اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

انتخابات آمریکا: پیروزی ترامپ و واکنش ها

tramp2
                                        یک استاد دانشگاه: ترامپ خصومت کلینتون را با ایران ندارد/ برجام تغییری نمی‌کند 

یک تحلیلگر مسائل بین الملل در حالی که پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا را به اندازه حضور کلینتون در کاخ سفید برای ایران مضر نمی‌داند،‌ معتقد است: ««ترامپ توانست با توانایی‌های خود به مرحله پایانی رسیده و رئیس جمهوری آمریکا شود و این موضوع امتیاز برجسته‌ای برای او محسوب می‌شود.»
علی بیگدلی، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره برگزاری انتخابات در آمریکا و پیروزی دونالد ترامپ در این انتخابات به خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا، گفت: «ترامپ خصومتی را که خانم کلینتون با ایران داشت، ندارد و شاید تنها مشکل ترامپ با ایران، برجام باشد.»
بیگدلی با اشاره به اینکه ترامپ در مورد برجام نیز به پاره کردن آن اشاره مستقیمی نداشته و در سخنرانی‌های خود بیشتر بر این موضوع تأکید داشت که توافق برجام را توافقی ضعیف می‌داند، بیان کرد: « به هر حال این موضوع نیز حائز اهمیت است که رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌تواند تعهد برجام را نقض کند. در این مورد می‌توانیم به اقدامی که صدام حسین در مورد قرارداد 1975 الجزایر انجام داد اشاره کنیم. او قرارداد را در یک برنامه تلویزیونی پاره کرد و شاهد تبعات آن نیز بود.»
او ادامه داد: «اینکه یک رئیس‌جمهوری آمریکا قراردادی را امضا کند و رئیس‌جمهوری بعدی آن را نقض کند، به لحاظ پرستیژ برای این کشور حتی نزد دوستانش زیان‌آور است. این اقدام خلاف موازین دیپلماتیک است.»
بیگدلی در حالی که بر این باور است که حضور کلینتون در کاخ سفید به زیان ایران بود، گفت: « او با دو محفل دشمن ایران یعنی اعراب و یهودی‌ها در منطقه و آمریکا روابط نزدیکی داشت، از سوی دیگر هم در دوران وزارت امور خارجه و هم دوره سناتوری، سوابق خوبی از خانم کلینتون نداشتیم، البته ایشان مانند آقای ترامپ نگفته است که برجام قراداد بدی است، اما به نظر من تهدید کلینتون برای ما بیشتر از ترامپ بود.»
وی در این باره ادامه داد: « مشاهده کردید که در زمان مرگ نخست‌وزیر اسرائیل از طرف ترامپ کسی در مراسم شرکت نکرد؛ اما همسر خانم کلینتون به اسرائیل رفت و آن کلاه مشهور یهودی‌ها را نیز برای هم‌دردی بر سر گذاشت. ترامپ از این جهت به ایران نزدیک‌تر است که نه وابستگی به عربستان دارد و نه وابستگی آنچنانی به اسرائیل.»
بیگدلی در تحلیل این امر تصریح کرد: « تأمین بخشی از هزینه‌های تبلیغاتی خانم کلینتون با عربستان بود، در حقیقت عربستان گرچه از اوباما دل برید، اما به خانم کلینتون دل بسته بود و همین دلبستگی نیز احتمال تغییر و تحولات اساسی در موضوعات منطقه از جمله سوریه با ریاست جمهوری کلینتون در آمریکا مطرح می کرد.»
او تأکید کرد: «قطعا با حضور کلینتون در کاخ سفید تنش‌ها بین ایران و عربستان بیشتر می‌شد و خانم کلینتون از این جریان استفاده می‌کرد و سیاستی خشم‌آلود را نسبت به ایران در پیش می‌گرفت.»
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل در پاسخ به سئوال دیگری در این باره که در دولت جدید در آمریکا با حضور ترامپ و صحبت‌هایی که وی درباره نزدیکی با پوتین کرده است، آینده حل بحران سوریه چه خواهد شد و نقش ایران در این میان چگونه خواهد بود،اظهار داشت: «حضور ترامپ به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا شرایط متفاوتی را ایجاد می‌کند. ترامپ بارها پوتین را تحسین کرده است. از دید ترامپ، کارهای پوتین نمایش قدرت در مقابل آمریکا بوده است، او جزیره کریمه را به دست گرفته و توانسته است سوریه را در برابر آمریکا و کشورهای عرب به گروگان بگیرد.»
وی ادامه داد: « اما با حضور خانم کلینتون شاید موضوع ایران دیگر چندان مطرح نبود و در حقیقت سوریه تبدیل به جنگی بین آمریکا و روسیه می‌شد.»
کلینتون در صورت پیروزی با مشکلات بیشتری مواجه بود

بیگدلی درباره این تحلیل که با ریاست جمهوری ترامپ، وجهه آمریکا دچار تنزل می‌شود و ایران می‌تواند از این موقعیت در عرصه بین‌الملل بهره‌برداری کند نیز گفت: «همه تلاش ترامپ و ادعای طرفدارانش نیز این است که با حضور او بتوانند پرستیژ از بین رفته آمریکا در زمان اوباما را جبران کنند و آمریکا به جایگاه اصیل و اولیه بازگردد.»
بیگدلی گفت: « ترامپ خود بارها در سخنرانی‌هایش به این موضوع اشاره داشته است که برای احیای قدرت آمریکا وارد عرصه شده. من فکر می‌کنم کلینتون در صورت پیروزی مشکلات بیشتری از آقای ترامپ داشت، هر چند که این موضوع به انتخابات کنگره نیز وابسته است.»
این استاد دانشگاه تأکید کرد: «به هر حال ترامپ توانست با توانایی‌های خود به مرحله پایانی رسیده و رئیس جمهوری آمریکا شود و این موضوع امتیاز برجسته‌ای برای او محسوب می‌شود. این در حالی است که خانم کلینتون از همه عوامل حتی خواننده‌های کشورش نیز برای پیشرفت در انتخابات استفاده کرد.»

رئیس‌جمهوری آمریکا نمی‌تواند ترکیب برجام را تغییر دهد

این استاد دانشگاه که ترامپ را برای پیشبرد برجام نیز مناسب تر از کلینتون می‌داند، تصریح کرد: « این احتمال وجود داشت که کلینتون به دلیل نزدیکی صمیمانه‌ای که با آقای اوباما داشت به برجام پایبند می‌ماند؛ اما بارها در تبلیغات خود اعلام کرده بود که تغییراتی در برجام به وجود خواهد آورد. البته او مشخص نکرده بود تغییرات مد نظرش چیست، اما اگر قرار باشد آمریکا در برجام تغییر ایجاد کند قطعا ایران نیز واکنش نشان خواهد داد.»
او ادامه داد: «قطعا در صورت هر تغییری در برجام، ایران توانایی بازگشت به برنامه‌های پیشین هسته‌ای خود و از جمله غنی‌سازی را خواهد داشت و در این حالت، این احتمال وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران سطح غنی‌سازی را نسبت به گذشته افزایش دهد که تبعات این موضوع به نفع آمریکا نخواهد بود.»
بیگدلی گفت: «در صورت چنین اقدامی از سوی ایران، مشکلاتی در سطح منطقه و بین‌الملل پیش خواهد آمد که کار را برای آمریکا سخت خواهد کرد. بر این اساس نیز گمان نمی‌کنم حتی آقای ترامپ مرتکب چنین اشتباهی شده و به ترکیب برجام دست ببرد.»
به گفته وی، برجام مجموعه در هم تنیده‌ای است که در صورت تغییر در هر بخشی از آن، ترکیب اولیه از دست خواهد رفت و قابل استفاده نخواهد بود و چنین خطایی عواقب نامعلومی خواهد داشت.

***

موضع روحانی درباره پیروزی ترامپ

حسن روحانی صبح چهارشنبه در جلسه هیأت دولت افزود: موقعیت آمریکا در جامعه بین‌المللی و افکار عمومی جهان به دلیل سیاست‌های غلط تضعیف شده و شکاف بیشتر با جامعه جهانی و اروپا به این موقعیت، بیشتر ضربه خواهد زد.

به گزارش ایسنا رییس‌ جمهوری ادامه داد: نتیجه انتخابات آمریکا، نشان التهابات و عدم ثبات داخلی آمریکا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شود.
رییس شورای عالی امنیت ملی با اعلام اینکه «امروز دیگر آمریکا به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد»، افزود: سیاست ایران در تعامل سازنده با جهان و شکسته شدن تحریم‌های هسته‌ای، روابط اقتصادی ایران با همه کشورها را یک مسیر رو به رشد و برگشت ناپذیر قرار داده است.
روحانی تأکید کرد که هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.

***

                 سعید لیلاز : پیروزی ترامپ، برای برجام و قراردادهای خرید هواپیما خطر ندارد/ واکنش‌های بازار هیجانی و موقتی است

یک اقتصاددان با بیان اینکه پیروزی ترامپ خطری برای توافق هسته ای و قرارداد خرید هواپیماهای جدید ندارد، گفت: آمریکا تنها تصمیم گیرنده برای توافق هسته ای نیست و سرمایه داران امریکایی به دنبال فروش هواپیما به ایران هستند.

سعید لیلاز در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره تاثیر پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری امریکا بر برجام و خرید هواپیماهای جدید، گفت: معتقدم پس از پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تلاطم هایی در موضوع لغو تحریم ها و خرید هواپیما از بویینگ و ایرباس اتفاق می افتد اما شاهد تحولات و رخدادهای استراتژیکی نخواهیم بود.

او با بیان اینکه در روابط  ایران و امریکا مساله توافق هسته ای، مساله پیچیده ای است و دستگاه های امنیتی ایران و آمریکا به این توافق رسیده اند، ادامه داد:در موضوع توافق های هسته ای و برجام، تمام دنیا دخیل هستند و مشارکت دارند بنابراین نه امریکا می تواند به تنهایی درباره برجام تصمیم بگیرد و نه آقای ترامپ. ضمن اینکه این توافق به زیان آمریکا هم نبوده که با اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، این توافق لغو شود.

لیلاز در پاسخ به این سوال که با توجه به اینکه جمهوری‌خواهان پیروز انتخابات سنای آمریکا  شدند و ترامپ هم پیروز انتخابات ریاست جمهوری، قرارداد خرید هواپیماهای جدید چه سرنوشتی خواهد داشت؟ گفت: تا تاریخ بیستم ژانویه که اتفاقی نخواهد افتاد و تا آن زمان تغییری را در سیاست های آمریکا از لحاظ قانونی و حقوقی نخواهیم دید. بعد از بیستم ژانویه هم نمی دانیم که تصمیم عملیاتی دولت جدید آمریکا چه خواهد بود

این اقتصاددان با بیان اینکه  معتقدم با بر سر کار آمدن دولت ترامپ هم به طور کلی خطر عمده ای توافق هسته ای و قرارداد خرید هواپیما را تهدید نمی کند، ادامه داد: قرارداد خرید هواپیماهای جدید هم می تواند انجام شود، چراکه خود سرمایه داران بزرگ امریکایی که فروشنده هواپیما هستند به کاخ سفید فشار می آورند تا این معامله انجام شود و سفارش ها رابه ایران تحویل دهند.

وی در درباره وضعیت بازارهای ایران و واکنش منفی آنها به پیروزی ترامپ گفت: آسمان به زمین نیامده است. واکنش بازارهایی مانند بورس، طلا و … به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ناشی از هیجانات روانی دربازار است و اهمیت استراتژیک ندارد. در بازارهای ایران در کوتاه مدت شاهد تلاطم هایی خواهیم بود اما در میان مدت همه چیز به روند قبلی خود باز می گردد و این واکنش بازار بورس و سایر بازارها جای نگرانی ندارد.

***

                    واکنش ها به پیروزی ترامپ/  موج نارضایی‌ها، «نخبه‌گرایی، چند فرهنگ‌گرایی و جهان‌گرایی» را به عقب راند

رادیو فردا، مجید مخمدی : فراتر از جنجال‌ها، رسوایی‌ها، و ملودرام‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در ایالات متحده، و با در پرانتز گذاشتن سازمان و میزان هزینه‌ی نامزدها (که نقش کلیدی در پیش افتادن دمکرات‌ها بازی نکردند)، نتایج این انتخابات روندهای اجتماعی و اقتصادی جاری در این کشور را با وضوح بیشتری نمودار کرده است.

در حالی که هر دو نامزد احزاب اصلی نمرات منفی بیشتری نسبت به نمرات مثبت خود در میان رأی‌دهندگان داشتند و علی‌رغم دل‌آزردگی عمومی از رفتارهای ترامپ و ایمیل‌های هیلاری، همین روندها باعث پیروزی ترامپ بر کلینتون شد.

تأثیر ترامپ

ترامپ روندهایی را که در میان اقشار طرفدار حزب جمهوری‌خواه و اقشاری از جامعه‌ی آمریکا در جریان بود تشدید کرد. پیام‌های ملی‌گرایانه، زن/مهاجرستیزانه، و عامه‌گرایانه‌ی او، اقشار کارگر اروپایی‌تبار و مسیحیان تبشیری را علیه روندهای چند فرهنگ‌گرایی، جهان‌گرایی، و نخبه‌گرایی در ایالات متحده بسیج کرد.

دانشگاهیان، اقلیت‌ها، مهاجران و نسل برآمده در سال‌های ۲۰۰۰ که عمدتاً در دو ساحل غربی و شرقی ساکن هستند این روندها را نمایندگی می‌کنند. اقشار مخالف با این روند‌ها عمدتاً در مناطق غیرشهری (شهرهای بزرگ و متوسط)، ایالاتی که در «کمربند زنگ‌زده» قرار می‌گیرند (ایالاتی که صنعت از آنها رخت بر بسته و به خارج رفته است مثل اوهایو، ایندیانا، میشیگان)، و مناطق فقیر در ایالات کمتر توسعه‌یافته (مثل ویرجینیای غربی) ساکن هستند.

طرفداران ترامپ عمدتاً با انعکاس تحولات فرهنگی و جمعیتی ایالات متحده در ساختار سیاسی و نحوه‌ای که واشینگتن دی سی عمل کرده مشکل دارند. در مقابل، دمکرات‌ها بر این تحولات سوار شده و به آنها خوشامد می‌گویند و به همین دلیل رأی اکثریت اقلیت‌ها، مهاجران، و قائلان به نظام چند فرهنگی را جذب می‌کنند.

نتایج این انتخابات را در چهار شکاف نژادی، تحصیلی، نسلی و جغرافیایی می‌توان توضیح داد:

نقش تحصیلات

در ایالاتی که میزان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی افزایش چشمگیر داشته، شانس جمهوری‌خواهان برای پیروزی در انتخابات کاهش یافته است. به عنوان مثال در ایالت ویرجینیا بعد از بالا رفتن میزان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در دو انتخابات ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ اوباما پیروز شد. در انتخابات ۲۰۱۶ نیز هیلاری پیروز این ایالت بود. در نظرسنجی‌ها حدود ۵۵ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به هیلاری و حدود ۴۰ درصد به ترامپ رأی می‌داده‌اند. اما آمریکا به این قشر محدود نمی‌شود.

در دهه‌های اول بعد از جنگ جهانی دوم کارگران اروپایی‌تبار بدون تحصیلات دانشگاهی اکثراً با حزب دمکرات بودند. از دهه‌ی شصت به بعد این روند تغییر یافت: جمهوری‌خواهان رأی بیشتر را در میان این گروه پیدا کردند (ریگان ۶۶ درصد و رامنی رأی ۶۲ درصد آنها را به خود اختصاص داد) و دمکرات‌ها پایگاه محکم‌تری در میان اروپایی‌تباران فارغ‌التحصیل دانشگاهی یافتند.

باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ حدود هفت درصد رأی بیشتر نسبت به رقیب جمهوریخواه خود در میان اروپایی‌تباران دارای تحصیلات دانشگاهی داشت.

ترامپ از آغاز کارزار انتخاباتی خود به صراحت به دنبال رأی تحصیل‌ناکردگان دانشگاهی اروپایی‌تبار (بالاخص مردان آنها) بود و آن را به دست آورد. با روند نارضایی این اقشار از وضعیت اقتصادی و شغلی، رأی دمکرات‌ها (از ۴۴ درصد در دوران بیل کلینتون) در میان این اقشار کاهش و رأی جمهوری‌خواهان افزایش یافت.

همچنین دمکرات‌ها در فلوریدا و کارولینای شمالی (دو ایالت کلیدی در انتخابات) نتوانستند به اندازه‌ی لازم رأی تحصیل کردگان دانشگاهی را برای غلبه بر فاصله‌ی رأی در دیگر گروه نژادی- تحصیلی به دست آورند. عدم رشد دستمزدها در دو دهه‌ی گذشته، خروج میلیون‌ها نفر از بازار کار، عدم امنیت شغلی با مشاغلی با دستمزد بالا از دلایل جدی نارضایی در میان کارگران اروپایی‌تبار بوده است. افزایش مشارکت در انتخابات نسبت به دوره‌ی قبل نیز عمدتاً به نفع ترامپ بوده است.

تأثیر اقلیت‌ها

لاتینو تبارها از ۴۴ درصد رأی به جرج دبلیو بوش به حدود ۲۷ درصد رأی برای رامنی رسیدند. تنها نیمی از رأی‌دهندگان لاتینو در انتخابات ۲۰۱۲ شرکت داشتند و انتظار می‌رود تعداد بیشتری از آنها در سال ۲۰۱۶ رأی داده باشند. از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ میزان رأی‌دهندگان لاتینو تبار حدود چهار میلیون افزایش داشت. اما آفریقایی‌تبارها در انتخابات ۲۰۱۶ به اندازه‌ای که در انتخابات ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ شرکت داشتند، مشارکت نکردند و به همان اندازه‌ی اوباما (۹۳ درصد) به هیلاری رأی ندادند (۸۸ درصد) و این از بنیه‌ی حزب دمکرات کاست.

این در حالی است که مشارکت آفریقایی‌تبارها در سال ۲۰۱۲ بیش از مشارکت اروپایی‌تبارها بود. اما در نهایت مجموعه‌ی اقلیت‌ها تنها حدود ۲۸ درصد از رأی را در اختیار دارند.

ترامپ به جای تمرکز بر اقلیت‌ها، مهاجران و تحصیلکردگان دانشگاهی تمرکز خود را بر کارگران یقه سفید آبی و اروپایی‌تبار، مسیحیان تبشیری و اروپایی‌تباران غیرشهری گذاشت و حداکثر تلاش خود را به بسیج آنها جهت مشارکت سیاسی معطوف کرد. ترامپ خشم کارگران اروپایی‌تبار از وضعیت موجود را به خوبی در کارزار خویش مجسم ساخت: مخالفت با تجارت آزاد و مهاجران غیرقانونی.

تفاوت‌های جغرافیایی

ساحل غربی (ایالات کالیفرنیا، اورگن و واشینگتن) و شمال شرقی (ماساچوستز، نیویورک، ورمانت، کانه‌تیکت، رودآیلند، مین، نیوجرزی، مری لند و دلویر) در اکثر انتخابات‌های پنج دهه‌ی اخیر (به جز دوره ریگان) به دمکرات‌ها رأی داده‌اند. در مقابل ایالات میانه‌ی غربی (به جز ایلینوی و مینه‌سوتا)، ایالات جنوبی و جنوب غربی اکثراً به جمهوری‌خواهان رأی داده‌اند.

دمکرات‌ها در چند انتخابات اخیر پنسیلونیا و ویرجینیا را از آن خود ساخته‌اند. از همین جهت تحولات را باید در همین ایالات جستجو کرد. به همین علت هنگامی که اکثریت رأی ایالات کارولینای شمالی، فلوریدا (در جنوب شرقی)، و اوهایو در کیسه‌ی ترامپ قرار می‌گیرد این را باید نقطه‌ی توفقی در تحولات اجتماعی در این ایالات از حیث تنوع‌یابی فرهنگی و پذیرش مهاجران دانست.

شکاف نسل‌ها

اشتباه مهم نظر سنجان و تحلیلگران در پیش‌بینی نتیجه‌ی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آن بود که تصور می‌کردند نسل جوان و هزاره‌ای‌های اروپایی‌تبار (کسانی که متولد دهه‌‌ی هشتاد بودند) به مسیری متفاوت از نسل مولد بعد از جنگ جهانی دوم می‌روند و پیروزی دمکرات‌ها را تضمین می‌کنند. اما چنین اتفاقی نیفتاد. در ایالت‌های جنوب شرقی و غرب میانه این شکاف نسلی به طور مؤثر در نتایج انتخابات بالاخص در آرای داده شده برای ترامپ به چشم نمی‌خورد.

رأی زنان

ترامپ رأی زنان ساکن در مناطق غیرشهری در ایالات اوهایو، کارولینای شمالی، ویسکانسین و میشیگان را (با حدود ۱۰ درصد رأی بیشتر) علی رغم ادبیات و رفتارهای زن‌ستیزانه‌ی خود به دست آورد، نتیجه‌ای که کمتر ناظری پیش‌بینی می‌کرد. این امر نشان داد که گرایش‌های زن‌ستیزانه‌ی ترامپ در برابر نارضایی از نخبگان و دولت اوباما در هشت سال گذشته در میان اروپایی‌تباران نتوانسته نتیجه را تغییر دهد.

بی‌توجهی رأی‌دهندگان به نخبگان

نظرات نخبگان در رأی هیئت ویراستاری روزنامه‌ها (که قریب به اتفاق آنها به کلینتون رأی دادند)، نظرسنجی‌ها (که بیش از ۹۰ درصد آنها در یک دوره‌ی ۱۵ ماهه هیلاری کلینتون را پیروز معرفی می‌کردند)، رهبران حزبی که یا با هیلاری بودند (رهبران حزب دمکرات) یا علیه/عدم طرفدار ترامپ (۹۵ درصد رهبران و نمایندگان حزب جمهوری‌خواه) و تحلیلگران رسانه‌ای منعکس شد. اما اکثریت رأی‌دهندگان در نهایت مسیری متفاوت رفتند. آنچه در نظرسنجی‌ها که همه هیلاری را برنده معرفی می‌کردند منعکس نشد رأی کسانی بود که بدون بیان تمایل به ترامپ در نهایت به او رأی دادند.

آنچه غایب بود

نکته‌ی بسیار قابل توجه در انتخابات ۲۰۱۶ به حاشیه رفتن شکاف‌های طبقاتی و مذهبی بود. چالش‌های مذهبی مرتبط با سیاست‌های اجتماعی در این انتخابات کاملاً به حاشیه رفت در حالی که در انتخابات ۲۰۰۰ و ۲۰۰۴ نقش کلیدی داشت. همچنین شکاف میان فقیر و غنی چنان که سندرز و جناح سوسیالیست حزب دمکرات می‌خواست به مسئله‌ی محوری تبدیل نشد بلکه تجارت جهانی آزاد، مهاجرت و مسائل فرهنگی به مسائل محوری تبدیل شدند. حتی بدون ترامپ اینها مسائل کلیدی امروز آمریکا هستند. ترامپ آنها را به گونه‌ای خاص مطرح ساخت اما او نبود که آنها را کشف و اختراع کرد.

***
اولین واکنش ها به پیروزی ترامپ/ فرانسه:  «در یک دنیای خطرناک قرار داریم»

ژان مارک ارو، وزیر امور فرانسه، روز چهارشنبه نهم نوامبر، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس2 درباره پیروزی دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواهان آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور گفت: ما نیاز داریم که با یکدیگر برای یک دنیای متعادل کار کنیم، برای یک دنیای صلح آمیز.» در حالی که بر اساس نتایج انتخابات آمریکا ترامپ پیروز انتخابات شد، این اولین اظهار نظر رسمی دولت فرانسه به این پیروزی است.

ارو گفت که او منتظر است تا آمریکا موضع خود را در برابر توافق هسته‌ای ایران، پرونده سوریه و توافق پاریس درباره تغییرات آب و هوایی روشن کند.
وزیر امورخارجه فرانسه گفت: «این انتخابات ما را به چالش کشید.»
رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه اضافه کرد: آنچه تاکنون ترامپ گفته است نگرانی هایی را به وجود آورده است. وی گفت: «پرسش‌های بسیاری مطرح شده است. ما در یک جهان نامطمئن هستیم، در یک دنیای خطرناک که در حال تغییر عمیق است.»

***

ظریف: رییس جمهور آینده آمریکا موظف به رعایت تعهد برجام است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در اولین واکنش به پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا آمریکا گفت: «رییس جمهوری آمریکا باید واقعیت‌های امروز جهان را به خوبی درک کند و سیاست‌هایش را با واقعیت جهان ارتباط دهد.»

آقای ظریف گفت: «با توجه به این که ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند، مهم آن است که رییس جمهوری آینده آمریکا موظف به رعایت تعهد چندجانبه برجام است و ما یقین داریم که جامعه بین‌المللی نیز این توقع را از ایالت متحده آمریکا خواهد داشت.»

***

نخست‌‌وزیر ترکیه به ترامپ تبریک گفت و خواهان استرداد گولن شد

بن‌علی ییلدریم، نخست‌وزیر ترکیه به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب تبریک گفته و خواهان استرداد فتح‌الله گولن شخصیت مذهبی ترکیه که در تبعید خود خواسته به سر می‌برد، شده است.

***
بازار سهام ایران همگام با جهان در حال فروریختن 

ایسنا – در حالی که در روزهای گذشته خوش‌بینی‌ها نسبت به پیروزی دموکرات‌ها در انتخابات رئیس جمهوری آمریکا باعث شده بود بازار سرمایه تا حدی جان بگیرد، با خبرهایی از پیروزی دونالد ترامپ بازار سرمایه ایران همگام با بورس‌های جهانی در حال سقوط کردن است.

 امروز از ابتدای شروع معاملات شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران شروع به ریزش کرد تا حدی که در یک ساعت اول معاملات بیش از ۱۲۰۰ واحد کاهش پیدا کرد و تا هم‌اکنون بیش از ۱۳۰۰ واحد افت کرده است و همچنان در حال کاهش است.
در هفته‌های گذشته پیش‌بینی‌ها و نظرسنجی‌ها بیشتر به این سمت بود که هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ایالات متحده آمریکا پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود و حمایت او از برجام می‌توانست شرایط مساعدتری را برای بازار سرمایه ایران رقم بزند، اما امروز تا این لحظه خبر از پیروزی دونالد ترامپ نامزد حزب دموکرات ایالات متحده آمریکا می‌آید و این خبر باعث شده که بازارهای سرمایه جهانی به شدت افت داشته باشد و بازار سرمایه ایران نیز همگام با بازارهای جهانی در حال سقوط است.
همچنین امروز حجم معاملات نسبت به روز گذشته به شدت کاهش یافته و بازیگران بازار سرمایه نگرانند از آینده برجام به شدت محتاط‌تر عمل کرده‌اند. بورس سراسر قرمز امروز شاهد صف‌های میلیونی فروش در گروه‌های مختلف است.
شاخص آزاد شناور نیز تا این لحظه بیش از ۱۷۰۰ واحد کاهش پیدا کرده و شاخص بازار اول با ۱۰۶۵ واحد کاهش به رقم ۵۵ هزار و ۴۲۵ واحد رسید.
همچنین آیفکس تا امروز با افت بی‌سابقه ۲۲.۸ واحدی روبه‌رو شده و به رقم ۸۱۶.۵ رسیده است.
در میان گروه‌های مختلف فعالان بازار سرمایه ایران لحظه به لحظه نگرانی‌هایی از برجام بیشتر می‌شود و تک سهم‌ها شاهد صف‌های طولانی فروش هستند.

                                                                                 *** 

ایندیپندنت: آمریکایی‌ها در صورت پیروزی ترامپ، چگونه کشورشان را ترک کنند 

ایرنا به نقل از روزنامه ایندیپندنت نوشت: اگر ترامپ رئیس جمهوری شود، چگونه آمریکایی کشورشان را کنند و به جای دیگری بروند.

به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی در تفسیری که به نظر می رسد پیش از روشن شدن برتری چشمگیر آرای الکترال دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواهان در 42 ایالت از 50 ایالت و قوت گرفتن امکان پیروزی وی و تنها بر اساس نتایج نظرسنجی های پیش از انتخابات به سود ترامپ باشد، افزود: بشکل فزاینده ای به نظر می رسد که «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری خواهان در انتخابات پیروز خواهد شد و چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا خواهد شد.
وی در همه نظرسنجی ها عملکرد بهتری داشته و باعث شگفتی شده است و اکنون می تواند کنترل زرادخانه هسته ای کشورش را بر عهده داشته باشد.
از دیدگاه بسیاری اکنون بهترین زمان برای فرار کردن از «سرزمین آزادی» است.
نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد 28 درصد آمریکایی ها ترک آمریکا و عزیمت به کشوری مانند کانادا را در صورت پیروزی ترامپ مد نظر دارند.
ایندیپندنت آنگاه (به طنز) سفر به مکزیک را با توجه به سقوط ارزش پزو (ارز این کشور) در نتیجه پیروزی ترامپ و پایین آمدن آرای کلینتون توصیه کرده و سفر به این کشور را برای مهاجران احتمالی از آمریکا مقرون به صرفه ارزیابی کرده است.
این روزنامه همچنین پیشنهاد سفر به اروپا از جمله انگلیس را داده و نوشت استرالیا نیز تنها کشوری است که میزبان تعداد بیشتری از مهاجران آمریکایی بوده است.
 با پایان زمان رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و روشن شدن نتایج 42 ایالت، رسانه های جهان گزارش دادند ترامپ با 244 رای الکترال بر کلینتون با 215 رای الکترال برتری دارد.

گلچینی از اخبار سایت پیک ایران
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ویودی در 9 نوامبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: