اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مقالات سایت نوید نو

logo-rahmani-navid-nou

مقالات سایت نوید نو

شماره 872  

1395/08/10

ضرورت مبارزۀ سازمان یافته با سیاست های رژیم

 برای اصلاح قانون کار و تعرض گسترده به حقوق زحمتکشان

در انتخابات ریاست‌ جمهوری سال ۹۲، مطابقِ معمول در رژیم ولایت فقیه و برای فریبِ زحمتکشان، روحانی و کارگزارانِ دولت یازدهم، وعده‌هایی گوناگون در رابطه با نیازهای مبرمِ زحمتکشان به آنان دادند، از جمله در مورد امنیتِ شغلی کارگران، مزدی مناسب کرامتِ انسانی‌شان، و نیز ایجادِ اشتغال برای میلیون‌ها کارگرِ بیکار. آنان وعده دادند که خلافِ عملکرد دولت برآمده از کودتای ۸۸  رژیم [دولت احمدی‌نژاد] عمل خواهند کرد، اما در بیش از سه سال گذشته و در تمام عرصه‌های اشتغال و معیشتِ زحمتکشان، نشان داده‌اند که پویۀ کارگزاران دولت ضدملی احمدی‌نژاد را در پیش گرفته‌اند

1395/08/10

با یاد آن جان ها

احمد جواهریان

از آن همه نازنین

هیچکس نمرد…

نمی میرند آن ها،

نه با گلوله،

نه با طناب،

و نه با تهمت تلخِ کوردلانِ قداره بستۀ قدرت.

1395/08/10

در ونزوئلا ،تلاش کودتایی تغییر رژیم مورد پشتیبانی قرار نگرفت

برگردان : هاتف رحمانی

«اعتصاب عمومی » دست راستی برگزار شده دیروز (28 اکتبر) برای فشارروی دولت سوسیالیست حمایت تعداد اندکی از ونزوئلایی ها را جلب کرد .مشتی از رئیس ها مغازه هایشان را تعطیل کردند و رفت و آمد در کاراکاس پایتخت اندکی سبک تر بود اما (اعتصاب) در موارد دیگر نادیده گرفته شد .

1395/08/10

یک پزشک ساکن حلب از وضعیت این شهر می گوید

تخمین زده می شود حدود ۲۰۰ هزار نفر همچنان ساکن شرق حلب باشند؛ بخشی که همچنان تحت کنترل نیروهای ضد رژیم است و هر روز آماج بمباران های هوایی قرار می گیرد. نزدیک ۲ میلیون نفر هم در شرق حلب ساکنند. علیرغم تسلط نیروهای حکومتی بر این بخش، ساکنان آن در رعب و وحشت بسر می برند و امنیت جانی ندارند.

1395/08/10

شورای امنیت تئاتر نیست

والری ماسلوف – ا. م. شیری 

او در پاسخ به این ادعا اظهار داشت: «و حتا سفیر ادعا کرد که اینها از هواپیماهای روسیه و سوریه در آنجا پخش می‌شوند. اما فرماندهی نظامی ما می‌گوید که هواپیماهای ما در مدت هفت- هشت روز اخیر بیش از ۱٠ کیلومتر به حلب نزدیک نشده‌اند. شاید، هواپیماهای آمریکا پخش کرده باشند. می‌فهمید؟ یا همه اینها که در اینترنت و جاهای دیگر براحتی می‌توان دید، جعلی هستند».

***

شماره 871
1395/08/04

آغاز کار مهندسی انتخابات ریاست جمهوری آینده

 با احکام مختلف ولی فقیه رژیم

پایهٔ نظریِ نیروهایی که اجرا شدنِ «انتخابات نمایشیِ قابل‌پذیرش برای حاکمیت» را همچون تنها راهِ ممکن به‌جلو پذیرفته‌اند، بر این توهم خطرناک استوار است که: رژیم ولایت‌فقیه استحاله‌پذیر است و حتی می‌توان دیدگاه‌های علی خامنه‌ای را تغییر داد! اما تجربه دهه‌های اخیر به‌روشنی شکست نظری و عملی پروژه «اعتمادسازی با حاکمیت» («حاکمیت» یعنی دیکتاتوری حاکم) را نشان داده است.

1395/08/04

پنتاگون پشت فاجعه یمن

آبایومی آزیکیوی – برگردان : هاتف رحمانی

جنگ به راه انداخته شده از سوی عربستان سعودی و شورای همکاری خلیج(فارس) از مارس 2015بیش از 10.000یمنی را کشته است . بمباران هوایی روزانه برای خنثی کردن و شکست جنبش انصارالله ،که متهم به حمایت سیاسی از سوی جمهوری اسلامی ایران است تلاش می کند.

1395/08/04

تهدید شعله ورشدن ستیزه های فرقه ای در عراق وسوریه با تهاجم موصل

جردن شیلتون – هاتف رحمانی

تهاجم ائتلاف تحت رهبری امریکا برای باز پس گیری موصل روز سه شنبه ادامه یافت ، آن چنان که شرکت کننده های برجسته تایید می کنند جنگ می تواند ماه ها به طول انجامد، و سازمان های امداد هشدارهای ترسناکی در باره آسیب بر بیش از یک میلیون غیر نظامی ساکن دومین شهر بزرگ عراق منتشر کردند.

1395/08/04

کنفرانس بین‌المللی صدمین سال انتشار کتاب امپریالیسم لنین: مسکو

 سعید رهنما

به مناسبت یکصدمین سال نگارش «امپریالیسم ، بالاترین مرحله‌ی سرمایه‌داری» اثر لنین ، کنفرانسی بین‌المللی تحت عنوان «امپریالیسم و امپراتوری در قرن ۲۱» در تاریخ هشتم اکتبر ۱۹۱۶ از سوی آکادمی علوم روسیه ـ انستیتو اقتصاد، بنیاد رزا لوگزامبورگ شعبه‌ی مسکو، بخش اقتصاد دانشگاه مسکو، و مجله‌ی «آلترناتیوز»، در محل آکادمی در مسکو برگزار شد.

1395/08/04

 شیوه های تبلیغات امپریالیسم

نوشته: جیمز پتراس- برگردان: آمادور نویدی

تکنیک معمول، که توسط مبلغین امپریالیستی تمرین می شود، آنست که قربانیان را به همان جنایات مشابهی متهم کنند، که خودشان مرتکب شده اند. بمباران بخوبی مستند، عمدی و بادوام عملیات سربازان دولت سوریه درگیر علیه تروریست های داعش توسط آمریکا و اتحادیه اروپا، منجر به مرگ و زخمی شدن تقریبا ۲۰۰ پرسنل سوری گشت و به مزدوران داعش اجازه داد تا به اردوگاه آن ها تجاوز کنند.

شماره 870
1395/07/29

کلمبیا: امید به صلح در پیکار با جنگ

منطق مردم خسته و آسیب‌دیده از جنگ این است که نمی‌شود جنگی را که نیم قرن است ادامه دارد، و تاریخچهٔ سیاسی پیچیده‌ای و دسته‌بندی‌های متغیّری داشته است، صرفاً از راه اعمال قوانین موجود حل‌وفصل کرد و پایان داد؛ چنین جنگی را بهتر است با مصالحهٔ سیاسی به پایان برد و صلح را برقرار کرد. به قول یکی از فعالان کلمبیایی صلح و محیط‌زیست، “ما از دست مردم کلمبیا که وضعیت جنگی را به صلح ترجیح دادند عصبانی هستیم، ولی این هم بخشی از فرآیند دموکراتیک است

1395/07/29

حزب کمونیست یونان ، در باره رخ داد های کلمبیا

برگردان : هاتف رحمانی

تمام این سال ها ، امریکا ، اتحادیه اروپا و دیگر قدرت های امپریالیستی، با فراهم کردن حمایت سخاوتمندانه اقتصادی ، نظامی و سیاسی در کنار کشور بورژوازی ایستادند. امریکا و اتحادیه اروپا فارک را به لیست سازمان های تروریست افزودند…در طرف دیگر ، اکثریت شکننده ای از حزب های کمونیست امریکای لاتین و بسیاری از سازمان های مردمی و جنبش جوانان ، به صورت منطقه ای و نیز جهانی، در کنار فارک و جنبش مردمی کشور ایستادند.

1395/07/29

شورای امنیت سازمان ملل متحد و سوریه: دو طرح پیشنهادی، دو هدف

الکساندر مزیایف – برگردان: ا. م. شیری

ما مسئله اصلی حتا در این یا آن مسئله نیست که حامیان پیشنویس فرانسه تحت عنوان برقراری منطقه پرواز ممنوع کوشش کردند چتر حفاظتی برای تروریستهای «جبهةالنصره» و سایر گروه‌های وابسته به آن دست و پا نمایند.

1395/07/28

سرنوشت نامعلوم نوع بشر

فیدل کاسترو – برگردان : مهرگان

فراموش نکنیم که یکشنبه جاری، مناظره نامزد ها بر گزار خواهد شد . اولین مناظره ، دو هفته پیش اضطراب زیادی ایجاد کرد . آقای ترامپ که خود را کارشناسی فرهیخته تلقی می کند بی اعتبار شد ، هم او و هم سیاست باراک. اکنون باید به آن ها مدال خاک رس داد .

1395/07/25

سودجویی به قیمت مرگ و تیره‌روزی انسان‌ها

دوگانگی رفتار “جامعهٔ جهانی “و “چتر “سازمان ملل متحد آن واقعاً شگفتآور و باورنکردنی است. نمونه‌ای دیگر از این رفتار یک بام و دو هوا و حیرت‌آور، سر باز زدن نمایندهٔ بریتانیا از مخالفت با انتخاب دوبارهٔ نمایندهٔ عربستان در شورا در ماه مرداد گذشته بود، در حالی که زید رعدالحسین، سرنمایندهٔ کمیسیون عالی حقوق بشر اعلام کرده بود که به نظر میرسد “قتل عام “ناشی از برخی از بمبارانهای هوایی ائتلاف عربستان سعودی جنایت جنگی باشد،

1395/07/25

مارکسیسم در عصر پسا جهانی سازی

 میراث مارکس برای یاری به غلبه بر پی آمدهای نئو لیبرالیسم

بوریس کاگارلیتسکی*- برگردان : هاتف رحمانی

با از دست دادن حمایت سیاسی ، اکثر روشنفکر ها دچار اضطراب شدند. در نهایت آن ها در شکل های متفاوتی از نظریه پست مدرن پناهگاه ایدئولوژیک بنا کردند ، که ایدئولوژی آن ها مارکس را برای آن که به اندازه کافی رادیکال نبود مورد انتقاد قرار می داد.

1395/07/25

 گزینه های روس ها علیه حمله امریکا بر سوریه

ساکر- برگردان : هاتف رحمانی

تنش بین روسیه و امریکا به سطح بی سابقه ای رسیده است. من کاملا با شرکت کنندگان این مکالمه – که اوضاع حتی بدتر و خطرناک تر از دوران بحران موشکی کوبا است – کاملا موافقم . هر دو طرف در حال ورود  به به اصطلاح «برنامه ب» خود هستند ، که خیلی راحت ، در بهترین حالت ،هواداری از عدم مذاکره ، و در بدترین حالت ، جنگ بین روسیه و امریکا را مطرح می کند.

حلقه محاصره علیه حلب محکم می شود

 برگردان : هاتف رحمانی

ارتش سوریه  روز شنبه بخش اویجا در شرق حلب را با محکم کردن محاصره علیه شورشیان بازپس گرفتند.

سربازان همچنین حداقل هفت روستا در شرق استان حما را که محل مبارزه مستمر بین احرار شام مورد حمایت امریکا و جبهه رهایی شام شاخه جهاد الاقصا بود باز پس گرفتند.

شماره 869
1395/07/18

سند کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

 به مناسبت ۷۵مین سالگرد تأسیس حزب تودۀ ایران

  • سیما و هویت تاریخی حزب تودۀ ایران
  •  هدف‌های مبارزاتی و آرمان‌ های حزب تودۀ ایران
  •  حزب تودۀ ایران مُنادی همکاری و اتحاد نیرو های ترقی ‌خواه و آزادی‌ خواه کشور
  •  حزب تودۀ ایران و مهمترین رویداد های تاریخ معاصر
  •  انترناسیونالیسم پرولتری و همبستگی جهانی طبقهٔ  کارگر
  •  دربارۀ وحدت حزب
1395/07/19

اگر من هم مجاز به پاسخ به پرسش ها باشم!

 فرهاد عاصمی

وظیفه ی سوسیالیستیِ مارکسیست- توده ای ها از این رو به «نبرد طبقاتی» سرشتی نوین و انقلابی می بخشد،زیرا برای اولین بار در تاریخ بشریت ترقی خواه، خط سرخ نبرد برای بهبود شرایط زندگی روزمره ی توده ها را از محدودیت دموکراتیک رها می سازد و آن را به سطح سوسیالیستی ارتقا می دهد. دستیابی به هدف برپایی جامعه کمونیستیِ بی طبقه که تنها یک امکان تاریخی است، تنها با شناخت و ایجاد آگاهانه ی شرایط رشد عنصر ذهنی ممکن است.

شرط هر گفتگویی رعایت موازین انصاف است

نیم نگاهی به نوشتار آقای عاصمی

آقای فرهاد عاصمی با ارسال نوشتاری برای نوید نو تلاش کرده اند در گفتگو یی که با احمد سپیداری انجام گرفته است شرکت و به زعم خود به برخی پرسش های مطرح در گفتگو با احمد سپیداری پاسخ دهند. ما از این امراستقبال می کیم . اما آقای عاصمی در این تلاش خود یا نا آگاه است ویا مغرض . به چند دلیل :

1395/07/18

پاسخی بسیار کوتاه به چند ادعا

س. سیاوش

در پایان بد نبود فرهاد عاصمی نگاهی به۹۵ شمارۀ «راه توده» که او مسئول آن بود می انداخت و برای خوانندگان روشن می کرد که در این ۹۵ شماره چند مطلب در دفاع از مبارزات و حقوق طبقه کارگر ایران و نقش آنها در رهبری انقلاب ملی و دموکراتیک، و همچنین در دفاع از مارکسیسم-لنینیسم نگاشته شده است. نگارنده که هر چه گشت نتوانست مطلبی  بیاید!

1395/07/18

معمای جنگ حلب 
نویسنده :اردشیر زارعی قنواتی

جنگ در حلب یک طرفه نیست و هر روزه هر دو طرف با توپخانه سنگین و تمام سلاح های موجود با هم درگیر شده و مناطق در دست طرف مقابل را می کوبند ولی در یک پروپاگاندای سیاسی – تبلیغاتی بین دولت های غربی و مدیای جهانی هیچگاه از قربانیان بخش غربی حتی یک ویدئوی کوتاه هم پخش نمی شود.

آمریکائی ها در کنار ما قرار دارند

مصاحبه با {یک} فرمانده النصره 

یورگن تودنهوفر 1– ترجمه از: احمد فرهادی

بله. آمریکایی‌ها در کنارِ ما قرار دارند، ولی نه آن‌چنان که می‌ بایستی باشد. به عنوان مثال به ما چنین گفته شد: ما باید «گردان ۴۷» را تصرف و اشغال کنیم. ما از عربستان سعودی ۵۰۰ میلیون پوند سوری {تقریبا معادل دو و نیم میلیون دلار} دریافت کردیم. سال‌ها پیش برای تسلط بر مدرسهٔ نظامی در «المسلمیه» ما از کویت یک و نیم میلیون دینار کویتی {تقریبا معادل چهار و نیم میلیون دلار} و از عربستان سعودی پنج میلیون دلار گرفتیم.

حزب کمونیست المان : صلح به عدالت و تامین نیاز دارد

برگردان : هاتف رحمانی

در این رابطه حزب کمونیست المان از بیانیه دولت کلمبیا ، به ویژه از بیانیه رئیس جمهور خوان مانوئل سانتوز که اعلام می کند مسئولیت آرام کردن حزب » اتحاد میهن دوست» را که از سوی رزمندگان پیشین فارک پس از موافقت نامه های صلح 1984 تاسیس شد بعهده می گیرد استقبال می کند.

1395/07/18

وقتی صدای «خان» هم در می آید!

فاجعه‌ای به نام حلبی‌‌نشینی ۱۱ میلیون نفر در ایران

امروز کشور در وضعیت خوبی نیست، ایران ۱۱ میلیون حلبی‌نشین دارد. امروز بین ۲,۸ تا چهار میلیون معتاد در کشور داریم. زنان سرپرست خانوار ۲,۶ میلیون از خانواده‌های ایرانی را شامل می‌شود که بسیاری از اینها زنان نسبتا جوان هستند. جامعه ما اکنون با طلاق ۲۶ درصدی و در بعضی مناطق ۶۰ درصدی روبه‌رو است. سرمایه اجتماعی (اعتماد، رضایت، مشارکت نهادی) زیر میانگین است و این یعنی فاجعه. اینجاست که می‌فهمیم با این دستگاه‌های فرتوت و فشل نمی‌توان کشور را اداره کرد.

شماره 868
مجله محیط زیست تلاشی برای هم اندیشی – جهانی فکر کنیم ، محلی عمل کنیم

شماره سوم مجله محیط زیست ویژه نامه تالاب

 با مطالب گوناگون منتشر شد

1395/07/13

گفتگوی نوید نو  با احمد سپیداری

امروز این فرهنگ در میان چپ ها بوجود آمده که هر اندیشه ای اینجا و آنجا مطرح می شود را به زبان فارسی برگردانند و مطرح کنند. برخی هم مترجم و مولف اندیشه پردازان چپ از کمونیست ها و چپ ها و غیره شده اند و در این زمینه چیزی کم نداریم. با این وجود فرهنگ پژوهش در چپ به شدت ضعیف است و هنوز گرایش به کپی برداری ها خام اندیشانه و غیر انتقادی از روی دست این و آن جریان سیاسی یا روشنفکری وجه اصلی را تشکیل می دهد و این دردناک است.

1395/07/13

به پيمان وفادار و جانبدار قشون زحمتكشان!

در پاسخ به رفیق س. سیاوش

فرهاد عاصمی

رفيق گرامي س. سياوش از آغاز توضيحات انتقادي خود، ناخواسته، به اين واقعيت اذعان دارد كه نياز به بحث و گفتگو ميان توده اي ها وجود دارد. اين نياز مي تواند تنها با ايجاد شرايط دموكراتيك و رفيقانه تحقق يابد . پاسخ درخور و شايسته خود را بيابد. متاسفانه رفيق سياوش نيز مانند برخي از منتقدان پيش تر قادر به ايجاد اين شرايط نيست.

1395/07/13

پیام کمیتۀ مرکزی فرقۀ دمکرات آذربایجان

 به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب تودۀ ایران

مبارزه علیه تبعیض و ستم ملی برای تامین حقوق برابر همۀ خلقها و اقلیتها و تامین حق تعیین سرنوشت در چارچوب ایران متحد ، همیشه بخشی از برنامۀ سیاسی و تئوریک و فعالیت عملی حزب تودۀ ایران را به خود اختصاص داده است.

1395/07/13

» ونزوئلا آینده چرخه ترقی خواهی را تعیین می کند»

گفتگو با کلادیو کاتز- برگردان : هاتف رحمانی

من فکر می کنم یک فرسودگی اقتصادی وجود دارد اما زوال سیاسی مهمی هم در هر دو کشور برزیل و آرژانتین وجود داشته است . آن فرسایش در هر دو مورد با ظهور نارضایی اجتماعی که دولت خواهان تحت کنترل در آوردن آن با پاسخ به مطالبات نبود قطعی شده بود . این محیطی بود که ماکری در آن بالا آمد و گسترش پایگاه اجتماعی راست برزیل در آن جای گرفته بود .

1395/07/13

تاثیر جهانی سازی در سطح اشتغال چیست ؟

برگردان : هاتف رحمانی

رقابت به وسیله واردات ممکن است قیمت تولیدات با کارگر غیر ماهر را نسبت به قیمت تولیدات توسط کارگر ماهر پایین تر بیاورد ، به نحوی که شرکت های محلی به سمت تولید کالاهای به شدتنیازمند کارگر ماهر روی آورند ، که به دستمزد واقعی پایین تر برای اکثریت نیروی کار غیر متخصص در کشورهای در حال توسعه منجر خواهد شد .

1395/07/13

اطلاعیه ی جنبش فدرال دموکرات آذربایجان در رابطه با جدایی از

 « کنگره ملیت های ایران فدرال»

به اعتقاد ما، عملیات مسلحانه حزب دموکرات کردستان در داخل ایران، اکنون ماهیتی متفاوت از ایستادگی مسلحانه و دفاع از خود مشروع آن در دوره بعد از انقلاب در برابر یورش ارتجاعی ارتش و سپاه پاسداران را به نمایش می گذارد. این نه جنگ آزادی بخش است و نه پیکار برای دموکراسی، بلکه مشارکت در جزئی از جنگ های نیابتی در منطقه است که عربستان یکی از پایه های اصلی و منبع اصلی تامین مالی این ویرانگری ها است

شماره 867
اعتراف

تقدیم به همه زندانیان سیاسی که برای شرکت در اعترافات تلویزیونی تحت شکنجه قرار گرفته اند

احمد سپیداری

بی شک هرکدام از ما حداقل یکبار به تماشای مصاحبه های تلویزیونی با زندانیان شکنجه شده نشسته ایم که طی آن علیه هویت، باورها و هر آنچه عمر سیاسی شان را بر سر آن گذاشته اند، داد سخن داده اند. این شوهای مشمئز کنندهٔ تلویزیونی تاثیرات مخرب عظیمی بر روان فردی و اجتماعی ما گذاشته و هنوز که هنوز است در بسیاری از کشورهای دیکتاتور زدهٔ جهان ادامه دارد.

1395/07/11

شادباش کمیتۀ مرکزی حزب تودهٔ ایران به مناسبت ۷۵مین سالگرد بنیادگذاری حزب

رزمندگان توده‌ای! اعضا و هواداران حزب
حیات هفتاد و پنج سالهٔ حزب تودهٔ ایران بیش از هر چیز مدیون پیکار خستگی‌ناپذیر و قهرمانانهٔ شماست. شما در هفتاد و پنج سال گذشته در سهمگین‌ترین آزمون‌ها وفادار به آرمان‌های والا و انسانی حزب طبقهٔ کارگر ایران ماندید و پرچم مبارزهٔ حزب ما را در اهتزاز نگاه داشتید. راز رویین‌تنی حزب ما، همین است.

1395/07/10

شادباش نوید نو

 به مناسبت هفتادوپنجمین سالگرد تاسیس حزب توده ایران

 

1395/07/10

توده ای ها در خاطرات سید کاظم موسوی بجنوردی

سرهنگ زمانی او را خواست وبه او گفته بود «شنیده ام که می گوئی عضو حزب توده هستی وتبلیغ می کنی ؟حکمت جو هم جواب داده بود :»بله ,من افتخار می کنم که عضو حزب توده(ایران) هستم». از همان جا حکمت جو را به کمیته مشترک ضد خرابکاری می برند ودر آن جا آن قدر او را می زنند که کشته می شود.

1395/07/10

تاریخ کوردها تکرار می‌شود

آنگلوساکسونها باز هم «خودیها» را رها می‌کنند

دمیتری مینین – برگردان: ا. م. شیری

دیگر قابل درک است که هدف اصلی آنکارا نه مبارزه با داعش، بلکه، خنثی کردن کوردهاست. تصمیم کوردها برای اعلام فدراسیون بطور یک جانبه در اوایل ماه اکتبر دیر هنگام و دور از واقعیت بنظر می‌رسد. امیدواری به پیوستگی ارضی بین همه کانتون‌های کوردی در شمال کشور توهم از آب در آمد. این امر به آن اندازه‌ای که به امتناع قطعی متوّلیان دیروزی کوردها در واشینگتن بستگی دارد، به ترکها بستگی ندارد.

ادامه …

http://rahman-hatefi.net/index.htm

 webmaster@rahman-hatefi.net  

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 اکتبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: