اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

دومین گزارش از تظاهرات علیه قانون کار در فرانسه: شورای همبستگی با جنبش کارگری ـ پاریس

france, demoدومین گزارش از تظاهرات علیه قانون کار در فرانسه

شورای همبستگی با جنبش کارگری ـ پاریس

پس از تظاهرات موفقیت آمیز روز پنجشنبه 23 ژوئن، پس از پنج روز، تظاهرات دیگری در تاریخ سه شنبه 28 ژوئن باز از طرف 7 سندیکای فرانسه سازماندهی گردید. یکی از دلایل اساسی برگزاری آکسیون فوق به دلیل گفتگو و رای گیری در مجلس سنای فرانسه در رابطه با «قانون کار» الخمری بود. هفت سندیکا عبارتند از: 1ـ (CGT). 2ـ (Solidaire Sud). 3ـ (Force Ouvrière – FO) قدرت کارگری. 4ـ (FSU) سندیکای معلمان. 5ـ (UNEF)-  اتحادیه ملی دانشجویان در فرانسه

.Union Nationale Des Etudiants de France de France

6 ـ (UNL) اتحادیه ملی دبیرستان ها (دانش آموزان) ـ Union Nationale Lycéenne ـ              7ـ (FIDL) ـ فدراسیون مستقل و دموکرات دبیرستان ها که به سندیکای دبیرستانی نیز مشهور است ـ Fédération Indépendante et démocratique Lycéenne. همانطور که در گزارش تظاهرات در روز 23 ژوئن در مورد سندیکای (CFDT)، اضافه نموده بودیم که این سندیکا چون همیشه به دلیل نزدیکی با حزب باصطلاح سوسیالیست فرانسه، تضادی واقعی با «قانون کار» الخمری ندارد و همراه سندیکای (UNSA) طبیعتا در زمره ی 7 سندیکایی که تظاهرات را سازماندهی میکنند، نمی گنجند. در کنار هفت سندیکایی که بسیج عظیم کارگران و سایر زحمتکشان اجتماعی را  عملی می سازند، بسیاری از نیروهای دیگر نظیر «شب بیداری و مقاومت» فعالانه در آن شرکت دارند.

تظاهرات در ساعت 14.30 دقیقه از میدان باستیل آغاز میشود و تا میدان ایتالیا پایان مییابد که در آن هزاران هزار از کارگران و زخمتکشان شرکت داشتند. دولت فرانسه اینبار نیز قصد داشت که تظاهرات را غیر قانونی نماید و همانند آکسیون قبلی، اجازه آن در صبح 28 ژوئن صادر گردید. باید اضافه نمائیم که آخرین ممنوعیت برگزاری تظاهرات در سال 1962 در زمان جنگ الجزایر مربوط می شود و از آنزمان تا به امروز هیچ دولتی تظاهرات نیروها و سندیکاها را (که قانونی عمل می نمایند و حکومت های مختلف آنها را برسمیت می شناسند)، ممنوع اعلام نکرده است و فقط حکومت به اصطلاح سوسیالیستی اولاند ـ والس قادر است هم از لایحه ی دیکتاتورمآبانه 49.3 بهره گیرد و بدون رای گیری از نمایندگان مجلس «قانون کار» الخمری را به تصویب رساند و هم کرنش به ممنوعیت تظاهرات کارگران و زحمتکشان فرانسه را سر دهد!  در طول تظاهرات بیانیه ما به زبان فرانسه بوسیله رفقای «شورای همبستگی با جنبش کارگری» توزیع میگردد. در این آکسیون پلیس سرکوبگر فرانسه همه جا را تحت نظر گرفته بود و در مسیر تظاهرات همه ی خیابان های کوچک و بزرگ اطراف را بوسیله ماشین ها و پرسنل مسدود نموده و کاملا در اختیار خود داشت و با تحریکات مداوم همانند عبور با گام های محکم و یا حتا دویدن،عامدانه در پی درگیری بود. در کنار این همه تحریکات پلیسی، فقط یکبار بخشی از تظاهر کنندگان بعنوان اعتراض سایبان یک ایستگاه اتوبوس شهری را در نزدیکی ایستگاه «راه آهن استرلیتز» شکستند که ما نیز در کنار چنین حادثه ای قرار داشتیم که منجر به پرتاب گاز اشک آور بوسیله تحریک گران پلیسی می گردد. در این تظاهرات که پنجاه و پنج هزار نفر شرکت داشتند، شعارهای ضد سرمایه داری بیش از آکسیون های قبلی طرح میگردید و این نشان میدهد که بخشا بدنه ی بعضی از سندیکاهای بزرگ نسبت به رهبران بسی سبقت می گیرند و تضاد کار و سرمایه را در بطن اصلی آکسیون قرار میدهند. اگر بعضی مواقع تظاهر کنندگان از روی منطق و خشم کارگری ـ دانشجویی، مراکز ظلم و استثمار را در آماج حملات خود می گیرند، دولت امپریالیستی و پلیس سرکوبگر آن با تهاجم وحشیانه به بعضی اماکن حساس، آنرا به حساب تظاهر کنندگان می نویسند. نظیر تهاجمی که در تاریخ 14 ژوئیه به بیمارستان کودکان (Necker) صورت گرفته بود.

تظاهرات بعدی احتمالا در ماه ژوئیه سازماندهی میشود و سپس از ماه سپتامبر از سر گرفته خواهد شد.

زنده باد همبستگی جهانی کارگران

شورای همبستگی با جنبش کارگری ـ پاریس

conseil.solidarit@yahoo.fr

28 ژوئن 2016

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 ژوئن 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: