اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

کیش! به سرکردگی دلار: آریل نویولا روریگس، ولترنت/تارنگاشت عدالت

جهان در مقابل چشمان ما تغییر پیدا می‌کند…چین در سال‌های اخیر بشدت به خرید طلا به نرخ روز اقدام کرد و بانک مرکزی روسیه نیز بهمین صورت عمل نمود.  در طی سه‌ماهه دوم  سال ۲۰۱۶ ذخایر طلای بانک چین نسبت به سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۵ از ۱۷۶۲ تن به ۱۸۲۳ تن رسید. فدراسیون روسیه نیز بین دسامبر سال‌ ۲۰۱۴ تا ژوئن  ۲۰۱۶ ذخیره طلای خود را تقریبا ۲۹۰ تن افزایش بخشید. این کشور سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۶ را با ۱۵۰۰ تن طلای ذخیره به پایان برد.در مقابل نوسانات شدید دلار  باید دارائی‌هائی خریداری کرد که مطمئن است، مثل طلا. در دوران نوسانات شدید مالی  طلا راه نجات مطمئنی است. بسیاری از کشورهای دیگر نیز راه روسیه و چین را دنبال کردند و دست به فروش اوراق قرضه ملی آمریکائی و خرید طلا زدند. بنابر تخمین صندوق بین‌المللی ارز ذخایر طلای بانک‌های مرکزی در سطح جهان هم‌اکنون به بالاترین سطح طی ۱۵  سال گذشته رسیده و طبق برآورد اخیر در اکتبر سال جاری بالغ بر ۳۳هزار تن گردیده است… ایالات متحده آمریکا در مبارزه جهت تضمین سرکردگی دلار درحکم ارز مرجع جهانی، روز بروز با موانع بیشتری روبرو می‌شود. در ماه‌های اخیر بازارهای درحال ظهور، پیش از همه روسیه، چین و عربستان سعودی مقادیر قابل توجهی از اوراق‌ قرضه‌دولتی آمریکا را بفروش رساندند. علاوه برآن بانک‌مرکزی چندین کشور دیگر مقادیر زیادی طلا خریداری نموده‌اند تا بتوانند خود را در مقابل نوسانات شدید دلار بیمه کنند و ذخایر خویش را بسط دهند.

 chinesecurrencyrenminbichina-th-3 us-china-trade-war

 کیش! به سرکردگی دلار

تارنگاشت عدالت

از: آریل نویولا روریگس

منبع: ولترنت

۱۰ نوامبر ۲۰۱۶

ایالات متحده آمریکا در مبارزه جهت تضمین سرکردگی دلار درحکم ارز مرجع جهانی، روز بروز با موانع بیشتری روبرو می‌شود. در ماه‌های اخیر بازارهای درحال ظهور، پیش از همه روسیه، چین و عربستان سعودی مقادیر قابل توجهی از اوراق‌ قرضه‌دولتی آمریکا را بفروش رساندند. علاوه برآن بانک‌مرکزی چندین کشور دیگر مقادیر زیادی طلا خریداری نموده‌اند تا بتوانند خود را در مقابل نوسانات شدید دلار بیمه کنند و ذخایر خویش را بسط دهند. کوتاه بگوئیم: حمله گسترده در سطح جهان علیه دلار مجدداً با فروش شدید اوراق قرضه آمریکائی، بموازات خرید مقادیر قابل توجهی از فلزات گرانبها آغاز شده است.

در ماه اوت سال جاری به تفوق جهانی واشنگتن در سیستم مالی جهانی ضربه سنگینی وارد شد: روسیه، چین و عربستان سعودی بنابرگزارشات رسمی که اخیراً به روز شده و منتشر شد، اوراق قرضه دولتی ایالات متحده آمریکا به ارزش ۳۷٫۹ میلیارد دلار را بفروش رساندند. سرمایه‌گذاری در بدهی‌های دولتی ایالات متحده در سطح جهان  به پائین‌ترین سطح نسبت به سال ۲۰۱۲ رسیده است. ظاهراً نقش دلار بعنوان ارز ذخیره جهانی مجدداً زیر سئوال رفته است.

در سال ۲۰۱۰ آدمیرال «مایکل مولن» رئیس سابق ستاد مشترک آمریکا هشدار داده بود که بدهی‌های دولتی بزرگترین تهدید امنیت ملی می‌باشد. به نظر من سقف بدهی‌های کشور (۱۹ هزار میلیارد دلار) آنقدر مهم نیست که بخواهد مخل امنیت اقتصاد آمریکا باشد، بلکه برای واشنگتن بمراتب مهم تر تضمین ورود روزانه منابع عظیم از خارج می‌باشد تا بتواند کمبودهای دوقلو، یعنی در تجارت خارجی و در بودجه را ترمیم کند. برای وزارت دارائی آمریکا تامین مخارج کشور از طریق فروش اوراق قرضه ملی به طلبکاران مسئله مرگ و زندگی است.

بخاطر بیاوریم که در دوران ورشکستگی «لیمان برادرز» در سپتامبر ۲۰۰۸، رئیس بانک مرکزی FED آقای «بن برنانکی» از بانک خلق چین PBOC عاجزانه تقاضا کرد حتی‌المقدور اوراق قرضه ملی آمریکائی را نفروشد. چینی‌هادر فاز اول تصمیم گرفتند از دلار پشتیبانی کنند ولی در فاز بعدی PBOC از خرید مجدد اوراق قرضه آمریکائی خودداری کرد و همزمان با ان فارغ از دلار به توسعه ذخیره‌های ارزی خود پرداخت.

چین در سال‌های اخیر بشدت به خرید طلا به نرخ روز اقدام کرد و بانک مرکزی روسیه نیز بهمین صورت عمل نمود.  در طی سه‌ماهه دوم  سال ۲۰۱۶ ذخایر طلای بانک چین نسبت به سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۵ از ۱۷۶۲ تن به ۱۸۲۳ تن رسید. فدراسیون روسیه نیز بین دسامبر سال‌ ۲۰۱۴ تا ژوئن  ۲۰۱۶ ذخیره طلای خود را تقریبا ۲۹۰ تن افزایش بخشید. این کشور سه‌ماهه دوم سال ۲۰۱۶ را با ۱۵۰۰ تن طلای ذخیره به پایان برد.

در مقابل نوسانات شدید دلار  باید دارائی‌هائی خریداری کرد که مطمئن است، مثل طلا. در دوران نوسانات شدید مالی  طلا راه نجات مطمئنی است. بسیاری از کشورهای دیگر نیز راه روسیه و چین را دنبال کردند و دست به فروش اوراق قرضه ملی آمریکائی و خرید طلا زدند. بنابر تخمین صندوق بین‌المللی ارز ذخایر طلای بانک‌های مرکزی در سطح جهان هم‌اکنون به بالاترین سطح طی ۱۵  سال گذشته رسیده و طبق برآورد اخیر در اکتبر سال جاری بالغ بر ۳۳هزار تن گردیده است.

روند روابط بین‌المللی نیز در ایجاد و گسترش یک نظم نوین مالی بین‌المللی نقش ایفاء می‌کند.  بدنبال تحریمات اقتصادی علیه روسیه از سال ۲۰۱۴ روابط  این کشور با چین اهمیت ویژه‌ای پیدا کرد. از این زمان هردو قدرت بزرگ روابط خود را در همه سطوح، اقتصادی، مالی و نظامی تعمیق بخشیدند. علاوه برآن رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین برای تضمین و تامین گازی چین در ۳۰ سال آینده با همتای چینی خود «شی‌جین‌پینگ» پیمان مالی عظیمی را پایه‌ریزی کردند که یک بار برای همیشه به تفوق ارز آمریکائی پایان خواهد بخشید.

در حال حاضر فروش هیدروکربورهای روسیه به چین نه برپایه دلار، بلکه به یوان صورت می‌گیرد. و بدین صورت «پول خلق» Renminbi از طریق معامله روسیه   و چین بطور روزافزونی وارد بازارهای جهانی هیدروکربور می‌گردد. هردو، کشورهائی  که به نظر من در راس ساختار یک سیستم ارزی چندقطبی قرار دارند.

 آن چه که نوین به نظر می‌رسد این که عربستان سعودی نیز به این دلارزدائی اقتصاد جهانی پیوسته است، کشوری که ده‌ها سال یک هم‌پیمان وفادار سیاست خارجی واشنگتن بود.  تعجب‌آور این‌که ریاض هم‌اکنون خود را از ۱۹ میلیارد دلار اوراق قرضه ملی آمریکائی خلاص کرده است و در کنار چین به یکی از فروشندگان عمده اوراق قرضه آمریکائی مبدل گردیده است. و برای این‌که وضعیت بازهم وخیم‌تر گردد، خشم سلطان نشین سعودی نسبت به کاخ سفید افزایش یافته است.

کنگره در اواخر سپتامبر وتوی رئیس جمهور اوباما در مورد یک لایحه را لغو کرد که به شهروندان آمریکائی اجازه می‌داد از عربستان سعودی بخاطر شرکت در سوءقصد ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بدادگاه شکایت کند. بموازات آن  سازمان اوپک به معاهده‌ای تاریخی با روسیه نائل شد تا سطح تولید را کاهش بخشیده و از این طریق افزایش قیمت نفت را تسهیل سازد. تعجب‌آور است که پکن  مستقیماً با عربستان سعودی تعامل را اغاز کرد  تا با ارز هردو کشور یوان و ریال و بدون آن‌که از دلار استفاده کند از طریق سیستم ارز خارجی چین China Foreign Exchange Trade System به تجارت مستقیم با این کشور بپردازد. احتمالاٌ دیر یا زود شرکت نفت عربستان آرامکو  پرداخت پول نفت را به جای دلار به یوان نیز خواهد پذیرفت. از آن لحظه که این امر به واقعیت بپیوندد خاندان سعودی بطور کامل روی یوان حساب باز خواهد نمود.

جهان در مقابل چشمان ما تغییر پیدا می‌کند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 11 نوامبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: