اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اخبار و گزارشات کارگری ۶٬۷ و ۸ تیر ۱۳۹۴

kargari, akhbar va gozareshat

اخبار و گزارشات کارگری  ۸تیر ۱۳۹۴

گسترش اعتراضات پرستاران درسراسرکشور

*اعتصاب پرستاران در 4 استان کشور(آذربایجان شرقی،اصفهان،خوزستان وتهران)

تجمع اعتراضی پرستاران در 5 بیمارستان تهران و 3 شهر بزرگ کشور(تبریز،اهوازواصفهان)

*اعتصاب پرستاران بیمارستان  خمینی تهران

*اعتصاب کارکنان درمان بیمارستان خمینی شهرستان نور

– گزارش اعتصاب کارگران درشرکت فنر ایندامین سایپا

– تجمعات دو روزه کارگران فولاد زرنددراعتراض به عدم پرداخت 3تا4ماه حقوقشان

– تجمع کارگران کارخانه فارسیت دورود دراعتراض به مبلغ حق سنوات پرداختی پیشنهادی کارفرما

– اعتراض کارکنان شرکتی و کارگران ادارات راه و شهر سازی حوزه سیستان به عدم پرداخت 3ماه حقوق

– کارگران واحد جمع آوری چرخ دستی فرودگاه مهرآباد بدون هیچ قراردادی با پیمانکارمشغول کارند

– بیکاری90کارگربا 2ماه حقوق معوقه بدنبال تعطیلی کارخانه کاشی وسرامیک ضامن پارس نیشابور

– گرانی ۴۰ تا ۱۲۰ درصدی لبنیات در دولت یازدهم

– اطلاعیه تأسیس صندوق کمک و همیاری به کارگران ایران – دانمارک‌

– جان باختن یک کارگرشرکتی اداره برق بافق براثربرق گرفتگی درحین کار

– کشته وزخمی شدن 3کارگر در خاش براثرفرو ریختگی دیوار

*اعتصاب پرستاران در 4 استان کشور(آذربایجان شرقی،اصفهان،خوزستان وتهران)

تجمع اعتراضی پرستاران در 5 بیمارستان تهران و 3 شهر بزرگ کشور(تبریز،اهوازواصفهان)

وزارت بهداشت به جای اینکه راه چاره و راهکاری برای مشکلات و مسائل پرستاران پیدا کند، سیاست تهدید و توهین و تحقیر پرستاران را در پیش گرفته است

صبح روز8تیر چند صد پرستار در بیمارستا‌ن‌های مدرس،‌ شهدای تجریش، رسول اکرم،بیمارستان خمینی و بیمارستان بهارلو و همینطور در بیمارستان‌های سه استان بزرگ کشور به اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد اعتراض کرده و با معلق کردن کار، مقابل بیمارستان‌های خود تجمع کردند.

به گزارش 8تیرآنا، یکی از پرستاران بیمارستان رسول اکرم که به همراه تعدادی از همکارانش مقابل بیمارستان تجمع کرده‌ است گفت: متاسفانه این طرح بسیار ناعادلانه و غیر منصفانه است، زیرا به گفته وزارت بهداشت پرداخت به پرستاران بر اساس میزان و نحوه عملکرد صورت می‌گیرد در حالی که امروز شاهدیم بسیاری از افرادی که فعالیت نسبتا کمتری داشته‌اند مبالغ هنگفت مثلا حدود 40 میلیونی دریافت کرد‌ه‌اند و از سویی دیگر برخی از پرستاران حتی کارانه چند هزار تومانی خود را نیز دریافت نکردند.

همچنین دبیرکل خانه پرستار در خصوص تجمع امروز پرستاران بیمارستان‌های تهران گفت: امروز چند صد پرستار در بیمارستا‌ن‌های مدرس،‌ شهدای تجریش، رسول اکرم ،خمینی و بهارلو به اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد اعتراض داشتند.

محمد شریفی مقدم در تشریح طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد گفت: این طرح از سال گذشته پس از اجرای سه برابر شدن تعرفه‌های پزشکی از سوی وزارت بهداشت جایگزین طرح کارانه شد که البته اساس این طرح از ابتدا تبعیض آمیز و غیر عادلانه بود.

به گفته وی از حدود یک ماه پیش تاکنون پرداخت مابه‌التفاوت 6 ماهه دوم سال 93 پرستاران آغاز شده است که متاسفانه پس از آغاز این پرداخت‌ها در بیمارستان‌ها تجمع‌ اعتراضی پرستاری را در پی داشته است.

دبیر کل خانه پرستار ادامه داد: در روزهای اخیر در بیمارستان کامکار، بیمارستان نکویی و بیمارستان بهشتی شهر قم، بیمارستان رازی، امام حسین و بیمارستان شهدا تبریز نیز تجمعاتی نسبت به اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد صورت گرفته است. همچنین امروز نیز در تبریز، اهواز و بیمارستان الزهرا اصفهان پرستاران تجمع کرده‌اند.

شریفی مقدم تصریح کرد: متاسفانه مدیران و روسای بیمارستان‌ها به جای حمایت و دل‌جویی از پرستاران تجمع کننده با زبان تحقیر و توهین و تهدید به اخراج با پرستاران صحبت کرده‌اند به طوری که حتی مدیر یکی از همین بیمارستان‌ها به پرستاران خود اعلام کرده است: «نیروهای خدمات نیز می‌توانند کار شما پرستاران را انجام دهند».

وی یادآور شد: متاسفانه مسئولان بیمارستان‌ها هیچ توجهی به خواسته‌ها و مطالبات پرستاران خود ندارند و این بی‌توجهی‌ها وضعیت را بحرانی‌تر خواهد کرد و مسئولیت این اعتراضاتِ در حال گسترش پرستاران، با وزارت بهداشت است زیرا طرحی را اجرا می‌کند که مورد اعتراض جامعه پرستاری کشور است و این طرح بسیار غیر شفاف و پیچیده است و حتی فاصله طبقاتی بسیاری بین جامعه پزشکی و پرستاری ایجاد کرده است.

دبیر کل خانه پرستار گفت: وقتی وزیر بهداشت به جای آرام کردن جو و فضای اعتراض آمیز پرستاران، تجمعات آنان را کف خیابانی اعلام می‌کند، دیگر از مدیران و روسای بیمارستانی چه انتظاری داریم که به خواسته‌های پرستاران توجه کنند. بنابراین این اعتراضات جامعه پرستاری نتیجه عملکرد دو ساله وزارت بهداشت است که فشارهای بسیاری را به جامعه پرستاری وارد کرده است که امروز زخم پرستاران سر باز کرده است.

شریفی مقدم گفت: وزارت بهداشت به جای اینکه راه چاره و راهکاری برای مشکلات و مسائل پرستاران پیدا کند، سیاست تهدید و توهین و تحقیر پرستاران را در پیش گرفته است در حالی که حضور مسئولان وزارت بهداشت در کنار پرستاران می‌تواند تا حدی التهابات را آرام کند. نتیجه این سیاست‌های وزارت بهداشت، تجمعات هر روزه پرستاران کشور خواهد بود بنابراین ما نگرانیم که این موضوع به بحران اجتماعی تبدیل شود.

*اعتصاب پرستاران بیمارستان  خمینی تهران

امروز8تیر،تعداد زیادی از پرستاران بیمارستان خمینی در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایای خود  دست به اعتصاب زدند.

به گزارش8تیر خبرگزاری دانشجو،تعداد زیادی از پرستاران بیمارستان خمینی در اعتراض به عدم دریافت حقوق و مزایای خود از صبح امروز دست به اعتصاب زدند.

این افراد که تعدادشان به ۳۰۰ نفر می رسد هم اکنون در حیاط این بیمارستان حضور دارند و خواستار استیفای حقوق و مزایای خود هستند.

*اعتصاب کارکنان درمان بیمارستان خمینی شهرستان نور

کارکنان درمان بیمارستان خمینی شهرستان نور به خاطر عدم اجرای صحیح یک طرح دست به اعتصاب زدند.

به گزارش5تیرمازنی خبر، طرحی از مهر ماه سال 93 در دستور کار مراکز درمانی و بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت درمان قرار گرفت.

در این طرح که از آن به عنوان «طرح مبتنی بر عملکرد» یاد می شود ، بخشی از سود حاصله در بیمارسان ها بین پرسنل درمانی و خدماتی تقسیم می شود تا از این طریق با ایجاد انگیزه بین پرسنل درمان و پرستاران ، خدمات بیشتری به بیماران ارائه شده و از حوادث ناگوار پزشکی کاسته شود.

اما از شهرستان نور خبر رسیده است که پرسنل درمان بیمارستان  خمینی این شهرستان به دلیل عدم اجرای صحیح این طرح و ایجاد تبعیض بین پرسنل درمانی با کارمندان دست به اعتصاب زده اند.

یکی از پرستاران بیمارستان خمینی نور با بیان اینکه پرستاران و پرسنل درمان این بیمارستان به نحوه اجرای طرح مبتنی بر عملکرد معترض هستند ، افزود : ماهیت این طرح این بود تا برای پرستاران و پرسنلی که در شیفت های مختلف شب و روز کار می کنند ایجاد انگیزه شود تا از اشتباهات پزشکی کاسته و رضایت بیشتر بیماران جلب شود.

وی ادامه داد : ولی متاسفانه ما شاهد هستیم کارمندانی که در ساعات کار اداری در بیمارستان حضور دارند و در زیر کولر های اتاق شان می نشینند و کارهای اداری را انجام می دهند ،  دو برابر پرستاران و پرسنل خدماتی و درمانی که باید در شیف شب هم خدمت کنند ،‌ پول دریافت می کنند.

این پرستار شهرستان نور با اشاره به اعتصاب چند ساعته پرسنل درمانی و خدماتی این بیمارستان در روزهای اخیر ، افزود : از فرماندار و نماینده مردم نور در مجلس خواستاریم به وضعیت ما رسیدگی کنند.

شنیده ها حاکیست که با اجرای این طرح به حقوق یک پرستار شیفت شب حدود 250 هزار تومان افزوده شده است ولی کارمندانی که در ساعات اداری به فعالیت می پردازند و در روزهای تعطیل نیز در محل کار حضور ندارند ، ماهانه حدود 500 هزار تومان از این طرح بهره مند می شوند در صورتی که این طرح برای ایجاد انگیزه بین پرستاران و پرسنل درمانی و خدماتی بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت و درمان به اجرا در آمده است.

لازم به ذکر است ، خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که میزان درآمد حاصله از این طرح در 3 ماه اول سال 94 نیز  تاکنون به حساب پرستاران بیمارستان خمینی نور واریز نشده است.

گزارش اعتصاب کارگران درشرکت فنر ایندامین سایپا

کارگران شرکت فنرسازی ایندامین سایپا (واقع در 12 کیلومتری جاده مخصوص تهران – کرج) از شرکت های وابسته به گروه خودروسازی سایپا، که دارای 500 نفر کارگر است، از تاریخ دوشنبه 25 خرداد 1394 ساعت 9 صبح تا شنبه 30 خرداد ماه پایان شیفت یک، اعتصاب کردند و دست از کار کشیدند.

در طی این چند روز اعتصاب، عـده­ای لبـاس شخصـی با هماهـنگی و خواسـت مدیر عامل شرکت (مهـندس پیکانی) بی سیم به دست وارد شرکت شدند و به همراه عوامل مدیریت با حضور در بین کارگران (به شکل محسوس و نامحسوس) تلاش کردند با ایجاد جو رعب و وحشت کارگران را از ادامه اعتصاب و مبارزه برای خواسته های خود بازدارند و اعتصاب را بشکنند. اما موفق نشدند و این کارگران بودند که همچنان بر خواسته های خود پافشاری کردند. خواسته های کارگران عبارت بودند از: ایجاد شورای کارگری، افزایش دستمزد (پایه حقوق)، طرح طبقه بندی مشاغل، افزایش آکورد، بهبود شرایط کار و عزل مدیرعامل به خاطر وعده های دروغین در طی سال های گذشته.

در بعد از ظهر چهارشنبه 27 خرداد 94، شیفت یک هنگام خروج از کارخانه به اطلاع شیفت 2 رساند که لباس شخصی ها قصد تشنج و درگیری دارند و کارگران شیفت 2 از درِ ورودی داخل نشدند و به منازل خود بازگشتند. عصر همان روز از طریق تماس با تلفن همراه، برخی از کارگران تهدید به اخراج و عدم تمدید قرارداد شدند و برای روز پنجشنبه 28 خرداد ماه تعداد محدودی از کارگران به شیوه تهدید و ارعاب به شرکت بازگردانده شدند.

روز شنبه 30 خرداد کارگران شیفت یک در خطوط تولید حاضر نشدند و با تجمع در محل نمازخانه و انتخاب نمایندگان خود، آنها را جهت مذاکره به شرکت سایپا در کیلومتر 15 جاده مخصوص فرستادند. آنها در جلسه ای با مدیران حراست مرکزی گروه سایپا خواسته های خود را مطرح کردند و به حضور لباس شخصی ها در محوطه سالن های تولید شرکت اعتراض کردند. مدیران حراست، لباس شخصی ها  را عوامل خودسر دانستند و اعلام کردند که از حضور آنها اطلاعی نداشته اند. از طرفی گفته می شود که لباس شخصی ها، مدیر و عوامل حراستِ شرکت پارس خودرو بوده اند که برای شکستن اعتصاب کارگران ایندامین در آنجا حاضر شده اند.

در پایان مذاکره نمایندگان کارگران، حراست مرکزی گروه سایپا  تقاضای 20 تا 30 روز  برای رسیدگی به خواسته های کارگران کرد، مشروط بر آن که کارگران شیفت 2 از بعد از ظهر روز شنبه 30 خرداد  در سالن های تولیدی حاضر شوند و بدین شکل تا پایان فرصتِ داده شده به اعتصاب خود پایان دهند.

یک کارگر اعتصابی از شرکت فنر ایندامین سایپا

5 تیر 1394

منبع: وبلاگ «درابا»

تجمعات دو روزه کارگران فولاد زرنددراعتراض به عدم پرداخت 3تا4ماه حقوقشان

منابع خبری در پروژه در دست احداث فولاد زرند از اعتراض دو روزه کارگرانی خبر می‌دهند که بصورت پیمانکاری در قسمت ساخت تاسیسات عمرانی کوره‌های این پروژه فعالیت دارند.

کارگرانی که خود در دیگر بخشهای احداث پروژه فولاد زرند مشغول به کارند با اعلام این خبرگفتند:دست‌‌کم حدود 200 کارگر در انجام این اقدام اعتراضی حضور دارند.

به گزارش8تیرایلنا،در توضیح این اقدام اعتراضی دو روزه گفته می‌شود که در روز نخست (دیروز یکشنبه 7 تیر) معترضان در اعتراض به انباشته شدن مطالبات مزدی خود در داخل کارگاه تجمع کردند و امروز نیز با انتقال این تجمع به مقابل محل استقرار کارفرمای اصلی اقدامات اعتراضی خود را دنبال کردند.

برپایه این گزارش،از قرار معلوم شرکت زرند ایرانیان در مقام کارفرمای اصلی پروژه فولاد زرند کرمان با به تاخیر انداختن پرداخت صورت وضعیت‌های پیمانکاران ایرانی باعث شده است تا دست کم هریک از کارگران معترض سه تا چهار ماه معوقات مزدی طلبکار بشوند.

مسئولیت احداث پروژه کارخانه فولاد زرند کرمان بصورت مشترک به دو شرکت چینی و ساینو استیل و شرکت ایرانی قائم رضا سپرده شده است و به گفته کارگران شاغل در این پروژه در حالی که شرکت چینی مسئولیت تعیین و خرید تجهیزات فنی لازم را برعهده دارد شرکت ایرانی نیز موظف است تا طبق قرارداد منعقد شده تجهیزات خریداری شده را نصب کند.

با وجود این تقسیم کار، مطلع هستند که قرار است در راستای واگذاری مسئولیت طرف ایرانی نیز به شرکت‌های چینی از این پس کارگران چینی به جای آنها در این پروژه مشغول به کار می شوند.

براین اساس گفته می‌شود که ممکن است دلیل به تاخیر افتادن پرداخت صورت وضعیت‌ پیمانکاران ایرانی و در نتیجه انباشته شدن معوقات مزدی کارگران آنها باهمین رویکرد صورت گرفته باشد.

این وضعیت در حالی است که چندی پیش مدیرعامل فولاد زرند مدعی شده بود «قرار نیست کارگران ایرانی بیکار شوند، نیروی کار چینی در راستای اهداف مشارکتی پروژه وارد سایت شده است و پس از اتمام کار محل احداث پروژه را ترک خواهد کرد».

تجمع کارگران کارخانه فارسیت دورود دراعتراض به مبلغ حق سنوات پرداختی پیشنهادی کارفرما

روزیکشنبه7تیر کارگران کارخانه فارسیت دورود دراعتراض به مبلغ حق سنوات پرداختی پیشنهادی کارفرما جهت بازخرید،دست به تجمع مقابل فرمادرای دورود زدند.

به گزارش8تیرایسنا،فرماندار دورود به توافق نرسیدن در مورد پول بازخرید را علت تجمع کارگران کارخانه فارسیت عنوان کرد.

ماشاءالله نعمتی درباره تجمع کارگران کارخانه فارسیت، اظهار کرد: مدیرعامل این کارخانه باید پاسخ‎گو باشد و بهتر است در این خصوص صحبت کند.

وی خاطرنشان کرد: آخرین توافقی که شد در جلسه‎ای که با حضور استاندار لرستان برگزار شد، قرار بر این بود که به هر کدام از کارگران براساس سنوات سالی سه میلیون تومان بدهند و بازخرید شوند.

نعمتی ادامه داد: کارگران می‎گویند باید سالی سه و نیم میلیون تومان بدهند و همین موضوع سبب شده که مشکل پیش بیاید و فعلاً به نتیجه نرسیده است.

اعتراض کارکنان شرکتی و کارگران ادارات راه و شهر سازی حوزه سیستان به عدم پرداخت 3ماه حقوق

جناب مدیرکل راه و شهر سازی حاضرید یک روز بدون حقوق کار بکنید یا با حقوق ما زندگی کنید؟

تعدادی از کارکنان شرکتی و کارگران ادارات راه شهر سازی سیستان طی نامه ای سرگشاده به مدیرکل راه و شهر سازی اعتراضشان را به تاخیرهای3تا4ماهه درپرداخت حقوقشان وهمچنین سطح نازلش،اعلام داشتند.

به گزارش8تیرهامون پرس،دربخش هایی از این نامه اعتراضی کارکنان شرکتی و کارگران ادارات راه و شهر سازی حوزه سیستان آمده است:

جناب مدیرکل ،از شما تقاضا داریم تا نسبت به مشکل پرداخت حقوق کارکنان راه شهر سازی که سال هاست در جریان است و تا کنون هیچ یک از مدیران کلی که بر این منصب تکیه زده اند اقدامی صورت نگرفته است و هنوز هم همانند سال های قبل حقوق ما هر ۳ماه یکبار ودر بعضی موارد به ۴ماه رسیده است پرداخت می شود ودر پرداختی هم که صورت می گیرد همه آن ها پرداخت نمی شود و بخشی از آن و مابقی نیز در ماه های بعد واریز می گردد.حقوقی که حتی کفاف یک ماه زندگی را نمیدهد.

آیا براستی جناب مدیرکل راه و شهر سازی حاضرید یک روز بدون حقوق کار بکنید یا با حقوق ما زندگی کنید فقط این را نگویید که تحصیلات ما با شما فرق می کند که در بین ما از بی سواد هستند تا فوق لیسانس که همه ما یک درد داریم و آن بی پولی است واز طرف دیگر عدم جدیت مدیران کل این سازمان در طی این چند سال برای پیگیر ی موضوع رسمی یا پیمانی شدن کارکنان باعث شده است که هر ماه باید شرمنده زن و فرزندان خود باشیم ما هم همچون دیگر کارمندان دولت انتظار داریم ماه به ماه حقوق خود را دریافت کنیم نه پایان هر فصل لذا از شما مقام مسئول انتظار داریم نسبت به موضو ع پرداخت حقوق ما که در زمانی که شما در شهر سازی هم بودید بدین گونه بود و چه زمانی که این دو وزارت خانه جدا بود حال چاره ای بیندیشید.

کارگران واحد جمع آوری چرخ دستی فرودگاه مهرآباد بدون هیچ قراردادی با پیمانکارمشغول کارند

پیمانکار این واحد با کارگران هیچگونه قراردادی ندارد،حق بیمه را ناقص واریز میکند،حقوق را با تاخیر و ناقص پرداخت میکند. مراجعه چندین باره این کارگران  به وزارت کار و رفاه نتیجه ایی برایشان نداشت.

ما کارگران فرودگاه مهرآباد واحد جمع آوری چرخ دستی هستیم قانون کار در مورد کارگران اعمال نمیشود.پیمانکار این واحد با کارگران هیچگونه قراردادی ندارد حق بیمه ما را ناقص واریز میکنند حقوق ما را با تاخیر و ناقص پرداخت میکنند چندین بار به وزارت کار و رفاه مراجعه کردیم ولی نتیجه ایی نگرفتیم.

منبع:خبرآنلاین-8تیر

بیکاری90کارگربا 2ماه حقوق معوقه بدنبال تعطیلی کارخانه کاشی وسرامیک ضامن پارس نیشابور

با تعطیلی کارخانه کاشی وسرامیک ضامن پارس واقع در شهرک صنعتی خیام نیشابور، حدود 90 کارگر بدون دریافت 2 ماه از مطالبات معوقه مزدی‌شان بیکار شدند.

به گزارش8تیرایلنا،کارفرمای این واحد تولیدی ازابتدای اردیبهشت ماه سال جاری کلیه خطوط تولید کارخانه را به دلیل نداشتن منابع مالی کافی برای تهیه مواد اولیه تولید، غیرفعال و تعطیل کرده است.

براین اساس این واحد تولید کننده انواع کاشی وسرامیک تا پیش از تعطیلی دارای 90 کارگر قرار دادی با سوابق  7 تا 10 سال بود که گفته می‌شود حدود 50 نفر از آنها پس از  شکایت به اداره کار توانستند مقرری بیمه بیکاری دریافت کنند.

منابع کارگری در کارخانه ضامن پارس با بیان اینکه در حال حاضر ۴۰ کارگر بلاتکلیفند و وضعیت شغلی و حقوقی روشنی ندارند، می‌گویند: این کارگران که در پی اخراجشان از کارخانه هنوز از کارفرما شکایتی در مراجع قضایی نکرده اند امید وارند بکارشان بازگردند.

گرانی ۴۰ تا ۱۲۰ درصدی لبنیات در دولت یازدهم

قیمت انواع لبنیات شامل شیر، ماست، پنیر و کره در دو سال گذشته از ۴۰ تا ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.

بار دیگر گرانی لبنیات سوژه روز رسانه‌ها شد ولی این بار با مجوز دولت. در جلسه‌ای که دو روز پیش با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاونان وی و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و به‌ریاست محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور بدون حضور صنف لبنیات برگزار شده بود، مجوز افزایش 10درصدی قیمت شیر، ماست و پنیر صادر گردید.

البته محمد فربد نایب رئیس انجمن صنایع لبنی روز گذشته اعلام کرد که به‌دلیل فشار نیامدن به مردم در ماه رمضان، افزایش ده درصدی قیمت پس از این ماه اجرا خواهد شد. این در حالی است که از دیروز برخی شرکت‌ها افزایش قیمت را اعمال کرده‌اند.

در این گزارش با استناد به آمار رسمی بانک مرکزی از قیمت‌های خرده فروشی، به روند تغییر قیمت لبنیات در دولت یازدهم از تیرماه سال 92 تا تیرماه امسال می‌پردازیم.

بر اساس این گزارش، در دو سال اخیر قیمت کره رکورددار گرانی بین محصولات لبنی بوده و از کیلویی 12000 تومان در تیرماه سال 92 به کیلویی 24 هزار تومان در سال جاری رسیده است.

در این بین ماست پاستوریزه و غیر پاستوریزه در رتبه‌های بعدی قرار دارند و رشد 32.2 درصد و 41.7 درصد در این دو سال داشته‌اند. قیمت ماست پاستوریزه از کیلویی 2216 تومان به 2930 تومان و ماست غیرپاستوریزه از 2371 تومان به 3360 تومان افزایش یافته است.

بر اساس آمار بانک مرکزی، قیمت شیر پاستوریزه هم با رشد 29.8 درصد از لیتری 2111 تومان به 2742 تومان رسیده و قیمت پنیر پاستوریزه 450گرمی هم با رشد 29 درصد از 3709 تومان به 4785 تومان افزایش یافته است.

پنیر غیر پاستوریزه هم که سال 92 کیلویی 15520 تومان بوده در حال حاضر به کیلویی 19120 تومان افزایش یافته است.

لازم به ذکر است که این افزایش قیمت‌ها بدون لحاظ افزایش اخیر 10 درصدی است که با لحاظ آن قیمت لبنیات در این دولت از 40 تا 120 درصد رشد داشته است.

بخشی ازیک گزارش تسنیم بتاریخ8تیر

اطلاعیه تأسیس صندوق کمک و همیاری به کارگران ایران – دانمارک‌

جمعی‌ از فعالین کارگری مقیم دانمارک‌ فراخوانی را برای تشکیل صندوق در روز شنبه ۲۰ ژوئن ۲۰۱۵ برابر با ۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۴ داده بودند که با حضور ۱۲ نفر در شهر کپنهاگ برگزار گردید و در این مجمع که اولین مجمع عمومی صندوق هم بود اساسنامه پیشنهادی به بحث و تبادل نظر گذاشته شد و با دخالت فعال تمامی‌ حاضرین و با  یک سری تغیرات که پیشنهاد شده بود با اکثریت آرا به تصویب رسید.

در ادامه با رای اعضا سه نفر به عنوان اعضای هیئت مسئولین صندوق  و ۲ نفر دیگر هم به عنوان بازرس انتخاب شدند و همینطور پیام‌هایی‌ که به مناسبت اولین مجمع عمومی به دست ما رسیده بود قرائت شد.

ما اعضای صندوق کمک و همیاری به کارگران ایران- دانمارک‌  تمامی‌ انسان‌های آزادی‌خواه و طرفداران طبقه کارگر در کشور دانمارک‌  را دعوت می‌کنیم تا به این صندوق بپیوندند تا بتوانیم متشکل تر و منظم تر در امر جمع آوری و ارسال کمک مالی به کارگران ایران همگام شویم.

آدرس ایمیل صندوق:

sandogh.dk@gmail.com

آدرس وبلاگ صندوق:

http://sandoghdk.blogspot.dk/

متن فراخوان برای اولین مجمع عمومی :

http://sandoghdk.blogspot.dk/

هفتم تیر ۱۳۹۴

جان باختن یک کارگرشرکتی اداره برق بافق براثربرق گرفتگی درحین کار

صبح روز7تیر یکی از کارگران شرکتی اداره برق بافق بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد.

به گزارش7تیر بافق پویا، رئیس اورژانس بافق گفت: صبح امروز در سانحه برق گرفتگی که پشت سالن ورزشی کوثر اتفاق افتاد جوان ۲۲ ساله ای که از نیروهای شرکتی اداره برق بود جان خود را از دست داد.

ملکزاده ادامه داد: در دقایق اولیه حادثه نیروهای امدادی به محل اعزام و پس از جداسازی وی از تیر برق و انجام مراحل اولیه احیا، جهت مراحل تکمیلی پزشکی به بیمارستان اعزام شد که متاسفانه به علت ایست قلبی و تنفسی جان خود را از دست می دهد.

کشته وزخمی شدن 3کارگر در خاش براثرفرو ریختگی دیوار

بعدازظهر امروزفرو ریختگی دیوار و آوارشدن آن برروی کارگران در یکی از خیابانهای  شهرخاش سبب کشته شدن یک کارگر و زخمی شدن دو کارگر دیگر شد.

به گزارش8تیرایرنا،عبدالوحید هاشمزهی روز دوشنبه افزود: این حادثه بعد از ظهر امروز در انتهای خیابان فردوسی، مقابل دانشکده صنعت و معدن و حوالی باغ دشتی رخ داد.

معاون شهردار خاش اظهار داشت: تخریب و آوار شدن دیوار بر روی  کارگران در جریان عملیات حفاری و ساختمان سازی سبب کشته شدن یک کارگر و زخمی شدن دو کارگر دیگر شد.

هاشمزهی افزود: پس از کسب خبر نیروهای آتش نشانی شهرداری در کمترین زمان در محل حضور یافته و اقدام به نجات حادثه دیدگان کردند که یک نفر آنان به دلیل شدت صدمات وارده جان سپرده است.

خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.

 

هشتم تیرماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

 

اخبار و گزارشات کارگری 7 تیر 1394

– سریال اعتراض بیمارستان های شهرهای تبریز، قم،چالوس، بوشهر، نور، فریدون کنار، تهران و…..

تهدید پرستاران معترض به اخراج!

*پرستاران معترض بیمارستان های تبریز تهدید به اخراج شدند

*اعتراض پرستاران بیمارستان امام حسین تهران به طرح مبتنی بر عملکرد

*اعتراض پرستاران بیمارستان امام حسین تهران به طرح مبتنی بر عملکرد

– بازداشت اسماعیل عبدی و گسترش دامنه سیاست سرکوب اعتراضات کارگران و معلمان را قویا محکوم می کنیم

– مذاکره نمایندگان کارگران اعتصابی کارخانه ایران برک با فرمانداری و اداره کار رشت

– تجمع کارگران شركت صنعتی و معدنی آریا ناران سرچشمه مقابل فرمانداری رفسنجان دراعتراض به اخراج،عدم پرداخت یک سال حقوق ومزایا

– تجمع کارگران شرکت کشت و صنعت شوشتردراعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ونحوه پرداخت پاداش سالانه (کارانه)  

– اعتصاب3روزه وتجمعات کارگران کارخانه گمین قزوین دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

– ادامه تجمع اعتراضی کارکنان شرکت هواپیمایی خدمات ویژه جهاد کشاورزی

– بیکاری 30کارگر بدنبال تعطیلی کارخانه باند و گاز لطیف سمنان

– تاخیردرپرداخت حقوق کارگران فضای سبز و پسماندهای شهرداری قزوین

– سرنوشت نامعلوم شغلی 80 کارگر بیکار شده صنایع غذایی دست‌چین بهمن پاکدشت

– دست وپنجه نرم کردن کارگران شرکت خودرو سازی ساپیا ساکن شهرک کلارک با شرکت تعاونی مسکن وشهرداری کرج

– کارگران درایران کمترین میزان حقوق را در بین کشورها دارند

– تجمعات اعتراضی دانشجویان خوابگاهی «پسران و دختران» دانشگاه مازندران طی هفته گذشته

– کشته وزخمی شدن6کارگرپتروشیمی ایلام بدنبال سقط جرثقیل

سریال اعتراض بیمارستان های شهرهای تبریز، قم،چالوس، بوشهر، نور، فریدون کنار، تهران و…..

تهدید پرستاران معترض به اخراج!

*پرستاران معترض بیمارستان های تبریز تهدید به اخراج شدند

به دنبال افزایش گستره اعتراض پرستاران بیمارستان های دولتی تبریز به دلیل مشکلات صنفی خبر می رسد برخی از بیمارستان ها از جمله بیمارستان رازی و شهدا پرستاران معترض را تهدید به اخراج کرده است!

به گزارش7تیر نصر نیوز، پرستاران برخی بیمارستان های دولتی تبریز که روز به روز هم به تعدادشان افزوده می شود در اعتراض به عدم اجرایی شدن طرح قاصدک در بیمارستان ها و تبعیض موجود بین پرداختی ها دست از کار کشیده اند که این امر هنوز واکنشی از سوی مسئولان امر نداشته است.

این گزارش حاکی است، ، پرستاران از جمله اقشار زحمت کش جامعه هستند که هر گونه کوتاهی در عملکردشان تاثیر مستقیم بر وضعیت بیماران می گذارد امیدواریم مسئولان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در اسرع وقت پاسخگوی منطقی این مطالبات باشند.

همچنین خبر می رسد پرستاران بزرگترین بیمارستان دولتی شمال غرب کشور امام رضانیز به جمع معترضان پیوستند.

*اعتراض پرستاران بیمارستان امام حسین تهران به طرح مبتنی بر عملکرد

امروز پرستاران بیمارستان امام حسین تهران نیز در واکنش به طرح مبتنی بر عملکرد، خواستار جلوگیری از اجرای این طرح شدند.

آنها خواستار پاسخگویی معاون درمان وزارت بهداشت به اعتراض شان شدند.

در همین حال، با شروع پرداخت مابه التفاوت ۶ ماهه دوم سال ۹۳ نیروها و پرسنل بیمارستان های دولتی و دانشگاهی اعم از پرستار، پزشک و …، شاهد اعتراض پرستاران به این اقدام وزارت بهداشت هستیم. بطوریکه در روزها و هفته های گذشته در برخی از بیمارستان های دانشگاهی شهرهای تبریز، قم، بوشهر، نور، فریدون کنار، تهران و…، پرستاران خواستار حذف پرداخت مبتنی بر عملکرد شده اند.

به گزارش7تیرمهر،پرداخت مابه التفاوت طرح مبتنی بر عملکرد در بیمارستان های دولتی، منجر به اعتراض پرستاران شده است.

به دنبال اقدام وزارت بهداشت برای پرداخت مابه التفاوت ۶ ماهه دوم سال ۹۳ به پرسنل بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، جامعه پرستاری نسبت به این اقدام وزارت بهداشت معترض  و خواستار اصلاح در پرداخت ها شد.

به دنبال تصمیم وزارت بهداشت مبنی بر جایگزینی طرح مبتنی بر عملکرد به جای پرداخت کارانه در بیمارستان های دولتی و دانشگاهی، جامعه پرستاری کشور این اقدام وزارت بهداشت را غیرکارشناسی و تبعیض آمیز دانست. بر همین اساس، در بیمارستان هایی که طرح مبتنی بر عملکرد اجرا می شود، پرستاران معترض  و خواستار اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری هستند.

قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در ششم تیر ماه ۱۳۸۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. ولی با گذشت ۸ سال از تصویب آن، هنوز این قانون اجرایی نشده است.

این در حالی است که به گفته محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار، برای تمامی خدماتی که در بیمارستان ها ارائه می شود، تعرفه وجود دارد ولی پرستاران همچنان از داشتن تعرفه خدمات پرستاری محروم هستند.

در همین حال، با شروع پرداخت مابه التفاوت ۶ ماهه دوم سال ۹۳ نیروها و پرسنل بیمارستان های دولتی و دانشگاهی اعم از پرستار، پزشک و …، شاهد اعتراض پرستاران به این اقدام وزارت بهداشت هستیم. بطوریکه در روزها و هفته های گذشته در برخی از بیمارستان های دانشگاهی شهرهای تبریز، قم، بوشهر، نور، فریدون کنار، تهران و…، پرستاران خواستار حذف پرداخت مبتنی بر عملکرد شده اند.

به گفته یکی از پرستاران معترض، جامعه پرستاری با اعتراضات خود سعی دارد، اجرای این طرح ظالمانه وزارت بهداشت را متوقف کند اما متاسفانه اعتراضات ما مورد توجه قرار نمی گیرد.

یکی دیگر از پرستاران نیز گفت: چگونه ممکن است طرح مبتنی بر عملکرد که در سطح وزارت بهداشت تدوین شده است، این قدر با اقتدار اجرا می شود، اما هیچ اعتنایی به اجرای مصوبه مجلس در طول این سال ها نمی شود.

وی افزود: ما می خواهیم با اجرای قانون تعرفه گذار خدمات پرستاری حق و حقوق واقعی خود را دریافت کنیم، نه اینکه خدمات را پرستاران انجام دهند، تعرفه ها به پزشکان تعلق گیرد.

این در حالی است که امروز پرستاران بیمارستان امام حسین تهران نیز در واکنش به طرح مبتنی بر عملکرد، خواستار جلوگیری از اجرای این طرح شدند.

آنها خواستار پاسخگویی معاون درمان وزارت بهداشت به اعتراض شان شدند.

به دنبال اعتراضات جامعه پرستاری در بیمارستان هایی که طرح مبتنی بر عملکرد درآن ها  اجرا شده است، وزارت بهداشت تصمیم گرفت جلسه ویژه ای را با حضور وزیر و معاونان وزارتخانه برگزار کند.

آن طور که دكتر علیرضا اولیایی منش مدیرکل دفتر ارزیابی فن آوری، تدوین استاندارد و تعرفه سلامت وزارت بهداشت عنوان داشته است، تشكیل كارگروهی مشترک برای ایجاد وحدت رویه در سطح دانشگاه ها و بیمارستان های مستقر در شهر تهران، به عنوان مهم‌ترین تصمیم این جلسه بوده است.

در واقع، تشکیل این جلسه ویژه آن هم با حضور معاونان درمان و پرستاری وزارت بهداشت، حکایت از این موضوع دارد که وزارت بهداشت نیز متوجه تبعات اجرای این طرح شده است. از همین رو، می خواهد به نوعی شرایط را تلطیف و پرستاران را مجاب کند تا طرح مبتنی بر عملکرد را بپذیرند.

به گفته پرستاران، در طرح مبتنی بر عملکرد، اختلاف در پرداخت ها نه تنها کم نشده که شدت هم یافته است. بطوریکه از یک ریال تا چند صد میلیون،  اختلاف پرداختی به پرستاران و پزشکان وجود دارد.

*تجمع پرستاران بیمارستان طالقانی چالوس مقابل درب اورژانس

صبح امروز،جمعی از پرستاران بیمارستان طالقانی چالوس با تجمع مقابل درب اورژانس این بیمارستان به اجرای ناعادلانه طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد و همچنین عدم اجرای قانون تعرفه گذاری بعد از گذشت هشت سال، اعتراض کردند.

به گزارش7تیر کلارنا،این پرستاران خواهان بررسی کارشناسی طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد و اجرای عدالت در این زمینه شدند.

مدت زیادی است که پرستاران به عدم اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات اعتراض داشتند اما مورد توجه جدی مسئولان جهت رسیدگی به این اعتراضاتی که با روش قانونی و بسیار محترمانه مطرح می شد، قرار نگرفت.

اواخر سال گذشته وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی طی مصاحبه ای با خبرنگاران عنوان کرده بود کارانه گروه های پزشکی از جمله پرستاران، متناسب با وقت و کارآیی آنها پرداخت می شود و به عدالت نزدیک است.

اما آنچه که امروز به عنوان کارانه به حساب پرستاران واریز شده است به نسبت آنچه که به حساب دیگر پرسنل بیمارستان واریز شده، اختلاف فاحشی دارد.

با کمی دقت درنحوه توزیع کارانه بر اساس طرح مبتنی برعملکرد در بیمارستانهای کشور کاملا واضح است که کارانه برخی پرسنل نسبت به قبل تغییری نداشته یا تغییر اندکی داشته است ، عده دیگری کمی بیشتر شده است (در حدود یک ونیم برابر) ، عده دیگری که بیشتر از مسئولین مانند سرپرستار و سوپروایزر هستند تا دو یا سه برابر و برخی مانند رئیس امور مالی و مدیر داخلی بیمارستان ، تا 10 و 20برابر قبل ، افزایش کارانه داشته اند ؛ آیا این عدالت است؟ آیا این پرداختها مبتنی بر عملکرد است ؟

طی روزهای گذشته و امروز پرستاران بیمارستانهای مختلف در سراسر کشور و استان مازندران با تجمع اعتراض آمیز خود بیان داشتند تعرفه ‌های پیراپزشکی، پرستاری و پزشکان باید به صورت متوازن و براساس سختی کار افزایش یابد.

گرچه مسئولین بیمارستان چالوس به نحوی سعی در آرامسازی این ماجرا داشتند و خواستار برگشت پرستاران به بخش های بیمارستان شدند و قول انتقال این اعتراض به مسئولان بالا دست دادند و آن را به عنوان حقوق واقعی پرستاران قبول داشتند، اما نباید از نظر دور داشت که این مسئله همچون مشکلات فرهنگیان،ریشه ای عمیق در بین جامعه بهداشت و درمان دارد و لزوم رسیدگی به آن در جهت رفع مشکلات قشر زحمتکش پرستار و ایجاد انگیزه در بین آنان احساس می شود و ضروری است.

گفتنی است مبنای شکل گیری طرح افزایش کارانه پرسنل براساس عملکرد برگرفته از بند ۴ قانون ارتقای بهره وری نیروهای بالینی نظام سلامت است.

اگر طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد آن هم بعد از قرار گرفتن ۲۵۰ خدمت پرستاری در کتاب ارزش های نسبی، صحیح اجرا شود، تعرفه های پرستاری را در بالین، سامان می بخشد.

بازداشت اسماعیل عبدی و گسترش دامنه سیاست سرکوب اعتراضات کارگران و معلمان را قویا محکوم می کنیم

اسماعیل عبدی دبیر کانون صنفی معلمان ایران دیروز شنبه بدنبال حضور در دادسرای اوین جهت پیگیری ممنوع الخروج بودنش، بازداشت شد. بازداشت اسماعیل عبدی و احضار برخی دیگر از معلمان در سطح کشور در حالی صورت میگیرد که طی سه ماهه ی اول سالجاری، گروه اخبار کارگری ایلنا بدلیل مقاومت در برابر سانسور اخبار کارگری بطور گروهی از کار اخراج شدند، بازداشت اعضای تشکلهای مستقل کارگری با دستگیری داود رضوی، پدرام نصراللهی، آرام و فواد زندی، نظام صادقی، محمود صالحی، عثمان اسماعیلی، ابراهیم مددی، رضا امجدی و حامد محمود نژاد ابعاد هر چه گسترده تری بر خود گرفت، علیرغم صدور حکم شش سال حبس برای جعفر عظیم زاده دبیر هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و صدور حکم ممنوع الخروجی برای نامبرده، بار دیگر وی به همراه شاپور احسانی راد بازداشت و پرونده ای با جرایم امنیتی برای آنان در دادگستری شهرستان ساوه تشکیل شد و همزمان دامنه  تعرض به اعتراضات کارگران و دیگر اقشار زحمتکش مردم ایران در شهرهای مختلف از مرز بازداشت و تعقیب قضائی، به حمله ی رو در رو توسط نیروهای امنیتی به این اعتراضات و استفاده از گاز اشک آور و جان باختن کارگران بسط پیدا کرد.

گسترش کم سابقه بازداشت کارگران و معلمان معترض و تعقیب قضائی آنان در سه ماهه ی اول سالجاری و کشاندن سطح این سرکوب گریها از بازداشت و تعقیب قضائی به یورش  رو در روی نیروهای امنیتی به اعتراضات کارگری، حکایت از تشدید سیاست سرکوب عریان و بی چون چرای اعتراضات کارگران و معلمان و دیگر اقشار زحمتکش مردم ایران  به عنوان یگانه پاسخ حکومتگران به مطالبات بر حق آنان دارد.

اتخاذ چنین سیاستی از سوی سرمایه داری حاکم بر ایران، همچنانکه تاکنون روشن شده است، نه تنها میلیونها کارگر و معلم و انسان زحمتکش را از دست یابی به مطالبات بر حق شان، ذره ای وادار به عقب نشینی نخواهد کرد بلکه شرایط را بیش از پیش برای بروز مصافی تعیین کننده بر سر زندگی و معیشت اکثریت عظیم مردم ایران مهیا خواهد نمود. مصافی که با سیاست کنونی حکومت گران، یک سوی آن تشدید هر چه بیشتر سرکوب اعتراضات میلیونها کارگر و معلم خواهد بود و سوی دیگر آن گسترش بی محابانه تر اعتراضات کارگران و معلمان و دیگر اقشار زحمتکش مردم ایران. مگر می شود آنهم در کشوری مانند ایران به میلیونها کارگر و معلم، زندگی سه چهار برابر زیر خط فقر را تحمیل کرد آنوقت به ضرب زندان و بازداشت و تعقیب قضائی جلوی اعتراض و حرف زدن و تجمع و اعتصاب آنان را گرفت.

حق اعتراض، اعتصاب، تجمع و تشکل یابی، حتی اگر قانونی برای برسمیت شناسی آنها وجود نداشته باشد، جزو بدیهی ترین، قانونی ترین و اساسی ترین حقوق انسانهاست. اسماعیل عبدی و دیگر معلمان و کارگران زندانی و در معرض تعقیب قضائی، هیج جرمی جز دفاع از زندگی و هستی خود و همکاران شان مرتکب نشده اند. اینان نمایندگان پرشور حق خواهی کارگران و معلمان ایران هستند و ما در اتحادیه آزاد کارگران ایران دوشادوش معلمان کشور لحظه ای در حمایت  از این عزیزان درنگ نخواهیم کرد.

ما خود را بخشی از اعتراضات بر حق معلمان کشور میدانیم و بدینوسیله بار دیگر با حمایت قاطعانه از اعتراضات معلمان، بازداشت و تعقیب قضائی اسماعیل عبدی و همکارانش را قویا محکوم می کنیم و بدینوسیله خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط همه کارگران و معلمان زندانی، منع تعقیب قضائی آنان، پایان دادن به هر گونه سرکوب و تحقق فوری مطالبات معلمان کشور هستیم.

اتحادیه آزاد کارگران ایران – هفتم تیر ماه 1394

مذاکره نمایندگان کارگران اعتصابی کارخانه ایران برک با فرمانداری و اداره کار رشت

کارگران اعتصابی کارخانه ایران برک می‌گویند که به غیر مسئله پرداخت معوقات مزدی اکنون تامین امنیت شغلی و استمرار فعالیت کارخانه ایران برک رشت نیز به خواسته های آنها افزوده شده است.

در چهلمین روز از شروع اعتصاب کارگران کارخانه ایران برک رشت پنج نفر از این کارگران به نمایندگی از همکاران خود با مسئولان فرمانداری و اداره کار رشت دیدار کردند.

به گزارش7تیرایلنا،این کارگران گفتند: در حالی که امروز نیز مانند روزهای پیشین در محل کار خود تجمع کرده‌ بودیم نمایندگان ما در جلسات جداگانه خواسته‌های آنها را پیگیری کردند.

کارگران برک می‌گویند که به غیر مسئله پرداخت معوقات مزدی اکنون تامین امنیت شغلی و استمرار فعالیت کارخانه ایران برک رشت نیز به خواسته های آنها افزوده شده است.

از قرار معلوم سه کارگری که برای پیگیری مطالبات از همکاران خود وکالت محضری گرفته اند به اتفاق دو کارگر دیگر کسانی هستند که امروز به نمایندگی از 120 کارگر ایران برک رشت در جلسات امروز فرمانداری و اداره کار حضور داشتند.

به نقل از این کارگران گفته می‌شود که مسئولان فرمانداری به آنها توصیه کرده‌اند تا هرچه زودتر با خاتمه دادن به اعتصاب خود فعالیت کارخانه را از سربگیرند.

کارگرانی که با وکالت محضری وظیفه پیگیری مطالبات خود و همکارانشان را برعهده دارند نیز از جمله این 32 کارگر هستند و در روزهای اخیر کارگران معترض گفته بودند که کارفرما دستور تسویه حساب دو نفر از آنها را صادر کرده است.

کارگران ایران برک رشت که شمار آنها تا حدود 120 نفر می‌رسد چهل روز پیش در اعتراض به هشت ماه مطالبات مزدی معوقه اعتراض خود را با تجمع در محوطه کارخانه و توقف تولید آغاز کردند که تا به امروز همچنان ادامه دارد.

تجمع کارگران شركت صنعتی و معدنی آریا ناران سرچشمه مقابل فرمانداری رفسنجان دراعتراض به اخراج،عدم پرداخت یک سال حقوق ومزایا

کارگران در پاسخ به اعتراضشان برای دریافت حقوق و مزایا ، تهدید به اخراج شده اند

جمعی از کارگران شركت صنعتی و معدنی آریا ناران سرچشمه* با تجمع جلوی فرمانداری رفسنجان خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

به گزارش 7تیرخانه خشتی، صبح روز7تیر جمعی از کارگران شرکت معد‌ن‌کاری آریان ناران وابسته به مجتمع مس سرچشمه به دلیل اخراج بدون دلیل ۱۶ کارگر این شرکت با تجمع جلوی فرمانداری رفسنجان خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

بنا به گفته این کارگران، هنوز حقوق و مزایای خود را از یک سال پیش دریافت نکرده اند، همچنین مزایایی که به کارگران شرکت مس‌ سرچشمه تعلق میگیرد، شامل آنان نشده است.

این در حالی است که در پاسخ به اعتراضشان برای دریافت حقوق و مزایا ، تهدید به اخراج شده اند.

*شركت صنعتی و معدنی آریا ناران سرچشمه

در تاریخ1377/3/23 به شماره ثبت 3792 در اداره ثبت شركت های كرمان با سرمایه اولیه 10.000.000 ریال (ده میلیون) ریال‌ تاسیس گردید . شركت سرمایه گذاری در سال 1385 نسبت به خرید سهام سایر سهامداران اقدام نمود . در این راستا با توجه به تغییراتی كه در موضوع فعالیت شركت داده شده ، در تاریخ 1386/2/26  در اداره ثبت شركت ها نام شركت از مس راه كرمان به شركت صنعتی و معدنی آریا ناران سرچشمه تغییر یافت و سرمایه این شركت به 60.000.000.000 ریال (ششصد میلیارد) ریال‌ افزایش داده شد .

اين شركت از همان ابتدا با استفاده از رزومه كاري شركت سرمايه گذاري پيگير انعقاد قراردادهاي مرتبط با هدف شركت با شركت ملي صنايع مس گرديد كه در اين رابطه موفق به عقد قراردادهاي هيپ 2 ، جاده خط لوله آب برگشتي از سد رسوبگير ميدوك ، سدهاي آبگير و رسوبگير ميدوك ، سد موقت TD1   و ترفيع سد سرچشمه في مابين شركت سرمايه گذاري و شركت مس گرديد كه علاوه بر مديريت انجام كار بخشهايي از كار نيز توسط خود شركت انجام شده است و سرانجام فعاليت هاي خود را براي آينده در زمينه هاي زير برنامه ريزي نمود .

تجمع کارگران شرکت کشت و صنعت شوشتردراعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ونحوه پرداخت پاداش سالانه (کارانه)

روز گذشته نیز پس از انتشار خبر تجمع کارگران کشت و صنعت شوشترتعدادی از کارگران گله های خود را در رابطه با مشکلات موجود در این شرکت تولیدی مطرح کردند.

این کارگران عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل را اصلی ترین مطالبه در  شرکت کشت و صنعت شوشتر مطرح کردند.

و در ادامه افزودند: با توجه به این که مسئولین شرکت کشت و صنعت شوشتر در جهت اجرای طرح طبقه بندی مشاغل چندسالی قول مساعد داده اند اما تاکنون هیچگونه اقدامی در این رابطه صورت نگرفته است.

همچنین دیگر مطالبه کارگران غیرعادلانه پرداخت کردن پاداش سالانه (کارانه) بوده است که از مسئولین شرکت درخواست رسیدگی فوری به این مشکلات را دارند.

به گزارش 7تیررهیاب،خبر تجمع کارگران شرکت کشت و صنعت شوشتر بهانه ای شد تا به بررسی وضعیت این مجموعه اقتصادی بپردازیم.

این شرکت از واحد های هفت گانه توسعه نیشکر و صنایع جانبی آن است که در اراضی شعیبیه بین دو رودخانه شطیط و دز واقع شده است.

کشت و صنعت شوشتر15300هکتار از اراضی دهستان شعیبیه و مناطق اطراف را در حالی در اختیار دارد که شاید اگر این میزان اراضی بین مردم بومی منطقه برای کشت سایر محصولات کشاورزی توزیع می شد بخش زیادی از گره اشتغال در این منطقه محروم قابل حل بود.

این واحد تولیدی درحالی بیش از 15 سال از عمر خود را می گذراند که وسعت خود را بیش از  30کیلومتر در منطقه ای محروم گسترده کرده است لکن این توسعه سرزمینی تاکنون نتوانسته یکی از محروم ترین مناطق استان خوزستان را سامان دهد چرا که در حواشی آن شاهد زندگی مردم در روستاهایی با کمترین امکانات هستیم.

علی رغم حضور مدیری بومی در راس این مجموعه اقتصادی که حتی از پسماندهای نیشکر نیز درآمد دارد شاهد توجه کافی نسبت به مردم محروم منطقه اطراف این شرکت که قطعا توسعه نیشکر وامدار آن ها می باشد نیستیم.

به نظر می رسید ضرورت رسیدگی به وضعیت غول های اقتصادی استان از طرف مسئولین امر بیش از پیش باید مورد توجه باشد چرا که حداقل اقدام این شرکت های اقتصادی که غالبا دولتی نیز می باشند داشتن پیوست منطقه ای می باشد نه اینکه فقط پسماند و دود نصیب مردم محروم منطقه کنند.

اعتصاب3روزه وتجمعات کارگران کارخانه گمین قزوین دراعتراض به عدم پرداخت 3ماه حقوق

کارگران کارخانه گمین قزوین به دلیل دریافت نکردن سه ماه از حقوق خود به مدت 3 روز دست به اعتصاب ونیزتجمع درمحوطه کارخانه زدند.

به گزارش 7تیرباشگاه خبرنگاران ،در این تجمع که در داخل حیاط کارخانه رخ داد تعداد ۶۰ نفر از کارگران شرکت تولیدی بلور و شیشه «بلورگمین” که در 3 کیلومتری جاده قزوین – رشت قرار دارد ، خواستار رسیدگی به وضیعت خود بودند.

این شرکت بیش از 450 کارگر به صورت استخدامی و قراردادی دارد.

محمد وقاری مدیر شرکت تولیدی بلور و شیشه «بلورگمین” هم گفت: این شرکت به دلیل قرار گرفتن در جاده ی ترانزیت نمی تواند برای کارگران اتفاقات خوبی را رقم بزند.

وی اضافه کرد: از اینکه به مشکلات کارگران رسیدگی شود خوشحال می شویم ولی به دلیل مسائل مختلف نمی توانیم اجازه ی تصویر برداری و مصاحبه با کارگران را بدهیم.

مدیر شرکت تولیدی بلور و شیشه «بلورگمین” خاطرنشان کرد: ما یک شرکت خصوصی هستیم که می خواهیم باری را از دوش دولت برداریم اما کار کردن خیلی سخت است و زمانی که پول گاز و برق بالاست این گونه اتفاقات هم رخ می دهد.

ادامه تجمع اعتراضی کارکنان شرکت هواپیمایی خدمات ویژه جهاد کشاورزی

کارکنان شرکت هواپیمایی خدمات ویژه جهاد کشاورزی مقابل دفتر امام جمعه قزوین تجمع کردند.

به گزارش 7تیرباشگاه خبرنگاران،در این تجمع اعتراض آمیز که ظهرامروز رخ داد تجمع کنندگان خواستار تعیین تکلیف شرکت هواپیمایی خدمات ویژه و دریافت حقوق معوقه خود شدند.

کاپیتان جمالیان یکی از خلبانان شرکت کننده در این تجمع گفت: پس از آنکه در دولت احمدی نژاد طرح خصوصی سازی فرودگاه خدمات ویژه جهاد کشاورزی به اجرا درآمد برخی از فعالیت ها و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان این شرکت به شهرداری واگذار شد .

جمالیان افزود : با روی کار آمدن دولت روحانی این قانون مجددا اصلاح شد و وزارت جهاد کشاورزی و شخص وزیر جهاد کشاورزی به بازگشت مالکیت این فرودگاه به جهاد کشاورزی تاکید کرد ودرنهایت در پی این بده بستان ها پرداخت حقوق کارکنان این فرودگاه در برخی مواقع با تاخیر چندین ماهه پرداخت می شود.

سازمان جهاد کشاورزی استان هم درباره موضوع مالكيت اين شركت اعلام کرد : وزارت جهاد كشاورزي شركت مذكور را با انجام مراحل و تشريفات قانوني به شهرداري قزوين فروخته و قرارداد خريد شركت هواپيمايي خدمات ويژه بر اين مبنا تنظيم شده است و ادعاي تغيير كاربري شركت براي مقاصد تفريحي صحت ندارد.

شركت سهامي هواپيمايي خدمات ويژه به موجب ماده واحده لايحه قانوني مصوب 29/8/1358 شوراي انقلاب جمهوري اسلامي ايران و طبق اساسنامه با هدف سمپاشي و گردپاشي هوايي مزارع كشور عليه آفات و بيماريهاي گياهي و علف هاي هرز و بذرپاشي و كودپاشي هوايي تشكيل گرديده است.

بیکاری 30کارگر بدنبال تعطیلی کارخانه باند و گاز لطیف سمنان

از ابتدای ماه جاری (تیر ماه 94) با تعطیلی کارخانه باند و گاز لطیف در سمنان حدود 30 کارگر بیکار شدند.

به گزارش7تیرایلنا،کارگران باند و گاز لطیف سمنان گفتند:پیش از تعطیلی این کارخانه که در زمینه تولید  انواع  باند وگاز استریل در شهرک صنعتی شرق سمنان فعالیت می‌کرد 30کارگر قرارداد موقت در این کارخانه با سوابق کار متفاوت مشغول کار بودند که در حال حاضر برای دریافت مقرری بیمه بیکاری به اداره کار معرفی شده اند.

کارگران می‌گویند دلیل تعطیلی این واحد تولیدی انباشت بدهی‌های مالی کارخانه به چند نهاد دولتی و خصوصی همانند اداره تامین اجتماعی، اداره گاز و برق و همچنین اداره دارایی بوده است.

به گفته کارگران عمده ترین مشکل مالی این کارخانه  بدهی به اداره مالیات و امور دارایی سمنان است که در نتیجه آن کارفرما کارخانه را تعطیل کرده است.

طبق اظهارات منابع کارگری، بیکاری 30کارگر قرارداد موقت و دائمی با چندین سال سابقه کار ، شرایط زندگی را برای خانواده‌هایشان سخت کرده است.

تاخیردرپرداخت حقوق کارگران فضای سبز و پسماندهای شهرداری قزوین

مهرطی گزارشی بتاریخ7تیر از تاخیردرپرداخت حقوق کارگران فضای سبز و پسماندهای شهرداری قزوین،خبرداد.

براساس این گزارش یکی از اعضای شورای شهر ضمن تایید تاخیر درپرداخت حقوق کارگران فضای سبز و پسماندهای شهرداری قزوین گفت:هر چند شهرداری با قراردادی که با پیمانکار منعقد کرده مقرر شده تا حقوق تا دو ماه باید زودتر تامین شود تاخیر در پرداخت بر عهده شهرداری نیست لذا از شورا انتظار داریم راهی را اتخاذ کند که حقوق کارکنان فضای سبز و پسماند به دلیل سختی کار بموقع و بدون تاخیر پرداخت شود.

سرنوشت نامعلوم شغلی 80 کارگر بیکار شده صنایع غذایی دست‌چین بهمن پاکدشت

صنایع غذایی دست چین بهمن پاکدشت به دلیل تخلفات بهداشتی موقتا تعطیل شد و حدود 80 کارگر این واحد صنعتی بیکار شدند.

به گزارش7تیر ایلنا، صنایع غذایی «دست چین بهمن پاکدشت» به دلیل آنچه مشکلات بهداشتی عنوان می‌شود، از اول فروردین ماه سال جاری موقتا تعطیل شده است و 80 کارگر این کارخانه بیکار شده اند.

فعالان کارگری منطقه پاکدشت می‌گویند: صنایع غذایی دست چین بهمن به دلیل مشکلات بهداشتی، وضعیت نامناسب فضای ساختمانی و رعایت نکردن بهداشت محیط و نوع محصولاتی که در این کارخانه بدون مجوز تولید می شد  متخلف شناخته شد و با رای رئیس شعبه ۵۴ اداره کل تعزیرات استان تهران تعطیل شده است.

به گفته آنان؛ این واحد تولید کننده مواد غذایی بهمن ماه سال ۹۳ از سوی  ماموران گشت اداره کل تعزیرات حکومتی استان تهران  مور دبازدید قرار گرفت که درنهایت ماموران متوجه تولید و پخش آبلیموهای تقلبی با نام‌های تجاری مختلف از جمله دست چین  می‌شوند.

در مورد سرنوشت این کارگران گفته می‌شود به احتمال قوی در این واحد صنعتی نیز مانند بیشتر کارگاه‌های تولیدی کوچک و بزرگ تشکل منسجمی وجود نداشته و در نتیجه از وضعیت پرداخت مطالبات، تسویه حساب پایان و احتمالا معرفی این کارگران به صندوق بیمه بیکاری هیچ اطلاع موثقی در دست نیست.

دست وپنجه نرم کردن کارگران شرکت خودرو سازی ساپیا ساکن شهرک کلارک با شرکت تعاونی مسکن وشهرداری کرج

گرفتاری کارگرانی که از طریق تعاونی مسکن شرکت خودرو سازی ساپیا در شهرک باغشهر کلارک کرج ساکن شده‌ند هنوز با شهرداری کرج ادامه دارد.

به گزارش7تیرایلنا،این کارگران که سال گذشته گفته بودند که شهرداری منطقه 11 کرج برای دسترسی به خدمات عمومی همکاری لازم را نمی کند این بار می‌گویند که این بار علاوه بر استمرار مشکلات از آنها خواسته شده است تا بابت هرینه ساخت حدود 25 میلیون ‌تومان دیگر نیز پرداخت کنند.

یکی از این کارگران در این باره گفت: در حال حاضر تعداد ساکنان مجمتع 144 واحدی شهرک باغشهر کلارک کرج به حدود 70 خانوار رسیده است و هنوز از امکانات عمومی همچون فضای سبز و اماکن تفریحی، خیابان‌های آسفالت شده، مسجد، مدارس و سرویس خدمات حمل و نقل عمومی خبری نیست.

وی ادامه داد: این شهرک مسکونی در واپسین ماه های سال 92 به مالکان آن که همگی از کارگران شرکت سایپا هستند بصورت ناتمام تحویل داده‌شد و مالکان مجبور شدند برخلاف قرارداد تمام هزینه ها و پیگیری‌های مربوط به تامین آب شرب و روشنایی برق، خطوط تلفن و گاز کشی را پرداخت کنند.

یکی دیگر از این کارگران ادامه داد: تامین آب شرب و سیم کشی برق خانه‌های این مجتمع از شب عید سال 93 تا اواسط تابستان زمان برد و پس از آن به تدریج کارگران صاحب‌خانه به منازل جدید نقل مکان کردند اما تقریبا اواخر زمستان سال گذشته بود که بازهم توانستیم با پیگیری‌های قبلی از خدمات گاز شهری و خطوط تلفن مخابرات استفاده کنیم.

این کارگر سایپا افزود: بصورت مشخص سرتاسر زمستان گذشته ناچار بودیم تا با بخاری و هیتر‌های برقی گرمای منازل خود را تامین کنیم و برای همین تقریبا در این مدت مبلغ بسیاری هنگفتی را بابت قبض برق پرداخت کردیم.

این کارگران می‌گویند در چنین شرایطی هیات مدیره تعاونی مسکن کارکنان سایپا از ما توقع دارد تا مبلغ 25 میلیون‌تومان دیگر بابت هزینه ساخت این منازل از جمله هزینه خلافی ساخت و بیمه و مالیات پیمانکار پرداخت کنیم و این درحالی است که طبق قرارداد ما از قبل همه هزینه‌ها را پرداخت کرده بودیم.

وی افزود: در این میان هنوز مشکلات اهالی با عوامل شهرداری ادامه دارد و آنها از هر از چند گاهی سعی می کنند تا به شیوه‌هایی از جمله بستن راه ورودی شهرک اهالی را به آنچه تسویه حساب نامیده می شود وادار کنند.

کارگران درایران کمترین میزان حقوق را در بین کشورها دارند

براساس جدیدترین آمارها، حقوق هر ساعت کار یک فرد شاغل در بازار کار ایران ۳۷۱۱ تومان معادل ۱.۱۲ دلار، استرالیا ۳۱۴۸۲ تومان، فرانسه ۲۷۱۹۲ تومان و آمریکا ۲۰۶۵۸ تومان است.

بررسی جدیدترین آمارهای ارائه شده از حداقل دستمزد ساعتی در کشورهای مختلف جهان نشان می دهد مشمولان قانون کار در ایران که اصطلاحا کارگر نامیده می شوند، یکی از کمترین میزان دریافتی ها را در بین کشورها دارند تا جایی که اختلاف دریافتی عادی (بدون اضافه کار و سایر مزایا) ساعتی یک کارگر ایرانی نسبت به یک نیروی کار استرالیایی در روز ۸.۴ برابر اختلاف دارد. به عبارتی، یک نیروی کار در استرالیا نسبت به نیروی کاری در ایران، ۸.۴ برابر دریافتی دارد.

براساس قانون کار ایران، هر کارگر و مشمول قانون کار در ماه باید حدودا ۱۹۲ ساعت کارکرد داشته باشد که این میزان با فرض ۴ هفته کاری بدون تعطیلی های رسمی است. براساس حداقل دستمزد ۷۱۲۴۲۵ تومانی مصوب شورای عالی کار در سال جاری، هر کارگر ایرانی برای هر ساعت کار تنها حدود ۳۷۱۱ تومان معادل ۱.۱۲ دلار به نرخ روز بازار آزاد (۳۳۰۰ تومان)، دریافت می کند.

میزان دریافتی و دستمزد نیروی کار در بسیاری دیگر از کشورها نسبت به ایران از شرایط بهتری برخوردار است و دولت‌ها در طول سنوات مختلف نتوانسته‌اند اقدام موثری به منظور جبران کسری معیشتی اقشار کارگری انجام دهند به نحوی که فاصله بین درامد و هزینه کارگران در طول دهه های اخیر همچنان وجود داشته است.

۶ میلیون تومان؛ حداقل حقوق ماهیانه در برخی کشورها

هم اکنون برخی کشورهای واقع در اروپا دستمزدهای مناسبی به نیروی کار خود پرداخت می‌کنند که البته این مقایسه نسبت به دریافتی نیروی کار شاغل در بازار کار ایران، بر مبنای ریال صورت گرفته است. با این وجود، یک نیروی کار استرالیایی در حال حاضر ساعتی ۹.۵۴ دلار حقوق و دستمزد دریافت می کند که با دلار ۳۳۰۰ تومانی بازار آزاد ایران، ۳۱۴۸۲ تومان خواهد شد.

اگر فرض کنیم در استرالیا نیروی کار ماهیانه ۱۹۲ ساعت کارکرد داشته باشد، میزان دریافتی یک کارگر استرالیایی در ماه بدون اضافه کاری و سایر مزایای احتمالی شغلی، ۶ میلیون و ۴۴ هزارتومان می شود در حالی که یک کارگر ایرانی در سال جاری به ازای هر ساعت کار بر مبنای حداقل مزد ۷۱۲ هزارتومانی و ۱۹۲ ساعت کار در ماه، ۳۷۱۰.۵ تومان دریافتی خواهد داشت که ماهیانه همان ۷۱۲ هزار و ۴۲۵ تومان می شود.

همچنین یک نیروی کار شاغل در کشور فرانسه برای هر ساعت کار، مبلغ ۲۷۱۹۲ تومان دریافت می کند که ماهیانه با فرض ۱۹۲ ساعت کارکرد و بدون اضافات دیگر، رقم ۵ میلیون و ۲۲۰ هزارتومان می شود. این رقم در مورد یک نیروی کار آلمانی ساعتی ۲۳۷۲۷ تومان و ماهیانه ۴ میلیون و ۵۵۵ هزارتومان است.

جدول دستمزد ساعتی در ۲۷ کشور جهان

(گزارش سازمان همکاری اقتصادی و توسعه)

(به دلار و مقایسه آن با ریال دریافتی در ایران)

کشور دستمزدساعتی به دلار دستمزدساعتی به ریال حداقل‌دریافتی ماهیانه به ریال کشور دستمزدساعتی به دلار دستمزدساعتی به ریال حداقل‌دریافتی ماهیانه به ریال
استرالیا ۹.۵۴ ۳۱۴۸۲۰ ۶۰۴۴۵۴۴۰ اسلوونی ۵.۱۴ ۱۶۹۶۲۰ ۳۲۵۶۷۰۴۰
لوکزامبورگ ۹.۲۴ ۳۰۴۹۲۰ ۵۸۵۴۴۶۴۰ یونان ۴.۴۲ ۱۴۵۸۶۰ ۲۸۰۰۵۱۲۰
بلژیک ۸.۵۷ ۲۸۲۸۱۰ ۵۴۲۹۹۵۲۰ پرتقال ۴.۴۱ ۱۴۵۵۳۰ ۲۷۹۴۱۷۶۰
ایرلند ۸.۴۶ ۲۷۹۱۸۰ ۵۳۶۰۲۵۶۰ لهستان ۳.۵۹ ۱۱۸۴۷۰ ۲۲۷۴۶۲۴۰
فرانسه ۸.۲۴ ۲۷۱۹۲۰ ۵۲۲۰۸۶۴۰ ترکیه ۳.۴۹ ۱۱۵۱۷۰ ۲۲۱۱۲۶۴۰
هلند ۸.۲۰ ۲۷۰۶۰۰ ۵۱۹۵۵۲۰۰ اسلوواکی ۲.۹۹ ۹۸۶۷۰ ۱۸۹۴۴۶۴۰
نیوزیلند ۷.۵۵ ۲۴۹۱۵۰ ۴۷۸۳۶۸۰۰ جمهوری‌چک ۲.۸۴ ۹۳۷۲۰ ۱۷۹۹۴۲۴۰
آلمان ۷.۱۹ ۲۳۷۲۷۰ ۴۵۵۵۵۸۴۰ مجارستان ۲.۵۸ ۸۵۱۴۰ ۱۶۳۴۶۸۸۰
کانادا ۷.۱۸ ۲۳۶۹۴۰ ۴۵۴۹۲۴۸۰ استونی ۲.۴۹ ۸۲۱۷۰ ۱۵۷۷۶۶۴۰
انگلیس ۷.۰۶ ۲۳۲۹۸۰ ۴۴۷۳۲۱۶۰ شیلی ۲.۷۲ ۸۹۷۶۰ ۱۷۲۳۳۹۲۰
آمریکا ۶.۲۶ ۲۰۶۵۸۰ ۳۹۶۶۳۳۶۰ لتونی ۱.۴۶ ۴۸۱۸۰ ۹۲۵۰۵۶۰
کره جنوبی ۵.۸۵ ۱۹۳۰۵۰ ۳۷۰۶۵۶۰۰ ایران ۱.۱۲ ۳۷۱۱۰ ۷۱۲۴۲۵۰
ژاپن ۵.۵۲ ۱۸۲۱۶۰ ۳۴۹۷۴۷۲۰ مکزیک ۱.۰۱ ۳۳۳۳۰ ۶۳۹۹۳۶۰
اسپانیا ۵.۳۷ ۱۷۷۲۱۰ ۳۴۰۲۴۳۲۰ —— —— —— ——

 

هرچند ممکن است هزینه زندگی در کشورهایی که دستمزد ساعتی آنها به ریال ایران محاسبه و مقایسه شده، متفاوت باشد و به همان نسبت نیز نیروی کار آن کشورها مجبور باشد برای تامین معیشت خود هزینه کند اما کارشناسان معتقدند در حال حاضر فشار معیشتی بالایی بر زندگی کارگران ایرانی سایه افکنده و باعث شده تا آنها به صورت مستمر درگیر تلاش برای تنظیم هزینه های ماهیانه و درآمدهای خود باشند.

طی سال های اخیر و به ویژه پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها؛ هزینه های زندگی به شدت افزایش یافته و این مسئله باعث فشار مضاعف به اقشار ضعیف جامعه شده؛ از سویی میزان رشد دستمزدها در چند سال گذشته نیز به هیچ عنوان متناسب با افزایش مخارج نبوده و این مسئله باعث چالش جدی در زندگی خانوارهای کارگری کشور شده است.

بخش هایی ازیک گزارش مهربتاریخ7تیر

تجمعات اعتراضی دانشجویان خوابگاهی «پسران و دختران» دانشگاه مازندران طی هفته گذشته

دانشجویان خوابگاهی «پسران و دختران» دانشگاه مازندران طی هفته گذشته چند روز پی در پی مقابل دانشگاه تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات صنفی خود شدند.

به گزارش7تیرمهر،دانشجویان خوابگاه دخترانه علت تحصن و اعتراض خود را عدم تخصیص خوابگاه به دانشجویان واجد شرایط و دانشجویان خوابگاه پسرانه نیز علت تجمع و اعتراض خود را مشکلات اینترنت و تغذیه عنوان کردند.

کشته وزخمی شدن6کارگرپتروشیمی ایلام بدنبال سقط جرثقیل

سقوط دکل و جدا شدن محموله بار از چرثقیل 100 تنی شرکت استیم پتروشیمی ایلام منجر به فوت دو کارگرو مصدومیت چهار کارگردیگرشد.

به گزارش7تیرایرنا،علیرضا فاضلی عصر یکشنبه اعلام کرد: بر اثر برخورد جرثقیل 230 تنی شرکت استیم (پیمانکار اجرایی پروژه الفین شرکت پتروشیمی ایلام) که در حال بارگذاری قطعه جهت نصب در ارتفاع بود، بوم جرثقیل مذکور با پای پرک (ستون بتونی) برخورد کرده و سقوط می کند.

یک شاهد عینی در بیمارستان شهر ایلام در این باره گفت: یک کارگرمصدوم پس از انتقال به بیمارستان و به دلیل شدت جراحات وارده پیش از هرگونه اقدامی توسط پزشکان درگذشت.

وی که خواست نامی از او برده نشود، افزود: این حادثه زمانی اتفاق افتاد که جرثقیل سنگین در قسمت الفین این شرکت مشغول حمل یک محموله بود که ناگهان به خاطر کنده شدن قلاب، محموله از جرثقیل جدا شد و روی زمین افتاد.

به گفته وی، دو کارگر فوت شده در این حادثه به خاطر اصابت بخشی از این محموله با آنها جان خود را از دست دادند ولی چهار مصدوم این حادثه در هنگام فرار در برخورد با موانع دچار آسیب دیدگی شدند.

وی یادآور شد: این افراد که از ناحیه سر، گردن و پا دچار شکستگی شده اند، بلافاصله به بیمارستان شهر ایلام منتقل و در این مرکز درمانی تحت مداوا قرار گرفتند.

شرکت پتروشیمی ایلام در 15 کیلومتری غرب شهر ایلام قرار دارد.

هفتم تیرماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

اخبار و گزارشات کارگری ۶ تیر ۱۳۹۴

– خط ونشان کشیدن دادستان مرکز استان خراسان رضوی برای کارکنان معترض موسسه مالی میزان

دستگیری 13نفر درتجمع اعتراضی روزچهارشنبه3تیر

– حمایت قاطعانه کارگران اعتصابی کارخانه ایران برک  از2نماینده اخراجیشان

نیروهای انتظامی کماکان درکارخانه مستقرند

– اسماعیل عبدی بازداشت شد

– پرستاران قصد خاموشی ندارند!

*پرستاران بیمارستان طالقانی تبریزهم دست به اعتصاب وتجمع زدند

*اعتصاب وتجمع دوباره پرستاران بیمارستان رازی وشهدا تبریز

*تجمع اعتراضی پرستاران یزدی

– تجمع کارکنان شرکت هواپیمایی خدمات ویژه قزوین مقابل شهرداری دراعتراض به تاخیرهای طولانی درپرداخت حقوق ماهانه وعدم پرداخت مطالبات

– اعتراض کارگران کارخانه بافت بلوچ ایرانشهربه پرداخت نشدن سه ماه حقوق،عیدی ،پاداش وحق بیمه

مستمری کارگرانی که از دی ماه سال 93 بازنشسته شده تا به امروز پرداخت نشده است

– عدم پرداخت 6ماه حقوق ،حق بیمه و عیدی19 کارگرکارخانه فرش باستان

– بیکاری160کارگربدنبال آتش سوزی کشتی‌های بندر دیر

– کارگران با ماهی ۳۲۸هزار تومان در تهران خانه اجاره کنند؟؟!!!

– از مجلسی‌ها هم آبی گرم نشد !

به بهانه اعتراضات مدرسان حق التدریس دانشکده‌های فنی در مقابل مجلس

– تجمع متقاضیان مسکن مهرکرمان مقابل دادگاه  وفرمانداری

– تحصن و تجمع اهالی روستاهای دزبن، حاجی آباد و چندوکان شهرستان قصرقند بخاطر کمبود شدید آب شرب

 ما تشنه ایم آب می خواهیم و آب سالم زندگی سالم

– کشته شدن کولبری دیگر توسط نظامیان و توقیف اجناس کولبران در کردستان

– گزارش اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران– سوییس از تظاهرات بزرگ اعضای بخش ساختمانی اتحادیه کارگری سوییس

خط ونشان کشیدن دادستان مرکز استان خراسان رضوی برای کارکنان معترض موسسه مالی میزان

دستگیری 13نفر درتجمع اعتراضی روزچهارشنبه3تیر

دادستان مرکز استان خراسان رضوی گفت: دستگاه قضايي در برخورد با عوامل ناامني و اخلال در نظم عمومي اغماض نخواهد کرد و با افرادي که در اين گونه تجمعات شناسايي و دستگير شوند برخورد قاطعي مي شود.

وي با اشاره به دستگيري ۱۳ تن از افرادي که روز چهارشنبه موجب اخلال و بي نظمي در يکي از شعبه هاي اين تعاوني در مشهد شده بودند اضافه کرد: علاوه بر مجازات هاي قانوني و برخورد جدي با عاملان اخلال در نظم عمومي، افرادي که از طريق تصاوير و يا گزارش عوامل امنيتي و يا نفوذي مورد شناسايي قرار گيرند که در تجمع هاي غيرقانوني نقش داشته باشند نه تنها از نظر قانوني به مجازات خواهند رسيد بلکه بلافاصله اخراج خواهند شد و به خاطر کارشکني و اخلال در انجام امور براي رسيدن به حق و حقوق خود نيز از حمايت هيچ دستگاهي برخوردار نخواهند شد و دستگاه قضايي نيز براي ادامه همکاري در تعاوني اعتبار از آنان پشتيباني نخواهد کرد.

به گزارش6تیرپارس،قاضي صادقي به تجمع غيرقانوني و ايجاد اخلال توسط برخي افراد در تعاوني اعتبار ميزان اشاره کرد و گفت: امکانات تصويري با تجهيزات پيشرفته در اين گونه مکان ها نصب شده است و مردم مطمئن باشند که عاملان اخلال و اغتشاش در اين مراکز تاآخرين نفر مورد شناسايي قرار مي گيرند و دستگاه قضايي برخورد قاطعي با متهمان خواهد داشت. وي با اشاره به دستگيري ۱۳ تن از افرادي که روز چهارشنبه موجب اخلال و بي نظمي در يکي از شعبه هاي اين تعاوني در مشهد شده بودند اضافه کرد: علاوه بر مجازات هاي قانوني و برخورد جدي با عاملان اخلال در نظم عمومي، افرادي که از طريق تصاوير و يا گزارش عوامل امنيتي و يا نفوذي مورد شناسايي قرار گيرند که در تجمع هاي غيرقانوني نقش داشته باشند نه تنها از نظر قانوني به مجازات خواهند رسيد بلکه بلافاصله اخراج خواهند شد و به خاطر کارشکني و اخلال در انجام امور براي رسيدن به حق و حقوق خود نيز از حمايت هيچ دستگاهي برخوردار نخواهند شد و دستگاه قضايي نيز براي ادامه همکاري در تعاوني اعتبار از آنان پشتيباني نخواهد کرد.

قاضي غلامعلي صادقي همچنین درباره وضعيت پرسنل اين تعاوني اعتبار نيز گفت: طبق مصوبه مراجع قانوني، اداره کار بايد در اين باره پاسخگو باشد اما نکته حائز اهميت در اين پرونده آن است که به يقين فروش املاک و اموال و تهيه نقدينگي زمانبر خواهد بود و هيئت تصفيه نمي تواند در عرض چند ماه مشکل را حل کند بلکه اين موضوع و حل همه مسائل و مشکلات ميزان، فرآيندي چند ساله خواهد داشت؛ بنابراين تعدادي از پرسنل ميزان با نظر هيئت تصفيه و ديگر مراجع قانوني به فعاليت خود در اين تعاوني ادامه خواهند داد و برخي کارکنان که همکاري لازم را در اين باره داشته باشند، در استخدام ميزان باقي خواهند ماند و حتي در سال هاي بعد نيز در اولويت استخدام ديگر مراکز قرار مي گيرند. اما افرادي که در تجمع هاي غيرقانوني نقش داشته باشند نه تنها از نظر قانوني به مجازات خواهند رسيد بلکه بلافاصله اخراج خواهند شد و به خاطر کارشکني و اخلال در انجام امور براي رسيدن به حق و حقوق خود نيز از حمايت هيچ دستگاهي برخوردار نخواهند شد و دستگاه قضايي نيز براي ادامه همکاري در تعاوني اعتبار از آنان پشتيباني نخواهد کرد.

درهمین رابطه:

حمله نیروهای انتظامی مشهد به تجمع اعتراضی کارکنان اخراجی موسسه مالی میزان

ظهرامروز3تیر، همزمان با حضور هیئت تسویه بانک مرکزی درمحل موسسه مالی میزان واقع در میدان جانباز مشهد، کارکنان اخراجی این موسسه دراعتراض نسبت به حکم اخراج خود دست به تجمع زدند.نیروهای انتظامی مشهد به تجمع حمله کردند وبا کارکنان معترض درگیرشدند.

به گزارش 3تیرمهر، جمعی از کارکنان اخراجی موسسه منحل شده میزان ظهر امروز در اعتراض به تصمیمات اتخاذ شده در خصوص انحلال و اخراج از این موسسه اعتراض کردند.

اعتراضات کارکنان اخراجی که ظهر امروز در محل این موسسه واقع در میدان جانباز مشهد اتفاق افتاد به دلیل حضور هیئت تسویه بانک مرکزی و تصمیمات اتخاذ شده در خصوص اخراج این افراد به درگیری فیزیکی و دخالت نیروهای انتظامی ختم شد.

اخراج صدها کارمند مؤسسه مالى و اعتبارى میزان توسط هیئت تسویه موجب شد تا تعدادی از این پرسنل برای چندمین بار متوالی اعتراض خود را با تجمع در مقابل این موسسه به گوش مسئولان برسانند.وعده های مسئولان تاکنون ثمری نداشته است

بنابهمین گزارش، چندی پیش نیز ده ها نفر از پرسنل موسسه مالی و اعتباری منحل شده میزان با مراجعه به استانداری خراسان رضوی خواستار توجه مسئولان و استاندار در خصوص تعیین تکلیف وضعیت خود شده بودند.

کارمندان این موسسه مالی و اعتباری با بیان اینکه امنیت شغلی و خانوادگی آنها با انحلال این موسسه به خطر افتاده و بلاتکلیف هستند خواستار حل مشکلاتشان شدند.

جمعی از این معترضان با بیان اینکه پیش از این مسئولان استان و به ویژه استاندار بر حل مشکل آنها قول مساعد داده بودند بیان کردند: وعده های مسئولان تاکنون ثمری نداشته است.

حمایت قاطعانه کارگران اعتصابی کارخانه ایران برک  از2نماینده اخراجیشان

نیروهای انتظامی کماکان درکارخانه مستقرند

امروز اعتصاب کارگران کارخانه ایران برک رشت وارد سی‌ونهمین روز خود شد، به گفته این کارگران آنها امروز با تجمع در محوطه کارخانه خواستار بازگشت به کار دو نفر از همکاران خود شدند که در روزهای اخیر دستور تسویه حساب آنها صادر شده است.

به گزارش6تیرایلنا،یکی از کارگران حاضر در تجمع امروز، گفت: «رمضان رفیع زاده» و «لیدا مسرت بخش»  که هم اکنون در کارخانه حضور ندارند بخشی از 32 کارگری هستند که از ابتدای ماه جاری اعتبار قرارداد کاری آنها به پایان رسیده است.

وی ادامه داد: 30 کارگر دیگر برخلاف این دو نفر همچنان در محل کار خود حضور دارند هنوز دستور تسویه حساب آنها صادر نشده است و امروز همگی ما با تجمع در محوطه کارخانه از کارفرما خواستیم تا با لغو دستور تسویه حساب امکان بازگشت به کار آنها را فراهم کند.

این کارگرکارخانه ایران برک رشت در عین حال یادآور شد: کارگران مورد نظر افرادی هستند که اخیرا به همراه سه نفر دیگر از همکاران به عنوان نماینده کارگران ایران برک رشت انتخاب شده‌اند.

این کارگر یاد آور شد: همچنین برخی مسئولان شهرستانی برای بازگشت به کار این دو کارگر چندین نوبت تلفنی با کارفرما وارد مذاکره شده‌اند که متاسفانه موثر نشده است.

او گفت: کارگران ایران برک با تجمع امروز خود به مسئولان کارخانه اعلام کردند که تصمیمهای اتخاذ شده در جهت متوقف کردن تولید، با تصمیم جمعی کارگران صورت گرفته و این دو کارگر اخراجی هیچ گونه دخالتی در اتخاذ این تصمیم به صورت فردی نداشته‌اند.

او که به نمایندگی از سایر همکارانش سخن می‌گفت در ادامه در خصوص پی گیری مطالبات کارگران ایران برک طی سی ونه روز گذشته گفت: هنوز تحول مثبتی در راستای استیفای معوقات مزدی آنها صورت نگرفته است.

وی افزود: امروز هم مانند روزهای گذشته کارگران ایران برک رشت با ماموران انتظامی که از آغاز حرکت‌های اعتراضی اخیر در کارخانه حضور دارند دیدار کرده و باردیگر خواسته‌های خود را گوشزد کردند.

گفتنی است مجموع مطالبات 120 کارگر ایران برک  بیش از 8 ماه است و معترضان از کارفرمای انتظار دارند تا ضمن پرداخت بخشی از این مطالبات و تضمین استمرار فعالیت کارخانه زمینه بازگشت به کار دوباره کارگران را فراهم کند.

اسماعیل عبدی بازداشت شد

اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران که برای پیگیری علت ممنوع الخروج بودنش به دادسرای اوین مراجعه کرده بود پس از ساعت ها بازجویی بازداشت شد.

امروز شنبه ششم تیرماه،اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران،  پیرو نامه دادسرای زندان اوین مبنی بر ممنوع الخروج بودن همراه با وکیل کانون به اوین مراجعه نمود.

با توجه به تجربیات گذشته دررابطه با مراجعه اعضای کانون به اوین وبازداشتشان،مقرر شد تعدادی از فعالان صنفی سراسر کشور وی را همراهی نموده و تا بازگشت ایشان مقابل زندان اوین تحصن کنند.

بیش از 70 نفر ازهمکاران از مشهد، زاهدان،خمین ،همدان ، تهران ، کرج ، قروین و… دراین تجمع حضور پیداکردند.

وی را تا اوین همراهی کردند وتاساعت 14در فاصله يك كيلومتري( نمايشگاه ) منتظر بازگشت ایشان ماندند.

سپس 4 نفر نماينده برای مذاکره انتخاب کردند وبطرف ساختمان اوین رفتند که به پيشنهاد عبدي برای دیدار با عبدی ومذاکره با مسئولان مربوطه به داخل بردند.مسئولان اوین ضمن درخواست متفرق شدن به هیئت مذاکره کننده گفتند:عبدی فعلا بازداشت موقت است و وضعیت نامشخصی دارد تا فردا وکیلش به ملاقاتش برود.

پس ازاین جمع به پایان تجمع  وترک محل رای داد وقراربراین شد برای اعتراضات بعدی تصمیم گیری شود.

پرستاران قصد خاموشی ندارند!

*پرستاران بیمارستان طالقانی تبریزهم دست به اعتصاب وتجمع زدند

ما پرستاران دوش تا دوش هم تا رسیدن به حق و حقوق قانونی مان ایستاده ایم و منتظر جواب چراهایمان هستیم……

سریال اعتراضات و تجمع های پرستاران استان امروز به بیمارستان طالقانی تبریز کشیده شد. پرستاران این بیمارستان صبح امروز6تیر به مدت یک ساعت به نشانه اعتراض دست از کار کشیدند  و دست به تجمع زدند.

به گزارش 6تیر تبریزبیدار، سریال اعتراضات و تحصن های پرستاران استان امروز به بیمارستان طالقانی تبریز کشیده شد. پرستاران این بیمارستان صبح امروز به مدت یک ساعت به نشانه اعتراض دست از کار کشیدند  و دست به تجمع زدند.

در پایان تجمع اعتراضی پرستاران بیانیه ای نیز خطاب به وزیر بهداشت توسط پرستاران قرائت شد، دربخش هایی ازاین بیانیه آمده است:

بی شک حضور تک تک تیم سلامت در کنار هم، راهی را که در ارتقا سطح سلامت و بهداشت داشته ایم را تضمین میکند، راهی که فراز و نشیب های بسیاری دارد ولی شیرینی رسیدن به این هدف والا محفلی را ساخته که همه همکارانتان در کنارتان با گذشت و سرمایه جانی قدم بردارند و بسان تیمی باشند که راه را روشن می بیند ولی آن چه مارا سخت دل آزرده می کند نگاه غیر تیمی است، نگاهی که چه آسان تقسیم می کند قشری را از قشر دیگر.

چه شده که امروز شاهد اعتراضات عظیم صبورترین کادر درمان شده ایم، چه برسر نظام سلامت آورده ایم که این چنین سلامت خود را در خطر می بینیم.

چرا از اجرای قوانینی که از راهروهای قانونی عبور کرده دوری میکنیم، چرا باید برای گریز از قانون گذاری دست به طرحی مبهم  وخلق الساعه بزنیم و همه را غرق ابهاماتی می کنیم که تفسیر به رای های آنچنانی را موجب می شود و نتیجه اش ‌پرداخت های ناچسب به عملکرد، چرا اختلاف درپرداخت ها را این چنین غیر منصفانه وبی عدالت مندانه افزایش داده اید؟

امروز که به تاریخ می نگریم ششم تیرماه سال یک هزار و سی صد و نودوچهار است، تصویب قانون گذاری تعرفه خدمات پرستاری هشت ساله شده است.

ما پرستاران دوش تا دوش هم تا رسیدن به حق و حقوق قانونی مان ایستاده ایم و منتظر جواب چراهایمان هستیم……

*اعتصاب وتجمع دوباره پرستاران بیمارستان رازی وشهدا تبریز

صبح امروز پرستاران بیمارستان رازی تبریز برای بار دوم در محوطه این بیمارستان اعتصاب کردند و گویی پرستاران تبریزی قصد خاموشی ندارند!

به گزارش6تیر ائل، از سه شنبه هفته گذشته اعتراضات زنجیره ای پرستاران بیمارستان های تبریز بر اجرای ناعادلانه قوانین و بی عدالتی در پرداخت ها آغاز شده است، روز اول پرستاران بیمارستان کودکان، روز دوم پرستاران بیمارستان شهدا و مدنی، روز سوم پرستاران بیمارستان های رازی و امام رضا تبریز و امروز نیز بار دیگر پرستاران بیمارستان رازی و شهدای تبریز دست به اعتراض زدند.

اینطور به نظر می رسد که پرستاران تبریز تا زمانی که مسئولان به خواسته های آنان توجهی نکنند قصد خاموشی ندارند و این اعتراضات همچنان ادامه دار خواهد بود.

پرستاران تبریز مدت زیادی است که بر عدم اجرای قانون تعره گذاری اعتراض هایی داشته اند اما با بی توجهی مسئولان بهداشت و درمان آذربایجان شرقی مواجه شده اند.

اقدام اخیر وزارت بهداشت که خشم پرستاران را برانگیخت اجرای طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد بود که بر اساس این طرح پرستارانی که صرفا در بخش های درآمد زا مشغول هستند به طور ناعادلانه بیشتر از پرستاران دیگر دریافت کرده اند و به پرستاران بالینی بیشترین اجحاف صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش پرستاران و پرسنل بیمارستان رازی از صبح امروز در محوطه این بیمارستان تجمع کرده اند و علاوه بر اعتراض بر اجرای ناعادلانه قوانین از سخنانی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز روز پنج شنبه در جمع پرستاران بیمارستان امام رضا در واکنش به اعتراضات پرستاران زده اند، ناراحت بوده و با وجود اینکه هم اکنون معاونت پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جمع این پرستاران معترض حاضر شده است، اعتراض کنندگان خواستار حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی در این بیمارستان هستند.

*تجمع اعتراضی پرستاران یزدی

تجمع تعدادی از پرستاران و پرسنل بیمارستان رهنمون یزدبدلیل درخواست های صنفی و مزایای کاری برگزارشد.

به گزارش6تیر یزدی نیوز،یکی از پرستاران گفت:امسال به دلیل بی تدبیری دانشگاه علوم پزشکی یزد،حقوق پرستاران یزدی کاهش یافته است و این در حالی است که هنوز کارانه این قشر پرداخت نشده است.

همچنین این خبر در حالی منتشر می شود که شواهد بررسی شده نشان می دهد که حقوق قراردادی های کارکنان دولت در برخی ادارات استان به جای افزایش ،کاهش جدی داشته است!

تجمع کارکنان شرکت هواپیمایی خدمات ویژه قزوین مقابل شهرداری دراعتراض به تاخیرهای طولانی درپرداخت حقوق ماهانه وعدم پرداخت مطالبات

صبح امروز کارکنان شرکت هواپیمایی خدمات ویژه قزوین در اعتراض به تاخیرهای طولانی درپرداخت حقوق ماهانه ،عدم پرداخت مطالبات وعدم توجه و پیگیری مسئولین دست به تجمع مقابل شهرداری قزوین زدند.

به گزارش6تیر ایرنا درهمین رابطه، جمعی از کارکنان شرکت هواپیمایی خدمات ویژه قزوین خواستار تعیین تکلیف وضعیت این شرکت شدند.

خلبان محمد جمالیان یکی از کارکنان شرکت هواپیمایی خدمات ویژه قزوین گفت: مشکلات این شرکت از زمان واگذاری آن به بخش خصوصی آغاز شد.

وی اظهارکرد: به دلیل مشکلات پیش آمده بین سازمان خصوصی سازی و شهرداری قزوین به عنوان فروشنده و خریدار، فرودگاه خدمات ویژه قزوین که جزو معدود شرکت های تخصصی در زمینه خدمات هوایی کشاورزی در کشور است، به وضعیت نامناسبی دچار شده است.

جمالیان افزود: با گذشت سه سال از واگذاری این فرودگاه به شهرداری قزوین، کارکنان آن حقوق ماهانه خود را با تاخیرهای طولانی دریافت می کنند، ضمن اینکه برخلاف عرف بویژه در خصوص شرکت های مادر تخصصی هیچگونه پاداشی را نیز دریافت نکرده اند.

وی با بیان اینکه کارکنان فرودگاه خدمات ویژه قزوین خواهان بازگشت این مجموعه به وزارت جهاد کشاورزی هستند، اضافه کرد: در حال حاضر حقوق خرداد ماه کارکنان فرودگاه پرداخت نشده است.

سرپرست شرکت هواپیمایی خدمات ویژه قزوین پیرامون درخواست کارکنان این مجموعه از شهرداری، گفت: این فرودگاه که جزو شرکت های مادر تخصصی وزارت جهاد کشاورزی بود فروردین ماه سال 91 بر اساس اجرای اصل 44 قانون اساسی از طریق فرا بورس به شهرداری قزوین انتقال یافت.

خلبان سید محمد باقری با بیان اینکه در جریان این واگذاری برخلاف تاکید قانون خصوصی سازی، وضعیت کارکنان فرودگاه تعیین تکلیف نشده، افزود: مشکلات پیش آمده در پرداخت مطالبات و پاداش کارکنان فرودگاه به دلیل اختلافات موجود بین شهرداری قزوین و سازمان خصوصی سازی است.

وی با بیان اینکه در اسفند ماه سال 92 سازمان خصوصی سازی به دلیل آنچه عمل نکردن تعهدات شهرداری قزوین اعلام کرده بود اقدام به فسخ قرارداد واگذاری فرودگاه نمود، گفت: شهرداری قزوین نیز از این تاریخ به بعد هیچ مسوولیتی در قبال فرودگاه نپذیرفته است.

باقری ادامه داد: به دنبال مشکلات رخ داده در خرداد ماه پارسال و غیرکارشناسی تشخیص داده شدن واگذاری صورت گرفته، دولت یازدهم خرداد ماه پارسال مصوبه ای را به تصویب رساند تا در قبال ارایه برخی املاک و منازل سازمانی فرودگاه به شهرداری، شرکت فرودگاه خدمات ویژه بار دیگر به وزارت جهاد کشاورزی بازگردد که این مصوبه به دلایل نامشخص هنوز محقق نشده است.

وی با بیان اینکه متضرر اصلی چالش پیش آمده کارکنان بلاتکلیف فرودگاه خدمات ویژه قزوین هستند، افزود: به عنوان نمونه کارکنان این مجموعه تخصصی سه سال است که هیچگونه پاداشی دریافت ننموده اند.

سرپرست شرکت فرودگاه خدمات ویژه قزوین با بیان اینکه این شرکت دارای 65 نیروی رسمی و 19 نیروی خدماتی است، افزود: مطالبات این نیروها به دلیل مشکلات یاد شده با تاخیر پرداخت می شود و در حال حاضر حقوق خرداد ماه آنان نیز پرداخت نشده است.

باقری از شرکت هواپیمایی خدمات ویژه قزوین به عنوان یک شرکت پدافندی یاد کرد و گفت: خدمات منحصر به فرد این شرکت در کشور که در زمینه کودپاشی، بذرپاشی، سم پاشی، محلول پاشی ارگانیک و اطفای حریق در سطح جنگلها، منابع طبیعی و اراضی کشاورزی فعال است، به دلیل مشکلات یاد شده در حد قابل توجهی محدود شده و کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه فرودگاه خدمات ویژه قزوین از معدود شرکت های تخصصی و خدماتی در صنعت هوایی کشور است و به عنوان یک سرمایه ملی محسوب می شود، افزود: امیدواریم با تدبیر مسوولان هر چه زودتر مشکل این فرودگاه و کارکنانش مرتفع شود.

به گفته باقری، شرکت هواپیمایی خدمات ویژه دارای حدود 50 سال سابقه است.

اعتراض کارگران کارخانه بافت بلوچ ایرانشهربه پرداخت نشدن سه ماه حقوق،عیدی ،پاداش وحق بیمه

مستمری کارگرانی که از دی ماه سال 93 بازنشسته شده تا به امروز پرداخت نشده است

کارگران کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر اعتراضشان را به پرداخت نشدن سه ماه حقوق،عیدی ،پاداش وحق بیمه خود در سال جاری اعلم کردند.

به گزارش6تیرایرنا،کارگران کارخانه بافت بلوچ از پرداخت نشدن حقوق خود در سال جاری از سوی این کارخانه گلایه کردند و گفتند: امسال نه عیدی، نه پاداش و نه حقوقی دریافت کرده اند و برای گذران زندگی با مشکلات زیادی رو به رو هستند.

یکی از کارگران بافت بلوچ ایرانشهر که 23 سال سابقه کار دارد گفت: سه ماه است که حقوق نگرفته ایم و لیست بیمه کارگران از دی ماه سال 93 تاکنون به تامین اجتماعی ارائه نشده به طوریکه دفترچه های کارگران تمدید یا تعویض نمی شود.

وی گفت: کارگرانی که از دی ماه سال 93 بازنشسته شده اند تاکنون هیچ گونه مستمری دریافت نکرده اند.

یکی دیگر از کارگران کارخانه گفت: با توجه به اینکه در ماه رمضان قرار داریم مسوولان باید چاره ای بیاندیشند که ما شرمنده زن و بچه هایمان نشویم.

یکی از اعضای هیات مدیره کارخانه که نخواست نامش فاش شود گفت: این کارخانه هم اینک حدود 20 میلیارد ریال به کارگران و تامین اجتماعی بدهکار است.

وی افزود: ما تنها از طریق مکاتبه مشکلات را به مدیران منتقل می کنیم، کارخانه 190 نفر نیرو دارد که با مشکلات معیشتی رو به رو هستند.

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه ایرانشهر نیز با تایید پرداخت نشدن حقوق سه ماهه و عیدی کارگران بافت بلوچ افزود: اواخر سال 93 کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر از لیست واگذاری به سامانه خصوصی سازی خارج شده و تحت حمایت دولت قرار گرفته است.

کارخانه بافت بلوچ از 36 سال قبل با هدف اشتغالزایی در شهرستان ایرانشهر ایجاد شد به طوری که در سالهای نخست فعالیت افزون بر دو هزار و 500 نفر در آن مشغول به کار بودند.

ورود پارچه های ارزان قیمت از کشورهای همسایه سبب کاهش فعالیت کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر شد بطوریکه رفته رفته کارگران آن اخراج و بیکار شدند.

با توجه به آتش سوزی سال 87 که منجر به تخریب خط ریسندگی و مشکلات فراوان برای این کارخانه شد هم اینک تنها 200 نفر در بخش رنگریزی آن مشغول به فعالیت هستند.

عدم پرداخت 6ماه حقوق ،حق بیمه و عیدی19 کارگرکارخانه فرش باستان

کارگران کارخانه فرش باستان یزد گفتند:بابت 6 ماه دستمزد و عیدی سال ۹۴ از کارفرمای خود طلبکارند.

به گزارش6تیرایلنا،این کارگران که تعداد آنها 19 نفر است در توضیح این طلب وصول نشده خود به گفتند :از آذر ماه سال 93 تاکنون هیچ وجهی بابت مزد ماهانه و عیدی پایان سال دریافت نکرده‌اند و کارفرما دلیل این وضعیت را کمبود نقدینگی اعلام کرده است.

این کارگران همچنین در خصوص معوقات بیمه‌ای‌شان گفتند که از اردیبهشت ماه سال جاری حق بیمه آنها هنوز به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است.

یکی از کارگران قدیمی کارخانه فرش باستان درباره سابقه این کارخانه گفت: کارخانه فرش باستان حدود سه سال پیش بیش از 180کارگر داشت که به تدریج بازنشسته شده‌ وتعدادی نیز اخراج شده اند و در حال حاضر این کارخانه با 19 کارگر به صورت نیمه تعطیل به فعالیت تولیدی خود ادامه می دهد.

طبق اظهارات وی، علی رغم اینکه مسولین کارخانه برای پرداخت بدهی‌های مالی و حقوقی خود بار‌ها اقدام به فروش مواد اولیهٔ شرکت کرده‌اند، اما در یک سالهٔ گذشته به طور متوسط حقوق کارگران هر ۳ ماه یک بار پرداخت شده است ضمن اینکه در ۳سال گذشته نیز مزایایی به آنها تعلق نگرفته است .

وی گفت: وضعیت کارخانه فرش باستان یزد علی رغم سابقهٔ طولانی این شرکت در صنعت فرش کشور به لحاظ وضعیت تولید و کمبود نقدینگی خوب نیست و عمده‌ترین دلیل آن تمایل سهامداران اصلی شرکت در خصوص فروش زمینی است که کارخانه در آن قرار دارد.

این کارگران همچنین روند رسیدگی به وضعیت خود از طریق اداره کار یزد و سایر مسولین ذیربط را نامطلوب عنوان می‌کنند.

بیکاری160کارگربدنبال آتش سوزی کشتی‌های بندر دیر

در نتیجه حادثه آتش سوزی که روز گذشته در اسکله اصلی این بندر اتفاق افتاد حدود 160 کارگر کشتی کار خود را از دست داده‌اند.

به گزارش6تیرایلنا،عصر روز گذشته  17 فروند لنج ماهیگری و باربری بر اثر وقوع آتش سوزی در بندر «دیر» سوختند.

هنوز بصورت رسمی دلیل وقوع این حادثه اعلام نشده است اما در حالی حاضر تمامی کارگرانی که بصورت مستقیم بر روی این لنج‌ها کار می‌کردند بیکار شده‌اند.

از مجموع لنج‌های آتش گرفته 12 فروند ویژه صیادی و 5 فروند ویژه باربری بودند که متاسفانه به دلیل وزش باد تمامی آنها بصورت 100درصدی دچار سوختگی شده‌اند.

در شرایط عادی بصورت متوسط در هر لنج باربری و صیادی به ترتیب تعداد 8 و 10 کارگر مشغول کارند.

با توجه به نزدیک شدن فصل برداشت میگو بیشتر لنج‌های صیادی آتش گرفته در حال آماده شدن برای این فصل بودند که این حادثه اتفاق افتاد.

از قرار معلوم تمامی کارگرانی که در استخدام این لنج‌ها بودند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند اما با توجه به شرایط خاصی که برای بیمه شده آنها خصوصا کارگران صیاد وجود دارد هنوز مشخص نیست که به همه این کارگران بیمه بیکاری تعلق بگیرد.

کارگران با ماهی ۳۲۸هزار تومان در تهران خانه اجاره کنند؟؟!!!

درحالی دریافتی اکثرکارگران به یک‌میلیون تومان در ماه نمی‌رسد که با توزیع این دستمزد بین انواع و اقسام هزینه‌ها، طبق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار، هرکارگر مجبوراست با ماهی ۳۲۸هزار تومان در تهران خانه اجاره کند، ولی آیا این کار ممکن است؟

به گزارش 6تیرتسنیم،کارگران بیان می‌کنند هزینه های معیشتی امسال حداقل 20 درصد بیشتر شده و چالش کسری درآمد آنها افزایش یافته است. بسیاری از کارشناسان بازار کار برآورد می‌کنند که اگر هزینه یک خانواده 4نفره سال گذشته 2.7 میلیون تومان بوده امسال این رقم به 3.2 میلیون رسیده است. تأمین معیشت و هزینه های زندگی از مهمترین مسائل و چالش هایی است که خانوارهای کم درآمد جامعه به صورت مستمر با آن روبرو هستند.

یکی از اصلی ترین گلایه های جامعه کارگری عدم برقراری تعادل بین هزینه ها و درآمد بوده است و به اصطلاح دخل و خرج زندگی آنها هماهنگ نیست.

کارگران با حقوق خود چه می توانند بکنند؟! مرکز آمار ایران و بانک مرکزی آمارهایی از میانگین سهم هزینه های مختلف خانوار و سبد خانوار ارائه می‌دهند که این سهم ها در زندگی کارگران با دو سناریو (حداقل حقوق کارگران 712 هزار تومان و میانگین حقوق کارگران یک میلیون تومان) محاسبه و با قیمت برخی از کالاها و خدمات مقایسه شده است.

اگر بخواهیم مطابق مرکز آمار و بانک مرکزی محاسبه کنیم 32.8 درصد حقوق یک کارگر سهم مسکن، 4.9 درصدسهم پوشاک،6.9 درصد سهم درمان و بهداشت،9.8 درصدسهم حمل و نقل،4.6 سهم کارفرهنگی ، 5.1 درصد خرید وسایل،8.6درصد سایر هزینه ها و در نهایت 27.3 درصد سهم خوراک است و این مسئله به معنی این است که عمده حقوق کارگران صرف هزینه مسکن و خوراک می شود.

سهم هزینه هر بخش با فرض دریافت حداقل حقوق 713 هزار تومان

 

سهم هر بخش هزینه
مسکن 233864 هزار تومان
پوشاک 34937 هزار تومان
بهداشت و درمان 49197 هزار تومان
حمل و نقل 69874 هزار تومان
کارفرهنگی 32798هزار تومان
خرید وسایل 36363هزار تومان
سایر هزینه ها 61318 هزار تومان
خواراک 194649هزار تومان

 

تحلیل هزینه زندگی کارگران در سناریو اول با حقوق 713 هزار تومان به این صورت است که با 233 هزار تومان  ماهیانه سهم مسکن در هیچ کجای تهران نمی‌توان خانه ای اجاره کرد. مگر کارگری به حاشیه های دور از شهر مهاجرت کند. همچنین با میزان تعریف شده در بخش پوشاک یک کارگر تنها 5جفت جوراب، سه زیر پیراهن مردان، دو بلوز زنانه و دو شلوار خانگی می‌تواند خریداری کند.

در بخش هزینه های بهداشت و درمان با ماهیانه 49 هزار تومان اگر یک بار بیمار و ویزیت متخصص 35 هزار تومانی پرداخت کند؛ تنها 15 هزار تومان برای یک معاینه پزشک عمومی برای او باقی می ماند.

در بخش هزینه حمل و نقل که 69 هزار تومان است، یک کارگر در ماه می‌تواند 69 بلیت رفت و برگشت مترو و 139 بار بلیت میانگین یکسره اتوبوس و 34 بار رفت و برگشت از میدان ولی عصر به هفت تیر را تهیه کند.

همچنین با میزان مشخص شده برای کار فرهنگی که 32 هزار تومان است می تواند 6.5 بلیت سینما، سه جلد کتاب 10 هزار تومانی تهیه و یک خانواده چهارنفره می توانند به ساندویچی ارزان بروند و یک پیتزا دو نفره و دو ساندویچ ساده بخورند و با این پول حتی سفر هم نمی توان رفت.

یک کارگر با سهم 36 هزار تومانی خرید وسایل تنها می تواند وسایل بسیار کوچک آشپزخانه را خریداری کند و در صورتی که وسایل بزرگ خانه اش با مشکل روبرو شود امکان تهیه وسایل ندارد.

سهم خوراک بعد از سهم مسکن یکی از بخش هایی است که کارگران مجبورند در آن هزینه کنند که یک کارگر حداقل بگیر با 194 هزار تومان خرج خوراک تنها می تواند ماهیانه 5.5 کیلوگرم گوشت قرمز و 33.5 کیلوگرم گوشت مرغ، 194نان کامل(سنگک+ نصفه نان ) و 27/8کیلوگرم برنج ایرانی خریداری کند.

سهم هزینه هر بخش با فرض دریافت میانگین حقوق یک میلیون تومانی

سهم هر بخش هزینه
مسکن 328000هزار تومان
پوشاک 49000هزار تومان
بهداشت و درمان 69000هزارتومان
حمل و نقل 98000هزار تومان
کارفرهنگی 46000هزار تومان
خرید وسایل 51000هزار تومان
سایر هزینه ها 86000هزارتومان
خوراک 273000هزار تومان

 

اما در بخش دوم اگر فرض را بر این بگیریم که یک کارگرماهیانه یک میلیون تومان دریافتی دارد. سهم ماهیانه مسکن او 328 هزار تومان است که باز هم در تهران نمی‌تواند هیچ خانه ای اجاره کند.

سهم ماهیانه این کارگر در بخش پوشاک 49 هزار تومان است که با این میزان تنها می‌تواند 10 جفت جوراب و چهار زیرپیراهن و2 بلوز زنانه و 3شلوار خانگی و یک مانتو کاملاً‌ساده و یک شلوار مهمانی خریداری کند.

در بخش بهداشت و درمان با ماهیانه 69 هزار تومان کارگر می‌تواند یک بار ویزیت متخصص (35 هزار تومانی) و دوبارویزیت پزشک عمومی (15 هزار تومانی) برود.

این کارگر با حقوق 1 میلیونی در بخش حمل و نقل می تواند ماهیانه 98 هزار تومان هزینه کند که با این میزان  98 بلیت رفت و برگشت مترو 196 بلیت میانگین یک سره اتوبوس و 49بار رفت و برگشت از میدان ولی عصر به هفت تیرمی تواند تهیه کند.

ماهیانه 46 هزارتومان برای این کارگر باقی می ماند تا در بخش کار فرهنگی هزینه کند که این میزان کفاف تهیه  4جلد کتاب 10 هزار تومانی را می دهد و در کنار آن  یک خانواده 4نفره می تواند یک بار در ماه به ساندویچی برود و یک پیتزا و دو ساندویچ ساده بخورند و با این پول سفر هم نمی توان رفت.

همچنین با 51000 هزارتومان هزینه خرید وسایل می تواند وسایل ساده آشپزخانه خریداری کرد یا به صورت قسطی هفته ای 10 هزار تومان وسایل با قیمت های پایین خریداری کرد.

کارگر با حقوق 1میلیونی 273 هزار تومان می تواند در بخش خوراک هزینه کند که با این رقم توانایی خرید 7.8 کیلوگرم گوشت قرمز و49.6کیلوگرم گوشت مرغ و 273 نان سنگک و 39 کیلو گرم برنج ایرانی در ماه رادارد.

از مجلسی‌ها هم آبی گرم نشد !

به بهانه اعتراضات مدرسان حق التدریس دانشکده‌های فنی در مقابل مجلس

مدرسان حق التدریس دانشکده‌های فنی حرفه ای آخرین بار دوم تیرماه امسال درمقابل مجلس اعتراض کردند و ۱۵ نفر از نمایندگان آنان موفق شدند وارد صحن مجلس شوند و با نمایندگان گفتگو کنند اگر چه نمایندگان قول همکاری داده اند اما این مدرسان امیدی به نمایندگان ندارند.

به گفته اعتراض کنندگان مدرسان بارها برای تعین تکلیف دست به دامان مجلسیان شده اند اما از طرف اهالی بهارستان هم آبی گرم نشده است و به نظر می‌رسد نماینده‌ها بیشتر به دنبال مطالبات سیاسی خودهستند.

یکی از اعتراض کنندگان با اشاره به حضور مکرر در مقابل مجلس می‌گوید: ما جمعی از مدرسان حق التدریس در راستای احقاق حقوق خود تا به حال بار ها مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع‌هایی داشته ایم و سال‌ها نامه نگاری و جمع‌آوری امضا هیچ کمکی به ما نکرده است امسال طی دو تجمع در تاریخ ۲۲ اردیبهشت و ۲ تیرماه توانستیم و صحن علنی مجلس راه پیدا کنیم که در هر بار با نماینده‌های مختلف شهرها گفتگو کرده ایم .

این مدرس دانشگاه در مورد وضعیت مدرسان حق التدریس دانشکده‌های فنی و حرفه ای می‌گوید: در فرایند این انتقال- مطابق با قانون(ماده ۲۳) از ابتدای سال ۹۰ به وزارت علوم- متاسفانه چندین سال است که این نیروهای زحمت کش در وضعیت بلا تکلیفی به سر می برند.

او می‌گوید: نه وزارت علوم و نه آموزش و پرورش نمی‌خواهند به وضع سخت معیشتی و شغلی این نیروها رسیدگی کنند.وزارت علوم مدارک تحصیلی فوق دیپلم، لیسانس و فوق لیسانس را نمی‌پذیرد و آموزش و پرورش هم می‌گوید تمام این نیروها و ساختمان‌های اداری و آموزشی را انتقال داده است.

وی ادامه می‌دهد: حالا نیز با وعده تعیین تکلیف معلمان حق التدریس آموزشکده‌های فنی وحرفه ای توسط دکتر زاهدی و بند(واو)اصلاحیه ماده ۱۷ قانون تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق التدریس مصوب سال ۱۳۸۹ ما هنوز هم محق استخدام شدن هستیم ،و مسئولان ضمن محق دانستن ما می‌گویند کاری برای ما نمی‌توانند انجام دهند.

اوبه آخرین ملاقات با نماینده ها اشاره می‌کند و می‌گوید: روز دوم تیر ، پنج نفر از نماینده‌های حق التدریسان توانستند به جلسه کار گروه‌های مجلس راه پیداکنند در این دیدار در پی هماهنگی دکتر خجسته با کمیسیون آموزش توانستیم در ابتدا با رئیس کار گروه فنی و حرفه ای دکتر منظری توکل در خصوص مشکلات صحبت کنیم که او در جریان ریز مسائل قرار داشتند و عدم همت لازم در مسؤلان و سردرگمی آنان در خصوص حل این معضل را بیان کردند او بر محق بودن جهت استخدام تاکید کردند در حالیکه اعتقاد داشتند باید به دنبال مراجعه مکرر حق التدريسان به مجلس، دولت و به ویژه به سازمان مدیریت و دانشگاه فشار وارد کرد. سپس با دکتر زاهدی رئیس کميسيون صحبت کردیم که دقیقا در جریان تمام مشکلات و تلاش های انجام شده قرار داشتند اما او نیز از ناتوانی در حل مشکل مزبور خبر دادند.

این مدرس ادامه می دهد: سپس با نائب رئیس کمیسیون ، جبار کوچکی نژاد و معاون پارلمانی دانشگاه فنی دکتر میردامادی به طور همزمان ملاقات کردیم که در این خصوص پیشنهادی ارائه کردند که دانشگاه تمام افرادی را به صلاح خود جذب کند و با ارائه آمار دقیق مشخص شود چه تعداد از این افراد باقی می‌مانند تا در خصوص انتقال آنها به آموزش و پرورش تصمیم گیری کنند.

وی در پایان با ابراز نا امیدی از دولت و مجلس می‌گوید: در نهایت آخرین تحلیل جمعی از نمایندگان حق التدریس این بود که هیچ یک از مسئولان واقعا واز صمیم قلب نمی‌خواهد یا نمی‌تواند قدمی برای این نیرو ها بر دارد بنابر این همچنان این مشکل پا بر جاست و ما از مسئولان رسانه های کشور تقاضا داریم این ظلم را که برما رفته است را به گوش دیگران برسانند.

مشکلات مدرسان حق التدریسی یکی از گره های بازناشدنی در سال های اخیر بوده است. چه بسیار آموزگاران و استادانی که با کمترین حق الزحمه وبه امید استخدام شدن سال ها رنج پیمودن راه‌های طولانی شهرها و روستاها را به جان خریدند و هرگزموفق نشدند. مدرسان حق التدریس دانشکده‌های فنی و حرفه ای نیروهایی هستند که قبل از سال ۱۳۹۰ زیر نظر وزارت آموزش و پرورش بودند. این نیروها پس از چند سال کار و خدمت درسال ۱۳۹۰به استخدام آموزش و پرورش در آمدند اما همچنان در مسیر وزارت علوم و آموزش پرورش سرگردانند.

بخش هایی ازیک گزارش ایسکانیوزبتاریخ6تیر

تجمع متقاضیان مسکن مهرکرمان مقابل دادگاه  وفرمانداری

جمعی از متقاضیان مسکن مهر در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده‌شان مقابل دادگاه  وفرمانداری کرمان تجمع کردند.

به گزارش 6تیرتسنیم ، صبح امروز جمعی از متقاضیان واحدهای مسکن مهر در اعتراض به عدم رسیدگی به پرونده مسکن مهر و پرداخت پولشان در مقابل  دادگاه کرمان تجمع کرده‌اند.

شرکت کنندگان در این تجمع  نسبت به پرداخت پولشان در ده سال گذشته و فرار مسئول اصلی پروژه مسکن مهر پارسا گستر کرمان اعتراض کردند.

به گفته یکی از شرکت کنندگان در این تجمع، ده سال است که پول بایت خرید مسکن مهر پرداخت کرده اند اما مسئولان نه تنها جوابی به آن‌ها نداده اند بلکه مسئول اصلی پرونده پس از مدتی بازداشت متواری شده است.

این تجمع در حالی ادامه دارد که تجمع کنندگان به سمت فرمانداری کرمان رفته و آنجا به تحصن خود ادامه دادند.

تحصن و تجمع اهالی روستاهای دزبن، حاجی آباد و چندوکان شهرستان قصرقند بخاطر کمبود شدید آب شرب

ما تشنه ایم آب می خواهیم و آب سالم زندگی سالم

روز5تیر،اهالی روستاهای دزبن، حاجی آباد و چندوکان شهرستان قصرقند بخاطر کمبود شدید آب شرب دست به تحصن و تجمع مسالمت آمیز یک ساعته زدند.

به گزارش6تیر بلوچ پرس، اهالی روستاهای دزبن، حاجی آباد و چندوکان بخش ساربوک شهرستان قصرقند روزجمعه5تیربخاطر کمبود شدید آب شرب که چندین سال است لاینحل مانده با حمل پلاکارد (ما تشنه ایم آب می خواهیم و آب سالم زندگی سالم ) دست به تحصن و تجمع مسالمت آمیز یک ساعته زدند.

روستاهای نامبرده جمعیتی بالغ بر چهار هزار و پانصد نفر جمعیت دارند و از روستاهای پرجمعیت و وسیع شهرستان قصرقند می باشند و مردم آن از آب های راکد و ناسالم برای شرب استفاده می کنند بطوریکه در ماه های اخیر بیشترین گزارش اسهال و مریضی های کلیوی به خاطر مصرف آب های غیر بهداشتی و ناسالم و شور شده است.

در پایان این تجمع با قرائت رنج نامه ای از طرف اهالی روستاهای دزبن، حاجی آباد و چندوکان و گلایه از مسئولین، خواستار توجه و حل اساسی این مشکل شدند.

کشته شدن کولبری دیگر توسط نظامیان و توقیف اجناس کولبران در کردستان

نیروهای سپاه در نوسود از توابع شهرستان پاوه با یورش به کولبران و کاسبکاران، اقدام به توقیف اجناس آنان کردند. یک کولبر نیز بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی مستقر در منطقه مرزی «سرو» ارومیه جان خود را از دست داده است.

به گزارش 6تیرکُردپا، روز گذشته، نیروهای سپاه مستقر در نوسود به کولبران و کاسبکاران در منطقه «دواوان» یورش برده و اقدام به آزار و اذیت کولبران و کاسبکاران و توقیف اجناس آنان کردند.

از دیگر سو و بر اساس گزارشات منتشره، یک کولبر نیز به نام خسرو امین‌زاده اهل روستای «زیندشت» از توابع شهرستان سلماس بر اثر شلیک نیروهای هنگ مرزی مستقر در منطقه مرزی «سرو» ارومیه جان خود را از دست داده است.

گفته می‌شود، این کولبر کُرد جهت تأمین مایحتاج روزمره زندگی به کولبری در مناطق مرزی ارومیه روی برده بود.

شهروندان مناطق مرزی به دلیل بیکاری، فقر و تورم بیش از حد به کولبری در نقاط مرزی روی برده که در اکثر موارد هدف تیراندازی نیروهای نظامی قرار می‌گیرند.

نیروهای نظامی به ویژه نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران به بهانه «مبارزه با قاچاق کالا» بدون اخطار و در نظر گرفتن قوانین استفاده از سلاح، کولبران مرزی را هدف تیراندازی قرار می‌دهند.

 

پیشتر معاون مرزبانی حکومت اسلامی ایران به خبرگزاری مهر اعلام کرده بود: کولبرانی که به شیوه غیرقانونی کالاها را از مرز وارد کشور می‌کنند از سوی نیروهای انتظامی هدف تیراندازی قرار می‌گیرند.

گزارش اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران– سوییس از تظاهرات بزرگ اعضای بخش ساختمانی اتحادیه کارگری سوییس

روز شنبه 27ژوئن 2015 بیش از15000 نفر از اعضای بخش ساختمانی اتحادیه های کارگری سوییس  (اونیا وسینا) درپاسخ به فراخوان این دو سندیکا در شهر زوریخ گرد آمده تا خواسته های خود را به گوش مردم ومسئولین برسانند.

این تظاهرات و گردهمایی بر محور دو شعار افزایش مزد وپایین آوردن سن بازنشستگی تا 60سال برای کارگران بخش ساختمانی انجام گرفت که مورد استقبال اعضای شرکت کننده قرارگرفته بود.

این تظاهرات درمرکز شهر زوریخ به مدت دوساعت (از ساعت 12الی 14)همراه با سروصدای بسیارسوت وموزیک ونواختن طبل انجام گرفت واین در حالی بود که مدت نیم ساعت باران تندی در گرفت اما مانع از ادامه آن نشد !

تظاهر کنندگان که اکثر قاطع آن عضو سندیکای اونیا(بزرگترین ورادیکالترین سندیکای سوییس) بوده با تی شرت وکلاه  قرمز وپرچم وپلاکاردهای  این سندیکا از شهرهای مختلف سوییس حضور داشتند واتحاد وهمبستگی خوبی را به نمایش گذاشتند!

ساعت 14 پایان مسیر راهپیمایی وآغاز سخنرانیهابود ،سخنرانان بازبانهای رایج اروپا سخنرانی نمودند ،وبا شور وحرارت نقش سرمایه داران دراستثمار کارگران وزحمتکشان را افشاءنموده و این مهم را توضیح دادند که بشریت برای رسیدن به آزادی وبرابری با تمام توان باید مبارزه کند !

سخنرانان اعلام نمودند که تمامی ساخت وساز وخیابانها وکارخانجات بدست ما ساخته میشود ولی ما همیشه محروم ودر رنج هستیم ،سرمایه داران تا ماجوان وقوی و سالم هستیم ونیرو داریم برای معیشت ما حداقل مزدی در نظر میگیرند اما وقتی ما پیروبیمار واز کارافتاده میشویم دیگر برای انها اهمیتی ندارد که چه بر سر ما می آید !این حالی است که سرمایه داران همواره با تصویب قوانین ضد کارگری هر روزه تعرض بیشتری  به حقوق های بنیادین کارگران داشته وتنها با مبارزات متحدانه ما مجبور به عقب نشینی خواهند شد !

سخنرانان مدام از اتحاد وهمبستگی  صحبت نموده و این جملات را مرتب تکرار میکردند:

ما با اتحاد وانسجام میتوانیم بر سرمایه داری پیروز شویم !

سکوت در مقابل سرمایه داران پذیرفتن فقر وبیحقوقی است !

این گردهمایی در ساعت 15 بعد از با ابراز احساسات شرکت کنندگان بپایان رسید.

در ذیل عکس هایی از این گردهمایی را میبینید!

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران– سوییس

ششم تیرماه1394

akhbarkargari2468@gmail.com

 

1 دیدگاه برای “اخبار و گزارشات کارگری ۶٬۷ و ۸ تیر ۱۳۹۴

  1. بازتاب: 26 میلیون حقوق ماهانه یکی از کارکنان سایپا عکس | دانلود سریال 94

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

این وب‌گاه برای کاهشِ هرزنامه‌ها از Akismet استفاده می‌کند. در موردِ نحوهٔ پردازشِ داده‌هایِ دیدگاهتان بیشتر بدانید.

اطلاعات

این ویودی در 29 ژوئن 2015 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: