اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

مرگ در چمدان, فاجعه ادامه دارد!: بهروز سورن

درد و رنج این پناهجویان را زمانی میتوان کم و بیش درک کرد که انسان خود را در شرایط مشخص آنها قرار دهد. آنگاه میتوان به ابعاد ضد انسانی بانیان این مهاجرت ها و سیاستگذاران کشورهای غربی در جلوگیری از ورود آنها به کشورهای خود پی برد. درپی و با وجود  این سختگیری ها و سیاست های ضد پناهندگی علیه آنان,  مهاجران به پر مخاطره ترین اشکال برای ورود به کشورهای غربی و عبور از مرزها تن میدهند و همینجاست که فجایعی دلخراش بوقوع می پیوندد. پریدن از روی سیم خاردار و یا دیوارهایی با بلندای شش متر. عبور از آبها و موج های سهمگین. عبور از رودخانه های عریض و ناآرام. مخفی شدن در ماشینهای حمل گوشت و سردخانه ای و اخیرا پنهان شدن در چمدان و….

aust, iran,refugee iran,refugee,girl dies

 مرگ در چمدان, فاجعه ادامه دارد!

 بهروز سورن

هیچ انسانی غیر قانونی نیست!

مدتهاست که مهاجرت میلیونی انسانها به اروپا و آمریکا در جریان است و بیشمار انسانهائی جان عزیز خود را از دست داده اند و در طلب آب  با گرداب و مرداب مواجه شدند. بیشمار امیدها و آرزوها که بر باد و آب رفت و بسیار خانواده ها که داغدار شدند. دهها هزار قربانی سیاست های جنگ افروزانه  امپریالیست ها و ارتجاع مذهبی و بویژه در خاورمیانه و کشورهای آفریقائی شده اند. اینها تنها ارقام نیستند. بازای هر یک از این اعداد انسانهائی در قید حیات بودند که سرشار از امید و آرزو و ویژگی های انسانی بوده و آینده ای آکنده از صلح و ثبات و رفاه و آزادی را پیش روی خود و خانواده شان ترسیم کرده بودند.

 درد و رنج این پناهجویان را زمانی میتوان کم و بیش درک کرد که انسان خود را در شرایط مشخص آنها قرار دهد. آنگاه میتوان به ابعاد ضد انسانی بانیان این مهاجرت ها و سیاستگذاران کشورهای غربی در جلوگیری از ورود آنها به کشورهای خود پی برد. درپی و با وجود  این سختگیری ها و سیاست های ضد پناهندگی علیه آنان,  مهاجران به پر مخاطره ترین اشکال برای ورود به کشورهای غربی و عبور از مرزها تن میدهند و همینجاست که فجایعی دلخراش بوقوع می پیوندد. پریدن از روی سیم خاردار و یا دیوارهایی با بلندای شش متر. عبور از آبها و موج های سهمگین. عبور از رودخانه های عریض و ناآرام. مخفی شدن در ماشینهای حمل گوشت و سردخانه ای و اخیرا پنهان شدن در چمدان و…..

آخرین خبر منتشر شده درباره مهاجرین حاکی از آن است که جوان 27 ساله مراکشی برای عبور از مرز خود را در چمدانی و سپس صندوق عقب خودروی برادرش قرار میدهد و بعلت طولانی بودن راه بلحاظ زمانی و گرمای شدید همراه با امیدهایش جان میدهد. قربانی تلاش داشته است که خود را از شهر مرزی ملیا به شهری از اسپانیا برساند اما در جمدانش که قرار بود رهائی بحش او باشد, جان داد.suitcase

گفته شده است که:

شهر ملیا در شمال آفریقا متعلق به اسپانیا است و به سبب نزدیکی اش به مرز مراکش، بسیاری از مهاجران سعی می کنند از طریق این شهر خود را به اروپا برسانند. این در حالی است که پلیس اسپانیا دیوارهای ۶متری در خط مرزی نصب کرده است و سالانه بسیاری از مهاجران جانشان را هنگام  پریدن از این دیوارها از دست می دهند.

این در حالیست که چندی پیش از این واقعه نیز کودکی برای عبور از مرز در داخل چمدان دیگری پنهان میشود و در اسپانیا و در فرودگاه توسط پلیس شناسایی میشود. این کودک با بخت بالایی زنده میماند.

 

رسیدن به هدف بلحاظ جغرافیایی تمام قضایا نیست مهاجر به محض رسیدن به مقصد تازه در برابر سیاست های ضد انسانی و خلاف مقررات پناهندگی بین المللی از سوی دولت ها قرار می گیرند.از ابتدائی ترین امکانات زندگی محروم می شوند و حتی بخش بزرگی از آنهاسرپناه ندارند و در چادرها و یا در کنار خیابانها می خوابند و غیر قانونی خوانده شده و سایه دیپورت به کشور قبلی همیشه بر سر آنهاست. در اتریش و استرالیا مهاجران و پناهندگان را در خارج از کشور و در جزیره ها و یا کشورهای همسایه اسکان میدهند و با پرداخت مبالغ ناچیزی به آن کشورها بار مسئولیت را از دولت خود بر میدارند. دیپورت پناهجویان اقدامی بشدت خطرناک و میتواند بعضا پناهجویان را بکام مرگ بکشاند.

نمونه خبری دیگری در مورد  پناهجوی سوئدی میتواند به این ادعا شفافیت بشتری ببخشد.

.( این پناهجو از هنگامی که از بازداشتگاه مرشتا برای حمل به فرودگاه آورده شد، مقاومت زیادی می‌کرد و بارها گفته بود که » جنازه‌ی من را مگر اخراج کنند«. در مدارکی که رادیو سوئد به آنها دست یافته آمده است که او را با دست‌بند و کمربند مخصوص بسته و سوار اتومبیل حمل و نقل زندان کرده بودند. در داخل هواپیما نیز او به مقاومت خود ادامه داد و درگیری نیز میان او و پلیس‌های همراه گزارش شده است. در آخر، او با کمربند به صندلی هواپیما بسته شد و از حال رفت. او پیش از رسیدن به بیمارستان درگذشت. هنوز دلیل اصلی مرگ این پناهجو مشخص نشده است.

مرگ این پناهجو می‌تواند در روش پلیس‌مرزی هنگام اخراج‌ها تاثیر بگذارد. پر لوون‌بری فرمانده‌ی پلیس مرزی به رادیو سوئد می‌گوید که اگر اجرای حکمی به خشونت زیاد بیانجامد و سلامتی افراد به خطر بیافتد، باید اجرای حکم متوقف شود. به گفته او اجرای حکم اخراج نباید به هر قیمتی انجام شود).

………………..

تصویر متعلق به ماه مه امسال است که پلیس مرزی اسپانیا در سیوتا پسر ۸ ساله‌ای را یافت که درون چمدان مخفی شده بود.

هنوز این نوشته بپایان نرسیده است که گزارش غرق شدن صدها مهاجر دیگر در سواحل لیبی و بر اثر واژکون شدن قایق شان را دریافت کردم. امید که فرصتی باقی بماند…

 

6.8.2015

Sooren001@yahoo.de

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 6 اوت 2015 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: