اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

درخواست آزادی همه فعالین اتحادیه ای در ایران!: ال.او، سازمان مرکزی کارمندان سوئد و اتحادیه کارگران ترانسپورت سوئد، بولتن اخبار کارگری نهادهای همبستگی با جنبش کارگری ایران – خارج، نشریه خیرش ارگان کارگران انقلابی متحد ایران، و تصاویری از مراسم اول ماه مه امسال در تهران، مقابل خانۀ کارگر

دریافتی:

اتحاد و همبستگی کمک بزرگی است به بیان اعتراضی ساده، منطقی و در عین حال طبقاتی سرایدارن معترض در ایران زیر سلطه رژیم اسلامی، در جهت بهبود وضعیت معیشتی و دست مزد ناچیزشان. بنا بر این وظیفه همهٔ انسانهای انقلابی، آزادیخواه و برابری طلب است که هم صدا با این سرایداران یا به عبارتی دیگر ،سرپرست اصلی مدارس اما در کنج آبدار خانەها، خواستار دستمزدی متناسب با تورم و زندگی انسانی شایستە و درخور شآن و منزلت برای آنها و خانواده هایشان باشیم. اتحاد و همبستگی کارگران و معلمان در روز جهانی کارگر، ضرورتی سیاسی و انقلابی و در عین حال مبارزه ای رزمندە و طبقاتی بر ضد نظام مستبد سرمایه داری است. با صفوف متحد خود جهت برگزاری اول ماه مه روز جهانی کارگر، روز جهانی معلم، روز دانشجو، روز پرستار، روز جهانی زن، روز دانش آموز، روز جهانی کودک و …. در ایران، پا به عرصە مبارزە متحدانه و آگاهانە تر برای تحقق همه مطالبات صنفی، سیاسی و طبقاتی بگذاریم. 

school education

۵۰ هزار سرایدار مدرسه مشمول طرح رتبه‌ بندی نیستند؟

شمس الدین امانتی

 

اغلب کسانی که چند سالی از عمر خود را به تحصیل در مدارس سپری کرده اند و یاد و خاطره خدمتگزاران و سرایداران دلسوز، زحمتکش و مهربان مدارس و محل کار خود را هیچگاه فراموش نخواهند کرد. وجود این انسانهای زحمتکش و شریف در مدارس پشتوانه ای بودند برای دانش آموزان، مخصوصآ آن عده از دانش آموزانی که والدین آنها از کارگران و زحمتکشان هم طبقه ای این قشر زحمتکش و در عین حال تحت ستمی بودند که هم اکنون نیز بخشی از وظائف این قشر مزدبگیر عبارتند از: حضور دائم در مدارس، حضور در مدرسه و محل خدمت حداقل یک ساعت قبل و بعد از مدرسه، نظافت عمومی کلاسهای درس و محوطه مدرسه، مراقبت و تمیز نگه داشتن لوازم مدرسه، مراقبت و کنترل از ورود و خروج وسائل مدرسه، کنترل و نظارت بر افرادی که به مدرسه مراجعه میکنند، حضور آنها در ایام تابستان در مدارس، پذیرایی از میهمانان نوروزی که در مدارس اسکان داده خواهند شد، مراقبت و بازديد ساختمان و تاسيسات به هنگام شب، بررسي ساختمان تأسيسات و بازديد مرتب پشت بامها و آبريزگاهها و ……….. .

اما در قبال این وظایف ۲۴ ساعته سرایدران، وزیر آموزش و پرورش رژیم سرکوبگر اسلامی، به بهانه سرشلوغی ناشی از هفته معلم و انتخابات دور دوم مجلس دهم و رقابت برسر تصاحب تعداد دیگری از کرسی های بجا مانده از دور اول نمایش انتخاباتی مجلس دهم رژیم اسلامی، اساسآ علاقه چندانی به بررسی وضعیت فلاکت بار خدمتگزاران و سرایداران در مدارس و مراکز آموزشی را نداشته و ندارد، اما ناچارآ در تقابل با اعترضات پراکنده تعدادی از سرایداران به طرح رتبه‌ بندی نیروهای اداری و خدماتی شاغل در آموزش و پرورش، در روز دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵، به خبرنگار خبرگزاری ایسنا: گفت«۵۰ هزار سرایدار مدرسه داریم که هیچ کدام مشمول رتبه‌بندی نیستند. به دنبال راهکار جدیدی هستیم که افزایش حقوق این گروه را نیز عملیاتی کنیم.»

این «راهکار» وزیر آموزش و پرورش و وعده های پوچ او بمنظور فریب افکار عمومی و در رأس آنها فریب قشر زحمتکش سرایداران، پدیده شناخته شده و رنگ باخته ای است که به قدمت طول عمر ننگین رژیم اسلامی، مداومآ تولید و باز تولید خواهد شد، که به دلیل میزان آگاهی سیاسی توده های زحمتکش، مبارز و ستمدیده برد چندانی ندارد.

علیرغم خود داری«فانی» از ابراز نظر در رابطه با اینکه چرا سرایدارن شامل طرح رتبه بندی نخواهند شد، خبرگزاری تسنیم، موضوع عدم افزایش حقوق نیروهای خدماتی مدارس را از «محمد بطحایی» معاونت توسعه مدیریت وزارت آموزش و پرورش، جویا شد. وی گفت«با توجه به مصوبه هیئت وزیران و مجوز سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از ابتدای سال ۹۵ فقط متصدیان ۱۵ عنوان شغل تخصصی، فوق‌العاده ویژه بند ۱۰ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری را دریافت می‌کنند و برای سایر افراد طرحی تهیه شده است تا آنها نیز مشمول افزایش حقوق شوند که جلسات تخصصی در این رابطه در حال برگزاری است تا به نتیجه مدنظر برسیم.»

به این ترتیب نه اینکه طرح رتبه‌بندی، شامل نیروهای اداری از جمله سرایداران مدارس نخواهد شد، بلکه از منظر فانی و معاون وی به«طرحی» مجهول و «جلساتی» نامعلوم از نظر زمانی موکول شد. این تبعیض و نابرابری منجربه اعتراض جمعی از نیروهای خدماتی در آموزش و پرورش از جمله سرایداران شده است، که طی تماس با خبرگزاری تسنیم اعلام کردند: «ما سرایداران مدارس مشمول طرح رتبه‌بندی قرار نگرفته‌ایم، آیا همکاران خدمتگزار مدارس، فرهنگی نیستند؟ در سه سال گذشته تا کنون از هیچ گونه افزایش حقوقی که از طرف وزارت آموزش‌ و پرورش شامل حال معلمان شده است، بهره ای نبرده‌‌ایم، گفتند رتبه‌بندی شامل افرادی می‌شود که سرکلاس درس حاضرند اما ما اولین نفر وارد محیط مدرسه می‌شویم و به جای کلاس درس در آبدارخانه، سالن و حیاط مدرسه حضور داریم.»

اعتراض سرایداران زحمتکش به حذف آنها از افزایش دستمزد در طرح رتبه بندی، واقعی است، اما لازم به یاد آوری است که تعداد زیادی از پرسنل آموزشی نیز شامل طرح رتبه بندی و ارتقای شغلی نخواهند شد. به همین دلیل تعدادی از معلمان نسبت به عدم ‌صدور احکام ارتقای شغلی خود با اجرای طرح رتبه بندی از ابتدای سال ۹۴ معترضند.

خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در همین رابطه با یکی از معلمان معترض مصاحبه ای داشته که عنوان می‌کند:‌ «بنده شهریور سال ۹۴ وارد بیست‌ و پنجمین سال خدمتم شدم و قرار بود رتبه عالی را آخر شهریور دریافت کنم و اعلام شد که ۱۴ مهر حکم عالی برایم صادر می‌شود اما محقق نشد و آموزش‌وپرورش از صدور احکام خودداری می‌کند.» وی می‌افزاید:‌ «رتبه بندی که از مهر سال گذشته اجرا شد باید جدا از بحث ارتقای شغلی معلمان باشد.»

نظام رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان در هیئت وزیران رژیم اسلامی، در سال ۹۲ و در زمان وزارت«حاجی بابایی» مطرح و سپس تصویب شد و در نهایت کتابچه جزئیات این نظام منتشر شد.«حاجی‌بابایی» در یک برنامه تلویزیونی: گفت«زمانی که در سال ۹۰ سند تحول بنیادین را رونمایی کردیم، همزمان تهیه ۳ سند را شروع کردیم‌، سند تربیت معلم و دانشگاه فرهنگیان، سند برنامه درسی ملی و نظام رتبه بندی معلمان، که درسال ۹۱ جلسه‌ای سه جانبه با حضور آموزش و پرورش، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد این مأموریت در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفت که نظام رتبه‌بندی معلمان را بنویسد، حدود یک سال طول کشید که با همکاری برخی از فرهنگیان، نظام رتبه‌بندی معلمان تدوین شد.»

اما در روزهای پایانی سال ۹۳، کلیات نظام رتبه‌بندی معلمان مجدداً با تغییراتی اساسی، در هیئت وزیران رژیم اسلامی، به تصویب رسید که در تناقض با طرح اولیه بود.

در این رابطه«محسن بهارلو» معاون تعاون و پشتیبانی آموزش ‌و پرورش تهران به خبرنگار تسنیم: گفت« از ابتدای مهر ۹۴ رتبه‌بندی معلمان وارد فاز اجرا شد، رتبه‌بندی حرفه‌ای معلمان شامل رتبه‌های پایه حرفه‌ای،‌ ارشد حرفه‌ای، خبره حرفه‌ای و عالی حرفه‌ای است که معلمان با توجه به سابقه کار و برخی از معیارهای مطرح‌شده در هریک از این رتبه‌ها جای گرفتند در چنین شرایطی صدور احکام ارتقاع شغلی معنایی ندارد و به این ترتیب بحث ارتقای شغلی قدیم منتفی است.»

این کلاف سردرگم تحت عنوان«نظام رتبه بندی معلمان»در آموزش و پرورش، در اولین روز های آغاز سال تحصیلی جاری تا کنون به دلیل اعتراضات روزمره معلمان و پرسنل اداری آموزش و پرورش، به تبعیض و نابرابری در محتوای این سند، آشفتگی و تب و تاب بی سابقه ای بخود گرفته است.

در تقابل با این آشفتگی و سردرگمی آموزش و پرورش رژیم سرکوبگر اسلامی، لازم و ضروری است کە صفوف متحد و مستقل سیاسی – طبقاتی کارگران، معلمان، پرستاران، دانشجویان، دانش آموزان و اقشار تهیدست در ایران زیر سلطه رژیم اسلامی، در روز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۵که مصادف است با اول ماه مه روز جهانی کارگر تجلی یابد.

شایستە است در این روز، بار دیگر اراده مصمم و جمعی خود را در تقابل با سیاست های سرکوبگرانه سرمایه، سرمایه داران و دولت حامی آنان در ایران را عملآ به نمایش بگذاریم.

این اتحاد و همبستگی کمک بزرگی است به بیان اعتراضی ساده، منطقی و در عین حال طبقاتی سرایدارن معترض در ایران زیر سلطه رژیم اسلامی، در جهت بهبود وضعیت معیشتی و دست مزد ناچیزشان. بنا بر این وظیفه همهٔ انسانهای انقلابی، آزادیخواه و برابری طلب است که هم صدا با این سرایداران یا به عبارتی دیگر ،سرپرست اصلی مدارس اما در کنج آبدار خانەها، خواستار دستمزدی متناسب با تورم و زندگی انسانی شایستە و درخور شآن و منزلت برای آنها و خانواده هایشان باشیم.

اتحاد و همبستگی کارگران و معلمان در روز جهانی کارگر، ضرورتی سیاسی و انقلابی و در عین حال مبارزه ای رزمندە و طبقاتی بر ضد نظام مستبد سرمایه داری است. با صفوف متحد خود جهت برگزاری اول ماه مه روز جهانی کارگر، روز جهانی معلم، روز دانشجو، روز پرستار، روز جهانی زن، روز دانش آموز، روز جهانی کودک و …. در ایران، پا به عرصە مبارزە متحدانه و آگاهانە تر برای تحقق همه مطالبات صنفی، سیاسی و طبقاتی بگذاریم. 

 

جمعه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۵۹

************

درخواست آزادی همه فعالین اتحادیه ای در ایران!

طی ماههای اخیر معلمان، پرستاران، کارگران معادن، رانندگان و … ایران علیه حقوق معوقه، تبعیض در تعیین دستمزها و علیه شرایط وخیم کار و عدم امنیت قراردادهای استخدامی اعتراض کرده اند. کانون صنفی معلمان ایران منتقد جدی روند خصوصی سازی جاری در سیستم آموزشی کشور بوده و خواستار آزادی بی قید و شرط و فوری نمایندگان این کانون که بخاطر فعالیت های سندیکایی محاکمه، دستگیر و زندانی شده اند، شده است.

رژیم ایران به این اعتراضات سندیکایی با تشدید خشونت و دستگیری های بیشتر پاسخ داده است. کسانی که در این اعتراضات فعال بوده اند به «برپایی تجمعات و اعتراضات غیرقانونی»، «تبانی و تهدید علیه امنیت کشور» و «برهم زدن نظم عمومی» متهم شده و در دادگاههای فله ای به زندانهای طویل المدت محکوم شده اند.

متعاقبا ما به چند نمونه اتخاذ سیاست سرکوبگر از طرف رژیم ایران و سخت تر شدن فضای فعالیت برای فعالین سندیکایی در ایران اشاره میکنیم:

1 رسول بداقی، عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران، در سال 2009 دستگیر و به 5 سال زندان محکوم شد. در آستانه آزادی در سال 2015 رسول مجددا به 3 سال زندان دیگر محکوم شد.

2 محمود صالحی، فعال سندیکایی سرشناس که قبلا نیز زندانی بوده، مجددا در سال 2015 به 9 سال زندان محکوم شده و در انتظار اجرای حکم بسر میبرد.

3 بهنام ابراهیم زاده، فعال سندیکایی، سال 2009 به 5 سال زندان محکوم شد و در سال 2015 در آستانه آزادی مجددا به هفت سال زندان دیگر محکوم شد.

4 داود رضوی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه، در سال 2016 به 5 سال زندان محکوم شده است. ایشان نسبت به این حکم به نهادهای بالاتر شکایت نموده است.

8-5 اسماعیل عبدی دبیرکانون صنفی معلمان ایران به 6 سال زندان، محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی این کانون به 14 سال زندان محکوم شده و هر دو آنها اکنون دست به اعتصاب غذا زده اند. محمد رضا نیک نژاد و مهدی بهلولی از اعضای این کانون در سال 2015 به ترتیب به 6 و 5 سال زندان محکوم شده اند. 

9 جعفر عظیم زاده (دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران) در سال 2014 دستگیر و به 6 سال زندان محکوم شده است.

10 رضا شهابی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تهران و حومه، به 6 سال زندان محکوم شده بود. رضا پس از 5 سال سپری کردن دوران زندان بخاطر معالجه بیماری های ناشی از شکنجه از زندان موقتا آزاد شد. ایشان در سال 2016 مجددا به یک سال زندان دیگر محکوم شد.

11 ابراهیم مددی، نایب رئیس سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، که قبلا چند سال در زندان بود مجددا در سال 2016 بخاطر فعالیتهای سندیکایی توسط دادگاه انقلاب به 5 سال زندان محکوم گردید.

ال.او و اتحادیه کارگران ترانسپورت سوئد در طول سالهای اخیر وضعیت سندیکاهای آزاد و مستقل کارگری در ایران را بطور فعال پیگیری کرده اند. این پیگیری موجب جلب توجه افکار بین المللی و ارتقاء دانش و اطلاعات از وضعیت حقوق بشر در ایران شده است. علیرغم تشدید جو سرکوب در سالهای اخیر فعالیت های سندیکایی در ایران افزایش یافته است. افزایش فعالیت سندیکایی، بویژه در شرایطی که عقد قراردادهای تجاری و سرمایه گذاری های خارجی در جریان است، به یک تهدید علیه رژیم سلطه گر ایران تبدیل شده است. تشدید فضای سرکوب علیه فعالین سندیکایی در سال گذشته تصادفی نیست. این شرایط سخت فعالین سندیکایی و خانواده های آنها را در مضیقه قرار داده است.

ال.او، سازمان مرکزی کارمندان سوئد و اتحادیه کارگران ترانسپورت سوئد خواستار:

– آزادی فوری کلیه فعالین سندیکایی

– اجرای مقاوله نامه های بین المللی از جانب رژیم ایران، رعایت حقوق کارگران ایران از جمله احترام به حق تجمع، آزادی بیان و تشکل

– برسمیت شناسی تشکل های سندیکاهای آزاد و مستقل در ایران و تامین فضای آزادی فعالیت بری از خشونت، تهدید، زندان و اخراج از کار

سازمان سراسری کارگران سوئد- ال.او

سازمان مرکزی کارمندان سوئد، ت.س.او

اتحادیه سراسری معلما ن سوئد

 اتحادیه کارگران ترانسپورت سوئد

استکهلم، 29 آوریل 2016

ترجمه: پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد- ایران

**************

بولتن اخبار کارگری نهادهای همبستگی با جنبش کارگری ایران – خارج

bulletin 58

********

نشریه خیرش

ارگان کارگران انقلابی متحد ایران

KHIZESH 47

***********

تصاویری از مراسم اول ماه مه امسال در تهران، مقابل خانۀ کارگر

 

با حضور بخش وسیعی از کارگران مستقل با شعارهای خودشان

شعارهایی نظیر: «اصلاح نظام دستمزد»، «امنیت شغلیٰ»، «آزادی تشکل‌های کارگری»، «پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی»، «اصلاح قراردادهای موقت» ، «یادآوری جایگاه مقام کارگر»،«کارگر-کارگر اتحاد-اتحاد»، «ما خواهان اجرای همسان سازی حقوق کارگران بازنشستگان تامین اجتماعی هستیم»، «قرارداد موقت نظام برده داری»،  «قیمت حقیقی استفاده از کالاهای خارجی بیکار شدن کارگران است»، «روی آوردن به مسیر واردات بزرگترین بی عدالتی است»، «دولت محترم تقاضا داریم دیون تامین اجتماعی را پرداخت کنید»،‌ »ما خواستار امنیت شغلی کارگران قراردادی هستیم»، «حقوق دستمزد مصوب شورای عالی کار خلاف ماده 41 قانون کار و هرگز جوابگوی معیشت خانواده‌های کارگری نخواهد بود»، «تقدیس کار و تکریم کارگر باید در راس برنامه ها باشد» و «باید با کاستن از هزینه های زائد، سهم دستمزد در هزینه‌های تولید افزایش یابد» .

RoozKaregar_14 RoozKaregar_6 RoozKaregar_11 RoozKaregar_15 RoozKaregar_18 RoozKaregar_12 RoozKaregar_13

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: