اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

ونزوئلا ایالات متحده را بزرگ‌ترین صادرکننده خشونت نامید: روسیه امروز، رفراندوم شکست موهشی برای اپوزیسیون خواهد شد: مصاحبه آندره شئر با «خه‌سوس فاریا» وزیر بازرگانی و سرمایه‌گذاری بین المللی جمهوری بولیواری ونزوئلا، و درگذشت اولگا لوزاردو، رهبر تاریخی حزب کمونیست ونزوئلا: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی/تارنگاشت عدالت

ملت‌های آمریکای لاتین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایالات متحده را به «نواستعمار» متهم کردند، و ونزوئلا تا جایی پیش رفت که واشنگتن را «بزرگ‌ترین صادرکننده خشونت» نامید و خواهان رفع موانع بر سر راه توسعه شد. در هفتادو یکمین اجلاس مجمع عمومی در نیویورک، اکوادور و نیکاراگوئه در محکوم کردن ایالات متحده به ونزوئلا پیوستند. سخنرانی آن‌ها عمدتاً بر استثمار کشورهای جنوب توسط شمال توسعه یافته متمرکز بود.
us-no-1-terrorist-in-world

 آمریکا بزرگ‌ترین صادرکننده خشونت در جهان

تارنگاشت عدالت

منبع: روسیه امروز
۲۴ سپتامبر ۲۰۱۶

 

ونزوئلا ایالات متحده را بزرگ‌ترین صادرکننده خشونت نامید

ملت‌های آمریکای لاتین در مجمع عمومی سازمان ملل متحد ایالات متحده را به «نواستعمار» متهم کردند، و ونزوئلا تا جایی پیش رفت که واشنگتن را «بزرگ‌ترین صادرکننده خشونت» نامید و خواهان رفع موانع بر سر راه توسعه شد.

در هفتادو یکمین اجلاس مجمع عمومی در نیویورک، اکوادور و نیکاراگوئه در محکوم کردن ایالات متحده به ونزوئلا پیوستند.

سخنرانی آن‌ها عمدتاً بر استثمار کشورهای جنوب توسط شمال توسعه یافته متمرکز بود. ایالات متحده با تاریخ خود در زمینه دامن‌زدن به ناآرامی و تغییر رژیم در آمریکای لاتین در کانون سخنرانی ها قرار داشت.

خانم دلسی رودریگز وزیر امورخارجه ونزوئلا بویژه، سرمایه داری را «تولید‌کننده اصلی خشونت و ناخشنودی» نامید و خواهان تغییر توازن در دینامیسم جهانی قدرت از طریق بریکس شد.

در حالی‌که کشور او دستخوش ناآرامی است، رودریگز برای نمایندگان از هزینه جنگ گفت.

بنا به گزارش تله‌سور وی گفت: «ایالات متحده بزرگ‌ترین صادرکننده حشونت در جهان است. ایالات متحده در سراسر جهان ۸۰۰ پایگاه نظامی دارد. سرمایه‌داری بزرگ‌ترین مانع برای توسعه خلق‌های جهان است. سرمایه‌داری فرمولی مرگبار علیه صلح است.»

رودریگز همچنین علیه مداخله واشنگتن در سیاست‌های ونزوئلا، بویژه در ارتباط با حرکت آپوزیسیون برای برگزاری همه‌پرسی برای برکنارساختن رییس‌جمهور مادورو موضع گرفت

وزیر امورخارجه ونزوئلا عملیات کندر در دهه ۱۹۷۰ را خاطر نشان شد، که در آن دیکتاتوری‌ها برای جلوگیری از گرایش مردم به کمونیسم و اتحاد شوروی در کشورهای خود کشتار جمعی براه انداختند.

گرچه ایالات متحده هرگز علناً به نقش خود در عملیات اعتراف نکرده، اما «سیا» گفته است که از آن مطلع بوده و انتشارات و شاهد‌های گوناگون به نقش‌های سازمانی، مالی و فنی کلیدی واشنگتن اشاره کرده‌اند.

رودریگز کودتای اخیر در برزیل را به «یک عملیات کندر جدید» تشبیه کرد، و در ادامه اعلام کرد که بدون قطع حمایت ایالات متحده از اسراییل و «با انکار حقوق فلسطینی‌ها، در خاورمیانه صلح وجود نخواهد داشت.»

دو روز پیش از این، ونزوئلا ایالات متحده را به جاسوسی از اجلاس جنبش عدم تعهد متهم کرد. به گفته ولادیمیر پادرینو لوپز وزیر دفاع ونزوئلا، نیروی هوایی ونزوئلا گزارش داد که دو هواپیمای آمریکایی در نزدیکی جزیره مارگاریتا در پرواز بودند و «پیرامون اجلاس عملیات اطلاعاتی انجام می‌دادند.» وی گفت تنها در سال ۲۰۱۶، ۳۲ بار به حریم هوایی ونزوئلا تجاوز شده است.

 ***

ما آماده‌ایم تا در کلیه سطوح با نیروهای اپوزیسیون رودرو شویم: در خیابان، در مبارزه ایدئولوژیکی، در انتخابات، در درگیری‌های بین‌المللی. همه جا! ما همواره برآنها پیروز شده‌ایم و آنهم در صحنه‌هائی که خود آنها انتخاب کرده بودند. مثلاً آنها برای ۱ سپتامبر فراخوانی برای یک تظاهرات گسترده صادر کردند که قرار بود خصلت یک قیام را بخود بگیرد. ما هواداران خود را بسیج کردیم، دست به تظاهرات زدیم و صلح را تحمیل کردیم. این سیاست انقلاب در مقابل خشونت است.

chavez,venezuelavenezuelaafp-prensa-mirafloresartikelbild

 رفراندوم شکست موهشی برای اپوزیسیون خواهد شد

 

تارنگاشت عدالت


دنیای جوان

۲۷ سپتامبر ۲۰۱۶

آندره شئر

مصاحبه با «خه‌سوس فاریا» وزیر بازرگانی و سرمایه‌گذاری بین المللی جمهوری بولیواری ونزوئلا

شما بین سال‌هایی ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۷ در آلمان دمکراتیک در دانشکده اقتصاد برلین تحصیل می‌کردید. چه خاطره هایی از این دوران برای شما باقی مانده؟

من لحظات بسیار زیبائی از رفاقت و همبستگی که بین مردم وجود داشت و هم‌چنین احساسات صمیمانه نسبت به خلق‌های جهان را بخاطر دارم . البته طبیعتاً معضلات و مشکلات و همی‌چنین خطاهائی را که در ساختمان این جامعه رخ داد نیز بخاطر می‌آورم.

گمان نمی‌‌کنم ک شما در این سال‌ها تصور می‌کردید که روزی در میهن خود بعنوان وزیر در دولتی شرکت خواهید داشت که هدفش ساختمان سوسیالیسم است؟

این گمان را حتا یک روز قبل از انتصاب خود نیزنداشتم. من هرگز فکر نمی کردم که روزی چنین وظیفه‌ای را عهده‌‌دار خواهم شد. ولی همیشه  می‌دانستم که در قبال جهانی عاری از استثمار و بی‌عدالتی و برای ایجاد عدالت اجتماعی مسئولیت سنگینی به عهده دارم .

اخباری که امروز از ونزوئلا بویژه در مورد اقتصاد و بازرگانی بدست ما می‌رسد، بسیار نگران کننده است. دولت در مقابله با قاچاق، کمبود محصولات مصرفی و بازار سیاه چه اقداماتی را اجرا می‌کند؟

ما امروز واقعاً در وضعیت بحرانی بغرنجی قرار داریم. بحران اقتصادی بدنبال سقوط وحشتناک قیمت نفت پدیدآمد و باعث سقوط ۵۰ درصدی درآمد کشور شد. این وضعیت برای اقتصادی که بیش از ۴۰ سال تا اندازه زیادی وابسته به صدور نفت بوده، بسیار دراماتیک است. علاوه برآن جنگ اقتصادی و در چارچوب آن سوداگری‌ها مالی و حمله به ارز کشور نقش تعیین‌کننده‌ای ایفاء می‌کند. مسئله دیگر بحران ساختاری را باید مطرح کرد که بدین شکل پدید آمد که مدل اقتصادی ما تاکنون برپایه درآمدهای نفتی و واردات عظیم محصولات ضروری زندگی بنا شده بود.

با پس رفت تولید و رشد سوداگری وضعیتی ایجاد شد که به تورم  و تنگناهای تدارکاتی انجامید. در واکنش به این وضعیت ما دست به اقداماتی زدیم تا رشد تولید را تقویت کنیم و از سوداگری جلوگیری به عمل آوریم. ما اکنون کوشش‌های زیادی به خرج می‌دهیم تا برای میان و دراز مدت صنعتی‌سازی کشور را به پیش برده و از ورود واردات بی‌نیاز شویم و خلاقیت تولید را بالا ببریم.

بخش عمده بازرگانی و زنجیره‌های توزیع در ونزوئلا در دست بخش خصوصی است. همین‌طور در تولید کالاهای مورد نیاز روزمره، انحصارات مانند کنسرن «پولار» نقش مهمی ایفاء می‌کنند. آیا این وضعیت را می‌پذیرید و یا دولت درنظر دارد با انجام اقداماتی از وابستگی به شرکت‌های خصوصی بکاهد و حتا آن را از میان بردارد؟

ما علیه عملکردهای انحصارگرایانه و همین‌طور برای جلوگیری از سوداگری قوانینی وضع کرده‌ایم و انها را بدون توجه به این‌که چه کسی صاحب این و یا آن شرکت است بکار می‌بندیم. در حال حاضر ما سرگرم یک مبارزه علنی علیه نیروهائی هستیم که هدفشان بی‌ثبات ساختن اقتصاد کشور بخاطر  دلایل سیاسی است.به همین دلیل ما در فوریه یک شورای ملی برای خلاقیت تاسیس کردیم که نمایندگان دولت، نمایندگان  جنبش کارگری و سندیکائی ولی همین طور  بخش‌هائی از شرکت‌های خصوصی را گردهم آورد. این شرکت‌ها تعهد کردند سهم خویش را در ارتقاء خلاقیت تولید، بهبود طرق توزیع و تثبیت اقتصاد ایفاء کنند.

در این اوضاع توانستیم جنگ اقتصادی را ترمز کنیم. ولی اکنون خود را با یک جنگ سیاسی روبرو می‌بینیم که بی‌ثباتی سیاسی را مد نظر قرار داده است و علیه ثبات اقتصادی عمل می‌کند.

اپوزیسیون ونزوئلا با اجرای یک رفراندوم قصد برکناری رئیس جمهور نیکولاس مادورو را دارد. شورای ملی انتخابات اخیراً اعلام کرد که چنین رفراندومی در ربع اول سال آینده ممکن خواهد بود.  اگر مادورو از کار برکنار شود، انتخابات جدید صورت نخواهد گرفت، بلکه معاون رئیس جمهور  مسئولیت را عهده‌دار خواهد شد. تصور می‌کنید نتیجه این رفراندوم چگونه خواهد بود؟

نیروهای اپوزیسیون از یک وسیله دمکراتیک استفاده می‌کنند تا برای برکناری رئیس جمهور رفراندوم را تحمیل کرده و سیاست بی‌ثبات‌سازی و کودتائی خود را به اجرا درآورند. در واقع مهم‌ترین نیروهای اپوزیسیون اصلاً خواهان این رفراندوم نیستند.

اگر آنها واقعاً می‌خواستند با رفراندوم رژیم را تغییر دهند، می‌بایست این رفراندوم در سال جاری صورت می‌گرفت و آنها مجبور بودند تا ۱۱ ژانویه ۲۰۱۶  طرح پیشنهادی خود را ارائه دهند. اگر آنها این کار را انجام داده بودند، مجبور بودیم همین روزها رفراندوم را برگزار کنیم. آنها دقیقاً می‌دانستند. این را تمام مردم می‌دانستند ولی آنها تا آوریل منتظر ماندند و سه ماه پر اهمیت برای سرنگونی انقلاب بولیواری را  از دست دادند. چه کسی مسئول این امر است؟ مسئول این امر دولت و یا شورای انتخابات نیست!  

ما آماده‌ایم تا در کلیه سطوح با نیروهای اپوزیسیون رودرو شویم: در خیابان، در مبارزه ایدئولوژیکی، در انتخابات، در درگیری‌های بین‌المللی. همه جا! ما همواره برآنها پیروز شده‌ایم و آنهم در صحنه‌هائی که خود آنها انتخاب کرده بودند. مثلاً آنها برای ۱ سپتامبر فراخوانی برای یک تظاهرات گسترده صادر کردند که قرار بود خصلت یک قیام را بخود بگیرد. ما هواداران خود را بسیج کردیم، دست به تظاهرات زدیم و صلح را تحمیل کردیم. این سیاست انقلاب در مقابل خشونت است.

آن‌که امروز با مشکلات بیشتری روبروست، اپوزیسیون است.  آنها با نیات کلاهبردارانه به انخاب کنندگان خود قول دادند در سال جاری رئیس جمهور مادرور را ساقط کنند. آنها دیگر در سال جاری امکان آن را نخواهند داشت، زیرا که رفراندوم در سال آینده صورت خواهد گرفت. اگر آنها در این رفراندوم پیروز شوند ـ که مطمئناً نخواهند شد ـ  و آرای بیشتری به خود اختصاص دهند که بیشتر از اراء مادورو در سال ۲۰۱۳ کسب کرده بود ـ ۷٫۵ میلیون رای ـ  باشد، در ان صورت مادورو را از کنار برکنار خواهند کرد ولی یک دولت بولیواری در قدرت خواهد ماند. در نتیجه رفراندوم مبدل به شکست عظیمی برای نیروهای اپوزیسیون خواهد شد.

برای برنامه کار دولت و انقلاب بولیواری این رفراندوم هیچ نقشی ایفاء نخواهد کرد. اپوزیسیون عملاً از دولت خواست که خود را برکنار کند. هیچ دولتی در هیچ‌جای دنیا چنین کاری را انجام نمی‌دهد. این کار را باید نیروهای اپوزیسیون به دست خود انجام دهند. آنها می‌بایست شرایط را آماده می‌کردند و نکردند.

شما مطمئنید که اپوزیسیون در رفراندوم پیروز نخواهد شد ولی در انتخابات پارلمان در دسامبر گذشته اپوزیسیون توانست به اکثریت اراء دست یابد. و همین‌طور نظرسنجی‌های مختلفی حاکی از این است که تنها اقلیت محدودی از رئیس  جمهور مادورو حمایت می‌کند. اعتقاد شما برچه پایه‌ای بنا شده که اکثریت مردم از انقلاب بولیواری حمایت می‌کند؟

اپوزیسیون عمیقاً پراکنده و مشتت است و حداقل به سه گروه تقسیم شده. بخشی از آنها  از رفراندوم پشتیبانی می‌کند، بخشی دیگر خواستار تظاهرات خشونت‌آمیز خیایانی است تا کشوررا غیرقابل کنترل کند و گروه سوم علناً روی دخالت نیروهای خارجی حساب باز کرده. با درنظر گرفتن این انشقاق  آنها اصلاً قادر نیستندیک سازوکار موفق به راه اندازند.

می‌خواهم در مورد شکست در انتخابات پارلمانی بگویم که در این انتخابات مسئله مستقیماً متوجه انقلاب بولیواری نبود. این انتخابات شکست دردناکی برای ما بود، زیرا که مجلس شورای ملی یکی از قوه‌های  مهم کشوری است. در ماه‌های اخیر مردم بهتر درک کردند که یک رای علیه انقلاب بطور مشخص به چه معناست.

علاوه براین وضعیت در دسامبر به مراتب سخت‌تر از امروز بود و بسیاری از مردم  از موضع اعتراض در انتخابات شرکت کرده بودند تا دولت را تنبیه کنند. ولی آرای آنان برای تقویت اپوزیسیون نبود. اکنون بسیاری از آنان دریافتند که می‌توان ناراضی بود ولی باید تصمیم گرفت که ایا می‌توان بعلت ناراضی بودن تمام دست آوردهای سال های گذشته را از بین برد؟

با این‌که اقتصاد ما بدنبال سقوط قیمت نفت لطمه خورد ، با این که تولید کاهش یافت و ارز ملی دچار مشکل گردید، ولی دولت دست بدامن صندوق بین‌المللی ارز نشد و اقدامات نئولیبرالی تحمیل نکرد. برعکس، خلق را به کمک ارتقاء سطح دستمزدها تقویت کرد و اجرای برنامه‌های اجتماعی را ادامه داد.

***

اولگا لوزاردو، یکی از رهبران تاریخی حزب کمونیست در روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت. اولگا لوزاردو  چندین دوره عضو کمیته مرکزی و عضو هیأت سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا بود، او یکی از آموزگاران و مدیران مدرسه «هوشی مین» حزب کمونیست ونزوئلا بود. او از نوجوانی به مبارزات طبقه کارگر پیوست و افتخار آن‌را داشت که نخستین رهبر زن شرکت‌کننده در نخستین اعتصاب بزرگ نفت‌گران ونزوئلا در سال ۱۹۳۶ باشد. او پیشگام رهایی زنان بود.

 olga-lozardo

 درگذشت اولگا لوزاردو، رهبر تاریخی حزب کمونیست ونزوئلا

تارنگاشت عدالت

منبع: خبرگزاری بین‌المللی کمونیستی

۲۱ سپتامبر ۲۰۱۶

 

اولگا لوزاردو، یکی از رهبران تاریخی حزب کمونیست در روز دوشنبه ۱۹ سپتامبر در سن ۱۰۰ سالگی درگذشت.

درگذشت رهبر کمونیست که برای نخستین‌بار در سن ۱۳ سالگی در مبارزه اجتماعی درگیر شد و بیش از ۸۰ سال زندگی رزمنده در صوف حزب کمونیست ونزوئلا داشت، کمونیست‌های نسل‌های گوناگون را مـتألم ساخت.

اولگا لوزاردو  چندین دوره عضو کمیته مرکزی و عضو هیأت سیاسی حزب کمونیست ونزوئلا بود، او یکی از آموزگاران و مدیران مدرسه «هوشی مین» حزب کمونیست ونزوئلا بود. او بمثابه یک نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار مُهر خود را بر زندگی روشنفکری ونزوئلا باقی گذاشت. او بخشی از کمیته مؤسسان «تریبون مردمی» (Tribuna Popular)، نشریه رسمی حزب کمونیست ونزوئلا بود.

او از نوجوانی به مبارزات طبقه کارگر پیوست و افتخار آن‌را داشت که نخستین رهبر زن شرکت‌کننده در نخستین اعتصاب بزرگ نفت‌گران ونزوئلا در سال ۱۹۳۶ باشد. او پیشگام رهایی زنان بود. او در سراسر عمر خود برای حق رأی زنان و علیه تبعیض نسبت به زنان در محل کار مبارزه کرد. او نقش برجسته‌ای در تسکیل نخستین کنگره زنان ونزوئلا داشت. او در برابر همه نوع پیگرد از جانب بورژوازی ونزوئلا مقاومت کرد و با ایمان و تعهد بی‌وقفه خود به مبارزه کمونیستی الهام بخش کمونیست‌های جوان بسیاری شد.

اولگا لوزاردو همچنین به انترناسونالیسم پرولتری عمل می‌نمود، و به نمایندگی از حزب کمونیست ونزوئلا در بسیاری از اقدامات همبستگی بین‌المللی، در نشست‌های جهانی زنان شرکت می‌کرد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 سپتامبر 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: