اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 27 مهر 1395، فراخوان به گردهمائی عمومی علیه اخراج متقاضیان پناهندگی!، و پناهندگی، دست ساخت دولتهای حاکم است!

اخبار و گزارشات کارگری 27 مهر 1395

 kargariakhbar-va-gozareshat-e-kargar

پرونده قضایی کارگران معترض مختومه باید گردد

– گزارش تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار
– تصمیم امروزکمیسیون اجتماعی مجلس درباره لایحه اصلاح  قانون کاراحمدی نژاد-روحانی
– جمعی از کارگران بیکار شده فولاد زاگرس:
لایحه اصلاح قانون کار برگردانده شود/ کارگران حال و روز خوشی ندارند
– اعتصاب وتجمعات اعتراضی دامنه دارکارگران پتروشیمی پردیس
قطع کارانه شهریورماه کارگران معترض پتروشیمی پردیس
تنزل شغلی30کارگر معترض ازجمله نمایندگان کارگران
– تجمع کارگران بیکارشده کارخانه دیار خودرو دراعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل فرمانداری گلپایگان
– ادامه تجمعات اعتراضی کارگران اخراجی شهرداری یاسوج
– سندیکای کارگران فلزکارمکانیک:حمله به زحمتکشان ایران از هر سو
– بیکاری15هزار کارگرطی سال جاری دراستان اصفهان
عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران بیش از 100کارخانه در این استان
– زندگی در آتش و دود/ آتش‌نشان‌ها چه زود قربانی می‌شوند
– زخمی شدن15کارگرکشاورزی بدنبال واژگونی تراکتور حاملشان هنگام بازگشت از سر زمین کشاورزی
– زخمی شدن 2کارگرخدماتی براثر انفجار موادمحترقه درمحل کار
– مرگ دلخراش یک کارگر57ساله در کارگاه مترو
جان باختن یک کارگرمقنی در یکی از معادن بخش نوبران ساوه براثرسقوط درچاه55متری

 kargari-protes-against-labour-law-in-iran

گزارش تجمع کارگری در مقابل مجلس شورای اسلامی در اعتراض به لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار

از ساعت ده صبح امروز و همزمان با آغاز بررسی لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار جمعی از کارگران تهران با هماهنگی اتحادیه آزاد کارگران ایران دست به تجمع در مقابل مجلس شورای اسلامی زدند. در این تجمع که تا ساعت 12 ظهر ادامه داشت کارگران شعار میدادند: لایحه این دولت بردگی کارگر – معیشت منزلت حق مسلم ماست – قرارداد موقت بردگی کارگر – اصلاح قانون کار به نفع سرمایه دار– امید کارفرماها کارگر خاموشه، تدبیر دولتمردان کارگر ارزونه – کارفرمایان بدانند کارگر خاموش نمیشه – دولتیان بدانند کارگر ارزون نمیشه و… فایل صوتی شعارهای این تجمع بر روی کانال اتحادیه ازاد کارگران ایران است.*

همچنین در این تجمع پلاکاردهای زیادی به چشم میخورد که بر روی آنها مطالبات کارگران و شعارهایی در اعتراض به لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار نوشته شده بود: بر روی بنر بزرگ این تجمع نوشته شده بود: ماخواهان اجرای فوری ماده 41 قانون کار برای افزایش فوری دستمزدها، بر چیده شدن قراردادهای موقت، حق برپائی تشکلهای مستقل کارگری و ایجاد تغییرات مناسب در قانون کار به نفع یک زندگی انسانی برای کارگران و مزد بگیران زحمتکش هستیم –  اتهامات امنیتی باید از پرونده های فعالین صنفی خارج شود – با تصویب لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار پایه های قانون تامین اجتماعی متزلزل خواهد شد –لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار یک بازگشت به عقب بی سابقه و تثبیت و گسترش بردگی محض ما کارگران ایران است – با تصویب لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار در مدت کوتاهی صدها هزار کارگر بصورت دسته جمعی اخراج خواهند شد و حق اعتراض از کارگران برای اخراج سازیها سلب خواهد شد – قانون کار فعلی عامل رواج قراردادهای موقت و بی حقوقی ما کارگران است، ما خواهان تغییر این قانون برای تضمین امنیت شغلی و اعمال مقاوله نامه های 87 و 98 سازمان جهانی کار در آن هستیم – بررسی لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار در کمیسیون اجتماعی مجلس باید فورا متوقف و این لایحه ضدکارگری معدوم باید گردد و

در پی این تجمع و با توجه به اینکه تجمع کنندگان اعلام کرده بودند بدون حضور رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در میان شان به تجمع خود پایان نخواهند داد حدود ساعت 12 ظهر با حضور یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس و توافق بر سر انتخاب سه نماینده از تجمع کنندگان جهت حضور در جلسه کمیسیون اجتماعی مجلس، کارگران معترض به تجمع خود پایان دادند و نماینده های آنان پروین محمدی و ناهید خداجو از اعضای هیات مدیره اتحادیه ازاد کارگران ایران و اشرف بنائی از کارگران شرکت کننده در تجمع و نماینده پرسنل بیمارستان دکتر سپیر پس از قرائت بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون لایحه اصلاحیه دولت و با کف زدن تجمع کنندگان به داخل مجلس رفتند.

 با حضور نماینده های کارگران تجمع کننده در مجلس، آنان ابتدا در لابی مجلس با خدادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و تقی زاده نماینده پارلمانی وزارت کار در مجلس به مذاکره پرداختند و با توضیح مواد ضد کارگری لایحه اصلاحیه دولت بر روی قانون کار، خواهان عودت آن از سوی مجلس به دولت شدند. در این مذاکره رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه قانونی در این مورد که مجلس بتواند بدون بررسی، لوایح دولت را بر گرداند وجود ندارد و از مشروطیت تاکنون چنین اتفاقی نیافتاده است با تایید صحبتهای نماینده های کارگران بر احتمال برگشت این لایحه پس از بررسی اولیه تاکید کرد.

در ادامه این مذاکرات، با شروع جلسه بررسی لایحه اصلاحیه قانون کار در کمیسیون اجتماعی مجلس، نماینده های کارگران تجمع کننده به جلسه کمیسیون دعوت شدند و پس از معرفی آنان به عنوان نماینده های کارگران معترض در مقابل مجلس، پروین محمدی به نمایندگی از سوی بقیه به سخنرانی پرداخت. وی در این سخنرانی اظهار داشت: قانون کار در هر کشوری نماینده بربریت یا مدنیت در آن کشور است. شرایط کار کارگران و سهم آنان از زندگی در شرایط حاضر با وجود 11 میلیون حاشیه نشین، میلیونها بیکار، اخراج سازیهای گسترده، دستمزدهای چند برابر زیر خط فقر و ماهها عدم پرداخت همین دستمزدها، بیانگر بربریت در این جامعه است آنوقت شما با تصویب این لایحه درصدد رسمیت بخشیدن و تعمیق و گسترش این بردگی و بربریت هستید. وی در ادامه این سخنرانی اظهار داشت: شما تصور نکنید که اینجا آرام نشستید و میتوانید سندی را به تصویب برسانید که طبق آن میلیونها خانواده کارگری به قهقرا و مرگ رانده بشوند و آنوقت آنان ساکت بنشینند. وی در پایان سخنرانی خود خواهان عودت فوری این لایحه به دولت و ایجاد تغییرات مناسب در قانون کار برای پایان دادن به شرایط مصیبت بار موجود شد.

در این جلسه که هفده تن معاون وزیر کار و تعدای از اعضای شورایعالی و نماینده های عضو کمیسیون اجتماعی مجلس حضور داشتند تمامی سخنرانان از زوایای مختلفی مخالفت خود را با لایحه اصلاحیه دولت اعلام داشتند و این لایحه که قرار بود کلیات آن در این جلسه به رای گذاشته شود، به رای گیری نرسید و کلیات آن مصوب نشد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام میدارد در صورت تداوم تلاش دولت برای تصویب لایحه اصلاحیه قانون کار، اعتراضات خود را گسترش خواهد داد و در صورت نیاز اقدام به فراخوان تجمع در مقابل مجلس خواهد کرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – 27 مهر ماه 1395

* https ://www.youtube.com/watch?v=qdBEOzteSgk&feature=youtu.be

تصمیم امروزکمیسیون اجتماعی مجلس درباره لایحه اصلاح قانون کار احمدی نژاد-روحانی

جهت اطلاع:سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در تشریح جلسه امروز کمیسیون متبوع خود، گفت: دراین جلسه لایحه اصلاح قانون کار با حضور نمایندگانی ازجامعه کارگری، دولت و کارفرمایان مورد بررسی قرارگرفت.

به گزارش27مهرخبرگزاری مجلس،جلیل مختار در تشریح جلسه امروز ( سه شنبه 27 مهر) کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: در این جلسه لایحه اصلاح قانون کار با حضور نمایندگانی از دولت، کارگران، و کارفرمایان بررسی شده و بحث ها و گفت وگوهای بسیاری در این خصوص به عمل آمد.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان کارگری، کارفرما و دولت در خصوص نقاط مبهمی در این لایحه اختلاف نظر دارند، افزود: این اختلاف ها بیشتر در خصوص چندین ماده مهم و اساسی بود و مقرر گردید یک کمیته تخصصی 3 گانه با حضور نمایندگان هر3 طرف تحت نظارت کمیسیون اجتماعی برای بررسی بیشتر لایحه تشکیل شود.

وی با بیان اینکه  در جلسات کمیته 3 گانه باید عدالت محوری رعایت شود، تصریح کرد: امیدواریم که در جلسات مذکور اختلاف نظرها میان نمایندگان کارگری، کارفرمایان و دولت رفع و لایحه اصلاح قانون کار با اکثریت آراء درمجلس به نفع جامعه کارگری تصویب شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: به طور حتم از اعضاء کمیسیون در این جلسات حضور دارند و نظارت بر تصمیمات این جلسات توسط کمیسیون اجتماعی انجام می شود، البته نمی توان پیش بینی کرد که جمع بندی لایحه در چه زمانی صورت می گیرد.

جمعی از کارگران بیکار شده فولاد زاگرس:

لایحه اصلاح قانون کار برگردانده شود/ کارگران حال و روز خوشی ندارند

جمعی از کارگران بیکار شده فولاد زاگرس با انتشار نامه‌ای خواستار استرداد لایحه اصلاح قانون کار شدند.

به گزارش27مهرایلنا،در این نامه این کارگران خواستار استرداد لایحه اصلاح قانون کار از مجلس شدند.

در بخشی از این نامه آمده است: ماکارگران بیکار شده فولادزاگرس ذوب آهن کردستان خواهان باز پس گیری لایحه اصلاح قانون کار هستیم. هرچند برخلاف وعده وشعارتدبیروامید رونق اقتصادی ونشاط اجتماعی با اخراج دسته جمعی هرروز کارگران ازبین رفت، ما کارگران هنوز ازدولت درخواست می‌کنیم لایحه اصلاح قانون کار را برگرداند.

در بخش دیگری از این نامه آمده است. ما کارگران نه تنها خواستار برگرداندن این لایحه هستیم، بلکه خواسته اصلی دیگری نیز داریم و آن اجرای اصول فراموش‌شده همین قانون کار از جمله ماده ۴۱ آن است، چرا که این روز‌ها کارگران ایران حال و روز خوشی ندارند و در شرایط بسیار دشواری به سر می‌برند.

اعتصاب وتجمعات اعتراضی دامنه دارکارگران پتروشیمی پردیس

قطع کارانه شهریورماه کارگران معترض پتروشیمی پردیس

تنزل شغلی30کارگر معترض ازجمله نمایندگان کارگران

صبح امروز27مهر،کارگران پتروشیمی پردیس دراعتراض به قطع کارانه شهریورماه وتنزل شغلی30نفر از همکارانشان دست از کار کشیده و در داخل ساختمان ریاست پتروشیمی پردیس تجمع کردند.

به گزارش27مهر ایلنا، این اقدام اعتراضی امروز پس از آن صورت گرفته است که مدیریت این واحد صنعتی در در ادامه سیاست بی‌اعتنایی نسبت به خواسته‌های کارکنان معترض، مزایای بهره‌وری آنها را قطع کرد.

بر این اساس گفته می‌شود که از صبح امروز حدود 220 نفر از کارکنان معترض این واحد پتروشیمی با تحصن در داخل ساختمان ریاست پتروشیمی پردیس خواستار توجه و پاسخ به خواسته های خود شدند.

از طرف دیگر گفته می‌شود که تا این لحظه مدیریت مجموعه حاضر به حضور مستقیم در جمع معترضان نشده است اما در عین حال برخی مقامات دیگر این واحد صنعتی به نمایندگانی از وی با کارکنان برای خاتمه یافتن تجمع اعتراضی برپا شده وارد گفتگو شده اند که تا این لحظه بی‌نتیجه بوده است.

 معترضان خواهان برقراری شرایط یکسان کار، حقوق و مزایا و امکانات رفاهی برابر با سایر همکاران خود که در منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی – عسلویه مشغول کارند، هستند.

به گزارش همین منبع، در پی اعتراضات کارکنان پتروشیمی پردیس در عسلویه، کارفرمای این واحد صنعتی از پرداخت کارانه شهریور ماه این کارکنان خودداری کرده است.

برپایه این اطلاعات، ظاهرا پرداخت مبلغی که به عنوان بهره وری همواره به آنها تعلق می‌گرفته است در ماه کاری شهریور صورت نگرفته است.

همچنین به گفته کارگران این واحد پتروشیمی، تا به این لحظه ٢ نفر از همکاران آنها که تا پیش از این حکم سرپرستی داشته‌اند در ارتباط با اعتراضات اخیر تقلیل رتبه شغلی (Downgrade)یافته‌اند.

ظاهرا این 2 نفر در جریان اعتراضات اخیر همکارانشان به عنوان نماینده در مذاکرات با مدیران مجتمع حضور داشته‌اند.

علاوه بر این گفته می‌شود که به غیر از 2 فرد یاد شده نزدیک به 28 نفر دیگر از کارکنان این واحد پتروشیمی با مشکلاتی مشابه شغلی، روبرو شده‌اند.

کارکنان معترض پتروشیمی پردیس با یادآوری اینکه حدود یک ماه از بازگشت و استقرار مدیریت این شرکت می‌گذرد؛ افزودند: همانطور که در جریان اعتراضات پنجم مهرماه عنوان کردیم ما خواهان عمل کردن مدیریت به وعده هایی که در رابطه با برقراری شرایط یکسان کار، حقوق و مزایا و امکانات رفاهی و… داده بود؛ هستیم.

درهمین رابطه:

*نهمین روزاعتراض کارگران پتروشیمی پردیس

اعتراضات کارگران پتروشیمی پردیس در حالی وارد نهمین روز خود شده که مدیران این شرکت گویا خواهان رکورد زنی آن هم در حوزه اعتراضات کارگری در این شرکت هستند !

حدود ۹ روز است که از اعترضات کارکنان پتروشیمی پردیس مبنی بر بدعهدی مدیران این شرکت در خصوص اجرای خواسته های بر حق آنها می گذرد.

به گزارش14مهرنفت ما،آنچه که در طول این مدت قابل توجه بوده آن است که مدیران ارشد پتروشیمی پردیس نه تنها اقدامی در جهت بهبود شرایط نکرده اند بلکه با عناوین مختلف دست به تهدید و ارعاب کارگران زده اند و از طرفی سعی در بی تفاوت نشان دادن خود به مسایل موجود دارند.

البته آنطور که خبر رسیده است، کارگران پتروشیمی پردیس با این نحوه برخورد مدیران ارشد شرکت در جهت احقاق حقوق خود مصر تر شده و از نهاد های گوناگون در حال پیگیری آن می باشند.

*آغازدورجدید اعتصاب غذای کارگران پتروشیمی پردیس 

تعلیق ازکارتعدادی ازکارگران معترض وتهدیدکارگران معترض به اخراج از جانب مدیرعامل 

کارگران پتروشیمی پردیس با شروع اول مهرماه و خلف وعده مدیران این شرکت در جهت رفع کاستی ها و بهبود شرایط کاری از امروز دست به اعتصاب غذا زده اند .

فاز جدید اعتصاب غذا کارگران این شرکت از امروز5مهرماه، آغاز شده و در این راستا تعدادی از کارگران این شرکت از فعالیت خود در این شرکت تعلیق شده اند .

به گزارش 5مهرنفت ما، مدیر عامل این شرکت 2 ماه پیش نامه ای را با دست خط خود برای امور مالی، اداری و خدمات زده تا مراحل اجرای طرح یک یک و سایر خواسته های پرسنل بررسی و حداکثر تا 1 مهر به اجرا برسد.

البته نامه مدیر عامل بیشتر نمایشی بوده تا نارضایتی کارگران را تا حدودی مهار و فرصتی ذخیره نماید تا در زمان مناسب برنامه های از پیش تعیین شده خود را اجرایی کند.

اینک با شروع مهرماه و بدون در نظر گرفتن درخواست کارگران، همچنان با عزمی راسخ در حال اجرایی نمودن طرح چهار شیفت می باشد و هر فردی را که در این مسیر سنگ اندازی نماید تهدید به اخراج نموده است .

برپایه این گزارش، فاز جدید اعتصاب غذا کارگران این شرکت از امروز5مهرماه، آغاز شده و در این راستا تعدادی از کارگران این شرکت از فعالیت خود در این شرکت تعلیق شده اند .

* مستحکمتر و گسترده ترباد همبستگی کارگران پتروشیمی پردیس در راه دست یابی به مطالباتشان 

http ://etehadbinalmelali.com/ak/02-07-95/

تجمع کارگران بیکارشده کارخانه دیار خودرو دراعتراض به بلاتکلیفی معیشتی وشغلی مقابل فرمانداری گلپایگان

صبح روزگذشته(26مهر)،کارگران بیکارشده کارخانه دیار خودرودراعتراض به بلاتکلیفی شغلی وماه ها عدم پرداخت حقوق ،حق بیمه ودیگرمطالباتشان وهمچنین بی تفاوتی مسئولین طراز اول شهرستان دست به تجمع مقابل فرمانداری گلپایگان زدند.

به گزارش 26مهر بیان گلپایگان، یکی از اعتراضات این کارگران که بسیار برای آنان ناراحت کننده بود بی تفاوتی و عدم پاسخگویی مسئولین شهرستان گلپایگان بود.

کارگران این شرکت خودرویی عدم دریافت هشت ماه حقوق و دستمزد، با توجه به وضعیت بد معیشتی و مشکلات عدیده اقتصادی و عدم تمدید دفترچه های بیمه خود را بعلت کوتاهی این شرکت در پرداخت حق بیمه آنان، یکی از مطالبات خود بیان نمودند و خواستار رسیدگی مسئولان شهرستان برای دریافت مطالبات خود شدند.

کارگران شرکت دیار بیان داشتند: عدم دریافت حقوق ماهیانه و عدم دریافت عیدی و پاداش از یک سو وتعطیلی و نا مشخص بودن وضعیت آنان از سوی دیگر موجب تشویش و نگرانی آنها شده است .

متجمعین در خیابان فرمانداری بیان داشتند: که علاوه بر پیگیری های مکرر به تمام دستگاههای مربوط، هیچ جواب قانع کننده ای را دریافت نکرده اند و نسبت به وضعیت کنونی و عدم توجه مسئولین ابراز ناخرسندی می کردند.

درهمین رابطه:

*تجمع کارگران کارخانه دیار خودرو گلپایگان دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوقشان

روزچهارشنبه16دی1394،جمعی از کارگران کارخانه دیار خودرو گلپایگان دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوقشان دست به تجمع زدند.

کمیسیون کارگری شهرستان بعد از تجمع کارگران تشکیل شد و برای وصول مطالبات آنها تصمیم گیری شد.

به گزارش17دی ایرنا،مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: روز گذشته کارگران یک شیفت از شرکت دیار خودرو گلپایگان تقاضای دریافت حقوق معوقه 4 ماهه خود را داشتند .

نیرومند با بیان اینکه این شرکت با 490 کارگر کار تولید و مونتاژ سواری و وانت دیار را انجام می دهد، گفت: قرار بر این شد که مدیریت کارخانه نسبت به پرداخت یک ماه از حقوق کارگران اقدام کند و مابقی مطالبات کارگران از جمله حقوق و مزایا بصورت کامل تا قبل از عید نوروز پرداخت شود.

وی با بیان اینکه مبنای کار این شرکت تولید 30 هزار دستگاه خودرو در سال بوده است، تصریح کرد:رکود در بازار و شرایط اقتصادی کشور سبب شد تا شرکت دیار خودرو با کمبود نقدینگی مواجه شود.

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان افزود: تاخیر در پرداخت 4 ماهه حقوق کارگران به هیچ وجه قابل قبول نیست و کوتاهی مدیریت شرکت در این زمینه تاثیر داشته است.

وی با بیان اینکه در تمام دنیا وقتی شرکت ها با مشکل کمبود نقدینگی مواجه می شوند بانک ها به کمک آنها می شتابند، افزود: در این زمینه، نیمه آذر سال جاری با ارسال نامه ای به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان اصفهان تقاضای اقدام فوری و پیگیری مشکلات این شرکت را داشتیم.

نیرومند با بیان اینکه رفع کامل مطالبات این کارگران از حد اختیارات استان اصفهان خارج است، تصریح کرد: برای پرداخت مطالبات معوقه کارگران این شرکت پیگیری هایی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه مدیریت شرکت موظف شده تا نسبت به پرداخت مطالبات کارگران اقدام کند، گفت: در اولین فرصت انتخابات نمایندگی کارگران را در شرکت انجام خواهیم داد تا در آینده نمایندگان کارگران پیگیر رفع مشکلات کارگران باشند.

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به درخواست اجرای طرح طبقه بندی مشاغل از طرف کارگران این شرکت، گفت :با توجه به اینکه واحدهای بالای 50 نفر باید طرح طبقه بندی داشته باشند، این طرح هم باید به زودی در این شرکت انجام می شود.

وی افزود: کمیسیون کارگری شهرستان بعد از تجمع کارگران تشکیل شد و برای وصول مطالبات آنها تصمیم گیری شد.

شرکت دیار خودرو در سال 1379 در شهرک صنعتی گلپایگان تاسیس شد.

*

تعدادی ازکارگران خودروسازی دیار خودروگلپایگان بمدت نامعلومی به مرخصی اجباری فرستاده شدند

عدم پرداخت 4ماه حقوق کلیه کارگران خودروسازی دیار خودروگلپایگان

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان گلپایگان گفت: در سال جاری آمار کارگران اخراجی شهرستان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی افزود،عدم نقدینگی سبب شده شرکت خودروسازی دیار خودرو با توان واقعی خود کار نکند و تعدادی از کارگران خود را بمدت نامعلومی به مرخصی بفرستد.

به گزارش 1دی1394 ایسنا، میثم سلیمانی در جمع خبرنگاران در رابطه با اینکه کارگران این شرکت چه زمانی به محل کار خود برمی‌گردند، ادامه داد: باید دید که سرمایه در گردش را چه زمانی در اختیار آنها قرار خواهند داد و احتمال این موضوع نیز وجود دارد که تا زمانی که سرمایه در گردش تامین نشود کارگران به کار خود بازنگردند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان گلپایگان با بیان اینکه حقوق کارگران جز دیون ممتازه است، گفت: کارگران شرکت خودروسازی دیار خودرو چهار ماه حقوق معوقه دارند، هم‌چنین درک می‌کنیم که کارگری که حداقل حقوق قانون کار را دریافت می‌کند این شرایط سخت است و امیدواریم در آینده شرایط بهتر شود.

سلیمانی در خصوص سایر شرکت‌های موجود در شهرستان افزود: در سال هیچ شرکتی به صورت کامل تعطیل نشد، اما  شاهد اخراج کارگران خصوصا در شرکت‌های قطعه ساز خودرو بودیم.

وی خاطر نشان کرد: نمی‌توان آمار کارگران اخراج شده شهرستان را ارایه داد، اما نسبت به سال گذشته آمار کارگران اخراجی افزایش یافته است، به دلیل اینکه صنعت بیشتر شرکت‌های شهرستان قطعه سازی است متأسفانه این شرکت‌ها نیز به این معضل مبتلا شدند.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان یادآورشد: کارگرانی که مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند برای شکایت خود مراجعه می‌کنند و زمانی که کارفرما اعلام می‌کند نقدینگی ندارد رأی به اجرای احکام دادگستری می‌رود.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران اخراجی شهرداری یاسوج

امروز27مهر، کارگران اخراجی شهرداری یاسوج برای باردیگربرای بازگشت بکار واعتراض به عدم پرداخت مطالباتشان وعدم پاسخگویی مسئولان طراز اول  یاسوج واستان کهگیلویه و بویراحمد دست به تجمع مقابل استانداری زدند.

به گزار27مهرفارس، ماه گذشته بود که پیمانکار جدید شهرداری جمعی از کارگران خدماتی و باسابقه شهرداری را به دلیلی که مشخص نشد از کار اخراج کرد.

اخراج کارگران شهرداری با واکنش‌هایی از طرف مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر یاسوج مواجه شد و همه خواستار بازگشت این کارگران به محل کار شدن اما این افراد به محل کار خود که برنگشتند، هیچ؛ بلکه هر روز هم شاهد تجمع آنان در مقابل شهرداری، شورای شهر، صدا و سیما و اداره کار هستیم.

امروز27مهر هم تعداد 140 نفر از کارگران در مقابل درب استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند تا شاید شاهد باز شدن گره‌ای از مشکلات خود باشند.

یکی از این کارگران به نمایندگی از سایر کارگران اخراجی گفت: پیمانکار 45 نفر از کارگران دارای سابقه کاری بیش از 17 سال را اخراج کرد و به هر جایی که مراجعه می‌کنیم کسی پاسخگوی ما نیست.

وی گفت: به ادارات و دستگاه‌های مربوطه که مراجعه می‌کنیم فقط ما را به هم پاس کاری می‌کنند و فقط به همدیگر نامه‌نگاری می‌کنند که تاکنون این نامه‌نگاری‌ها بی‌فایده بود و ذره کوچکی از مشکل ما را حل نکرده است.

یکی دیگر از این کارگران با بیان اینکه جمعی از این کارگران از کار اخراج شدند و برخی دیگر از تیرماه تاکنون هیچ حقوق دریافتی نکردند و تاکنون هم بیمه ما پرداخت نشده است.

وی با بیان اینکه بعضی از کارگران شهرداری بیمار هستند و باید به پزشک مراجعه کنند اما حق بیمه ما پرداخت نشده است، گفت: ما برای پیگیری مطالباتمان به شهرداری و استانداری مراجعه کردیم و پیمانکار به ما زنگ زده که به دلیل اینکه پیگیر طلب و حق خود هستید از کار اخراج شده‌اید.

این کارگر خدماتی شهرداری بیان کرد: شورای شهر در خصوص مشکل ما کاری انجام نداده و جلساتی که برگزار می‌کنند بی‌نتیجه بوده و هیچ سودی برای ما نداشته است.

درهمین رابطه:

ادامه تجمعات اعتراضی  کارگران اخراجی شهرداری یاسوج برای دومین روز متوالی

درگیری افراد ناشناس!! ؟؟با کارگران معترض درمحل تجمع

قبل از ظهر امروز 4مهر،کارگران با سابقه خدماتی شهرداری یاسوج در جلوی استانداری، ستاد خبری و شورای این شهر دوباره تجمع کردند.

به گزارش4مهرکبنا نیوز،این کارگران خدماتی شهرداری یاسوج که توسط پیمانکار جدید از کار اخراج شدند برای دومین روز متوالی جلوی شورای اسلامی این شهر تجمع کردند که افرادی با آنها درگیر شدند.

این درگیری با حضور مأموران نیروی انتظامی خاتمه یافت، اما آنچه مشخص است این بود در حالی که کارگران شهرداری یاسوج در آرامش به اعتراض خود نسبت به حقوقشان تجمع کرده بودند، افرادی ناشناس با آنها از طرف فرد دیگری که مشخص نیست با آنها درگیر شدند.

به گزارش امروزایسنا درهمین رابطه،60نفر از کارگران اخراجی شهرداری یاسوج پیش از ظهر یکشنبه، چهارم مهرماه برای دومین روز متوالی در جلوی شورای اسلامی این شهر تجمع کردند.

این کارگران که بیش از ۱۳سال سابقه کار در شرکت‌های پسماند شهرداری یاسوج داشتند، از این شرکت‌ها اخراج شدند یکی از این کارگران گفت: ۶۰ نفر از کارگرانی که سال‌های زیادی از عمر خود را برای زیبایی این شهر گذراندن اکنون به‌علت ندانم‌کاری‌های یک پیمانکار اخراج شدند و از طرفی مسئولان شهرداری یاسوج پاسخگو نیستند.

وی افزود: یک پیمانکار کارها را به دست گرفته و بیان می‌کند من نیرو نمی‌خواهم و شهرداری یاسوج هم می‌گوید به من ربطی ندارد، از خردادماه تاکنون نه بیمه‌ای برایمان واریز کرده‌اند و نه حقوقی داده‌اند.

این  کارگر خدماتی شهرداری یاسوج خاطرنشان کرد: ۶۰ نفر هستیم و از شهریورماه اخراج شده‌ایم و پیمانکار جدید می‌گوید، طبق قراردادی که داریم نیرو نمی‌خواهیم. اکنون دیگر هیچ جا ما را برای نیروی کاری به‌علت سن بالا نمی‌پذیرد و ما مانده‌ایم که چگونه هزینه‌های خانواده خود را فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر کسی کاری از دستش بر می‌آید به داد ما برسد، هم‌اکنون کسی صاحب ما نمی‌شود. شهردار و شورای شهر ما را بازی ندهند و اگر کاری از دستشان بر می‌آید، انجام دهند.

یکی دیگر از این کارگران گفت: فرزند دانش‌آموز دارم، در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنم و اگر آقای شهردار جایی برای کار کردن بلد است به ما معرفی کند. دولت ۳۰ سال، ۳۰ نیرو به کار می‌گیرد و شهرداری یاسوج طی یک ماه ۶۰ نفر را اخراج می‌کند.

وی افزود: پیمانکار جدید نیروی ۱۵ سال سابقه کار را اخراج کرده و نیروی دو ماه کار را استخدام کرده است.

هدایت اکبری، رئیس شورای شهر یاسوج در این زمینه گفت: طی جلسه‌ای سه ساعته اعضای شورای شهر با شهردار مسئولان خدماتی و پیمانکاران مشکلات این کارگران را بررسی و برطرف کرده‌ایم.

وی افزود: ما مخالف اخراج کارگران با سابقه هستیم و با همه توان برای برطرف کردن مشکل این کارگران تلاش خواهیم کرد.

همچنین «محمدعلی جاوید»، شهردار یاسوج گفت: پیمانکار مربوطه باید پاسخگو باشد، چون گفته می‌خواهم کارگر جدید بکار گیری کنم و نیازی به این کارگران ندارم و کارگران قبلی هم می‌گویند ما نباید اخراج شویم و پیمانکار نباید کارگر جدید استخدام کند.

وی افزود: با توجه به این‌که مرجع حل اختلاف کارگر و پیمانکار اداره‌کل کار، تعاون و رفاه اجتماعی است این اداره باید پاسخگوی این مشکلات باشد.

جاوید یادآور شد: در برخورد با این کارگران نباید کار خلاف قانونی صورت گیرد و همه باید پایبند به قانون باشیم.

بنابهمین گزارش،در حالی که این کارگران خدماتی اخراجی شهرداری یاسوج که توسط پیمانکار جدید از کار اخراج شدند برای دومین روز متوالی جلوی شورای اسلامی این شهر تجمع کرده بودند افرادی با آن‌ها درگیر شدند. این درگیری با حضور مأموران انتظامی خاتمه یافت.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری یاسوج نسبت به اخراج مقابل ساختمان شورای شهر

صبح امروز3مهر،60نفر از کارگران اخراجی شهرداری یاسوج در اعتراض به اخراج خود مقابل ساختمان شورای اسلامی این شهر تجمع کردند.

 به گزارش3مهر کبنانیوز ، قبل از ظهر امروز ۶۰ نفر از کارگران شهرداری یاسوج در جلوی شورای اسلامی این شهر تجمع کردند.

بنابر این گزارش، این کارگران که بیش از ۱۳ سال سابقه کار در شرکت‌های پسماند شهرداری یاسوج داشتند، از این شرکت‌ها اخراج شدند.

یکی از این کارگران با بیان اینکه ما در آغاز سال تحصیلی جدید قرار داریم، اظهار کرد: ۶۰ نفر از کارگرانی که سال‌های زیادی از عمر خود را برای زیبایی این شهر گذراندن اکنون به دلیل ندانم‌کاری‌های یک پیمانکار اخراج شدند و از طرفی مسئولان شهرداری یاسوج پاسخگو نیستند.

این کارگر اضافه کرد: یک پیمانکار کارها را به دست گرفته و بیان می‌کند من نیرو نمی‌خواهم و شهرداری یاسوج هم می‌گوید به من ربطی ندارد، از خردادماه تاکنون نه بیمه‌ای برایمان واریز کرده‌اند و نه حقوقی داده‌اند.

وی تصریح کرد: ۶۰ نفر هستیم و از شهریورماه اخراج شدیم و پیمانکار جدید می‌گوید، طبق قراردادی که داریم نیرو نمی‌خواهیم.

این کارگرافزود: اکنون دیگر هیچ جا ما را برای نیروی کاری به دلیل سن بالا نمی‌پذیرد و ما مانده‌ایم که چگونه هزینه‌های خانواده خود را فراهم کنیم.

وی با بیان اینکه مدرک برخی از ما لیسانس و فوق دیپلم است، گفت: کسی به داد ماها نمی‌رسد، اگر کسی کاری از دستش بر می‌آید به داد ما برسد، الان کسی صاحب نمی‌شود.

این کارگرگفت: شهردار و شورای شهر ماها را بازی ندهند و اگر کاری از دستشان بر می‌آید، انجام دهند.

یکی دیگر از این کارگران می‌گوید؛ فرزند دانش آموز دارم، در خانه اجاره‌ای زندگی می‌کنم و اگر آقای شهردار جایی برای کار کردن بلد است به ماها معرفی کند.

وی افزود: دولت ۳۰ سال، ۳۰ نیرو به کار می‌گیرد و شهرداری یاسوج طی یک ماه ۶۰ نفر را اخراج می‌کند.

این کارگر گفت: پیمانکار جدید نیروی ۱۵ سال سابقه کار را اخراج کرده و نیروی دو ماه کار را استخدام کرده، اینجا قوم گرایی است.

یکی دیگر از کارگران اخراجی شهرداری یاسوج بیان کرد: مشکل ما را نمی‌دانند، چه کسی می‌داند در این شهر مشکل من چیست؟ چه کسی می‌داند من چقدر اجاره می‌دهم، ۶۰۰ هزار تومان هزینه فرزندم برای تحصیلاتش را کی می‌خواهد، پرداخت کند.

در ادامه هدایت اکبری رئیس شورای اسلامی شهر یاسوج با بیان اینکه اسفندماه ۹۴ مصوب شد که هیچ کارگری ماقبل سال ۹۴اخراج نشود، اظهار کرد: اخراج کارگران خلاف قانون است.

اکبری با اشاره به فرمی که شرکت مهرگستر دنا طراحی کرده بود، دارای نواقصی بود، اظهار کرد: از همان ابتدا از این شرکت خواستیم که این فرم خود را اصلاح کند.

اکبری خطاب به مدیرکل کار کهگیلویه و بویراحمد گفت: وی باید به عنوان متولی دفاع از حقوق کارگران این مسئله را به شکل قانونی و دقیق پیگیری کند.

هدایت امیری عضو شورای اسلامی شهر یاسوج نیز در این باره گفت: مشکل این کارگران تنها با حضور پیمانکار و شهردار یاسوج برای همیشه برطرف می‌شود تا شهردار و پیمانکار نباشد، نمی‌توان هیچ کاری کرد.

علی علی‌پور عضو دیگر شورای اسلامی شهر یاسوج در این خصوص خطاب به هدایت اکبری بیان کرد: اعضای شورای اسلامی باید نظارت می‌کردند و این وظیفه ما است و این مشکل در شهرداری یاسوج باید خاتمه داده شود.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک:حمله به زحمتکشان ایران از هر سو

اعلام حکم شش سال حبس برای اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران و در پی آن اعلام 11 سال حبس برای هریک از برادران ما، جعفر عظیم‌زاده و شاپور احسانی‌راد از اعضای شورای مرکزی اتحادیه آزاد کارگران ایران نشان از چیست؟ آن هم در شرایطی که روز سه‌شنبه بررسی نابودی قانون کار در مجلس آغاز خواهد شد. دولت و قوه قضاییه چه پیامی را برای زحمتکشان با این احکام می‌خواهند القا بکنند؟

همه اعضای دولت‌ها، وزیران کار و ارکان وزارت اطلاعات می‌دانند که بیش از 11 سال است سندیکاهای کارگری فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و با تمامی سنگ‌اندازی‌ها، دستگیری‌ها، زندانی نمودن کوشندگان کارگری و حتا مرگ آنها، ما دست از فعالیت برنداشته و همچنان استوار در پیگیری حقوق کارگری خود پایدار هستیم.

بارها با کارمندان وزارت اطلاعات، مسوولین وزارت کار و حتا در نامه‌نگاری با روسای جمهور اعلام کرده‌ایم که بر طبق اصل 26 قانون اساسی و جمله معروف «… هیچکس را نمی توان از شرکت در آنها منع کرد و یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت» می‌خواهیم فعالیت کارگری داشته و هیچکس هم حق جلوگیری از این کوشش‌ها را ندارد.

ما می‌دانیم که در پی این حرکات چه نهفته است. اگر امروز قانون کار را نابود می‌کنند کار پایه‌ای برای دستبرد به حقوق ملت در قانون اساسی است. چرا مسوولین و مدیران جامعه قانون اساسی را غیرقانونی اعلام نمی‌کنند تا هم خیال خودشان راحت شود و هم ما تکلیف خود را بدانیم؟

ده سال حکم برای فعالیتی که همه اجزای دولت‌ها از آن باخبرند چه معنی و مفهومی دارد؟ آیا صدور این احکام جز اعلام ناتوانی در برابر اراده زحمتکشان و کوشندگانش نیست؟ نابودی قانون کار جز پشت کردن به مردم و تسلیم در برابر فرامین صندوق بین‌المللی پول چه معنای دیگری دارد؟ بر مسوولین چه رفته است که بر شعارهای اول انقلاب این چنین پشت می‌کنند؟

دولت با ارایه لایحه نابودی قانون کار اعلام کرده است که اصول 3، 26، 27، 29، 43 و 67 را قبول ندارد.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ضمن اعتراض به احکام صادره و پشتیبانی از فعالیت های کارگری، همچنان خود را متحد کانون صنفی معلمان ایران و اتحادیه آزاد کارگران ایران دانسته و از هیچ کمکی به این دوستان دریغ نخواهد کرد و این احکام را مغایر با اصول قانون اساسی و مقاوله نامه‌های بین‌المللی و منشور جهانی سندیکاها می‌داند.

سرمایه‌داری نمی تواند با احکام سنگین زندان و تکه پاره کردن قانون کار ما را از فعالیت های بر حق خود باز دارد. پیشنهاد دهندگان لایحه نابودی قانون کار می‌خواهند با زیر پا نهادن حقوق ملت، مندرج در قانون اساسی، زحمتکشان را از مبارزات خود دلسرد کنند.

ما هشدار می‌دهیم که این لایحه خط قرمز همه زحمتکشان ایران بوده و بی‌تردید با پاسخ سخت زحمتکشان روبرو خواهد شد.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

26مهر 1395

بیکاری15هزار کارگرطی سال جاری دراستان اصفهان

عدم پرداخت ماه ها حقوق کارگران بیش از 100کارخانه در این استان

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۵ هزار کارگر بیکار شدند و بالای ۱۰۳ کارخانه تولیدی ما حقوق معوق دارند و برخی از این کارخانه‌ها حدود ۹ ماه حقوق پرداخت نکردند.

به گزارش 27مهرمهر، عبدالوهاب سهل آبادی ظهر سه شنبه، در نشست با وزیر اقتصاد و دارایی با فعالان اقتصادی اظهار داشت: از سال گذشته تا کنون ۲.۱ نرخ بیکاری در اصفهان افزایش یافت و این در حالی است که اصفهان هشت هزار واحد صنعتی دارد.

وی بیان داشت: رشد پرداخت بیمه بیکاری در اصفهان به ۲۷ درصد رسیده و از ابتدای فروردین امسال ۱۵ هزار کارگر بیکار شده‌اند. همچنین بالای ۱۰۳ کارخانه تولیدی ما حقوق معوق دارند و برخی از این کارخانه‌ها حدود ۹ ماه حقوق پرداخت نکرده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی استان اصفهان با بیان اینکه شیوع بیماری اعتیاد در میان کارگران ما سرعت بسیار عجیبی پیدا کرده، تاکید کرد: متاسفانه در این شرایط بسیاری از افراد که می‌توانند نسبت به ۱۵ هزار کارگر کاری کنند، طلب‌هایی از دولت دارند که توان وصول آنها از دولت نیست.

وی بیان داشت: به عنوان مثال، شرکت ریف بیش از ۷۰ میلیارد تومان طلب از دولت دارد که این شرکت ۱۶ میلیارد به بانک شهر بدهی داشته اما از طرفی دیگر ۱۸ میلیارد از شهرداری طلبکار است پس از ماه‌ها این بدهی به ۲۵ میلیارد تومان بدل شده تا ۹ میلیارد نیز از جیب خود به شهرداری دهد.

سهل آبادی گفت: این شرکت هنوز ۶۰ میلیارد تومان بدهی دارد که به وجود آمدن این بدهی‌ها به دلیل عدم وصول طلب‌های دولت است.

وی بیان کرد: اصفهان در شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی و دولت در کشور رتبه نخست را دارد و در استان، ستاد تسهیل همه روزه جلسه دارد.

سهل آبادی در پاسخ به اینکه برخی اعلام می‌کنند واحدهای تولیدی را نمی‌توان کمک کرد، گفت: این افراد اگر قادر به کمک نیستید پس تکلیف را مشخص کنید. قرار بر این بود تا بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از هدفمند کردن یارانه‌ها به صنعت تعلق گیرد اما سوال اینجاست که کدام تعلق گرفته است.

وی گفت: به جرأت باید بگویم که بسیاری از تولید کننده‌های اصفهان در زندان و راهروهای دادگستری هستند و بارها گفته‌ایم ال سی داخلی را فعال کنید، طلب‌های ما پرداخت نمی‌شود اما بدهی‌های ما به سرعت ما را به دادگاه می‌کشاند.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان ادامه داد: باید با بهره بالای ۲۰ درصدی بانک‌ها کار کرد، اما وای از واحدی که کارش به بانک بخورد، شرایط بانک‌ها بسیار سخت است و آنها در مسیر مشارکت هیچ ریسکی را نمی‌پذیرند، خواهشمندیم تصمیم گیری نهایی شود.

هم اکنون در رکود کامل اقتصادی در اصفهان به سر می‌بریم

وی با اشاره به عملکرد کارخانه‌ها در سال ۹۴ گفت: ۷۰ درصد کارخانه‌ها در سال ۹۴ فعال بودند که از این میزان ۳۳ درصد کمتر از ۲۵ درصد، ۳۰ درصد بین ۲۵ تا ۵۰ درصد، ۲۸ درصد بین ۵۰ تا ۷۵ درصد و حدود هشت درصد بیش از ۷۵ درصد کار کرده‌اند، اما این سوال را باید پرسید که آیا با این وضعت می‌توان مالیات داد.

زندگی در آتش و دود/ آتش‌نشان‌ها چه زود قربانی می‌شوند

این گزارش نگاهی است به حوادث مرگبار آتش نشانی در ماههای گذشته و علی الخصوص سانحه مرگ مهدی حاجی پور در متروی تهران.

نوزدهم مهرماه، خبر مرگ یک آتش نشان ایستگاه ۳ آتش‌نشانی تهران منتشر می‌شود. «مهدی حاجی‌پور»، قربانی این حادثه دردناک، متاهل و پدر دو فرزند است. او ساکن محله خانی آباد نو تهران بود و موقع شهادتش چیزی بیش از یک ماه از سالگرد  ۳۴ سالگی‌ تولدش نگذشته بود.

حادثه دلخراشی که به مرگ حاجی‌پور منجر می‌شود، حادثه‌ای است که در مترو رخ می‌دهد، نشست زمین در مترو قیام. پروژه مترو پیش از این نیز قربانی گرفته است اما این بار جان یکی از کارگران زیرمجموعه شهرداری تهران به شکلی ناعادلانه و دلخراش، قربانی ندانم‌کاری‌ها و بی‌توجهی‌های مجموعه مدیریتی همین شهرداری می‌شود.

حاجی‌پور جانش را از دست می‌دهد، شاید فقط به این دلیل که شهردار می‌خواهد به هر قیمتی که شده مترو را زیر بافت‌های فرسوده تهران امتداد دهد. توسعه مترو بدون رعایت ضوابط و اصول، آن هم با وجود خطر ریزش و مرگ کارگران. شاید این مرگ فقط به همین دلیل رخ می‌دهد که شهردار می‌خواهد تهران زیبا و مدرن باشد.

«محمد اسماعیلی» فرمانده شیفت ایستگاه ۳ حریق و نجات آتش نشانی تهران است،‌‌ همان ایستگاهی که حاجی‌پور سال‌ها شاغل بود. اسماعیلی فضای حادثه را اینطور روایت می‌کند:

«منطقه ۱۲ شهرداری تهران بافت فرسوده‌ای دارد. زیر سطح زمین، قنوات و چاه زیاد است. اما مساله این است که تصمیم گرفته‌اند هر جور شده مترو بزنند.

در میدان قیام چندین بار نشست زمین داشتیم، چندین و چند بار دستور تخلیه خانه‌ها را دادیم. همین امروز (بیست و ششم مهر) هم حادثه داشتیم، دیوار خانه‌ای به خاطر نشست زمین کج شده بود

از نظر خیلی‌ها، به هر قیمتی می‌خواهند مترو بزنند و جان آدم‌ها در اولویت چندم است. از دیدگاه بسیاری شهرداری تهران هم یک کارفرمای بد و هم یک مجری ناقص برای طرح‌های عمرانی و زیباسازی است.

اسماعیلی جریان روز حادثه را اینگونه شرح می‌دهد:

«چند روز قبل از بروز حادثه، لوله آب در مترو ترکیده بود که بر اثر آن، یک حفره بزرگ ایجاد شده بود. شنبه این حفره ایجاد می‌شود و سه شنبه این اتفاق دردناک می‌افتد. روز حادثه، چاه ریزش می‌کند، یک کارگر افغانستانی زیر خاک محبوس می‌شود. همکارانش متوجه مرگش می‌شوند، ولی نمی‌توانند جسدش را خارج کنند. شهید حاجی‌پور داوطلب می‌شود و برای درآوردن جسد اقدام می‌کند و دیگر باز نمی‌گردد

حاجی‌پور تا کمر در خاک فرو می‌رود، موفق نمی‌شود، یک بار برای استراحت خارج می‌شود، بار دوم که پایین می‌رود و شروع به بیل زدن می‌کند، دیگر بیرون نمی‌آید. نمی‌تواند بیرون بیاید، حاجی‌پور نشسته است و خروار‌ها خاک رویش را پوشانده….

مرگ از راه رسیده است، آتش‌نشان داوطلب جانش را از دست می‌دهد.

حاجی‌پور رسمی هم نبود

با مرگ حاجی‌پور، دو پسر دوازده ساله و نه ساله پدر خود را از دست می‌دهند و ایستگاه ۳ آتش‌نشانی تهران یک مامور شجاع را، ماموری که گرچه استخدام رسمی نبود اما مانند روز مرگش، برای ماموریت‌های سخت، داوطلب می‌شد.

اسماعیلی می‌گوید: وضعیت خانواده حاجی‌پور پس از مرگش نگران‌کننده و مبهم است، اسماعیلی رسمی هم نبود و لابد قرار است فقط یک مستمری ناچیز از این به بعد به خانواده‌اش پرداخت شود. او یک کارگر قراردادی بود که کار سخت نجات جان انسان‌ها را برعهده داشت.

آتش‌نشان‌ها دو دسته هستند، برخی کارمند رسمی هستند و برخی کارگر قراردادی. رسمی‌ها بیمه عمر الزامی دارند که اولین سال خدمت، برای آن اقدام می‌کنند. در حوادث منجر به مرگ، هم بیمه عمر به خانواده آن‌ها پرداخت می‌شود و هم حقوق مادام‌المعر به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

اما حاجی‌پور طرف قرارداد با یک شرکت بود، یک کارگر قراردادی که در میان آتش و دود جان مردم را نجات می‌داد. جدا از همه مسائل و دغدغه‌های ایمنی این سوال مطرح می‌شود که چرا باید وظیفه پرخطر نجات جان مردم بر دوش کارگران قراردادی باشد؟ چرا نباید آتش‌نشان‌ها رسمی شوند؟ چرا شهرداری تهران هیچ اقدامی در این زمینه نمی‌کند؟

گویا شهرداری اولویت‌هایش چیز دیگری است و حفاظت از جان نیروی انسانی برای شهردار تهران اگر هم مهم باشد، در اولویت‌های آخر است.

براساس آمار اعلام شده سازمان آتش‌نشانی، در سالهای گذشته حداقل ۳۵ آتش نشان در کشور جان خود را از دست داده‌اند. در همین چند ماه گذشته، به غیر از حاجی‌پور دو مورد مرگبار دیگر در سطح اخبار و رسانه‌ها مطرح شد: حادثه مرگ علی قانع، آتش نشان خیابان جنت آباد در اواخر تیرماه و مرگ احمد فیروزیان ۲۴ ساله در خود ایستگاه آتش نشانی کرج بر اثر برق گرفتگی.

بعد از سی سال کار سخت، نه اعصاب می‌ماند و نه قلب

با وجود همه این حوادث مرگبار، آتش‌نشان‌ها از حداقل‌های شغلی نیز محرومند و سالهاست که مطالبات آن‌ها بی‌پاسخ مانده است. هنوز آیین نامه مشاغل سخت و زیان آور برای آن‌ها اجرا نمی‌شود. مسئولان شهرداری می‌گویند باید مجلس تصویب کند، می‌گویند بار مالی دارد، می‌گویند آتش‌نشان‌ها منتظر بمانند.

از آن طرف مقامات شورای شهر هم همچنان وعده می‌دهند که آتش نشان‌ها به زودی مشمول سخت و زیان آور می‌شوند، اما از تحقق این وعده‌های مکرر، خبری نمی‌شود که نمی‌شود.

یک آتش نشان ایستگاه ۳ آتش نشانی تهران می‌گوید: اگر در حین عملیات‌های مکرر و خطرناک دچار حادثه نشویم، بعد از سی سال کار سخت نه اعصاب برایمان می‌ماند و نه قلب. همکاران ما معمولا ۵ سال بعد از بازنشستگی، مشکلات جسمیشان عود می‌کند، خیلی از آن‌ها دچار سکته‌های قلبی و یا مغزی می‌شوند. آتش نشان بودن، ۲۵ سالش هم زیاد است اما هنوز مسئولان رضایت نداده‌اند که ما بتوانیم پیش از موعد بازنشسته شویم.

از همه این‌ها گذشته، روز گذشته رئیس شورای شهر تهران اعلام کرده‌است که عنوان شهید خدمت برای تصویب به دولت ارائه شده است. این عنوان را برای آتش‌نشان‌ها در نظر گرفته‌اند، آتش نشان‌هایی که حین عملیات جان خود را از دست می‌دهند و قرار است به خانواده‌های آن‌ها مزایایی تعلق بگیرد. اما مشخص نیست این عناوین و این القاب، این تکریم‌ها و عکس‌ها چطور می‌خواهد جای خالی آتش‌نشان‌هایی که جان خود را برای نجات جان دیگران از دست داده‌اند، پر کند.

به راستی شاید بشود گفت مقصران در حادثه مرگ مهدی‌پور همین شورای شهر و شهرداری هستند، همین طرح‌های بی‌قاعده و عدم رعایت اصول ایمنی است که هم حاجی‌پور را قربانی کرد و هم کارگران بسیار دیگری را به دام سنگین مرگ کشاند. حالا مشخص نیست چگونه قرار است خانواده مهدی حاجی‌پور که یک کارگر قراردادی و شرکتی بود و قربانی طرح بی‌حساب و کتاب گسترش متروی تهران شد، از مزایای مورد نظر شورای شهر تهران در طرح شهید خدمت بهره‌مند شود.

منبع:ایلنا-27مهر

زخمی شدن15کارگرکشاورزی بدنبال واژگونی تراکتور حاملشان هنگام بازگشت از سر زمین کشاورزی

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی شهرستان دماوند از واژگونی یک دستگاه تراکتور با 15 کارگر کشاورزی سرنشین در روستای جابان خبر داد.

به گزارش27مهرتارود،مسعود علیان اظهار کرد: در ساعت ۱۷ و ۱۵ دقیقه امروز یک دستگاه تراکتور در روستای جابان، هنگام بازگشت از سر زمین کشاورزی واژگون می‌شود که به علت این واژگونی هشت نفر از سرنشینان آن که کارگر افغانستانی بودند، سرپایی مداوا شدند.

وی افزود: همچنین در جریان وقوع این حادثه هفت نفر از سرنشینان آن به دلیل جراحت شدید توسط دو اکیپ اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان سوم شعبان دماوند انتقال یافتند.

رئیس مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی شهرستان دماوند علت این واژگونی را سرعت زیاد و عدم تعادل کنترل تراکتور توسط راننده عنوان کرد.

زخمی شدن 2کارگرخدماتی براثر انفجار موادمحترقه درمحل کار

صبح امروز27مهر،وقوع انفجار مواد محترقه در پشت بام یک موسسه آموزش زبان خارجه در منطقه شمال تهران در خیابان جلفا، کوچه عطار باعث زخمی شدن 2کارگر40 ساله شد.

به گزارش27مهر پایگاه خبری 125، بنا به گفته حسین محمدی رئیس ایستگاه 29 آتش نشانی، انفجار مواد محترقه درپشت بام یک ساختمان سه طبقه که موسسه آموزشی زبان انگلیسی بود، اتفاق افتاد و منجر به مصدومیت دوکارگر خدماتی این موسسه شد.

وی که به همراه آتش نشانان در محل حادثه حاضر شده بود، افزود: براثر این انفجار شیشه های قسمت خرپشته این ساختمان شکسته شد وهمچنین دو کارگرحدودا 40 ساله درپشت بام این ساختمان مجروح شدند ولی به هیچ کدام از افرادی که درموسسه حضور داشتند آسیبی نرسید.

محمدی تصریح کرد: آتش نشانان بی درنگ پس از حضور در پشت بام این موسسه به ایمن سازی محل حادثه مشغول شدند و هردو کارگرموسسه که یکی از ناحیه دست و دیگری از ناحیه چشم دچار آسیب دیدگی شده بودند را از ساختمان خارج کرده و تحویل امدادگران اورژانس دادند.

رئیس ایستگاه آتش نشانی علت بروز این حادثه را انفجار مواد محترقه دست ساز شامل اکلیل و سرنج که در مراسم چهارشنبه سوری ها مورد استفاده قرار می گیرد، ذکر کرد.

مرگ دلخراش یک کارگر57ساله در کارگاه مترو

ظهرامروز27مهر،یکی از کارگران کارگاه مترو( شرکت تبرزین صنعت) حین تعمیرات خطوط درایستگاه چیتگر ،براثربرخورد قطارباوی بطوردلخراشی جان سپرد.

به گزارش27مهرجوان،ظهر امروز یکی از کارگران سالخورده کارگاه مترو( شرکت تبرزین صنعت) به نام بیگدلی 57 ساله حین تعمیرات خطوط با قطار برخورد و جان خود را از دست داد.

گفته می‌شود، به دنبال این حادثه دلخراش سریعا نیرو‌های پلیس،‌ پزشکی قانونی در محل حاضر شده و به بررسی موضوع پرداختند.

یک منبع آگاه این خبر را تایید کرد و گفت: متاسفانه شاهد چنین حادثه‌ای در دوم دی ماه سال گذشته در ایستگاه صادقیه نیز بودیم.

گفتنی است، بنا به گفته کارگران شرکت تعمیرات و نگهداری مترو؛ تا الان دو ماه حقوقشان واریز نشده و در شرایط بسیار سختی بدون هیچگونه مزایا در حال فعالیت هستند.

جان باختن یک کارگرمقنی در یکی از معادن بخش نوبران ساوه براثرسقوط درچاه55متری

عصر دوشنبه 26 مهرماه،یک کارگرمقنی در یکی از معادن بخش نوبران ساوه بدنبال سقوط درچاه55متری جان باخت.

به گزارش27مهرایسنا،نصرت‌الله احمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ساوه گفت:در بررسی‌های اولیه مشخص شد که فردی که درون این چاه 55 متری سقوط کرده کارگر تبعه افغانستان بوده است و متاسفانه عمق زیاد چاه باعث شدت جراحات و در نتیجه از دست دادن جانش شده بود. جسد این فرد توسط آتش نشانان با استفاده از تجهیزات لازم به بیرون چاه انتقال داده شد.

وی از معادن، پیمانکاران ساختمانی، باغداران و کشاورزان که در زمین های کشاورزی خود تلمبه و چاه آب دارند خواست تا ضمن رعایت اصول ایمنی در هنگام کار در چاه توسط کارگران از پوشش مناسبی جهت پوشاندن درب چاه آب خود استفاده کنند تا شاهد چنین حوادث ناگواری نباشیم.

بیست وهفتم مرداد ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

***

farakhan (3)

فراخوان به گردهمائی عمومی علیه اخراج متقاضیان پناهندگی!

شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی (فریاد خاوران) همگان را فرا میخواند که به گردهمائی اعتراضی علیه اخراج متقاضیان پناهندگی در روز شنبه 22 اکتبر در استکهلم، میدان سرگل ساعت 15، پیوسته و در مقابل سیاستهای ضد انسانی، علیه اخراج پناهندگان یکصدا به ایستیم.

باید در مقابل دولتهایی که برای منافع اقتصادی و سیاسی خود، انسانها را آواره کرده اند، محکم ایستاد. هزاران انسان با شرایط سخت و ناگوار آواره شده و تعدادی موفق شدند که خود را از شرایط غیر انسانی به محلی دیگر برسانند تا بتوانند به یک زندگی انسانی و امن دست یابند، اما تمامی کشورهایی که زمانی درها را باز کردند، امروزماسکهای دروغین را برداشته و چهره واقعی خود را بار دیگر عریان کردند و با طرح و برنامه های ضد انسانی و قرار داد نویسی با حاکمان ضد انسان و قرون وسطائی، قصد اخراج آنها را به قتل گاههای مانند افغانستان، ایران و… دارند.

باید یکصدا علیه جمهوری اسلامی در ایران که بیش از سه دهه دیکتاتوروار و استبدای علیه اکثریت شهروندان عمل میکند و شرایط صد چندان بدتر برای مهاجرین، بویژه افغانستانیهای مقیم در ایران ایجاد کرده است، ایستاد و افشاگری کرد.

باید علیه دولت افغانستان که مجری سیاستهای طالبان، داعش ودیگر نیروهای ارتجاعی و تروریستی است و اکثریت شهروندان از هیچ امنیتی برخوردار نیستند، ایستاد و افشاگری کرد.

سوریه و جنگ در جریان، یکه تازی دولتهای امپریالیستی و سرمایه داری برای کسب منافع اقتصادی و سیاسی بیشترشان است و حیات و زندگی هیچ فرد و انسانی در مقابل منافع آنها ارزشی ندارد. دهها دولت و جریان ارتجاعی دخیل در جنگ سوریه برای حل وفصل منافع و کسب قدرت بیشترو شوم خود هستند. میلیونها انسان کشته، زخمی و آواره اند.

خاورمیانه امن نیست و هیچ گوشه ای را نمیتوان یافت که از زندان، شکنجه، کشتار، سنگسار، تجاوز، فقر، بیکاری، جنگ و بی خانمی و نا امنی بی بهره باشد.

علیه اخراج پناهندگان بی وقفه باید ایستاد!

ننگ و نفرت بردولتهای حاکم!

زنده باد انسانیت!

 

شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی ( فریاد خاوران)

اکتبر 2016

shorahamkari@gmail.com

***

refugees,

پناهندگی، دست ساخت دولتهای حاکم است!

میلیونها انسان درخاورمیانه و کشورهای آفریقائی درآوارگی کامل هستند. این انسانها، ازکودک وبزرگ سال مجبوربه ترک محل زندگی خود شده و به امید گذران زندگی درمحلی امن و به دورازجنگ وکشتار راهی کشورهای دیگر شده اند.

آنچه که اکنون در سوریه، عراق، افغانستان، ایران و… حاکم است نه تنها آزادی انسان‌ها نیست بلکه بربریت به معنای کامل کلمه است. شرکتهای نفتی وتسلیحاتی دولتهای غربی، خوشحال ازآن اوضاع ناهنجاردرآن مناطق هستند. خرابی، ناامنی، کشتار، عقب ماندگی مذهبی، سازمانهای جنایتکاری همچون القاعده، النصر، الشباب، بوکوحرام، انصارالشریعه، طالبان، جمهوری اسلامی ایران، داعش واز این قبیل حاکم است، دولتهای غربی و شرکتها از این مسئله باکی ندارند، مهم این است که سودهای کلان برایشان بس طولانی تضمین شده و ادامه یابد.

درچنین شرایط طاقت فرسا، برای میلیونها انسان ستم دیده، راهی به جزفرارازاین کشورها وپناه بردن به محلی امن باقی نمانده است، حتی اگربا خطرمرگ همراه باشد، همانگونه که تاکنون هزاران تن درآبهای بین قاره ای جان باخته اند. سیل چند صدهزاری پناهجویان به اروپا رو آوردند. بعد از گذشت چند ماه چهره واقعی این دولتها عریان شده و شروع به زمزمه کردن و پیدا کردن بهانه هایی برای اخراج آنها هستند.

دولتهای اروپایی با دولتهای دیکتاتور و استبدادی وارد مذاکره و همکاری شده تا بتواند بخشی از پناهندگان را اخراج کرده و برای این کار از دست زدن به هر حرکت ضد انسانی واهمه و ابائی ندارند.

این دولتها، رژیمهای فاشیستی و ضد انسانی مانند جمهوری اسلامی در ایران و دولت افغانستان که در زیر نفوذ طالبان و داعش و دیگر نیروهای مذهبی و تروریستی است را همکار و دوست خود میدانند و زندگی هزاران انسان را به خطر جدی می اندازند. این کشورها را امن میدانند و به سرنوشت آنها بی توافتند. آنها منافع مالی و اقتصادی خود را مقدمتر بر حقوق انسانی و زندگی هزاران انسان میدانند.

شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی (فریاد خاوران) تمامی دولتهای درگیر در جنگ سوریه مانند، آمریکا، روسیه، دولتهای اروپایی، ترکیه، ایران ، قطر و … را محکوم کرده و از حق پناهندگی برای تمامی کسانی که مجبور به ترک محل زندگی خود شده اند هستیم. همکاری با دولتهای ارتجاعی مانند جمهوری اسلامی ایران و دولت افغانسان را محکوم کرده وبه سهم خود در مقابل اخراج پناهندگان ایستادگی میکنیم. تمامی انسانهای مترقی، آزادخواه و تمامی نهادها و تشکلهای کارگری، مترقی و انسان دوست را برای یک مبارزه مشترک دعوت می نمائیم.

اخراج پناهندگان ممنوع!

زنده باد انسانیت!

شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی ( فریاد خاوران)

اکتبر 2016

shorahamkari@gmail.com

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: