اشتراک eshtrak

خبری سیاسی فرهنگی! مسئولیت هر مقاله بعهده نویسنده آنست!

اسرائیل بیخ گوش ایران: جاسوس های اسرائیل در ایران٬ بازداشت کارمند سابق وزارت انرژي امريکا به اتهام فروش اسرار دولتي به ایران٬ آمریکا و اعراب برای مقابله با ایران ‹تدابیر امنیتی جدید می‌اندیشند’٬ جایگاه ایران در سرعت اینترنت دنیا٬ عکس/ رزمایش گردان های کوثر (بسیج زنان) برای مقابله با نا آرامی های اجتماعی

از مدت ها پیش خبری در محافل سیاسی داخلی و بین المللی مطرح شد که یک جاسوس و نفوذی اسرائیل در بین نزدیکان حسن نصرالله بازداشت شده است. از همین طریق یک شبکه جاسوسی اسرائیل در ایران نیز لو رفت که نفوذ عمیقی در ایران و حتی در سطح بیت مقامات بالای کشور داشت. هر چند این مسئله یک شوک اطلاعاتی به ایران بود اما زنگ خطر از مدت ها پیش به صدا در آمده بود. از مدت ها قبل جاسوسان اسرائیل در مراکز حساس و غیر حساس در ایران کشف و بازداشت و بعضا اعدام شده بودند…. بسیاری از زندانیان سیاسی در ایران خود با کسانی هم بند بوده اند که به اتهام جاسوسی در زندان بوده و بعضا حکم اعدام داشته و یا دارای احکام حبس بوده اند. کسانی که خود نیز به اتهام خویش تصریح داشته و بعضا از آن دفاع نیز می کرده اند! مشاهدات زندانیان متعددی که از نزدیک شاهد و ناظر این جمع از زندانیان بوده اند تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است. خبرها و گفته ها و شنیده های آن ها عمدتا در حد ملاقاتی های شان و یا جمع خود زندانیان و نزدیکان شان دهان به دهان شده است. اما این مسئله که در زندان «سخنی است که بر سر هر بازاری هست»، به هر دلیل ناشناخته ای که نمی دانم چیست و چرا؛ کمتر در عرصه عمومی مطرح شده است. اما اینک که مرحله نهایی مذاکرات هسته ای در میان است و جاسوسان اسرائیلی فعال در عرصه های نهان قدرت و سیاست؛ اطلاعات و امنیت در ایران ممکن است آخرین سنگ های شان را در فلاخن بگذارند؛ همان کاری که نتانیاهو و لابی های همدست شان در آمریکا و عربستان و دوستانش در منطقه انجام می دهند؛ دیگر خیلی از صاحب نظران و دلسوزان این ملک و ملت ضروری می دانند که شمه ای از این سخنان و خبرها و گفته ها و شنیده های رد و بدل شده در عرصه غیر رسمی و عموما شفاهی سیاست در ایران، در عرصه عمومی تری نیز مطرح شود تا همگان بر آن تامل و توجه کافی داشته باشیم و از کارها و کارشکنی های این دشمنان ملت و منافع ملی ایران و ایرانیان بیمناک شویم و هشدار و انذار دهیم.

israeli jasoos_mosad
اسرائیل بیخ گوش ایران: جاسوس های اسرائیل در ایران

روز آنلاین، رضا علیخانی : خبرها و شنیده‌های جدی حکایت از آن دارد که در سالیان اخیر «مسئول» میز اسرائیل در اطلاعات سپاه به اتهام جاسوسی برای اسرائیل دستگیر و پس از ماه‌ها بازجویی اعدام شده است. همین اتفاق در سال گذشته برای «مسئول» میز اسرائیل در وزارت اطلاعات نیز اتفاق افتاده و او نیز همان فرجام هم ردیف خود در اطلاعات سپاه را داشته است. همه گان می دانیم وقتی «مسئول» میز اطلاعاتی یک کشور در یک نهاد امنیتی، جاسوس همان کشور از آب در می آید یعنی چه و چه فاجعه ای به بار آورده و تبعات ویرانگرش چقدر می تواند هم چنان ادامه داشته باشد.

هر از چندی در ایران اتفاق شگفت انگیزی می افتد و یا خبرها و شنیده هایی به گوش می رسد که با هر عقل سلیمی تضادش با منافع مردم ایران و حتی مصالح نظام مستقر اظهر من الشمس است ولی ظاهرا کسی متوجه این تعارض آشکار نمی شود. در روزهای اخیر نیز خبرهایی از برخی ماجراجویی ها در رابطه با موضوع یمن به گوش می رسد؛ نرگس محمدی در حالی که کاملا در دسترس دستگاه های امنیتی و قضایی است و روز قبلش به پرونده در حال جریانش رسیدگی می شود، با حمله به خانه اش بازداشت می شودو… . اما اهمیت برخی مواضع و گاه اتفاقات شگفت انگیز در ماجرای هسته ای که خود صورت مسئله بزرگ ایران است؛ بیش از بقیه است…

____________________________


بالاخره ماراتن مذاکرات هسته‌ای به تفاهم‌نامه اولیه لوزان منجر شد. بخش مهمی از جامعه، نیروهای منتقد و از جمله اپوزیسیون خارج از کشور (به عنوان بخشی از جامعه مدنی ایران) از این توافق و تفاهم به اشکال مختلف استقبال کردند. البته افراد و نیروهایی نیز، در داخل یا خارج از کشور؛ یا ناراضی‌اند و مسکوت و یا به نحوی زبان به نقد و اعتراض گشوده‌اند.

… در این شلوغی و هیاهو نکته‌ای کمتر دیده شد و آن سخنان نقدی (فرمانده بسیج مستضعفان) در اوج مذاکرات در یک سخنرانی بود که گفت موضوع نابودی اسرائیل قابل مذاکره نیست. این موضع به سرعت انعکاس جهانی یافت و باز بلافاصله مورد بهره‌برداری – البته ناکام – نتانیاهو قرار گرفت. این نظر یک پاس به سمت بازیکنی بود که آبشار سریع او تنها انتظاری بود که می‌شد داشت. همین اتفاق هم افتاد.

در دوران احمدی‌نژاد نیز بارها توسط وی و یا هم‌فکرانش مواضعی اتخاذ می‌شد که بلافاصله مصرع دوم و نتیجه و میوه‌چینی‌اش را توسط اسرائیلی‌ها می‌شد مشاهده کرد. همگان می‌دانند که یکی از همفکران نزدیک احمدی‌نژاد، یعنی محمدعلی رامین که بساط نفی هولوکاست را راه انداخت و بزرگترین خدمت به اسرائیل را در سیاست‌های ضدایرانی‌اش کرد، مدتی در بازداشت اطلاعات قرار داشت.

یکی از شعارهای استقبا‌ل‌کنندگان از جواد ظریف و تیم همراه در تهران «کیهان، اسرائیل؛ تسلیت، تسلیت» بود. من قطعا به نگاه توطئه‌محور معتقد نیستم و همگان به خوبی می‌دانیم ستون فقرات تحلیل‌های امنیتی (و بر آن اساس، بازجویی‌های منتقدان و مخالفان سیاسی و مدنی) همین منطق و برخی تشابهات صوری مواضع (که عمدتا از دو نقطه عزیمت کاملا متضاد صورت می‌گیرد) است. اما خبرها و شنیده‌های مهم و جد‌ی‌ای نیز وجود دارد که تأمل در برخی از این تشابهات را ضروری می‌سازد. خبرها و شنیده‌هایی در باره نفوذ و رسوخ اطلاعاتی عمیق اسرائیل در برخی نهادهای امنیتی و اطلاعاتی؛ یعنی نهادهایی که متأسفانه اینک حضور و نفوذ بسیاری در عرصه سیاسی ایران دارند.

از یاد نمی‌بریم که ترور چندین نفر موسوم به دانشمندان هسته‌ای در تهران، در روز روشن، یک علامت و هشدار و ضربه بسیار جدی اطلاعاتی به نهادهای مشابه در ایران بود.

بسیاری از زندانیان سیاسی در ایران خود با کسانی هم بند بوده اند که به اتهام جاسوسی در زندان بوده و بعضا حکم اعدام داشته و یا دارای احکام حبس بوده اند. کسانی که خود نیز به اتهام خویش تصریح داشته و بعضا از آن دفاع نیز می کرده اند! مشاهدات زندانیان متعددی که از نزدیک شاهد و ناظر این جمع از زندانیان بوده اند تا کنون مورد توجه قرار نگرفته است. خبرها و گفته ها و شنیده های آن ها عمدتا در حد ملاقاتی های شان و یا جمع خود زندانیان و نزدیکان شان دهان به دهان شده است. اما این مسئله که در زندان «سخنی است که بر سر هر بازاری هست»، به هر دلیل ناشناخته ای که نمی دانم چیست و چرا؛ کمتر در عرصه عمومی مطرح شده است. اما اینک که مرحله نهایی مذاکرات هسته ای در میان است و جاسوسان اسرائیلی فعال در عرصه های نهان قدرت و سیاست؛ اطلاعات و امنیت در ایران ممکن است آخرین سنگ های شان را در فلاخن بگذارند؛ همان کاری که نتانیاهو و لابی های همدست شان در آمریکا و عربستان و دوستانش در منطقه انجام می دهند؛ دیگر خیلی از صاحب نظران و دلسوزان این ملک و ملت ضروری می دانند که شمه ای از این سخنان و خبرها و گفته ها و شنیده های رد و بدل شده در عرصه غیر رسمی و عموما شفاهی سیاست در ایران، در عرصه عمومی تری نیز مطرح شود تا همگان بر آن تامل و توجه کافی داشته باشیم و از کارها و کارشکنی های این دشمنان ملت و منافع ملی ایران و ایرانیان بیمناک شویم و هشدار و انذار دهیم.

از مدت ها پیش خبری در محافل سیاسی داخلی و بین المللی مطرح شد که یک جاسوس و نفوذی اسرائیل در بین نزدیکان حسن نصرالله بازداشت شده است. از همین طریق یک شبکه جاسوسی اسرائیل در ایران نیز لو رفت که نفوذ عمیقی در ایران و حتی در سطح بیت مقامات بالای کشور داشت. هر چند این مسئله یک شوک اطلاعاتی به ایران بود اما زنگ خطر از مدت ها پیش به صدا در آمده بود. از مدت ها قبل جاسوسان اسرائیل در مراکز حساس و غیر حساس در ایران کشف و بازداشت و بعضا اعدام شده بودند.

خبرها و شنیده‌های جدی حکایت از آن دارد که در سالیان اخیر «مسئول» میز اسرائیل در اطلاعات سپاه به اتهام جاسوسی برای اسرائیل دستگیر و پس از ماه‌ها بازجویی اعدام شده است. وی در یکی از سلول‌های یک بند از یک بازداشتگاه امنیتی که یکی از فعالین اصلاح‌طلب نیز در آنجا زندانی بوده، محبوس بوده است.

همین اتفاق در سال گذشته برای «مسئول» میز اسرائیل در وزارت اطلاعات نیز اتفاق افتاده و او نیز همان فرجام همردیف خود در اطلاعات سپاه را داشته است. همه گان می دانیم وقتی «مسئول» میز اطلاعاتی یک کشور در یک نهاد امنیتی، جاسوس همان کشور از آب در می آید یعنی چه و چه فاجعه ای به بار آورده و تبعات ویرانگرش چقدر می تواند هم چنان ادامه داشته باشد.
گفته می‌شود بیش از سی نفر از افراد با اتهام‌های اثبات شده در رابطه با همکاری مستقیم با اسرائیل بازداشت شده‌اند. این‌ها تمامی از افراد اطلاعات، سپاه و بسیج بوده‌اند با چهره‌هایی مذهبی که معمولا از این نوع افراد انتظار می‌رود. در بین آنها افرادی با ظواهر یا رویکرد افراد مثلا انجمن پادشاهی و نظایر آن تقریبا هیچ وجود ندارد. در حالی که اتهامات و اعترافات افرادی از این دست به جاسوسی برای اسرائیل عموما(ونه البته مطلقا) زیر فشار شکنجه بوده و بعدا نیز عموما انکار می شود؛ اما در باره افرادی که سابقه و صبغه درون نظامی داشته اند بعدا نیز از سوی خود آنان مورد اذعان قرار گرفته و بعضی نیز از کارشان دفاع هم می کنند!

افراد رده بالای جاسوسی برای اسرائیل به ندرت در بازداشتگاه‌های عمومی‌تر و همراه دیگر زندانیان، محبوس می‌شوند. اما افراد رده میانی و پایین‌تر با دیگر زندانیان سیاسی و به قول حاکمان، زندانیان امنیتی در یک بازداشتگاه و گاه حتی در یک سلول قرار می‌گیرند.

مدتی نیز برخی از این افراد در یک اتاق خاص در بند ۳۵۰ اوین قرار داشتند که معمولا مزاحم زندانیان سیاسی می‌شدند و گاه اصطکاک‌ها و درگیری‌هایی نیز پیش می‌آمد. در هر حال آنها هم چنان یک نیروی اطلاعاتی که دچار «انحراف شده» ولی قابل «ارشاد و بصیرت» و خدمت مجدد به نظام اند، هستند! و البته در بین شان کسانی نیز وجود داشته اند که دیگر به خوبی لمس کرده اند که این نظام به صغیر و کبیرشان رحم نمی کند و هر وعده برای تخفیف حکم و یا آزادی فریب و سرابی بیش نیست.

شنیده‌ها و خبرهای مربوط به جاسوسان اسرائیل معمولا از سوی این افراد که برخی حکم دریافت کرده و بعضا زیر اعدام قرار داشته و برخی نیز اعدام شده‌اند به دست دیگر زندانیان می‌رسیده است.

بنا به همین خبرها و شنیده‌های مکرر که دیگر جدی و قابل تأمل شده‌ است اکثر این افراد در ماموریت‌ها و سفرهای خارجی جذب اسرائیلی‌ها شده‌اند. به خصوص در لابی‌های هتل‌های کشورهای اطراف ایران؛ مأموران و همکاران اطلاعاتی اسرائیل با نشان دادن در باغ سبز مالی به سراغ آنها می‌روند. گفته می‌شود یکی دیگر از تله‌های آنها به اصطلاح فرستادن برخی «زنان» به سراغ شان و سوءاستفاده از نقطه ضعف‌های این افراد در حوزه‌های جنسی است.
متأسفانه این خبرها و شنیده‌ها حکایت از آن دارد که میزان پولی که به افراد جذب شده برای همکاری با اسرائیل داده می‌شود عموما اندک و ناچیز است. این یعنی مقاومت این افراد در برابر جاذبه‌های مالی بسیار پایین است و آنها با پرداخت‌هایی حتی در حد ماهی یکی، دو هزار دلار خود و کشورشان را به اسرائیلی‌ها می‌فروشند.

گفته می‌شود فردی در ازای دریافت حدود ۶۰ هزار دلار در یک سال اطلاعات و نقشه کل پادگان‌های سپاه در تهران را به اسرائیلی‌ها داده است.

گفته می‌شود فردی که مدتی راننده سردار نقدی بوده (البته ظاهرا پس از آن دوران جذب اسرائیلی‌ها شده) یکی از این افراد است. طبق این شنیده قابل اعتنا، وی سربازی بوده که در سپاه خدمت می‌کرده و سپس به کار در بخش اداری و کامپیوتری سپاه می پردازد. پس از چند سال خدمت؛ در یک مرحله، جزء نیروهای تعدیل شده سپاه (البته نه به دلایل سیاسی) قرار می‌گیرد. وی از خانواده کم‌درآمدی از جنوب شهر تهران بوده و مدت‌ها در یکی از واحدهای بسیج نیز به شدت فعال بوده است. پس از بیکاری ظاهرا یکی از دوستانش به او پیشنهاد می‌دهد که تو با همین اطلاعاتی که از کارهای سپاه به خاطر حضورت در آن و نیز کار در بخش اداری و کامپیوتری سپاه داری {وی ظاهرا از برخی نامه‌نگاری‌های اطلاع پیدا می‌کرده}؛ می‌توانی به خارج بروی و پناهنده شوی. او در ترکیه به سفارت آمریکا (و بعد انگلیس) مراجعه می‌کند. آنها اطلاعات او را می‌گیرند اما می‌گویند این اطلاعات مهم نیست و به درد ما نمی‌خورد. وی به سفارت اسرائیل می‌رود و با همین پاسخ مواجه می‌شود، ولی اسرائیلی‌ها به او می‌گویند اطلاعات‌اش مهم نیست اما آنها حاضرند با وی کار کنند. بدین ترتیب او را برای یک دوره آموزشی به ارمنستان می‌فرستند. وی به ایران برمی‌گردد اما پس از مدتی بازداشت می‌شود. در لب‌تاب او نوعی ویندوز قرمز به دست می‌آید که گویا اسرائیل در اختیار این نوع افراد قرار می‌دهد.

متأسفانه خبرها و شنیده‌هایی از این نوع در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته است. گفته می‌شود یکی از افرادی که به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بازداشت شده به افراد هم بندی خود گفته است من یک بار که برای ملاقات با خانواده‌ام به محل ملاقات رفته بودم سرتیم بازجویی‌ام را دیدم که او نیز با چشم‌بند برای ملاقات خانواده‌اش آمده بود. او هم جاسوس اسرائیل بوده است!

شگفت انگیز این که بنا به همین خبرها و شنیده‌ها برخی از این افراد که حتی زیر حکم اعدام قرار دارند از کارهای خود دفاع می‌کنند. یکی از آنها ‌گفته است که عرب‌ها هیچگاه با ما خوب نبوده و نیستند اما ما با اسرائیل منافع مشترک داریم و من هیچ وقت خلاف منافع ملی کاری انجام نداده‌ام!

فرد دیگری از همین جماعت به شکل مضحکی برای توجیه کار خود می‌گفته است روحانی و ظریف دارند در مذاکرات هسته‌ای کشور و نظام را می‌فروشند و اطلاعات درست هم به مقام رهبری نمی‌دهند. اما غربی‌ها اطلاعات‌شان از مذاکرات را به اسرائیلی‌ها می‌دهند. من می‌خواستم از این طریق اطلاعات درست اسرائیلی‌ها از مذاکرات هسته‌ای را بگیرم و به نظام بدهم!

هم چنین به طور مکرر در ماه‌های اخیر شنیده شد که یکی از مسئولان و معاونت‌های نیروی انتظامی در امر ترافیک که مسئول دوربین‌های نصب شده در سطح شهر تهران بوده نیز همراه همسرش به همین اتهام بازداشت شده است. نوار دوربین‌های کنترل ترافیک در دوران جنبش سبز توسط وی در اختیار اطلاعات و سپاه قرار می‌گرفت و به شدت علیه فعالان جنبش و برای بازداشت و سرکوب آنها مورد استفاده امنیتی قرار داشت. بنا به شنیده‌های مکرر وی (یا همسرش) در یک سفر خارجی جذب اسرائیلی‌ها شده است. آنها در ازای پرداخت پول درخواست دریافت فیلم‌های دوربین‌های اطراف بیت رهبر جمهوری اسلامی و مسیرهای تردد وی و نیز دوربین‌های اطراف سفارت‌خانه‌های خارجی را داشته‌اند.

اینک به نظر می رسد اسرائیل به علت جنگ سیاسی و اطلاعاتی تمام عیار با ایران و عدم ارتباط سیاسی و اقتصادی با ایران که اقتضائات دیپلماتیک خاصی را برایش به وجود آورد؛ بار اطلاعاتی و امنیتی همه قدرت های بزرگ را یک تنه بر دوش می کشد و دیگر کشورها به خاطر ارتباطات سیاسی و اقتصادی شان با ایران دست به عصا تر حرکت می کنند.

هر چند افرادی سپاهی نیز حتی به خاطر جاسوسی برای فرانسه بازداشت و حکم ده ساله دریافت کرده اند. و یا فردی در حد معاونت فرهنگی وزارت اطلاعات و یا فرد دیگری که کارمند حراست ایرنا بوده به اتهام جاسوسی برای آمریکا بازداشت و در زندان به سر می برده اند. شگفت انگیزتر اینکه فردی از وزارت دفاع که از مترجمان این وزارت خانه بوده نیز به اتهام جاسوسی برای روسیه بازداشت و حکم هفت ساله دریافت کرده است. اما عمده جاسوسی ها برای اسرائیل بوده و هست. مانند یکی از مسئولان اطلاعات در خوزستان و یا فردی سپاهی که دو نفر از اقوام شان نیز بازجوی امنیتی هستند و گفته می شود هفتاد هزار دلار از اسرائیلی ها دریافت کرده و یا سرهنگی از سپاه که وی نیز حکمی ده ساله به جرم جاسوسی برای اسرائیل دارد و…(نیازی به آوردن اسامی مشخص این افراد که برای هم بندی های شان همه گی مشخص هستند، نیست).

از این نمونه‌ها در چند سال اخیر زیاد گفته و شنیده شده است، بر این اساس برخی عوامانه به دنبال پیدا کردن تبار یهودی برای احمدی‌نژاد بودند و یا بعضی ممکن است به شکل سرخوشانه و غیرمسئولانه در جلد هر یک از افرادی که پاس گل‌های جدی به اسرائیلی‌ها می‌دهند، یک همکار و جاسوس اسرائیل را جستجو کنند، نگارنده که خود مانند صدها فعال سیاسی، فرهنگی و مدنی دیگر همواره (به خصوص پس از آغاز دوران اصلاحات و تشدید نگاه توطئه‌محور در دستگاه امنیتی – قضایی) قربانی این سوءظن‌ها و برچسب‌زنی‌های غیراخلاقی و عمدتا مغرضانه بوده است، نمی‌خواهد در پس پشت جملاتی هم چون جمله اخیر سردار نقدی در اوج حساسیت لحظه‌های مذاکرات که می‌تواند از منظرها و نقطه‌عزیمت‌های مختلف مطرح شده باشد، به جای کج‌سلیقگی سیاسی و یا خصومت و نفرت نسبت به دولت و رأی و تمایل اکثریت ملت برای تنش‌زدایی بین‌المللی؛ به دنبال ارتباط و پول و جاسوسی بگردد؛ اما با توجه به خبرها و شنیده‌های مکرر در رابطه با رسوخ عمیق اسرائیل در محافل امنیتی و سیاسی، دیگر نمی‌تواند خوش‌باورانه همه چیز را «انشاءالله گربه است» تلقی کند. جاسوسان اسرائیل که در قلب تهران عملیات نظامی کرده و دانشمند یا متخصص هسته‌ای ترور می کنند، حتما می‌توانند به طور مستقیم و غیرمستقیم در مراکز سیاسی و اطلاعاتی و… نیز به صورت مهندسی شده تأثیرگذار باشند و برخی روندهای سیاسی را به نفع خودشان و به ضرر منافع و مصالح ملی ما سوق دهند و مدیریت کنند.

گفته می شود با کشف ارتباط جاسوسی دو مسئول مهم در دو میز اسرائیل در دو نهاد اطلاعاتی (سپاه و وزارت اطلاعات) و بازداشت و محاکمه و اعدام آنها، در سطوح فوقانی مسئولان کشور این تعبیر به کار رفته است که «اسرائیلی‌ها تا بیخ گوش ما نفوذ کرده‌اند». واین حقیقتی تلخ و اندوهناک است. حقیقتی که معلوم نیست پایانی داشته باشد…

اما آن‌ها‌یی که سیاست‌ها و برخوردهای همه‌ جریان‌های سیاسی غیر از خودشان را به «دشمن» احاله می‌دادند و می دهند و در این راه برای قائم‌مقام رهبر و رئیس‌جمهور و رئیس مجلس و نخست وزیر سابق و اسبق این نظام نیز استثناء قائل نمی‌شوند و جنبش «رای من کو»ی میلیون‌ها ایرانی را مغرورانه، خشک‌مغزانه و عامدانه و بر اساس برخوردها و توهم‌های بی‌پایه‌شان به سرویس‌های جاسوسی بیگانه مرتبط می‌کردند؛ اینک باید در برابر ده‌ها نمونه واقعی و نه اعترافات زیر شکنجه؛ و پرونده‌های روزافزونی که در این رابطه مرتب شاهدش هستند و تا سر حد امکان احکام حبس و اعدام‌شان را از افکار عمومی پنهان می‌کنند؛ حداقل خود به اندیشه فرو روند که اولا چرا چنین شده است و دست‌پرورده‌های نظام این چنین سقوط اخلاقی کرده‌اند (آیا این سقوط در ادامه سقوط اخلاقی خودشان به خصوص با خیانت در امانت و تقلب در رای ملت در سال ۸۸ نیست؟) و دیگر آن که این وطن فروشان، چه تأثیراتی در سیاست‌های کشور داشته و دارند. در این رابطه البته همه باید بیمناک باشیم…

از نیروهای اطلاعاتی بیگانه نمی‌توان انتظار داشت که منافع و مصالح ما را رعایت کنند. این همان کاری است که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران نیز با مخالفان و کسانی که دشمن‌شان می‌پندارند انجام می‌دهند.
کارهای اطلاعاتی و سیاسی که نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ایران در میان مخالفان شان در داخل و خارج می کنند نیز خود مسئله بس مهمی است که باید در نوشتار دیگری بدان پرداخت.

بازداشت کارمند سابق وزارت انرژي امريکا به اتهام فروش اسرار دولتي به ایران

کارمند سابق وزارت انرژي امريکا به اتهام فروش اسرار دولتي بازداشت شد.

به گزارش  خبرگزاری صدا و سیما  به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن ، مقامات امریکایی روز جمعه اعلام کردند علیه یکی از کارمندان سابق وزارت انرژی این کشور به اتهام تلاش برای هک کردن رایانه های وزارت انرژی جهت دزدیدن اسرار هسته ای و فروش آنها به ایران ، چین و ونزوئلا اعلام جرم شده است.

این مقامات افزودند چارلز هاروی اکلستون 62 ساله که در کمیسیون نظارت هسته ای هم کار می کرد در عملیات مخفی پلیس فدرال امریکا (اف بی آی ) بازداشت شد.

این عملیات بعد از آن شروع شد که اکلستون وارد یک سفارتخانه خارجی شد و اطلاعات طبقه بندی شده ای تحویل آنها داد.

اکلستون به ماموران مخفی اف بی ای که به عنوان نمایندگان کشوری که از آن نام برده نشده است با او تماس گرفته بودند پیشنهاد کرد که ایمیل های تقلبی که حاوی بدافزاری بود که می توان از آن برای به دست آوردن اطلاعات هسته ای طبقه بندی شده استفاده کرد طراحی و این ایمیل ها را برای کارمندان وزارت انرژی ارسال کند.

اکلستون که در ارتباط با چهار اتهام با حداکثر 50 سال زندان روبروست همچنین پیشنهاد کرد که در مقابل دریافت پول اطلاعات حساس ارائه کند.

او در 27 ماه مارس در مانیل توسط مقامات فیلیپینی بازداشت و به امریکا اخراج شد.

جان کارلین دستیار دادستان کل امریکا گفت :« همانگونه که در کیفرخواست ادعا شده است اکلستون تلاش کرد به سامانه های رایانه ای دولت امریکا که حاوی اطلاعات مربوط به سلاح های هسته ای هستند با نیت اجازه دادن به کشورهای خارجی جهت دسترسی به ای اطلاعات نفوذ کند و از آنها بهره برداری نماید.»

بر اساس اسناد اف بی آی که خبرگزاری فرانسه موفق به رویت آنها شد « اکلستون در پاسخ به این سوال که اگر کشور الف به دست یافتن به اطلاعات دولت امریکا که او آنها را عرضه می کرد علاقمند نبود او چه کار می کرد گفت در آن صورت او به چین ، ایران یا ونزوئلا روی می آورد چون معتقد بود این کشورها به این اطلاعات علاقمند هستند.»

اکلستون که به عنوان یک امریکایی از سال 2011 در داوائو سیتی فیلیپین زندگی می کرد در سال 2010 به علت «مسائل کاری و رفتاری » از وزارت انرژی اخراج شد.
آمریکا اعلام کرده همراه با متحدانش در خلیج فارس برای مقابله با «اقدامات ایران در جهت بی‌ثباتی منطقه» تدابیر امنیتی جدیدی می‌اندیشد.

به گزارش بی بی سی، غرب امیدوار است که تا پایان ژوئن (نهم تیرماه) با ایران در مورد برنامه هسته‌ای‌اش به توافق برسد. این موضوعی است که متحدان عرب آمریکا را نگران کرده است.

ایالات متحده برای جلب اطمینان آنها، سران کشورهای عربی را به واشنگتن دعوت کرده است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا چهارشنبه هفته آینده با ملک سلمان، پادشاه عربستان در کاخ سفید دیدار خواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید گفته است این دیدار در آستانه نشست مشترک آمریکا و رهبران شش کشور عربی شورای همکاری خلیج فارس صورت خواهد گرفت.

به گفته اریک شولتز هدف از دیدار آقای اوباما و ملک سلمان، گفتگو و مشورت درباره موضوعات مختلف منطقه‌ای و رابطه دو جانبه آمریکا و عربستان خواهد بود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم گفته است این کشور و متحدانش در حوزه خلیج فارس قصد دارند طی نشست هفته آینده تدابیر تازه‌ای برای مقابله با «اقدام‌های ایران در جهت بی‌ثباتی منطقه» در پیش بگیرند.

پیش از نشست هفته آینده جان کری در پاریس میزبان همتاهای عرب خود بوده‌ است.

وزیر امور خارجه آمریکا بعد از مراسم هفتادمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم در پاریس با وزرای خارجه کشورهای عربستان، کویت، امارات متحده عربی، قطر، عمان و بحرین و همچنین رئیس شورای همکاری خلیج فارس دیدار کرده است.

ایران و کشورهای عربی بر سر یمن با هم درگیری لفظی پیدا کرده‌اند و در ماه گذشته عربستان سعودی در ائتلاف با چند کشور دیگر عربی و با همکاری آمریکا به مواضع شیعیان حوثی‌ در یمن که گفته می‌شود از سوی ایران حمایت می‌شوند حمله هوایی کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات آمریکایی که نام‌شان ذکر نشده، گفته است این اجلاس برای ایجاد یک سیستم دفاعی منطقه‌ای تازه در برابر «خطر ایران» تشکیل می‌شود و ممکن است شامل تعهدات بیشتر امنیتی آمریکا به کشورهای منطقه، فروش تسلیحات تازه و مانورهای نظامی مشترک بیشتر باشد

 


جایگاه ایران در سرعت اینترنت دنیا چند است؟
رتبه ۱۴۷ ایران در سرعت دانلود؛ پایین‌تر از عراق و بوتان
رتبه ۱۹۸ ایران در دانلود اینترنت موبایل؛ پایین تر از بوسنی و فلسطین
رتبه ۹۶ ایران در آپلود اینترنت موبایل؛ پایین تر از نیجریه و مراکش


به گزارش باشگاه خبرنگاران،  بازی‌های آنلاین سال‌ها است که مهم‌ترین دلیل تبدیل بازی‌های ویدیویی به بزرگ‌ترین سرگرمی بشر به شمار می‌روند. با عرضه کنسول‌های نسل هفتم و رویکرد جدی‌تر سازنده‌های کنسول‌های بازی و همچنین توسعه‌دهندگان، این حوزه بزرگ و بزرگ‌تر شد تا جایی که امروز به عنوان یک ورزش محسوب می‌شود. ورزشی که از آن با نام eSport یا ورزش الکترونیکی یاد می‌شود.

اگرچه اینترنت در کشورمان با پیشرفت خوبی از نظر تعداد مشترکان مواجه بوده اما زیرساخت‌های نامناسب باعث شده تا کاربران ایرانی بازی‌های آنلاین نتوانند آن‌طور که باید و شاید از این بازی‌ها لذت ببرند. وزارت ارتباطات و اطلاعات گزارش کرد که در آخرین رتبه‌بندی جهانی کشورها از وضعیت اینترنت، ایران رتبه‌ی ۱۴۷ ایران در میان ۲۰۰ کشور جهان از نظر سرعت دانلود اینترنت پهن‌باند و جایگاه ۹۸ از میان ۱۱۴ کشور جهان از نظر سرعت دانلود اینترنت موبایل حکایت دارد.

آخرین وضعیت اینترنت در ایران و مقایسه سرعت و قیمت این پروتکل ارتباطی با سایر کشورهای جهان که از سوی سایت نت ایندکس – معروف‌ترین مرجع ارائه آمار از سرعت و قیمت اینترنت در جهان منتشر شده توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام شد.

سرعت دانلود در ایران پایین تر از متوسط جهانی
طبق این آمار سرعت دانلود پهن‌باند به‌طور متوسط در جهان ۲۳ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود پهن‌باند نیز به‌طور متوسط ١٠,٧ مگابیت بر ثانیه است و براساس این آمار کاربران پهن‌باند به‌ازای دریافت هر مگابیت بر ثانیه، مبلغ ۵.٢۴ دلار پرداخت می‌کنند. همچنین متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در جهان ١٢.٢ مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل پنج مگابیت بر ثانیه است.

نت‌ایندکس سرعت متوسط دانلود کاربران خانگی اینترنت در ایران را ۵,۶ مگابیت بر ثانیه اعلام کرده است که این آمار براساس اطلاعات دریافتی از یک ‌میلیون‌ و ۵٢٩هزار و ۴۵٧‌ آی‌پی یکت به دست آمده که از ۲۳ مارس ۲۰۱۵ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۵ با استفاده از سایت «اوکلا اسپید تست» سرعت اینترنت خود را چک کرده‌اند.

طبق همین آمار متوسط سرعت آپلود در ایران ٣.۵ مگابیت بر ثانیه و متوسط قیمت اینترنت در ایران ۵.٩۵ دلار به‌ازای هر مگابیت بر ثانیه است؛ درهمین حال متوسط سرعت دانلود اینترنت موبایل در ایران چهار مگابیت بر ثانیه و همچنین سرعت آپلود اینترنت موبایل در ایران ١.۴ مگابیت بر ثانیه است که این آمار نیز از اطلاعات هشت‌میلیون ‌و٩٣٨هزار و ۶٨‌ آی‌پی واحد از ۲۳ مارس ۲۰۱۵ تا ۲۱ آوریل ۲۰۱۵ دریافت شده است.

رتبه ۱۴۷ ایران در سرعت دانلود باندپهن؛ پایین‌تر از عراق و بوتان
ایران در رتبه‌بندی سرعت دانلود پهن‌باند در جهان، در رتبه ۱۴۷ از میان ۲۰۰ کشور قرار دارد؛ طبق آمار به‌دست‌آمده، ایران در این رتبه‌بندی پایین‌تر از عراق، بوتان، مراکش، جزایر ویرجینیا و بالاتر از ساحل‌عاج، نیجریه، کاستاریکا و لیبی قرار گرفته است.

در این رتبه‌بندی سنگاپور با متوسط سرعت دانلود ١١٩,٢٣ مگابیت بر ثانیه با اختلاف در رتبه اول قرار گرفته است. کشور بسیار کوچک «سن‌پیر او می‌کلون» (که کمتر از هفت هزار نفر جمعیت دارد!) در رتبه دوم و هنگ‌کنگ، ژاپن، رومانی و کره‌جنوبی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در انتهای جدول نیز گینه استوایی با متوسط سرعت اینترنت ١.٠٩ مگابیت بر ثانیه آخرین رتبه را در میان ٢٠٠ کشور دارد. پس ‌از این کشور نیز به‌ترتیب گامبیا، کنگو، گینه، سوریه و کوبا قرار دارند.

رتبه ۱۲۸ ایران در سرعت آپلود باندپهن؛ پایین تر از هندوراس و اکوادور
در رتبه‌بندی سرعت آپلود نیز ایران در جایگاه ۱۲۸ در میان ۲۰۰ کشور قرار دارد. در این رتبه‌بندی ایران پایین‌تر از جزایر کیمن، هندوراس، سن مارتین و اکوادور و بالاتر از جزایر فارو، گینه‌نو، اندونزی و جزایر تورکس و کایکوس قرار دارد.

در رتبه‌بندی سرعت آپلود هم سنگاپور در صدر است. متوسط سرعت آپلود در سنگاپور ٩٨.٠٣ مگابیت بر ثانیه است. هنگ‌کنگ نیز با اندک اختلاف از سنگاپور دوم است و سپس با اختلاف ژاپن، کره‌جنوبی، ماکائو و لتونی در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

جمهوری دموکراتیک کنگو با سرعت آپلود ٠.۵۵ مگابیت بر ثانیه در آخرین جایگاه این رتبه‌بندی قرار دارد. پس از جمهوری کنگو به‌ترتیب ونزوئلا، جزایر ماریانای‌ شمالی، سوریه و گینه قرار دارند.

رتبه ۱۹۸ ایران در دانلود اینترنت موبایل؛ پایین تر از بوسنی و فلسطین
به گزارش مهر، در رتبه بندی سرعت دانلود اینترنت موبایل، ایران در جایگاه ۹۸ از میان ۱۱۴ کشور جهان قرار دارد، مصر، بوسنی، اندونزی و فلسطین در این رده‌بندی از ایران بالاتر و پاکستان، هند، لائوس و تونس پایین‌تر از ایران قرار دارند. رتبه نخست این رده‌بندی در اختیار نیوزیلند، با سرعت دانلود اینترنت موبایل ٢۶,۵۵ مگابیت بر ثانیه است.

چین، دانمارک، تایوان، امارات و فنلاند به‌ترتیب در جایگاه دوم تا ششم این رده‌بندی قرار دارند. رتبه آخر این رده‌بندی نیز در اختیار اوکراین، با سرعت دانلود اینترنت موبایل ١.۴۶ مگابیت بر ثانیه است؛ ویتنام، سودان، الجزایر، پاراگوئه و تانزانیا به‌ترتیب بالاتر از اوکراین در انتهای جدول قرار دارند.

رتبه ۹۶ ایران در آپلود اینترنت موبایل؛ پایین تر از نیجریه و مراکش
در رتبه‌بندی سرعت آپلود اینترنت موبایل در جهان نیز، ایران در جایگاه ۹۶ از بین ۱۱۴ کشور جهان قرار دارد. در این رده‌بندی نیجریه، مراکش، پاکستان و ترکیه بالاتر از ایران و بوسنی، اندونزی، فلسطین و بنگلادش پایین‌تر از ایران قرار دارند.

جایگاه اول در این رده‌بندی در اختیار دانمارک با سرعت آپلود اینترنت موبایل ١١.۶۶ مگابیت بر ثانیه است. لوکزامبورگ، تایوان، امارات، کویت و نیوزیلند در جایگاه‌های بعدی این رده‌بندی قرار گرفته‌اند. در انتهای رتبه‌بندی، سودان با متوسط سرعت آپلود اینترنت موبایل ٠.۴٩ مگابیت بر ثانیه در جایگاه آخر قرار دارد. اوکراین، ویتنام، نیکاراگوئه، میانمار و پاراگوئه به‌ترتیب بالاتر از سودان در انتهای این رده بندی قرار دارند.

رتبه ۴۶ ایران در رده بندی قیمت اینترنت؛ پایین تر از ایتالیا و اسپانیا
رتبه بندی نت ایندکس از قیمت اینترنت به‌ازای دلار بر مگابیت بر ثانیه و اطلاعاتی که کاربران ۶۲ کشور در اختیار این سایت گذاشته‌اند ثبت‌ شده است؛ در این رتبه‌بندی کشورها به ترتیب اینترنت ارزان‌تر رتبه‌بندی شده‌اند. ایران در این رتبه‌بندی در جایگاه ۴۶ قرار داشته و تنها ۱۶ پله با انتهای رتبه‌بندی فاصله دارد؛ ایتالیا، عربستان، اسپانیا و نیوزیلند بالاتر از ایران و مکزیک، فرانسه، آرژانتین و کلمبیا پایین‌تر از ایران قرار دارند.

در ابتدای رتبه‌بندی بلغارستان با قیمت اینترنت ٠,۴٣ دلار بر مگابیت بر ثانیه لقب ارزان‌ترین اینترنت در دنیا را به خود گرفته است. پس از بلغارستان، روسیه، اوکراین، رومانی، اسرائیل و مجارستان قرار دارند.

در انتهای جدول رتبه‌بندی آفریقای‌جنوبی به‌عنوان گران‌ترین اینترنت دنیا شناخته می‌شود. اینترنت در آفریقای‌جنوبی به‌ازای هر مگابیت بر ثانیه ١٩.٠۶ دلار است. در این فهرست فیلیپین، اندونزی، مصر، مالزی و امارات به ترتیب بالاتر از آفریقای جنوبی قرار گرفته‌اند.

در ۲۷ کشور ابتدایی این فهرست، قیمت اینترنت کمتر از سه دلار، یعنی حداقل نصف قیمت اینترنت در ایران است.


تظاهرات در مقابل سفارت ایران در کابل در اعتراض به تهاجم سياسى و فرهنگى ايران در افغانستان

سفارت ایران در کابل بار دیگر شاهد تجمع اعتراضی گروهی از مردم افغانستان بود که توسط یک نهاد افغانی به نام «افغان ملی غورځنگ» سازمان داده شده بود. در این تجمع، تظاهر کنندگان خواستار پایان دادن به تهاجم سیاسی و فرهنگی ایران در افغانستان شدند. آنان همچنین خواستار تحت نظارت قرار گرفتن سفارت ایران در کابل و تحقيق در مورد سفرهاى مقامات دولتى و شخصيت های افغانی به ایران گرديدند.

به گزارش رادیو فرانسه، طرفداران اين نهاد که تعدادشان بيش از يکصد تن بود، دیروز، پنجشنبه از پارک شهر نو کابل راهپيمايى کرده و در مقابل سفارت ايران تجمع نمودند.

معترضين شعارهایی در محکومیت تهاجم فرهنگى، سياسى ايران در افغانستان سر داده و خواستار جواب دندانشکن افغانستان به این تهاجم شدند. شعارهای «مرگ بر جاسوسان ايران» و «رسانه هاى جاسوسى ايران باید مسدود شوند» از جمله شعارهای تظاهر کنندگان بود.

آنان همچنین می گفتند که تهاجم فرهنگى خطرناکتر ازجنگ رويارو است و بايد دست جاسوسان ايران را از نظام کشور افغانستان کوتاه کرد.

«شفيع اعظم يکتن» از سازماندهندگان این تظاهرات در این باره گفته مدتی است که ايران تلاش ميکند تا با دامن زدن به تعصبات قومى و زبانی بين مردم افغانستان نفاق ایجاد کند. او هدف از برگزاری این تظاهرات را آگاه کردن مردم و توجه دادن به دولت در خصوص رویکرد تفرقه افکنانه ایران در افغانستان توصیف کرده است.

در پایان این تظاهرات، معترضین قطعنامه اى صادر کردند که در آن از دولت افغانستان خواسته شده است که سفير ايران را احضار نموده و سفارت آن کشور را تحت نظارت قرار بدهد.

در این قطعنامه همچنین آمده است، در مورد برخی از مراکز دينى و رسانه هاى کشور که این تردید وجود دارد که تحت نفوذ ايران باشند، رسیدگی و بازنگرى شده و در صورت اثبات، اين رسانه ها و مراکز دينى مسدود شوند.


 واشنگتن پست: ایران و آمریکا دفاتر جدید دیپلماتیک تاسیس می‌کنند

پس از نزدیک به ۳۵ سال قطع رابطه بین دو کشور ایالات متحده و ایران، اینک مذاکراتی در بین دو کشور به طور مستقیم در جریان است که از نتایج آن می‌توان به افتتاح دفاتر تازه حفاظت از منافع در پایتخت‌های دو کشور اشاره کرد.

به گزارش صدای آمریکا، پیش از این سفارت سوییس در تهران وظیفه حفاظت از منافع آمریکا در ایران را بر عهده داشت، اما به گزارش روزنامه واشنگتن پست، مقام های سوئیسی از ایران خواسته بودند تا به دلیل «فرسایش و نامناسب بودن ساختمان کنونی»، امکان انتقال دفتر حفاظت از منافع آمریکا را به نقطه دیگری فراهم کنند.

بر اساس این گزارش، مقامهای ایرانی نیز «۳۰ سال است» که خواستار انتقال دفتر حفاظت از منافع خود به نقطه دیگری در واشنگتن بوده اند.

یک منبع آگاه در گفتگو با واشنگتن پست این تصمیم را «یک توافق پایاپای دیپلماتیک» توصیف کرده است.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که در هفته‌ی گذشته وزیر خارجه آمریکا دیداری در محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل با همتای خود، محمد جواد ظریف داشت. بنابر قواعد دیپلماتیک محل اقامت سفیر یک کشور خاک آن کشور محسوب می‌شود و این دیدار اولین ورود وزیر امور خارجه آمریکا به خاک ایران پس از چند دهه اختلاف و عدم ارتباط بود.

این نشریه می افزاید، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا این نشانه ای از پیشرفت مذاکرات هسته ای محسوب می‌شود، گفته است: «این موضوع هیچ ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای که دغدغه جامعه جهانی است ندارد. بلکه ناشی از پیگیری های طولانی برای این تغییر است.»

در حال حاضر بر اساس پروتکل‌های دیپلماتیک دفتر حفظ منافع ایران تحت نظارت پاکستان است و وظیفه صدور ویزا، پاسپورت و برخی مسایل فرهنگی نزدیک به حدود یک و نیم میلیون ایرانی آمریکایی را بر عهده دارد و در خیابان ویسکانسین شهر واشنگتن قرار دارد.

هنوز آدرس جدید دفاتر حفاظت از منافع دو کشور منتشر نشده است.

ایران: جابجایی دفتر حفاظت از منافع ایران در واشینگتن به مذاکرات هسته ای ارتباطی ندارد

نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک، هرگونه ارتباطی میان جابجایی دفتر حفاظت از منافع ایران در واشینگتن و مذاکرات هسته ای را رد کرد.

حمید بابایی مسئول بخش مطبوعاتی نمایندگی ایران در سازمان ملل به خبرگزاری ایسنا گفته است مجوز تغییر ساختمان این دفتر را وزارت خارجه آمریکا سال گذشته با در خواست ایران صادر کرده بود و علت آن نیز افزایش حجم درخواست های کنسولی و قدمت و کوچکی این دفتر بوده است.

یک مقام وزارت خارجه آمریکا نیز همین مطلب را به روزنامه واشینگتن پست گفته است.


امکانات گردشگری ایران در جایگاه ۹۷ جدول جهانی

دویچه وله : رضا چاکان تکین، سفیر ترکیه در ایران از افزایش ۳۰ درصدی مسافرت ایرانیان به ترکیه در سال گذشته خبر داد. در دو سال گذشته و با کاهش برخی تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران و ثبات بازار ارز، تعداد مسافران ایرانی به ترکیه از ۲ میلیون نفر به ۶ میلیون نفر رسیده است.

به گفته تکین، در سال گذشته خورشیدی تنها ۴۰۰ هزار نفر از اتباع ترکیه به ایران سفر کرده‌اند.

به گزارش رسانه‌های ایران، ترکیه اولین مقصد گردشگری برای ایرانیان محسوب می‌شود. پس از ترکیه عربستان سعودی قرار دارد و مسافرت به این کشور جنبه زیارتی دارد.

امارات متحده عربی، مالزی و تایلند نیز از دیگر مقاصد گردشگری ایرانیان هستند. سالانه صدهاهزار ایرانی نیز برای زیارت مکان‌های مقدس شیعیان به عراق مسافرت می‌کنند.

هزینه گردشگران ایران در دیگر کشورها
وب‌سایت خبرآنلاین در گزارشی به‌بررسی هزینه تقریبی ایرانی‌ها در سفر به پنج کشور عمده پرداخته است. بر این اساس ایرانی‌ها سالانه حداقل ۵ هزار میلیارد تومان برای سفر به عربستان سعودی هزینه می‌کنند.

این گزارش تعداد مسافران ایرانی به ترکیه را ۲ میلیون نفر در نظر می‌گیرد. در شرایطی که سفیر ترکیه این تعداد را در حدود سه برابر برآورد می‌کند. بر این اساس هزینه مسافران ایرانی به ترکیه در حدود ۸ تا ۲۴ هزار میلیارد تومان قابل برآورد است.

هزینه‌ی سفر ایرانیان به امارات متحده عربی ۵۰۰ میلیارد تومان، تایلند ۴۰۰ میلیارد تومان و مالزی ۳۶۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

شرایط نه چندان مناسب ایران برای گردشگران
در خبری دیگر، انجمن اقتصاد جهانی در رتبه‌بندی مناسب‌ترین کشورها برای گردشگری، ایران را در میان ۱۴۱ کشور در رتبه ۹۷ قرار داده است.

گزارش سال ۲۰۱۵ این انجمن روز ششم مه (۱۶ اردیبهشت) منتشر شده است. بر اساس آن اسپانیا، فرانسه، آلمان، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، ۵ کشور نخست از نظر مناسب بودن برای مسافرت هستند.

در تعیین رتبه بندی کشورها به جنبه‌های اقتصادی، وجود زیرساخت‌های مناسب، امنیت و شرایط زیست‌محیطی توجه شده است. میزان ارتباط با اقتصاد جهانی، وجود زیر ساخت‌های حمل و نقل، سلامت و بهداشت، مهیا بودن امکانات الکترونیک و عوامل فرهنگی از جمله دیگر موارد مورد توجه هستند.

در میان کشورهای آسیایی، ژاپن در رتبه نهم قرار دارد و چین هفدهم است. امارات متحده عربی و مالزی نیز در رده ۲۴ و ۲۵ قرار دارند.

در میان همسایگان ایران، کشورهای قطر با رتبه ۴۳، ترکیه ۴۴، بحرین ۶۰، عربستان سعودی ۶۴، عمان ۶۵ و جمهوری آذربایجان ۸۴، وضعیتی بهتر از ایران دارند. اسرائیل نیز در رتبه ۷۲ و لبنان در جایگاه ۹۴ قرار گرفته‌اند.

تنها کویت با رتبه ۱۰۳ و پاکستان ۱۲۵ شرایطی نامناسب‌تر از ایران دارند. کشورهای عراق و افغانستان نیز در این رتبه بندی لحاظ نشده‌اند.

عکس/ رزمایش گردان های کوثر (بسیج زنان) برای مقابله با نا آرامی های اجتماعی

ایرنا – قم – رزمایش گردان های کوثر سپاه علی بن ابی طالب روز پنجشنبه در دو بخش مقابله با نا آرامی های اجتماعی و امداد و نجات برگزار شد.

برگرفته از سایت پیک ایران

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

اطلاعات

این ویودی در 9 مه 2015 بدست در اشتراک - eshtrak فرستاده شده و با , برچسب خورده.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: