اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 27 آبان 1394

اخبار و گزارشات کارگری 27 آبان 1394

kargari, akhbar va gozareshat

– تجمع کارگران کارخانه فولاد یاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد!

کارگران معترض از طرف کارفرما تهدید به اخراج شدند!

– کارگران پیمانی و قرارداد مدت موقت شرکت نفت گچساران خواهان تبدیل وضعیت ویکسان سازی حقوق ومزایا هستند!

– آزادی رامین زندنیا و همسرش با قید وثیقه

– عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس!

– مخالفت اداره تامین اجتماعی بندر امام با بازنشستگی پیش از موعد حدود دو هزار کارگر پتروشیمی مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور!

– اعمال فشار شهرداری به دستفروشان بازار تاناکورای سنندج

– نگاه جنسيتي در پرداخت دستمزد به كارگران كشاورزي

– تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه مهاجر اصفهان؟!

– یونان:کارگران VIOME از ما حمایت خواسته‌اند!

akhbar e kargari,

تجمع کارگران کارخانه فولاد یاسوج مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد!

کارگران معترض از طرف کارفرما تهدید به اخراج شدند!

صبح امروز 27آبان،کارگران کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج (بنیاد برکت)دراعتراض به عدم پرداخت8ماه حقوقشان مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند.

کارفرمایان کارگران را تهدید کردند که اگر اعتراضی کنید شماها را اخراج و به جای شماها کارگرانی دیگررا جایگزین می‌کنیم.

به گزارش27آبان کبنانیوز، سال ۹۳ کارخانه فولاد بویرصنعت یاسوج به بنیاد برکت وابسته به*… فروخته شد، کارگران از دوره گذشته تا کنون ۸ ماه حقوق از مسئولان کارخانه مطالبه دارند.

این کارگران اظهار کردند: ۸ ماه حقوق از کارخانه مطالبه داریم ولی هیچ‌گونه اقدامی برای پرداخت آنها نکرده‌اند و با وعده‌های توخالی به ما جواب‌های سر بالا می‌دهند.

براساس این گزارش، مسئولان کارخانه ما را تهدید کردند که اگر اعتراضی کنید شماها را اخراج و به جای شماها کارگرانی دیگررا جایگزین می‌کنیم.

این کارگران به شدت از این وضعیت ناراحت بودند و خواستار رسیدگی مسئولان به وضعیت خود شدند. نمایندگان کارگران برای مذاکره با مسئولان استانداری کهگیلویه و بویراحمد به داخل استانداری دعوت شدند.

به گزارش امروزایسنا درهمین رابطه، یکی از کارگران این کارخانه گفت: چهار ماه از سال 93 و سه ماه از سال‌جاری حقوق نگرفته‌ایم.

وی افزود: از سال 90 تاکنون عیدی، سنوات، پاداش و اضافه کاری به ما پرداخت نشده است.

یکی دیگر از کارگران این کارخانه نیز بیان کرد: از برخی از مسئولان این مسایل و مشکلات خود را پیگیری کرده ایم که پاسخ قانع کننده ای به ما داده نشد.

وی افزود: حدود 203 نفر کارگر در این کارخانه مشغول به کار هستند .

*اخباروگزارشات کارگری:بنیادبرکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان خمینی

لینک معرفی بنیادبرکت: http://barakatfoundation.com/fa/about

 

کارگران پیمانی و قرارداد مدت موقت شرکت نفت گچساران خواهان تبدیل وضعیت ویکسان سازی حقوق ومزایا هستند!

بیش از4هزار کارگر پیمانی و قرارداد مدت موقت شرکت نفت گچساران خواهان تبدیل وضعیت ویکسان سازی حقوق ومزایا خود، هستند.

یکسان سازی حقوق و مزایا، استفاده از امکانات رفاهی و درمانی رایگان نفت و تبدیل وضعیت شغلی از جمله مهمترین خواسته های این کارگران است.

به گزارش 27آبان مهر، بسیاری از واحدهای تولیدی برای تأمین نیروی انسانی خود از نیروی کارشرکتی یا همان پیمانکاری استفاده می‌کنند، یعنی در خط تولید نیروی کار پیمانکاری وجود دارد و کنار آن کارگر رسمی ‌کارخانه‌ها درآمدی به‌ مراتب بیشتر از حقوق کارگر پیمانکاری دارد که این عمل نقض ماده ۳۸ قانون کار و همچنین نقض مقاوله‌نامه شماره ۱۰۰ سازمان ILO بوده، چرا که در آنجا بیان می‌کند: تمامی‌مزایای قانونی نیروی کار موضوع قرارداد یا یکسان‌سازی پرداخت‌ها در کارگاه مادر و کارگاه پیمانکار در مشاغل هم‌ارزش باید انجام شود.

براساس بخشنامه جدید معاونت روابط کار به ادارات تعاون، کار و رفاه استان‌ها به رعایت حقوق مساوی درباره قراردادهای نیروهای شرکتی و پیمانکاری تاکید شده است.

درشهرستان گچساران با توجه به بافت صنعتی آن، کارگران غیررسمی‌ در بسیاری از ادارات خصوصا شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران از آمار قابل‌توجهی برخوردار هستند.

همین امر موجب شده طی سال‌های اخیر رسیدگی به وضعیت شغلی و تبدیل وضعیت این نیروها در گچساران و سایر مناطق نفت خیز برای وزارت نفت به معضلی پیچیده تبدیل شود.

نبود قوانین مشخص در خصوص نیروهای قرارداد موقت و پیمانکاری صنعت نفت وضعیت این نیروها را با یک بحران جدی روبرو کرده است که تنها راه خروج از آن اصلاح قوانین مطرح شده است.

 

آزادی رامین زندنیا و همسرش با قید وثیقه

بر اساس اطلاعیه انجمن صنفی معلمان کردستان، رامین زندنیا از فعالان صنفی این انجمن به همراه همسرش که هنگام مسافرت بازداشت شده بودند، با قید وثیقه آزاد شده اند.

آقای رامین زندنیا معلم و فعال صنفی سنندجی به همراه همسر محترمشان خانم پروین محمدی امروز  به قید وثیقه از زندان آزاد شدند. انجمن صنفی معلمان کردستان ضمن تبریک این رویداد مهم به خانواده بزرگ فرهنگیان کشور بویژه معلمان گرانقدر کردستان و همچنین خانواده محترم آقای زندنیا و خانم پروین محمدی از همه دوستان و همکارانی که به هر نحوی در این مدت جهت آزادی ایشان تلاش و همکاری نمودند و بویژه همکارانی که امروز با حضور خود درمقابل زندان از آنها استقبال نمودند کمال تشکر و قدردانی را دارد.

روابط عمومی انجمن صنفی معلمان کردستان۲٦؍۸؍۹۴

منبع:حقوق معلم وکارگر

 

عدم پرداخت2ماه حقوق کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس!

منابع کارگری در طبس از تعویق یک تا ۲ ماهه در پرداخت حقوق و مزایای بیش از ۳۰۰ نفر از کارگران شرکت معدنی نگین خبر می‌دهند.

علاوه بر مشکل پرداخت نشدن دستمزد، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران این واحد معدنی این است که علی‌رغم کار طاقت‌فرسایی که انجام می‌دهند، اما اصلاً استراحتی ندارند و حقوق بسیار پایینی دریافت می‌کنند.

به گزارش27آبان ایلنا،یک فعال کارگری در این باره گفت: دست کم ۳۵۰ کارگر شاغل درمعدن زغال سنگ نگین طبس که تحت مسئولیت پیمانکار بخش خصوصی فعالیت دارد حقوق خود را با تاخیر یک تا دو ماهه دریافت می‌کنند.

وی ضمن بیان اینکه حقوق کارگران معدن زغال سنگ نگین طبس طی ماهای شهریور و مهر به تاخیر افتاده بود در ادامه افزود: کارگران اخیرا حقوق شهریور ماه خود را دریافت کرده‌اند.

این منبع خبری افزود: علاوه بر مشکل پرداخت نشدن دستمزد، یکی از عمده‌ترین مشکلات کارگران این واحد معدنی این است که علی‌رغم کار طاقت‌فرسایی که انجام می‌دهند، اما اصلاً استراحتی ندارند و حقوق بسیار پایینی دریافت می‌کنند.

 

مخالفت اداره تامین اجتماعی بندر امام با بازنشستگی پیش از موعد حدود دو هزار کارگر پتروشیمی مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور!

اداره تامین اجتماعی بندر امام با بازنشستگی پیش از موعد نزدیک به دو هزار کارگر پتروشیمی مشمول قانون مشاغل سخت و زیان آور مخالفت می‌کند.

تمامی این کارگران که هم اکنون در واحدهای پتروشیمی بندر امام کار می کنند مشمول مشاغل سخت و زیان آور هستند و بیش از بیست سال سابقه کار دارند.

به گزارش27آبان ایلنا،منابع خبری در منطقه بندر امام می‌گویند ادراه تامین اجتماعی بندر امام از صدور حکم بازنشستگی برای دست کم نزدیک به دو هزار نفر از کارگران این منطقه خودداری می‌کند.

از قرار معلوم سخت و زیان آور بودن مشاغل این کارگران از سوی  کمیته رسیدگی کننده به مشاغل سخت و زیان آور که در اداره کار بندر امام قرار داردتایید شده اما اداره تامین اجتماعی شهر بندر امام حکم بازنشستگی این کارگران را صادر نمی کند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود که سازمان تامین اجتماعی با این استدلال که سوابق بیمه‌ای کارگران مورد نظر مخدوش است و یا هنوز تکلیف 4 درصد حق بیمه اضافی هنوز روشن نشده است از صدور حکم بازنشستگی آنها خودداری می‌کند.

در این رابطه گفته می‌شود که در نتیجه سخت‌گیری‌های سازمان تامین اجتماعی هم اکنون نزدیک به یک سال و نیم از بازنشستگی تعدادی از این کارگران می‌گذرد.

 

اعمال فشار شهرداری به دستفروشان بازار تاناکورای سنندج

به گزارش رسیده شهرداري سنندج به افراد دستفروش در اطراف بازار تاناکورای سنندج اخطار داده است كه محل كنوني کسب خود در اطراف این بازار را تخليه كنند.

این دستفروشان حدود 300 نفر بوده و تنها منبع درآمد ناچیز آنها از فروش لباس های دست دوم (تاناکورا) است. شهرداری به دستفروشان گفته است که بایستی به مکان دیگری منتقل شوند که به گفته آنان محل مناسبی برای کسب و کار نیست. بنا به گفته این دستفروشان، آنان درآمد ناچیزی از راه دستفروشی کسب می کنند و اگر به مکان جدید منتقل شوند همین درآمد ناچیز از سفره بی رنگ و بوی خانواده اشان نیز حذف می شود. دستفروشان اعلام کرده اند که این مکان را تخلیه نخواهند کرد. لازم به ذکر است که شهرداری برای آنها یک مهلت ده روزه تعیین کرده است که یک هفته آن نیز گذشته است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

27 آبان 1394

 

نگاه جنسيتي در پرداخت دستمزد به كارگران كشاورزي

تبعيض جنسيتي در پرداخت دستمزد به كارگران در ايران همچون برخي ديگر كشورهاي جهان سوم به قوت خود باقي است؛ به‌خصوص در مورد كارگران بخش كشاورزي. زناني كه همپاي مردان در مزارع و باغ‌ها كار مي‌كنند اما در پايان بايد روي پول كمتري به ازاي كار مشابهي كه با مردان انجام دادند، حساب كنند.

به گزارش27آبان تعادل،شكاف دستمزدي ميان زنان و مردان در بخش كشاورزي آنقدر عميق است كه حتي افزايش چندين برابري دستمزد زنان كارگر در چند سال اخير هم نتوانسته دريافتي اين كارگران را يكسان كند.

آنطور كه مركز آمار گزارش داده؛ متوسط دستمزد روزانه يك كارگر مرد ميوه چين در تابستان امسال 48‌هزارو145 تومان بوده در حالي كه يك كارگر زن ميوه‌چين در اين مدت به‌طور متوسط حدود 31هزارو993 تومان دريافت كرده است. براين اساس دستمزد كارگران زن ميوه‌چين در تابستان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدي معادل 23.9درصدي داشته كه اين ميزان رشد براي كارگران مرد تنها 6.8درصد بوده است.

اما اين شرايط براي كارگران وجين‌كار و تنك‌كار هم برقرار است؛ شكافي كه در اين بخش حتي عميق‌تر هم هست. باوجود آنكه طبق گزارش مركز آمار زنان و مردان كارگر در اين بخش كشاورزي در تابستان امسال نسبت به سال گذشته دستمزد كمتري دريافت كردند اما باوجود كاهش بيشتر دستمزد مردان وجين‌كار و تنك‌كار (21-‌درصد) نسبت به زنان (6.4-‌درصد)، كارگران مردان در اين بخش حدود 15هزارو369 تومان در روز بيشتر از كارگران زن دريافت مي‌كنند. اين يعني نگاه جنسيتي براي پرداخت دستمزد به نيروي كار در بخش كشاورزي همچنان حاكم است.

 

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه مهاجر اصفهان؟!

شب گذشته 14 دانشجوی دانشگاه فنی مهندسی مهاجر به دلیل مسمومیت غذایی به بیمارستان منتقل شدند  وامروز نیز جمعی از دانشجویان این دانشگاه به دلیل اعتراض به کیفیت پایین غذای این دانشگاه تجمع کرده‌ بودند.

به گزارش27آبان تسنیم ، مدیر اورژانس و فوریت‌های پزشکی اصفهان نیز مسمومیت این تعداد را تائید کرد.

غفور راستین با اشاره به این مسمومیت اظهار داشت: شب گذشته این اتفاق رخ داد و اورژانس 14 نفر را به بیمارستان الزهرای اصفهان اعزام کرد.

وی افزود: این تعداد مسمومیت خفیف داشتند که علائم نشان داد مسمومیت غذایی بوده است.

مدیر اورژانس و فوریت‌های پزشکی اصفهان بیان کرد: این تعداد امروز از بیمارستان مرخص شدند و حال آنان مساعد است.

 

یونان:کارگران VIOME از ما حمایت خواسته‌اند!

سایت viome.org در گزارشی نوشته است که کارگران کارخانه VIOME در یکی از شهرهای یونان که تولید در این کارخانه را خود کنترل می کنند، از همه کارگران و مردم آزادیخواه در سراسر جهان خواسته‌اند که از روز ١٧ تا ٢٤ نوامبر در اعتراض به تصمیم دولت که می‌خواهد زمین این کارخانه را به حراج گذاشته و در نتیجه کارگران را از آن کارخانه اخراج کند اعلام همبستگی کنند. کارگران گفته‌اند که به کمک دوستان و رفقای خود در منطقه با تمام توان بر علیه این اقدام دولت مقاومت خواهند کرد، اما در عین حال می‌خواهند که کارگران و احزاب و نهادهای مترقی و چپ کارگری هم صدای آنها در سراسر جهان باشند.

کارگران فوق سه سال است این کارخانه را به کنترل خود در آورده و به صورت تعاونی آن را اداره می‌کنند. کارگران خواهان آن هستند که دولت کارخانه مزبور را رسما و قانونا به نام تعاونی کارخانه در آورد و از ارعاب و تهدید کارگران دست بردارد. این کارگران در نامه فوق که آدرس آن را در ادامه مشاهده می‌کنید، از همه کارگران و مردم آزادیخواه خواسته‌اند که قطعنامه آنها را امضا کرده و با مشخصات لازم آن را یا به آدرس ایمیلی که رائه شده بفرستند، و یا آن را به نزدیکترین سفارتخانه و یا کنسولگری یونان تقدیم کنند و از آنها بخواهند که قطعنامه امضاء شده  را به وزارت کار یونان تقدیم کنند.

برای امضاء قطعنامه کارگران و آدرس ایمیل و دیگر اطلاعات به لینک زیر مراجعه کنید:

http://www.viome.org/2015/11/join-international-week-of-solidarity.html

ناصر اصغری

برگرفته ازسایت آزادی بیان

 

بیست وهفتم آبان ماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 18 نوامبر 2015 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: