت  و بدون جمع کردن ثروت و بدون  قمپوز در کردن  در خدمت  انسانها بودند  یادشان همیشه در دلها زنده خواهند ماند  وجود چنین شخصیتهای بر جسته در جهان دست آورد بی نظیر  برای همه ملتهای جهان است تجربه کوبا آموزه ای است فراموش نشدنی  و ماندگار .

fidel-castro-hasta-siempre

در گذشت رهبر انقلاب کوبا فیدل کاسترو

دیشب ساعت ده و نیم  بوقت هاوانا فیدل کاسترو  رهبر  و رئیس جمهور پیشین کوبا و یکی از چهره های چپ کوبا و آمریکای لاتین در سن نود سالگی   با زندگی وداع کرد و بخش اعظم مردم کوبا ، آمریکای لاتین و توده های زحمتکش جهان را در ماتم فروبرد .  فید ل در 13 اوگوست 1926  در یک خانواده  نسبتا مرفه در ده  هولگویین (Biran, a village in Holguin Province) متولد شد و در دانشگاه هاوانا  در رشته حقوق فارق التحصیل  شد.

در ایام دانشجویی  و پس از آن مدت شش سال بجرم فعالیتهای سیاسی بر علیه سیستم دیکتاتوری باتیستا  (Fulgencio Batista) زندانی شد و پس از آزادی مجددا فعالیتهای سیاسی خودرا مخفیانه ادامه داد.و موفق شد از راه مبارزه مسلحانه ابتکار عمل را بدست گیرد  و حکومت فاسد  باتیستا را که خود مالک بخش بزرگی از کوبا بود را سرنگون کند

کوبا جزیره کوچکیست با وسعت 110.000 کیلومتر مربع  در کارائیب  با جمعیت در حدود یازده میلیونی که  از شمال غربی با خلیج مکزیک و از شمال به اقیانوس آتلانتیک شمالی  و از جنوب به دریای کارائیب  همسایه است  و پایتحت آن هاوانا ست که بزرگترین جمعیت را در این منطقه از آن خود کرده است.

واحد پولی این کشور پزو  PESO    و زبان رسمی آن  اسپانیایی است  ودر آمد ناخالص سرانه این کشور در حدود 8000 دلار در سال است  سیستم حکومتی آن سوسیالیستی و اقتصاد آن بر مبنای  اقتصاد دولتی استوار شده است طی سالهای گذشته یعنی از سال 1990 با توجه به تغییرات بزرگی  که در روابط بین المللی و اقتصادی  در منطقه و جهان بوجود آمده برنامه ریزی اقتصادی تغییر کرده   و از حالت تمزکز  خارج شده و  بر مبنای اقتصاد دولتی غالب و اقتصادی خصوصی دولتی و خصوصی  که بیشتر در بخش توریستی  فعال است  تغییر شکل داده است  و طی سالهای اخیر  با روابط خوبی که با چین  و کشورهای امریکای لاتین بر قرار کرده است در آمد کشور  بالا رفته و سال گذشته با  دومیلیارد دلار درآمد تنها از راه جلب توریست  به ثروت این کشور افزوده شده است .

فیدل از سال 2006 بعلت  وضع مزاجی و سلامتی سکان کشور را از طریق حزب کمونیست این کشور به برادر خود رائول کاسترو منتقل و خود در این مدت  همچنان با وجود کهولت سن  به  نوشتن مقالات متعدد و  تحلیلی در (Cuba’s official Granma daily) و ملاقات با رهبران جهان و شخصیتهای ساسی و چپ  سپری کرده است .

بر طبق وصیت فیدل قرار است مراسم تدفین فیدل  پس از سوزاندن جسد با حضور مهمانان خارجی بر گزار شود . آخرین  ملاقات فیدل با رئیس جمهور ویتنام تران دای کوان در تاریخ  15 نوامبر امسال صورت گرفته است (Tran Dai Quang) . کوبا  در جنگ جنوب شرقی آسیا   همواره در کنار رزمندگان  ویتنام ، کامبوج و لائوس قرار داشت که تا پایان پیروزی  بر علیه آمریکا ادامه داشت. و همزمان تلاش کرد تا از جنبشهای ضد وابستگی در آمریکای لاتین  و تمتمی کشورهای جهان سوم دفاع و پشتیبانی کند  که در آمریکای لاتین بسیار موفق عمل کرده  تا جایی که سیستم لاتی فوندیا دربخش اعظم این کشورها بر چیده شده است  و با بسیاری از کشورها از جمله ونزوئلا ، اکوادور ، بلیوی و نیکارگوئه  پیمانهای استراتژِک دوجانبه و چند جانبه دارد .

کوبا ضمن آنکه عضو فعال کشورهای غیر متعهد بود  بهمراه اتحاد شوروی در بعضی از مناطق آفریقا از جمله آنگولا با نیرویی نظامی وارد جنگ شده بود که برای آن هزینه گزافی پرداخت کرد  از آنجا که در آن دوره کوبا کشور تک محصولی یعنی نیشکر بود و تنها مشتری کوبا اتحاد شوروی و از شوروی سالیانه پانصد میلیون دلار کمک بلاعوض دریافت میکرد  نتوانست به اتحاد شوری  نه بگوید ولی بعدها  فیدل اشاره کرد که بعلت وارد شدن در این جنگ بسیاری از کشورهای دوست خود را از دست داده است ضمن آنکه کوبا تلاش کرد با فرستادن تیمهای پزشکی به آفریقا  بسیاری از کشورها را دوباره جلب کند .

آمریکا و دیگر کشورهای هم پیمان  پس از پیروزی  نیروهای مقاومت بر علیه باتیستا  رئیس جمهور  دیکتاتور کوبا  هر گز کاسترو و مردم کوبا را نبخشیدند  و طی سالهای 1959 که سال استقلال کوبا بود تا سال 2006 بیش از 630 بار تلاش کردند تا کاسترو را ترور کنند که شامل همه تریکهایی میشد که امکان اجرای آنها وجود داشت از جمله  مسموم کردن سیگار مورد علاقه فیدل ، مواد غذایی، سرنگونی هواپیما ها ، انواع نوشیدنیها و اتوموبیل ، قایق های نظامی و غیر نظامی  و …. و جلوگیری از شرکت فیدل و هیات همراه در کنفرانسهای جهانی و یا دیدو بازدی های رهبران کوبا از دیگر کشورها

کوبا پس از پیروزی انقلاب در سال 1959 تمامی اموال سرمایه داران و بانکها را در کوبا ملی اعلام کرده و تمامی مزرعه داران  این کشور که تعداد آنها زیاد هم نبود ولی تمامی زمینهای کشاورزی و بخش خدمات را در کنترل داشتند و در آمریکای لاتین  به سیستم لاتی فوندیا  معروف هست  مصادره کرده و آنها را در اختیار کشاورزان  و باقی مانده را از طریق  تشکیلاتهای دولتی اداره و کنترل کرد .

فرار زمین داران بزرگ و خروج تمامی سرمایه کشور از جمله طلا و ارزهای خارجی  ضربه مهلکی به کشور تازه استقلال یافته کوبا وارد کرد  و کشورهای بلوک شوروی  در شرایطی قرار  نداشتند که بتوانند کمک های لازم و  ضروری را در اختیار دولت تازه تاسیس یافته ملی قرار دهند .

آمریکا پس از پیروزی انقلاب کوبا را محاصره نظامی و اقتصادی کرده بود و در خواست غرامت  از دولت نوپای کوبا را داشت که دولت ملی از اساس  قادر به اجرایی کردن  در خواست سرمایه داران فراری و دولت آمریکا  را نداشت ولی  دولت نوپا بسرعت مردم را مسلح کرد تا بتوانند از خود دفاع کنند .

کاسترو و یاران  اساسا  تا سال 1963 از حکومت کمونیستی و حزب کمونیستی حرفی نزده بودند و در واقع بعنوان یک نیروی ملی حکومت را بدست گرفته بودند و تمام تلاش خودرا کرده بودند تا با امریکا کنار امده تا از اشغال مجدد کشور جلوگیری کنند  ولی آمریکا که از بحران رهبری اتحاد شوروی و بلوک شرق آگاهی کامل داشت  و در گذشت استالین هم موقعیت استثنایی  ایجاد کرده بود در تمامی کشورهای آمریکای لاتین با کودتاهای متعدد  نیروهای نظامی را بقدرت رساند  و  کوبا را هم با محاصره دریایی کامل  آسیب پذیر کرده بود  تا از درون  طغیان  ایجاد شود.

رهبران کوبا در سال 1963  از نیروی ملی به جریانات چپ روی آوردند و کوبا رسما  اعلام کرد که رهبری کشور در کنترل  حزب کمونیست  است و بدین ترتیب کوبا شرایط را برای  مذاکره با شوروی زمان خروشچف آماده کرد و با این کشور پیمان نظامی مشترک امضاء کرد که در سال 1963 بحران  موشکهای اتمی شوروی  در کوبا پیش آمد  و طبق توافق طرفین  کوبا از تجاوز نظامی آمریکا جان سالم بدرد برد .

در توافقنامه آمریکا و شوروی قرار براین شد تا آمریکا موشکهای اتمی خورد را از ترکیه خارج کند و شوروی هم  موشکهای خودرا از کوبا بیرون ببرد  و آمریکا به کوبا تجاوز نکند  .

اگر چه فیدل در سن نود سالگی در گذشت ولی شوک بزرگی نه تنها در کوبا بلکه در سراسر جهان ایجاد کرد که ناشی از تاثر عمیق توده های زحمتکش جهان و حتی رهبران بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکای لاتین ، آفریقا و آسیا را در خود فرو برد  . کوبا و رهبران آن نشان دادند که  هرکشوری هر چند کوچک وقتی اراده کند و تصمصم داشته باشد به خلق مخصوصا به توده های زحمتکش خود و جهان خدمت کند میتوان سر پای خود بایستد  و از استقلال و حیثیت انسانی خود و جهان دفاع کند .

کوبای کشور کوچک و با جمعیت کم  بعد از چین بزرگترین کمک کننده  خدمات پزشکی رایگان در جهان است این کشور کوچک  در علم پزشکی و دارو سازی  و تکنیک مربوط به آن در صدر کشورهای پیشرفته جهان قرار دارد و توانسته است خدمات ارزند ه ای به کم در آمد ترین اقشار جهان  انجام دهد .

فیدل شخصیتی ست که  دو رهبر حکومتی چین  هوجین تائو و شی رئیس جمهور فعلی  و ولادی پوتین رئیس جمهور روسیه و بسیاری از رهبران آمریکای لاتین هم  بدیدارش رفتند.

حتی باراک اوباما  که مجبور شد به بهانه افتتاح سفارت این کشور در هوانا  به آنجا برود آنهم در شرایطی که برای  بیستمین بار مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت مطلق آرا خواهان بر داشتن محاصره اقتصادی  آمریکا بر علیه کوبا شده بودند . در آخرین رای گیری فقط آمریکا و اسرائیل  بودند که رای ممتنع دادند  شکستی سخت و سنگین  برای آمریکا و پیروزی بزرگ و استثنایی برای فیدل  این انسان استثنایی ، مقاوم و  پیگیر که جهانی را  در سوگ نشاند ضمن آنکه  نشان داد آینده جهان فقط و فقط با اجرای عدالت اجتماعی و همکاری همه جانبه  کشورها اعتبار انسانی پیدا خواهد کرد . فیدل کاسترو وچه گوارا  فرزندان و رهبران خلقهای  زحمتکش جهانند که با  همتی بلند  و بدون چشم داشت  و بدون جمع کردن ثروت و بدون  قمپوز در کردن  در خدمت  انسانها بودند  یادشان همیشه در دلها زنده خواهند ماند  وجود چنین شخصیتهای بر جسته در جهان دست آورد بی نظیر  برای همه ملتهای جهان است تجربه کوبا آموزه ای است فراموش نشدنی  و ماندگار .

مهدی ضمیری  (26.10.2016)

 

***
در روز جمعه، ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۲ و ۲۹ دقيقه به وقت محلی، در هاوانا رييس‌جمهور گذشته کوبا در ساليان متمادی و فرمانده عالی انقلاب کوبا، فیدل کاسترو درگذشت. جانشین او در بالاترین مقام این جزیره سوسیالیستی، رائول کاسترو، در يک سخنرانی کوتاه که به طور هم‌زمان از همۀ شبکه‌های تلويزيونی کوبا پخش شد، اين خبر غم‌انگيز را تأييد کرد. «تارنگاشت عدالت» درگذشت انقلابی بزرگ و رهبر انقلاب کوبا را به خلق قهرمان کوبا، مبارزان راه سوسياليسم، عدالت‌جويان و آزادی‌خواهان در سراسر جهان تسليت می‌گويد. ياد و خاطرۀ رفيق فيدل در اذهان و قلب‌های مردم زحمتکش و ستم‌ديدۀ جهان برای هميشه باقی خواهد ماند.

fidel-smoking

فيدل جاودانه شد!

 
تارنگاشت عدالت
 
منبع: ردگلوب
Hasta Siempre, Fidel
fidel-castro-hasta-siempre

در روز جمعه، ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۲ و ۲۹ دقيقه به وقت محلی، در هاوانا رييس‌جمهور گذشته کوبا در ساليان متمادی و فرمانده عالی انقلاب کوبا، فیدل کاسترو درگذشت. جانشین او در بالاترین مقام این جزیره سوسیالیستی، رائول کاسترو، در يک سخنرانی کوتاه که به طور هم‌زمان از همۀ شبکه‌های تلويزيونی کوبا پخش شد، اين خبر غم‌انگيز را تأييد کرد.

متن پیام رائول کاسترو چنين است:

مردم عزیز کوبا،

با غم و اندوه عمیق من با شما صحبت می‌کنم تا به اطلاع خلق ما و خلق‌های جهان برسانم که امروز در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۲۲ و ۲۹ دقيقه، فرمانده کل قوای انقلاب کوبا، فیدل کاسترو، درگذشت.

در تحقق خواستۀ صریح رفیق فیدل، پيکر وی سوزانده می‌شود. در ساعات اولیه فردا، شنبه، ۲۶ نوامبر، کمیته‌ای که برای سازماندهی تشییع جنازه تشکیل شده است اطلاعات دقیق را پيرامون سازماندهی مراسم ادای احترام به بنیانگذار انقلاب کوبا به خلق ما منتقل خواهد کرد.

¡Hasta la victoria siempre!

*****
فيدل جاودانه شد!
«تارنگاشت عدالت» درگذشت انقلابی بزرگ و رهبر انقلاب کوبا را به خلق قهرمان کوبا، مبارزان راه سوسياليسم، عدالت‌جويان و آزادی‌خواهان در سراسر جهان تسليت می‌گويد.
همان‌طور که رفیق کاسترو در سخنان خود در هفدمین کنگره حزب کمونیست کوبا گفت:
«… همه سرانجام می‌میرند، اما ایده کمونیست‌های کوبا، به مثابه شاهدی در اثبات این جاودانه است که در کره زمین، اگر با جوش‌و خروش و شرافت کار کنید، کالاهای مادی و معنوی مورد نیاز انسان می‌تواند تولید شود، و ما باید بدون تزلزل برای به دست آوردن آن‌ها نبرد کنیم.»
ياد و خاطرۀ رفيق فيدل در اذهان و قلب‌های مردم زحمتکش و ستم‌ديدۀ جهان برای هميشه باقی خواهد ماند.

***
 فیدل کاسترو درگذشت


رهبر کوبا در سن 90 سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز عربی، فیدل کاسترو، رهبر کوبا در سن 90 سالگی به علت نارسایی‌های مربوط به کهولت سن درگذشت.

تلویزیون دولتی کوبا تنها به اعلام این خبر بسنده کرده و جزئیات بیشتری درباره مرگ این رهبر انقلابی منتشر نکرده است. خانواده فیدل کاسترو به رسانه‌ها گفته‌اند که جنازه وی صبح امروز (شنبه) به وقت محلی بنا بر آیین‌های رایج کوبا سوزانده خواهد شد. این رئیس‌جمهوری سابق کوبا سال‌ها مشکلات جسمانی داشت و ظاهرا از بیماری‌های روده‌ای رنج می‌برد، اما با این حال علت مرگ او هنوز اعلام نشده است.

فیدل کاسترو متولد ۱۳ اوت ۱۹۲۶ میلادی، سیاستمدار و رهبر انقلاب کوبا بود که از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۷۶ علاوه بر رهبری انقلاب کوبا به عنوان نخست‌وزیر کوبا و سپس به عنوان رئیس‌جمهوری کوبا از سال ۱۹۷۶ تا ۲۰۰۸ مشغول فعالیت بود.

حزب کمونیست کوبا که تنها حزب سیاسی در نظام تک‌حزبی کوباست، از سال ۱۹۶۵ تا سال ۲۰۱۱ تحت رهبری او اداره می‌شد. بر اساس قانون اساسی مصوب سال ۱۹۷۶ میلادی دبیرکل حزب، رهبری حکومت را در دست می‌گیرد. کاسترو یکی از نمادهای انقلاب کمونیستی در آمریکای لاتین به شمار می‌رود. در دوران زمامداری او در کوبا صنایع و تجارت ملی‌سازی شد و اصلاحات سوسیالیستی دولت در سراسر جامعه به اجرا درآمد. کاسترو هم‌چنین دو دوره دبیر کل جنبش عدم تعهد بود.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 26 نوامبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: