اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری 7 آبان 1394: گردآوری و تنظیم از سیامک مؤیدزاده

 kargari, akhbar va gozareshat

اخبار و گزارشات کارگری 7 آبان 1394

– آغاز روند واگذاری امور دریافت بیمه بیکاری به بخش خصوصی!

– ساعتی پای درددل کارگران فصلی

دست‌هایی که خالی به خانه برمی‌گردند

– اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا

در همبستگی با جنبش کارگری ایران و محکوم کردن مرگ شاهرخ زمانی

– آمار حوادث ساختمانی درهرمزگان بیش از میانگین کشوری است

– صبح امروز7آبان،واژگونی سرويس اتوبوس كارگران شركت پيشگامان زرنديه در محور قديم تهران – ساوه، سه كشته و 14 مجروح برجاي گذاشت.

مرگ تلخ کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از طبقه سوم درهمدان

-15هزار نفرازکارکنان دویچه بانک اخراج می شوند

سود بالای ایرفرانس کی ال ام علیرغم ادعای مدیریت شرکت برای اخراج کارکنانش!

 kargarikargari,

kargari.,

آغاز روند واگذاری امور دریافت بیمه بیکاری به بخش خصوصی!

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز گفت: امور دریافت بیمه بیکاری در البرز به سه کاریابی غیردولتی دارای مجوز واگذار شد.

به گزارش7آبان فارس،اسماعیل خلیلی امروز گفت:اجرای این طرح به صورت پایلوت در استان البرز انجام شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز خاطرنشان کرد: اجرای این طرح از روز شنبه 9 آبان به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

خلیلی با تأکید بر تقویت کاریابی‌ها بیان داشت: واگذاری این امور به بخش خصوصی در راستای اصل 44 قانون اساسی است.

به گفته وی از این پس، بخشی از وظایف این اداره ‌کل که مرتبط با مقرری‌بگیران بیمه بیکاری است، به سه مرکز مشاوره شغلی و کاریابی غیردولتی دارای مجوز از اداره‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان واگذار شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان البرز گفت: کاریابی‌های کارا، ایران‌زمین و نیکان در شهرستان کرج بر اساس قرار گرفتن منطقه و محل کار متقاضیان بیمه بیکاری، امور مرتبط با تشکیل پرونده‌های دریافت مقرری بیمه بیکاری را انجام خواهند داد.

خلیلی با اشاره به مزیت‌های اجرای این طرح ادامه داد: با سپردن امور بیمه بیکاری به کاریابی‌ها چند امتیاز وجود دارد، از جمله آن‌که بیکارشده‌ها ابتدا برای پیدا کردن کار جدید ملزم به ثبت‌نام در کاریابی‌ها هستند و علاوه بر آن به دلیل تعدد کاریابی‌ها، دستیابی بیکارشده‌ها به مراکز ثبت‌نام بیشتر می‌شود.

ساعتی پای درددل کارگران فصلی

دست‌هایی که خالی به خانه برمی‌گردند

من بنای حرفه ای هستم، اما کار نیست و من همیشه شرمنده زن و بچه هایم هستم.

خشکسالی وضعیت کشاورزی را خراب کرده است و با این شغل درآمد مناسبی نداریم.

اگر اتفاقی برایمان بیفتد نه بیمه هستیم و نه کسی از ما حمایت می کند.

الان دو ماه است هر روز اینجا می آیم تا شاید با کارگری بتوانم پولی در بیاورم.

یقه کاپشن رنگ و رو رفته اش را کمی بالا کشیده و مبهوت و نگران به اطراف نگاه می کند. زمین از باران شب گذشته نمناک است. خودرویی در نزدیکی اش می ایستد ، سراسیمه  به طرفش می‌دود. بیشتر از 15-10 نفر دور خودرو جمع می شوند. بعد از چند دقیقه ای یکی دو نفر سوار بر خودرو می شوند.

دل نگرانی را می توان از چهره اش خواند. گمان می کند من هم به دنبال کارگر آمده‌ام. می گوید: حتی کار خانه هم انجام می دهم. فرقی نمی کند هر کاری باشد! کمی بعد سر درد دلش باز می شود. می گوید: هوا هنوز تاریک بود که از خانه ام بیرون آمدم. هر روز اینجا می نشینم به امید کار. من بنای حرفه ای هستم، اما کار نیست و من همیشه شرمنده زن و بچه هایم هستم. الان 4 روز است هیچ کاری پیدا نکرده ام.

مرد دیگری به میان صحبت مان می آید. 65 سال دارد. شغل اصلی اش کشاورزی است اما همین که هوا سرد می شود دست همسرش را می گیرد و به تهران می آید. ساکن یکی از روستاهای خراسان جنوبی است. می گوید: خشکسالی وضعیت کشاورزی را خراب کرده است و دیگر نمی توان با این شغل درآمدی مناسب داشت بنابراین به محض آمدن پاییز به تهران می آیم تا شاید با کارگری درآمدی داشته باشم. جوانی 26-25 ساله هم در گوشه ای کنار دیوار نشسته ، از کرمانشاه آمده ، می گوید شغلش کاشی کاری است. از مشکلاتش که می پرسم بدون درنگ می گوید: ما روز مزد هستیم ، کارمشخصی نداریم و در سرما و گرما شرایط برایمان متفاوت است. اگر اتفاقی برایمان بیفتد نه بیمه هستیم و نه کسی از ما حمایت می کند. بعد هم با دلخوری می گوید: بگذریم ازاین که مردم به چشم معتاد و اوباش به ما نگاه می کنند. جوانی از بین کارگران با صدای بلند می گوید: خانم بنویس چرا همه می گویند جوان ایرانی کار نمی کند ، خدا شاهد است من آماده ام هر کاری انجام دهم. جوان دیگری که از یکی از شهرهای آذربایجان به تهران آمده و قبلا کارگر نانوایی بوده است می‌گوید: دیپلم که گرفتم به امید پیدا کردن کار بهتر، به تهران آمدم. الان دو ماه است هر روز اینجا می آیم تا شاید با کارگری بتوانم پولی در بیاورم. می گوید: با داشتن 30 سال سن، هنوز نه شغل درستی دارم، نه بیمه ای و نه آینده ای. الان هم درآمدم بسیار پایین است، حتی اگر کاری پیدا کنم روزی 50-40 هزار تومان درآمد دارم. در حال صحبت هستیم که خودروی دیگری ترمز می کند. همگی دوباره به سمت آن هجوم می برند. صدای راننده را می شنوم که می گوید: فقط یک نفر برای جمع کردن نخاله های ساختمانی می خواهم ، کار هم برای سه ساعت است 30 هزار تومان هم بیشتر نمی دهم، بعد هم خودش از بین جمعیت کارگری را سوار می کند.

این صحنه ها ، معمولا صبح ها ، حتی از آن زمان که هوا کاملا روشن نشده، در گوشه و کنار شهر و در بیشتر مناطق دیده می شود. میدان هفت تیر ، خیابان سهروردی ؛ خیابان ابوذر ، نظام آباد ، میدان درکه و میدان المپیک درتهران از جمله این مناطق هستند که هر روز شاهد حضور کارگران فصلی و روزمزد هستند. اگرچه شهرداری در برخی مناطق، وضعیت این کارگران را ساماندهی کرده است ، مثلا در میدان المپیک برای کارگران شناسنامه تهیه شده و مردمی که به کارگر نیاز دارند با مراجعه به محلی که شهرداری تعیین کرده است کارگر می گیرند. اما در بسیاری از مناطق وضعیت این کارگران سر و سامانی ندارد. کارگران در مناطقی جمع می شوند و از صبح تا غروب می نشینند و در بسیاری از مواقع با دستان خالی به خانه بر می گردند.به گفته یک کارشناس بازار کار،  ساماندهی این کارگران اولین اقدامی است که دولت و دستگاه های متولی باید انجام دهند.

 عزیزی می گوید: از آن جا  که هیچ قراردادی بین این کارگران و کارفرما وجود ندارد و آن ها از امنیت شغلی برخوردار نیستند لازم است دولت وضعیت این کارگران را با همکاری دستگاه های متولی ساماندهی کند و آن ها را تحت پوشش قرار دهد.

   مهم ترین نکات:

من بنای حرفه ای هستم، اما کار نیست و من همیشه شرمنده زن و بچه هایم هستم.

خشکسالی وضعیت کشاورزی را خراب کرده است و با این شغل درآمد مناسبی نداریم.

اگر اتفاقی برایمان بیفتد نه بیمه هستیم و نه کسی از ما حمایت می کند.

الان دو ماه است هر روز اینجا می آیم تا شاید با کارگری بتوانم پولی در بیاورم.

بخش هایی ازیک گزارش خراسان بتاریخ7آبان

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا

در همبستگی با جنبش کارگری ایران و محکوم کردن مرگ شاهرخ زمانی

۲۸ اکتبر ۲۰۱۵

 به نمایندگی از طرف 000633  عضو اتحادیه کارگران خدمات عمومی ( CUPE) ما همبستگی خود را با جنبش کارگری ایران بعد از مرگ غم انگیز شاهرخ زمانی در زندان اعلام می داریم.

 شاهرخ زمانی، عضو هیئت موسس سندیکای کارگران نقاش تهران و کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «برهم زدن امنیت ملی» بطور ناعادلانه به 11 سال زندان محکوم شد. شاهرخ زمانی بعد از دستگیرشدن در سال 2011، از ملاقات و دسترسی به تلفن و درمان محروم شد و مورد خشونت فیزیکی و روانی قرار گرفت.  شاهرخ زمانی به دلیل شجاعت اش به یکی از شناخته شده ترین و محترم ترین فعالین کارگری زندانی در ایران بدل شد.

 ما عمیقا از از مرگ شاهرخ زمانی متاثریم و این دعوی که مرگ او ناشی از سکته مغزی نبوده بلکه  به دلیل خشونت فیزیکی علیه او در زندان بوده است را جدی می دانیم .  بنابراین ما از در خواست فزاینده برای یک تحقیق مستقل بین المللی در مورد مرگ آقای زمانی و وضعیت فعالین کارگری زندانی و زندانیان سیاسی حمایت می کنیم.

 ما همچنین از این نگرانیم که محمود صالحی عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و از اعضای بنیان گذار سندیکای کارگران خباز ( سقز)  به 9 سال زندان محکوم شده است. محمود صالحی اگر چه اکنون با وثیقه آزاد است اما هر دو کلیه او به خاطر سالها زندانی بودن از کار افتاده اند؛ بنابراین جان او چنانچه دوباره زندانی شود در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت. اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا پیش از این آقای صالحی را برای سفر کارگری به کانادا دعوت کرده بود و امیدواریم که او روزی بتواند برای دیدار با ما به کانادا بیاید؛ ما تا آن  هنگام، روند فرجام خواهی او را از نزدیک دنبال خواهیم کرد و خواهان آن هستیم که همه اتهامات و احکام صادره علیه او فسخ گردند.

 شوربختانه لیست فعالین کارگری که  توسط دولت ایران مورد اذیت و آزار قرار دارند، چنان بلند است که نمی توان نام همه را در اینجا بر شمرد. اما ضروری است اشاره کنیم که علی نجاتی عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، از 15 سپتامبر در حبس بسر می برد؛ رسول بداقی عضو کانون صنفی معلمان ایران که حکم  شش سال زندان را اخیرا گذارنده است دو باره سه سال حکم زندان گرفته است. بهنام ابراهیم زاده علاوه بر حکم زندان قبلی به 7 سال زندان محکوم شده است . به همین گونه محمود بهشتی لنگرودی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ( تهران) که در 6 سپتامبر 2015  توسط نیروهای امنیتی در منزلش دستگیر شد، هنوزدر حبس است . اسماعیل عبدی دبیر کل کانون صنفی معلمان ایران ( تهران) و  نیز تعدادی از  معلمان سرشناس از جمله علی اکبر باغانی، علیرضا هاشمی و عبدالرضا قنبری همچنان در زندان بسر می برند.

اتحادیه کارگران خدمات عمومی کانادا در پیوند با جامعه بین المللی، مرگ شاهرخ زمانی را محکوم می کند و از جمهوری اسلامی ایران می خواهد که همه فعالین کارگری، معلمان و زندانیان سیاسی در ایران را فوری و بدون قید و شرط آزاد کند. ما همچنین  از خواست جنبش کارگری ایران مبنی بر به رسمیت شناخته شدن حق کارگران برای  تشکل یابی آزادانه و بدون بیم از سرکوب واذیت و آزار توسط دولت حمایت می کنیم. ما کماکان به فعالیت های خویش برای تقویت همبستگی کارگری با همکاران کارگرمان در ایران ادامه خواهیم داد.

در همبستگی،

 پال مویست، رئیس کشوری

چارلز فلوری، دبیر و خزانه دار کشوری

 ترجمه و تکثیر از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

لینک به اصل نامه در سایت انگلیسی اتحاد بین المللی موجود است

http://www.workers-iran.org/index.php?lang=en

آمار حوادث ساختمانی درهرمزگان بیش از میانگین کشوری است

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان گفت: آمار حوادث ساختمانی در کارگاه های ساختمانی استان به دلیل رعایت نشدن موارد و الزام های ایمنی بیشتر از میانگین کشوری است.

به گزارش7آبان ایرنا،محمد علی سلیمی پنجشنبه در نشست هم اندیشی ایمنی سازی کارگاه های ساختمانی و اشاعه فرهنگ ایمنی با شهرداری و شورای شهر بندرعباس افزود:

بواسطه افزایش ساخت و ساز در استان هرمزگان و بویژه در شهر بندرعباس ، دستگاه های مرتبط و وظیفه مدار از جمله شهرداری می توانند در کاهش حوادث ناشی از کار بخش ساختمان موثر باشند.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی هرمزگان ادامه داد: سقوط از داربست، راه پله و چاله آسانسور و برق گرفتگی از مهم ترین نقاط حادثه خیز در بخش ساختمان است.

سلیمی اضافه کرد: آموزش های ایمنی، ملزم کردن پیمانکاران به اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی، بکارگیری مسوول ایمنی در کارگاه های ساختمانی از جمله اقدام هایی است که با رعایت آنها آمار حوادث ساختمانی کاهش می یابد.

وی ابراز داشت: شهرداری می تواند با انجام کارهایی مانند الزام پیمانکاران بخش ساختمان به اخذ گواهی نامه تایید صلاحیت ایمنی، ساماندهی کارگران موقت ساختمانی، راه اندازی گشت مشترک به منظور بازرسی از کارگاه های ساختمانی واطلاع رسانی در خصوص رعایت نکات ایمنی در سطح شهر برای کاستن حوادث ساختمانی کمک کند.

رئیس سلامت بهداشت و خدمات شهری شورای شهر بندرعباس نیز در این نشست گفت: نبود نیروی دارای مهارت در هرمزگان و حضور نیروهای غیربومی بدون آموزش های ایمنی واتباع بیگانه سبب افزایش حوادث در بخش ساختمان شده و شهرداری دوره ها ایمنی را برای کارگران زیر پوشش خود برگزار کرده است .

کیانوش جهانبخش افزود: برای اولین بار دستورکار و ضوابط ایمنی ساختمان در شهر بندرعباس توسط شورای شهر تصویب و برای تایید و ابلاغ به فرمانداری بندرعباس ارائه شده است.

كشته و مجروح شدن17کارگرکارخانه کاغذ پيشگامان زرنديه بر اثر واژگوني سرويس حمل ونقل كارگران!   

صبح امروز7آبان،واژگونی سرويس اتوبوس كارگران شركت پيشگامان زرنديه در محور قديم تهران – ساوه، سه كشته و 14 مجروح برجاي گذاشت.

به گزارش 7آبان ایسنا،عباس خیراندیش مدیر روابط عمومی 115 ساوه در اینباره گفت: ساعت 7 و 50 دقیقه صبح امروز بر واژگونی اتوبوس سرویس شرکت پیشگامان صنعت دریافت شد.

به گفته وی پنج آمبولانس از 115 و 5 آمبولانس از هلال احمر به منطقه اعزام شده و کلیه مصدومین به بیمارستان مدرس منتقل شده اند.

براساس این گزارش، سرهنگ «علي اصغرطالبي» فرمانده انتظامي شهرستان ساوه نیز در اینباره گفته است: صبح امروز به دنبال اعلام واژگوني يک دستگاه اتوبوس بنز در محور قديم تهران – ساوه واقع در گردنه رنگرز، بلافاصله نيروهاي امدادي و انتظامي در محل حادثه حاضر شدند.

وي اضافه كرد: با حضور تيم هاي امدادي و انتظامي در محل مشخص شد يك دستگاه اتوبوس مربوط به سرويس كارگران شركت پيشگامان زرنديه كه پس از پايان كارشيفت كارگران در حال انتقال آنان بوده است، واژگوني مي شود.

سرهنگ طالبي خاطرنشان كرد: در اين حادثه متاسفانه سه نفر فوت کرده و 14 نفر نيز مجروح شدند كه بلافاصله توسط تيم هاي امدادي به مراكز درماني انتقال داده شدند

.

مرگ تلخ کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از طبقه سوم درهمدان

روزگذشته6آبان،یک کارگر ساختمانی بر اثر سقوط از یک ساختمان نیمه کاره در همدان جان خود را از دست داد.

به گزارش 7آبان جام نیوز، این حادثه روز گذشته (6 آبان)زمانی رخ داد که یک کارگر 43 ساله حین انجام کار بتن ریزی از طبقه سوم یک ساختمان نیمه کاره در خیابان آرام شهر همدان دچار حادثه شده و به داخل چاهک آسانسور سقوط می­کند.

 در همین اساس،«مسعود دهبانی»  مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری همدان با تایید خبرکشته شدن یک کارگر ساختمانی به سایر رسانه­ها گفته است،نیروهای امدادی مستقردر محل حادثه جسم بی جان این کارگررا از چاه آسانسور بیرون کشیدنداما متاسفانه وی به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

15هزار نفرازکارکنان دویچه بانک اخراج می شوند

دویچه بانک از جمله بزرگترین بانکهای آلمانی یک طرح تجدیدساختار وسیع را به مرحله اجرا درخواهد آورد. حذف حدود ۱۰ درصد نیروی کار این نهاد معادل ۱۵ هزار نفر، توقف فعالیتها در ۱۰ کشور دنیا، و کاهش کارکرد این بانک در بخشهای فرعی جزییات این برنامه را تشکیل میدهد.

به گزارش29اکتبریورونیوز،جان کریان، مدیرعامل جدید این نهاد منشاء تنظیم این برنامه معرفی شده است. وی در این رابطه می گوید: «فعالیت برخی از شاخه های بانک در آلمان و در خارج باید متوقف شود. ما از برخی از کشورها نیز خارج خواهیم شد

مقابله با دعاوی حقوقی که دویچه بانک مدتهاست با آنها درگیر است یکی از اهداف اجرای طرح تجدیدساختار را تشکیل می هد. این بانک باید با ۶ هزار دعوی و اختلافات حقوقی دست و پنجه نرم کند.

آقای کریان در ادامه گفت: «سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ برای بانک خوب نخواهند بود. هزینه های مربوط به سرمایه گذاری های ضروری برای حل دعاوی حقوقی و امور مربوطه بر روی بیلان مالی تاثیر خواهند داشت

رسیدن به صرفه جویی اقتصادی معادل ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو طی سالهای آینده و پایین آوردن میزان ضرردهی بانک از دیگر از اهداف مهم این طرح عنوان شده است. براساس آمارها میزان ضرر و زیان دویچه بانک در سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ بدون احتساب مالیات به رقم سنگین ۶ میلیارد یورو رسیده است.

سود بالای ایرفرانس کی ال ام علیرغم ادعای مدیریت شرکت برای اخراج کارکنانش!

علیرغم تصمیم مدیریت گروه ایرفرانس کی ال ام بر سر اجرای طرح تجدیدساختار و حذف مشاغل، این کمپانی در سه ماهه سوم سال جاری میلادی بیلان مالی مثبتی داشته است. سود خالص ایرفرانس کی ال ام ۴۸۰ میلیون یورو گزارش شده که نسبت به یک سال گذشته ۳۹۴ میلیون یورو رشد داشته است.

به گزارش29اکتبریورونیوز،افزایش تقاضا و تعداد مسافران در فصل تابستان همچنین روند نزولی نرخ نفت و سوخت در بازار در رشد بیلان مالی این کمپانی هواپیمایی تاثیر زیادی داشته است.

با وجود این مدیریت این گروه ادامه مذاکرات برای اجرای طرح تجدیدساختار را ضروری دانسته است.

هفتم آبان ماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

 

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s

این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند. در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه خود بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 اکتبر 2015 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: