اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری٬ و اخبار تکمیلی ۹ شهریور ۱۳۹۴ ٬ بی شرمی بی حد و مرز٬ و گزارش بازداشت محمدرضا نیک نژاد و مهدی بهلولی از فعالان صنفی معلمان

 

 

اخبار و گزارشات کارگری ۹ شهریور ۱۳۹۴

 kargari, akhbar va gozareshat

– بی خبری از 2کارگربازداشتی کارخانه میان آب هفت تپه

کارگرمعترض کشتارگاه سیمرغ نیشابوراخراج شدند

– درخواست از نهادهای بین المللی کارگری برای ثبت و پیگیری شکایت رانندگان اخراجی سندیکا

– اعتراض شدید کارگرمعترض اخراجی کارخانه سیمان دشتستان در جلسه معاون استاندار بوشهر با جمهی از جوانان برازجان

– اعتصاب کارگران کارگران شرکت صنایع‌ دریایی ایران صدرا مستقر در عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوقشان

– اعتصاب کارگران پیمانکاری معدن البرز شرقی از دیروز دراعتراض به ۴ ماه مزد معوقه

تجمع پاکبانان شهرداری رشت دراعتراض به عدم پرداخت حقوق ومطالباتشان

عدم پرداخت2 ماه از حقوق کارمندان رسمی شهرداری رشت – عدم تمدید دفترچه بیمه کارکنان شهرداری رشت

– نامه کارگران لنت تلدا خاوران خطاب به مسئولان قزوین دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه!

– پایان اعتصاب دوروزه کارگران پتروشیمی بسپاران بدنبال وعده مدیریت

– پرداخت بخشی از معوقات مزدی کارگران فاز‌های ۲۰ و۲۱

ریزش آوار در یک مجموعه ورزشی در حکیمیه تهران دو نفر را به زیرآوار برد

بی خبری از 2کارگربازداشتی کارخانه میان آب هفت تپه

روز پنج شنبه ۵ شهریور نیروهای امنیتی با ورود به روستای میان آب ۲ تن از اعضای شورای روستا به نام های حیات احمدی و علی تمیمی که در کارخانه نیشکر هفت تپه مشغول بکارند دستگیر و به دادگاه عبدل خانه شهر الوان در ۳۰ کیلومتری شهر شوشتر برده شدند. تا این لحظه از آنان خبری در دست نیست.

خبرنگار پیام سندیکا از کارخانه میان آب هفت تپه گزارش می دهد:

پس از اعتراض و اعتصاب کارگران کارخانه میان آب هفت تپه در روزهای گذشته مصدوم شدن همسر یکی از معترضین در مقابل درب ورودی کارخانه ، که توسط ما خبرش پخش شد متاسفانه روز پنج شنبه ۵ شهریور نیروهای امنیتی با ورود به روستای میان آب ۲ تن از اعضای شورای روستا به نام های حیات احمدی و علی تمیمی که در کارخانه نیشکر هفت تپه مشغول بکارند دستگیر و به دادگاه عبدل خانه شهر الوان در ۳۰ کیلومتری شهر شوشتر برده شدند. تا این لحظه از آنان خبری در دست نیست.روستای میان آب جزو روستاهای عرب زبان است که کشاورزانش سالهاست بر روی زمین های نیشکر پدر در پسر کار کرده اند. این کارگران کشاورزی کارخانه میان آب تنها خواسته اشان برگشت به کار و برکناری پنبه چی مدیرعامل زورگو شرکت میان آب است. او با مدیریت غلط باعث تشنج در منطقه گردیده است. به گفته کارگران دلیل بازداشت این اعضای شورای روستا اقدام تحریک آمیزعلیه شرکت میان رود اعلام گردیده است.

شوربختانه از زمان روی کار آمدن دولت جدید برخورد با اعتراضات و خواسته های کارگران نه از سوی وزارت کار بلکه از طرف نیوهای امنیتی صورت می گیرد. سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ضمن محکوم نمودن این گونه برخوردهای تشنج آمیز از طرف مدیران کارخانه ، دخالت نیروهای امنیتی در مورد مشکلات کارگری اعلام می کند حق همه کارگران ایران است که شاغل باشند و از دستمزدی مناسب برای رفع نیازمندی های خود برخوردار باشند. اعتراض و اعتصاب طبق اصل ۲۷ قانون اساسی و منشورجهانی سندیکاهای کارگری حق همه کارگران است.

روابط عمومی سندیکای کارگران فلزکارمکانیک

۵/۶/۹۴ 

 

۳کارگرمعترض کشتارگاه سیمرغ نیشابوراخراج شدند

دوشنبه 2شهریورپس از اعتصاب شبانه کارگران کشتارگاه سیمرغ نیشابوردراعتراض به تحمیل قراردادیک ماه به کارگران وعدم پرداخت حقوق ومطالباتشان،3کارگر به بهانه ایجاد اختلال،اخراج شدند. کارگران اخراجی در ابتدا ۴ نفر بودند که بعد ازشکایت آنان به اداره کار نیشابور یکی از کارگران سریعا بازگشت بکار می‌شود اما پرونده رسیدگی به شکایت دیگر کارگران هنوز در اداره کار در دست پی گیری است.

ایلنا طی گزارشی بتاریخ9شهریور،از اخراج ۳ کارگر با سابقه کشتارگاه سیمرغ و رعایت نشدن حداقل‌های قانونی در خصوص سایر کارگران شاغل در این واحد تولیدی خبر داد.

کارگران اخراج شده که از ۳ تا ۷ سال سابقه کاری داشتند، دوشنبه هفته گذشته (۲ شهریور ماه) بعد از اعتراض شبانه‌ای که از سوی همه کارگران این واحد تولیدی برپا شده بود اخراج شدند.

به گفته آنان، کارگران اخراجی در ابتدا ۴ نفر بودند که بعد ازشکایت آنان به اداره کار نیشابور یکی از کارگران سریعا بازگشت بکار می‌شود اما پرونده رسیدگی به شکایت دیگر کارگران هنوز در اداره کار در دست پی گیری است.

در این زمینه کارگران کشتارگاه سیمرغ درباره جزئیات مورد اعتراض خود گفتند: اردیبهشت ماه سال جاری این واحد به دلیل تخلفات بهداشتی بمدت دوماه موقتا تعطیل شد و۱۲۰ کارگر بیکار شدند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود که با گذشت بیش از دو ماه از بازگشایی مجدد کشتارگاه هنوز معوقات مزدی آنها پرداخت نشده است.

همچنین به دنبال این اقدام کارفرما کارگران شب دوشنبه کار در کشتارگاه را متوقف کردند که در ‌‌نهایت منجر به اخراج ۴ کارگر به بهانه ایجاد اختلال شد.

به گفته انان یکی دیگر از دلایل اعتراض کارگران این بود که کارفرما در روزهای پایانی بازسازی کشتارگاه قصد داشت با همه کارگران رسمی کشتارگاه قرار داد‌های یک ماهه امضاء کند که این موضوع نیز با مخالفت کارگران رسمی منتفی شد.

کارگران همچنین گفتند که دستمزدهای همه زنان و مردانی که به عنوان کارگر در این کشتارگاه مشغول کار هستند کمتر از حداقل‌های تعیین شده در شورای عالی پرداخت می‌شود.

این کارگران در خاتمه گفتند: به همین دلیل کارفرما هفته پیش از آنها خواسته است تا اگر دستمزد مربوط به ایام تعطیلی کارخانه را ببخشند او حاضر است تا از ماه آینده به کارگران مزد قانونی پرداخت کند.

درخواست از نهادهای بین المللی کارگری برای ثبت و پیگیری شکایت رانندگان اخراجی سندیکا

به:  کنفدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری، فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل،کلکتیو سندیکاهای کارگری فرانسه،سندیکای حمل و نقل لندن، سازمان سراسری سندیکاهای کارگری سوئد، سندیکای کارگری حمل و نقل سوئد و دیگر تشکلات کارگری مربوط و زیرمجموعه

از: سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

موضوع: اخراج غیر قانونی  آقایان رضا شهابی، حسن سعیدی، وحید فریدونی، ناصر محرم زاده ، حسین کریمی سبزوار و خانم فرحناز شیری رانندگان عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

با سلام و سپاس از همکاری و پشتیبانی های کارگری شما

از آنجا که دولت ایران عضو سازمان بین المللی کار بوده و موظف به رعایت حقوق و آزادی های کارگری می باشد، از شما درخواست می شود نسبت به پی گیری بازگشت به کار و ثبت شکایت این کارگران اخراجی اقدامات لازم را درسازمان جهانی کار انجام دهید.

لازم به یاد آوری است  کارگران اخراجی نامبرده از طریق پرونده سازی های غیر قانونی مراکز ضد سندیکایی نظیر شوراهای اسلامی کار و مراکز امنیتی از طریق ادارات تابعه وزارت کار اخراج شده و از دریافت هر گونه حقوق و مزایا و بیمه محروم می باشند. پی گیریهای این کارگران اخراجی در ادارات وزارت کار تاکنون به نتیجه ای مطلوب نرسیده است. سندیکای واحد کماکان پیگیر حقوق این اعضای خود و دیگر کارگران شرکت واحد می باشد؛ در عین حال، همبستگی شما و دفاع  از حقوق این کارگران اخراجی در سازمان جهانی کارمی تواند دارای تاثیرات مثبت و اثر بخش باشد. لذا در صورت امکان شما برای پیگیری موارد فوق، لطفا ما را مطلع سازید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

با سپاس مجدد از همکاری و تلاش شما در دفاع ار کارگران ایران

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

هشتم شهریور۹۴

اعتراض شدید کارگرمعترض اخراجی کارخانه سیمان دشتستان در جلسه معاون استاندار بوشهر با جمهی از جوانان برازجان

کارگرمعترض اخراجی کارخانه سیمان دشتستان خطاب به مسئولین حاضر در جلسه گفت: شما حق مرا خورده اید و نان مرا بریده اید و من را شرمنده ی زن و بچه ام کرده اید.

مهمترین حاشیه نشست 7شهریورکه تعدادی از مدیران کل و معاونین ادارات کل استان و فرماندار دشتستان، معاونت سیاسی ـ امنیتی استانداری را همراهی می کردند به اعتراض یکی از کارگران اخراجی کارخانه ی سیمان دشتستان بر می گردد. یکی از کارگران اخراجی شرکت سیمان دشتستان که در جلسه حضور داشت، دقایقی بعد از شروع به پاسخگویی فتح الله حقیقی با فریاد به وضعیت خود و کارخانه سیمان اعتراض نمود و سخنان حقیقی را قطع کرد.

به گزارش 8شهریور فکرشهر، یکی از کارگران اخراجی شرکت سیمان دشتستان که در جلسه حضور داشت، دقایقی بعد از شروع به پاسخگویی فتح الله حقیقی با فریاد به وضعیت خود و کارخانه سیمان اعتراض نمود و سخنان حقیقی را قطع کرد.

صالحی گفت: من 13 سال سابقه ی کار مستند در سیمان دشتستان را دارم ولی حق مرا خوردند و اخراجم کردند.

وی ادامه داد: شغل سخت و زیان آوری که در کارخانه داشتم کلیه و ریه ام را از بین برده و 300 نفر نامه ای که علیه مدیریت سیمان دشتستان بود را امضا کردند ولی کارخانه مرا اخراج کرد.

وی خطاب به مسئولین حاضر در جلسه گفت: شما حق مرا خورده اید و نان مرا بریده اید و من را شرمنده ی زن و بچه ام کرده اید.

حقیقی نیز پس از اعتراضات صالحی با بیان این که اخراج شما ربطی به من ندارد، ادامه داد: اداره ی کار با جمع بندی کمیته ی خودش تصمیم گرفته و اگر شما اعتراض دارید طبق قانون می توانید به کانال مورد نظر شکایت کنید.

درهمین رابطه:

ادامه اعتصاب غذای کارگران کارخانه سیمان دشتستان واخراج 2کارگرمعترض به بهانه اغتشاش

امروز 29اردیبهشت حدود ۱۵روز است که کارگران کارخانه سیمان دشتستان در واکنش به بی‌توجهی کارفرما به درخواستشان، از غذا خوردن در کارخانه خوداری می‌کنند.

امروز2کارگرمعترض این کارخانه به بهانه اغتشاش اخراج شدند وهمچنین نیروی انتظامی با اطلاع کارفرما وارد محوطه کارخانه شد ودست به بازداشت یکی از این 2کارگرمعترض اخراجی زد.

ایلنا بتاریخ29اردیبهشت طی گزارشی از اخراج دو کارگر این کارخانه محمد اسماعیل محمد صالحی با ۱۲ومحمد ضرغام دوست با ۱۱ سال سابقه کاری، خبر داد.

در همین رابطه محمد اسماعیل محمد صالحی یکی از کارگران بخش اپراتوری سنگ شکن دلیل اخراج‌ خود و همکارش را انجام وظیفه قانونیشان در پی‌گیری حقوق صنفی سایر کارگران ذکر کرد و مدعی شد: کارفرمای کارخانه سیمان دشستستان در حالی من وهمکارم را به بهانه اغتشاش در محیط کار اخراج کردکه ما هیچ دخالتی در اعتصاب غذای کارگران در کارخانه نداشته‌ایم.

او با بیان اینکه در خصوص پیگیری مشکلات کارگران کارخانه سیمان دشتستان نامه‌های زیادی به مسئولان استانی وشهرستانی ارسال شده است که متاسفانه توجهی نشده است.

اوگفت: امروز حدود ۱۵روز است که کارگران کارخانه سیمان دشتستان در واکنش به بی‌توجهی کارفرما به درخواستشان، از غذا خوردن در کارخانه خوداری می‌کنند.

او بابیان اینکه کاهش اضافه کاری، حق شیفت وتغییر زمان شیفت کاری از دیگر مطالبات کارگران این واحد صنعتی است، اظهار داشت: موضوع دیگیری که برای کارگران این کارخانه حائز اهمیت است محاسبه پاداش تولید بر اساس تولید «کلینکر (میزان تولید)» است که در حال حاضر گفته می‌شود این پاداش‌ها باید بر اساس فروش کلینکر محاسبه شود.

در ادامه آقای محمد رضا ضرغام دوست یکی از دو کارگر اخراج شده گفت: من یازده سال به صورت قرار داد مستمر در کارخانه سیمان دشتستان کار می‌کنم که صبح امروز دوشنبه از ورود من به کارخانه خوداری شده است.

او همچنین گفت: با توجه به اعتراض ۱۵ روزه کارگران سیمان دشتستان، نیروی انتظامی با اطلاع کارفرمای کارخانه وارد محوطه کارخانه شد وبدون مقدمه من را که هیچ دخالتی در تحصن غذایی کارگران در کارخانه ندارم بازداشت کردند.

اعتصاب کارگران کارگران شرکت صنایع‌ دریایی ایران صدرا مستقر در عسلویه دراعتراض به عدم پرداخت 4ماه حقوقشان

دریافتی:کارگران شرکت صنایع‌ دریایی ایران صدرا مستقر در عسلویه که در حال ساخت سکوهای استخراج گاز فاز‌های ۱۳ ، ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی هستند از ساعت ۱۰ صبح دیروز جمعه هفتم شهریور ماه به علت پرداخت نشدن  ۴ ماه حقوق خود دست از کار کشیدند و اعلام کردند تا دریافت کامل ۴ ماه حقوق خود دست از اعتراض و تجمع برنخواهند داشت!

اعتصاب کارگران پیمانکاری معدن البرز شرقی از دیروز دراعتراض به ۴ ماه مزد معوقه

نزدیک به ۱۸۰نفر از کارگران پیمانکاری زغال سنگ البرز شرقی از روز گذشته تاکنون دست از کار کشیدند.

همچنین ۵۵ نفر از راننده‌های اتوبوس و کامیون نیز که در سه ماه گذشته دستمزد پرداخت نشده طلبکارند نیز به نشانه اعتراض از روز گذشته حاضر به جابجا کردن کارگران معترض نشده‌اند.

به گزارش9شهریورایلنا،معترضان از جمله کارگرانی هستند که زیر نظر پیمانکار در تونل برناکی منطقه طزره شاهرود به استخراج زغال سنگ اشتغال دارند.

برپایه این اطلاعات این کارگران بابت ۴ ماه مزد معوقه طلبکارند از روز یکشنبه ۸ شهریور ماه اعتراض خود را آغاز کردند.

از قرار معلوم در این واحد معدنی البرز شرقی حدود ۶۰۰ کارگر به صورت رسمی و ۸۰۰ کارگر به صورت پیمانکاری اشتغال دارند که اعتراض اخیر مربوط به کارگران پیمانکاری شاغل در تونل برناکی است.

به گفته کارگران  معترض آنها علاوه بر  ۴ ماهه د‌ستمزد پرداخت نشده بابت حق بیمه‌های خود نیز طلبکارند؛ همچنین گفته می‌شود ۵۵ نفر از راننده‌های اتوبوس و کامیون نیز که در سه ماه گذشته دستمزد پرداخت نشده طلبکارند نیز به نشانه اعتراض از روز گذشته حاضر به جابجا کردن کارگران معترض نشده‌اند.

گفتنی است واحد معدنی طزره در معدن البرز شرقی شامل تونلهای یک و دو، تونل غربی، تونل مرکزی، تونل شرقی، تونل مادر، تونل برناکی، تونل کلاریز، تونل ۳۵، تونل ۱۵ و تونل ۴۲ می‌شود که در هر یک از آن‌ها دو تا سه پیمانکار فعالیت دارند.

تجمع پاکبانان شهرداری رشت دراعتراض به عدم پرداخت حقوق ومطالباتشان

عدم پرداخت2 ماه از حقوق کارمندان رسمی شهرداری رشت – عدم تمدید دفترچه بیمه کارکنان شهرداری رشت

صبح روز8شهریور، پاکبانان شهرداری رشت برای دریافت مطالبات و حقوق شان مقابل ساختمان شهرداری رشت تجمع کردند.

 

به گزارش8شهریور خزر، در همین خصوص عضو شورای شهر رشت با بیان اینکه رفتگران، کارگران رفت و روب و پاکبانان تحت نظر شرکت های حجمی هستند، اظهار کرد: شرکت های حجمی موظف به پرداخت 2 ماه حقوق پرسنل هستند. یعنی اگر شهرداری در مواقعی دچار مشکل مالی شد، پیمانکاران تا 2 ماه باید حقوق بدهند اما تا به امروز 4 ماه است که شهرداری یک ریال به شرکت های حجمی پرداخت نکرده است.

محمود باقری افزود: وقتی شهرداری مطالبات پیمانکاران را نمی پردازد، چگونه شرکت های حجمی ماهیانه 500 میلیون تا 1 میلیارد تومان حقوق پرسنل را بدهند؟

وی با اشاره به مشکلات عدیده شهرداری رشت در پرداخت حقوق خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مشکل پرداخت حقوق در شهرداری بیداد می کند، چرا پروژه هایی را اجرا می کنیم که برای شهرداری تعهد ایجاد کند.

نائب رئیس شورای شهر رشت افزود: شهرداری باید 4میلیارد تومان غرامت ملک باید پرداخت کند. 2 ماه از حقوق کارمندان رسمی پرداخت نشده است. دفترچه بیمه کارکنان هنوز اعتبار ندارد. آن وقت چرا باید پروژه های جدی  تعریف شود؟

باقری تصریح کرد: هیچ کس نمی گوید که رفتگران با چه مشقتی زندگی می کنند. اگر یکی از رفتگران اعتراض کند که حقوق نگرفته است، با فشار بر روی پیمانکار، کارگر را اخراج می کنند.

به گزارش9شهریورهمین منبع بنقل ازسخنگوی شهرداری رشت، امروزبخشی از مطالبات معوقه پاکبانان شهرداری رشت پرداخت شد.

نامه کارگران لنت تلدا خاوران خطاب به مسئولان قزوین دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه!

طی یکسال گذشته کارگران «لنت تلدا خاوران» چندین بار هم به بصورت کتبی وشفاهی مشکلات ناشی از پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود را است به اطلاع مسئولان از جمله استانداری، فرمانداری، دادگستری و اداره کار  قزوین رسانده‌اند، که تاکنون بی‌فایده بوده است.

کارگران کارخانه «لنت تلدا خاوران» که هنوز بابت ۱۴ ماه مزدمعوقه طلب دارند طی نامه‌ای خطاب به مسئولان قزوین خواستار پیگیری مشکلان خود شدند.

به گزارش9شهریور ایلنا،در این نامه که دست‌کم به امضاء ۵۰  نفر از جمعیت  ۷۰ نفری کارگران کارخانه تلدا رسیده آمده است: از ابتدای سال جاری تاکنون بجز ۸۰۰ هزار تومانی که بصورت مساعده به ما پرداخت شده است هیچ وجهی دریافت نکرده‌ایم.

نویسندگان این نامه همچنین با یاد آوری مشکلاتی که باعث شده است تا این واحد صنعتی به بهانه غیر اقتصادی بودن توان پرداخت به موقع حقوق کارگران را نداشته باشد، افزوده‌اند: در حال حاضر شرایط مالی کارگران این کارخانه بسیار نامناسب و بحرانی است و در صورت بی‌توجهی به مشکلات باید به زودی شاهد تعطیلی و بیکاری کارگران باشیم.

به گفته کارگران، شرایط فوق تهدیدی برای امنیت شغلی حدود ۷۰کارگری است که در کارخانه کار می‌کنند. به همین دلیل طی یکسال گذشته کارگران «لنت تلدا خاوران» چندین بار هم به بصورت کتبی وشفاهی مشکلات ناشی از پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود را است به اطلاع مسئولان از جمله استانداری، فرمانداری، دادگستری و اداره کار  قزوین رسانده‌اند، که تاکنون بی‌فایده بوده است.

کارگران «لنت تلدا خاوران» در این نامه درباره معوقات بیمه‌ای خود می‌گویند علاوه بر تعویق ۱۴ ماه حقوق، حدود ۹ ماه است که بیمه کارگران این واحد به تامین اجتماعی پرداخت نشده و دفترچه‌های درمانی خانواده‌های کارگران فاقد اعتبار است.

پایان اعتصاب دوروزه کارگران پتروشیمی بسپاران بدنبال وعده مدیریت

بدنبال وعده مدیریت اعتصاب دوروزه  کارگران پیمانکاری پتروشیمی بسپاران خاتمه یافت.

به گزارش9شهریورایلنا به نقل از کارگران معترض،ساعتی پیش معترضان با وعده مدیریت پتروشیمی به کار سابق خود بازگشتند.

از قرار معلوم به دنبال استمرار تجمع روز گذشته، صبح امروز مدیریت «پتروشیمی بسپاران» که از زیر مجموعه‌های «مجتمع پتروشمی بندر امام» محسوب می‌شود با کارگران معترض در خصوص پیگیری خواسته‌های آن‌ها گفتگو می‌کند.

بصورت مشخص گفته می‌شود که در این جلسه مدیریت پتروشمی بسپاران پس از شنیدن گفته‌های کارگران و مشاهده مستندات آن‌ها به وعده داده است که به پیمانکار دستور پرداخت مزایای کسر شده را خواهد داد.

معترضان که شمار آن‌ها در حدود ۱۰۰ کارگر برآورد می‌شود از طریق شرکت پیمانکاری فریمکو در واحد تعمیرات و نگهداری پتروشیمی بسپاران مشغول کارند.

این کارگران از روز گذشته در اعتراض به کسر شدن بخشی از مزایای مزدی خود در محل کار به صورت آرام تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

فعالان کارگری منطقه ویژه اقتصادی بندر امام در مورد علت برپایی این تجمع اعتراضی گفتند: از قرار معلوم در محاسبه دستمزد مرداد ماه کارگران معترض مبلغی که تاپیش از این از سوی پیمانکار بابت سایر مزایا به آن‌ها تعلق می‌گرفت کسر شده است.

در رابطه با دلیل این کاهش مزدی گفته می‌شود: سال گذشته مدیریت مجتمع پتروشیمی بندرامام در مقام کارفرمای اصلی تصمیم گرفت تا مزایای مزدی و حق شب‌کاری کارگران شاغل در واحدهای مختلف این مجتمع را به ترتیب معادل ۳۰ و ۳۵ درصد مزد پایه افزایش دهد و در ‌‌نهایت این افزایش از دی ماه سال گذشته عملیاتی شد و در نتیجه دستمزد کارگران پیمانکاری شرکت‌های مختلف مجتمع پتروشیمی بندر امام افزایش یافت اما به تازگی شنیده می‌شود که پیمانکار قصد دارد در ازاء این افزایش مزدی، پرداخت مبلغی را که تا پیش از این با مزایای مزدی نامیده می‌شد را متوقف کند.

پرداخت بخشی از معوقات مزدی کارگران فاز‌های ۲۰ و۲۱

به گفته فعالان کارگری منطقه عسلویه معادل یک ماه از مجموع معوقات مزدی کارگرانی پیمانکاری شاغل در فازهای ۲۰ و ۲۱ منطقه ویژه عسلویه پرداخت شده است.

به گزارش9شهریور ایلنا، این کارگران که شمار آن‌ها بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ نفر برآورد می‌شود از طریق چهار شرکت پیمانکاری که در زمینه «پایپینگ»، «ساپورت»، «جوشکاری» و برق‌کشی تاسیسات نفتی و پالایشگاهی فعالیت دارند در پروژه‌های فاز‌های ۲۰ و۲۱ منطقه عسلویه شاغل هستند.

پیش از این در روز ۱۷ مرداد ماه این کارگران در اعتراض به پرداخت نشدن چهار ماه دستمزد تجمع سکوتی را برپا کرده بودند.

در زمان برگزاری این تجمع که از حوالی ساعت ۸ صبح آغاز و برای مدت نزدیک به سه ساعت ادامه داشت، فعالیت روزانه کارگاه‌ها متوقف شده بود که در ‌‌نهایت با وعده مسئولان منطقه ویژه عسلویه مبنی بر پرداخت شدن بخشی از معوقات مزدی خاتمه یافت.

البته در جریان این اعتراض به نقل از مدیران پروژه‌های در دست ساخت گفته شده بود که امکان پرداخت همزمان تمامی معوقات مزدی وجود ندارد و در بهترین حالت ممکن است کارگران معادل نصف یک ماه از مزد معوقه را دریافت کنند.

برپایه این گزارش،در ادامه این ماجرا چون مسئله طلب مزدی در حد وعده باقیمانده بود کارگران مورد نظر بار دیگر در اعتراض به پرداخت نشدن معوقات مزدی خود در روز اول شهریور ماه تجمع سکوت دیگری را برگزار کردند.

در خصوص این تجمع اخیر گفته می‌شود ابتدا مدیران پروژه با همکاری انتظامات تلاش کردند تا با  تهدید به اخراج و تسویه حساب به اعتراض کارگران خاتمه دهند اما در ‌‌نهایت خود متقاعد شدند که بهتر است با پرداخت دست‌کم بخشی از معوقات مزدی به وقفه پیش آمده در کار خاتمه دهند.

ریزش آوار در یک مجموعه ورزشی در حکیمیه تهران دو نفر را به زیرآوار برد

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از ریزش آوار در یک مجموعه ورزشی در حکیمیه تهران خبر داد و گفت: در این حادثه دو نفر از کارگران زیر آوار گرفتار شدند.

به گزارش9شهریورایرنا،سید جلال ملکی دوشنبه شب افزود: حوالی ساعت 16 امروز حادثه چاه در حکیمیه بلوار بهار به سامانه 125 اعلام و ماموران چند ایستگاه آتش نشانی به همراه خودروهای پشتیبانی به محل حادثه اعزام شدند.

وی ادامه داد: در طبقه منهای یک مجموعه ورزشی تعدادی از کارگران مشغول حفر چاه بودند که به یکباره سقف طبقات همکف و اول این مجموعه ورزشی تخریب می شود.

ملکی گفت: در این حادثه دو نفر از کارگران در زیر آوار گرفتار شدند.

وی افزود: در حال حاضر آتش نشانان با استفاده از تجهیزات هیدرولیکی مشغول نجات کارگران هستند.

ملکی خاطرنشان کرد: این عملیات احتمالا ساعت ها بطول انجامد و آتش نشانان همچنان مشغول عملیات برای نجات دو کارگر در زیر آوار هستند.

نهم شهریورماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

**************

اخبار تکمیلی ۹ شهریور ۱۳۹۴

 kargari, syndicate2 kargari, syndicate

درخواست از نهادهای بین المللی کارگری برای ثبت و پیگیری شکایت رانندگان اخراجی سندیکا

شهریور ۸, ۱۳۹۴

به:  کنفدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری، فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل،کلکتیو سندیکاهای کارگری فرانسه،سندیکای حمل و نقل لندن، سازمان سراسری سندیکاهای کارگری سوئد، سندیکای کارگری حمل و نقل سوئد و دیگر تشکلات کارگری مربوط و زیرمجموعه

از: سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

موضوع: اخراج غیر قانونی  آقایان رضا شهابی، حسن سعیدی، وحید فریدونی، ناصر محرم زاده ، حسین کریمی سبزوار و خانم فرحناز شیری رانندگان عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

با سلام و سپاس از همکاری و پشتیبانی های کارگری شما

از آنجا که دولت ایران عضو سازمان بین المللی کار بوده و موظف به رعایت حقوق و آزادی های کارگری می باشد، از شما درخواست می شود نسبت به پی گیری بازگشت به کار و ثبت شکایت این کارگران اخراجی اقدامات لازم را درسازمان جهانی کار انجام دهید.

لازم به یاد آوری است  کارگران اخراجی نامبرده از طریق پرونده سازی های غیر قانونی مراکز ضد سندیکایی نظیر شوراهای اسلامی کار و مراکز امنیتی از طریق ادارات تابعه وزارت کار اخراج شده و از دریافت هر گونه حقوق و مزایا و بیمه محروم می باشند. پی گیریهای این کارگران اخراجی در ادارات وزارت کار تاکنون به نتیجه ای مطلوب نرسیده است. سندیکای واحد کماکان پیگیر حقوق این اعضای خود و دیگر کارگران شرکت واحد می باشد؛ در عین حال، همبستگی شما و دفاع  از حقوق این کارگران اخراجی در سازمان جهانی کارمی تواند دارای تاثیرات مثبت و اثر بخش باشد. لذا در صورت امکان شما برای پیگیری موارد فوق، لطفا ما را مطلع سازید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم.

با سپاس مجدد از همکاری و تلاش شما در دفاع ار کارگران ایران

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

هشتم شهریور۹۴

اخراج و بلاتکلیفی دهها کارگر کارخانه پردیس سرام

به گزارش خبرگزاری حکومتی «ایلنا» کارفرمای کارخانه «پردیس سرام» 35 تن از کارگران خود را که از یک ماه پیش اخراج کرده بود همچنان در بلاتکلیفی قرار داده است.

برپایه این گزارش، حدود یک ماه پیش کارفرمای کارخانه پردیس سرام به بهانه رکود بازار فروش محصولات 35 تن از کارگران این کارخانه ار از کار اخراج کرد. گفتنی است این کارگران دارای دو ماه مطالبات معوقه نیز می باشند. اخراج سازی ها در پردیس سرام در حالی صورت گرفته است که  به دستور کارفرما همه کارگران این واحد تولیدی از تاریخ ۶ تا ۲۹ تیر ماه بصورت اجباری به مرخصی بدون حقوق اعزام شده بودند.

 

آزادی معلم زندانی محمود باقریmahmoud bagheri

به گزارش «کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری» محمود باقری معلم زندانی و از اعضای هیات مدیره «کانون معلمان ایران که در زندان اوین محبوس بود آزاد شد.

محمود باقری که در جریان دفاع از حقوق و مطالبات معلمان به مثابه بخش قابل ملاحظه ای از طبقه کارگر ایران، توسط دستگاه قضایی رژیم به حبس محکوم شده بود، پس از طی دوران محکومیت خود آزاد شد و مورد استقبال خانواده و دیگر فعالین اجتماعی، از جمله معلمان قرار گرفت. کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری ضمن شادباش به مناسبت آزادی این معلم گرامی، خواستار آزادی دیگر معلمان زندانی و تمامی کارگران، فعالین کارگری و زندانیان سیاسی و عقیدتی می باشد.

 

***********

بی شرمی بی حد و مرز

به دنبال شعارهای فاشیستی و نژاد پرستانۀ سران مزدور خانۀ کارگر در اول ماه مه امسال بر علیه کارگران زحمتکش افغانستانی، علیرضا محجوب این حزب اللهی کارگزار نظام سرمایه که با اندوخته های کلانش در بانک های بین المللی، خود سرمایه دار بزرگی است، اینک به دنبال «راهکارهای» قانونی و عملی برای فشار بیشتر و اخراج هرچه بیشتر کارگران «غیر ایرانی» است.

وی سالوسانه تحت عناوین » کاهش توانایی قدرت چانه زنی کارگران ساختمانی ایرانی»، » سوء استفاده برخی کارفرمایان سودجو» و … ظاهراً برای کارگران ساختمانی ایرانی دلسوزی می کند، ولی تهوع مواضع نژادپرستانۀ او از تمام کلماتش به مشام می رسد. او و سایر سران رژیم و مسئولان اقتصادی شیپور را از سر گشادش می زنند و ناتوان از پاسخگویی به معضلات اقتصادی موجود، که خود عاملین اصلی ایجاد آنها هستند، «راهکار» را در اخراج زحمتکشان افغان می بینند! زهی بی شرمی!

با پوزش از این که مطالعۀ نوشتار زیر اعصاب شما را نیز می آزارد، برای شناخت ماهیت کثیف این مزدوران و ارتقاء نفرت نسبت به آنان، به خواندنش می ارزد

سیامک م

 

۱۳۹۴/۰۶/۰۹

دبیرکل خانه کارگر در دیدار با معاون پارلمانی رئیس جمهوری:

دولت با تغییر شرایط اشتغال اتباع خارجی مشکلات کارگران ساختمانی را حل کند

ایلنا: به مناسبت هفت دولت «علیرضا محجوب» دبیر کل به اتفاق اعضای هیات اجرایی خانه کارگر با حجت‌ الاسلام «مجید انصاری» معاون پارلمانی رئیس جمهور دیدار کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا در این دیدار علیرضا محجوب دبیرکل خانه کارگر با یادآوری اینکه از واپسین سال‌های دولت زمان جنگ تا به امروز اعضای خانه کارگر هر سال در هفته دولت با مسئولان دولتی دیدار میکنند؛ گفت: هدف از این دیدارهای سالیانه یادآوری مشکلات صنفی کارگران به مسئولان است.

محجوب در ادامه با اشاره به اینکه هنوز مشکلات اشتغال کارگران ساختمانی برطرف نشده است،افزود: جدا از مشکلاتی که به چگونگی اجرای قانون بیمه های اجتماعی کارگران ساختمانی مربوط است، وجود اتباع غیر ایرانی در بازار کار ایران باعث کاهش توانایی چانه زنی کارگران ساختمانی شده است.

وی افزود: به صورت مشخص مادامی که در بازار کار میان کارگران ایرانی و کارگران خارجی دارای پروانه اقامت و اشتغال با کارگران خارجی فاقد مجوز تفاوت وجود داشته باشد؛ قدرت چانه زنی کارگران در برابر کارفرمایان سودجو کاهش می‌یابد.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس اظهار کرد: به همین دلیل پیشنهاد ما به دولت این است که شرایط اشتغال کارگران خارجی را طوری تغییر دهد که قدرت چانه زنی کارگران ساختمانی در مناسبات بازار کار تقویت شود زیرا استمرار وضعیت کنونی باعث بروز نارضایتی در میان کارگرانی شده که از نظر قانون هیچ مشکلی برای فعالیت آنها وجود ندارد.

دبیرکل خانه کارگر که معتقد است وضعیت کارگران خارجی فاقد مجوز اقامت و اشتغال در ایران باعث سوء استفاده برخی کارفرمایان پروژه های ساختمانی از موقعیت به وجود آمده شده است، افزود: بصورت مشخص از نظر کارفرمایان کارگران غیر ایرانی در مقایسه با همکاران ایرانی خود بهتر مدیریت می‌شوند.

وی ادامه داد:صرف نظر از اینکه در این رویکرد مدیریت اتباع غیر ایرانی فاقد مجوز از کنترل اتباع غیر ایرانی دارای مجوز به مراتب آسان‌تر است، افزود: یکی از دلایلی که باعث شده است تا استخدام کارگران افغان در پروژه‌های ساختمانی در اولویت باشند این است که کارگران غیر ایرانی سازش­گر تلقی می‌شوند.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس در توضیح مفهوم سازشگری بیشتر کارگران ساختمانی غیر ایرانی گفت: این کارگران بیشتر درآمد خود را برای اقوام خود در خارج از ایران پسانداز می‌کنند و برای همین اصراری بر دریافت به موقع تمامی مطالبات مزدی خود ندارند اما در مقابل کارگران ایرانی که در بازار ساختمان فعالیت دارند برای تامین معاش خود به صورت روزمزد، هفتگی یا ماهانه از کارفرما توقع دارند که مطالبات آنها را به موقع پرداخت کند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کنونی، کارفرمایان کارگاه‌های ساختمانی استخدام کارگران غیر ایرانی را بر استخدام کارگران ایرانی ترجیح می‌دهند چون میدانند میتوانند علاوه بر پرداخت دستمزد کمتر، هر ماه بخشی از مزد توافق شده را پرداخت نکنند و به عنوان پس انداز نزد خود نگهدارند.

در ادامه این دیدار حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور بابیان اینکه دولت بسیار تحت فشار است، افزود: به غیر از سال 67 در تمامی سالهای خدمتم هرگز به خاطر ندارم که هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم تحت فشار بوده باشد؛ منابع درآمدی بسیار کاهش یافته و هزینه ها سرسام‌­آور افزایش یافته و برحجم مطالبات افزوده شده است.

وی ادامه داد: با این حال دولت به لطف خدا و راهنمایی مقام معظم رهبری و حمایت مردم و تلاش خود را می‌کند تا به وظایفش عمل کند.

انصاری با اشاره به تاکید ویژه‌ای که از سوی مقام معظم رهبری برای اجرای اقتصاد مقاومتی شده است، یادآور شد: دولت به طور جدی فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده است تا در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی فعالیت‌های اقتصادی بصورت درونزا و برونگرا عملیاتی شود که بخش عمده درون­زا شدن فعالیتهای اقتصادی به عملکرد نیروی کار و فعالیت­‌های داخلی بر­می­‌گردد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور همچنین در مورد مشکلات کارگران ساختمانی گفت: این مسئله باید سامان دهی شود و در این خصوص بارها وضعیت اشتغال اتباع بیگانه در دولت مطرح شده اما مشکلات و موانعی هم هست که باید برطرف شود.

وی ادامه داد: شاید این وضعیت نتیجه متفاوت بودن فرهنگ کار باشد. باید از طریق سازماندهی و آموزش شرایط را طوری تغییر دهیم که دیگر شرایط کار کارگران ایرانی و غیر ایرانی اینقدر متفاوت نباشد.

انصاری بابیان اینکه فاصلههای کاری از بین رفته و بسیاری از آنها از کارگر ساده به به کارگران فنی ارتقاء یافته­‌اند، ادامه داد:  بسیار دیده شده کارگران ایرانی زیر دست همکاران غیر ایرانی خود مشغول کارند.

معاون پارلمانی رئیس جمهور افزود: البته نیاز است که دولت به سامان دهی نیروی کار داخلی و اصلاح و ارتقای فرهنگ کار بپردازد.

انصاری در خصوص خروج کارگران بدون روادید و بازگشت­شان به کشورشان گفت: یکی از معضلات این است که وقتی که این کارگران را از طریق مبادی رسمی خارج می‌کنیم بار دیگر از یک شهر دیگری وارد ایران میشوند.

 *******

خبر فوری: احتمالا به مناسبت اول مهر بگير وببند شروع شده است

mahmmad reza niknezhad

 دستگیری مهدی بهلولی و محمدرضا نیک نژاد امروز بعد از ظهر نهم شهریور

این دو تفر از فعالان صنفی معلمین هستند. هچنین این دو نفر مقالات زیادی در رسانه های مجازی در موردم جنبش های صنفی می نوشتند.

امروز دو شنبه9شهريور 94 با خبر شدم كه از طرف سپاه 5نفر به خانه هاي آقاي بهلولي وآقاي نيك نژاد در تهران رفته وپس از بازديد خانه همكاران معلم ما را بازداشت كرده و مقداري از وسائل را نيز برده اند. احتمالا به مناسبت اول مهر بگير وببند شروع شده است .

محمد رضا نیک نژاد

مهدی بهلولی

************

گزارش بازداشت محمدرضا نیک نژاد و مهدی بهلولی از فعالان صنفی معلمان

امروزصبح دوشنبه نهم شهریور ماه محمد رضا نیک نژاد از اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان تهران و مهدی بهلولی از فعالان صنفی مستقل با مراجعه ماموران امنیتی در منزلشان بازداشت شدند. بنا بر اخبار رسیده از خانواده این دو فعال صنفی ماموران با حکم شعبه دو بازپرسی اوین (مقدس اردبیلی)اقدام به ورود و تفتیش منزل و ضبط برخی وسایل موجود در خانه همچون رایانه و گوشی همراه کرده اند. این در حالی است که هنگام مراجعه ماموران به درب منزل محمدرضا نیک نژاد وی در منزل نبوده و با تماس تلفنی ماموران حاضر در منزل برای بازداشت فراخوانده می شود. از محل نگهداری این دو فعال صنفی معلمان که از فعالان عرصه رسانه و مطبوعات نیز هستند خبری در دست نیست. در تیر ماه کذشته نیز اسماعیل عبدی دبیر کل کانون صنفی معلمان با مراجعه به دادسرای اوین بازداشت و هم اکنون در زندان اوین به سر می برد. رسول بداقی،باغانی و علیرضا هاشمی از دیگر معلمان و فعالان صنفی هستند که هم اکنون به اتهام فعالیت های صنفی در زندان به سر می برند.

محمد حبیبی عضو کانون صنفی معلمان

منبع:حفوق معلم وکارگر-9شهریور

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: