اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار امروز: ایران و جهان

akhbar e emroozاخبار امروز

 صندوق بین المللی پول خود را با چین هماهنگ می کند

مهمترین تغییرات در سهمیه ها و آرای کشورها در صندوق بین المللی پول صورت گرفت.

به گزارش اسپوتنيک روز 27 ژانویه سخنگوی صندوق تصمیمات جدید را اعلام کرد. این تصمیمات به نفع کشورهای در حال توسعه و توزیع مجدد 6 درصد از کل سهام به کشورهایی است که بر تصمیمات تاثیرگذارند. در نتیجه برای اولین بار چهار کشور با بازار در حال شکل گیری یعنی چین، هند، روسیه و برزیل به ده کشور بزرگ سهام دار صندوق جهانی پول وارد شدند.
 
به لطف این اصلاحات، سهام چین به 6،4 درصد، سهام روسیه و هند به 2،7 درصد و سهام برزیل به 2،3 درصد رسید.
این چهار کشور و همچنین آفریقای جنوبی اعضای گروه بریکس هستند. سهام آفریقای جنوبی در حال حاضر 0،6 درصد است. جمع سهام هر پنج کشور عضو بریکس در صندوق جهانی پول به 14،7 درصد می رسد. چنین رقمی حاکی از این است که پنج کشور نامبرده عملا بر بسته آرا در هنگام تصمیم گیری های صندوق تاثیر گذارند. فقط چند درصد دیگر لازم است تا این پنج کشور به پانزده درصد سهام و تاثیر گذاری جدی بر سهام مسدود کننده برسند. کشورهای ایران و ونزوئلا نیز با این پنج کشور همکاری می کنند تا در زمان لازم امریکا و متحدینش در غرب نتوانند سایر آراء را تحت فشار قرار دهند.
انجام این اصلاحات بیش از 5 سال به طول انجامید، زیرا امریکا و شرکای نزدیکش از جمله ژاپن، آلمان، فرانسه، ایتالیا و بریتانیا با آن مخالفت می کردند. تمامی این ده کشور از سهامداران بزرگ صندوق جهانی پول هستند. مدتهاست که زمان تصمیم گیری درباره توزیع مجدد آراء در صندوق فرا رسیده. آندره والودین کارشناس آکادمی دیپلماتیک وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه در این رابطه می گوید: «اصلاحات صندوق فقط از نظر تغییر پارامترهای پولی مهم نیست. بلکه این اصلاحات به طور غیرمستقیم بر توزیع مجدد قدرت در سیاست جهانی و اقتصاد تاثیر می گذارد. این تصمیم بسیار عالی است و عملا غرب از تفکر دنیای تک قطبی دست می کشد. فقط موضع روسیه، چین، هند، برزیل، افریقای جنوبی، ایران و ونزوئلا مهم نیست، بلکه مهم موضع گیری کسانی است که در محافل پولی و سیاسی غرب تصمیم گیری می کنند. آنها کم کم می فهمند که اگر دنیا در مسیر کنترل نشده ای پیش برود، همه چیز خراب می شود.
توزیع آراء در صندوق جهانی پول بلافاصله پس از جریان 30 نوامبر 2015 و پیوستن یوآن چین به سبد ارز ذخیره صورت گرفت. 15 سال گذشته فقط دلار، یورو و فونت بریتانیا و ین در سبد ارز ذخیره بودند. با پیوستن یوآن چین، صندوق جهانی پول عملا آن را به رسمیت شناخت. الکساندر آدینتسوف با اشاره به این موضوع می گوید: «این پیروزی برای چین هم از نظر اقتصادی و هم سیاسی مهم است. پیوستن یوآن به سبد ارز ذخیره نمایانگر قدرت چین و تاثیرگذار بودن اقتصاد این کشور است. از این پس نمی توانند چین را نادیده بگیرند. چین به قدرت اقتصادی شماره یک دنیا تبدیل شده، زیرا چین از نظر اقتصادی بر امریکا پیشی گرفته. امریکا رهبر فناوری دنیاست».
امریکا به خاطر رقابت با چین سال های متمادی جلوی اصلاحات در صندوق جهانی پول را می گرفت. هان مینتای مدیر مرکز مطالعات فاینانس از انستیتوی اقتصاد فنی و کمی آکادمی علوم چین می گوید که امریکا جلوی پیوستن یوآن به صندوق را نیز می گرفت.
وی در ادامه توضیح می دهد: «اولا، امریکا بیش از این نمی توانست دستاوردهای چین را در توسعه اقتصاد ملی نادیده بگیرد. دوما، امریکا نمی خواهد با کشوری وارد بحث شود که شریک بزرگ تجاری اش محسوب می شود. به نفع امریکاست که همکاری های خود را با چین در حوزه های تجاری — اقتصادی و سرمایه گذاری توسعه دهد».
زمانی که صندوق جهانی پول به خاطر امریکا مکانیزم تصمیم گیری را متوقف کرده بود، چین توانست در مدتی کوتاه برنامه تاسیس بانک سرمایه گذاری زیرساخت آسیایی را جلو ببرد. این ساختار جدید با مشارکت سهامدارانی از 57 کشور صندوق جهانی را محاصره کرد. همزمان با این کار چین، بانک جدید توسعه بریکس شکل گرفت. آندره والودین می گوید که بین اصلاحات در صندوق جهانی پول و تشکیل مراکز جدید پولی ارتباط مستقیم وجود دارد. هر دو نشان می دهند که کشورهای در حال توسعه دیگر مایل نیستند در توزیع جریانات پولی دنیا با نظام غیربرابر کار کنند.
والودین همچنین می گوید: «ارتباط مستقیم بین این دو وجود دارد. طرح هایی وجود دارد که ممکن است در آینده نقش صندوق جهانی پول و دیگر نهادهای پولی را تضعیف کند و مراکز دیگری را در سیستم پولی جهانی جایگزین این صندوق کند. بانک توسعه زیرساختی آسیایی و بانک بریکس گزینه های جایگزین صندوق جهانی هستند و البته از نظر من می توان طرح های جغرافیایی چین و روسیه را به آن اضافه کرد. این ساختارها می توانند نقش مهمی در اقتصاد جهانی و سیاست جهانی ایفا کنند. دنیا آرام آرام به سوی تمرکز زدایی می رود.
توزیع مجدد سهام آخرین اصلاحات در صندوق نیست. رییس این صندوق متوجه اوضاع شده است. کریستین لاگارد رییس صندوق به اعضای جدید در این اصلاحات تاریخی خوشآمد گفت. این اصلاحات به صندوق امکان می دهد که نیازهای اعضای خود را در دنیای در حال تغییر برآورده سازد. به گفته وی، گام اصلی به جلو برداشته شده، اما این به معنای پایان تغییرات نیست، زیرا تلاش های ما در جهت تقویت سیستم مدیریت صندوق جهانی پول همچنان ادامه خواهد داشت.
***********

 

ادامه روند کاهش قیمت نفت/ نفت ایران ۲۰ دلار شد
 

 قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در حالی در آخرین معاملات بازار به بشکه‌ای حدود ۲۰ دلار کاهش یافته که درآمد نفتی کشور از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون نصف مدت مشابه سال قبل شده است.
به گزارش مهر، در ادامه سقوط آزاد قیمت طلای سیاه، در معاملات منتهی به ۲۲ ژانویه بهای هر بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران بیشترین میزان کاهش در بین کل شاخص‌های معتبر نفت جهان را داشته است.
بر این اساس، قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران با کاهشی حدود ۲ دلار و ۵۷ سنتی به بشکه‌ای ۲۳ دلار و ۲۲ سنت کاهش یافت. علاوه بر این، بهای هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران هم با کاهش ۲ دلار و ۷۰ سنتی، بشکه‌ای ۲۰ دلار و ۱۹ سنت در بازار جهانی معامله شده است.
از سوی دیگر، متوسط قیمت هر بشکه نفت سبک صادراتی ایران از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون حدود ۲۶ دلار و ۱۴ سنت و میانگین قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران در این مدت حدود ۲۳ دلار و ۱۴ سنت بوده است.
این در حالی است که متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران در طول سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۵۰ دلار بوده است که نشان می‌دهد در نخستین ماه سال جدید میلادی قیمت هر بشکه نفت ایران در مقایسه با سال گذشته به نصف کاهش یافته است.
همچنین در معاملات منتهی به ۲۲ ژانویه قیمت سبد نفتی اوپک با کاهش یک دلار و ۹۹ سنتی به بشکه‌ای ۲۳ دلار و ۶۶ سنت، بهای هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس آمریکا با کاهش یک دلار و ۸۲ سنتی بشکه‌ای ۲۸ دلار و ۷۷ سنت، و قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با کاهش یک دلار و ۱۴ سنتی بشکه‌ای ۲۷ دلار و ۸۸ سنت در بازار جهانی معامله شده است.
در این مدت بهای هر بشکه نفت خام عمان هم با کاهشی حدود دو دلار و ۴ سنتی بشکه‌ای ۲۴ دلار و ۷۸ سنت شده، این در حالی است که قیمت شاخص نفت دبی هم با کاهش ۲ دلار و ۶۱ سنتی بشکه‌ای ۲۳ دلار و ۸۰ سنت در بازار جهانی معامله شده است.
بر اساس گزارش امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی وزارت نفت، هم‌اکنون به استثنای دو نفت خام وست‌تگزاس آمریکا و برنت دریای شمال، متوسط قیمت تمامی شاخص‌های نفتی معتبر جهان شامل سبد نفتی اوپک، دبی و عمان از ابتدای سال جاری تاکنون بشکه‌ای کمتر از ۳۰ دلار در بازار معامله شده است.
همزمان با سقوط آزاد قیمت نفت در بازار، تعداد دکل‌های حفاری هم در نقاط مختلف جهان در مقایسه با سال ۲۰۱۵ میلادی با کاهش مواجه شده است.
بر این اساس، تعداد دکل‌های حفاری آمریکا با کاهشی ۹۹۶ دستگاهی تا ۲۲ ژانویه به ۶۳۷ دستگاه دکل حفاری، تعداد دکل‌های حفاری در سایر نقاط جهان با کاهش ۲۸۰ دستگاهی به یک هزار و ۹۵ دکل و تعداد دکل‌های حفاری در کانادا با کاهش ۱۸۲ دستگاهی به ۲۵۰ دستگاه دکل حفاری کاهش یافته است.
از سوی دیگر، کارشناسان اعتقاد دارند با توجه به سقوط آزاد قیمت نفت و تحمیل فشارهای اقتصادی به کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت عضو اوپک به ویژه عربستان سعودی، قطر، امارات و کویت، به زودی با انجام مذاکراتی بین کشورهای اوپک و نانو اوپک روند کاهش شدید قیمت طلای سیاه در بازار متوقف خواهد شد.
***************
 نشست معرفی قراردادهای نفتی ایران در لندن لغو شد
 

کنفرانس  معرفی قراردادهای نفتی  ایران که قرار بود در لندن برگزار شود  لغو شد. یک مقام بلند پایه شرکت ملی نفت ایران دلیل لغو این کنفرانس  را تأخیر در صدور روادید از سوی سفارت بریتانیا برای ایرانی ها  عنوان کرده، ولی برخی از تحلیل گران دلیل لغو را مخالفت جناح تندرو با قراردادهای نفتی دولت  میدانند.
به گزارش صدای آمريکا به نقل از خبرگزاری رویترز، علی کاردور، معاون شرکت ملی نفت ایران، به «هفته ‌نامه صدا» گفته  است کنفرانس نفتی ایران که قرار بود از  سوم  تا پنجم اسفند ماه  در لندن برگزار شود، لغو شده است.
در پی اجرای برجام،  انتظار می‌رفت که  نمایندگان  ایران در کنفرانس نفتی لندن به منظور جذب سرمایه های خارجی در صنعت نفت و گاز ایران،  مدل های جدید قراردادهای نفتی را به شرکت های بزرگ نفتی و سرمایه گذاران خارجی معرفی کنند.
آقای کاردور، دلیل لغو کنفرانس  را تأخیر در صدور رواید  برای نمایندگان  ایران از سوی سفارت بریتانیا در ایران عنوان کرد و گفت  از سرمایه گذاران خارجی و شرکت های بزرگ نفتی مجدداً دعوت خواهد شد تا در کنفرانس نفتی ایران که  احتمالاً در اواخر بهار آینده برگزار خواهد شد، شرکت کنند.
اما برخی از اقتصاددانان دلیل لغو کنفرانس  را مخالفت جناح تندرو در ایران  می‌دانند.  دکتر احمد علوی، استاد اقتصاد در سوئد با اشاره به کشمکش درون حاکمیت  می‌گوید اعتبار ۷۰ درصد از بودجه عمرانی کشور قرار بود از طریق جلب سرمایه گذاری‌های خارجی و افزایش تولید و صادارات نفتی تأمین شود. اما با توجه به تضادهای موجود، در داخل حاکمیت، سرمایه‌گذاران خارجی تمایلی به  سرمایه‌گذاری در  ایران نشان نخواهند داد.
حدود ۱۳۵ شرکت فعال در حوزه انرژی، شامل بریتیش پترولیوم انگلیس، توتال فرانسه، انی ایتالیا، و رپسول اسپانیا در ماه نوامبر در کنفرانسی در تهران شرکت کردند تا از شرایط  و  مدل جدید قراردادهای نفتی ایران مطلع شوند.
در این کنفرانس برخی از جزئیات درباره این قراردادها روشن  شد. اما مقامات ایرانی وعده دادند که  جزئیات دیگر   را در کنفرانس لندن اعلام  کنند.
در همین حال با افزایش صادرات نفتی ایران در پساتحریم، برخی از اعضای اوپک مانند عربستان سعودی و عراق نیز در ماه ژانویه صادرات نفتی خود را به بالاترین سطح  رسانده‌اند.
************
 اشپیگل: اختلاف مرکل و گابریل بر سر دعوت از روحانی

دويچه وله – اشپیگل از اختلاف در دولت آلمان بر سر دعوت از روحانی خبر داده است. بر اساس این گزارش، مرکل می‌گوید ایران کماکان مدافع حزب‌الله لبنان و تهدیدی برای اسرائیل است اما معاونش بر سودآوری معاملات اقتصادی با ایران تأکید می‌کند.

مجله «اشپیگل» آلمان در گزارشی اختصاصی به اختلاف نظر بین آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد این کشور بر سر دعوت از حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران پرداخته است. بخشی از این گزارش در «اشپیگل آنلاین» نیز انتشار یافته است.
اشپیگل می‌نویسد، بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده، زیگمار گابریل، معاون مرکل از حزب سوسیال‌دمکرات آلمان موافق این دعوت است، به‌ویژه بعد از آن که جو کیسر، رئیس شرکت زیمنس در دیداری در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در شهر داووس سوئیس بر لزوم وقوع هر چه سریع‌تر چنین دیداری تأکید کرد.
گابریل تصور می‌کند که این دیدار باید انجام گیرد، در غیر این صورت اقتصاد آلمان در هماوردی بر سر مناسبات سودآور با ایران عقب خواهد ماند. ایران در سفر اخیر حسن روحانی به اروپا، به مناسبات تجاری خود با کشورهای اروپایی، از جمله ایتالیا و فرانسه حیات مجدد بخشید.
آنگلا مرکل از حزب دمکرات‌مسیحی بر خلاف گابریل اعتقادی به ضرورت دیدار هر چه سریع‌تر روحانی از برلین ندارد.
بنا بر اطلاعات کسب‌شده از محافل نزدیک به صدر‌اعظم آلمان، او معتقد است که ایران همچنان از حزب‌الله لبنان دفاع می‌کند و کماکان اسرائيل را تهدید کرده و لبنان را بی‌ثبات می‌سازد. ایران اسرائيل را به رسمیت نمی‌شناسد.
به علاوه، ایران در سال گذشته ۷۵۰ نفر را اعدام کرده است‌ که به طور مشهودی از اعدام‌های عربستان سعودی بالاتر است.
در دفتر صدراعظم آلمان دیدار و گفت‌گوی فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه آلمان با سران جمهوری اسلامی ایران به دلیل نقش پراهمیت ایران در منطقه مثبت تلقی می‌شود. اما مرکل در رقابتی که بر سر دیدار روحانی در اروپا به ‌راه افتاده شرکت نخواهد کرد.
*************
 روند پناهجوستیزی در آلمان به کجا می‌رود؟

در حالیکه راست‌های افراطی در آلمان برای جلوگیری از ورود پناهجویان به کشورشان از دیرباز معترض بودند، مراسم شب سال نوی میلادی بار دیگر این آتش زیر خاکستر را شعله‌ور کرد و این بار شعله‌های این آتش به حدی است که بسیاری از مدافعان پناهجویان را نگران کرده است. با این حال یک کارشناس مسایل آلمان این اطمینان را می‌دهد که هر از چند گاهی چنین موج‌هایی ایجاد می‌شود و راست‌ها سوار بر این موجها تلاش دارند تا در جامعه آلمان علیه پناهجویان دو دستگی ایجاد کنند اما پس از مدتی این موج فروکش کرده و آرامش بار دیگر بر آلمان حاکم می‌شود.

عدنان طبابایی، مدرس دانشگاه دوسلدورف و از اعضای مرکز مطالعاتی «کارپو» در گفت‌وگو با ایسنا، درباره فضای حاکم علیه پناهجویان در آلمان به خصوص پس از اتفاقات اخیر می‌گوید: به هنگام ورود پناهجویان به آلمان برخی از راست‌ها دلیل مخالفت خود را اینگونه اعلام می‌کردند که این افراد در آینده می‌توانند مزاحمت‌هایی برای زنان آلمانی ایجاد کنند، اما اکنون اتفاقات مراسم شب سال نو، موضع آنها را تقویت کرده است. از سوی دیگر مدافعان پناهجویان نیز موضعی محکمی دارند و این دعوا میان این دو گروه پس از این حوادث تندتر شده است.
وی در پاسخ به این سوال که پس از حادثه مراسم شب سال نو در کلن که در آن عده‌ای متعرض بانوان شدند، حملات علیه پناهجویان افزایش یافته است، آیا این حملات به صورت پیوسته افزایش یافته و یا چند مورد محدود در نقاط مختلف آلمان بوده است، ادامه می‌دهد: به طور کلی پس از این حوادث خشونت‌ها علیه پناهجویان حتی علیه خارجی‌ها افزایش یافته است، این اقدامات تنها به خشونت‌های فیزیکی محدود نمی‌شود بلکه ما شاهد خشونت‌های لفظی علیه پناهجویان نیز هستیم.همچنین در برخی استخرهای عمومی شرایطی را برای ورود خارجی‌ها اعمال کرده‌اند. به طورکلی می‌توان گفت که شرایط اضطراری علیه پناهجویان در سراسر آلمان حاکم نیست اما به تازگی در برخی مناطق حملات علیه پناهجویان و کمپ‌های آنها افزایش یافته است.
این کارشناس مسائل آلمان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا تاکنون اقدامی از طرف دولت یا پارلمان به خصوص احزاب چپ در حمایت از پناهجویان و جلوگیری از خشونت‌ها انجام گرفته است، اضافه می‌کند: شکی نیست دولت تمایل دارد که آرامش به کشور برگردد، همکاری نهادهای مختلف برلین با ایالت‌های مختلف و ادارات محلی برای یافتن راه حل مشاهده می‌شود. مسائلی مانند اختصاص بودجه و برخی چالش‌های دیگر در این راستا وجود دارد. اکنون وضعیت کمپ‌های پناهجویان در سطح برلین به عنوان پایتخت آلمان چندان خوب نیست و نیاز به بودجه بیشتر دارد که این شرایط بر ایالت‌های دیگر نیز حاکم است.
طباطبایی در ادامه احتمال تبدیل شدن خشونت‌ها میان راست‌ها علیه پناهجویان به یک بحران بزرگ را دور از واقعیت می‌داند و می‌گوید: اتفاقاتی که در برخی ایالت‌ها می‌افتد، فضا را علیه پناهجویان کمی متشنج کرده است اما این به معنای بحران نیست.
وی ادامه می‌دهد: در سال‌های گذشته نیز اینگونه اتفاقات رخ می‌داد اما اکنون حساسیتی در جامعه آلمان ایجاد شده است و هر اتفاقی را به پناهجویان ربط می‌دهند. در واقع هر از چند گاهی چنین موج‌هایی ایجاد می‌شود و راست‌ها سوار بر این موجها تلاش می‌کنند که در جامعه آلمان علیه پناهجویان دو دستگی ایجاد کنند اما پس از مدتی این موج فروکش کرده و بار دیگر آرامش بر آلمان حاکم می‌شود. البته این مساله بستگی دارد که در انتخابات‌های ایالتی چه حزبی بر سر کار بیاید. یکی از اقدامات لازم برای جلوگیری از بروز خشونت‌ها از سوی راست‌ها علیه پناهجویان این است که احزاب حاکم در پارلمان بتوانند نگرانی‌های راست‌ها علیه پناهجویان را تا حدودی جدی گرفته و برطرف کنند؛ زیرا برخی از راست‌ها به غیر از فاشیست‌ها و نئونازی‌ها تنها نگران هستند که به طور مثال در صورت ورود پناهجویان به کشور، حقوق بازنشستگی آنها کاهش می‌یابد یا نه؟ دولت باید به این نگرانی‌ها پاسخ داده و آن را برطرف کنند، بدین شکل می‌توانند تنش‌ها را کاهش دهند.
وی درباره فشارهای وارده علیه آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان به دلیل اتخاذ سیاست استقبال از پناهجویان اضافه می‌کند: مواضع سرسختانه مرکل درحمایت از پناهجویان نشان می‌دهد که این مساله برای وی فراتر از یک پرستیژ سیاسی است و با اعتقاد به این سیاست، آن را به صلاح آلمان می‌داند. اما به تازگی با توجه به مراسم شب سال نو، مرکل برخی سیاست‌ها مانند تسریع در بازگشت پناهجویان خطاکار به کشورشان را اتخاذ کرده است. البته در این باره باید بر این نکته تاکید کرد که اگرچه دولت مرکزی سیاست خود را براساس استقبال از پناهجویان بنا نهاده است، اما هر یک از ایالت‌ها سیاستهای متفاوتی را اعمال می‌کنند.
گفت‌وگو از خبرنگار ایسنا: ساناز عباسعلی‌زاده رضایی
 
************
 دستگیری پناهجویان ایرانی در بلژیک

تعداد زیادی از پناهجویان ایرانی در شهر ساحلی بلژیک توسط پلیس دستگیر شدند. تعداد دستگیر شدگان بین ۵۶  تا   ۸۱   نفر ذکر شده است.

به گزارش روز آنلاين پلیس فدرال بلژیک اعلام کرد: شامگاه پنجشنبه در شهر ساحلی زیبروژ ۶۲ مهاجر غیرقانونی، از جمله ۵۶ ایرانی را بازداشت کرده وآنها به پاسگاه‌های پلیس ساحلی منتقل شده و در اختیار مرکز اتباع خارجه وزارت کشورقرار گرفته اند. اکثر پناهجویان بازداشت شده، بین ۲۰ تا ۳۰ ساله هستند و دست کم ده درصد آن‌ها سابقه بازداشت در خاک این کشور را داشته اند.
بندر زیبروژ در حاشیه دریای شمال قرار دارد و یکی از مهمترین بنادر این کشور به شمار می رود..
ژان ژامبون، وزیر کشور بلژیک صبح پنجشنبه و پیش از آغاز عملیات پلیس در مجلس نمایندگان این کشور گفته بود: «اجازه نخواهد داد زیبروژ و مناطق اطراف آن، مانند جنگل‌های منطقه کاله فرانسه، به محل چادرهای مهاجران غیرقانونی بدل شود.»
هم اکنون حدود چهارهزار پناهجو و مهاجر غیرقانونی برای عبور از مرز فرانسه و رسیدن به بریتانیا در بندر کاله واقع در شمال فرانسه به صورت موقت و در شرایط ناگواری زندگی می کنند
درباره شمار مهاجران ایرانی بازداشت اطلاعات ضد و نقیضی منتشر شده است؛ در حالیکه به گزارش خبرگزاری فرانسه، پلیس می گوید در عملیات پنجشنبه شب ۵۶ نفر با تابعیت ایرانی بازداشت شدند، سایت اینترنی لو سوار بلژیک با انتشار گزارشی از دستگیری هشتادو شش تن از جمله ۸۱ ایرانی در این روز خبر داد.
برگرفته از سایت پیک ایران
**********

کوچک زاده:آقای روحانی دغدغه مردم خرید هواپیما بود؟

ایسنا
۱۱ بهمن ۱۳۹۴

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نسبت به خرید ۱۰۰ فروند هواپیما در سفر اخیر رئیس جمهور به فرانسه اخطار داد.

به گزارش ایسنا، مهدی کوچک‌زاده در اخطاری مستند به اصل ۱۲۵ قانون اساسی، اظهار کرد: در مورد برجام که اجازه ندادند مجلس از پیوست‌های آن مطلع شود تا اینکه جوری شد که دیدیم. در مورد IPC هم می‌گویند این موضوع محرمانه است و وقتی جوانان مردم اعتراض می‌کنند آنها را کتک می‌زنند.

وی افزود: آیا اولویت اول مردم خرید ۱۰۰ فروند هواپیماست؟ ما با وجود این‌همه مشکلات مردم باید چند میلیارد دلار بابت این خرید پول بدهیم. ‌آن هم هواپیماهای بیزینس و فرست کلاس. چه زمانی مجلس باید وارد این قضایا شود؟ نکند در برجام بند مخفی وجود داشته که هر چه پول ما از هر کشوری آزاد می‌شود باید آن کشور به ما بگوید چه چیزی بخریم.

کوچک‌زاده یادآور شد: کسانی که فریادشان برای رد صلاحیت هم‌حزبی‌هایشان گوش فلک را کر کرده نمی‌بینند که دولت دارد دموکراسی را دفن می‌کند.

این نماینده مجلس همچنین گفت: اصل ۱۲۵ قانون اساسی چه زمانی اجرایی می‌شود. آن هم برای چند میلیارد دلار پولی که معلوم نیست بابت اولویت چندم مردم است؟ آیا این قرارداد نباید به مجلس می‌آمد.

محمدرضا باهنر که اداره بخشی از جلسه علنی امروز را بر عهده داشت در پاسخ به این اخطار، خاطرنشان کرد: وضعیت ارزی ما این روزها خوب نیست. بعضی سال‌ها ۲۰۰ میلیارد دلار خرید و فروش داریم. بارها این موضوع در شورای نگهبان بحث شده که آیا تمام قراردادها باید به مجلس بیاید، اصلاً اینطور نیست.

وی اضافه کرد: در ناوگان هوایی ما تعداد معتنابهی از هواپیماها زمین‌گیر هستند و ناوگان باید نوسازی شود. حالا اینکه اولویت دارد یا نه مسأله دیگری است. ضمناً دولت که هواپیما نمی‌خرد بلکه سازمان هواپیمایی کشور ناوگان را مدیریت می‌کند و این ایرلاین‌ها هستند که هواپیما می‌خرند.

باهنر با اشاره به همراهی صدها نفر از بخش خصوصی در سفر اخیر رئیس جمهور، تصریح کرد: من قصد دفاع ندارم اما این اخطار وارد نیست. شورای نگهبان هم در نظرات تفسیری خود گفته که معاهدات و تفاهم‌نامه بین دولت‌ها باید در مجلس مطرح شود نه قراردادهای تجاری که طرفین آن شرکت‌ها هستند.

*****

واکنش نقدی به سفر اروپایی روحانی

تابناک
۱۰ بهمن ۱۳۹۴

رئیس سازمان بسیج مستضعفین تصریح کرد: رخدادهای سفر رم و فرانسه خنجری بر پیکر اقتصاد مقاومتی بود، زیرا این اقدامات بر ضد اقتصاد مقاومتی است و در صورت استمرار آنها باید دانشگاه‌های فنی کشور را تعطیل کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، سردار محمدرضا نقدی صبح امروز در مراسم افتتاحیه نخستین کارگاه آینده‌پژوهی جنگ نرم که به همت سازمان بسیج اساتید در مجتمع فرهنگی آموزشی یاوران مهدی(عج) برگزار شد، با تاکید بر اینکه ایران اسلامی با معضل نفوذ مواجه است، تصریح کرد: رهبر انقلاب اسلامی در مورد این خطر به ملت تذکر داده‌اند، ماهیت این خطر استفاده از روش‌های مختلف برای تضعیف نظام اسلامی است اما تاکنون دشمن در هیچ روشی به نتیجه نرسیده است.

وی با اشاره به اینکه شیوه برخورد دشمن در مسئله نفوذ تغییر کرده است، اضافه کرد: آمریکا از ترفندهای مختلف برای تضعیف نظام اسلامی استفاده کرده است اما توطئه‌های او اثری نداشته و بر اساس گفته رئیس جمهور و وزیر خارجه این کشور تاثیر تحریم‌ها بر ایران کاهش یافته است.

رئیس سازمان بسیج سازمان مستضعفین خاطرنشان کرد:‌ تحریم‌ها دولت و نظام اسلامی را به تسلیم کردن وادار نکرده است به همین علت دشمن از روش تحریم‌ پرهیز و برای رسیدن به اهداف خود از روش دوستی استفاده می‌کند.

وی از خصلت‌های روحیه استکباری یاد کرد و گفت: بعد از برجام چهار قانون مخالف نظام اسلامی مصوب شده و اکنون ۱۱ قانون دیگر در کنگره آمریکا در حال تصویب است، یکی از این قانون‌ها تصویب بودجه چند میلیون دلاری برای ایجاد دموکراسی در ایران است که عزم جدی آمریکا برای تضعیف ایران اسلامی را نشان می‌دهد.

نقدی با بیان اینکه آمریکا 46 میلیارد دلار از سرمایه بلوکه شده ایران را به بهانه غرامت تفنگ‌داران کشته شده در لبنان برداشت کرده است، تصریح کرد: تحریم‌ها لغو نشده بلکه  ۱۲۰ یا ۱۸۰ روز تعلیق شده است و رئیس جمهور آمریکا می‌تواند در هر زمانی تصمیم خود را تغییر دهد.

وی با تاکید بر اینکه خوی استکباری افراد آمریکایی مانع ابراز محبت مناسب آنها به ایرانی‌ها می‌شود، اظهار کرد: نفوذ در ابعاد مختلف تعریف می‌شود که یکی از این ابعاد نفوذ فردی با استفاده از نقاط ضعف مادی و تفکرات دنیاطلبانه است.

نقدی یادآور شد: یکی از افراد دستگیره شده توسط سپاه خانم جاسوسی بود که با عنوان خبرنگار اهداف سازمان‌های اطلاعاتی را دنبال می‌کرد و طی سه ماه در بیروت آموزش‌های لازم را سپری کرده بود به همین علت آمریکا تلاش بسیاری برای آزادی او انجام داد.

وی با اشاره به اینکه استکبار با نفوذ فردی به خانه برخی از شخصیت‌های ناآگاه جامعه اسلامی دسترسی دارد، مطرح کرد: آمریکا برای آزادی گروگان‌ها یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار پول سال ۵۹ که طی ۳۶ سال هیئت‌های دیپلماسی و حقوقی نتوانستند بازگردانند را پرداخت و تحریم بانک سپه را لغو کرد در صورتی که برخی تلاش می‌کنند این دستاورد را به مذاکرات نسبت دهند.

وی با تاکید بر اینکه دشمن در نفوذ جریانی به دنبال القای باورهای نادرست است، عنوان کرد: دشمن در این نفوذ با استفاده از سازمان‌های اطلاعاتی، موسسات مردم نهاد از جمله دفاع از زنان، توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات و محیط زیست را ایجاد کرده تا با حضور در عرصه‌های مختلف به دنبال القای تفکرات خود باشد.

نقدی افزود: برخی از موسسات دلسوز ملت ایران نیستند که کارگروه‌های آموزش مدیریت را در کشور برگزار کنند بلکه این افراد با استفاده از بودجه نظام به دنبال نفوذ در کشور و رسیدن به اهداف خود هستند، این سازمان‌ها تغییر باورهای ملت را دنبال می‌کنند تا تفکر دولت آمریکا در ایران نهادینه شود.

وی از وضعیت نفوذ فردی و جریانی در ایران اسلامی یاد کرد و افزود: اکنون نفوذ در ایران رخ‌ داده است و اینکه برخی از افراد ساعاتی بعد از سخنان رهبری خلاف ایشان سخن می‌گویند، نمونه‌ای از نفوذ است.

نقدی رسیدن به مادیات دنیوی را عامل اصلی افزایش نفوذ‌گران در ایران اسلامی دانست و ادامه داد: اگر شخصیت‌های دنیاطلب مسئولیت‌های کشور را بر عهده داشته باشند مشکلات بسیاری برای مردم ایجاد می‌شود؛ بر اساس گفته یکی از نمایندگان مجلس 6 نفر از اعضا کابینه دولت ثروتی بیش از هزار میلیارد تومان دارند، این افراد با این حجم از ثروت وقتی برای خدمات‌رسانی به مردم ندارند و امام خمینی(ره) نسبت به این خطر هشدار داده بودند.

وی با بیان اینکه افراد قدرت‌طلب به دنبال تکیه کردن به کدخدای منطقه هستند، خاطرنشان کرد: تربیت دانشجویان بر اساس علوم انسانی غربی سبب شده است جامعه نفوذ را پذیرا باشد.

نقدی خاطرنشان کرد: وزیر خارجه ایران اسلامی علوم غربی را آموخته به همین علت همانند وزرای خارجه دیگر کشورهای غربی عمل می‌کند و علمی که از آن تحلیل امام راحل(ره) و رهبر انقلاب اسلامی برخاسته به او آموخته نشده است به همین علت نفوذ به راحتی در کشور رخ می‌دهد و وقتی که از حرکت بر مبنای ایمان به وعده‌های خداوند سخن می‌گوییم به ما می‌خندند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به اینکه ملت باید بسترهای نفوذ در نظام اسلامی را از بین ببرند، اضافه کرد: با وضعیت کنونی دانشگاه‌ها اندیشمند سازگار جای اندیشه جهادگر را می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه تغییر باورها اولویت اصلی نقشه‌های دشمن است، تصریح کرد: افراطی بودن بسیج، رسیدن به رفاه با استفاده از سبک زندگی غربی، پیشرفت علمی، فنی و اقتصادی ایران در گرو رابطه با آمریکا، تغییر رویکرد و اهداف آمریکا گزاره‌های القایی دشمن در جامعه اسلامی است که برای گسترش آنها در تفکرات مردم اقدامات روانی و عملیاتی از جمله اسیدپاشی و حمله به سفارت عربستان را انجام می‌دهند.

نقدی از سخنان رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر تغییر نکردن هویت آمریکا یاد کرد و ادامه داد: رخدادهای سفر رم و فرانسه خنجری بر پیکر اقتصاد مقاومتی است زیرا این اقدامات بر ضد اقتصاد مقاومتی و در صورت استمرار آنها باید دانشگاه‌های فنی کشور را تعطیل کنیم.

وی فروش نفت خام و خرید مصنوعات را از اقدامات مذکور برشمرد و با اشاره به اقدامات فرانسه در طول ۳۶ سال اخیر برای تضعیف نظام اسلامی، گفت: کشورهای اروپایی در فتنه و تحریم‌های اقتصادی نقش مهمی داشته و در جریان ۱+۵ گاهی از آمریکا نیز جلوتر حرکت کرده‌اند اما اکنون باید پول‌های نفت را به آنها داده و ایران را به بازاری برای فرانسه تبدیل کنیم.

نقدی یادآور شد: رئیس جمهور در کشور فرانسه حضور یافت اما وزیر خارجه این کشور از او استقبال رسمی کرد و مصاحبه مطبوعاتی این مقام مسئول نظام اسلامی در ایتالیا زیر چکمه مجسمه سردار متجاوز به ایران انجام شد که این موارد از نتایج نفوذ است.

وی به توهین نخست وزیر فرانسه به پیامبر اسلام اشاره و عنوان کرد: مطرح کردن خرید هواپیمای ایرباس توسط برخی رسانه‌ها جنگ روانی است زیرا این امر که هزینه ۱۲۸ میلیاردی را برای کشور به دنبال داشته نمی‌تواند مشکل اشتغال ملت را برطرف کند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با تاکید بر اینکه جامعه اسلامی طی دو سال اخیر با مشکلات جدیدی روبه‌رو شده است، اظهار کرد: اگر گزاره بهبود اقتصادی ایران مشروط به ارتباط با آمریکا حذف نشود مشکلات ایران بیشتر می‌شود، طی دو سال گذشته شاخص‌های علمی کاهش اما درصد طلاق، پرونده‌های قضایی و سن ازدواج افزایش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه سازمان‌های اطلاعاتی غرب برای رسانه‌ای کردن خرید ایرباس‌ها هزینه کرده‌اند مطرح کرد: وقتی کشوری ۱۱۸ فروند از یک مدل هواپیما را خریداری می‌کند حداقل باید در ۲۰ درصد از ساخت آن مشارکت داشته باشد، این نوع خریدها برای شیخ نشین‌های عربی بوده نه کشوری که به دنبال پیشرفت است.

نقدی نیروی انسانی، دانش و فناوری، مواد اولیه، بازار مصرف، سرمایه مالی و انرژی را از عوامل اقتصاد موفق خواند و مطرح کرد: نیروی انسانی مناسبی در نظام تربیت شده و با وجود کاهش پیشرفت علمی دانش کنونی نظام در سطح دنیا جایگاه مناسبی دارد.

وی از میزان انرژی و مواد اولیه موجود در ایران یاد کرد و گفت: ۸۰ میلیون دلار بازار داخلی، ۴۰۰ میلیون دلار بازار همسایه و ۲ میلیارد دلار بازار خارجی بدون قابلیت تحریم در دسترس ایران اسلامی است؛ قرارداردهای نفتی استعماری به بهانه افزایش نقدینگی است در صورتی که نقدینگی مالی مناسبی در کشور وجود دارد به همین علت دولت توانست ۱۳۰ هزار خودرو را طی ۶ روز به فروش برساند.

نقدی اضافه کرد: اگر اطراف ایران را دیوار بکشند نظام و مردم می‌توانند با تکیه بر داشته‌های داخلی خود به رفاه برسند زیرا عناصر موفقیت اقتصادی با عنایت خداوند در ایران وجود دارد اما مدیریت مناسبی در کشور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه ارزش‌های جامعه اسلامی تغییر کرده است، عنوان کرد: خودباوری در عرصه‌های صنعت و اقتصاد وجود ندارد در صورتی که با مدیریت می‌توان در این عرصه‌ها به موفقیت رسید.

نقدی به گفته برخی از مسئولان مبنی بر حضور مدیران خارجی در ایران اسلامی اشاره و مطرح کرد: اگر مربی فوتبال را از خارج کشور می‌آورند برای برطرف‌سازی نزاع‌های داخلی است نه ضعف توانایی مربی‌های ایرانی، در عرصه اقتصادی هر روز با کشورهای خارجی باید رقابت کنیم، حضور مدیران خارجی در کشور سبب می‌شود او به خواسته‌های طرف خودش فکر کند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفان از نگاه رهبر انقلاب اسلامی نسبت به اقتصاد وابسته به غرب یاد کرد و ادامه داد: برخی به دنبال حضور سرمایه‌های خارجی در ایران هستند اما این سرمایه‌ها با مذاکره هدایت نمی‌شود زیرا سرمایه‌گذاران به دنبال سود بیشتر هستند و اگر صنعت داخلی از جمله کارخانه‌ها‌ ضرر کنند نمی‌توانیم سرمایه خارجی را در کشور جذب کنیم.

وی خاطرنشان کرد: افراد چینی در اردبیل کارخانه فولاد ایجاد کرده اما اکنون ورشکست شده‌اند، وقتی محصولات از خارج وارد می‌شود ظرفیت داخلی نظام بدون استفاده می‌ماند.

نقدی وضعیت تولید کشور آمریکا را نامناسب دانست و افزود: آمریکا ۲۰ هزار میلیارد دلار بدهی دارد و هر روز ۲,۵ میلیارد دلار به آن اضافه می‌شود، اگر دزدی منابع نفتی عربستان، لیبی و دبی نبود اقتصاد این کشور شکست می‌خورد.

وی با تاکید بر اینکه دشمن فناوری‌های نامناسب را به ایران انتقال می‌دهد، تصریح کرد: اگر اقتصاد داخلی کشور توانمند نباشد سرمایه‌ها از کشور خارج می‌شود، بخشی از سرمایه داخلی نظام در خرید ایرباس به کشور فرانسه فرستاده شده است.

نقدی از سخنان رهبر انقلاب اسلامی در مورد نقش آمریکا در انتخابات جاری یاد کرد و افزود: خطر نفوذ در انتخابات وجود دارد زیرا در این انتخابات رقابت‌های جناحی وجود ندارد و مجلسی که در مقابل استکبار موضع می‌گیرد با مجلسی که سخنان استکبار را دنبال می‌کند تفاوت بسیاری دارد زیرا بدون آرمان ایستادگی در مقابل استکبار وضعیت آینده نظام نامشخص است.

وی اضافه کرد: نیروهای انقلابی باید برای انتخابات مجلس در کنار یکدیگر قرار گیرند تا از رقابت‌های نادرست جلوگیری شده و بستر برای حضور افراد ناآگاه فراهم نشود، طبق سخنان رهبری باید به لیست تعیین شده توسط افراد مومنی که در فتنه‌ها گمراه نشدند، رای بدهیم.

برگرفته از سایت های گوناگون

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 31 ژانویه 2016 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: