اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری ۸ مهر ۱۳۹۴ ٬ و پالتاک: همبستگی طبقاتی با کارگران افغانستانی در ایران: نهادهای همبستگی با جنبش کارگری درایران – خارج کشور

اخبار و گزارشات کارگری ۸ مهر ۱۳۹۴

 kargari, akhbar va gozareshat

– پنجمین روزاعتصاب کارگران معدن زمستان یورت دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق ومزایا!

اخراج 100نفرازکارگران درسومین روز اعتصاب!

– اعتصاب کارگران کارخانه فولاد و چدن درود به روز دوازدهم رسید

– تجمعات اعتراضی كارگران اخراجی فولاد شادگان مقابل فرمانداری وکارخانه!

– کارگران صنایع پوشش ایران رشت باتجمع مانع ازفروش اموال کارخانه شدند!

– اخراج400 کارگر کارخانه حدید مبتکران باطلب بیش از 2ماه حقوق ومطالبات!

زیان تعاونی‌های مصرف کارگری از مالیات برارزش افزوده

– هزینه خانوار ۴ نفره کارگری در بهار امسال به ۳.۲ میلیون تومان رسید – دستورات مزدی دولت به شورای عالی کار

– سپری شدن چهار ماه ازجان باختن شهرام محمدی کارگر پتروشیمی مارون و تو زرد درآمدن وعده های مسئولین درپاسخگویی به ابتدایی ترین حقوق بازماندگانش!

بازهم مرگ یک کارگر چاه کن درتهران!

 kargari,mining strike kargari, mining,

پنجمین روزاعتصاب کارگران معدن زمستان یورت دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق ومزایا!

اخراج 100نفرازکارگران درسومین روز اعتصاب!

کارگران معادن زغال سنگ زمستان یورت استان گلستان (معروف به معادن شمال غرب و شرق) دراعتراض به عدم پرداخت7ماه حقوق ومزایا از روز شنبه دراعتصاب هستند.

به گفته کارگران معدن زمستان یورت در روز دوشنبه که مصادف با سومین روز شروع اعتصاب آنها بود، به دستور کارفرما حدود  ۱۰۰ نفر از همکاران آنها تحت عنوان نیروی مازاد اخراج شدند و همین اقدام ناگهانی باعث شد تا معترضان بیش از پیش بر پیگیری های خواسته‌های خود اصرار کنند.

به گزارش8مهرایلنا،از روز شنبه تا به امروز بیش از ۴۰۰نفر کارگر شاغل در این معدن دست از کار کشیده و درمحدوده معدن تجمع کرده‌اند.

کارگران معترض گفتند: کارگران معدن زمستان یورت که از دو واحد شمال غرب و شمال شرق، تشکیل شده‌اند حدود ۷ ماه است که حقوق و مزایا دریافت نکرده‌اند.

این کارگران در ادامه می گویند که‌شنیده‌اند کارفرمای معدن در ادامه اخراج های صورت گرفته، قصد دارد تا دست کم در مورد اخراج نزدیک به  ۱۰۰ کارگر دیگر این واحد معدنی تصمیم گیری کند.

آنها می گویند: جدا از این اتفاقات تا این لحظه حدود ۴۵ نفر از همکاران پیمانکاری آنها ترجیح دادند تا در شرایط فعلی  برگه های تسویه حساب را امضا کنند اما هنوز معلوم نیست که بابت  ۷ ماه مزایای پرداخت نشده به آنها وجهی پرداخت شده باشد.

کارگران معدن زمستان یورت با یادآوری اینکه کار در معدن یکی از سخت ترین مشاغل جهان است می‌گویند؛ ما در این معدن در ازای انجام سخت ترین کار حداقل مزد را دریافت می کنیم که آن‌هم با تاخیر چند ماهه پرداخت می‌شود .

به نقل از کارگران این واحد معدنی گفته می‌شود با گذشت شش ماه از شروع سال جاری، هنوز کارفرما بابت دستمزد ماه‌های دی، بهمن و اسفند۹۳ و همچنین دستمزد اردیبهشت و خرداد، تیر، مرداد وشهریور سال جاری با آن‌ها تسویه حساب نکرده  است.

به گفته کارگران معترض؛ در سال جاری فقط دستمزد فروردین و یک سوم حقوق اردیبهشت ماه به آنها پرداخت شده است و هنوز بابت دستمزد پرداخت نشده باقی ماه‌ها و نیز حق سنوات واضافه کاری‌های سال ۹۳ کارگران خبری نشده است.

همچنین بیمه کارگران شاغل در معدن زمستان یورت نیز از خرداد ماه سال جاری تا به حال به تامین اجتماعی واریز نشده و به همین دلیل تامین اجتماعی از تمدید دفترچه‌های در مانی کارگران خوداری می‌کند.

کارگران زمستان یورت در ادامه مشکلات خود گفتند، تعداد۱۲۰ کارگر این معدن مشمول بازنشستگی با مشاغل سخت وزیان آور هستند که حکم بازنشستگی ۳۰ تن از کارگران از سوی تامین اجتماعی تایید شده است و درباره باقیمانده کارگران مشمول بازنشستگی نیز گفته می‌شود که چون به دلیل مشکلات امکان بازنشستگی آنان فعلا وجود ندارد کارفرما قصد دارد تا آنها را به بیمه بیکاری معرفی کند.

در مورد چرایی پرداخت نشدن معوقات مزدی کارگران این واحد معدنی گفته می‌شود که پیمانکاران براساس قرارداد و عملکرد خود صورت‌وضعیت‌های مالی را به شرکت زغال سنگ البرز شرقی در مقام کارفرمای اصلی تحویل داده‌اند اما در عمل شرکت فولاد اصفهان در مقام خریدار این ذغال به تعهدات مالی خود به موقع عمل نمی‌کند در نتیجه این وضعیت به وجود آمده است.

برپایه اظهارات گفته می‌شود که میزان طلب شرکت زمستان یورت از شرکت البرز شرقی و در ‌‌نهایت فولاد اصفهان حدود ۴ میلیاردو ۸۰۰ میلیون تومان است که اگر این مطالبات به موقع پرداخت شود کارگران از نظر معیشتی دچار مشکل نمی‌شوند.

اعتصاب کارگران کارخانه فولاد و چدن درود به روز دوازدهم رسید

در دوازدهمین روز از شروع اعتصاب،کارگران کارخانه فولاد و چدن درود گفتند: از قرار معلوم در جلسه ناتمامی که هفته گذشته برای رسیدگی به وضعیت این واحد صنعتی در فرمانداری درود برگزار شده بود، کارفرما پیشنهاد می‌دهد که کارگران تا زمان روشن شدن وضعیت کارخانه تحت پوشش بیمه بیکاری قرار بگیریند،اما به دلیل پرداخت نشدن حق بیمه‌های کارگران فولاد و چدن درود، سازمان تامین اجتماعی با درخواست کارفرما برای معرفی شدن این کارگران به صنددوق بیمه بیکاری مخالفت کرد.

به گزارش8مهرایلنا،این کارگران که نگرانند مبادا با معرفی شدن آنها به بیمه بیکاری زمینه تعطیلی کارخانه فولاد و چدن درود فراهم شود ادامه می‌دهند: ظاهرا در این جلسه  نماینده سازمان تامین اجتماعی به دلیل بدهی یک میلیارد و ششصد میلیون‌تومانی کارفرما با این پیشنهاد مخالفت می‌کند.

در تاریخ پنجم مهرماه سال جاری که مصادف با نهمین روز اعتصاب کارگران کارخانه فولاد و چدن درود بود، شورای فرمانداری شهرستان درود برای رسیدگی به بحران این واحد صنعتی تشکیل جلسه داد.

کارگران اعتصابی به دلیل عملکرد منفعلانه شورای اسلامی کار این واحد تولیدی خواستارانحلال این نهاد و تجدید انتخابات  هستند.

کارخانه فولاد و چدن درود بیش از 100 کارگر دارد و این کارگران از روز 28 شهریور در اعتراض به پرداخت نشدن برای سه ماه و نیم مزد پرداخت نشده خود دست از کار کشیدند.     

تجمعات اعتراضی كارگران اخراجی فولاد شادگان مقابل فرمانداری وکارخانه!

امروز چهارشنبه ساعت 8 صبح هشتم مهر ماه 94جمعي از كارگران کارخانه فولاد شادگان به دليل اخراج شدن دست به تجمع اعتراضی مقابل فرمانداری زدند.

كارگران معترض اعلام كردند : كه چند روزي است كه روبروي درب ورودي کارخانه فولاد شادگان تجمعات مشابه ای برپاکردیم ولي به قضيه ي ما رسيدگي نشد .تصميم بر اين داريم كه تا رفع مشكل خود به تجمع خود روبروي فرمانداري به نشانه ي رسيدگي ورفع مشكل ادامه دهیم وهمچنين خواهان دخالت فوری  فرماندار ورئيس اداره كار هستيم.

به گزارش8مهرصدای شادگان،تعداد ي ازاین كارگران گفتند :حدااقل سابقه کاركارگران اخراج شده بالاي يك سال است كه بعنوان كارگر ساده وفني در قسمتهاي مختلف مشغول بكار هستيم .

همچنين اضافه كردند : مدير شركت به دلايل نامعلومي مارا اخراج ،وكارگران جديد با همان تخصص جايگزين كردند.

کارگران صنایع پوشش ایران رشت باتجمع مانع ازفروش اموال کارخانه شدند!

با تجمع روز6مهرماه در محوطه کارخانه صدایمان را به گوش مسئولین رساندیم و جلوی خروج اموال شرکت را گرفتیم.

به گزارش8مهرتسنیم،مدیر امور اداری کارخانجات صنایع پوشش گیلان گفت: اگر اموال باقی‌مانده در کارخانجات صنایع پوشش گیلان از این کارخانه خارج شود صنایع پوشش مانند الکتریک گیلان ویرانه می‌شود.

وی با اشاره به تجمع کارگران کارخانجات صنایع پوشش گیلان اظهار داشت: امروز بر اساس یک حکم قضایی،فردی قصد توقیف اموال کارخانه را داشت و مدعی بود سه میلیارد و 500 میلیون تومان به مدیرعامل صنایع پوشش، (ن-ص) پول پرداخت کرده است و در ازای آن قصد توقیف اموال دارد.

مدیر امور اداری کارخانجات صنایع  پوشش گیلان افزود: فرد مذکور براساس حکم قضایی اجازه توقیف 9 هزار تن از ماشین آلات و هر وسیله‌‌ای که در کارخانجات پوشش موجود است را داشت و حکم  نیابت قضایی، از اجرای احکام شعبه 4 حقوقی رشت گفته وی را تائید می‌کرد.

وی گفت: این درحالی است که کارخانجات صنایع پوشش دارای دو بخش خصوصی و دولتی است و (ن-ص) در بخش خصوصی فعالیت می‌کند و قسمت دولتی هم سه بخش است که همه اموال شرکت به جز زمین متعلق به بخش دولتی است.

وی افزود: بخش دولتی کارخانه حقوق پرسنل را بر اساس دستور شورای تأمین شهرستان و استان پرداخت می‌کند و تاکنون شرکت آتیه دماوند که زیر مجموعه بانک صنعت و معدن است مکلف به پرداخت حقوق و مطالبات کارگری بوده است.

وی با بیان اینکه با تجمع کارگری در محوطه کارخانه صدایمان را به گوش مسئولین رساندیم و با پیگیری برخی از مسئولان استان جلوی خروج اموال شرکت را گرفتیم اظهار کرد:کارخانجات صنایع پوشش گیلان در سال 83 در راستای عمل به اصل خصوصی‌سازی به شرکت تی تیس کیش به مدیرعاملی (ن-ص) و شرکایش واگذار شد اما فرد مذکور تنها 850 میلیون از قیمت کارخانجات را پرداخت کرد در حالی که رقمی بسیار بیش از این را در قالب لوازم و تجهیزات از این کارنجات خارج کرد.

وی اظهار کرد: (ن-ص) در حال حاضر بدهکار و متواری است و چندین سال پیش به ‌خاطر عدم پرداخت بدهی‌های خود بر اساس رأی هیئت وزیران از وی خلع ید و مالکیت کارخانجات صنایع پوشش گیلان به شرکت آتیه دماوند وابسته به بانک توسعه صنعت و معدن واگذار شد.

اخراج400 کارگر کارخانه حدید مبتکران باطلب بیش از 2ماه حقوق ومطالبات!

400کارگرکارخانه حدید مبتکران پاکدشت اخراج شدند.۴۰۰ کارگر حدید مبتکران باطلب بیش از 2ماه حقوق ومطالبات اخراج شدند.

به گزارش8مهرایلنا،فعالان کارگری شهرستان پاکدشت با اعلام این خبر گفتند، کارخانه حدید مبتکران تولید کننده انواع صندلی خودرو به جهت کاهش سفارشات از جانب کارخانه‌های خودرو سازی دچار مشکلات مالی شده‌ است.

برپایه این اطلاعات؛ کارگران اخراجی حدید مبتکران دست کم بین دو تا ده سال سابقه کار داشتند و تا پیش از خاتمه قرارداد به عنوان بخشی از ۸۰۰ کارگر شاغل در این واحد تولیدی مشغول به کار بودند.

این کارگران به نقل از کارفرما حدید مبتکران دلیل اخراج خود را رکود بازار فروش محصولات عنوان می‌کنند ودر عین حال گفتنداین واحد حدود ۵۰ تا ۶۰ میلیارد از کارخانه‌های خودرو ساز طلب دارد.

در عین حال گفته می‌شود که این کارگران اخراج شده مانند دیگر همکاران خود دست کم دو ماه مطالبات مزدی طلبکارند و هم اکنون کارفرما آنان را برای برقراری مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی کرده است.

گفتنی است گروه صنعتی حدید مبتکران در سال ۱۳۶۵ در شرق تهران تاسیس شد و اکنون از بزرگترین شرکتهای تولیدکننده صندلی خودروهای ساخت داخل بشمار می‌رود.

زیان تعاونی‌های مصرف کارگری از مالیات برارزش افزوده

مدیرعامل تعاونی مصرف کارگران فلزکار مکانیک می‌گوید: اصرار دولت برای دریافت مالیت بر ارزش افزوده از تعاونی های مصرف کارگری باعث شده است تا این مراکز بیش از هر زمان دیگری در معرض انحلال و تعطیلی قرار بگیرند.

وی هشدار داد: اگر سیاست‌ اقتصادی که توسط دولت در مورد بخش تعاون اجرا می‌شود به همین شیوه ادامه یابد باید شاهد محو شدن بخش تعاون از مناسبات اقتصادی کشور باشیم.

به گزارش8مهرایلنا، ناصر ابراهیمی با اعلام این خبر گفت: در سالهای گذشته سیاست‌های دولت‌ها در قبال بخش تعاونی طوری بوده است که این بخش در مقابل بخش خصوصی تضعیف شده است.

مدیرعامل تعاونی مصرف کارگران فلزکار مکانیک که عقیده دارد: تقویت تعاونی‌ها می‌تواند گامی به سوی عدالت اجتماعی باشد گفت: در حالی که تعاونی‌ها در کنترل قیمت‌ها می‌توانند نقش سازنده‌ای ایفا کنند اما دولتها از آنها انتظار دارند تا درست مانند یک بنگاه اقتصادی بخش خصوصی سودآوری کنند.

وی افزود: در نتیجه اجرای چنین سیاست‌هایی دور از انتظار نخواهد بود که سالانه تا نزدیک به 40 تعاونی مصرف کارگری از ادامه فعالیت خود بازبمانند و به تدریج تعطیل و از رده خارج شوند.

ابراهیمی با بیان اینکه هدف از ایجاد تعاونی مصرف این است که نیاز یک گروه مشخص به کالایی خاص با نازل‌ترین قیمت ممکن برطرف شود، گفت: اصرار بر دریافت 9 درصد مالیات برارزش افزوده یکی از سیاست‌های اشتباهی است که دولت در سالهای گذشته در قبال بخش تعاون اتخاذ کرده است.

وی بابیان اینکه گرفتن چنین مالیاتی از بخش تعاونی نتیجه ای جز  محدود شدن بخش تعاونی ندارد، گفت: بخش تعاونی که مانند بخش خصوصی با هدف کسب سود فعالیت نمی کند که دولت می خواهد در چارچوب نظام بازار آزاد با آن رفتار کند.

مدیرعامل تعاونی مصرف کارگران فلزکار مکانیک افزود: هرکالایی که توسط تعاونی‌ها از اتحادیه امکان خریده می‌شود علاوه بر مبلغ کالا باید ۹ درصد ارزش افزوده نیز بابت خرید آن پرداخت شود که این امر موجب افزایش قیمت کالا در تعاونی‌ها شده است.

مدیرعامل تعاونی کارگران فلزکار و مکانیک  اظهار کرد: در شرایط موجود قدرت رقابت تعاونی‌ها حتی از بقالی‌ها نیز کمتر شده است که علت اصلی آن نیز همین ارزش افزوده است زیرا تعاونی‌ها باید کالاهای مورد نیازشان را از اتحادیه امکان تهیه کنند و ارزش افزوده را بپردازند اما بقالی‌ها به دلیل نپرداختن ارزش افزوده و خرید از بازار‌های عمده فروشی ، اقلام مورد نیز خود را با فاکتور صوری حداقل ۹درصد زیر قیمت خرید ما کالا را تهیه می‌کنند.

ابراهیمی گفت: وقتی در نتیجه اجرای چنین سیاست اشتباهی قیمت تمام شده کالا برای تعاونی‌ها افزایش می‌یابد، این مراکز از کارکرد اصلی خود دور می‌شوند و در نتیجه خریدار ترجیح می‌دهد تا بجای مراجعه به تعاونی‌‌هایی که ممکن است از نظر مکانی با محل سکونت یا اشتغال آنها فاصله داشته باشند، کالای مورد نیازش را به نرخی ارزان‌تر از بقالی و فروشگاه‌های نزدیک محل سکونت خود تهیه ‌کند.

وی تصریح کرد: درگذشته تعاونی‌های مصرف کارگری کالاهایی را به صورت اقساط به اعضای خود واگذار می‌-کرند اما اگراکنون بخواهد طبق روال سابق خود عمل کند باید کالا را بخرد و ارزش افزوده را نیز به دولت بپردازد در حالی که اکنون بسیاری از فروشندگان بخش خصوصی با استفاده از ترفندهای مختلف تلاش می‌کنند تا دست‌کم از پرداخت مایلت برارزش افزوده شانه خالی کنند و در نتیجه معمولا قیمت فروش آنها در مقایسه با قیمت اجناس تعاونی های مصرف ارزان‌تر است.

ابراهیمی تاکید کرد: در واقع تعاونی‌های مصرف برخلاف فروشندگان بخش خصوصی ناچارند تا تمامی مقررات مالیاتی دولت را مو به مو اجرا کنند و در نتیجه چون عملکرد‌هایشان شفاف است دولت تنها می تواند از آنها مالیات مورد نظر خود را دریافت کند.

مدیرعامل تعاونی مصرف کارگران فلزکار مکانیک گفت: وضعیت امروز در حالی است که سالها قبل وزارت بازرگانی امکاناتی را به تعاونی های مصرف از جمله اتحادیه امکان می‌داد چناچه در چارچوب همین سیاست‌ها در زمان جنگ کارخانجات موظف بودند تا بخشی از تولیداتشان را با قیمت مناسب و زیر قیمت بازار به تعاونی‌ها و از این طریق مردم می‌توانستند کالای مورد نظر خود را به نرخ ارزانتری دریافت کنند.

وی در شرایطی که بخش خصوصی برای نپرداختن مالیات بر ارزش افزوده به ابزارهای ویژه خود دسترسی دارد، این توقع ایجاد می شود که دولت دستم کم وصول چنین مالیاتی را از بخش تعاونی منتفی کند.

مدیرعامل تعاونی مصرف کارگران فلزکار مکانیک گفت: حدودا دو سال است که وزارت بازرگانی برخلاف رویه گذشته دیگر کالایی به بخش تعاونی‌ها نمی‌دهد، چنانچه سابقا از همین طریق برخی اقلام ضروری زندگی کارگران همچون برنج اروگوئه و تایلندی و گوشت یخی بریزیلی وشکر و روغن تامین می‌شد که متاسفانه امروز دیگر این اتفاق نمی‌افتد.

وی هشدار داد: اگر سیاست‌ اقتصادی که توسط دولت در مورد بخش تعاون اجرا می‌شود به همین شیوه ادامه یابد باید شاهد محو شدن بخش تعاون از مناسبات اقتصادی کشور باشیم.

این فعال کارگری در توضیح تهدیدی که امروز متوجه بخش تعاون است گفت: در اقتصاد ایران ۲۵ درصد از بودجه باید در بخش تعاونی سرمایه گذاری شود، اما در سال‌های گذشته این میزان ۵ درصد بوده و طبق آمارهای جدید اعلام شده به ۳درصد کاهش پیدا کرده است و نقش تعاونی‌ها در اقتصاد جامعه رو به افول است.

هزینه خانوار ۴ نفره کارگری در بهار امسال به ۳.۲ میلیون تومان رسید – دستورات مزدی دولت به شورای عالی کار

هزینه خانوار ۴ نفره کارگری در بهار امسال به ۳.۲ میلیون تومان رسیده در حالی که حداقل مزد ۷۱۲ هزار تومان و متوسط دریافتی تا یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان است.

معیشت و کسری شدید درآمدی جزو مهمترین و در واقع باید گفت از اولویت دارترین دغدغه های خانوارهای کارگری کشور است که به صورت مداوم با آن مواجه هستند. هر بار که افزایش قیمت کالاها و خدمات در بازار اتفاق می افتد، به این معنا است که قدرت خرید کارگران دوباره کاهش خواهد یافت و آنها بخش دیگری از توان مالی خود را از دست می دهند.

کارشناسان اقتصادی و بازار کار می گویند سال‌های متمادی است که اوضاع حقوق و دستمزد نیروی کار خراب شده و شوک‌های هزینه ای سال‌های اخیر ، به شکاف بیشتر هزینه و درآمد خانوار و به ویژه کارگران کم درآمد دامن زده است.

 

براساس گزارش‌های بین المللی، ایران دارای یکی از کمترین میزان حداقل دستمزد است و در برخی کشورها ارقام بسیار بالاتری در این بخش پرداخت می شود.

این گزارش، یکی از مهمترین دلایل پایین ماندن حداقل دستمزد در ایران را دخالت‌های مستقیم دولت‌ها در شورای عالی کار و تصمیم گیری مخفیانه برای آن می دانند.

دستورات مزدی دولت به شورای عالی کار!

هرچند اغلب دولت‌ها دخالت در تصمیم گیری‌های دستمزدی شورای عالی کار و تاثیرگذاری مستقیم در تصمیم گیری‌های کارگران و کارفرمایان را رد می کنند اما کارگران می گویند تقریبا در تمامی سال‌ها این دولت‌ها هستند که نظر خود را به شورای عالی کار دیکته می کنند و در برخی موارد حتی پذیرش کارفرمایان خصوصی را نیز لحاظ نمی کنند.

آخرین مورد از اینگونه اتفاقات مربوط به پذیرش نمایندگان کارفرمایان برای افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن امسال کارگران بود که حتی صورت‌جلسه آن نیز در دی ماه سال گذشته تهیه شده بود و کارفرمایان پذیرفته بودند از ابتدای امسال به هر نیروی مشمول قانون کار خود ماهیانه به جای ۲۰ هزار تومان سال گذشته، ۴۰ هزارتومان حق مسکن بپردازند اما حالا بیش از ۸ ماه می‌شود که دولت تایید نهایی این توافق را مسکوت گذاشته است.

کارگران عقیده دارند دولت کارفرمای بزرگ است و بسیاری از مسائل مربوط به افزایش هزینه های تولید، واردات بی رویه، فراهم شدن زمینه‌های اخراج نیروی کار و تضعیف فعالیت بخش‌های خصوصی و تعاونی ناشی از نگرش و تصمیم گیری‌های مدیران دولتی است.

کارفرمایان عقیده دارند در شرایط فعلی قادر به پرداخت بیشتر از ۷۱۲ هزارتومان در ماه به عنوان حداقل دستمزد نیستند. با این وجود ارقام زیر یک میلیون تومان تا یک میلیون و ۲۰۰ هزارتومان حقوق مشمولان قانون کار، آنها را در تنگناهای شدید و جدی مالی قرار می دهد.

بخشی ازیک گزارش مهربتاریخ8مهر

سپری شدن چهار ماه ازجان باختن شهرام محمدی کارگر پتروشیمی مارون و تو زرد درآمدن وعده های مسئولین درپاسخگویی به ابتدایی ترین حقوق بازماندگانش!

خانواده شهرام محمدی، کارگری که بر اثر جراحات حادثه انفجار پتروشیمی مارون کشته شده است می‌‌گویند از زمانی که مراسم خاکسپاری وی تمام شده است دیگر هیچ مسئولی سراغی از بازماندگان آقای محمدی نگرفته است.

به گزارش8مهر ایلنا، نهم تیرماه سال جاری شهرام محمدی کارگر پتروشیمی مارون براثر انفجار واحد تاسیسات گاز هگزان دچار حادثه شد و سرانجام در تاریخ نوزدهم تیرماه درحالی که روی تخت بیمارستان چمران تهران بستری بود جان خود را از دست داد.

باگذشت نزدیک به چهار ماه از این واقعه، «ایمان محمدی» برادر این کارگر کشته شده پتروشیمی مارون می‌گوید: انگار بعد از برگزاری مراسم شب هفت شهرام، همدردی و دلسوزی مسئولان نیز خاتمه یافته است بطوری که پیگیری‌های بازماندگان برادرم  برای دست‌یابی به ابتدایی ترین حقوق بی‌نتیجه مانده است.

 

وی بابیان اینکه آخرین بار خود او ده روز پیش برای پیگیری نامه‌ای که پیشتر برای  وزیر تعاون، کار و امور اجتماعی داده بودند به محل این وزارتخانه  مراجعه کرده است گفت: از این مراجعه هیچ نتیجه‌ای عاید همسر و فرزندان مرحوم بردارم نشده است.

آقای محمدی ادامه داد: جدا از این ماجرا چند روز پیش نیز برای پی‌گیری‌های خواسته‌های خانواده برادرم به پتروشیمی مارون مراجعه کردم اما حتی نتوانستم رئیس امور اداری را ببینم و خود شنیدم که به نگهبانی گفتند نگذارید فلانی داخل شود.

به گفته برادر کارگر کشته شده پتروشیمی مارون بعد از فوت آقای محمدی تمامی حقوقی که می‌بایست در نبود وی به خانواده همسر و فرزندان وی تعلق بگیرد قطع شده است.

وی بابیان اینکه مراحل انحصار و وراثت نیز در حال انجام شدن است، افزود: طبق مقررات پتروشیمی مارون در مقام کارفرما و سازمان تامین اجتماعی در مقام بیمه گر باید در مورد محاسبه و برقراری مستمری خانواده برادرم اقداماتی را انجام دهند اما معلوم نیست که چرا هنوز این اتفاق نیفتاده است.

برادر مرحوم محمدی گفت: هزینه‌های برگزاری مراسم مرحوم را نیز قرار بود پرداخت کنند که با پیگیری مشخص شد مدیرعامل دستور پرداخت را صادر کرده اما هنوز ادغام عملی انجام نشده است.

در عین حال وی در مورد پرداخت هزینه‌های زمان بستری شدن برادرش در بیمارستان چمران، گفت: این هزینه می‌بایست به خانواده محمدی پرداخت می‌شد اما نماینده پتروشیمی مارون با گرفتن وکالت محضری تمامی این هزینه‌ها را از شرکت بیمه وصول کرده و نزد خود نگداشته است.

وی افزود: آن موقع به ما گفته شد که با این وکالت روند رسیدگی به پرونده برادرم تسریع می‌شود اما حالا که نزدیک به چهار ماه از آن زمان گذشته است حس می‌کنیم که پتروشیمی مارون می‌خواهد از این موقعیت استفاده ابزاری کند.

آقای محمدی در توضیح ماجرا گفت: بصورت مشخص قرار بود بعد از مرگ برادرم به جای او یکی دیگر را جایگزین کنند اما تا این لحظه مسئولان پتروشیمی مارون به این وعده خود عمل نکرده‌اند.

بازهم مرگ یک کارگر چاه کن درتهران!

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی شهر تهران با اشاره محبوس شدن یک کارگر 30 ساله در چاهی به عمق 20 متر در خیابان مجیدیه، گفت: پس از بیرون آوردن کارگرداخل چاه مشخص شد که به دلیل خفگی جان خود را از دست داده است.

به گزارش8مهرفارس،جلال ملکی اظهار داشت:‌ در ساعت 14:24 با تماسی از سوی شهروندان اطلاع داده شد که یک کارگر در خیابان مجیدیه، خیابان کرُد در چاهی محبوس و گرفتار شده است.

وی تصریح کرد: پس از کسب اطلاعات لازم ، دو ایستگاه به محل حادثه اعزام و مشاهده شد که در یک محوطه‌ای، چاهی به عمق 20 متر حفر شده بود.

 

ملکی گفت: پس از رسیدن نیروهای آتش‌نشانی اقدامات لازم در محوطه اشاره شده انجام گرفت و با ورود عوامل آتش‌نشانی، کارگر 30 ساله که تبعه افغانستان نیز بود از چاه به بیرون آورده شده بود که مشخص شد وی  جان خود را از دست داده بود.

هشتم مهرماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،،

nahadhay-e-hambastegikharej1nahadhay-e- hambastegi

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری درایران برگزار میکنند:

(از سری جلسات تجارب و مباحث کارگری )

همبستگی طبقاتی با کارگران افغانستانی در ایران

 وضعیت مهاجرین و کارگران افغانستانی درایران، فاشیسم اسلامی سرمایه و وظایف طبقاتی ما!

سخنرانان: آتیال مهربان، فرهاد متین و بهنام قدیمی

Paltalk Otage: Iran – Tajarobe Kargari Category: Asia,… Subcategory: Iran

یکشنبه 11 اکتبر 2015 ساعت 20.00 بوقت اروپای مرکزی یکشنبه 19 مهر1394 ساعت 22.30 بوقت ایران

نهادهای همبستگی به برگزاری یک سلسله جلسات عمومی با فعالین کارگری و یا عضو تشکلها و نهادهای کارگری، برای انتقال تجربه وبحث حول مسائل مهم سیاسی جنبش کارگری و … برای کمک به ایجاد تشکلهای مستقل کارگری در دورۀ حاضر میپردازد.

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: