اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

آخرین مقالات سایت نوید نو

دریافتی:

آخرین مقالات سایت نوید نو

logo, rahmani, navid nou

شماره 859  

1395/05/11

نامه به بارگاه خلافت

فروغ طیاری

علاوه بر هزار و یک مشکلی که این دانشجو بیان میکند یک مسئله ای را که نشان میدهد این است که دستگاه امنیتی ، دستگاه کنترل ولایت فقیه ترک برداشته ، اینکه بشود چنین آدم مخالفی از صافی کنترل شدید از دستت در رود و در حضور خامنه ای چنین سخنانی که تاکنون شنیده نشده بزبان بیاورد نشان از این دارد که تلاشهای رژیم برای خفه کردن مردم حتی افراد خودش هم با شکست مواجه شده . 

1395/05/11

دورویی که تهدید به جنگ می کند

نوشته: باب بریتون و آنا فا– برگردان: آمادور نویدی

به نظر می رسد که امپریالیسم آمریکا هدف «محور» خود را در هند و پاسیفیک برای مردم منطقه ما، جذاب ترین گزینه خود می بینند. استرالیا، که میزبان پایگاه های آمریکایی ست و با افزایش نیروهای نظامی «قابلیت همکاری» ارائه می دهد، کلید ظرفیت این جنگ علیه چین است.

1395/05/11

با آن­ها که بالای دیوار نشسته­ اند

سید علی صالحی

نان از سفره و کلمه از کتاب،

چراغ از خانه و شکوفه از انار،

آب از پیاله و پروانه از پسین،

ترانه از کودک و تبسم از لبان­مان گرفته­اید،

با رویاهامان چه می­کنید!

******

1395/05/08

ترکیه در چنگالِ ترور، کودتا و سرکوب!

آنچه مشخص است این است که، کودتایی که در نخستین ساعت اعلام وقوع آن منطبق بر الگوهای کودتاهای قرن بیستم سازمان‌دهی‌شده به‌نظر می‌رسید، با دست‌کم گرفتن نقش و سازمان یافتگی نیروهای وابسته به حزب «عدالت‌ و توسعه» و ارتباط تنگاتنگ این نیروها با مساجد و نیروهای اسلامی واپس گرا در ترکیه و درک نکردنِ قدرت و تاثیرِ رسانه‌های مجازی و تلفن‌های هوشمند، همان‌قدر که به‌سرعت شکل گرفت، به‌سرعت هم به‌شکست انجامید.

مصاحبه جدید کمال اوکویان ، دبیر اول حزب کمونیست ترکیه

برگردان : هاتف رحمانی

یکی از عامل هایی که فتح الله گولن را از یک اسلحه ساده علیه کمونیسم به یک قدرت جهانی تبدیل کرد این واقعیت است که طبقه های سرمایه دار و همه دولت ها گولن را ابزاری برای گسترش قدرت خود می دیدند. امروز هیچ کس درباره TUSKON ( کنفدراسیون شرکت ها و صنایع ترکیه ، که قوی ترین ابزار جنبش گولن بود) سخنی نمی گوید .گفتگو در باره کودتای نافرجام بدون بیان کلمه ای در باره توسکون عبث و ریاکاری است .

حوادث ترکیه روند «دمکراسی وحشت»

م . چابکی

فرمان جنون آمیزاردوغان با پاک سازی های ارتش و پلیس, قوه قضائیه ,کارمندان دولتی ,برکناری هزاران پرسنل وزارت آموزش و پرورش ,اساتید دانشگاها، روزنامه نگاران ۲۴ کانال رادیویی و تلویزیونی به سایت ویکیلیکس هم رسید

شورش در ترکیه شکست تلاشها برای شکار اردوغان

پطر اسکندروف – برگردان و پی‌نوشت: ا. م.شیری

سازماندهان کودتای نافرجام در ترکیه از روابطی که در آمریکا (واقعی یا خیالی بودن آن مهم نیست) استفاده کردند و همچنین، تصمیم اردوغان برای بررسی تأثیر «عامل خارجی» در سازماندهی شورش، فضای خاصی از جهت‌گیری سیاست خارجی آنکارا را الزامی می‌‌سازد.

1395/05/08

نقد و بررسی کتاب « تاریخ ترقی خواهی ایرانیان » نوشته ی ملیحه بصیر بخش دوم

صادق شکیب

برجسته کردن نقش قائم مقام ها، عباس میرزا و  امیر کبیر  در آغاز اصلاحات و نو آوری حائزاهمیت فراوانی است که نویسنده به اختصار  بدان پرداخته است . اینان از نخستین کسانی بودند که راه را برای سایر اندیشمندان و نو اندیشان به منظور  اصلاحات و تجدد در ایران  فراهم آوردند.تاریخ پدیدار گشتن استعمار در ایران از مباحث  مهم این بخش است  که  به آغاز آن اشاره شده .و سرانجام مهمتر از همه اینکه چگونه زمینه های بیداری و روشنگری در ایران بوقوع پیوست و راه را برای انقلاب مشروطیت در ایران فراهم اورد. از اهم مسائل مطروحه در این بخش است .

شماره 858
1395/05/02

گزارش هیئت سیاسی به سومین پلنومِ کمیتۀ مرکزی حزب تودۀ ایران

 (بخش ایران) [مصوب پلنوم]

ما معتقدیم وضعیت بحرانی کنونی به‌طورِعمده به‌سبب سیاست‌های کلان اقتصادی تحمیل‌شده از سوی ولی‌فقیه و اتاق فکر و مشاوران دفتر ”رهبری“  است، اتاق فکر و مشاورانی که همگی به سیاست‌های نولیبرالی دیکته‌شده از سوی صندوق بین‌المللی پول معتقدند. و تا این سیاست‌ها ادامه دارد وضعیت بحرانی کنونی تخفیفی پیدا نخواهد کرد.

1395/05/02

یاد آن بزرگْ شاعر آزادی

اکبر معصوم بیگی

سال1379، 3 مرداد، ساعت یک ربع به 4 صبح تلفن زنگ زد. ازجاپریدم. منگِ خواب، حتی نمی دانستم کجا هستم. زنگ چهارم که خورد گوشی را برداشتم. محمد بهارلو بود. با هق هق گریه گفت: «اکبر … شاملو … شاملو رفت … شاملو مُرد … وای چه مصیبتی … وای …».

بیانیه‌ی کانونِ نویسندگانِ ایران
به مناسبت شانزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو

یاران، همراهان !
امروز در شانزدهمین سالگرد درگذشت احمد شاملو، بر خاک شاعر بزرگی گرد آمده‌ایم که کلمات را، که جان مایه‌ی شعر جلیل و نغز او بود، نه برای عشوه فروشی‌های زبانی یا کلاف کردنِ اندیشه‌های وهم‌آلودو بیمار‌گون، بلکه برای شوریدن بر وهن و ستمی می‌خواست که بر انسان و تبار او می‌رود.

شاعر ما به حکم عشق بی‌دریغی که به انسان داشت، هرگز حتی یک‌دم از سرنوشت او غافل نبود و هم از آغاز به جست‌وجویی سخت و جان‌کاه برآمد تا…

عدویی که سبب خیر شد !

اکبر معصوم بیگی

بخشی از هیئت دبیران که بیرون ازمحوطه گورستان بود به صرافت طبع دریافت که آری:»رودس همین جاست، همین جا بپر !»مزار شاعر بزرگ آزادی در خیابان است نه در محوطه ی گورستان . این بود که هیئت دبیران تصمیم گرفت طبق برنامه ی از پیش مقرر از یکی از اعضای هیئت دبیران بخواهد که «بیانیه «کانون را در همان خیابان بخواند . از جمعیت خواسته شد که فراهم تر شوند و حتی در صورت امکان برکف خیابان بنشینند .که فراهم آمدند و نشستند .

1395/05/02

بیانیه دبیر خانه حزب کمونیست یونان

 در باره تحولات ترکیه و تلاش کودتای نظامی 

برگردان : هاتف رحمانی

آخرین اطلاعات ، در رابطه با تحولات ترکیه و تلاش کودتا ، به تشدید تضاد های بین بورژوایی داخلی ،  اختلاف ها بین مراکز مختلف قدرت در کشور اشاره می کند ، که با ستیزه های بین المللی در منطقه وسیع تر ، سوریه ، خاورمیانه و مدیترانه شرقی ، با دخالت مستقیم و رو در رویی میان کشورهای قدرتمند سرمایه داری ارتباط نزدیک دارد.

تصفیه بزرگ در ترکیه

دولت ترکیه به بهانه کودتا، تصفیه های بزرگ را اغاز کرده تا بتواند اهرم های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی را به شبکه های مافیائی اسلامگرایان منتقل کند. جدول زیر توسط خبرگزاری تسنیم انتشار یافته و احتمالن فراموش کرده اند که خود (حکومت اسلامی) هزار بار بدتر از اردوغان بسر ایرانیان آورده اند!

1395/05/02

افغانستان:  طولانی ترین جنگ ، بدون چشم انداز پایان

کریس فری  – برگردان : هاتف رحمانی

امریکا از خزانه مردم برای تامین مالی جنگ در افغانستان مبالغ عظیمی پرداخت کرده است . تا پایان سال 2014 ، هزینه نهایی یک تریلیون دلار بود. در یک کشور سی میلیونی ، که متوسط در آمد سالانه مردم آن تنها 670 دلار است ، پنتاگون برای به راه انداختن  جنگ ویرانگر خود بیش از 33.000 دلار برای هر شهروند افغانی هزینه کرده است .

شماره 857
1395/04/30

جنگ داخلی اسپانیا درهشتاد سالگی  : بین فاشیسم و سوسیالیسم

برگردان : آرش وجدانی

جنگ داخلی اسپانیا 80 سال پیش در 18 جولای 1936 ، زمانی که فرانچسکو فرانکو یک شورش نظامی را با کمک مزدوران و بخش هایی از کلیسای کاتولیک به راه انداخت آغاز شد .

1395/04/30

بلاده آماده کناره گیری از دبیر کلی حزب کمونیست افریقای جنوبی  

 برگردان : هاتف رحمانی

بلاده نزیمانده دبیر کل حزب کمونیست افریقای جنوبی  تا کنون قوی ترین نشانه را  که سال اینده  هنگام برگزاری  کنفرانس گزینش (دبیرکل) حزب نامزد نخواهد شد ارائه کرده است .

1395/04/29

بیانیهٔ حزب تودهٔ ایران: دربارهٔ کودتا در ترکیه

حزب تودهٔ ایران، همراه با محکوم کردن صریح کودتای نظامی اخیر در ترکیه، نسبت به‌ تعلیقِ قانون اساسی و سرکوبِ آزادی‌ها و نقضِ حقوق دموکراتیک، دستگیری‌هایِ گسترده و تلاش دولت اسلام‌گرا در جهت تعطیلِ دموکراسی در کشور ترکیه نگرانی عمیق خود را اعلام می‌کند. حزب ما ادامهٔ رخدادهای روزهای اخیر را تهدیدی بر ضد صلح و در تضاد با منافعِ خلق‌های منطقه خاورمیانه می‌دانیم.

1395/04/28

حزب کارگر ترکیه :

انتخاب مردم  بین کودتای نظامی یا دیکتاتوری یک مرد ، یک حزب نیست

برگردان : مهرگان

تلاش های کودتایی پادزهر  سیاست های یک مرد – یک حزبی که از سوی طیب اردوغان و دولت حزب عدالت وتوسعه  دنبال می شود نیست وهر گز نمی تواند باشد .به علاوه ، چنین تلاش هایی بعنوان بنیانی برای اجرای سریع تر و خشن تر این سیاست ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت .

یاداشتی از حزب کمونیست ترکیه

برگردان : مهرگان

تمام اعضا حزب تا این لحظه سالمند ، جز برخی از خانه های رفقا در انکارا که از بمباران آسیب دیده اند .نیروهای غیر نظامی هوادار دولت در خیابان هاگرد آمده اند  ، که بسیار تحریک کننده اند و  نسبت به سربازان عادی که شب گذشته تسلیم شدندمرتکب زجر کشی  می شوند. اوضاع کاملا  بسیار حساس است

1395/04/28

بگیر و ببند گولنی ها در ترکیه مثل دستگیری توده ای ها در سال 27

این که در تابستان 1395 خورشیدی در ترکیه با جنبش فتح الله گولن همان کاری شود که در زمستان 1327 در ایران با حزب توده ایران شده بود جالب است.

1395/04/26

اطلاعیهٔ حزب تودهٔ ایران:

در ارتباط با حملهٔ تروریستی در شهرِ «نیس»، فرانسه

حزب تودهٔ ایران، این حملهٔ تروریستی و جنایتکارانه را که قربانیان آن شهروندان عادی و به‌ویژه کودکان فرانسوی‌اند، و همچنین طراحان و بانیان این حمله را به‌شدت تقبیح و محکوم می‌کند. حزب تودهٔ ایران، همدردی و همدلیِ خود را با همهٔ قربانیان این فاجعهٔ دهشتناک اعلام می‌دارد و به مردم و زحمتکشان و نیروهای مترقی فرانسه تسلیت می‌گوید.

1395/04/26

حزب کمونیست ترکیه :

جایگزینی جز مردم وجود ندارد

برگردان : مهرگان

به دنبال تلاش کودتایی اواخر شب 15جولای (25 تیر) در ترکیه که منجر به کشته شدن حدود 220 نفر از طرفین ، زخمی شدن نزدیک به 800 نفر و دستگیری بیش از 1600 افسر ارتش ترکیه در سراسر کشور شد ، حزب کمونیست ترکیه بیانیه ای منتشر کرد . متن کامل بیانیه به شرح زیر است :

حزب کمونیست ترکیه مردم را به سازمان دادن صفوف حزب علیه دشمنان مردم و انسانیت فرا می خواند .

آزادی در دستان خود ماست .

ویژه نامه محیط زیست – 1

نوید نو از این پس تلاش خواهد کرد تا ویژه نامه هایی ضمیمه نوید نو در باره محیط زیست را آماده و در اختیار خواننده های خود قرار دهد . در این عرصه نیازمند یاری همه کسانی هستیم که دستی در فعالیت های حفظ محیط زیست دارند . توجه شما را به اولین شماره محیط زیست جلب می کنیم .

شماره 856
1395/04/20

درخواست کمونیست ها : تعقیب جنایتکاران جنگی ، خروج از ناتو

رابرت گریفیث – برگردان : هاتف رحمانی

رابرت گریفیث دبیر کل حزب کمونیست بریتانیا در یادداشتی بر گزارش تحقیق شیلکات گفت :
گزارش تحقیق شیلکات تمام شواهد مورد نیاز برای اثبات آن که جنگ عراق در نطفه خود غیر قانونی ، در اجرای خود به صورت جنایتکارانه ای ناشایست و در پی آمد های خود مصیبت آمیز بود را فراهم می کند.

1395/04/21

آتش را به خانه خود نیاوریم ! 

طاهر برهون

راهکار پیشنهادی (هنوز ناپخته) خالد عزیزی، رو به کاهش تشنج و پایین آوردن هزینه ی مبارزه، و راهکار مصطفی هجری بدون هیچ تعارفی رو به افزایش تشنج دارد. توجیهاتی از قبیل » تبلیغ مسلحانه «، «دفاع مشروع» و «تحمیل از جانب رژیم» به ویژه توسط روشنفکران قابل احترام و میهمانان ثابت بی بی سی و صد البته «فضای مجازی و پهلوانان فیس بوکی»، چیزی از بار مسئولیت تاریخی و نتایج به غایت خطرناک، ویرانگر و غیر قابل پیش بینی این سیاست نمی کاهد. …

1395/04/20

بار دیگر کردستان

نوید نو:  مدتی است که شراره های درگیری مسلحانه در برخی از شهرهای کردستان ایران بین سپاه پاسداران و پیشمرگه های حزب دموکرات کردستان ایران آغاز شده است .نویدنو با اعلام آن که حل مسئله ملی در ایران در شرایط کنونی راه حل نظامی ندارد ، برای آشنایی بیشتر خوانندگان با پیش زمینه های این درگیری متن پیام نوروزی دبیر کل حزب دموکرات کردستان ایران و بیانیه 31 فروردین این حزب را منتشر می سازد . در همین شماره موضع دو سازمان فدائیان خلق ایران ( اکثریت) و هیئت اجرایی سازمان کارگران انقلابی ایران » راه کارگر» را نیز جهت اطلاع تقدیم می شود .

اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران «راه کارگر»

در باره درگیری های نظامی در کردستان 

در شرایط کنونی کشیده شدن به مبارزه مسلحانه با هر دلیل و انگیزه ای که صورت گرفته باشد، فشار رژیم جمهوری اسلامی بر مردم کردستان را افزایش خواهد داد و با تحمیل فشار این رژیم جنایتکار در اقلیم کردستان، ممکن است فرصت های موجود برای نیروهای کرد هم بیش از پیش محدود گردد و امکانات پشتیبانی نیز از میان برود.

فدائیان خلق (اکثریت):

 پیرامون درگیری های نظامی اخیر در روستاها و مناطق کردستان ایران 

برآمد اخیر حزب دموکرات کردستان ایران و توضیحات اعلامیه ها و سخنگویان آن در این باره، نه تنها به روشنی وضع کمکی نرسانده، بلکه پرسش های بسیاری را برانگیخته است که تاکنون از جانب حزب بی پاسخ مانده اند. پرسش هائی که هم متوجه انسجام سیاست حزب، هم متوجه واقع بینی در ارزیابی های آن از وضعیت حاضر و هم متوجه اشراف آن نسبت به پیامدهای این برآمدند. از جمله این که روشن نشده است:

1395/04/18

ادواردو کونها رهبر کودتای برزیل از ریاست مجلس استعفا داد  

برگردان : هاتف رحمانی

بر اساس اعلام روز پنج شنبه فولا دی اس. پائولا ، ادواردو کونها رئیس تعلیقی مجلس برزیل ، که طرح برکناری رئیس جمهور دیلما روسف را هدایت می کرد ، روز پنج شنبه از ریاست مجلس عوام کشور استعفا داد.  کونها ، با چشمانی اشک بار ، نامه استعفای خود را طی یک کنفرانس مطبوعاتی ، که با متحدان سیاسی او احاطه شده بود قرائت کرد .

1395/04/18

محکومیت پنج ساله رهبر سندیکایی کره جنوبی

برگردان : هاتف رحمانی

روز 4 جولای رئیس دومین فدراسیون بزرگ اتحادیه های کارگری کره جنوبی به خاطر سازمان دادن اعتراض های ضد دولتی به 5 سال زندان محکوم شد .

1395/04/16

به بهانه ۱۸ تیرماه، سالگرد پیکار قهرمانانه جنبش دانشجویی بر ضد حاکمیت استبداد!

باوجودِ سرکوب خونین ۱۸ تیرماه و فریادهای ”منکوب کنید“ ولی‌فقیه رژیم، جنبشِ دانشجویی کشور در طول سال‌های اخیر همچنان به مبارزهٔ تحسین‌برانگیز خود در راهِ دستیابی به آزادی‌ها و حقوق دموکراتیک برای مردم ما، ادامه داده است.

1395/04/16

کارگردان مشهور سینمای ایران در سن ٧٦ سالگی درگذشت

کیارستمی راهی خانه دوست شد

خبری تلخ و شوک آور ، اما واقعی!  عباس کیارستمی ، کارگردان بزرگ سینمای ایران، عصر روزگذشته ١٤ تیرماه در پاریس  درگذشت.

1395/04/15

بمب گذاری جنایتکاران داعش در بغداد

اطلاعیه حزب کمونیست عراق دربارۀ کشته شدن سه رفیق کمونیست عراقی در بمب‌گذاری تروریستی در بغداد
پیام همدردی حزب توده ایران با مردم و حزب کمونیست عراق

هدفِ قاتلان جنایتکار از این عمل تروریستی، که به کشته شدن ده‌ها نفر در آستانهٔ برگزاری عید فطر در پایان ماه رمضان منجر شد، «گرفتن هر فرصتی برای شادی در کشور عراق است که در منجلاب تروریسم، فساد، و تباهی دست و پا می‌زند.»

1395/04/15

تبریک بخاطر ازادی عظیم زاده

رضا رخشان

من نمی خواهم فقرم ، بدبختیم، حقوق پایینم و خیلی از نداشته هایم دستاویز دیگران باشد. اگر کاری برای تغییر شرایط رقت انگیز زندگی،ازمن ساخته نیست، بگذار لااقل امکان سوء استفاده برای دیگران فراهم نکنیم. لااقل می توانیم کاری کنیم که شرایط را برای زندگی و مبارزه نسل های بعدی ساده تر کنیم و نه این که آن را دشوارتر کنیم. اگر هم عزت و افتخاری قرار است نصیب ما شود، این اتفاق هنگامی می افتد که روی پای خودمان بایستیم.

ادامه …
نقل مطالب نوید نو با ذکرمنبع آزاد است

نامه ها ومقالات خودرا به نشانی webmaster@rahman-hatefi.net  بقرستید

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 31 ژوئیه 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: