اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

کارزار پیچیده روسیه علیه «داعش» و نقش مهم ایران: روسیه امروز، گزارش رسمی دیدار رهبر جمهوری اسلامی ایران و پوتین، و حاشیه‌‌نویسی انحصارطلبانه، لیبرالی بر سفر پوتین: جهان نیوز/بولتن نیوز/پارسینه/راه توده/دیپلوماسی ایرانی

کارزار ضدتروریستی تحت رهبری روسیه در سوریه، در «نشست کشورهای صادرکننده گاز» در تهران در کانون توجه قرار داشت. پوتین در تهران با رهبران ایران دیدار کرد و نقش کشور آن‌ها را در ریشه‌کن ساختن ترور در منطقه ستود. رهبر روسیه در دیدار با حسن روحانی همتای ایرانی خود گفت بدون همکاری ایران در کارزار ضدتروریستی در سوریه، به‌دست آوردن موفقیت غیرممکن می‌بود. ولادیمیر پوتین تأکید کرد که عملیات تحت رهبری روسیه یک مأموریت «پیچیده» است که هماهنگ کردن تلاش‌های ائتلاف متشکل از سوریه، ایران و عراق را نیز دربرمی‌گیرد. پوتین گفت: «همه این‌ها، البته با توافق با شرکای ایرانی انجام می‌شود. من فکر می‌کنم بدون آن‌ها این غیرممکن می‌بود.» به گزارش خبرگزاری فرانسه پوتین گفت: «برخلاف شرکای مشخص، ما متعهدیم که هرگز به شرکایمان از پشت خنجر نزنیم و هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی بر ضد دوستان‌مان انجام ندهیم و هر اختلافی را که پیش آمد، از طریق گفت‌‌وگو حل کنیم.»

 iran,sheikh,shahkhameneyi-russia1

کارزار پیچیده روسیه علیه «داعش» و نقش مهم ایران

تارنگاشت عدالت

منبع: روسیه امروز
۲۴ نوامبر ۲۰۱۵

پوتین: کارزار پیچیده روسیه علیه «داعش» در سوریه بدون ایران غیرممکن می‌بود

کارزار ضدتروریستی تحت رهبری روسیه در سوریه، در «نشست کشورهای صادرکننده گاز» در تهران در کانون توجه قرار داشت. پوتین در تهران با رهبران ایران دیدار کرد و نقش کشور آن‌ها را در ریشه‌کن ساختن ترور در منطقه ستود.

رهبر روسیه در دیدار با حسن روحانی همتای ایرانی خود گفت بدون همکاری ایران در کارزار ضدتروریستی در سوریه، به‌دست آوردن موفقیت غیرممکن می‌بود. ولادیمیر پوتین تأکید کرد که عملیات تحت رهبری روسیه یک مأموریت «پیچیده» است که هماهنگ کردن تلاش‌های ائتلاف متشکل از سوریه، ایران و عراق را نیز دربرمی‌گیرد.

پوتین گفت: «همه این‌ها، البته با توافق با شرکای ایرانی انجام می‌شود. من فکر می‌کنم بدون آن‌ها این غیرممکن می‌بود.»

در عین‌حال، روحانی اعلام کرد که ایران و روسیه توافق کرده‌اند تلاش‌های خود را علیه دشمن مشترک تقویت نمایند و «همکاری پیرامون موضوعات منطقه‌ای را، بویژه در نبرد علیه تروریسم» گسترش دهند.

روحانی در پی مذاکرات در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: « «تروریسم امروز خطری برای منطقه و کشورهای جهان است. بر خلاف آن‌هایی که در زمینه مبارزه با تروریسم سخن می‌گویند و به حرکات نمایشی می‌پردازند؛ ایران و روسیه نشان داده‌اند که در زمینه مبارزه جدی هستند.»

پوتین در عین‌حال تلاش‌های خلبانان روسی را، که به عملیات روزانه علیه هدف‌های تروریستی در سوریه ادامه می‌دهند ستود.

پوتین گفت: «من عملیات خلبان‌های‌مان را کاملاً مثبت ارزیابی می‌کنم. پوتین گفت که روسیه علاوه بر استفاده از نیروی هوایی، از ناوگان خود در دریای خزر و در دریای مدیترانه نیز برای پرتاب موشک علیه هدف‌های دولت اسلامی در سوریه استفاده می‌کند.»

پوتین در جریان سفر به تهران برای شرکت در اجلاس کشورهای صارکننده گاز گفت: «در ارتباط با عملیان نیروی نظامی ما، این یک عملیات پیچیده است و شامل یک گروه هوایی بزرگ، نیروهای هوایی گوناگون، جت‌های تهاجمی، بمب افکن‌‌های موشکی استراتژیک و جنگنده‌های حامی آن‌ها می شود.»

پوتین پس از دیدار تأکید کرد که «مذاکرات سیاسی» تنها راه ممکن برای رسیدن به راه‌حل نهایی برای بحران سوریه است، اما اکنون، کارزار هوایی روسیه «نتابج مثبت» در پی دارد، این ارزیابی مورد تأیید طرف ایرانی قرار گرفت.

پوتین گفت «یک‌بار دیگر می‌خواهم بگویم به‌غیر از مذاکرات سیاسی در دراز مدت هیچ امکان دیگری برای حل مشکل در سوریه وجود ندارد.»

رئیس‌جمهور روسیه همچنین به برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرد و قول داد به تهران در روند غنی‌سازی اورانیوم برطبق توافق به دست آمده با قدرت‌های جهانی در تابستان امسال، کمک کند.

او پس از مذاکره با روحانی رئیس‌جمهور ایران گفت: «ما در اجرای نقشه عمل در چهارچوب برنامه هسته‌ای ایران، که در ژوئیه به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید، حداکثر کمک را خواهیم کرد.»

پیش از این، رهبر ایران در ملاقات با رئیس‌جمهور روسیه، سیاست ایالات متحده در خاورمیانه را مسبب بی‌ثباتی جاری و درگیری در سوریه قلمداد کرد. ملاقات بین رئیس‌جمهور روسیه و آیت‌الله علی خامنه‌ای تقریباً دو ساعت طول کشید.

رویترز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی خامنه‌ای گزاش داد که رهبر ایران گفت: «آمریکایی‌ها در نقشه‌ای بلندمدت، درصددند با تسلط بر سوریه و سپس گسترش کنترل خود بر منطقه، خلأ تاریخی تسلط نداشتن بر غرب آسیا را جبران کنند که این نقشه تهدیدی برای همه ملت ها و کشورها به‌ویژه روسیه و ایران است.»

خامنه‌ای در ارتباط با مذاکرات صلح برای پایان‌دادن به جنگ داخلی در سوریه گفت: «آمریکا به‌دنبال تحقق اهداف ناکام خود در سوریه از راه سیاسی و مذاکره است.»

در عین حال، پوتین به رهبر ایران گفت روسیه ایران را بمثابه «متحدی مطمئن و قابل تکیه در منطقه و جهان» ارزیابی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه پوتین گفت: «برخلاف شرکای مشخص، ما متعهدیم که هرگز به شرکایمان از پشت خنجر نزنیم و هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی بر ضد دوستان‌مان انجام ندهیم و هر اختلافی را که پیش آمد، از طریق گفت‌‌وگو حل کنیم.»

خامنه‌ای در عین‌حال به حمایت ایالات متحده از گروه‌های آپوزیسیون در سوریه حمله کرد و آن‌را «دیپلوماسی غیرشرافتمندانه» نامید.

خامنه‌ای تأکید کرد «ما به‌جز مسئله هسته‌ای (که البته آن هم دلایل خاص خود را دارد) نه درباره سوریه و نه در هیچ موضوع دیگری مذاکره دوجانبه با امریکایی‌ها نداریم و نخواهیم داشت. عدم تمایل آمریکا برای پذیرش نفوذ فزاینده روسیه در منطقه و عرصه بین‌المللی بر همه تصمیم‌ها و اقدامات آمریکا در ارتباط با مسئله سوریه تأثیر می گذارد.»

رهبر ایران موضع دیرپا و اعلام شده پوتین را اعلام کرد و گفت سوری‌ها باید بدون مداخله خارجی آینده خود را تعیین کنند.

پایگاه اطلاع‌رسانی رهبر ایران لبه نقل از او گزاش داد: «درباره سوریه هر راه حلی باید با اطلاع و موافقت مردم و مسئولان این کشور دنبال شود. امریکا حق ندارد این رأی و انتخاب مردم سوریه را نادیده بگیرد.»

https://www.rt.com/news/323194-putin-iran-isis-syria/

******************

 آیت الله خامنه‌ای در دیدار آقای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه با استقبال از گسترش بیشتر همکاریهای «دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی» از حضور تأثیرگذار مسکو در مسائل منطقه‌ای به‌ویژه سوریه تمجید کردند و افزودند: نقشه بلندمدت امریکا برای منطقه به زیان همه ملتها و کشورها به‌ویژه ایران و روسیه است و باید با هوشمندی و تعامل نزدیکتر، آن را خنثی کرد. ایشان خاطرنشان کردند: سطح همکاری‌ها از جمله در مسائل اقتصادی می‌تواند بسیار بیشتر از سطح فعلی توسعه یابد. آقای پوتین مواضع دو کشور در موضوع سوریه را بسیار نزدیک خواند و با اشاره به اهمیت فراوان همکاریها در این زمینه گفت: ما نیز تأکید داریم که حل بحران سوریه فقط از طریق سیاسی و پذیرش رأی مردم این کشور و خواست همه اقوام و گروههای سوری امکان‌پذیر است و هیچکس حق ندارد نظر خود را به مردم این کشور تحمیل کند و به‌جای آنها درباره ساختار حکومت و سرنوشت رئیس‌جمهور سوریه تصمیم بگیرد.

گزارش رسمی دیدار رهبر جمهوری اسلامی ایران و پوتین

دفتر اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری
۲ آذر ۱۳۹۴

 

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس جمهوری روسیه:
امریکا به‌دنبال تحقق اهداف ناکام خود در سوریه از راه سیاسی و مذاکره است/ باید جلوی این کار را گرفت/ پوتین: ایران، متحدی مطمئن و قابل تکیه/ هیچکس حق ندارد به‌جای مردم سوریه تصمیم بگیرد 

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بعدازظهر امروز (دوشنبه) در دیدار آقای ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه با استقبال از گسترش بیشتر همکاریهای «دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی» از حضور تأثیرگذار مسکو در مسائل منطقه‌ای به‌ویژه سوریه تمجید کردند و افزودند: نقشه بلندمدت امریکا برای منطقه به زیان همه ملتها و کشورها به‌ویژه ایران و روسیه است و باید با هوشمندی و تعامل نزدیکتر، آن را خنثی کرد.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که حدود دو ساعت طول کشید، آقای پوتین را شخصیت برجسته‌ای در دنیای امروز خواندند و با تشکر از تلاشهای این کشور در موضوع هسته‌ای افزودند: این مسئله به یک سرانجامی رسیده است اما ما هیچ اعتمادی به امریکایی‌ها نداریم و با چشمان باز، رفتار و عملکرد دولت امریکا را در این قضیه تحت نظر داریم.

ایشان با اشاره به جدیت آقای پوتین و مسئولان جمهوری اسلامی ایران برای گسترش روابط دوجانبه خاطرنشان کردند: سطح همکاری‌ها از جمله در مسائل اقتصادی می‌تواند بسیار بیشتر از سطح فعلی توسعه یابد.

حضرت آیت الله خامنه‌ای با اشاره به همکاری مناسب تهران- مسکو در عرصه‌های سیاسی- امنیتی، مواضع رئیس‌جمهور روسیه به‌ویژه در یکسال و نیم اخیر را در مسائل مختلف، خیلی خوب و مبتکرانه خواندند و افزودند: امریکایی‌ها همیشه تلاش می‌کنند رقبای خود را در موضع انفعال قرار دهند اما شما این سیاست را خنثی کردید.

ایشان، تصمیمات و اقدامات مسکو در موضوع سوریه را موجب افزایش اعتبار منطقه‌ای و جهانی روسیه و شخص آقای پوتین برشمردند و افزودند: امریکایی‌ها در نقشه‌ای بلندمدت، درصددند با تسلط بر سوریه و سپس گسترش کنترل خود بر منطقه، خلأ تاریخی تسلط نداشتن بر غرب آسیا را جبران کنند که این نقشه تهدیدی برای همه ملتها و کشورها به‌ویژه روسیه و ایران است.

رهبر انقلاب تأکید کردند: امریکایی‌ها و دنباله‌های آنها در مسئله سوریه درصددند اهداف تحقق نیافته خود از راه نظامی را در عرصه سیاسی و پای میز مذاکره محقق کنند که باید با هوشمندی و از موضع فعال، جلوی این کار را گرفت.

حضرت آیت الله خامنه‌ای اصرار امریکایی‌ها بر رفتن بشار اسد یعنی رئیس‌جمهور قانونی و منتخب مردم سوریه را از جمله نقاط ضعف سیاستهای اعلامی واشنگتن دانستند و افزودند: رئیس‌جمهور سوریه در انتخاباتی سراسری رأی اکثر مردم سوریه را با دیدگاههای «سیاسی، مذهبی و قومی مختلف» به‌دست آورده و امریکا حق ندارد این رأی و انتخاب مردم سوریه را نادیده بگیرد.

رهبر انقلاب تأکید کردند: درباره سوریه هر راه حلی باید با اطلاع و موافقت مردم و مسئولان این کشور دنبال شود.

ایشان کمک‌های باواسطه و بی‌واسطه امریکایی‌ها به گروههای تروریستی از جمله داعش را از دیگر نقاط ضعف آشکار سیاست‌های امریکا خواندند و افزودند: همکاری با کشورهایی که به‌خاطر حمایت از تروریست‌ها اعتباری در افکار عمومی منطقه و جهان ندارند نشان می‌دهد امریکایی‌ها از دیپلماسی شرافتمندانه برخوردار نیستند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای تأکید کردند: به همین علت ما به‌جز مسئله هسته‌ای (که البته آن هم دلایل خاص خود را دارد) نه درباره سوریه و نه در هیچ موضوع دیگری مذاکره دوجانبه با امریکایی‌ها نداریم و نخواهیم داشت.

رهبر انقلاب اسلامی، حل صحیح موضوع سوریه را بسیار مهم و در آینده منطقه تأثیرگذار برشمردند و خاطرنشان کردند: اگر تروریستهایی که این جنایات را در سوریه مرتکب می‌شوند سرکوب نشوند، دامنه فعالیتهای مخرّب آنها به آسیای میانه و مناطق دیگر گسترش خواهد یافت.

در این دیدار رئیس‌جمهور روسیه نیز با اشاره به تجربیات ارزشمند رهبر انقلاب اسلامی و ابراز خشنودی از دیدار ایشان گفت: توسعه روابط دو کشور از جمله در عرصه فناوری، هوافضا و تکنولوژیهای پیشرفته شتاب بیشتری یافته و ما بسیار خرسندیم که با جمهوری اسلامی ایران در موضوع امنیت و حل‌وفصل بحرانهای منطقه‌ای و جهانی نیز همکاری بسیار فعالی داریم.

آقای پوتین جمهوری اسلامی را کشوری مستقل، استوار و با دورنمایی بسیار خوب ارزیابی کرد و گفت: شما را متحدی مطمئن و قابل تکیه در منطقه و جهان می‌دانیم.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: ما متعهدیم که بر خلاف برخی‌ها به شرکایمان از پشت خنجر نزنیم و هیچ‌وقت در پشت پرده اقدامی بر ضد دوستانمان انجام ندهیم و اگر اختلافی هم داشته باشیم، با صحبت به تفاهم برسیم.

آقای پوتین مواضع دو کشور در موضوع سوریه را بسیار نزدیک خواند و با اشاره به اهمیت فراوان همکاریها در این زمینه گفت: ما نیز تأکید داریم که حل بحران سوریه فقط از طریق سیاسی و پذیرش رأی مردم این کشور و خواست همه اقوام و گروههای سوری امکان‌پذیر است و هیچکس حق ندارد نظر خود را به مردم این کشور تحمیل کند و به‌جای آنها درباره ساختار حکومت و سرنوشت رئیس‌جمهور سوریه تصمیم بگیرد.

رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرد: همانطور که جنابعالی فرمودید امریکایی‌ها می‌خواهند اهداف محقق نشده خود را در میدان درگیریهای سوریه، پای میز مذاکره پیگیری کنند و ما مراقب این مسئله هستیم.

ولادیمیر پوتین با تأکید بر ادامه حملات این کشور به گروههای تروریستی در سوریه، همکاری و همفکری تهران- مسکو را درباره روند حل سیاسی مسئله سوریه کاملاً ضروری خواند و گفت: کسانی که در جهان ادعای دموکراسی دارند نمی‌توانند با انتخابات در سوریه مخالفت کنند.

در پایان این دیدار رئیس‌جمهور روسیه یکی از قدیمی‌ترین نسخ قرآن کریم را به‌عنوان هدیه‌ای بسیار ارزشمند تقدیم رهبر انقلاب اسلامی کرد. رهبر انقلاب از این هدیه تشکر کردند.

***********************

 

 پوستر مقایسه وهب مسیحی از شهدای کربلا با رئیس‌جمهور روسیه، به‌مناسبت سفر پوتین به ایران... تحلیل‌گر «سبز»: «پوتین با چنین اقدامی اولاً بنوعی نشان داد که تعمد دارد تا به دولت آمریکا و شخص اوباما «رشک» داده و با صراحت این پیغام را به واشنگتن منتقل کند که اگر شما تنها برای دست دادن رئیس جمهورتان با وزیر خارجه ایران مجبور به طراحی صحنه و در کمین ایشان نشستن در راهروهای سازمان ملل هستید! آن هم مصافحه ای که منجر به شماتت وزیر خارجه ایران و التزام ایشان به پاسخگوئی به مجلس و افکار عمومی در ایران شد اما من از این فرصت برخوردارم تا با دعوتی رسمی به ایران رفته و بیرون از تقیدات تشریفاتی میهمان ویژه رهبری ایران شوم…دیپلوماسی ایرانی: روسیه و نگاه ابزاری و تاکتیکی به ایران  

 حاشیه‌‌نویسی انحصارطلبانه، لیبرالی بر سفر پوتین

جهان نیوز
۴ آذر ۱۳۹۴

پوتین‌ در سفر به‌ تهران، توجهی به روحانی و هاشمی نداشت!

گروه سیاست «جهان نیوز» ـ   «داریوش سجادی»تحلیل گر اصلاح طلب مقیم آمریکا در وبلاگ خود نوشت:

پیش تر «ولادیمیر پوتین» را به صفت تدبیر دولتمردی هوشمند و اعجوبه ای قهار در سیاست ورزی در میانه سیاستمداران موجود در جهان معاصر محسوب کرده بودم، سیاستمداری که با زبردستی قواعد دنیای سیاست را بازی می کند و اکنون اقبال جمهوری اسلامی بر این واقع شده تا از این «پدیده» فرصت شناسانه بهره ببرد.

یکی از ویژگی های سیاست و پدیده های سیاسی «فـَــّراری» فرصت ها و پدیده ها در دنیای سیاست است و بدین لحاظ بر پایوران حکومت در ایران فرض است با «پدیده پوتین» حاذقانه برخورد کرده و از هم سوئی موجود و حائز اهمیت در مناسبات فعلی تهران ـ مسکو نهایت بهره برداری فرصت شناسانه و هوشمندانه را ببرند.

رفتار هوشمندانه پوتین در بدو ورود به ایران و عزیمت مستقیم ایشان از فرودگاه به بیت رهبری و اصرارش بر ملاقات با آیت الله خامنه ای آن هم بیرون از پروتکل های مرسوم و بدون تقیدش به همراهی میزبان و هم ترازش (رئیس جمهور ایران) در ملاقات با رهبری را باید یکی دیگر از رفتارهای محاسبه شده این دولتمرد توانمند روسی معنا کرد که برای «مخاطب خاص» حامل ۳ پیام مهم بود!

خصوصاً آنکه سفر ۸ سال پیش پوتین به ایران با لحاظ کامل پروتکل های تشریفات صورت گرفت و رئیس جمهور وقت ایران در آن سفر پوتین را در ملاقات با رهبری همراهی می کرد و این بار جای خالی رئیس جمهور ایران در نشست پوتین با آیت الله خامنه ای بشدت محسوس و معنادار بود.

این در حالی است که محتوای صحبت های رد و بدل شده بین آیت الله خامنه ای و پوتین نیز بر مدار مناسبات استراتژیک بود و کمترین ربطی به بهانه سفر پوتین (نشست رهبران کشورهای صادر کننده گاز) به تهران نداشت.

پوتین با چنین اقدامی اولاً بنوعی نشان داد که تعمد دارد تا به دولت آمریکا و شخص اوباما «رشک» داده و با صراحت این پیغام را به واشنگتن منتقل کند که اگر شما تنها برای دست دادن رئیس جمهورتان با وزیر خارجه ایران مجبور به طراحی صحنه و در کمین ایشان نشستن در راهروهای سازمان ملل هستید! آن هم مصافحه ای که منجر به شماتت وزیر خارجه ایران و التزام ایشان به پاسخگوئی به مجلس و افکار عمومی در ایران شد اما من از این فرصت برخوردارم تا با دعوتی رسمی به ایران رفته و بیرون از تقیدات تشریفاتی میهمان ویژه رهبری ایران شوم.

ثانیاً به صورت غیر مستقیم اما صریح این پیغام را به واشنگتن داد که برجام و تفاهم حداقلی و نحیفانه دولت ایران با شما ارزانی خودتان! اولویت مسکو در حال حاضر سوریه و ضرورت همکاری با «قدرت اصلی» در ایران بمنظور موفقیت در دمشق است. لذا اگر بیرون از پروتکل به ملاقات رهبر ایران می روم چنین امری بدین معناست که به درستی «قدرت اصلی» در ایران را تشخیص داده که در منطقه و به اعتبار ابتکار عمل سپاهیان تحت امرش در بحران سوریه حرف اصلی را در ایران ایشان می زند.

ثالثاً پوتین با اهدای یکی از ارزشمندترین و قدیمی ترین نسخ قرآنی به رهبر ایران بنوعی این پیغام را به واشنگتن و ریاض داد که از اسلام موجود در منطقه «اسلام ایرانی» را برسمیت شناخته و ایران و رهبر ایران را شایسته اعطای چنین هدیه ای می دانم.

تنها در این میان دلجوئی پوتین از روحانی و احیاناً هاشمی رفسنجانی بلاتکلیف می ماند که اولی بصورت طبیعی می تواند مبتلا به ترش‌روئی بابت بی وقعی پوتین در لحاظ همراهی ایشان در ملاقات با رهبری شده باشد و ایضاً هاشمی رفسنجانی که در مقام معمار مناسبات تهران ـ مسکو طی سفر سال ۶۸ وی به شوروی اکنون نیز قطعاً به سنت مألوفش به درخواست پوتین جهت ملاقات با خود، نمی توانست کم اشتیاق نباشد.

علی ایحال ظاهراً «پوتین» برخلاف نام زمختش اکنون مبدل به «کفش بلورین سیندرلائی» شده که یابنده آن می تواند فرصت
شناسانه از فرصت کامروائی از قبال همسوئی با آن «صاحب منصب» بهره ببرد.

 *****

حاشيه‌هاي جالب ديدار پوتين با رهبر انقلاب

بولتن نیوز
۲۹ مهر ۱۳۸۶

آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار خطاب به رئیس‌جمهور روسیه و در زمینه مسائل جاری این کشور مطالب و نکاتی را گوشزد کردند که پوتین در همان روز گفت: «من به عنوان رئیس‌جمهور روسیه از این مسائل غافل بودم» و از تیزبینی و ظرافت رهبر انقلاب در شگفت می‌شوند.

با گذشت چند روز از سفر رؤسای جمهور کشورهای حاشیه درياي خزر به تهران حاشيه‌هاي‌های جالب توجهی از این سفر آشکار می‌شود.

در همین زمینه، یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود به خبرنگار «بولتن نیوز» گفت؛ در سفر پوتین به تهران و ملاقاتی که وي با رهبر انقلاب داشت، رئیس‌جمهور روسیه که خود از سردمداران نظام سلطه و لائیک شرق است، به شدت تحت تأثیر رهبر انقلاب قرار گرفته و این امر از حرکات حین جلسه و پس از آن پوتین مشخص بود.

به گفته این منبع آگاه، آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار خطاب به رئیس‌جمهور روسیه و در زمینه مسائل جاری این کشور مطالب و نکاتی را گوشزد کردند که پوتین در همان روز گفت: «من به عنوان رئیس‌جمهور روسیه از این مسائل غافل بودم» و از تیزبینی و ظرافت رهبر انقلاب در شگفت می‌شوند.

بنا بر این گزارش، میزان تأثر پوتین از ملاقات با رهبر انقلاب تا به حدی بوده که در بازگشت از پیش ایشان سوار بر خودروی اسکورت مخصوص خود نمی‌شود و به آقای احمدی‌نژاد می‌گوید: «آیا اجازه است که من سوار اتومبیل شما شوم؟» و به همراه تیم حفاظتی و ماشین رئیس‌جمهور کشورمان، بیت رهبری را ترک می‌کند.

گفتنی است، در شب همان روز و پس از دیدار با رهبر انقلاب، پوتین در سر سفره شام به نزد حجت‌الاسلام والمسلمین گلپایگانی، رئیس دفتر رهبری رفته و با رفتاری گرم و صمیمانه و در حالی که دست بر شانه وي می‌گذارد، می‌گوید: «ما از محضر آیت‌الله خامنه‌ای بسيار استفاده كرديم.»

****
 

پوستر: مقایسه پوتین با وهب مسیحی

پارسینه
۴ آبان ۱۳۹۴

پوستر مقایسه وهب مسیحی از شهدای کربلا با رئیس‌جمهور روسیه، به‌مناسبت سفر پوتین به ایران که در شبکه‌های اجتماعی حزب اللهی پخش می‌شود.

*****

مخالفت با مذاکرات با امریکا
آیا یک اقدام و شعار انقلابی است؟

راه توده
شماره ۵۳۰، ۵ آذر ۱۳۹۴

سفر یک روزه رئیس جمهور روسیه فدراتیو «پوتین» به تهران، بی شک رویداد بسیار مهمی برای ایران بود. در طول تاریخ مناسبات میان روسیه تزاری و ایران و اتحاد شوروی و ایران، و روسیه پس از فروپاشی اتحاد شوروی و ایران؛ این یگانه سفر یک رهبر روسیه به ایران در چنین سطحی از نظر مذاکرات و قراردادهای اقتصادی و نظامی و سیاسی بود. حتی در جریان کنفرانس تهران، در جریان جنگ دوم جهانی، رهبران شوروی؛ امریکا و انگلستان (استالین، روزولت و چرچیل) با هدف مذاکره با یکدیگر به تهران آمدند و تهران را محل مذاکرات انتخاب کردند و نه برای مذاکرات با شاه و یا مقامات ایران. در چند سفر تشریفاتی در دوران اتحاد شوروی وقت نیز، از جمله برای شرکت در جشن های شاهنشاهی و ۲۵۰۰ ساله، هدف حضوری تشریفاتی بود و نه مذاکراتی در آن سطح که بتوان آن را با سفر اخیر پوتین به تهران مقایسه کرد. ما این سفر و مذکرات را فصل تازه و بسیار مهمی از مناسبات همه جانبه ایران و روسیه ارزیابی می کنیم و همانگونه که بیش از یکسال پیش بصورت سرمقاله در راه توده نوشتیم، منطقه و جهان وارد مراحلی شده اند که برای دفاع از استقلال کشور هیچ چاره ای جز حضور در جبهه بندی های نوین جهانی و منطقه ای نیست.

اکنون این واقعیت از پرده بیرون افتاده که امریکا و چند قدرت مهم اروپای سرمایه داری بر سر تقسیم ۷ کشور منطقه و دست اندازی به نفت و گاز آن از چند سال پیش با هم تفاهم کرده بودند. آنچه بر سر عراق و لیبی آمد و آنچه با سوریه کردند و آنچه با ایران میخواستند بکنند و از نظر ما همچنان در تدارک آن  هستند، در چارچوب همان طرح تقسیم ۷ کشور و سلطه بر نفت و گاز است. در همین شماره راه توده، گزارشی را درباره طرح کشاندن ۷ کشور به جنگ داخلی و متلاشی کردن و سپس تقسیم آنها می خوانید.

در دیدار پوتین و رهبر جمهوری اسلامی «خامنه ای» که گفته می شود دوساعت بطول انجامید و از جزئیات آن اطلاعی در دست نیست، وی سخنانی گفته که پایگاه اطلاع رسانی بیت رهبری آن را منتشر کرده است و بحث ما پیرامون همین سخنان است و نه آنچه که پشت صحنه گذشته و از آن اطلاع نداریم.

آقای خامنه ای در این دیدار ضمن ستایش از سیاست ها، جسارتها و ابتکارات پوتین، نظر خود را در باره مذاکره نکردن با امریکا را مطرح و از آن دفاع کرد. درعین حال که گفت در گذشته (اواخر دولت احمدی نژاد) با مذاکره با امریکا موافقت کرده است اما در ارتباط با فعالیت های اتمی.

بحث بر سر این موضع گیری ایشان، حداقل در این دیدار و بعنوان یکی از شعارهای تبلیغاتی وی است. این در حالی است که مخاطب او؛ یعنی پوتین، درعین حال که وارد تنش آفرین ترین دوران با امریکا شده، از مذاکره با امریکا گریزان نیست. یک ضرب المثل ایرانی می گوید «آن را که حساب پاک است، از محاسبه چه باک است؟»

نه مذاکره با امریکا و یا هر قدرت دیگری به معنای تسلیم و یا وابسته شدن به آن قدرت است و نه پرهیز از مذاکره به معنای یک اقدام انقلابی و یا دفاع از استقلال کشور است. همچنان که چین و کوبا و دیگر کشورهای جهان و از جمله روسیه کنونی چنین می کنند. به همین دلیل است که مردم ایران، این نوع سخنان رهبر جمهوری اسلامی را شعاری در خدمت اهداف داخلی و قدرت غیر پاسخگوی خویش میدانند و نه چیزی بیش از این. حتی اگر عزم امریکا ایجاد جنگ در ایران و یا سرنگونی نظام نیز باشد، راه حل پرهیز از مذاکره و حل مشکلات و مسائل اقتصادی فی مابین نیست. چنان که کوبا و چین و روسیه و بسیاری از کشورهای مستقل و حتی مخالف امریکا چنین می کنند. اینها در تضاد با هم نیستند. این نوع سخن گفتن و این نوع خط و نشان کشیدن و باصطلاح خط قرمز تعیین کردن بیش از آن که برخاسته از دوراندیشی سیاسی و یا روحیه استقلال طلبی و باصطلاح انقلابی باشد، ناشی از هیجان زدگی، به نرخ روز سخن گفتن و نداشتن دوراندیشی سیاسی است. و این همان خصلت و روش بارها آشکار و تکرار شده رهبر جمهوری اسلامی در مقاطع مختلف است. چنان که ممکن است در آینده ای بسیار نزدیک و تحت تاثیر حوادث غیر قابل پیش بینی در جهان و منطقه، پرهیز از مذاکره تبدیل به ضرورت مذاکره شود.

مردم ایران نمونه های زیادی را در همین ارتباط از آقای خامنه ای به یاد دارند. از جمله «فتنه» اعلام کردن اعتراضات مردم به تقلب در انتخابات ۸۸ که عملا به حربه ای تبدیل شد در دست غارتگران ثروت کشور در دوران احمدی نژاد و حالا نه ایشان و نه اطرافیانش نمی دانند چگونه فتنه را پس بگیرند.

از این نمونه ها بسیار است.  از جمله شعار «دیپلماسی تهاجمی»، «راه ندادن سفرای کشورهای اروپائی که در اعتراض حکم دادگاه رسیدگی به ترور رهبران کرد ایرانی در رستوران میکونوس برلین اعلام شد.»، «طرد انقلابیون نسل انقلاب و انقلابی اعلام کردن نسل دومی که نماینده آنها امثال احمدی نژاد بودند با شعار «رویش یافتگان پس از انقلاب». اعلام همسوئی نظرات اقتصادی خود با نظرات اقتصادی احمدی نژاد و دهها نمونه دیگر. این روش سخن گفتن بارها تکرار شده است. گوئی آقای خامنه ای همیشه تصور می کند خطبه نماز جمعه می خواند و یا روی صندلی منبرگونه خویش برای عده ای که به دیدارش برده اند سخنرانی می کند. این درحالی است که علیرغم همه تلاش ها و مستندات قانونی، بیش از ۷۰ در صد قدرت و اختیارات حکومتی در دست ایشان متمرکز است و طبیعی است که وقتی سخن می گوید باید بسیار دور اندیشانه دهان بگشاید و نه متاثر از دیدارهای محرمانه که معلوم نیست با چه کسانی در بیت خود دارد و تحت تاثیر آنها دهان باز کند. یک روز درباره فضای سیاسی دانشگاه ها، یک روز در باره دیپلماسی کشور، یک روز در باره دورنمای فعالیت اتمی و روز دیگر در باره نظرات اقتصادی احمدی نژاد، یک روز متاثر از رقابتی که با هاشمی رفسنجانی دارد و روز دیگر برای رضایت مداحان و یا فرماندهان سپاه و روز دیگر….

*****

روسیه و نگاه ابزاری و تاکتیکی به ایران

دیپلوماسی ایرانی
فردین افتخاری

دیپلماسی ایرانی: دستور اخیر رئیس جمهور روسیه مبنی بر لغو ممنوعیت تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ایران، در شرایطی که ایران در حال انجام گفتگو های هسته ای با کشورهای ۳+۳ بوده و روسیه در حال تجربه دوباره بحران در روابط خود با اتحادیه اروپا و آمریکا می باشد ، نکاتی را درباب سیاست خارجی روسیه به ذهن متبادر می سازد .
نکته نخست، به نظر می رسد ایران دارای جایگاه مشخصی در سیاست خارجی روسیه نیست و تحت تاثیر تحولات و شرایط بین المللی، وزن ایران در سیاست خارجی روسیه همواره افت و خیز دارد. دو متغیر شرایط داخلی ایران ( نگاه دولت به صحنه بین الملل و همسایگان ) و هم چنین کیفیت روابط روسیه با غرب ( آمریکا و اتحادیه اروپا ) حائز بیشترین تاثیر در این امر است.

نکته دوم، حفظ موازنه قدرت منطقه ای در خاورمیانه یکی از اهداف منطقه ای روسیه است؛ در حالی که آمریکا سعی دارد این موازنه منطقه ای را به نفع امنیت اسرائیل تغییر دهد. به نظر می رسد در قبال حمایت بی چون و چرای آمریکا از اسرائیل ، روسیه نیز این اواخر به نوعی به حامی ایران تبدیل شده است تا در مقابل آمریکا و اسرائیل موازنه را برقرار کند. اما آیا ایران و روسیه دارای چنان منافع مشترک و استراتژیکی هستند که در بلند مدت هم بتوانند در کنار هم قرار گیرند ؟ آیا ایران  به مانند لابی و نفوذ یهود در آمریکا، می تواند این نفوذ و لابی گری را در روسیه انجام دهد تا بتواند در سیاست خارجی این کشور تاثیر گذار باشد ؟

نکته سوم، رفتار روسیه در چند سال اخیر نشان می دهد این کشور تا زمانی به حقوق بین الملل و موازین مورد توافق بین المللی پایبند است که لطمه ای به منافع این کشور وارد نسازند. گذشته از تجاوز ارضی به گرجستان و اکراین ، روسیه با لغو فروش سامانه موشکی اس ۳۰۰ به ایران ، قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت، که یکی از بندهای آن شامل منع فروش تسلیحات نظامی به ایران می شود را نقض کرده است . این در حالی است که روسیه در اسناد رسمی سیاست خارجی خود از شورای امنیت به عنوان تنها مرجع حفظ صلح و ثبات بین المللی یاد می کند. این امر نشان می دهد که روسیه نسبت به ایران دارای نگاه بلند مدت نیست. 5 سال پیش به دلیل شرایط بین المللی به این قطعنامه رای مثبت داده ، اما اکنون بر خلاف آن رفتار می کند .

و نکته آخر، آنچه که این دو بازیگر را در شرایط کنونی در کنار هم قرار داده، داشتن مواضع نزدیک به همدیگر نسبت به بعضی مسائل منطقه ای و بین المللی است و نه مسائل مشترک دوجانبه. به همین دلیل، روسیه در این شرایط نگاهی تاکتیکی و ابزاری به ایران دارد و به وسیله ایران با رقبا بازی می کند . اما ایران نیز تا حدودی در شرایط فعلی چنین نگاهی به روسیه دارد. نکته بسیار مهم این است که به سناریوهای آینده بیاندیشیم . اگر در کوتاه مدت روابط روسیه با غرب و یا روابط ایران و غرب روبه بهبودی بگذارد، سیاست خارجی کشورمان و روسیه نسبت به همدیگر چه وضعیتی پیدا خواهد کرد؟.پس اقدامات اخیر روسیه از قبیل حمایت از ایران در مذاکرات هسته ای و یا تحویل سامانه موشکی اس ۳۰۰ را باید تاکتیک های مقطعی و کوتاه مدت روسیه دانست که ناشی از اختلافات روسیه با غرب در مسائل بین المللی و منطقه ای است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 نوامبر 2015 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: