اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 10 اردیبهشت 1395(همراه با ضمیمه مبارزه و اعتراض های کارگران ایران در سالی که گذشت)، اطلاعیه کانون صنفی معلمان ایران – تهران- شادباش و تبریک بمناسبت آزادی رسول بداقی، مبارزه ای که در اعماق جامعه جاری است، نابود شدنی نیست! دوشادوش هم، متحد و متشکل علیه ستم و استثمار، و فراخوان سندیکای نقاشان استان البرز به مناسبت اول ماه مه ۱۳۹۵

گارگران آگاه، زحمتکشان، معلمین، پرستاران، دانشجویان و زنان مبارز

 در پاسخ فراخوان سندیکای نقاشان البرز، با حضور گستردۀ خود در روز 11 اردیبهشت

     از ساعت 9 تا 11 صبح در خیابان ابوریحان بیرونی

با سردادن شعارهای حق طلبانه و مطالبات به حقتان برنامه های ضد کارگری مزدوران خانۀ کارگر را متحداً و قاطعانه در هم شکنید

  ***              ***            *** 

kargari, akhbar va gozareshat

 

اخبار و گزارشات کارگری 10 اردیبهشت 1395(همراه با ضمیمه مبارزه و اعتراض های کارگران ایران در سالی که گذشت)

پرونده قضایی9کارگرمعترض معدن سنگ آهن بافق مختومه باید گردد

 

راهپیمایی کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل درچهارمین روز اعتراضشان دربندرعباس

– جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی  طی نامه ایی شروع  اعتصاب غذای خود را اعلام نمودند

– اطلاعیه کانون صنفی معلمان ایران – تهران- شادباش و تبریک بمناسبت آزادی رسول بداقی

– سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

رسول بداقی معلم زندانی بعد از ۷سال از زندان آزادشد

– اتحادیه آزاد کارگران ایران:پیام تبریک بمناسبت آزادی رسول بداقی

– احضار اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در سنندج

– با حمایت و دفاع قاطعانه از جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی حربه اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را خنثی کنیم

– روز کارگر و معلم خجسته باد

– بیانیه کانون متحد کارگری «کمک» به مناسبت روز جهانی کارگر

بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران به مناسبت روز جهانی کارگر

– اخراج2 كارگرقرارداد سفید امضای پايگاه ميراث فرهنگي شوش

– جزئیات تغییرات جدید حقوق و دستمزد/ اختلاف درآمدها ۴.۳ برابر شد

– بدهی‌ دولت به بانک‌ها ۱۱۳ هزارمیلیارد تومان شد

گزارش جدید از تحولات اقتصادی/ نقدینگی به مرز ۱۰۰۰هزار میلیارد رسد

مسمومیت غذایی کارگران شرکت رامپکو پیمانکار پتروشیمی بوشهردرآستانه روز جهانی کارگر

 etesaab (3)

راهپیمایی کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل درچهارمین روز اعتراضشان دربندرعباس

امروز10اردیبهشت ماه،کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل درچهارمین روز اعتراضشان دست به راهپیمایی درسطح شهر بندرعباس زدند.

بنابه گزارشات 10اردیبهشت هرمز،امروز کارگران کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآلدرادامه اعتراضاتشان دست به راهپیمایی درسطح شهر بندرعباس،ازکارخانه بطرف محل برگزاری نماز جمعه

زدند.

گزارش تصویری:

روزکارگرحمایت یا اخراج؟؟

جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی  طی نامه ایی شروع  اعتصاب غذای خود را اعلام نمودند

جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی نامه ی شروع اعتصاب غذای  خود را قبل از ظهر امروز دهم اردیبهشت 95، تحویل مسئولین بند 8 زندان اوین دادند.

با توجه به مقرارات زندان مبنی بر ارائه فردی نامه ی زندانی به مسئولین، این دو نفر مجبور شدند نامه ی شروع اعتصاب غذای خود را به طور فردی تحویل مسئولین دهند.

نامه ی جعفر عظیم زاده دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران

موضوع درخواست:

اعتصاب غذا

به ریاست بند زتدان اوین

با سلام

بدینوسیله اینجانب جعفر عظیم زاده اعلام میدارم در اعتراض  به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و تجمعات و اعتصابات کارگران و معلمان ، دستمزدهای زیر خط فقر ، ممنوعیت برگزاری مستقلانه و آزادانه روز جهانی کارگر و روز جهانی معلم،  عدم شفافیت و عمل موثر سازمان جهانی کار ILO در قبال  نقض حقوق بنیادین کارگران و معلمان ایران و با خواست خارج کردن اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور» و دیگر اتهامات امنیتی  از پرونده های مفتوح کارگران و معلمان معترض و برداشتن اینگونه اتهامات جعلی و ساختگی از پرونده های خود و دیگر فعالین کارگری و معلمان زندانی از امروز دهم اردیبهشت ماه سال 1395 از دریافت غذای زندان خودداری  و دست به اعتصاب غذای نامحدود میزنم

جعفر عظیم زاده

نامه ی اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان ایران

موضوع درخواست:

اعتصاب غذا

به ریاست بند زتدان اوین

با سلام

بدینوسیله اینجانب اسماعیل عبدی اعلام میدارم در اعتراض  به امنیتی کردن فعالیتهای صنفی و تجمعات و اعتصابات کارگران و معلمان ، دستمزدهای زیر خط فقر ، ممنوعیت برگزاری مستقلانه و آزادانه روز جهانی کارگر و روز جهانی معلم،  عدم شفافیت و عمل موثر سازمان جهانی کار ILO در قبال  نقض حقوق بنیادین کارگران و معلمان ایران و با خواست خارج کردن اتهام «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی کشور» و دیگر اتهامات امنیتی  از پرونده های مفتوح کارگران و معلمان معترض و برداشتن اینگونه اتهامات جعلی و ساختگی از پرونده های خود و دیگر فعالین کارگری و معلمان زندانی از امروز دهم اردیبهشت ماه سال 1395 از دریافت غذای زندان خودداری  و دست به اعتصاب غذای نامحدود میزنم

اسماعیل عبدی

اطلاعیه کانون صنفی معلمان ایران – تهران- شادباش و تبریک بمناسبت آزادی رسول بداقی

رسول بداقی، عضو ارشد کانون صنفی معلمان ایران، پس از تحمل درد و رنجِ هفت سال زندان ، با پایان دوره محکومیتش، شب گذشته از زندان اوین آزاد شد. در این سال های پر درد همسر و فرزندان رسول شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتند آنها با تحمل و پایداری خویش به رسول این قدرت و نیرو را دادند که بتواند این سال های پرمحنت را در زندان ها و بندهای مختلف از اوین تا گوهردشت تحمل نماید. دیشب شکیبا و ستایش دو قلوهای نازنین رسول بداقی پس از هفت سال دوری از پدر ،برای اولین بار پدر خویش را آزادانه در آغوش کشیدند. ما آزادی رسول بداقی را پیش و بیش از همه به همسر فداکار و صبور وی و دختران فهیم و نازنینش، شبنم، ستایش و شکیبا تبریک و شادباش می گوییم.

کانون صنفی معلمان ایران(تهران)، از همراهی و پیگیری تمام معلمان، فعالین صنفی، کانون های صنفی سراسر کشور، شورای هماهنگی تشکل های صنفی سراسر ایران، سایر افراد و تشکل های حقوقی، مدنی و صنفی در ایران ونهادهای بین المللی آموزشی و صنفی که در این سال ها برای آزادی رسول تلاش نموده اند، تشکر و قدردانی می کند.همچنین ما از تلاش های وکلای آقای بداقی ،خانم اسدخانی و آقای عطار ، صمیمانه قدردانی می کنیم. و آزادی رسول بداقی را به تمام هموطنان، معلمان ایران زمین، فعالین صنفی و مدنی و هرکس که خواهان بهبود وضعیت آموزش کودکان است صمیمانه تبریک می گوییم.

کانون صنفی معلمان تهران به صفت یک تشکل مستقل صنفی و آموزشی، اتهام امنیتی به فعالین صنفی را از اساس قبول ندارد. ما معتقدیم که هیچ معلمی نباید بخاطر پیگیری مسایل صنفی و آموزشی متحمل درد و رنج زندان شود. زندان نباید پاسخ به مطالبات معلمان باشد و مسئولین بایستی ضمن تحقق خواسته ها و مطالبات بر حق معلمان، زمینه را برای آزادی سایر همکاران دربند ما فراهم نمایند.

به امید تحقق مطالبات صنفی و آموزشی ایران

به امید آزادی معلمان دربند

به امید آرزوی سلامتی و شادی برای رسول و خانواده محترم ایشان

کمیته اطلاع رسانی کانون صنفی معلمان ایران(تهران)

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

رسول بداقی معلم زندانی بعد از ۷سال از زندان آزادشد

رسول بداقی از اعضای کانون صنفی معلمان پس از گذاراندن دوران محکومیت خود بعد از ۷سال از زندان آزاد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه آزادی این معلم فداکار و زحمتکش را به خانواده ایشان که در دروران زندان متحمل رنج ها و سختی های بیشمار بودند شادباش می گوید و همچنین به تمامی معلمان کشور و کانون صنفی معلمان ایران تبریک میگوید و خواستار آزادی تمامی معلمان و کارگران حق خواه و حق طلب که بخاطر فعالیت های صنفی و فعالیت های کارگری در زندان بسر میبرند می باشد و ایجاد تشکیلات مستقل صنفی و کارگری را حق مسلم کارگران و معلمان می داند و برخوردهای امنیتی و پلیسی را با این فعالین محکوم میکند .

اتحادیه آزاد کارگران ایران:پیام تبریک بمناسبت آزادی رسول بداقی

رسول بداقی عضو کانون صنفی معلمان ایران پس سالها مقاومت و استواری و تحمل 7 سال حبس، با پایان دوران محکومیتش شب گذشته از زندان آزاد و به آغوش خانواده و جمع یاران و همکارانش بازگشت.

رسول که در دفاع از مطالبات حق طلبانه معلمان به یمن اتهامات واهی امنیتی سالهای زیادی ازعمر خودرا در حبس گذراند، سمبل مقاومت و پایداری وپافشاری برخواست های معیشتی وحق طلبانه معلمین بود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با خرسندی و استقبال از آزادی این فعال مبارز در آستانه روزجهانی کارگر و ضمن تبریک به خانواده و طبقه بزرگ مزدبگیران ایران، خواستار رفع اتهامات امنیتی ازجمله «اقدام علیه امنیت ملی» و آزادی فوری و بی قید وشرط همه  کارگران و معلمین وسایر فعالین عرصه های اجتماعی میباشد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران

10 اردیبهشت 95

احضار اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در سنندج

در آستانه روز جهانی کارگر، شیث امانی، شریف ساعدپناه و مظفر صالح نیا، سه نفر از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران در روزهای 8 و 9 اردیبهشت ماه جاری توسط اطلاعات نیروی انتظامی سنندج احضار و مورد بازجویی قرارگرفتند.

مسئولین محلی بمنظور کنترل فضای عمومی شهر وجلوگیری از برگزاری مراسم مستقل کارگران در سنندج، فعالین و چهره های شناخته شده کارگری را احضار و مورد بازجویی قرار میدهند تا با توسل به طرق مختلف از تحرکات و فعالیت آنها در برگزاری روز جهانی کارگر که یکبار در سال وحق طبیعی کارگران است ممانعت بعمل آورند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن محکوم کردن اینگونه احضاریه ها ، بر حق برگزاری مراسم و تجمات کارگری در اول ماه مه روزجهانی کارگرتاکید دارد.

10 اردیبهشت 95

با حمایت و دفاع قاطعانه از جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی حربه اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» را خنثی کنیم

امروز دهم اردیبهشت 1395 جعفر عظیم زاده رئیس هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و اسماعیل عبدی رئیس کانون صنفی معلمان ایران مطابق اعلام قبلی خود با خواست حذف اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از پرونده های کارگران و معلمان معترض و فعالین جنبشهای کارگری، صنفی و اجتماعی، اعتصاب غذای خود را شروع کردند. این دو رهبر جنبش کارگری که به خاطر اعتراض به شرایط فلاکتباری که بر زندگی اکثریت قاطع جامعه ایران توسط صاحبان سرمایه زیر چتر حمایت سرکوبهای عریان و سازمانیافته همه دستگاههای دولتی طی نزدیک به چهار دهه سایه افکنده است، به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به زندانهای دراز مدت محکوم گردیده و هم اکنون در زندان اوین محبوس می باشند.

تلاش برای افزایش دستمزدها به حدی که تأمین کننده هزینه های یک زندگی انسانی و شرافتمندانه برای همه بخشهای شاغل طبقه کارگر باشد، پرداخت بیمه بیکاری به همه بیکاران جامعه اعم از زن و مرد، پرداخت به موقع حقوقها، لغو قراردادهای موقت، سفید امضاء و رسمی شدن استخدام معلمین حق التدریسی و پیمانی که شاخص ترین فعالیتهای این دو رهبر زندانی قبل از بازداشت و زندانی شدنشان می باشند، از نظر دستگاههای امنیتی، انتظامی و بویژه قضائی «اقدام علیه امنیت ملی، اخلال در نظم و تبلیغ علیه نظام» معنا می یابد و برای فعالین این عرصه ها مصداق جرم تلقی می گردد.

برای دستگاههای دخیل در سرکوب، جمعیت حداکثری جامعه که زندگیشان به تباهی کشیده شده و فراتر از آن حتی میلیونها انسان فاقد سرمایه و ثروت فنا گشته اند، درون دایره امنیت مد نطرشان هیچ جائی ندارند. در نتیجه «امنیت ملی» ترجمه امنیت سرمایه ها و تضمین سودهای نجومی آن که متعلق به اقلیت ناچیز سرمایه داران است که مقدس و ارجح بر تأمین زندگی، حفظ شأن و احترام به کرامت انسانی اکثریت عظیم جامعه می باشد.

جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی در شرایط سخت زندان هم دست از مبارزه و پیگیری مطالبات طبقه کارگر برنداشته و به خاطر محدودیتهای زندان که اجازه ادامه مبارزه به روشهای کم هزینه تر از نظر سلامت جسمی و روحی را از آنان سلب کرده، با اعتصاب غذا از درون زندان صدای اعتراضشان به وارد کردن اتهام «امنیت علیه امنیت ملی» در پرونده های معترضان به وضعیت موجود و فعالین جنبشهای کارگری و اجتماعی را بلند کرده و خواهان حذف این گونه اتهامات از پرونده های موجود   شده اند.

اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» حربه ای برای منکوب و زمینگیر ساختن جنبشهای کارگری و اجتماعی است. حربه ای است برای ممانعت از اعتراض همه بخشهای طبقه کارگر از کارگران گرفته تا معلمان، پرستاران، بازنشستگان، بیکاران و …. به شرایط غیر انسانی زندگی و پذیرش اجباری آن.

کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشستگان، بیکاران و تشکلها و سازمانهای کارگری مدافع حقوق انسان در سراسر جهان!

 با خواست حذف فوری اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» از پرونده های همه فعالین زندانی و موقتا آزاد شده با وثیغه، به حمایت و دفاع از این رهبران زندانی برخیزید. با پیوستن وسیع و جهانی خود به این خواست به حق و سراسری، مبارزه بر سر تحقق آن را سریع تر به نتیجه رسانده و دوره اعتصاب غذای جعفر عظیم زاده و اسماعیل عبدی که سلامتیشان را تهدید می کند هر چه بیشتر کوتاه کنید.

زنده باد اتحاد و همبستگی همه مزدبگیران (طبقه کارگر)

اتحادیه آزاد کارگران ایران

10 اردیبهشت 95

روز کارگر و معلم خجسته باد

اول ماه مه ، روز کارگر، یادآور 130 سال تلاش برای زندگی بهتر و انسانی است. اول ماه مه 1886 در اعتراض به ساعات کار زیاد باعث اعتصاب کارگران شیکاگو گردید و متاسفانه پلیس سرمایه داری با آتش گشودن به روی کارگران و سپس دستگیری رهبران آنها به جرم اخلال پس از محاکمه ای فرمایشی 5 تن از آنان را اعدام کرد. خون این برادران کارگر پرچمی شد که هنوز هم از دوش کوشندگان کارگری به زمین گذاشته نشده است.  اسپایز قهرمان در مقابل طناب دار اعلام کرد:« صدایی که امروز می خواهید خاموش کنید روزی در جهان طنین انداز خواهد شد»

130 سال از این واقعه می گذرد و هنوز زحمتکشان در سرتاسر جهان خواستار 8 ساعت کار با مزدی مناسب، حق داشتن اعتصاب و اعتراض و راهپیمایی علیه ظلم سرمایه داری، و مصونیت کوشندگان کارگری از هرگونه مداخله پلیس سیاسی در اعتراضات کارگری  را خواستارند. اکنون سالهاست که در کشور ما کوشندگان کارگری و صنفی را به زندان می اندازند آن هم به جرم برهم زدن نظم عمومی و امنیت . ما می پرسیم اگر ما مزد مناسبی را برای گذاران خانواده های خود بخواهیم  ، امنیت چه کسانی را به خطر می اندازیم؟ چرا نباید راهپیمایی روز کارگر در کشوری که ادعای طرفداری از کارگران را دارد آزاد باشد؟ و حتا گماشتگان کارگری این نظام هم از این راهپیمایی محروم باشند؟

مگر کارگران در این راهپیمایی ها چه چیزی را اعلام می کنند؟

 آیا خواستن افشای دریافتی وام های هیات مدیره ها و مدیران تامین اجتماعی که هر روز فریاد مسولینش بلند است که این سازمان ورشکسته است، امنیت چه کسانی را به خطر می اندازد؟

دادگستری خوزستان برمبنای کدام اصل قانون اساسی اعتراض کارگران به اجحافات پیمانکاران را ممنوع و کارگران را به زندان می اندازد، را خواستن نظم کدام سیستم را برهم خواهد زد؟

آیا خواستن دستمزدی که در قانون کار و قانون اساسی به آن اشاره شده تا شهروندان زحمتکش مانند انسان زندگی کنند، چرا باید به مذاق دولت و بخصوص وزیر کار خوش نیاید ؟ و وزیر کار با کارفرمایان همدست شوند برای تصویب 811 هزار تومان دستمزد در ماه؟ آیا وزیر صنعت، رییس بانک مرکزی، وزیراقتصاد، وزیرکار می توانند با این حقوق زندگی خانواده اشان را تامین کنند که ما بتوانیم؟ و اگر اعتراض کنیم جایمان گوشه زندان به دستور رییس دادگستری خوزستان باشد؟

ما مصرا می خواهیم که دادگستری اعلام کند کوشش های کارگری ابراهیم مددی ، داوود رضوی، اسماعیل عبدی، علی اکبرباغانی، بهشتی لنگرودی، محمد جراحی، جعفر عظیم زاده امنیت چه کسانی را به خطر انداخته است؟

اختلاس های هرروزه، که باعث گرانی و تورم و بیکاری شده است را چه کسانی باید مراقبت کنند تا اتفاق نیفتد؟ آیا مسوولین قصور کرده را به دادگستری نباید فرا خواند ؟ یا آنان را فقط گماشته اند که کارگران را مراقبت کنند تا دزدان اصلی یا به کانادا فرار کنند و یا مانند بابک زنجانی آنقدر بدزد که حسابش از دست همه خارج باشد؟

حقوق های ما ماهها به عقب می افتد و کسی به این آقایان نمی تواند حتا اعتراض کند. اعتراض یعنی بیکاری و در لیست سیاه قرار گرفتن. آیا مامورینی که کارگران را می پایند، در قانون اساسی به آنان این وظیفه داده نشده که به این موضوع رسیدگی کنند؟ یا این پرداخت نکردن حقوق صدها هزار کارگر و خانواده هایشان  جزو به خطرانداختن  امنیت ملی و برهم زدن نظم نیست؟

هر روز به 45 هزار تومان یارانه ی  که ماهانه به زحمتکشان داده می شود، دستبرد زده و عده ای را از آن محروم می کنند. طراری گفته بود که زحمتکشان می توانند با جمع آوری این پول به مسافرت بروند!!! و زندگیشان مرفه خواهد شد. آیا گوینده این سخنان را به دلیل ورشکسته کردن اقتصاد و گردن نهادن به دستورات صندوق بین المللی پول نباید مجازات و زندانی کرد؟

امنیت شغلی و روحی و روانی خانواده های کارگران که با دستورات بانک جهانی با قراردادهای موقت و پیمانی و روزمزد هر روز به تاراج می رود ، را چه کسی پاسخگوست؟

روز کارگر است و ما هم بر امنیت ملی امان پافشاری می کنیم. ما نیز نمی خواهیم نظم عمومی کشورمان مختل شود. به همین دلیل از مسوولین حکومتی می خواهیم، آنانی که با واردات کالا صنعت ما را نابود کرده اند و اختلاس و رشوه خواری را گسترش می دهند ، برخورد قاطع کنند. کارفرمایانی که کارخانه ها را رها کرده و به دنبال دلالی رفته اند را به زندان محکوم کنند و این واحدها را به کارگران بسپارند. هیات مدیره های بی لیاقت سازمان تامین اجتماعی و دیگر نهاد ها را خلع کرده و مدیریتش را به کارگران بدهند.

خواهران و برادران زحمتکش،

برج زیبای میلاد با دستان زمخت ما سر به آسمان می ساید، درآمد ارزی نفت با دستان سیاه و پشت خمیده ما وارد کشور می شود، طلا بر سینه ثروتمندان با دستان چروکیده ما از اعماق زمین بیرون آورده می شود، دانایی با نابودی روح و جسم آموزگاران تولید می شود، تندرستی با بی خواب های پرستاران به جامعه دمیده می شود، تکه های آهن توسط ما به خودرویی زیبا تبدیل می شود و در یک کلمه اگر زحمتکشان نباشند تولید نیست و اگر تولیدی نباشد ثروتی نیست.

کوشندگان کارگری،

ما بارها با اتحاد خود ثابت کرده ایم که در هر بحرانی این ماییم که پیروزیم. سرمایه داری برای بردن ثروت ما و برده کردن فرزندانمان تلاش می کند. به میان کارگران برویم و هم نفس و همگام با آنان علیه بی عدالتی و بی قانونی اعتراض کنیم. ما راهی جز اتحاد نداریم .

زحمتکشان در سندیکاهای کارگری گرد هم آییم و نقشه شوم صندوق بین المللی پول برای به خدمت گرفتن کارگران ارزان و مطیع را بر هم زنیم. آینده متعلق به زحمتکشان است و اتحاد رمز پیروزی است.

سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

اتحادیه نیروی کار پروزه ای ایران

هیات موسس سندیکای کارگران نقاش و تزیینات تهران

انجمن صنفی صنعتگران عسلویه

9/2/1395

بیانیه کانون متحد کارگری «کمک» به مناسبت روز جهانی کارگر

گرامی باد اول ماه مه روز جهانی کارگران

اعتراض طبقاتی زحمت کشان جهان در اول ماه مه -روز جهانی کارگر- کتابی ست که ، همه ساله به ما می آموزد که ما کارگران، دارای نیرویی جهان گیر هستیم. نیرویی که اگر در ارتباطی مداوم و سازمان یافته قرار گیرد، هیچ قدرتی را یارای رو در رویی با آن نیست. طبقه کارگر در این روز به رغم محدودیت های بی شمار برای به صحنه در آوردن همه ی قوای خود، باز هم هراس بر دل صاحبان سرمایه و حامیان و نمایندگان سیاسی شان در قدرت می اندازد. همین هراس است که صاحبان قدرت را بر آن می دارد تا امکان این مانور طبقاتی را از کارگران سلب کنند.

این بدان معنی ست که دشمنان طبقاتی ما توان و نیروی نهفته ی ما را می شناسند و با تمام قدرت شان از پدیدار شدن آن جلوگیری می کنند. گویا این خود طبقه ی کارگر است که هنوز خودباوری لازم برای به رخ کشیدن قدرت و اعمال قدرت را به دست نیاورده است. روز جهانی کارگر این فرصت را به ما می دهد تا نیروی طبقاتی خود را در جهان ببینیم، فرصتی است تا سازمان طبقاتی خود را تشکیل دهیم و آرمان برابری خواهانه طبقه ی کارگر را به گوش جهانیان برسانیم. نیروی طبقاتی خود را باور کنیم و توان آن را به بهره کشان و دشمنان برابری تحمیل نماییم. سرمایه داران هرگز با خواهش و اصرار بر قانون و اخلاق، از سود خویش، که با تضییع حقوق ما به دست می آورند، کوتاه نخواهند آمد. برای به دست آوردن تنها اندکی از حقوق غارت شده مان، هیچ راهی جز متشکل شدن و یکی کردن نیروی طبقاتی مان نداریم. پس روز اول ماه مه را آغازی برای وحدت عمل قرار دهیم و تلاش کنیم تا با کشف توان خود که تعیین کننده ی مسیر آینده ی جهان است، به خودباوری برسیم و با سازمان یابی و تحمیل تشکل های مستقل صنفی و طبقاتی خود به نظم موجود، بیداد و ستم سرمایه داری را پس بزنیم و همراه با زنان و مردان کارگرِ همه ی کشورهای جهان، نظم سرمایه داری را که عامل همه ی نافرجامی ها و ناکامی های مردم جهان است به چالش بکشیم.

به هوش باشیم که امپریالیسم برای انتقال بحران های اقتصادی گریبان گیر خود، دست به دامان عوامل خود در کشورهای درحال توسعه شده است. از همین روست که علاوه بر قدرت های رسمی و دولتی، اقتصاد خوانده های مزدورِ خود را به میدان فرستاده تا به مردم جهان بقبولانند که برای برون رفت از عقب ماندگی و فقر، هیچ راهی غیر از راهکارهای نئولیبرالیستی که ریاضت اقتصادی و تحمیل گرسنگی به توده های زحمتکش است وجود ندارد. حذف یارانه ها و خدمات اجتماعی و گسترش خصوصی سازی و آزاد سازی اقتصادی و حذف ضوابط و مقررات از مناسبات کار و سرکوب تشکل های مستقل کارگری و نیز ایجاد تشکل های گوش به فرمان دولت ها برای کنترل هرگونه حق خواهی زحمت کشان، از اقدامات سرمایه داری برای عمومی کردن گرسنگی در جهان امروز است. در هر کجا که بتوانند نسخه ی نهاد های امپریالیستی -جمله بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سازمان تجارت جهانی- را به اقصا نقاط جهان تجویز کنند و بحران های خود را منتقل کنند، از همین روش استفاده می نمایند و در هر جا که با مقاومت روبرو شوند با لشگرکشی و نظامی گری برخورد کرده و هجوم می آورند. این هجوم وحشیانه ی سرمایه داری جهانی جز با وحدت جهانی زحمت کشان قابل مهار نیست. پس:

-بکوشیم تا با کشف نیروی طبقاتی خود در ایران و جهان با این هجوم چند لایه سرمایه داری و نمایندگان سیاسی امپریالیسم و دست نشاندگان پیدا و پنهان آن ها برخوردی شایسته و بایسته داشته باشیم.

-تلاش برای ایجاد تشکل های صنفی و محلی و طبقاتی و نیز پیگیری مبارزات کارگری در ایران و جهان و حمایت از این مبارزات از اولین گام های این روندِ ضروری ست.

-دستمزدهایی که تنها جوابگوی معیشت یک هفته است و تاخیر در پرداخت همین حداقل حقوق دهن کجی به خانواده های ما محسوب می شود پس بکوشیم تا در همه ی بخش های اقتصاد اعم از بخش خصوصی و غیرخصوصی دستمزد معوقه برای همیشه به تاریخ سپرده شود و نیز تلاش نماییم تا نمایندگان واقعی مان در تعیین حداقل دستمزد بر اساس رفع نیاز یک خانواده 4 نفری، مشارکت داشته باشند.

-دستمزد کافی با کار 6 ساعته امکان جذب گروه بزرگی از بیکاران را فراهم می کند تلاش کنیم تا این منطق را به جای مطالبه اضافه کاری جا بیندازیم.

-بکوشیم تا دولت ها وادار به تامین معیشت خانواده بیکاران شوند زیرا دولت ها مسئول ایجاد اشتغال و تامین معیشت در جامعه هستند پس دولت باید تا ایجاد اشتغال، معیشت تمام بیکاران را تامین کرده و با حقوق ایام بیکاری از سقوط آنان جلوگیری کند.

-قراردادهای موقت و سفید امضاء را آماج حملات خود قرار دهیم و برای تثبیت قراردادهای جمعی با نظارت و مدیریت تشکل های مستقل کارگری تلاش کرده و برای به کرسی نشاندنش بکوشیم.

-مستمری بازنشستگی باید بتواند شان و منزلت کسی را که جوانی خود را وقف کار کرده تامین کند. زندگی و معیشت بازنشستگان نمایی از زندگی فردای ماست بنابراین بکوشیم با فشار بر سازمان تامین اجتماعی فردایی بهتر داشته باشیم.

-نقش موسسات تامین نیروی انسانی را که به عنوان دلال بین کار و سرمایه بخشی از حقوق نیروی کار را می بلعند، افشا کرده و بکوشیم این نهاد انگلی را از جامعه طرد کنیم.

-برنامه ی مقررات زدایی از مناسبات کار با نام آزادسازی اقتصاد و یا اصلاح قانون کار و یا هر عنوان دیگر باید متوقف شود پس تلاش کنیم که اصلاح قانون کار و قانون تامین اجتماعی از دستور کار حکومت حذف شود.

-باید مجلس و دولت را وادار سازیم تا همه ی نیروی کار را مشمول قانون کنند از جمله کارگران کارگاه های زیر 10 نفر و کارگاه های مستقر در مناطق ویژه اقتصادی را که از شمول قانون کار معاف شده اند، و نیز بکوشیم تا همه طرح های ضدکارگری از برنامه ی دولت برای همیشه حذف شود.

-برای متوقف کردن چرخه بیکار سازی و پایان دادن به اخراج کارگران به بهانه های واهی و نیز برچیدن بساط نظامیان و عناصر امنیتی از واحدهای تولیدی و خدماتی و کارگاه ها و همه بنگاه های اقتصادی و به رسمیت شناساندن تشکل های کارگری و مبارزه ی طبقاتی کارگران، از جمله حق اعتصاب باید تلاش مضاعف داشته باشیم.

-باید برای تشکیل سندیکاها، اتحادیه ها و هرگونه تشکل کارگری و قانونی کردن تعطیلی روز جهانی کارگر به عنوان روز مبارزه ی کارگران علیه نظم سرمایه داری تلاش کنیم.

-کارگر از هر جنس و ملیت و با هر باوری یکی از ما و جزیی از طبقه ماست، پس بکوشیم تا دستمزد برابر در مقابل کار برابر و رفع هرگونه تبعیض در محیط کار اعم از تبعیض جنسیتی، تابعیتی، قومی، عقیدتی و… تثبیت شود.

-برای جلوگیری از کار کودکان زیر 18 سال و فراهم کردن زمینه ی آموزش و درمان رایگان و با کیفیت برای تمام کودکان و جوانان تلاش کنیم.

-کارفرمایان را وادار کنیم تا ابزار و ادوات ضروری برای کار ایمن را تهیه کرده و در اختیار کارگران قرار دهند تا جان کارگران در برابر سود قربانی نشود.

-گسترش خصوصی سازی و آزاد سازی اقتصادی دشمنی با زحمتکشان و اقدامی برای عمومی کردن فقر است پس بکوشیم تا واگذاری اموال عمومی به بخش خصوصی و همچنین واگذاری خدمات اجتماعی مثل آموزش و بهداشت و درمان را که جزیی از حقوق اجتماعی ست به بخش خصوصی متوقف شود.

-متوقف کردن روند غارت سازمان تامین اجتماعی توسط صاحبان قدرت را پیگیری کرده و تا اعمال مدیریت این سازمان توسط نمایندگان واقعی خود تلاش کنیم زیرا اساس این سازمان محصول مبارزات پدرانمان و دارایی آن محصول ده ها سال پس انداز خودمان است.

-با قراردادهای امپریالیستی که با نقض حق حاکمیت مردم ایران بر منابع نفت و گاز بسته می شود مخالفت کنیم و اجازه ندهیم که به نام سرمایه گذاری خارجی منابع عمومی غارت شود و به دوره پیش از جنبش ملی شدن صنعت نفت برگردانده شویم.

-برای ایجاد و برقراری وحدت طبقاتی صرف نظر از همه ی تفاوت ها تلاش کنیم و باور کنیم که یک طبقه ایم، همان طور که سرمایه داران همواره صرف نظر از تفاوت هایشان موضع و سنگر واحدی در مقابل ما دارند.

کانون متحد کارگری «کمک»

اردیبهشت ۹۵

بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران به مناسبت روز جهانی کارگر

اول ماه مه روز جهانی کارگر است. در این روز کارگران سرتاسر جهان با یکدیگر برای تغییر وضعیت ناعادلانه خود متحد می شوند.

بر خلاف باور عمومی و رایج توسط مقام ها  و رسانه های رسمی کشور، عنوان «کارگر»  فقط به کارکنان بخش های تولیدی و کارخانه ای و یا کارهای بدنی اطلاق نمی شود.

بر اساس تعریف و موازین بین المللی همه کسانی که درگیر تولید هر نوع کالا و خدمات هستند، در قبال کار خود دستمزد دریافت می کنند و با درآمد ناشی از کار خود هزینه زندگی شان را تامین می کنند در گستره مفهوم کارگر قرار می گیرند.

از این رو شفاف سازی و روشنگری افکار عمومی در زمینه تعریف «کارگر» و پرداختن به جوانب و ابعاد آن از جمله وظایف کلیدی اهل قلم، رسانه ها و روزنامه نگارانی است که خودشان نیز کارگران بخش «خدمات فرهنگی» محسوب می شوند.

هم اکنون بیش از 13 میلیون کارگربیمه شده در کشور وجود دارد که بخش عمده ای از آن ها دارای حقوق های حداقلی هستند.  اگر کارگران فاقد پوشش بیمه ای  را نیز به آن ها اضافه کنیم با در نظر گرفتن شمار خانوار در ایران، بیش از نیمی از جمعیت  را کارگران تشکیل می دهند.

دستمزدهای پایین، قراردادهای موقت کار، نبود امنیت شغلی و نداشتن تشکل های مستقل کارگری از مهم ترین مشکلات نیمی از افراد جامعه است که همواره شاهد  کاهش روز افزون قدرت خرید و افزایش شکاف میان هزینه های زندگی و قیمت تعیین شده نیروی کار جسمی و فکری خود هستند.

در زمانه ای که «وضعیت اقتصادی کشور» مهم ترین مانع افزایش دستمزد نیروی کار عنوان می شود کمتر رسانه ای است که به رسالت مستقل خود عمل کرده و عنوان کند که بهبود وضعیت اقتصادی هر  کشور در گروی غنا بخشیدن به سطح زندگی انسانی شهروندانش است و با کاهش روزافزون قدرت خرید نیمی از جامعه و برخوردارنبودن از تشکل های مستقل و کارآمد به منظورمشارکت در تصمیم گیری ها قابل تحقق نیست.

انجمن صنفی روزنامه نگاران آزاد تهران ضمن گرامیداشت روز جهانی کارگر معتقد است رفع مشکلات تولیدکنندگان اصلی جامعه نیازمند عزم و اراده جدی این طبقه است که جز با سازماندهی و تشکل یابی مستقل آن ها امکان پذیر نیست.

روزنامه نگاران و اهل قلم می توانند با بررسی و ریشه یابی مشکلات پیش رو، از سویی به روشنگری و آگاهی بخشی دیگر زحمتکشان یاری رسانند و از سوی دیگر به تغییر وضعیت موجود کمک شایانی کنند.

منبع:ایلنا-10اردیبهشت

اخراج2 كارگرقرارداد سفید امضای پايگاه ميراث فرهنگي شوش

دو کارگر که یکی از آنها استادکار بود پس از دو سال از پایگاه میراث فرهنگی شوش اخراج شدند، گفته می شود قرارداد کارگران سفید امضا بود.

به گزارش10اردیبهشت قانون، یکی از کارگران كه استادكار است می‌گوید: قبل از اين از اصفهان و جاهاي ديگر استادكار و مرمت كار به شوش مي آمد ولي من بعنوان مرمت كار تمام موارد مورد نظر يونسكو را انجام دادم بطوريكه چند ماه پيش موفق شديم پايگاه فرهنگي را ثبت يونسكو برسانيم و چون كار در شوش زياد است اصلا گمان نمي كردم كه ما را اخراج كنند

وي اضافه كرد: اما در كمال ناباوري به ما گفتند كه اخراج هستيد و وقتي من مراجعه كردم ، ديدم قراردادی که با ما برای استخدام بسته شد «قرارداد سفید» بود و همه اختیارمان دست کارفرما بود. ضمن اينكه با من استادكار قرارداد كارگر بستند.

اين مرمت كار توضیح داد: قبل از ثبت جهانی یک برگ کاغذ بما دادند و گفتند امضا کنید. من به عنوان استادکار در پایگاه استخدام شدم که عنوان کارگر ساده را برایم رد کردند. در حال حاضر هم اخراج هستیم و وضعیتمان مشخص نیست.

وی افزود: مسئولان دلیل اخراج شدن را کمبود بودجه اعلام کردند در صورتی که در مدارک نوشته شده اتمام قرارداد. اگر اتمام قرارداد است چرا مجدد تمدید قرارداد نمی‌کنند؟

جزئیات تغییرات جدید حقوق و دستمزد/ اختلاف درآمدها ۴.۳ برابر شد

 جدیدترین گزارش وزارت کار از اوضاع حقوق و دستمزد شاغلان بخش خصوصی نشان می‌دهد بین کمترین و بیشترین درآمد سالیانه خانوارهای شهری دستکم ۴.۳ برابر اختلاف وجود دارد.

به گزارش 10اردیبهشت مهر، بررسی جدیدترین گزارش وزارت کار درباره وضعیت هزینه و درآمد خانوارهای کارگری و شاغلین بخش خصوصی کشور نشان می دهد میزان دریافتی و هزینه افراد شاغل در دهک‌های مختلف متفاوت بوده و درآمدها دستکم ۴.۳ برابر تفاوت دارد.

بر پایه این گزارش، درآمد سالیانه خانوارهای شهری دارای سرپرست مزد و حقوق بگیر بخش خصوصی در کمترین میزان سالیانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حتی کمتر و در بیشترین میزان نیز سالیانه ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و شاید بیشتر باشد. به بیان دیگر دستکم ۲۲.۳۵ درصد خانوارهای حقوق بگیر ساکن شهرها در بدترین حالت ماهیانه ۳۷۵ هزار تومان هزینه دارند.

این گروه از حقوق بگیران که در دهک اول طبقه بندی می شوند در واقع کم درآمدترین گروه های اجتماعی نیز هستند به نحوی که ۷.۳۲ درصد خانوارهای این گروه درآمدی ماهیانه تنها ۳۷۵ هزار تومان درآمد دارند که احتمالا می توان گفت فرد شاغلی در این خانوارها وجود ندارد و رقم ۳۷۵ هزار تومان نیز مربوط به یارانه نقدی و یا کمک سازمان حمایتی می شود.

دهک دوم درآمدی از حقوق بگیران طبق بررسی ها و تحقیقات وزارت کار سالیانه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان درآمد دارند. هرچند این گروه از دهک اول اوضاع اندکی بهتر دارد ولی ۲۴.۳۶ درصد خانوارهای این گروه درآمدی ماهیانه دستکم ۳۷۵ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارند و این مسئله باعث فشار معیشتی به آنها به دلیل پایین بودن درآمد می شود.

این گروه درآمدی بیانگر آن است که برخی گروه های جامعه در ماه حتی درآمدی به اندازه حداقل مزد مصوب شورای عالی کار به میزان ۸۱۲ هزار تومان در سال ۹۵ را نیز ندارند. در عین حال، در دهک دوم حقوق بگیران بخش خصوصی کشور، ۲۱.۸۷ درصد خانوارها ماهیانه ۳۷۵ هزار تومان تا نهایتا ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند.

در گروه سوم درآمدی نیز گروه قابل توجهی از سرپرستان خانوار سالیانه ۶ تا ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند و طبق بررسی ها ۳۱.۲۶ درصد شاغلان این گروه درآمدی، ماهیانه نهایتا ۶۲۵ هزار تومان درآمد دارند و ۳۲ درصد خانوارها نیز به همین اندازه هزینه می کنند.

گروه چهارم سالیانه ۷.۵ تا ۹ میلیون تومان درآمد دارند و ۳۳.۸۷ درصد خانوارهای این گروه جامعه در چنین وضعیتی هستند. از سویی، ۳۱.۷ درصد خانوارهای دهک چهارم نیز ماهیانه ۷۵۰ هزار تومان هزینه زندگی دارند. حدود ۳۵ درصد از کل حقوق بگیرانی که در این گروه مزدی قرار می گیرند، ماهیانه درآمد و هزینه های متفاوتی دارند که می تواند بین ۶۲۵ هزار تومان تا ۷۵۰ هزار تومان در نوسان باشد.

برای گروه پنجم درآمدی نیز درآمدی به میزان ۹ تا ۱۰ میلیون تومان در سال برآورد شده که نشان می دهد ۴۳.۲۹ درصد خانوارهای این دهک ماهیانه ۷۵۰ تا ۸۳۳ هزار تومان درآمد دارند که می توان در این گروه حداقل بگیران را جا داد. بنابراین می توان اینگونه گفت که بخش قابل توجهی از شاغلان فعلی بازار کار و دستکم آنهایی که در سال های اولیه اشتغال خود قرار دارند، حداقل بگیر هستند. در این گروه درآمدی، ۳۶.۴۱ درصد سرپرستان خانوار ماهیانه تا ۸۳۳ هزار تومان هزینه دارند.

اما در گروه ششم درآمدی از حقوق بگیران بخش خصوصی، افراد سالیانه ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان درآمد دارند. همچنین در این گروه، ۴۱.۱۸ درصد شاغلان ماهیانه ۸۳۳ تا یک میلیون تومان هزینه دارند و ۳۹.۶۹ درصد افراد نیز به همین میزان در ماه درآمد کسب می کنند. بنابراین تا دهک ششم، قریب به اتفاق سرپرستان خانوار با درآمدهای پایین و کسری معیشتی مواجه هستند.

درآمد سالیانه ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان برای گروه ۷ درآمدی است که در این بخش نیز ۳۷.۶۴ درصد خانوارها ماهیانه یک تا یک میلیون و ۱۶۶ هزار تومان هزینه دارند و ۳۷.۲۰ درصد افراد نیز به همین میزان درآمد کسب می کنند. هرچند گزارش وزارت کار بر اساس داده های سال ۹۳ تنظیم شده، اما نگاهی به گزارشات معیشتی کارگران نشان می دهد که این ارقام با واقعیت های هزینه ای خانوار فاصله زیادی دارد و افراد دستکم ۵۰ درصد کسری درآمدی را تجربه می کنند.

در گروه ۸ درآمدی جامعه حقوق بگیران بخش خصوصی، شاغلان سالیانه ۱۴ تا ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد کسب می کنند. دستکم در این گروه درآمدی، ۳۷.۲۰ درصد افراد چنین وضعیتی را دارند و ۳۶.۵۰ درصد خانوارها نیز ماهیانه یک میلیون و ۱۶۶ هزار تومان تا یک میلیون و ۳۳۳ هزار تومان هزینه زندگی دارند. در عین حال، باید توجه داشت که هزینه و درآمد شاغلان در شهرهای مختلف کشور متفاوت بوده و در کلانشهرها قطعا ارقام مربوط به مخارج و درآمد خانوارها با موارد یادشده تفاوت هایی دارد.

دهک ۹ درآمدی سالیانه ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا ۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارند و این روند برای ۳۸.۲۸ درصد شاغلان این دهک صدق می کند. همچنین ۳۰.۹۶ درصد شاغلان در این گروه ماهیانه یک میلیون و ۳۳۳ هزار تومان تا یک میلیون و ۶۲۵ هزار تومان هزینه دارند.

در دهک ۱۰ درآمدی که شاغلان بخش خصوصی دارای بالاترین میزان حقوق و دستمزد قرار دارند، ۲۳.۰۴ درصد افراد در ماه دارای درآمدی بالاتر از یک میلیون و ۶۲۵ هزار تومان هستند و در این بخش نیز ۲۳.۷۳ درصد سرپرستان خانوار ماهیانه به همین میزان و بیشتر مخارج دارند.

هرچند می توان درآمدهای برآوردی وزارت کار را مطابق با وضعیت فعلی ۱۰ دهک درآمدی حقوق بگیر بخش خصوصی دانست ولی در بخش هزینه ها به ویژه در کلانشهرها، کارگران معتقدند هزینه ماهیانه زندگی به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است. مراجعه به گزارش های مرکز آمار و بانک مرکزی نیز مُهر تاییدی به عبور هزینه های زندگی در شهرها به ویژه کلانشهرها از مرز ۳ میلیون تومان در ماه است.

صحبت هفته گذشته محمدباقر نوبخت؛ معاون رئیس جمهور که گفته بود دولت به فکر حذف یارانه افرادی که ماهیانه کمتر از ۳ میلیون تومان درآمد دارند نیست چون با ارقام کمتر از آن نمی توان زندگی را اداره کرد هم گواه دیگری بر میلیونی بودن مخارج در شهرها و عدم مطابقت درآمدهای فعلی و همچنین حقوق و دستمزدهای مصوب شورای عالی کار با نیازهای واقعی شاغلان است.

همچنین می توان به این موضوع اشاره کرد که دولت در طرح بانکی وام ۱۶۰ میلیونی خرید مسکن که دارای اقساطی حدود ۲ میلیون تومان در ماه است نیز اقشار حقوق بگیر متوسط را مدنظر قرار داده که از نظر دولت دستکم بالای ۲ میلیون تومان در ماه حقوق دارند و جامعه هدف این وام هرگز گروه های با درآمد مصوب شورای عالی کار و ۸۱۲ هزار تومان حداقل مزد و یا نهایتا یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزارتومان حقوق ماهیانه نیست و این مسئله در گفتار خود مسئولان نیز وجود دارد.

اینها همه نشان از فاصله گرفتن دستمزدها از نرخ تورم در طول دستکم یک دهه اخیر و همچنین تاثیر تورم بر زندگی و معیشت خانوار است. وزیر کار می گوید بررسی ها نشان می دهد در طول ۳ دهه اخیر دستمزدها از نرخ تورم ۳۰.۲۲ درصد فاصله گرفته؛ بنابراین قدرت خرید کارگران نیز به همین میزان کاهش یافته است.

بدهی‌ دولت به بانک‌ها ۱۱۳ هزارمیلیارد تومان شد

گزارش جدید از تحولات اقتصادی/ نقدینگی به مرز ۱۰۰۰هزار میلیارد رسد

جدیدترین گزارشات بانک مرکزی از رسیدن نقدینگی به مرز هزار هزار میلیارد تومان در پایان بهمن ماه سال گذشته دارد.

به گزارش 10اردیبهشت مهر، برآوردهای اقتصادی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بهمن سال گذشته حکایت از رسیدن نقدینگی به عدد ۹۷۵ هزار میلیارد تومان دارد.

برهمین اساس، نقدینگی در بهمن ۹۴ نسبت به بهمن ۹۳ معادل ۲۸.۷ درصد و نسبت به اسفند ۹۳ معادل ۲۴.۷ درصد رشد داشته است. طی ۱۱ ماه منتهی به بهمن ۹۴ معادل ۱۹۳ هزار میلیارد تومان به نقدینگی اضافه شده است.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که نقدینگی در پایان دی ماه ۹۴ به حدود ۹ تریلیون و ۵۰۰ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به دی ماه سال ۹۳ معادل ۲۷.۲ درصد و نسبت به اسفندماه ۲۱.۳ درصد رشد داشت.

میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص در پایان بهمن ماه سال قبل  ۳۰۰ هزار میلیارد ریال بود که نسبت به اسفندماه سال ۹۳ معادل ۱۴.۵ درصد کاهش داشته است.

میزان پول در پایان بهمن ماه سال ۹۴  نزدیک به یک تریلیون و ۲۳۴ هزار میلیارد ریال با رشد ۲.۳ درصدی نسبت به پایان سال ۹۳ و رقم شبه پول نیز هشت تریلیون و ۵۲۴ هزارمیلیارد ریال با رشد ۲۸.۸ درصد اعلام شد.

همچنین کل بدهی خارجی کشور در پایان بهمن ماه سال گذشته ۶ میلیارد و ۱۵ میلیون دلار اعلام شده است.

بر اساس گزارش دیگر بانک مرکزی از خلاصه دارایی ها و بدهی های بانک ها و موسسه های اعتباری غیربانکی، میزان سپرده بانک ها و موسسه های اعتباری نزد بانک مرکزی یک هزار و ۶۳ هزار میلیارد ریال و کل بدهی های بخش دولتی، غیردولتی و غیره ۱۹ هزار و ۶۹۵ هزار میلیارد ریال با رشد ۱۳.۲ درصدی نسبت به پایان سال ۹۳ اعلام شده است.

دارایی های خارجی این بخش در پایان بهمن سال گذشته دو هزار و ۱۲۸ میلیارد ریال با رشد ۱۱.۵ درصدی نسبت به پایان اسفندماه است.

میزان سپرده بانک ها و موسسه های اعتباری نزد بانک مرکزی یک هزار و ۶۳ هزار میلیارد ریال و کل بدهی های بخش دولتی، غیردولتی و غیره ۱۹ هزار و ۶۹۵ هزار میلیارد ریال با رشد ۱۳.۲ درصدی نسبت به پایان سال ۹۳ و رقم بدهی این موسسه ها به بانک مرکزی نیز در مدت یادشده ۸۵۳ هزار میلیارد ریال با رشد منفی ۰.۵ درصد اعلام شد.

همچنین کل بدهی بانک های تجاری به بانک مرکزی در این مدت ۱۵۰ هزار میلیارد ریال و بانک های تخصصی ۵۶۵ هزار میلیارد ریال گزارش شده است.

کل بدهی بخش دولتی به بانک‌ها در بهمن ماه سال گذشته بیش از ۱۱۷ هزار میلیارد توما بوده که ۱۱۳ هزار میلیارد تومان آن مروبط به بدهی دولت به بانک‌هاست و رشد ۱۸.۷ درصدی داشته است.

گزارش تازه بانک مرکزی نشان می‌دهد، گزارش جدید بانک مرکزی نشان می‌دهد، از مجموع ۴۷هزار و ۳۸۵ میلیارد تومان بودجه مصوب عمرانی در سال ۹۴، طی یازده ماه تنها ۲۱هزار و ۱۷۱ میلیارد تومان خرج شده و مابقی در خزانه دولت مانده است.

همچنین عملکرد عمرانی دولت در ۱۱ ماهه سال ۹۴ نسبت به ۱۱‌ماهه سال ۹۳ معادل. ۶ ۱۶ درصد کاهش یافته است. بودجه عمرانی دولت در یازده‌ماهه سال ۹۳ معادل ۲۵هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که تا پایان بهمن سال گذشته ۱۰۰ درصد درآمد نفت و ۷۵ درصد درآمد مالیاتی و سایر درآمدها در یازده‌ماهه محقق شده است.

کاهش ۱۶.۶درصدی بودجه عمرانی دولت در حالی است که بودجه جاری با رشد ۱۷.۶درصدی به ۱۴۸ هزار میلیارد تومان در این مدت رسید و حدود ۹۵ درصد بودجه جاری یازده‌ماهه خرج شد.

مسمومیت غذایی کارگران شرکت رامپکو پیمانکار پتروشیمی بوشهردرآستانه روز جهانی کارگر!

مدیر بیمارستان نبی عسلویه با اشاره به مسمومیت تعدادی از نیروهای شرکت پتروشیمی عسلویه توسط شام شب گذشته، گفت: با تلاش کادر پزشکی بیمارستان تامین اجتماعی عسلویه، این مسأله ختم به خیر شد.

به گزارش 10اردیبهشت فارس از عسلویه، ابراهیم مومنی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شام مسموم و چالش بیمارستان نبی عسلویه اظهار داشت: با تلاش کادر پزشکی بیمارستان تامین اجتماعی عسلویه، این مسأله ختم به خیر شد.

مدیر بیمارستان نبی عسلویه در تشریح جزییات این حادثه خاطرنشان کرد: تعدادی از نیروهای شرکت رامپکو پیمانکار پتروشیمی بوشهر صبح روز جمعه بر اثر مسمومیت غدایی ناشی از شام شب گذشته به اورژانس بیمارستان مراجعه کردند که بلافاصله توسط کادر درمانی اورژانس و با تاکید رئیس بیمارستان تامین اجتماعی عسلویه تحت مداوا قرار گرفتند.

مومنی تصریح کرد: با تلاش کادر درمانی و هوشیاری در رفع مسمومیت غذایی کارگران پارس جنوبی، کارگران مداوای کامل شده و هم‌اکنون وضعیت عمومی بیماران مناسب است.

وی با تاکید بر لزوم جلوگیری از تکرار اتفاقات مشابه با توجه به شروع فصل گرما خواستار نظارت بیشتر شبکه بهداشت و درمان عسلویه بر آشپزخانه‌های مسقر در سطح شهرستان و شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی شد.

مدیر بیمارستان تامین اجتماعی عسلویه گفت: کیفیت بخشیدن به خدمات درمانی در این مجموعه درمانی مورد توجه و تاکید مسئولان و متولیان امور قرار دارد و امیدواریم به توفیقات لازم در این راستا برسیم.

دهم اردیبهشت ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

***********

may day

ضمیمه اخبار و گزارشات کارگری 10اردیبهشت 1395

مبارزه و اعتراض های کارگران ایران در سالی که گذشت

 مبارزه و اعتراض های کارگران ایران در سالی که گذشت

مقدمه

در طول سال 1394 مبارزه و اعتراضات کارگری نسبت به سال 93 گسترش وشدت باز هم  بیشتری  داشت؛  گسترش اعتراضات کارگری در این سال  را با توجه به شمارواحدهای تولیدی وخدماتی که  کارگران  در آنها دست به اعتراض زدند، وشدت یابی آن را می توان در بر آمد مبارزه کارگری در موارد زیر دید: برپایی اعتصابات طولانی مدت،اعتراضات مکرر، تجمعات شبانه روزی توسط کارگران، شرکت خانواده های کارگران دراعتراضات، برپایی اعتراضات سراسری و همزمان  درتهران و مراکزاستانها و یا شهرستانها، اعتراض همزمان کارگران یک رشته درتهران ویا در مناطق دیگر، اعتصاب همزمان کارگران معادن یک منطقه ویا واحدهای تولیدی یک شهر و نیز دیگر اشکال مبارازاتی که  شرحش در ادامه خواهد امد.

همزمان، در طول سال 94 کارگران، با افزایش وتشدید سرکوب از جانب رژیم جمهوری اسلامی روبرو بودند.

بطور مشخص، اهداف و سیاست هایی که دولت یازدهم در عرصه مسایل کارگری دنبال  کرده است را می توان این گونه خلاصه کرد:  پایین نگاه داشتن هر چه بیشتر دستمزدها و قدرت خرید  کارگران، کاهش امنیت شغلی کارگران  وآسان تر کردن اخراج کارگران توسط کارفرمایان ( از راه تحمیل قرارداهای موقت هرچه کوتاه مدت تر(29روزه و6روزه)، قرارداد های  سفیدامضا، شفاهی، دوگانه، اخذ چک وسفته و….) ، جلوگیری از گسترش اعتراضات کارگری وسرکوب تلاش های کارگران برای  ایجاد تشکل های مستقل  و یا انتخاب آزادانه نمایندگان توسط کارگران.

توسل به خشونت و سرکوب عریان،  وسیله اصلی دولت و بطور کلی رژیم اسلامی  برای رسیدن به این اهداف ضد کارگری بوده است.  بنابراین در طول سال 94  سرکوب کارگران معترض در واحدهای تولیدی وخدماتی با یورش  نیروهای امنیتی، انتظامی و ضد شورش  به کارگران معترض فزونی گرفت که علاوه بر اخراج و دستگیری گسترده کارگران معترض و صدمه دیدن تعدادی دیگرازکارگران ویا اعضای خانواده شان، کشته شدن  2 کارگروجوان بیکار و زخمی شدن تعداد بیشتری از کارگران را به همراه داشت. افزون بر این، بازداشت، احضار ومحاکمه کردن کارگران معترض، دخالت نهادهای قضایی،امنیتی وانتظامی در اعتراضات کارگری وحتی حضور و یا استقرارشان درمحل کارخانه، و فشار معیشتی وشغلی بر کارگران معترض وضرب و شتم آنها از طرف عوامل کارفرما، همچنان تداوم یافت. در کنار همه اینها اعمال سانسور با صدور دستور از طرف نهادهای امنیتی مبنی منتشر نکردن اخباراعتراضات کارگری وفشار بیشتر بر خبرگزاری ها و خبرنگاران در سطح سراسری و محلی افزایش یافت.  به همین گونه جلو گیری از فعالیت تشکل ها ونهادهای مستقل کارگری و فشار بر فعالین این تشکل ها، محاکمه و به زندان فرستادن آنها همچنان  بخش ثابت سیاست های سرکوب گرانه و ضد کارگری رژیم در سال گذشته بود.

در این نوشته کوشیده ایم تصویری از آنچه در بالا  گفته شد، یعنی اعتراض و مبارزه کارگران برای رسیدن به خواسته های خود از یک سو  و واکنش سرکوب گرانه رژیم  سرمایه داری جمهوری اسلامی  به این مبارزات و خواسته ها  از سوی دیگر را  در سالی که گذشت ترسیم کنیم.  این تصویر کامل نیست و در حقیقت طرح کلی از تصویر بزرگ تر است. زیرا در همه موارد استناد ما به گزارش های منتشر شده  بوده و می دانیم که بسیاری از مسایل و  وقایع کارگری یا به دلیل سانسور و سرکوب منتشر  نشده و یا اینکه  به دست ما نرسیده است. با همه این کمبود ها،  انتشار این متن را ضروری دانستیم با این امید که به سهم خود کمکی باشد برای اگاهی بیشتر از آنچه در عرصه  جدال کار و سرمایه در ایران می گذرد.  کوشیده ایم  تا آنجا که ممکن  است به جای توضحیح و تشریح، تنها به فاکت ها،  آمار و ارقام و هسته اصلی گزارش ها بسنده کنیم.

اعتراضات کارگری در واحد های تولیدی و خدماتی و علل آن

 • اعتراض به عدم پرداخت بموقع دستمزد و مزایا : در 259  واحد،
 • اعتراض به سطح پایین دستمزد ها و در خواست افزایش دستمزد ها: در 28 واحد،
 • اعتراض به قراردادهای موقت،عدم تبدیل وضعیت، وبرای کسب امنیت شغلی: در 59 واحد،
 • اعتراض به تعطیلی واحد و بیکارشدن با در خواست برای بازگشت بکار: در 36   واحد،
 • اعتراض به اخراج ازکاردر واحدهای دایر: در 47 واحد،
 • اعتراض نسبت به واگذاری واحد تولیدی به بخش خصوصی: در 13 واحد،
 • اعتراض به تشکل های به اصطلاح کارگری وابسته به حکومت: در 6 واحد،
 • اعتراض به دلایل دیگر:71 واحد.

در مجموع در 515 واحد تولیدی و خدماتی، کارگران  به اشکال مختلف دست به اعتراض زدند که

که درمقایسه با سال1393(365واحد) نشان گر افزایش41 درصدی است. (1)

الف – اعتراض به عدم پرداخت بموقع دستمزد و مزایا ( ،حق بیمه، حق سنوات، حق عائله مندی، حق مسکن، عیدی، پاداش ،حق اضافه کاری،حق ایاب وذهاب وغیره)

کارگران در 513 واحد تولیدی وخدماتی با مشکل عدم پرداخت به موقع دستمزد و مزایا  مواجه بودند، که درمقایسه با سال پیش(398واحد)، افزایش29درصدی را نشان می دهد. از این میان، کارگران  در259  واحد، نسبت به عدم دریافت به موقع دستمزد و مزایا به اشکال مختلف ازجمله تجمع و اعتصاب دست به اعتراض زدند. تعداد کارگران شرکت کننده دراعتراض در 100 واحد،    34236 نفر گزارش شده است. (از159 واحد دیگر اطلاعی در دست نیست)  طبق اطلاعات موجود  در 204 واحد، از مجمع 513 واحد،  90430 کارگر با مشکل دستمزد های  پرداخت نشده مواجه بوده اند، و این در حالی است که از تعداد کارگرانی  که در 309 واحد دیگر با همین مشکل روبرو بودند، اطلاعی در دست نیست.

ارقام فوق اگر چه کامل نیست و در نتیجه نمی تواند تصویر کاملی از ابعاد این مشکل ارائه دهد، با این حال نشان می دهد که در سال 94 نسبت سال 93  نه تنها مشکل دستمزد های پرداخت نشده  کاهش نیافت بلکه  دامنه و عمق  آن بطور چشم گیری فزونی گرفت؛ به گونه ای که تعداد  بیشتری از کارگران با این مشکل روبرو شدند و در نتیجه تعداد اعتراض های کارگری نسبت به عدم دریافت به موقع دستمزد ها افزایش یافت. همچنین، زمان دیرکرد در پرداخت دستمزد، بطور متوسط به 4 ماه افزایش پیدا کرد و همراه با آن نپرداختن حق بیمه کارگران توسط کارفرمایان بطور چشم گیری سیر صعودی یافت.

افزون برهمه اینها باید گفت که دولت بزرگترین بدهکار به کارگران وبازنشستگان است. طی سال94 نه تنها  ازبدهیهای دولت کاسته نشد بلکه بر حجم آن افزوده شد. ارقام زیر  حجم سر سام آور بدهی دولت به کارگران را نشان می دهد:

– بدهی بیش از100 هزار میلیارد تومانی دولت به سازمان تامین اجتماعی،

– بدهی 20 هزار میلیارد تومانی دولت به صندوق بازنشستگان فولاد کشور،

–  بدهی 2500 میلیارد تومانی شرکت ملی نفت به صندوق بازنشستگی نفت،

–  بدهی520  میلیارد تومانی دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان.

ب – اعتراض به سطح پایین دستمزد و در خواست افزایش آن

در 28 واحدتولیدی وخدماتی  کارگران  نسبت به  سطح پایین دستمزد  اعتراض کردند و خواهان افزایش آن شدند.  این در خواست به صورت گوناگون طرح گردید؛ از افزایش مستقیم دستمزد گرفته تا در خواست افزایش مزایا، و یا  اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ویکسان سازی حقوق ومزایا.

طبق گزارش ها در 14 واحد از 28 واحد یاد شده،  5735 کارگردر مبارزه برای افزایش دستمزد شرکت کردند. ( از تعداد کارگران در14واحد دیگر که با خواست افزایش دستمزد به مبارزه دست زدند، اطلاعی در دسترس نیست.)

پ – اعتراض به قراردادهای موقت،عدم تبدیل وضعیت و درخواست امنیت شغلی

در 59 واحد تولیدی و خدماتی کارگران در رابطه با مسایل فوق دست به اعتراض زدند. در35 واحد، 23632 کارگر دراعتراض ها شرکت داشتند. (از تعداد کارگران شرکت کننده دراعتراض در 24 واحد  دیگر، اطلاعی دردسترس نیست.)

ت – اعتراض به تعطیلی واحد و بیکارشدن، و خواست بازگشت بکار

طی سال 94 در مجموع  173 واحد  تولیدی و خدماتی تعطیل و بسته شدند ودر  نتیجه کارگران این واحد ها به صف پر شمار بیکاران پیوستند. طبق اطلاعات موجود، در نتیجه بسته شدن 103 واحد،      55310 کارگر بیکار شدند. (از تعداد کارگران بیکار شده در 70 واحد دیگر اطلاعی در دست نیست.)

کارگران در  36 واحد از 137 واحد تعطیل شده،  نسبت به بسته شدن محل کار  و بیکار شدن دست به اعتراض زدند، در 16 واحد، 4820 کارگر دراعتراض ها شرکت داشتند. (از تعداد کارگران شرکت کننده در20واحد اطلاعی در دست نیست.)

گفتنی است که علاوه بر موارد بالا، گزارشات دیگری وجود دارد که نشان دهنده بسته شدن تعداد زیادی از واحد های تولیدی و  بیکار شدن شمار بسیار  زیادی از کارگران است.  این گزارش ها کلی است و نام واحد های تولیدی و تعداد کارگران شاغل درآنها مشخص  نیست. در زیر به چند مورد از این گزارشات اشاره می کنیم:

– بیکار شدن 20هزارکارگر درپی تعطیلی 350  کوره پزخانه در تهران ،

– بیکار شدن 1000 کارگر در نتیجه  تعطیلی کوره پزخانه در قرچک و ورامین،

–  بیکار شدن 1000  کارگر پس از بسته شدن تعدادی از آجرپزی های اصفهان،

– بیکار شدن 1000 کارگردرپی تعطیلی  200کوره آجرپزی بیرجند،

– بیکار شدن   1500کارگر بدنبال تعطیلی  200 کارگاه آهن سازی،

– بیکار شدن 10676 کارگر  طی  8 ماه اه اول سال 94 به دنبال تعطیل و نیمه تعطیل شدن واحدهای تولیدی دراستان فارس،

-بیکار شدن 3300  کارگردرپی تعطیلی 250 واحد تولیدی دراستان کهگیلویه وبویر احمد،

– بیکار شدن  1000کارگربدنبال تعطیلی 200 کارگاه تیر وبلوک درشیراز،

–  بیکار شدن 20000 کارگر صنعت سنگ،

– بیکار شدن 4500 کارگردرپی تعطیلی 420 واحد سنگبری استان فارس،

– بیکار شدن 000 10 هزار کارگرقطعه سازی طی 2 هفته درمهرماه.

ث – اعتراض به اخراج ازکار در واحدهای دایر

در150واحد دایر تعدادی از کارگران از کار اخراج شدند. طبق اطلاعات موجود در 117 واحد تعداد 15208 کارگر از کار اخراج شدند. از تعداد کارگران اخراجی در 33 واحد دیگر اطلاعی در دست نیست.

دراین  جا نیز علاوه بر موارد بالا گزارش هایی از اخراج تعدادی زیادی از کارگران واحد های دایر  منتشر شده  که فقط  اسم منطقه و یا ناحیه صنعتی در گزارش آمده است.  ازجمله:

-اخراج 1000کارگر از واحدهای تولیدی استان همدان،

-اخراج11397نفرازواحدهای تولیدی استان فارس درسه ماهه اول سال94،

-اخراج 721 نفر ازواحدهای تولیدی استان فارس درسه ماهه دوم سال94،

-اخراج1500کارگر درناحیه صنعتی شاهین شهر و میمه.

ج – اعتراض به واگذاری واحد تولیدی به بخش خصوصی

در 13 واحد  کارگران نسبت  به واگذاری واحد تولیدی به بخش خصوصی  دست به اعتراض زدند. متاسفانه ما فقط از تعداد کارگران معترض در دو واحد اطلاع یافتیم که شامل اعتراض 2500 کارگر می شود. (از تعداد کارگران شرکت کننده  در اعتراض در 10 واحد دیگر اطلاعی در دست نیست.)

چ – اعتراض به تشکل های به اصطلاح کارگری وابسته به  حکومت

در 6 واحد واحد، شاهد اعتراض کارگران  به تشکل های کارگری وابسته به دولت  بودیم که  شامل موارد زیر می شود:

– تهیه طومار با امضا  610 کارگران معدن چادرملو  که طی آن امضا کنندگان ضمن رد صلاحیت هیئت مدیره انجمن صنفی معدن چادرملو،  خواستار انحلال این انجمن شدند.

2-عدم شرکت 80 درصد کارگران معدن سنگ آهن بافق در انتخابات شورای اسلامی کار که باعث شد برای دومین بار این شورا به دلیل به حد نصاب نرسیدن تعداد شرکت کنندگان درانتخابات، تشکیل نشود.

3-کارگران کارخانه فولاد و چدن دورود دریازدهمین روز اعتصابشان خواهان انحلال شورای اسلامی کار شدند، و این تشکل  منحل شد.

4-اعتراض کارگران کارخانه واگن پارس به شورای اسلامی کار؛ کارگران، شورای اسلامی در این واحد را اعتصاب شکن نامیدند.

5-اعتراض کارگران کشت وصنعت شوشتر به شورای اسلامی کار بدلیل همدستی  این شورا با کارفرمایان.

6-اعتراض کارگران اعتصابی معدن البرزشرقی(طزره)به اقدامات ضدکارگری رئیس شورای اسلامی کار در این واحد.

ح – اعتراض  ها به دلایل دیگر

در71 واحد تولیدی وخدماتی،  کارگران به دلایل مختلف دست به اعتراض زدند.  به چند نمونه اشاره می کنیم:  حمایت کارگران ازهمکاران معترض که اخراج شده بودند، اعتراض به شرایط  بد کاری و نبود امکانات رفاهی در محل کار، اعتراض به رفتار و عملکرد ضدانسانی کارفرمایان، اعتراض  نسبت به تحمیل قراردادهای موقت و سفید امضا، پرداخت دستمزد های پایین تر از حداقل رسمی دستمزد، کار بدون انعقاد هیچ قرارداد، وضعیت ایمنی محل کار،  شامل نکردن کار به عنوان  مشاغل سخت وزیان آور، بازنشستگی پیش از موعد، عدم تمدید دفترچه بیمه، عدم پرداخت بیمه بیکاری و حق مسکن، اعتراض به عملکرد تعاونی های مسکن.

تنها در5  واحد از این 71 واحد، 4860 کارگر در اعتراضات  شرکت داشتند. (از تعداد کارگران معترض در 66 واحد دیگر اطلاعی در دست نیست.)

…………….

اشتغال کارگران بدون  بر خورداری از حقوق  قانونی  و با دستمزد زیرحداقل رسمی دستمزد

درسال  94 اشتغال شمار زیادی از کارگران  بدون بر خورداری از حقوق اولیه کار مانند، حق بیمه درمانی و یا دریافت حداقل دستمزد رسمی  در ابعاد بیشتری نسبت به سال 93 ادامه  داشت . آماری دراین باره در دسترس نیست، اما مقامات  حکومتی  در سخنان خود از هفت تا هشت میلیون   کارگر سخن می گویند  که با دستمزد زیرحداقل رسمی  دستمزد و بدون بر خورداری از هیچ حقوق قانونی  به کار مشغولند.  به چند گزارش در این مورد اشاره می کنیم:

– گزارش هایی از صنایع پوشاک وبخش خدمات خبر می دهند که کارگران این بخش با دستمزدی   بین 100 تا 250 هزارتومان کارمی کنند،

– کارگاه های زیر زمینی، دستمزد 400هزارتومانی به کارگران زن جوان پرداخت می کنند،

– 400 هزارکارگر کوره پزخانه های اطراف تهران، دستمزد ی کمتر از حداقل  رسمی دستمزد دریافت می کنند،

– 50 هزار نجات گرهلال احمر با دستمزدماهیانه 300 هزارتومان کار می کنند،

– کارگران واحد عرضه سوخت گاز CNG در نیشابوربا دستمزدماهیانه 480 هزارتومان کار می کنند و فقط 300هزارتومان به عنوان عیدی دریافت کردند،

–   2000 کارگر پیمانکاری شهرداری سنندج دستمزدی  زیرحداقل رسمی دستمزد  دریافت می کنند،

-کارگران معلول با حقوق زیرحداقل رسمی مشغول بکارهستند.

………………

اشکال اعتراض ها و مبارزه کارگران

ترسیم خط تمایز روشن بین اشکال مبارزه و اعتراض های کارگری در بسیاری موارد ناممکن است، زیرا همیشه احتمال همپوشانی و یا تداخل  بین  اشکال مبارزه و اعتراض وجود دارد. برای نمونه اعتصاب کارگری می تواند همزمان با راهپیمیای خیابانی کارگران اعتصابی همراه باشد. با این حال  برای  ترسیم تصویری روشن تر از اشکال  مبارزه کارگران در سال  94 تا آنجا که ممکن بوده تلاش کرده ایم این اشکال را  به  گونه ای که در زیر می آید رده بندی کنیم :

 • اعتصاب و تجمع:85 درصد،
 • گسترش اعتراض  به بیرون از محل کار به صورت راهپیمایی در خیابان های شهر، تجمع در جاده های میان شهری و جلوگیری از تردد وسایل نقلیه  ویا در مقابل درب محل کار وجلوگیری از رفت و امد،:8  درصد
 • – نوشتن نامه  و تهیه طومارهای اعتراضی: 5 درصد
 • 4-تحریم غذای محل کار: 1درصد
 • 5-درگیری فیزیکی با کارفرمایان ویا شکستن شیشه و دیگر اشکال اعتراض 1در صد

الف: اعتصاب و تجمع

اعتصاب های طولانی:   یکی از ویژه گی های اعتصاب های  کارگری در سال 94،  طولانی بودن مدت اعتصاب ها بود.  نمونه هایی از این اعتصاب های طولانی را  به  ترتیب مدت زمان آنها  بر می شمریم :

-اعتصاب 54روزه کارگران قطارشهری اهواز(شرکت کیسون)در دو مرحله،

-اعتصاب47 روزه کارگران لوله ونوردصفا در دومرحله،

-اعتصای  40 روزه کارگران کارخانه فولاد وچدن دورود طی 3مرحله،

-اعتصاب یک ماهه کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد،

-اعتصاب27روزه دوکارخانه سیمان درجاده اندیمشک – خرم آباد،

-اعتصاب22روزه کارگران کارخانه ایران برک رشت،

-اعتصاب 21روزه کارران پروژه راه آهن شهر ورزنه،

-اعتصاب 2هفته ای کارگران فازهای 20 و 21 منطقه عسلویه،

-اعتصاب 10روزه کارگران پتروشیمی اروند،

-اعتصاب  9 روزه کارگران کارخانه واگن پارس اراک،

اعتراضات مکرر:  دومین ویژه گی مبارزه کارگران در غالب اعتصاب و یا تجمع کارگری، تکرار  و یا تداوم مبارزه بوده است که از یک سو نشان دهنده  عدم پاسخگویی کارفرمایان و مقامات دولتی به خواست کارگران است و از سوی دیگر نشان دهنده  پیگیر بودن کارگران برای رسیدن به خواست های خود است. موارد زیر نمونه هایی از مبارزه مکرر کارکران برای خواست معین است :

– کارگران پست های فشارقوی برق،

– کارکنان پیمانی شرکت نفت گچساران،

– کارگران کارخانه کاشی کویریزد،

-کارگران کارخانه نساجی مازندران،

– کارگران کارخانه لوله سازی خوزستان،

– کارگران کارخانه تبریزکف مرند،

– کارگران پتروشیمی تبریز،

– کارگران کارخانه کاشی نیلو،

– کارگران صدرای بوشهر،

– کارگران معادن طزره،چشمه پودنه،یورت زمستان،

– کارگران کارخانه آونگان اراک،

– کارگران کارخانه کنتورسازی ایران،

– کارگران شهرداری بروجرد،

– کارگران مجتمع نیشکرهفت تپه،

– کارگران کارخانه سیمان لوشان،

– کارکنان بیکارشده موسسه میزان،

– کارگران صنایع فلزی،

– کارگران اخراجی سیمان کارون،

– کارکنان بخش خصوصی مخابرات،

شرکت خانواده های کارگران دراعتراضات:   شرکت فعال و گسترده خانواده ها در مبارزه کارگران به ویژه در شکل تجمع و یا راهپیمایی از مهمترین ویژه گی های مبارزات کارگری در سال 94 بود. با اطمینان می توان گفت که حداقل در چند دهه گذشته حضور فعال خانواده های کارگران در مبارزات کارگری هیچگاه تا این سطح فراگیر و گسترده نبوده است. شرکت خانواده ها در اعتراضات کارگری علاوه بر جنبه حمایتی آن و کمک به تعمیق و گسترش این اعتراضات در همان حال،  یورش نیروهای سرکوب گر رژیم به تجمع ها اعتراضی کارگران  را سخت تر و هزینه سرکوب را برای رژیم را افزایش می داد. به چندین نمونه از شرکت خانواده کارگران در اعتراض کارگری اشاره می کنیم:

– تجمع  همراه با خانواده توسط کارگران اخراجی مجتمع مس خاتون آباد،

– تجمع خانوادگی کارگران کشت وصنعت نیشکرمیان آب،

– جمع خانوادگی کارگران  اتحاد ماشین مقابل مجتمع مس میدوک،

– شرکت خانواده کارگران کارخانه سامان کاشی بروجرد در تجمع،

–  شرکت خانواده کارگران شهرداری بروجرد در تجمع،

– تجمع خانوادگی 2روزه کارگران شرکت ارفع سازان کرمان،

– شرکت خانوادهای کارگران معدن زمستان یورت  در تجمع 6 روزه،

– حضورخانواده ها درتجمعات اعتراضی کارگران معدن طزره،

– تجمع خانوادگی کارگران معدن پابدانا،

– تجمع کارگران شهرداری کاشان  همراه با خانواده،

– تجمع خانوادگی کارگران معدن منگنز بافت،

– تجمع مستقلانه همسران کارگران شهرداری بندرانزلی،

– تجمع خانوادگی بازنشستگان صنعت فولاد مقابل مجلس و وزارت کار.

اعتصاب و تجمع همزمان – یکی دیگر از ویژه گی مبارزه و اعتراض کارگران در سال 94 نسبت به سال و یا سالهای قبل،  بیشتر شدن و یا افزایش  اقدام  به تجمع و یا اعتصاب در یک رشته تولیدی در یک منطقه و یا در رشته های معین تولید در مناطق مختلف بود . نمونه های زیر این را به خوبی نشان می دهند:

– اعتراض همزمان  کارگران پتروشیمی های ماهشهر وعسلویه،

–  اعتراض همزمان کارگران  پتروشیمی های اراک،اصفهان،تبریز وماهشهر،

-اعتصاب همزمان2000کارگرمعادن زغال سنگ کوهبنان ازجمله پابدانای جنوبی،چشمه پودنه،اصلی،هشونی و…،

– تجمع همزمان کارگران کارخانه فولاد آذربایجان وگیربکس سازی خاورمیانه در میانه،

– برپایی اعتراضات سراسری  همزمان  توسط کارگران درتهران و یا  درمراکزاستان ها و یا شهرستان ها از جمله توسط کارگران پست های فشار قوی برق، کارگزاران بیمه کشاورزی، و کارگران مخابرات.

ب – گسترش  اعتراض به خارج از محل کار – در سال گذشته مبارزه و اعتراض کارگران  برای رسیدن به خواست خود در بسیاری موارد به خارج از محل کار گسترش یافت. کارگران در پیگیری  خواست های خود به اشکال مختلف در خارج از محل کار به اعتراض خود ادامه دادند: تجمع در مقابل درب کارخانه و جلو گیری از تردد، تجمع و راهپیمایی  در خیابان، تجمع در برابر نهاد های حکومتی از جمله مجلس شورای اسلامی از روش های بود که کارگران به ان متوسل شدند. در زیر به موارد بر جسته اعتراض های کارگران در خارج از محل کار اشاره می کنیم:

راه پیمایی:

– راهپیمایی کارگران شهرداری رشت درخیابان های این شهر،

– راهپیمایی کارگران کارخانه نساجی مازندران درخیابان های شهرهای ساری وقائم شهر،

-راهپیمایی  7کیلومتری کارگران نی برمجتمع نیشکرهفت تپه،

-راهپیمایی کارگران کارخانه هپکو در خیابان های اراک،

– راه پیمایی کارگران اداره برق گیلان درخیابان های رشت،

تجمع در مقابل نهاد های حکومتی:

– تجمع کارگران پتروشیمی های اراک،اصفهان،تبریزوماهشهر در مقابل وزارت نفت،

– تجمع کارگران پتروشیمی های عسلویه وماهشهر در مقابل مجلس،

– تجمع کارگران پتروشیمی اصفهان  در مقابل مجلس،

– تجمع کارگران مس سرچشمه کرمان  در مقابل وزارت کار وصنایع،

– تجمع کارگران پست های فشار قوی برق در مقابل ساختمان سازمان مدیریت و برنامه ریزی،مجلس، و نهاد ریاست جمهوری،

-تجمع کارگران کارخانه فولادسازان ملارد مقابل  وزارت کار،

-تجمع کارگران  بیمه کشاورزی مقابل مجلس،

-تجمع کارگران مخابرات  مقابل مجلس،

– تجمع کارگران نیروگاه پرند در مقابل وزارت نیرو،

– تجمع کارگران معدن طزره  در مقابل مجلس.

تجمع در مقابل محل کار و جلوگیری از تردد:

– کارگران  بیکارشده معد ن جوزرند  در مقابل محل کار خود به تجمع اعتراضی دست زدند که با یورش نیروی انتظامی مواجه شدند که منجر به جان باختن یکی از کارگران شد.

– کارگران  منطقه عسلویه  چندین بار با تجمع مقابل درب محل کار، از تردد جلوگیری کردند،

-کارگران معدن طزره  2 بار جاده تهران مشهد رابستند،

– کارگران نی بر مجتمع نیشکرهفت تپه در مقابل محل کار تجمع کردند و مانع تردد شدند،

به همین گونه،  تجمع منع تردد در مقال محل کار توسط کارگران در موارد زیر صورت گرفت:

–  کارگران کارخانه واگن پارس اراک،

– کارگران کارخانه کاشی کویر یزد،

-کارگران معادن2و4 گل گهر،

-کارگران معدن گلتوت زرند،

-کارگران  شهرداری جیرفت،

-رانندگان کارخانه سفال مروارید خلیل شهر،

-بازنشستگان صندوق فولادمبارکه.

پ – نامه ها وطومارهای اعتراضی

همانطور که در سر فصل این بخش  اشاره شد نوشتن نامه و تهیه طومار های  اعتراضی یکی دیگر از اشکالی بود که کارگران به ان متوسل شدند و در کل 5 درصد از اعتراض های کارگری به این شکل انجام شد.در مورد  جزئیات این شکل از اعتراض کارگری آمارو ارقام بسیارناچیزی به بیرون درزکرده است. با این حال براساس همین اطلاعات محدود وآنچه که درلابلای گزارشات از زبان کارگران آمده است، می توان گفت تعداد شکایات و مراجعه کارگران  به این مراکز شکایت دهی برای دریافت طلب ها ویا برای بازگشت بکار بسیارافزایش یافته است. روند رسیدگی به این شکایات بسیار طولانی و برای کارگر شاکی،  نفس براست. ازکم وکیف نتایج این شکل از اعتراض  اطلاع کاملی دردست نیست اما درمواردی که  که این شکایت ها منتهی به صدور رای به نفع کارگران شده است، گزارش هایی بسیاری از گردن نگذاشتن کارفرمایان به رای صادر شده، حکایت میکند. در مورد ابعاد این شکل از اعتراض  کارگری به یک نمونه  که رسانه ای شده است اشاره می کنیم که می توان ان را مشت نمونه خروار دانست : تنها در  سه ماهه اول سال 94 در اداره کار اردبیل  1349 پرونده شکایت کارگر از کارفرما تشکیل شد.

………………………

اشکال دیگر مبارزه و اعتراضات کارگری

الف برگزاری روز جهانی کارگر،  علیرغم تلاش گسترده وهمه جانبه رژیم جمهوری اسلامی برای جلوگیری از برگزاری مستقل روز جهانی کارگر،  تجمعات ومراسم هایی  به مناسبت این روز توسط کارگران  برگزار شد.  این مراسم ها از جمله عبارت بودند از:

-راهپیمایی کارگران کارخانه کاشی سامان در روزاول ماه مه در خیابان های بروجرد دراعتراض به عدم پرداخت حقوقشان،

-تجمع کارگران شرکت واحد درپایانه آزادی در 9 اردیبهشت ماه،

– برگزاری مراسم روز جهانی کارگر در محل انجمن صنفی کارگران خبازی های سنندج در دهم اردیبهشت،

– برگزاري روز جهاني كارگر در دفترسندیکای خبازان سقز در دهم اردیبهشت،

-تجمع تعدادی از فعالین کارگری در مقابل مجلس در  دهم اردیبهشت،

-پخش شیرینی درکوره پزخانه های اطراف مریوان در دهم اردیبهشت توسط فعالین کارگری شهرمریوان،

– برگزاری مراسم اول مه در اندیمشک با حضور 50 نفر از فعالین کارگری و اجتماعی.

 

ب- تلاش برای ایجاد تشکل های مستقل کارگری

بنا به گزارشات دریافتی از منابع موثق درتعدادی از واحدهای تولیدی، کارگران تشکل های  مستقل خود را ایجاد کرده اند و یا درحال  سازمان دادن آن هستند و یا نمایندگانی را انتخاب کرده تا اعتراضات را هدایت کنند.  درهمین رابطه  کارگران در راه دست یابی به مطالباتشان برای حمایت از نمایندگان منتخب شان به دلیل  بی  اعتمادی به وزارت کار، ابتکاراتی ازخودنشان دادند؛  از جمله اسامی  نمایندگان خود  در دفاتر ثبت اسناد به ثبت رسانده اند. بنا بر همین گزارش ها،  کارگران کارخانه آلومینوما جاجرم موفق شده اند که شورای نمایندگان کارگران را تشکیل دهند.

پ – اعتراض منفی،خودکشی- درسال94 متاسفانه شاهد افزایش خودکشی در میان کارگران دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق، بیکاری،  اخراج از کار، و یا به دلیل درگیری ها و اختلاف های دیگر با کارفرمایان  بودیم . این خود کشی ها  بامرگ یونس عساکره در دوم  فروردین 94  – که هفته پیش  از آن دراعتراض به بیکاری دست به خودکشی زده بود-  شروع شد و در یازدهم اسفند  با خودکشی وجان باختن یک زن کارگر از کارکنان شرکتی شهرداری منطقه 13تهران به پایان رسید،  او دراعتراض به اخراجش  از کار دست به خودکشی زد.

طبق  گزارش های موجود در سال گذشته،  32 کارگر دست به خودکشی دست زدند که 12مورد  آن  به مرگ انجامید. دلایل این خودکشی ها و عواقب ان ها   چنین گزارش شده است:

– دراعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق:15مورد که 3 مورد به مرگ منتهی شد،

– دراعتراض به اخراج از کار: 10  مورد که مرگ 5 نفر را  به دنبال داشت،

-دراعتراض به بیکاری: 2مورد  که هر دو به مرگ انجامید،

– به دلایل دیگر:   5 مورد  که به مرگ 2 نفر انجامید،

…………………….

حوادث کار،  بیماری های ناشی از کار و قتل کارگران کول بر

الف: حوادث کار – درسال 94 طبق گزارش هایی  که به دست ما رسیده  309 حادثه کاری به وقع پیوست که مرگ 404 نفر را به دنبال داشت.

مقایسه ارقام ثبت شده سال94 با سال 93  نشان از افزایش حوادث کار وقربانیانش دارد. اما ابعاد این فاجعه یا جنایت  حتی از این هم بیشتر است،  زیرا بسیاری از حوادث کاری ازجمله درمعادن گزارش نمی شود و یا در رسانه ها بازتاب نمی یابد.(2)

با این حال مقامات و مسئولین  وزارت کار بدون انکه دلیلی بیاورند ادعا می کنند که  تعداد حوادث کار رو به  کاهش بوده  است. بعلاوه  سازمان پزشکی قانونی نیز  دربرخی استان ها از کاهش جان باختگان حوادث کارسخن می گوید . اما واقعیت این است که  اقدام معینی  و سراسری برای   کاهش حوادث کار صورت نگرفته و  بنابراین کاهش  احتمالی در روند شتابان  حوادث کار می تواند ناشی  از رکود درفعالیت های  بخش ساختمان  سازی باشد  که بیشترین سهم را در حوادث کار و نتایج غالبا مرگ بار آن دارد.

در میان گزارشات منتشر شده در مورد  حوادث کار در سال 94  اخبار زیر جلب توجه می کرد:

-در 14مورد،  تصادف سرویس رفت وآمد باعث  جان باختن   38 کارگرو زخمی شدن 83 نفر دیگر شد،

-کارگران چاه کن زیادی در سال 94 جانشان را درحین کار از دست دادند،

-درمیان قربانیان کار، تعدادی از کودکان کارازجمله کودکان 15و17ساله گزارش شده است،

-گزارشی دیگر  از مرگ ماهیانه 80 کارگر مهاجر افعانستانی درایران خبر می دهد،

ب- بیماری های ناشی از کار

درباره قربانیان بیماری های  ناشی  از کار آمار دقیقی دردست نیست،  اما گزارشاتی درهمین رابطه بقرار زیر منتشر شده است:

– آمار حوادث منجر به فوت ناشی از بیماری‌های شغلی، 12 برابر حوادث فیزیکی است،

– سالانه 12هزار نفر در کشور به دلیل حوادث ناشی از کار وبیماری های شغلی جان خود را از دست می دهند (3 )

ت:  کشتار و زخمی کردن  کارگران کول بر

درسال 94 کشتار ومجروح کردن  کارگران کول بر که غالبا به دلیل بیکاری به این کار روی اورده اند ، به دست  نیروهای نظامی  همچنان ادامه داشته است.بنا به گزارشات موجود،  در سال گذشته 14 نفر کول بر با شیلک تیر توسط نیروهای نظامی کشته شدند و 13 نفر دیگر زخمی شدند. همچنین یکی از کول بران در مرز ایران و عراق، به علت فشار  کار،  سکته قلبی کرد و جان خود را از دست  داد.

…………………..

اعتراضات معلمان:

معلمان درسال 94 چندین تجمع اعتراضی  درحمایت از همکاران زندانی و  برای بهبود شرایط کار، با خواست های زیر بر پا کردند: افزایش حقوق متناسب با نرخ های تورم وهزینه زندگی، پرداخت بموقع حقوق ها، فعالیت آزادانه تشکل های مستقل معلمان و حق برگزاری مجمع عمومی سراسری بدون دخالت دستگاه های دولتی، تبدیل وضعیت معلمان پیمانی، بالا بردن کیفیت آموزش از طریق  دخالت معلمان در تدوین متون درسی و استاندارد سازی مدارس  متناسب  با استاندارد های بین المللی.

مبارزه و اعتراض معلمان در دی و اسفند ماه 93  اوج تازه ای به خود گرفت.  معلمان   بطور موثر از امکانات اینترنتی بویژه از سیستم تلگرام برای بحث و تبادل نظر در مورد مطالبات معلمان، آموزش فعالیت های صنفی و سازماندهی اعتراضات استفاده می کردند. معلمان  با استفاده از این امکانات ،  توانستند  خود را به سرعت در گروه های  تلگرام سازماندهی کنند و اعتراض های سراسری را تدارک ببیند.

مهمترین اعتراض ها و تجمع های سراسری معلمان در سال گذشته  عبارت بود از:

– تجمعات اعتراضی سراسری در 27 فروردین ماه،

-تجمعات سراسری  در 17 اردیبهشت بمناسبت روزمعلم،

–  تجمع اعتراضی در مقابل مجلس  در روز  31 تیر با خواست  آزادی معلمان در بند از جمله اسماعیل عبدی و رسول بداغی،

– تجمع اعتراضی سراسری در  16مهر ماه،

– بیش از 18 مورد اعتراض توسط  معلمان، در روزهای دیگر با همان خواسته ها در شهرستان ها ومراکز استان ها برگزارشد.

افزون  بر برپایی تجمع های  اعتراضی و سراسری توسط  معلمان،  مربیان پیش دبستانی، معلمان حق التدریسی مدارس وآموزشکده های فنی وحرفه ای، مربیان نهضت سواد آموزی و مربیان مهدکودک  نیز دراعتراض به وضعیت استخدامی وعدم تبدیل وضعیت، سطح نازل حقوق ها ، عدم پرداخت بموقع حقوق ، وضعیت بیمه و دیگر مشکلات، دهها بار دست به تجمع زدند ( 4) از جمله:

–  بیست و دو باردر قابل مجلس تجمع کردند؛ در چند مورد این تجمعات با شرکت خانواده ها برپا شد و مدت  چند روز بطور شبانه روزی ادامه یافت،

–  دو بارهم درمقابل وزارت آموزش وپرورش تجمع اعتراضی برپا کردند ،

– بیست ست و دو بار تجمع اعتراضی در شهرستانها و یا مراکز استان، در مقابل اداره آموزش وپروش و یا فرمانداری و استانداری برپا داشتند.) 5 )

ارزیابی کوتاه:   مبارزات معلمان که در اواخر سال 93 به اوج خود  در آن سال رسیده بود، همچنان تا تجمع 27 فروردین و تجمعات  خود جوش و مبتکرانه معلمان  در مناطق مختلف در روزهای بعد از آن، در حال گسترش بود. اما زمانی که رژیم از برگزاری روز معلم در ایران، 12 اردیبهشت، جلو گیری کرد و اسماعیل عبدی و چند تن دیگر از معلمان  احضار و تهدید شدند، تمایل و شوق شرکت در تجمع اعتراضی در میان  معلمان نسبت به قبل کمتر شد. تجمع های معلمان  اگر چه در 17 اردیبهشت بر پا شد اما تعداد شرکت کنندگان در این  تجمع ها  نسبت به تجمع  27 فروردین  بسیار کمتر بود. بعد از تجمع های  روز 17 اردیبهشت تقریبا بر همه فعالین معلمان  آشکار شده  بود  که  حرکت اعتراضی معلمان روند نزولی  یافته است.

با این حال به دنبال دستگیری علی اکبر باغانی و علیرضا هاشمی و سپس بازداشت اسماعیل عبدی در 6 تیرماه، فعالین معلمان تصمیم گرفتند که برای آزادی معلمان در بند،  تجمع اعتراضی  دیگری فراخوان دهند.  بعد بحث های طولانی بین فعالین،  تصمیم گرفته شد  که روز 31 تیر ماه، معلمان از همه شهرها در مقابل مجلس شورای اسلامی  با خواست آزادی معلمان زندانی  تجمع کنند. رژیم،  پیش ازفرا رسیدن  31 تیرماه، تهدید ها و احضار ها را شروع کرده بود و در شهرهای کوچک فعالین شناخته شده تهدید شدند که در صورت شرکت در تجمع، دستگیر خواهند شد. با این حال تعداد قابل توجهی از معلمان از تهران و شهرستان ها ، خود را برای برپایی  تجمع به اطراف مجلس رساندند. اما نیروهای امنیتی، لباس شخصی وانتظامی بطور وحشیانه به  سوی معلمانی که در حال حرکت به سوی مجلس بودند، یورش بردند و  و با  تهدید و ارعاب تعداد زیادی از آنها  را دستگیر و  از برگزاری تجمع  جلوگیری کردند.  اگر چه همه بازداشت شدگان به زودی آزاد شدند، اما  شدت سرکوب گری رژیم و جلو گیری از پایی تجمع،  تاثیر منفی بر حرکت اعتراضی معلمان بجا گذاشت.

در طول تعطیلات تابستان،  رژیم  با استفاده از فرصت،  تعداد بیشتری از فعالین معلمان را احضار کرد  و نسبت به عواقب شرکت در فعالیت های اعتراضی به انهاد هشدارداد و تهدیدشان کرد.

با بازگشایی مدارس در مهر ماه عده زیادی از معلمان  به عنوان اعتراض با لباس سیاه به کلاس ها رفتند. اما این شیوه اعتراض، کارایی  زیادی نداشت  و کمک چندانی به آماده شدن معلمان برای  برگزاری روز جهانی معلم در روز 13 مهر ماه، نکرد.  تجمع های اعتراضی معلمان در 16 مهر ماه برگزار شد، اما تعداد شرکت کنندگان  این بار نیز کمتر از ان بود که فعالین معلمان انتظارش را داشتند. بعد از 16 مهر  معلمان عملا نتوانستند  تجمع اعتراضی وسیع و سراسری دیگری را  تا پایان سال 94 سازمان دهی و  بر پا کنند.

اعتراضات پرستاران و  کارکنان بیمارستان ها

در سال94 اعتراض پرستاران همچنان ادامه یافت. چند نمونه  از این اعتراض ها  را بر می شمریم:

–   تجمع واعتصاب در بیمارستان های مختلف دراعتراض به طرح دریافت های مبتنی برعملکرد 32 مورد . ( در پاره ای از موارد این تجمع ها و اعتصاب ها چند روز تداوم یافتند).

– پرستاران در 17 بیمارستان دراعتراض به سطح پایین دستمزد وعدم پرداخت بموقع مطالبات شان  دست به تجمع واعتصاب زدند.

-اعتراض به اخراج از کار( یک مورد)

– حمایت ازهمکاربازداشت شده توسط قوه قضائیه ( یک مورد)

-اعتراض به اضافه کاری اجباری ( یک مورد)

– تجمع اعتراضی کارکنان آزمایشگاههای بالینی کشور مقابل وزارت بهداشت) یک مورد)

– تجمع اعتراضی رادیولوژیست های سراسرکشور در 26 دی مقابل وزارت بهداشت  که با یورش نیروهای انتظامی وبازداشت تعدادی از معترضین همراه بود.

با نگاهی به مبارزه پرستاران طی دو سال گذشته که بویژه دراعتراضات سراسری سال 93 وتجمعات واعتصابات سال 94  در بیمارستان ها بر جستگی یافت، می توان نتیجه گرفت که  مبارزه جمعی پرستاران و دیگر کارگران بخش بهداشت و درمان،  این پتانسیل را دارد  که در روند خود زمینه ایجاد تشکل مستقل از قدرت دولتی را فراهم نماید. اما از هم اکنون باید  هوشیار بود که   تلاش هایی تحت لوای سازمان نظام پرستاری و درارتباط با معاونت پرستاری وزارت بهداشت ( یعنی دولت)  در جریان است که  می خواهد با سوار شدن برموج نارضایتی پرستاران، مبارزه آنها را کنترل و مهار نماید.  به عبارت دیگر  سازمان نظام پرستاری  می کوشد   تا اعتراض پرستاران در چارچوب  و محدوده کشمکش های میان سازمان نظام پرستاری و وزارت کشور باقی بماند و در نهایت  در خدمت رقابت های جناح های حکومتی  قرار گیرد.

بازنشستگان

بسیاری از بازنشستگان در سال 94 علاوه با معضل دائمی پایین بودن حقوق بازنشستگی که به سختی  کفاف تامین  حداقل نیازهای زندگی  را می دهد ، با مشکل  عدم پرداخت به موقع حقوق و  تبعیض در پرداخت حقوق  نیز روبرو بودند. بنابراین خواست پرداخت به موقع حقوق ها، رفع تبعیض در پرداخت حقوق و پرداخت هماهنگ، از خواسته های اصلی بازنشستگان بود که برای تحقق ان دهها تجمع اعتراضی بر گزار کردند. از جمله  بازنشستگان صنعت فولاد،  بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی، بازنشسگان فرهنگی، بازنشسگان وزارت نفت، و بازنشستگان کشوری  با همین درخواست ها  دهها تجمع اعتراضی بر پا کردند.

بسیاری از بازنشستگان شهرستانی برای رساندن صدای خود، به تهران سفر  کردند و در برابر نهاد های حکومتی  مانند مجلس، وزارت کار، وزارت صنایع و معادن ، نهاد ریاست جمهوری و  دفاتر مرکزی کارفرمای اصلی،  دست به تجمع اعتراضی زدند.

در مراکز استان ها در مواردی خانواده بازنشستگان در تجمع شرکت داشتند و تجمع بطور شبانه روزی ادامه یافت و گاه  نیز با بست نشستن در خیابان همراه بود.

در مجموع، 46 تجمع اعتراضی توسط بازنشستگان  گزارش شده است؛  اما تعداد واقعی این تجمعات می تواند بیشتر از این رقم باشد.

بیکاری و اعتراض بیکاران:

مرکز آمار ایران در آخرین گزارش خود، تعداد بیکاران  در پائیز 94  را 6/2 میلیون نفر، و نرخ بیکاری را 7/10 در صد اعلام کرد. (5)  این آمار رسمی اما با واقعیت انطباق ندارد. برخی از پزوهشگران اقتصادی ، نرخ واقعی  بیکاری را  حدود 20 درصد  و تعداد بیکاران را بیش از 5 میلیون نفر می دانند.  نرخ بیکاری به ویژه در بین جوانان بسیار بالاست . طبق   همان گزارش، بیکاری بین جوانان بین  15-  تا –24 – سال 25 در صد است.

براساس  منابع رسمی ، معضل بیکاری در سال 94 نسبت به سال قبل بهبود نیافت. اگر چه حسن روحانی در سخنرانی خود در یزد در اواخر سال، ادعا کرد که که در دوسال گذشته 2/1 میلیون شغل جدید  ایجاد شده است اما این ادعا  که با هیچ یک از داده های  اقتصادی از جمله با  نرخ رشدی اقتصادی اعلام شده توسط دولت، خوانایی ندارد و به همین دلیل نیز توسط برخی از رسانه های  رسمی در ایران مورد پرسش قرارگرفت.

موضوع دیگر در رابطه  با معضل بیکاری این است که  هیچ نشانه ای از احتمال  کاهش نرخ بیکاری  در سرمایه داری تحت حکومت جمهوری اسلامی در اینده نزدیک  وجود ندارد. (6)

اگر چه به با وجود معضل  بزرگ بیکاری، بویژه در بین جوانان، در سال 94 نیز مانند سالهای گذشته  شاهد برآمد  جنبش بیکاران و یا اعتراض و حرکت های گسترده  و سراسری علیه بیکاری نبودیم، اما چندین حرکت اعتراضی به خصوص توسط جوانان بیکار صورت گرفت که نمونه هایی را در زیر می اوریم:

– جوانان و اهالی شهرستان عسلویه،  به همراه اهالی بخش چاه مبارک و شهرستان پارسیان، مقابل دفاتر اداری مدیریت کار و خدمات اشتغال منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تجمع کردند و  خواستار کار شدند. تجمع کنندگان از سر خشم  شیشه ساختمان را شکستند. بعد از پایان تجمع ،  تعدادی از شرکت کنندگان در تجمع وهمچنین عده ای از  کارگران عسلویه که برای اعلام همبستگی به  تجمع پیوسته بودند، احضار شدند و مورد بازخواست قرار گرفتند.

– تجمع جوانان جویای کار روستای شهرویی مقابل پالایشگاه بید بلند 2 بهبان.   این تجمع مورد یورش نیروهای انتظامی  قرار گرفت که بطور مستقیم  به  سوی جوانان شلیک کردند و در نتیجه،  یک جوان متقاضی کار جان باخت، دو نفر دیگر زخمی و سه نفر از تجمع کنندگان دستگیر شدند.

3-  عده ای از جوانان واهالی بیکار خارک  در مقابل بخشداری تجمع کردند و خواستار کار شدند؛ این تجمع 48 ساعت ادامه یافت.

– -جوانان بیکار وکارگران بیکارشده روستای سنگده در جاده نزدیک کارخانه چوب فریم،  تجمع کردند و با بستن جاده از تردد وسایل حمل و نقل  جلوگیری کردند .

5- کارگران بیکارشده معدن ذغال سنگ البرز غربی در 25 اسفند ماه  به همراه  عده ای از اهالی منطقه عمارلو  با برپایی تجمع،  مانع خروج ماشین آلات و تجهیزات از این معدن شدند.

دامن زدن اختلاف بین کارگران محلی و غیر محلی

دراعتراضات بیکاران وکارگران اخراجی طی سال  94 شاهد  بروز  اختلافات بین کارگران محلی و غیر محلی بودیم. با این پدیده منفی باید هوشیارانه برخورد شود تا از گسترش تفرقه بین کارگران وبه انحراف کشیده شدن مبارزاتشان جلوگیری شود.

بعض از گزارش ها  نشان می دهد که  جناح ها و عوامل دولتی  برای گرفتن  سهم بیشتر در قدرت ،به این گونه اختلافات دامن می زنند.  آنان  تحت عنوان  حمایت از کارگران وبیکاران منطقه و  لزوم اولویت دادن به نیازهای «کارگران بومی» ، سعی می کنند  که «کارگران غیر بومی»  را علت  مشکلات کارگران و اهالی در منطقه معرفی کنند.  ضروری است که این موضوع  ریشه یابی گردد  و  با افشای دست های پشت پرده ای که  کارگران را در مقابل هم قرار می دهند، بر اشتراک منافغ همه کارگران و لزوم مبارزه  مشترک آنها علیه بیکاری و بیکارسازی ها تاکید شود.

اعتراضات دستفروشان:

شمارچندین میلیونی بیکاران،  سطح نازل حداقل دستمزد وعدم پرداخت بموقع حقوق، موجب شد که  پدیده دستفروشی درسال94 بیش از پیش گسترش یابد. درهمان حال فشار بر دست فروشان توسط  ماموران شهرداری بیشتر شد. این ماموران  علاوه بر اذیت  و اذار  دست فروشان و بهم زدن بساط  و یا ضبط اموال انان، در موارد زیادی، دست فروشان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و یا دستگیر کردند. این امر به ویژه در تهران و سنندج  بیش از جاهای دیگر روی داد.

اعتراض دستفروشان به بیکاری ومقاومت شان دربرابریورش ماموران شهرداری ونیروهای انتظامی  در مواردی حمایت های مردمی وفعالین اجتماعی را بهمراه داشت. در تهران و سنندج دست فروشان  تجمع اعتراضی بر پا کردند  از حق خود برای  کار و زنده ماندن دفاع کردند. با این حال دو تن از دستفروشان در تبریز و اهواز زیر فشار زندگی و در اعتراض به بیکاری و فلاکتی که در آن بسر می بردند، خود سوزی کردند و جان باختند.

گفتنی است که علاوه بردستفروشان، کارگران ساختمانی از جمله کارگران نقاش  – که برای پیدا کردن کاردر محلی جمع می شوند-   نیز گاه و بیگاه مورد یورش نیروهای انتظامی قرار گرفتند.   در این رابطه تشکلی موسوم به انجمن صنفی کارگران ساختمانی با نیروی انتظامی همدستی می کند.(7)

اعتراضات دانشجویی:

درسال 94 شاهد اعتراضات دانشجویان نسبت به عدم واگذاری خوابگاه، وضعیت نابسامان معیشتی خوابگاه ها، وضعیت بد امکانات آموزشی، کیفیت  پایین غذای سلف سرویس ها، افزایش شهریه ها و چگونگی پرداخت آن  و طرح تربیت پرستار یکساله  بودیم.  60 مورد از این نوع اعتراض ها در  بایگانی ما ثبت شده است.

همچنین درسال1394 دانشجویان دانشگاه تهران به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو  و اعتراض به خصوصی سازی ها  و ورود نیروهای امنیتی ونظامی به داخل دانشگاه ، تجمع بر پا کردند و در پایان، بیانیه خود را منتشر کردند.  این تجمع و دیگر تجمعات اعتراضی،  احضار گسترده دانشجویان معترض به کمیته های انضباطی را  به دنبال  داشت.

اعتراضات مردم

درسال  94 ما تلاش کردیم  که اعتراضات مردم نسبت به قطع  و یا کمبود آبی آشامیدنی، عدم تحویل  به موقع مسکن یا اعتراض به امکانات نازل خانه های تحویل داده شده، نبود امکاناتی چون برق وگاز و یا افزایش تعرفه ها و وضعیت نابسامان جاده ها و مواردی از این نوع  را در اخبار کارگری منعکس نماییم.

طبق گزارش ها در طی سال 94حداقل  112 تجمع اعتراضی توسط  مردم برپا شد،   که درچندین مورد، روزها به درازا کشید. این اعتراض ها در مواردی با راهپیمایی درسطح شهر همراه بود،  و حداقل در 8 مورد، اعتراض کنندگان با تجمع درجاده ها وخیابان ها ازتردد وسایل نقلیه جلوگیری  کردند.

کارگران مهاجر:

درسال 94 نیز از قرار گرفتن کارگران مهاجر زیر شمول قانون کار خبری نشد. این درحالی است که بسیاری از قربانیان حوادث کار وبیماری های شغلی را کارگران مهاجر تشکیل می دهند.

از یک سو  کارفرمایان  با پشت گرمی از حمایت رژیم ا پرداخت پایین ترین دستمزد ها از کارگران مهاجر به سختی کار می کشند و از سوی  دیگر این کارگران بی آنکه از کمترین حقوق قانونی بر خورد دار باشند، توسط مقامات و تشکلات به اصطلاح کارگری وابسته به رژیم، عامل بیکاری و سطح پایین دستمزد ها معرفی می شوند؛  در سال گذشته  در تظاهراتی که از طرف خانه کارگر به مناسبت روز جهانی کارگر برگزار شد، این شعار فاشیستی و نژاد پرستانه  برجسته بود: » کارفرما حیا کن، افغانی را رها کن»

زنان کارگر:

درسال94 همچنان شاهد اشتغال  شمار زیادی از زنان کارگر با حقوقی زیرحداقل رسمی  دستمزد و بدون داشتن هیچ حق قانونی بودیم.

زنان به دلیل تداوم اعمال سیاست های  تبعیض جنسیتی توسط رژیم،  همچنان سهم اندکی در  نرخ اشتغال در ایران داشتند. برپایه آخرین گزارش مرکز آمارایران، نرخ مشارکت اقتصادی در کل کشور 41.8 است.  طبق این گزارش در حالیکه این شاخص در سال 94 در بین مردان به  69.4  درصد می رسید،  نرخ اشتغال زنان فقط  14.4 بود. همچنین گزارش مرکز آمار ایران در پائیز 94 نرخ بیکاری برای زنان را  18.9درصد اعلام  کرد،  در حالی نرخ بیکاری بطور کلی   7/10 درصد اعلام شد.  به این ترتیب نرخ بیکاری زنان  حدود دو برابر نرخ بیکاری مردان  بود.  نبود فرصت های شغلی مساوی برای زنان  و نیز پرداخت دستمزد های نابرابر بین زنان و مردان در مقابل کار برابر، همچنان ادامه یافت.

*کودکان کار:

آمار و ارقام دقیق و مشخصی از تعداد کودکان کار در ایران وجود ندارد . برخی منابع رسمی و نیمه رسمی  از حدود 2 میلیون کودک کار سخن می گویند ، اما  منابع و نهاد های غیر رسمی  تعداد کودکان کار را 7 میلیون نفر بر آورد می کنند.  گفته می شود نزدیک به 40 درصد از کودکان کار را  فرزندان کارگران مهاجر تشکیل می دهند که اکثریت افغان هستند.

براساس گزارشات،  عده زیادی از این کودکان در کارگاه‌هایی  مانند کیف ‌دوزی‌ها، بازیافت‌ها و  کوره ‌پز‌خانه‌ها بیش از 8 ساعت در روز کار می کنند بدون آنکه از هیچ حق قانونی  از جمله بیمه و مرخصی (  استحقاقی و یا  استعلاجی ) بر خودار باشند.

………………..

واکنش رژیم جمهوری اسلامی و کارفرمایان به اعتراضات کارگری

الف: اخراج کارگران معترض

در 63 واحد  کارگران معترض از کار اخراج شدند که در مقایسه با سال پیش (  واحد 40) افزایش 57 درصدی را نشان می دهد. از این تعداد در 58 واحد،  2862 کارگر معترض از کار اخراج شدند.  ا تنها 41 نفر از کارگران اخراج شده  توانستند در نتیجه اعتراض همکارانشان و یا به دلایل دیگر برسرکار برگردند . به عبارت دیگر در این سال  در مجموع  2821 کارگر به علت اعتراض،  از کار اخراج شدند که درمقایسه باسال گذشته(313نفر)، افزایش 800 درصدی را نشان می دهد. ( از تعداد کارگران معترض اخراجی در 5 واحد دیگر اطلاعی در دست نیست) .

گفتنی است  که  تعداد گزارشات مبنی بر تهدید کارگران به اخراج در صورت اعتراض  نیز نسبت به سال گذشته افزایش زیادی داشت.  افزون براین،  بنا بر گزارشات، اسامی کارگران اخراجی  در لیست سیاه (بلاک لیست) قرار می  گرفت و کارفرمایان از دادن شغل به انها خود داری می کردند؛ اقدامی که همچنان ادامه دارد.

ب- ضرب و شتم کارگران

برخی گزارشات حاکی از تشکیل پلیس خصوصی  توسط کارفرمایان است که  تحت  عنوان حراست، نقش گردن کلفت ویا چماقدار کارفرمایان را ایفا می کنند. اینان  کارگران معترض را  به دستور کار فرما یان   – که در غالب موارد  حکم اخراج کارگران را بدون پرداخت مطالبات انها  صادر می کنند –  مورد ضرب وشتم قرار می دهند. موارد زیرتنها چند نمونه از این زور گویی بود.

– گزارش های زیادی مبنی بر ضرب وشتم کارگران معترض درمنطقه عسلویه توسط عوامل کارفرما در طول سال گذشته به دست ما رسید،

– عوامل کارفرما در صنایع پوشش ایران، کارگران معترض را مورد حمله قرار دادند  و  8 کارگر را زخمی کردند،

– کارگران معترض کارخانه لوله سازی خوزستان  توسط عوامل  کارفرما مورد ضرب و شتم قرار گرفتند،

–  عوامل کارفرما به کارگران معترض در کشت وصنعت میان آب حمله کردند و انان را کتک زدند.

ت – تنبیه معیشتی و تشدید فشار کارعلیه کارگران معترض

– تعدادی از کارگران معترض پست های برق فشارقوی،  پس از آنکه به تجمعات اعتراضی سراسری ودامنه دار دست زدند، به 100 تا 150 کیلومتردورترازمحل سکونت شان تبعید شدند،

– اخراج،جابجایی وتنزل شغلی تعدادی از کارگران معترض آتش نشانی  آ پس از تجمع اعتراضی 22  آذر،

– تبعید 3 کارگرمعترض بیمارستان خاتم الانبیا تهران،

– تبعید یکی از پرستاران معترض بیمارستان خمینی تهران،

– افزایش فشارشغلی به 3 کارگربیمارستان خاتم الانبیا در ایرانشهر،

– جابجایی شغلی یک کارگرمعترض شهرداری نیشابور،

– تحمیل مرخصی اجباری به چندین نفر ازکارگران معترض اتوبوسرانی اهواز،

– عدم پرداخت مطالبات 20 کارگرمعترض اخراجی عسلویه،

– عدم پرداخت مطالبات 4 نماینده کارگران اعتصابی کارخانه ایران برک رشت،

– فشاربه 23کارگرمعترض شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه پس از اقدام اعتراضی انها (روشن کردن چراغ اتوبوس ها) درآبان ماه نسبت به تاخیر درپرداخت حقوقشان ،

– عدم پرداخت مطالبات کارگران معترض کارخانه کاشی خزر و اخذ تعهد کتبی از آنان مبنی بر پذیرش شرایط جدید کار و یا پذیرش اخراج،

–  کم کردن حق کارانه واضافه کاری پرستاران شرکت کننده درتجمعات اعتراضی،

– در اول خرداد سال 94 قرارداد کار جدیدی  درمناطق ویژه اقتصادی  اجرایی شد که  بر اساس آن پیمانکار می تواند  درصورت اعتصاب کارگران، بدون پرداخت مطالبات، با آنها تسویه حساب کند.

پ- احضار کارگران معترض به مراجع قضایی وامنیتی

طی سال 94   گزارشاتی مبنی بر احضار تعداد زیادی از کارگران مراکز تولیدی و خدماتی  از جمله معلمان  و پرستاران  به مراکز قضایی و امنیتی  منتشر گردید . گفتنی است که در اینجا نیز این  گزارشات  تنها بخشی از واقعیت را بیان می کند، زیرا که تعداد واقعی این احضار ها  بسیار بیش از آن چیزی است که گزارش شده است. یکی از دلایل آن هم این است که احضار ها توسط نیروهای امنیتی اساسا با هدف تهدید صورت می گیرد  و از فرد احضار شده خواسته  می شود که  احضار شدن خود را  از دیگران  پنهان نگاه دارد.  به هر رو 108 مورد احضار به قرار زیر گزارش  شد ه است:

– احضار 60 معلم از طرف اداره اطلاعات بوکان در آستانه17اردیبهشت و تهدید آن،

– احضار8 کارگرمعترض کارخانه سیمان سپاهان بدنبال شکایت کارفرما پس از تجمعات اعتراضی کارگران این کارخانه،

– احضار8 کارگرمعترض کارخانه لوله سازی خوزستان به مراجع قضایی،

– احضار2 کارگراعتصابی کارخانه نورد ولوله صفا به دادستانی،

– احضار12کارگرمعترض معدن تکاب طلای آق دره به مراجع قضایی،

– احضار18کارگراعتصابی کارخانه ایران برک رشت،

-احضار وبازخواست تعدادی ازبیکاران درعسلویه پس از  برپایی تجمع اعتراضی توسط آنان  وهمچنین احضار تعدادی از کارگران عسلویه که در تجمع فوق جهت حمایت ازبیکاران شرکت کرده بودند،

– احضار ٨ معلم به اداره اطلاعات سقز.

ت – محاکمه و صدور حکم  دادگاه علیه کردن کارگران معترض:

-دادگاهی کردن 30 کارگر معترض معدن چادرملو ومحکوم کردن 5 نفر آنها به یکسال حبس وشلاق که این حکم  پس از اعتراض کارگران، به  5 سال  حبس تعلیقی و 3 میلیون  ریال جریمه  نقدی تغییر یافت،

-محکوم کردن دو کارگرمعترض نانوایی های سنندج به نام های یدالله صمدی واقبال شعبانی به 5 ماه حبس تعزیری و30 ضربه شلاق،

– دادگاهی کردن چند باره 9 کارگر معترض معدن سنگ آهن بافق،

ث : دخالت نیروهای انتظامی،امنیتی و قضایی  برای سرکوب  اعتراضات کارگری

– استقرارنیروهای انتظامی درکارخانه ایران برک رشت دربیست ونهمین روز اعتصاب کارگران،

– حضورنیروهای امنیتی ولباس شخصی درکارخانه فنر ایدامین سایپا همزمان با اعتصاب کارگران،

– حضورنیروهای انتظامی وقضایی در کارخانه فولاد و چدن درود دربیست وپنجمین روزاعتصاب کارگران،

– حضورپلیس امنیتی درجلسه هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه،

– دخالت رئیس حوزه قضایی دادگاه بندرامام دراعتراضات کارگران این منطقه،

-جلوگیری از بازگشت بکار26 کارگرمعترض معدن طلای آق دره تکاب توسط شورای تامین این شهرستان،

ج-  بازداشت ها

درسال 94 حداقل  81  کارگر،معلم، پرستارومتقاضی کار به دلیل  اعتراض شان به شرایط کار،   بازداشت شدند. نمونه های زیر بخشی از این بازداشت کردن هاست:

– بازداشت 2 پرستارمعترض بیمارستان خمینی تهران،

– بازداشت  تعدادی زیادی از معلمان که برای شرکت در تجمع اعتراضی  31  تیرماه در مقابل مجلس، به انجا رفته بودند،

– بازداشت حداقل 2کارگرمعترض کشت وصنعت میان آب،

– بازداشت 3 جوان متقاضی کار در جریان تجمع اعتراضی جوانان جویای کار در  مقابل پالایشگاه بید بلند 2 بهبان،

– بازداشت چندین نفر از رادیولوژیست های معترض بدنبال تجمع اعتراضیشان مقابل وزارت    بهداشت،

– بازداشت 28  کارگرمعترض بیکارشده مجتمع مس خاتون آباد،

– بازداشت 13 نفرازکارکنان بیکارشده موسسه میزان پس از  بر پایی تجمع های اعتراضی توسط آنها،

– بازداشت 48 ساعته شش کارگرمعترض جهاد نصر دراصفهان،

– بازداشت 10 کارگرمعترض فازهای 23 و24 عسلویه بدنبال اعتصاب؛ بازداشت شدگان بعد از 24 ساعت و با  دادن تعهد آزاد شدند،

– بازداشت 12 کارگربیکارشده معترض سیمان دورود بدنبال تجمع های اعتراضی؛ کارگران پس از 5 روز بازداشت با کفالت آزاد شدند،

– بازداشت 2 کارگرمعترض فاز22 عسلویه که پس از سپری کردن چند روز در باز داشت، با دادن تعهد آزاد شدند،

– بازداشت 3 کارگراعتصابی معدن طزره.

چ – یورش نیروهای انتظامی، یگان ویژه،نیروهای امنیتی و لباس شخصی  به کارگران، معلمان و دیگر معترضان

درسال 94 حداقل 15 مورد از  این نوع  یورش ها توسط  نیروهای سرکوب گر رژیم  گزارش شده است:

– حمله عوامل امنیتی ولباس شخصی ها  تحت حمایت نیروهای انتظامی به تجمع معلمان  در مقابل اداره آموزش وپرورش گیلان وضرب وشتم  معلمان  در  27فروردین ماه،

– حمله یگان ویژه به کارگران معترض کارخانه لوله سازی خوزستان و زخمی  کردن یک کارگر،

– یورش نیروهای انتظامی به تجمع کارگران بیکارشده شرکت معنجو زرند؛  شلیک گازاشک آور توسط این نیروها موجب آسیب دیدن چشم یکی از کارگران شد که پس از تصادم با کامیون، جان باخت،

– حمله یگان ویژه به تجمع کارگران کارخانه ذوب آهن اردبیل در 31 خرداد و زخمی شدن چندکارگر،

– حمله نیروهای انتظامی به تجمع کارکنان بیکارشده موسسه میزان درمشهد،

– حمله یگان ویژه و نیروهای انتظامی به کارگران اعتصابی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ماشین آب پاش فشارقوی وشلیک تیر هوایی،

– حمله گسترده نیروهای امنیتی، لباس شخصی و انتظامی به معلمان در  تیر 31 با هدف  جلوگیری از برگزاری تجمع اعتراضیشان در برابر مجلس  وبازداشت تعداد زیادی از معلمان،

– حمله نیروهای انتظامی به کارگران کشت وصنعت میان آب که همراه اعضای خانواده  تجمع کرده بودند؛ نیروهای انتظامی، گازاشک آور به سوی تجمع کنندگان شلیک کردند. در نتیجه این یورش ، همسر یکی از کارگران زخمی شد.

– حمله نیروهای انتظامی به تجمع کارگران اخراجی کشتارگاه اهواز ودرگیرشدن با کارگران معترض،

– حمله نیروهای انتظامی به تجمع جوانان جویای کار روستای شهرویی مقابل پالایشگاه بید بلند 2 بهبان وشلیک مستقیم بطرف تجمع کنندگان که موجب مرگ یک جوان متقاضی کار وزخمی شدن 2 نفر دیگرشد،

– حمله نیروهای ضد شورش وپلیس به تجمع  26 دی ماه  رادیولوژیست های معترض مقابل وزارت بهداشت،

– یورش یگان ویژه به تجمع شبانه روزی و خانوادگی کارگران بیکارشده مجتمع مس خاتون آباد در 6 بهمن ماه .

– درگیرشدن نیروهای انتظامی با کارگران کارخانه نساجی مازندران بدنبال راهپیمایی کارگران درسطح شهر وتجمع در مقابل استانداری،

– درگیرشدن نیروهای انتظامی با کارگران ورزشگاه قدس همدان.

– درگیرشدن نیروهای انتظامی با بازنشستگان تامین اجتماعی  که مقابل نهاد ریاست جمهوری تجمع کرده بودند.

لازم است که در اینجا به مانورآماده سازی نیروهای بسیج ضد اغتشاش برای مقابله با اعتراضات کارگری اشاره کنیم   که بی سابقه بود. این مانور در 16 بهمن ماه  در کلاله در استان گلستان  انجام شد و طی آن نیروهای بسیج  چگونگی حمله به کارگران معترض و سرکوب آنان را تمرین کردند.

………………

سرکوب و اعمال فشار به اعضای تشکل ها  و نهادهای مستقل و فعالین کارگری

–  پیش از هرچیز دراین  قسمت باید از جان باختن  زنده یاد شاهرخ زمانی، فعال شناخته شده کارگری در زندان رژیم جمهوری اسلامی یاد کرد. شاهرخ زمانی از اعضای هیئت بازگشایی سندیکای کارگران نقاش و عضو هیات مدیره کمیته پیگیری برای ایجاد تشکل های کارگری، آخرین بار در 14  خرداد 1390 در تبریز دستگیر و به جرم فعالیت های کارگری به 11 سال زندان محکوم شد. شاهرخ در 22 شهریور 94 در زندان رجایی شهر کرج جان باخت.  مقامات جمهوری اسلامی، علت را سکته مغزی اعلام کردند. اما بسیاری از فعالان کارگری، رژِیم اسلامی را عامل قتل شاهرخ زمانی دانستند. جلوگیری رژیم از تحقیق  مستقل در مورد علت جان باختن شاهرخ زمانی، تاییدی بود بر نظر فعالین کارگری. به هر رو رژیم اسلامی، مستقیم و یا غیر مستقیم  مسئول جان باختن شاهرخ زمانی شناخته شده است.

– جعفرعظیم زاده دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران، در آبادن  سال 94  برای اجرای حکم 6 سال حبس، در زندان اوین محبوس شد. عظیم زاده پیش از این در سوم خرداد هنگامی که همراه خانواده شاپور احسانی راد به دادگاه ساوه رفته بود، بازداشت و بعد از 18روز آزاد شده بود،

–  داوود رضوی از اعضای هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد در 23 دی ماه 94  در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران محاکمه وبه 5 سال زندان محکوم شد. رضوی پیش از این  درآستانه اول ماه مه سال 94 دستگیر و بعد از 22 روز بازداشت آزاد شده بود،

-بازداشت ابراهیم مددی نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای کاَرگران شرکت واحد  درآستانه اول ماه مه1394. ایشان  قرار بود که در سوم اسفند د توسط همان شعبه دادگاهی  که داود رضوی را  به زندان محکوم کرد، محاکمه شود.  اما به علت بیماری بیماری و گواهی پزشکی مبنی بر استراحت مطلق نتوانست در دادگاه حاضر شود. اتهامامات وارد شده به ابراهیم مددی نیز مشابه اتهاماتی است که علیه داود رضوی عنوان شده بود،

– بازداشت محمود صالحی در8 اردیبهشت ماه. ایشان بعد سپری کردن 32 روز در بازادشت، آزاد وسپس حکم 9 سال زندان علیه او صادر شد،

-دستگیری عثمان اسماعیلی در  8 اردیبهشت. ایشان پس  از 11 روز بازداشت آزاد شد و سپس یک سال حکم زندان برای او صادر گردید.

-بازداشت شاپور احسانی  در 26 اردیبهشت وآزاد شدن اش  پس از 27 روز بازداشت،

– بازداشت علی نجاتی  در 24  شهریورو آزاد شدن اش پس از 34 روز بازداشت،

– بازداشت واله زمانی در 29 شهریورماه وآزادی وی پس ازیک هفته بازداشت،

– بازداشت اعضای کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری وفعالین کارگری  دیگر از جمله: نظام صادقی،آرام و فواد زندی، ریبوارعبدالهی، پدرام نصرالهی، رضا امجدی، فرزاد مرادی نیا، فردین میرکی، جلیل محمدی، پروین محمدی، شیث امانی، خالد وغالب حسینی، محمدعبدی پور و تعداد دیگری از فعالین کارگری،

– یورش به منزل حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه در خرداد ماه؛ ماموران با  ایجاد دلهره و وحشت برای فرزندان، همسر و همسایگان حسن سعیدی از پسر سیزده ساله ایشان  پی جوی او شدند.

-محکوم کردن مجدد معلم زندانی رسول بداقی و صدور حکم جدید  3 سال زندان برای ایشان،

– صدور حکم  ۶ سال حبس تعزیری برای اسماعیل عبدی، در حالی که حکم  ۹ سال حبس تعلیقی در دولت قبلی برای او صادر شده بود. اسماعیل عبدی از ششم تیر ۹۴ در زندان اوین به سر می برد.

 

– علی اکبر باغانی یک سال حبس خود را در حالی در زندان رجایی شهر به پایان رساند که از ابتدای اردیبهشت باید به تبعید گاه خود ( زابل ) روانه شود.

– دستگیری دبیر کل سازمان معلمان ایران علیرضا هاشمی و اجرای حکم 5 سال زندان برای او که در سال 1389 صادر شده بود،

-اجرای حکم ۹ سال زندان برای محمود بهشتی لنگرودی و سپس  صدور حکم  ۵ سال  زندان دیگر برای او. به این ترتیب  برای او جمعا چهارده سال زندان  رقم  زده اند. بهشتی هم اکنون در زندان اوین در حال گذراندن  دوران محکومیت است.،

– بازداشت ۱۳۲ نفر از معلمان در سی و یکم تیرماه در مقابل مجلس شورای اسلامی و سپس  آزادی آنها بعد از پاسی از شب،

– محمد رضا نیک نژاد و مهدی بهلولی هر کدام به پنج سال زندان محکوم شدند و طاهر قادر زاده عضو کانون صنفی معلمان کردستان ( سقز) به ۹۱ روز حبس تعزیزی محکوم شد،

-بازداشت رامین زند نیا  عضو انجمن صنفی معلمان کردستان  به همراه خانواده.

( تعداد معلمانی که علیه آنان پرونده تشکیل شده و یا احضار شده اند، بسیار زیاد است. اما بسیاری از آنان به دلایل امنیتی از علنی کردن  موضوع خود داری کرده اند. )

 

اذیت و آزار و اعمال فشار بر کارگران زندانی

– بهنام ابراهیم زاده درزندان مورد ضرب وشتم قرار گرفت و در حالی که دوران حکم زندان را می گذراند، مجددا با تشکیل پرونده او را به تحمل  7 سال و 9 ماه و15روز زندان اضافی محکوم کردند،

– اذیت وآزار ومورد ضرب شتم قراردادن محمدجراحی درزندان تبریز،

-محاکمه مجدد رضاشهابی در دوران مرخصی استعلاجی و صدور حکم یک سال زندان علیه او.

ادامه  روند تحمیل بی حقوقی  قانونی به کارگران:

رژیم جمهوری اسلامی همراه با تشدید سرکوب علیه کارگران، سیاست تحمیل بی حقوقی مطلق  بر کارگران و حمله به شرایط کار و سطح معیشت کارگران را  با همان شدت ادامه داد .  در این رابطه تنها به چند نمونه اشاره می کنیم:

–  شورای عالی کار در 18 اسفند 94  حداقل دستمزد برای سال 95 را   با افزایش 14 درصد،  812 هزار تومان اعلام کرد. این مبلغ،  طبق منابع رسمی،  چندین مرتبه پایین تر از خط فقر است.   به این ترتیب رژیم اسلامی همچنان،  بند 2 قانون کار خود را که می گوید حداقل دستمزد باید نیازهای خانواده کارگری را تامین کند، دور زد.  تعدادی از تشکل های مستقل کارگری  تصمیم شورای عالی کار را به شدت محکوم کردند و خواهان  دستمزد سه میلیون پانصد هزار تومان در ماه شدند.

– با  افزایش مناطق ویژه اقتصادی وآزاد تجاری، کارگران بیشتری از شمول قانون کار خارج شدند.

-خروج کارگران کارگاه های زیر10 نفر ازشمول برخی  از مواد قانون کار کماکان ادامه یافت.

– تلاش برای بر افزایش سن بازنشستگی و همراه با آن ، کاهش حقوق بازنشستگان همچنان ادامه یافت (8)

– طرح استاد شاگردی دولت احمدی نژاد، توسط دولت یازدهم درسال 94 پیگیری و دراستان های زنجان وکرمانشاه به اجرا گذاشته شد.

– طرح کارورزی دولت  دولت احمدی نژاد  زیر عنوان جدید  به نام طرح اشتغال آزمایشی ۱۱ ماهه فارغ التحصیلان دانشگاهی با حقوق400هزارتومانی در دستور کار دولت  حسن روحانی قرار گرفت. بطور کلی براساس لایحه برنامه ششم توسعه که توسط  دولت تهیه شده است ، دوره آزمایشی کاراز3 ماه به 2 سال افزایش می یاید، قرارداد کار در این دوره بسته نمی شود و کارفرمایان به راحتی می توانند شاغلان بالای لیسانس را از کار اخراج کنند. اصولا هدف  این قسمت از برنامه ششم توسعه، خارج کردن کارگران زیر29 سال فارغ التحصیل دانشگاه ازشمول قانون

کار است.( 9)

………………….

ارزیابی فشرده

مبارزه و اعتراض های کارگری  تقریبا در تمام عرصه هایی که موضوع این گزارش بوده، حاکی از افزایش و گسترده تر شدن این مبارزه و اعتراضات در سال 94 نسبت به سال 93 است. فراگیرتر و پر دامنه تر شدن  مبارزه و اعتراضات کارگران اگر چه اساسا جنبه دفاعی داشته و در واقع واکنش کارگران در مقابل  یورش گسترده و بی رحمانه طبقه حاکم  و رژیم اسلامی  به سطح معیشت آنان، تشدید استثمار، تحمیل  شرایط بدتر کار و بی حقوقی بیشتر به کارگران بوده است، اما نکته اصلی و مهم  در همین واکنش  نهفته است.  نکته این است که در این یورش که برمتن سرمایه داری بحران زده و فلج شده ایران تداوم داشته است، کارگران به هیچ رو قربانیانی خاموش نبوده اند. جدال و نبرد طبقاتی سهمگین و سختی در جریان بوده است، جدال و نبردی  که همچنان ادامه دارد. اعتصاب ها و تجمع ها و دیگر اشکال مبارزات کارگران  که در متن گزارش آمده است، در حقیقت  تبلور این نبرد طبقاتی است.

گزارشات نشان می دهند که مبارزه و اعتراض های کارگری درسال 94 ، تنها از لحاظ کمی، یعنی از لحاط تعداد اعتصاب ها و تجمع ها و دیگر اشکال اعتراض نیست که گسترش یافته و فزونی گرفته، بلکه از لحاظ کیفی نیز رشد پیدا کرده و نسبت به سال های پیش، ویژگی های یافته است که به نظر ما بسیار با اهمیت است.

نخستین ویژگی، اعتصاب همزمان کارگران در یک رشته تولیدی در مناطق مختلف و یا در چندین واحد تولیدی، واقع در یک منطقه است. مبارزه همزمان کارگران  پتروشیمی های اراک، اصفهان، تبریز و ماهشهر، و یا اعتصاب همزمان 2000کارگر معادن زغال سنگ کوهبنان ازجمله پابدانای جنوبی،چشمه پودنه، اصلی، هشونی، نمونه ای از این گونه مبارزه است. این امر به خوبی نشان می دهد که این مبارزات از سازماندهی و هماهنگی درونی نسبتا پیچیده ای برخوردار بوده است.

ویژگی دوم، افزایش طول زمان اعتصاب کارگری است که در چندین مورد  بیش از یک ماه و گاه نزدیک به دوماه  به درازا کشید. این  امر از یک سو اراده و پافشاری کارگران برای رسیدن به خواست هایشان را نشان می دهد و از سوی دیگر بیان گر این است که رژیم در سرکوب سریع اعتصاب های کارگری با محدودیت های معینی روبروست؛  نگرانی از خارج شدن اوضاع از کنترل، می تواند یکی از این نگرانی ها باشد.

ویژگی سوم، گسترش اعتراض ها و اعتصاب های کارگری به خارج از محل  کار است که به شکل راهپیمایی کارگران در شهر، بستن جاده ها و تجمع در برابر مراکز دولتی   صورت گرفته است. این واقعیت، بیانگر این است مبارزه کارگران برای رسیدن به مطالباتی که از آغاز، خاستگاه اقتصادی و رفاهی داشته و حاکی از اختلاف بین کارفرما و کارگران است، هر چه بیشتر جنبه اجتماعی به خود گرفته و به امر اجتماعی تبدیل شده است.

ویژگی چهارم،  حضور و شرکت هر چه بیشتر خانواده های کارگری در مبارزات کارگران است. پیوستن خانواده ها به مبارزات کارگری در همان حال که به همبستگی بیشتر بین کارگران و خانواد های کارگری یاری می رساند، هزینه سرکوب اعتراض های کارگری برای رژیم  را بسیار بالا می برد. افزون بر این، پیوستن خانواده ها به مبارزه کارگران به سرعت به اجتماعی شدن اعتراض کارگری به ویژه در شهرهای کوچک دامن می زند.

نکته پایانی اینکه هدف ما از تهیه این گزارش تنها بازگویی مسایل و وقایع سالیانه کارگری نبوده است. به بیان دیگر، این، تنها هدف نبوده است.  کوشیده ایم به سهم  و توان خود تصویری کلی از واقعیت ها ترسیم کنیم، تا شاید کمکی باشد به تشکلات و فعالین کارگری و همه کارگران مبارز در ارزیابی انها از موقعیت، دست آورده ها، ناکامی ها و موانعی که  کارگران در سال 94 با آن روبرو بوده اند.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

info@workers-iran.org

28 آوریل  2016

***********************************************************************************

زیرنویس

(1 ) وزیراطلاعات رژیم جهموری اسلامی  به افزایش تجمع اعتراض کارگران اعتراف و نسبت با آن ابراز نگرانی کرد. ایسنا در 9 خرداد طی گزارشی در این مورد نوشت : » امروز علوی وزیر اطلاعات در جمع فرمانداران سراسرکشورگفت:‌ کشور ما با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه است و اداره کشور در این شرایط سخت است. طبق اطلاعات ناجا در دو ماه اول سال، تجمعات صنفی 55 درصد افزایش داشته است، بنابراین امکان تبدیل این تجمعات به اعتراضات سیاسی و چالش های امنیتی وجود دارد».

(2)  به رغم هولناک بودن آمار منتشرشده  در مورد حوادث ناشی از کار،  ابعاد این فاجعه وقتی آشکار می شود که بدانیم انچه در این باره منتشر می شود در بر گیرنده همه حوادث نیست. به زبان دیگر بسیاری از حوادث اصولا گزارش نمی شوند. به سه مورد در تایید  این حقیقت  اشاره می کنیم :

الف –  اماین نیوز  در 24 فروردین نوشت: «مشاور خانه معدن ایران درباره وضعیت ایمنی در معادن ایران گفت:حجم استخراج معادن ایران در مقایسه با حجم تولید و استخراج کشورهایی مانند چین بسیار ناچیز است اما این در حالی است که تعداد و شدت حوادث در معادن ایران بحث‌برانگیز است …..وی با ابراز تاسف ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته تعداد حوادث ناشی از کار در معادن سیر صعودی داشته و تعداد این حوادث از ۸۷۶ حادثه در سال ۲۰۰۹ به ۱۱۷۷ حادثه در سال ۲۰۱۲ افزایش یافته اما در ایران تعداد زیادی از حوادث ناشی از کار گزارش نمی‌شود.»

ب –  در  بخشی از گزارش تامین24- درتیرماه  94 چنین امده است : » «اول ايمني، بعد کار» اين جمله را فراوان ديده و شنيده ايم. گاهي مزين و با خط خوش روي تابلويي سردر کارگاهها، گاهي با اسپري و با خطي کج ومعوج روي ديوار نيمه مخروبه ساختماني در حال ساخت. آمارهاي رسمي ميگويد سالانه بيش از هزار و 500 نفر جان خود را بر اثر حوادث ناشي از کار از دست مي دهند.

براساس آمارها، حوادث کار در ايران حدود چهار برابر کشورهاي توسعه يافته است و درنتيجه اين حوادث سالانه 4 درصد از توليد ناخالص ملي صرف اين مسئله مي شود.همچنین سالانه بيش از هزار و 500 نفر جان خود را بر اثر حوادث ناشي از کار از دست مي دهند.»

ت – ایلنا در 15 تیر گزارش  زیر را درج کرد:  «درحال حاضر نزدیک به 350 هزار زندانی به خاطر جرایم غیرعمد ناشی از حوادث کارگاهی در زندان هستند. نایب رییس هیات مدیره ستاد دیه و مستشار دیوان عالی کشور گفت:از تعداد 800 هزار زندانی جرایم غیر عمد در کشور حدود 350 هزار نفر را زندانیان حوادث کارگاهی ناشی از بی احتیاطی، بی مبالاتی و عدم رعایت نظامات دولتی تشکیل می دهند.»

(3) در این مورد  خبر گزاری فارس نوشت : «معاون روابط کار وزیر تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی از بیماری‌های شغلی منجر به فوت به عنوان مرگ خاموش یاد کرد و گفت: آمار حوادث منجر به فوت ناشی از بیماری‌های شغلی، حدود 12 برابر حوادث فیزیکی است.روابط عمومی استانداری آذربایجان‌شرقی، سیدحسن هفده ‌تن از بیماری‌های شغلی منجر به فوت به عنوان مرگ خاموش یاد کرد و گفت: آمار حوادث منجر به فوت ناشی از بیماری‌های شغلی، حدود 12 برابر حوادث فیزیکی است.

و ایرنا  در گزارشی در  21 مهر  در این مورد چنین نوشت : »  معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سالانه 12هزار نفر در کشور به دلیل حوادث ناشی از کار وبیماری های شغلی جان خود را از دست می دهند.سیدحسن هفده تن روز سه شنبه در سفر به شهرکرد در جمع رسانه ها از بیماری های شغلی منجر به فوت به عنوان مرگ خاموش یاد کرد و افزود: آمار حوادث منجر به فوت ناشی از بیماری های شغلی، حدود 12 برابر حوادث فیزیکی است. (گزارش21مهر ایرنا)

(4) معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در مهر ماه سال 1394 اعلام نمود که که مدت زمان تبدیل وضعیت معلمان پیمانی 5 سال است .با این حال  تعداد قابل توجهی از  این معلمان تا مهر ماه 1394که شامل این وضعیت می شدند تاکنون بلاتکلیف مانده اند  رجوع کنید به:

(http://sedayemoallem.ir/خبر/item/4820-درخواست-معلمان-پیمانی-سال-1389-از-سازمان-مدیریت-و-برنامه-ریزی-کشور)

(5) رجوع کنید به لینک زیر:

http://www.amar.org.ir/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D8%B3%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%87%D8%A7/%D8%B3%D8%B1%DB%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C/agentType/ViewType/PropertyTypeID/15

(6 ) دولت روحانی وعده می دهد که در سال اینده اقصاد ایران رشد 5 تا 6 در صدی را تجربه خواهد کرد. حتی اگر این فرض بسیار خوشبینانه را بپذیریم  در این صورت نرخ بیکاری و تعداد بیکاران  در بهترین حالت در همین سطح کنونی باقی خواهد ماند. زیرا به بر اورد  تعداد از پزوهشگران اقتصادی  حامی دولت هر یک درصد رشد اقتصادی در ایران،  باعث  ایجاد صد هزار شغل جدید خواهد شد ،  بنابراین،  یعنی با فرض تحقق  رشد اقتصادی 6 درصدی    ، تنها  600 هزار فرصت شغلی در سال 95 ایجاد خواهد شد که  بسیار کمتر از تعداد کسانی است سالیانه  وارد بازار کار می شوند.  از سوی دیگر بانک جهانی و صندوق بین المللی پیش بینی کرده اند که اقتصاد ایران در سال 95 رشدی حدود 4/ 4 درصد را تجربه خواهد کرد. طبق این  پیش بینی ها،  نرخ بیکاری در سال 95  بیش 12 در صد خواهد بود که نشانگر افزایش نرخ بیکاری است.  نگاه کنید

http://www.donya-e-eqtesad.com/news/1030663/

(7) :  گزارشی از درگیری های نیروهای انتطامی با کارگران نقاش ساختمان از زبان یک کارگر:

«مشکلات کارگران نقاش

هیچ مقام مسوولی یادی از ما کارگران نقاش ساختمان نمی کند اما جناب نیروی انتظامی برای این مسئله تاب نیاورده دست به کار میشود وحضرات انجمن صنفی هم که خود فروخته هستند درخدمت جناب نیروی انتظامی به خدمت کارگران نقاش ساختمان می رسند این خدمت گزاری را هم برای دست گرمی وهم برای تمرین مناسب می بینند.

اما یه کم دور تر میریم از اول شروع میکنیم بنده دقیقا یادم هست که کارگران نقاش پاتوقشان در تهران پارس فلکه چهارم خیابان وفادارشرقی ایستگاه مسجد بود تقریبا ۲۰ سال پیش روزی شهردار آمد گفت برای شما جای سر پوشیده درست خواهیم کرد.

اما این وعده دروغی بیش نبود یکی دوسال بعد آقایان دست بکار شدند هر چند زحمت زیادی برای نیروی انتظامی داشت پس از درگیری های مختلف این وظیفه را انجام دادند و کارگران را به ایستگاه مدرسه راندن اما چند سال بعد دوباره دیدند که کسی یادی از این کارگران نمی کند دوباره نیروی انتظامی با خود اندیشید که من یادی از کارگران میکنم و این دفعه برای گرم کردن با باطوم هاشون آمدند و برای ما حسابی خدمت کردند واز ایستگاه مدرسه به دوراهی رهبر راندند. جنب دانشگاه خواجه نصیر یک پارک کوچک بود که آنجا جمع میشدیم وچند روز پیش آقایان دوباره یادی ازما کرده بودند که اینجا جای شما نیست و جناب انجمن صنفی حاضر در جلسه گفتند یا اینجا جمع نشید یا اون زیر پل یه آغل مانندی برای خدمت به شما عزیزان درست کردیم به زور باطوم می فرستیم آنجا. اگر این حضرات خود فروخته وجناب انتظامی نباشه کسی به فکر ما کارگران نیست من نمی دونم آیا ما در این مملکت جای برای سر پا ایستادن داریم یا نداریم. ما باید به فکر این بحران بیکاری که پس از رکود در بازار مسکن به وجود آمده باشیم ویا هر روز در گیر با ماموران باشیم آیا حل این بحران به عهده کیست؟

کارگرسندیکای نقاش،  علی آقا» .

(8)  پیش نویس برنامه ششم،  افزایش تدریجی سن و سابقه خدمت و محاسبه میزان حقوق بازنشستگی  براساس میانگین حقوق 5 سال آخر خدمت مشمولین تمام صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی، را پیشنهادمی کند در تبصره 24 پیش‌نویس برنامه ششم در این مور چنین امده است:

به منظور جلوگیری از بروز بحران و کنترل و کاهش مشکلات صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی، دولت مکلف است اقدامات ذیل را در طول برنامه ششم توسعه به اجرا درآورد:

1-افزایش تدریجی سن و سابقه خدمت لازم برای مشمولین تمام صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی از سال اول برنامه هر سال به میزان 6 ماه، به حداقل سن و سابقه خدمت جهت احراز بازنشستگی

2-از تاریخ تصویب این قانون، بازنشستگی پیش از موعد مشترکین تمامی صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی، ممنوع خواهد بود.

3-حداکثر سنوات ارفاقی مربوط به شماغل سخت و زیان‌آور برای مشمولین صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری به مدت 3 سال و صندوق تامین اجتماعی به مدت 5 سال تعیین می‌گردد.

4-حداکثر حقوق بازنشستگی برای تمامی بازنشستگان صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی معادل 7 برابر حداقل حقوق قوانین موضوعه خواهد بود.

5-تمامی مشترکین صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی مجازند فقط از یک حقوق بازنشستگی و یا مستمری به انتخاب خود برخوردار شوند. (به استثنای دریافتی‌ها از صندوق‌های بازنشستگی خصوصی)

6-برقراری پوشش فراگیر افراد غیرمزد و حقوق‌بگیر فاقد پوشش بیمه اجتماعی پایه براساس آیین‌نامه‌ای که به تصویب دولت می‌رسد که استحقاق برخورداری از یارانه‌ها و مساعدت‌های اجتماعی را تعیین خواهد کرد در قالب صندوق‌ بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر انجام خواهد شد. این صندوق تحت عنوان صندوق بیمه فراگیر فعالیت خواهد کرد.

7-به منظور بهبود نظام کسب و کار و فضای رقابتی و ایجاد عدالت در برخورداری از منابع عمومی هر ساله دو درصد از میزان تقبل پرداخت حق بیمه سهم کارفرمایی، کارفرمایان موضوع قانون بخشودگی قسمتی از حق بیمه، بیمه‌شدگان و کارفرمایان مصوب  1358.9.24 شورای انقلاب و اصلاحات بعدی آن کاسته خواهد شد.

8-در تمامی صندوق‌های بازنشستگی و تامین اجتماعی میزان حقوق بازنشستگی براساس میانگین حقوق 5 سال آخر خدمت به قیمت روز (با احتساب ضرایب حقوق سنوات مربوطه مصوب هیئت وزیران) محاسبه می‌گردد.

9-هرگونه اتخاذ تصمیم در حوزه بازنشستگی بیمه‌های اجتماعی و درمانی منوط به پیش‌بینی بار مالی طرح‌ها و لوایح مربوط براساس محاسبات فنی، بیمه‌ای (اکچوئری) با لحاظ تعهدات بین‌النسلی و رعایت حقوق مکتسبه بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران خواهد بود.

10- با توجه به اینکه تمامی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران نیروهای نظامی و انتظامی توسط دولت تامین می‌گردد. از تاریخ تصویب این قانون سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح منحل و تمام شرکت‌ها و اموال و منابع آن توسط سازمان خصوصی‌سازی واگذار و منابع حاصله به حساب درآمد عمومی خزانه واریز می‌گردد. پرداخت حقوق بازنشستگان تا تصویب قانون جدید بازنشستگی توسط نیروهای فوق‌الذکر انجام خواهد شد.

(9)   در این مورد در تبصره 33 پیش‌نویس برنامه ششم توسعه چنین گفته امده است ه:

«به منظور ترغیب کارفرمایان و کارآفرینان بخش خصوصی و تعاونی به جذب نیروی کار بیکار جوان به ویژه در مناطق کمتر توسعه یافته و با هدف کمک به کاهش هزینه نیروی کار بنگاه‌های اقتصادی، دولت مجاز است اقدامات زیر را طی سال‌های برنامه اجرا نموده و منابع اعتباری مورد نیاز را در بودجه سنواتی لحاظ نماید:

1-مستثنی نمودن از شمول قوانین کار و تامین اجتماعی برای دانش آموختگان دانشگاهی گروه‌های سنی زیر 29 سال در اجرای طرح کارورزی (آموزش‌های تخصصی بدو ورود به کار و طی دوره‌های آموزش عالی در کارگاه‌های خصوصی و تعاونی) حداکثر تا دو سال برای هر یک از کارورزان.

2-تعیین حداقل مزد برای کارگران جدید گروه‌های سنی زیر 29 سال (که قبلا سابقه بیمه تامین اجتماعی نداشته باشند) و مشمولین طرح اشتغال عمومی (اجرای پروژه‌های عام‌المنفعه در زمینه زیرساخت‌های اقتصادی، اجتماعی و مدیریت محیط زیست و با مشارکت جوامع محلی) به میزان 75 درصد حداقل مزد تعیین شده مصوبه شورای عالی کار حداکثر تا دو سال با هدف‌ انگیزه بیشتر برای بکارگیری نیروی کار جدید.»

همچنین نگاه کنید لینک های زیر:

http://www.jobportal.ir/s3/Default.aspx?ID=9_3_595_10_229

http://www.tasnimnews.com/Home/Single/449738

دهم اردیبهشت ماه1395

akhbarkargari2468@gmail.com

 

************

may day (2)

مبارزه ای که در اعماق جامعه جاری است، نابود شدنی نیست!

دوشادوش هم، متحد و متشکل علیه ستم و استثمار

نظام سرمایه داری، جهان را بیش از پیش به ورطۀ دائمی فقر، بیکاری، گرسنگی، جنگ و آوارگی و تخریب منابع زیست رانده است. این نظام برای نجات از بحران های ذاتی اش، هستی و وضعیت تأمین معاش کارگران و توده های زحمتکش را  به فاجعه کشانده است.

«راه حل اقتصادی» طبقۀ سرمایه دار و دولت های سرمایه داری در این شرایط عبارتند: از تشدید باز هم بیشتر استثمار کارگران و ستم بر آنان برای افزایش ارزش اضافی حاصل از کارِ کارگران و انداختن بار بحران به دوش آنها، بازپس گرفتن دستاوردهای اجتماعی و اقتصادی طبقۀ کارگر، تعطیل کردن یک رشته بنگاه ها و مؤسساتی که سودآوری شان را «کافی» نمی دانند و افزودن بر خیل بیکاران تا از این طریق زمینه های از سرگیری فعالیت برای بزرگترین بنگاه ها که توانائی ادامۀ حیات دارند آماده شود. بزرگترین قدرت های سرمایه داری می کوشند این الگو را بر همۀ کشورها تحمیل کنند.

«راه حل سیاسی» طبقۀ سرمایه دار و دولت های سرمایه داری تلاش برای تثبیت و تداوم سلطۀ سیاسی استثمارگران، به اطاعت درآوردن کارگران و دیگر زحمتکشان، سرکوب و یا منحرف کردن جنبش های آنان است. طبقۀ سرمایه دار و دولت های سرمایه داری همین سیاست را در عرصۀ بین المللی و جهانی نیز به عمل درمی آورند: تجاوز نظامی، سرکوب جنبش های آزادی خواهانه و استقلال طلبانه و تحمیل سیاست بزرگترین قدرت های سرمایه داری با استفاده از اهرم های اقتصادی و سیاسی؛ حمایت از دولت های مرتجع کشورهای عقب مانده و دار و دسته های جنایتکار، ایجاد بلوک ها به نفع این یا آن قدرت، تحمیل خواست های خود از طریق نهادهای بین المللی بر جهان. یک جلوۀ دیگر از ددمنشی نظام سرمایه داری افزایش قدرت و نفوذ سیاسی احزاب فاشیست و نژادپرست است که برای تسخیر قدرت سیاسی در کشورهای سرمایه داری و یا دست کم اجرای برنامه هایشان از جانب احزاب دیگر تلاش خود را افزایش داده اند.

نظام سرمایه داری ایران در زمینۀ اقتصاد و سیاست همین الگوهائی را که در بالا ذکر شد به کار می بندد با این تفاوت که به خاطر شرایط ویژۀ ایران، هم در عرصۀ اقتصادی و هم در عرصۀ سیاسی، فشار وارد بر کارگران و زحمتکشان در ایران از فشار و ستمی که بر هم طبقه ای های ما در کشورهای پیشرفتۀ سرمایه داری وارد می شود به مراتب بیشتر و شدیدتر است. مصداق این واقعیت: تعیین مزد حداقل کارگران ایران برای سال ١٣٩٥ معادل ٨١١ هزار و ٦٨٠ تومان در ماه یعنی کمتر از یک سوم خط فقر و کمتر از یک چهارم متوسط هزینۀ زندگی یک خانوادۀ چهار نفرۀ شهری توسط شورای عالی کار، در ماه گذشته است. هنوز مرکب بخشنامۀ حوزۀ قضائی دادگاه عمومی بندر امام، که هشدار می داد در صورت لزوم کشتار کارگران خاتون آباد بار دیگر در مورد سایر کارگران می تواند تکرار گردد («از این تاریخ با هر گونه تجمع غیر قانونی و اخلال در نظم شرکت ها، برخورد خواهد شد.»)، خشک نشده بود که به گلوله بستن بیرحمانۀ کارگران بیکار و جوانان جویای کار روستای شهرویه از توابع بهبهان در استان خوزستان و به خون غلطیدن «مرتضی فرج نیا»، در آذر ماه ٩۴ توسط نیروی انتظامی، نشان داد که کشتار کارگران بیکار (که سابقۀ طولانی آن به کشتار کارگران بیکار اندیمشک در سال ۱٣٥۸ می رسد) نشانۀ ضعف حاکمان کارگرکش در پاسخ گویی به بیکاری کارگران است. حضور صدها کارگر و فعال کارگری، اجتماعی و سیاسی زندانی در بازداشتگاه های ایران که «جرمی» جز خواست زیستن همچون انسان متمدن امروزی ندارند، همه و همه بیانگر گوشۀ کوچکی از ستم و استثماری است که بر کارگران ایران اعمال می شود.

اما در چنین وضعیت و درست به خاطر چنین وضعیتی طبقۀ کارگر می تواند و باید اوضاع را تغییر دهد! برای این کار باید تنها به نیروی پایان ناپذیر خود و دیگر زحمتکشان تکیه کند؛ به مدیران اقتصادی، سیاسی و اداری سرمایه داری کوچک ترین اعتمادی نداشته باشد و فریب ایدئولوژی پردازان رنگارنگ طبقۀ سرمایه دار را نخورد. طبقۀ کارگر باید با سیاست مستقل خود و با سازمان های مستقل خود (ضرورت ایجاد سندیکاهای مستقل کارگری و حزب سیاسی مستقل طبقۀ کارگر) وارد عمل، به ویژه وارد میدان مبارزۀ اقتصادی و مبارزۀ سیاسی، شود. تا هنگامی که این طبقه وارد مبارزۀ سیاسی مستقل خود نگردد، امیدی به تغییر و تحول واقعی نیست. طبقۀ کارگر باید چشم انداز روشنی از تحول جامعه و آگاهی عمیقی از اهداف خود و ارادۀ محکمی برای تحقق آنها داشته باشد و این آگاهی و چشم انداز و راه دست یابی بدان را به توده های وسیع مردم منتقل کند.

کارگران با چنین نگرشی و با اتحاد و همبستگی و مبارزۀ پیگیر می توانند نه تنها اوضاع موجود را به نفع خود تغییر دهند بلکه زمینه های ایجاد جامعه ای فارغ از ستم و استثمار در سراسر جهان را فراهم کنند.

ما خواستار مبارزه مشترک و همکاری با همۀ نیروهای طرفدار آزادی طبقۀ کارگر هستیم. ما اتحاد و همبستگی کارگران همۀ کشورها  را یک اصل بزرگ و اساسی بین المللی می دانیم و برای تحقق این وظیفۀ خطیر تلاش می کنیم. ما برآنیم که مبارزۀ مشترک برای خواست های زیر که اکثریت قریب به اتفاق آنها تاکنون از سوی اغلب کارگران پیشرو، فعالان کارگری و سازمان های سیاسی مدافع آزادی طبقۀ کارگر مطرح شده اند می توانند و باید به محورهائی برای همکاری وسیع سازمان های کارگری تبدیل گردند.

مبارزه برای خواست های فوری اقتصادی و اجتماعی طبقۀ کارگر:

– به رسمیت شناختن حق تشکل های مستقل کارگری (مستقل از دولت و همۀ نهادهای حکومتی، از کارفرمایان، از احزاب سیاسی و نهادهای مذهبی) در همۀ رشته های فعالیت اقتصادی، اجتماعی، اداری، فرهنگی و غیره.

– حق شرکت و دخالت سازمان های مستقل کارگری در تدوین قانون کار.

– به رسمیت شناختن حق انعقاد پیمان های جمعی کار بین کارگران و کارفرمایان.

– برقراری بازرسی کارگری مرکب از نمایندگان منتخب کارگران با حقوق و اختیارات کافی برای نظارت بر شرایط کار در همۀ مؤسساتی که در آنها کار مزدی انجام می شود.

– برقراری حداکثر ۴٠ ساعت کار و دو روز متوالی استراحت در هفته، و حداقل یک ماه مرخصی در سال با حقوق و مزایای کامل، برای کارگران مزدی.

– تعیین حداقل مزد براساس هزینۀ متوسط خانوار شهری (بر طبق آمار بودجۀ خانوار) و افزایش آن به نسبت تورم و بارآوری اجتماعی کار با تأیید نمایندگان منتخب کارگران. بر همین اساس پافشاری بر مزد حداقل سال ١٣٩٥ به میزان سه و نیم میلیون تومان درماه.

– آزادی بی قید و شرط کارگران و معلمان زندانی و تمام زندانیان سیاسی و عقیدتی.

– ممنوعیت کار کودکان و نوجوانان کمتر از ۱٦ سال و محدود کردن کار کارگران ۱٦ تا ۱٨ ساله به حداکثر ۴ ساعت کار در روز.

–  رفع هرگونه تبعیض جنسی، دینی، ملی و قومی در استخدام، تصدی مشاغل و مسئولیت ها و حقوق و مزایا و غیره.

–  مزد برابر زنان با مردان برای کار برابر.

– حق بیمۀ عمومی بیکاری برای کارگران بیکار و همۀ جویندگان کار.

– بیمۀ درمان

– تعطیل رسمی و با حقوق روز اول ماه مه در همۀ مؤسساتی که کارگران مزدی در آنها به کار اشتغال دارند.

– حق بازنشستگی کارگران پس از حداکثر سی سال کار یا شصت سال سن بر مبنای بالاترین حقوق دریافتی؛ افزایش سالانۀ حقوق آنان به نسبت افزایش مزد کارگران شاغل؛ کاهش میزان حداکثر سنوات کار و یا سن بازنشستگی در مشاغل دشوار و خطرناک: تعیین این امور در صلاحیت اتحادیه های کارگری مستقل و دیگر ارگان های منتخب کارگران  است.

– مرخصی زایمان به میزان حداقل ۴ ماه با حقوق و مزایای کامل برای زنان کارگر شاغل یا بیکار؛ تقبل همۀ هزینه های مراقبت و درمان پیش و پس از زایمان توسط سازمان بیمه های اجتماعی.

– تضمین پرداخت مزد کارگران در پایان هر ماه برای کاری که انجام داده اند، توسط دولت، در صورتی که کارفرما به هر دلیل از پرداخت آن شانه خالی کند.

– ممنوعیت بستن کارخانه ها توسط کارفرمایان بدون تأیید اتحادیه های کارگری یا دیگر سازمان های منتخب کارگران.

– ممنوعیت اخراج کارگران توسط کارفرمایان بدون تأیید اتحادیه های کارگری یا دیگر سازمان های منتخب کارگران.

– بازگشت فوری کارگرانی که به علت مبارزه برای خواست های کارگری زندانی و اخراج شده اند به کار خود؛ رفع اتهام و منع تعقیب آنها و پرداخت حقوق و مزایای مدتی که از کار برکنار شده بودند.

– آموزش رایگان در تمام سطوح برای همه؛ آموزش اجباری تا پایان ۱٦ سالگی برای همۀ کودکان و نوجوانان دختر و پسر؛ تأمین رایگان کتاب ها و وسایل درسی؛ تأمین دست کم یک وعده غذا برای دانش آموزان.

– بیمۀ درمانی رایگان برای همۀ کسانی که تحصیل می کنند.

– مبارزه برای تأمین مسکن مناسب برای همه.

–  برابری حقوق کلیه کارگران ساکن ایران فارغ از ملیت، جنسیت و مذهب آنان و رفع هر نوع تبعیض به ضد همۀ کارگران مهاجر یا دیگر کارگران سایر ملیت ها که در ایران شاغل و یا ساکن اند.

زنده باد اول ماه مه روز جهانی کارگران!

زنده باد اتحاد و همبستگی کارگران همۀ کشورها برای محو استثمار از جهان!

 

کارگران پروژه های پارس جنوبی،

جمعی از کارگران پتروشیمی های منطقۀ ماهشهر و بندر امام

فعالان کارگری جنوب،

جمعی از کارگران محور تهران – کرج،

فعالان کارگری شوش و اندیمشک

اردیبهشت ١٣٩٥  

 kargaran.parsjonobi@gmail.com

 

*************

free all the poli.prisoners

شادباش و تبریک بمناسبت آزادی رسول بداقی

 

رسول بداقی، عضو ارشد کانون صنفی معلمان ایران، پس از تحمل درد و رنجِ هفت سال زندان ، با پایان دوره محکومیتش، شب گذشته از زندان اوین آزاد شد. در این سال های پر درد همسر و فرزندان رسول شرایط بسیار سختی را پشت سر گذاشتند  آنها با تحمل و پایداری خویش به رسول این قدرت و نیرو را دادند که بتواند این سال های پرمحنت را در زندان ها و بندهای مختلف از اوین تا گوهردشت تحمل نماید. دیشب شکیبا و ستایش دو قلوهای نازنین رسول بداقی پس از هفت سال دوری از پدر ،برای اولین بار پدر خویش را آزادانه  در آغوش کشیدند. ما آزادی رسول بداقی را پیش و بیش از همه به همسر فداکار و صبور وی و دختران فهیم و نازنینش، شبنم، ستایش و شکیبا تبریک و شادباش می گوییم.

 

کانون صنفی معلمان ایران(تهران)، از همراهی و پیگیری تمام معلمان، فعالین صنفی، کانون های صنفی سراسر کشور، شورای هماهنگی تشکل های صنفی سراسر ایران، سایر افراد و تشکل های حقوقی، مدنی و صنفی در ایران ونهادهای بین المللی آموزشی و صنفی که در این سال ها برای آزادی رسول تلاش نموده اند، تشکر  و قدردانی می کند.همچنین ما  از تلاش های وکلای آقای بداقی ،خانم اسدخانی و  آقای عطار ، صمیمانه قدردانی می کنیم. و آزادی رسول بداقی را به تمام هموطنان، معلمان ایران زمین، فعالین صنفی و مدنی و هرکس که خواهان بهبود وضعیت آموزش کودکان است صمیمانه تبریک می گوییم.

 

کانون صنفی معلمان تهران به صفت یک تشکل مستقل صنفی و آموزشی، اتهام امنیتی به فعالین صنفی را از اساس قبول ندارد. ما معتقدیم که هیچ معلمی نباید بخاطر پیگیری مسایل صنفی و آموزشی متحمل درد و رنج زندان شود. زندان نباید پاسخ به مطالبات معلمان باشد و مسئولین بایستی ضمن تحقق خواسته ها و مطالبات بر حق معلمان، زمینه را برای آزادی سایر همکاران دربند ما فراهم نمایند.

 

به امید تحقق مطالبات صنفی و آموزشی  ایران

به امید آزادی معلمان دربند

به امید آرزوی سلامتی و شادی برای رسول و خانواده محترم ایشان

 

کمیته اطلاع رسانی کانون صنفی معلمان ایران(تهران)

********

farakhan e kargari, may day

فراخوان سندیکای نقاشان استان البرز

به مناسبت اول ماه مه ۱۳۹۵

در آستانه اول ماه مه، روز جهانی کارگر امسال، «خانه کارگر» به روال سال گذشته نهایتاً پس از کِش و قوس های فراوان و تعیین به اصطلاح «هفته کارگر»، فراخوان به راهپیمایی در روز شنبه، مورخ ۱۱ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ (ساعت ۹ الی ۱۱، از خیابان ابوریحان، جنب خیابان انقلاب) داده است. خانه کارگر، به عنوان یک نهاد عمیقاً ضد کارگری برای مهار جنبش کارگری، پس از قریب به یک دهه، سال گذشته «مجوز» لازم برای این راهپیمایی را دریافت کرد تا این بار نیز با هدایت اعتراضات و نارضایتی کارگران به پشت یک مراسم فرمایشی و تبلیغاتی، «اعتبار» خود را در مقابل کارگران و نهادهایی مانند «سازمان جهانی کار» به نمایش گذارد، و با این برگ برنده، وارد پروژه های ایجاد تشکلات دست ساخت آتی برای کارگران به دنبال توافقات اخیر برود. تجربه مراسم فرمایشی خانه کارگر در سال ۱۳۹۴ نشان داد که در غیاب حضور فعالین کارگری پیشرو، خانه کارگر چه طور می تواند با به دست گرفتن تریبون، بی هیچ دردسری شعارهای ارتجاعی خود را جایگزین مطالبات و خواسته های حقیقی جنبش کارگری کند. این گونه بود که شعارهای تهوع آور و خالی از محتوا علیه کارگران عزیز افغان، در میانه سکوت و بی میلی بسیاری از کارگران جوانِ حاضر در مراسم، غالب می شد و فرصتی برای اعتراض به فقر، بیکاری، تورم، مشکلات روانی ناشی از این معضلات و هزاران بیماری سرمایه داری باقی نمی گذاشت. در حالی که تجربه درخشان مراسم اول ماه مه سال ۸۶ در استادیوم شیرودی، که زنده یاد شاهرخ زمانی نیز از سازماندهان آن بود، نشان داد که حضور سازمان یافته و متشکل فعالین کارگری مستقل حول مطالبات مشخص، چگونه می تواند با اتکا به خشم و پتانسیل اعتراضی کارگران، به سادگی یک مراسم فرمایشی را به ضد خود تبدیل کند. در آستانه اول ماه مه امسال، در شرایطی که توازن قوا اجاره برگزاری یک مراسم مستقل و تأثیرگذار را از فعالین جنبش کارگری سلب می کند، ما پیشنهاد می کنیم که فعالین کارگری، در میان کارگرانی که «خانه کارگر» به عنوان ابزار تبلیغاتی خود گرد می آورد، حضور پیدا کنند و با طرح شعارها و مطالبات مستقل جنبش کارگری اجازه ندهند این نهاد ارتجاعی برنامه خود را پیش ببرد: آزادی بی قید و شرط فعالین کارگری زندانی، تشکل مستقل کارگری، افزایش حداقل دستمزد با حضور نمایندگان منتخب کارگران، رفع تبعیض علیه کارگران مهاجر، و غیره. تنها با اتحاد عمل میان طیف وسیع فعالین جنبش کارگری و چنین حضور سازمان یافته و هدفمندی است که می توان ضمن دخالتگری، ماهیت نهادهایی مانند خانه کارگر را پیش روی کارگران افشا و بدیل مستقلی را ارائه کرد. ما کارگران، بیکاران، زنان، دانشجویان و تمامی اقشار تحت ستم را فرامی خوانیم، تا در این روز با حضور مستقل خود مطالبات واقعی خود را فریاد بزنند.

 

زنده باد اول ماه مه، روز همبستگی بین المللی کارگران

 

سندیکای نقاشان استان البرز

 

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

تجمع کارگران، معلمان و دانشجویان

برای طرح خواسته های صنفی و اجتماعی خود

 

…………………………………

در روز شنبه 11 اردیبهشت، ساعت 9 صبح- در خیابان انقلاب، خ ابوریحان- در مراسم روز کارگر اعلام شده توسط خانه کارگر شرکت میکنیم ولی شعارهای مستقل و خواسته های خودمان را طرح کرده و به دیگر کارگران دعوت شده از سوی خانه کارگر نیز پیام خود را میرسانیم: «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «کارگر زندانی آزاد باید گردد»، «دستمزد ریر 3.5 میلیون تومان، زندگی زیر خط فقر است»، » تشکل های مستقل کارگری-صنفی ایجاد باید گردد» ،یکسانی حقوق معلمان با دیگر کارکنان دولت اجرا باید گردد»، » جای کارگران و معلمین پیشرو در زندان نیست»، » دانشجو، کارگر، معلم، اتحاد

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: