اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

۶۵ درصد مواد غذایی کشور ایران از خارج تأمین می‌شود: ابراهیم رزاقی

ابراهیم رزاقی: ذات سرمایه‌داری در مالکیت سرمایه‌داران است به‌گونه‌ای که باید کشورهایی که صنعتی نیستند، صنعتی نشوند بنابراین هدف بر این است که کشوری صنعتی نشود چون با صنعتی شدن مواد اولیه و انرژی خود را مصرف و نیازی به واردات ندارد. در بحث اقتصاد، الگوهای موفق دیگر کشورهای صنعتی نشده کره شمالی و کوبا هستند که ۵۰ سال زیر فشار تحریم‌های آمریکای هستند و با ساده زندگی کرده و هنوز سقوط نکرده‌اند… آمریکایی‌ها به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که منافع خود را در کشورهای دیگر تأمین کنند که برای این کار از داخل افرادی را برای خود به وجود می‌آورند درحالی‌که همان افراد تصور می‌کند درحال‌توسعه کشورشان هستند.

 ۶۵ درصد مواد غذایی کشور ایران از خارج تأمین می‌شود

Razaghi.ibrahim

ابراهیم رزاقی
تسنیم

۹ خرداد ۱۳۹۵

 مسئولان از تولید خارجی دفاع می‌کنند
رزاقی: ۶۵ درصد مواد غذایی کشور ایران از خارج تأمین می‌شود

یک اقتصاددان کشور گفت: اکنون ۶۵ درصد مواد غذایی ایران از خارج تأمین می‌شود و اگر این مواد غذایی را به ما ندهند چه اتفاقی می‌افتد و چند نفر در ایران می‌میرند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از خرم‌آباد، ابراهیم رزاقی ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌های استان لرستان که با موضوع اقتصاد مقاومتی که در سالن جلسات بانک ملی استان برگزار شد اظهار داشت: برخی فکر می‌کنند اقتصاد مقاومتی خیالی است اما اگر اقتصاد مقاومتی نبود، کشورهایی مانند آمریکا، آلمان و ژاپن الآن صنعتی نبودند.

وی افزود: بر اساس اندیشه‌های آدام اسمیت دولت نباید در اقتصاد دخالت کند بلکه باید در خدمت بخش خصوصی باشد بنابراین اگر این‌طور باشد هیچ کشوری نمی‌توانست توسعه پیدا کند، در حالی که این کشورها برای توسعه خود چیزی تحت عنوان منافع ملی را طرح می‌کنند.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه کشورهای غربی اقتصاد مقاومتی را به دید خود (اقتصاد حمایتی) تعریف می‌کنند عنوان کرد: منافع ملی از طریق کارگران، سرمایه‌داران، مصرف‌کنندگان و دولت تأمین می‌شود و اگر این عوامل باهم همیاری کنند، سودشان را تابع منافع ملی می‌کنند که اکنون می‌شود کشوری مانند آلمان و انگلیس؛ و معلوم می‌شود که ما در این زمینه مانده‌ایم.

وی بیان کرد: در بحث اقتصاد، الگوهای موفق دیگر کشورهای صنعتی نشده کره شمالی و کوبا هستند که ۵۰ سال زیر فشار تحریم‌های آمریکای هستند و با ساده زندگی کرده و هنوز سقوط نکرده‌اند که در این زمینه می‌توان به نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر اشاره کرد که می‌فرمایند: ای مالک مانند مردم عادی زندگی کن تا درد مردم را بدانی.

رزاقی با مطرح کردن این سؤال که قبل از انقلاب چه اتفاقی افتاد که استقلال خود را از دست دادیم گفت: در همه کشورها تا زمانی که صنعت در چارچوب سرمایه‌داری ماشینی نشده بود، همه کشورها ازجمله ایران مستقل بودند به‌طوری‌که تولید داخلی هر کشوری به‌اندازه مصرف داخلی آن بود، مازاد به‌صورت جزئی و صادرکننده خاص نبود اما اکنون چه اتفاقی افتاده است که تقریباً ۱۸۰ کشور دیگر ازنظر اقتصادی مستقل نیستند که علت آن را باید در ذات سرمایه‌داری دانست.

وی تصریح کرد: ذات سرمایه‌داری در مالکیت سرمایه‌داران است به‌گونه‌ای که باید کشورهایی که صنعتی نیستند، صنعتی نشوند بنابراین هدف بر این است که کشوری صنعتی نشود چون با صنعتی شدن مواد اولیه و انرژی خود را مصرف و نیازی به واردات ندارد.

این اقتصاددان اظهار داشت: کشورهای غربی با کودتاهای مختلف انقلاب‌های رنگینی به وجود آوردند که اکنون انقلاب حدود ۸۰ کشور را سرنگون و به مرحله فروپاشی کشاندند.

وی بابیان اینکه سرمایه‌داری به دنبال تک‌بعدی کرد افراد است افزود: آمریکایی‌ها به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که منافع خود را در کشورهای دیگر تأمین کنند که برای این کار از داخل افرادی را برای خود به وجود می‌آورند درحالی‌که همان افراد تصور می‌کند درحال‌توسعه کشورشان هستند.

رزاقی عنوان کرد: در فضایی که تقسیم بین‌المللی کار به وجود آمده  و اکثر کشورها درمانده و خام فروش هستند، کشور ایران نیز خام فروش است به‌طوری‌که نیازها را از خارج تأمین می‌کند و این در حالیست که این کشورها هر وقت بخواهند محصولی را نمی‌خرند و هر وقت نیز بخواهند محصولی را به ما نمی‌دهند.

وی بیان کرد: اکنون ۶۵ درصد مواد غذایی کشور ایران از خارج تأمین می‌شود و جای سؤال است  اگر این مواد غذایی را به ما ندهند چه اتفاقی می‌افتد و چند نفر در ایران می‌میرد.

این اقتصاددان تصریح کرد: این اقتصاد جهانی که دروغ محض است به نفع هفت‌تا هشت کشور بیشتر نیست و از طرفی خود این کشورها نیز در بحران هستند به‌طوری‌که یک میلیارد انسان گرسنه و ۸۰۰ میلیون فقیر هستند.

رزاقی افزود: با توجه به موفقیت‌هایی که در دوران دفاع مقدس تجربه کردیم این سؤال مطرح می‌شود که آیا نیروهایی که بدون چشم‌داشت مادی در دفاع مقدس حضور یافتند نمی‌توانند ایران را صنعتی کنند؟ پس چطور صنایع دفاعی و هسته‌ای را به وجود می‌آورند. بنابراین می‌توان گفت اکنون ازنظر اقتصاد معمولی درمانده هستیم و این نشان می‌دهد که بعدی در زندگی ما هست که بعد از رحلت امام خمینی (ره) تشدید شده است.

وی عنوان کرد: هدف کشورهای غربی بر این بوده که هیچ کشوری استقلال نداشته باشد و در ایران نیز با کودتای رضاشاه به‌وسیله انگلیسی‌ها، کشور را به سمتی می‌برند که هویتش را مخدوش و دین زدایی کنند اما دوره ملی شدن صنعت نفت به ما نشان می‌دهد که ما می‌توانیم بدون نفت کشور خود را اداره کنیم.

این اقتصاددان  بیان کرد: با پایان جنگ تحمیلی سیاست‌های اقتصادی لیبرالی آمریکا در ایران پیدا می‌شود و باوجوداینکه چهار رئیس‌جمهور با تفاوت‌های سیاسی مختلف در کشور داشته‌ایم اما اقتصاد کشور همان اقتصاد لیبرال سرمایه‌داری است به‌طوری‌که  به براین اساس که مواد خام صادر و هرچه می‌خواهند وارد کنند پیش رفته‌اند.

وی گفت: با اقتصاد لیبرالی بیکاری در کشور رشد یافته درحالی‌که لیبرالی‌ترین کشورهای دنیا مانند آمریکا، انگلیس و فرانسه از تولید داخلی خود دفاع می‌کنند و محور اصلی آن‌ها تولید داخلی است ولی مسئولان ما از تولید خارجی دفاع می‌کنند.

رزاقی تصریح کرد: وقتی مسئولان ما دلار ارزان برای واردات می‌دهند تولید داخلی کشور نمی‌تواند رشد پیدا کند.

وی اظهار داشت: هر کشوری از طریق وصول مالیات هزینه‌های خود را تأمین می‌کند درحالی‌که در کشور ایران این هزینه‌ها از طریق خام فروشی به دست می‌آید و نمی‌توانیم از ثروتمندان مالیات‌بگیریم.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه شش میلیون مستأجر در کشور وجود دارد افزود: بر اساس اصل ۴۳ قانون اساسی دولت وظیفه دارد مسکن، کار، خوراک، پوشاک، بیمه و درمان مردم را فراهم کند درحالی‌که می‌بینم برخی برای دریافت نوبت از بیمارستان دولتی دو سال منتظر می‌مانند.

رزاقی گفت: نظام اقتصاد ایران بر سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی است ولی با پیاده کردن آن سیاست لیبرالی آمریکایی، همه دولتی‌ها خصوصی شدند و به این نیز توجه نداشتند وقتی خصوصی شد نتیجه چه می‌شود.

وی بیان کرد: تاکنون از طرف کسانی که برای صنعتی امکاناتی به آن‌ها رسیده گزارشی ارائه نشده که چقدر استفاده واقعی داشته‌اند و در چه مرحله نهایی هستند.

این اقتصاددان عنوان کرد:  مرحله نهایی پتروشیمی‌ها باید مصرف باشد نه مواد اولیه که در این زمینه دیدم که چهار وزیر هم ذی‌نفع هستند و همه هم‌وغم آن‌ها این است که خوراک پتروشیمی‌ها را ارزان به آن‌ها بدهند.

وی بیان کرد:  در آمریکا برای هر مترمکعب خوراک پتروشیمی ۳۵ سنت، در عربستان ۲۵ سنت و در ایران ۳ سنت بوده که با دخالت وزرا ۷ سنت شده است که این رانت را نشان می‌دهد و دیگر صنایع  نیز همین‌طور است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 30 مه 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: